NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARD EN WONSEB ADEEL t 1888. No. 42. Slechte manieren in de Pers. Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 18 OCTOBER. BINNENLAND. TDe TTxiierecLe. BUITENLAND. i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. - 497,— -581,— - 598,— - 620,— - 623.— - 675,— -712,50 - 880,— Wie onzer medeburgers, gruwt niet bij bet lezen van zulke taal Is er één, die met het oog op de onderwijzers aan onze openbare scholen, zou durver bevestigen, dat zij zich, „als wolven in een net en goed kleedend schapenvachtje”, ten doel stellen„aan uwe kinderen hun begrip pen te ontstelen, ze tot godloochenaars temaken, ze te vervreemden van alle begrippen van gods dienst, de wegen, let wel, der zedeloosheid op die wijze voor hen te effenen en ze langs dat hellend vlak in den afgrond te storten”? Is er één katholiek of rechtzinnige, die in zijn jeugd de indrukken ontvangen heeft, toen hij de openbare school bezocht, dat zijn onderwijzers ge tracht hebben hem op zoo verfoeielijk lage wijze op den slechten weg te voeren Is de jeugd die de openbare school bezoekt, het geslacht dat haar sints eenigej aren verlaten heeft, zoo slecht? Zijn zij die de scholen der Katholieken en Anti- België. De Indépend. Beige weet te verhalen, dat een reporter van de New York Herald te Luik den heer Emile de Laveleye heeft geïnterviewd over het herstel van het Europeesch evenwicht. De Herald publiceerde onlangs een zeer fan- tastistisch plan België verdeeld tusschen Duitsch- land en Frankrijk; Nederland met zijn koloniën bij het Duitsche Rijk gevoegd; ’t Balkanschier- eiland tusschen Rusland en Oostenrijk gedeeld. De heer de Laveleye kon dit plan niet goed keuren, maar kwam met een ander plan te voor schijn, dat niet minder dwaas is en dat wij gedeeltelijk overnemen, vooral waar het ons dier baar vaderland geldt. Tegen het plan van den Herald heeft de heer de Laveleye drie overwegende bezwaren die hij eerst gaat ontwikkelen, vóór hij zijn eigen plan nen bespreekt. lo. Nooit zal de ijzeren kanselier aan Frank rijk de versterkingen om Namen en Luik afstaan, die gemaakt zijn om voor Frankrijk den weg naar Berlijn te sluiten, zoowel als om voor Duitschland den weg naar Frankrijk te versperren, over neu traal grondgebied, dat zou zijn, elk voordeel door den ijzeren muur Elzas-Lotharingen verkregen over boord werpen. 2o. De Nederlandsche koloniën door Duitsch land laten annexeeren Welk een dwaasheid Die zou zeker in Bismarcks hoofd niet opkomen. Zoodra Duitschland het plan koesterde Engeland tot een mogendheid van den derden rang te ver lagen, zal Engeland zich op Neerlands koloniën werpen en die zoo hardnekkig vasthouden, als zij deed, toen in het begin dezer eeuw Napoleon Nederland bij Frankrijk had ingelijfd. En hoe zou de Duitsche vloot dat beletten 3o. Ook tegen de verdeeling van het Balkan- schiereiland tusschen Oostenrijk en Rusland be staan overwegende bezwaren. Oostenrijk wil niet deelen met den Czaar. Het wil alléén meester zijn op het Schiereiland, minder nog door het te veroveren, dan wel door zijn politieken en economischen invloed. Duitschland zal dat stre ven van Oostenrijk natuurlijk steunen er is geen enkele reden voor, om in Ruslands kaart te spe len en der bondgenooten hoop te beschamen. Zóó valt het fraaie plan van den New-York Herald geheel in duigende oorzaak er van lag in de meening, dat Duitschland met den Czaar een geheime overeenkomst zou gesloten hebben, terwijl het drievoudig verbond juist tegen Rus land gekant is. De heer de Laveleye heeft een beter verdee- lingsplan, dat gegrond is op de belangen van het anti-russisch en anti-fransch drievoudig ver bond. Dat verbond wil Rusland vernietigen, zooals in 1870 Frankrijk vernederd is. En daarom moet er oorlog komen, een hevige, langdurige oorlog, waarin Rusland het onderspit moet del ven. Dan zal Duitschland, Finland aan Zweden teruggegeven en aan de Baltische zee een onaf- hankelijken Staat stichten, waarin een Oosten- rijksche aartshertog vorst zal zijn. Polen zal worden hersteld en zal een stoot kussen vormen tusschen het versterkte Oosten rijk en Rusland. Bessarabië wordt aan Roemenië toegekend, om Rusland in 't zuiden nog een dam meer in den weg te leggen, in zijn weg naar Constantinopel. Nederland zal worden geannexeerd door het Duitsche Rijk, zooals het in het plan van den Herald ook voorkomt, en aan Frankrijk wordt maar wij hechten er eene hoogere waarde aan dan de socialisten, hij vindt het schande, dat de rijken veelal in strijd handelen met de hen toevertrouwde schatten en zegt dat vooral zij veel kunnen doen om het socialisme uit de wereld te helpen. Ten slotte zegt de heer P. wat hij voor de christelijke school wenscht. Hulp van de heeren uit den Haag verlangt hij niet, maar in de eerste plaats ontheffing van betaling voor de Staatsschool, waarvan hij niet gediend is. Hij wil vrij zijn zoowel in het geven van onderwijs, als in het geven van eten aan zijne kinderen. Dan zou hij verlangen, dat voor eene vereeniging van bijv. 50 scholen eene commissie benoemd kon worden door belanghebbenden aan die scholen van 4 5 per sonen, die zich belasten met het afhemen van exa mens aan onderwijzers. De christelijken zijn vrij wat meer op de hoogte van de verschillende toestanden dan de liberalen. Zij toonen vrij wat meer belangstelling voor hunne zaak (spreker wijst op zijn auditorium). Reeds 30 jaar hebben zij voor hunne beginselen gestreden, het wordt tijd dat er recht geschiede. Na een opwekkend woord om in den strijd des levens te volharden, voortdurend te bidden en alles aan Gods hand toe te vertrouwen, eindigt spreker met een gebed, nadat vooraf een woord van dank aan den spreker door den heer Goslinga was ge bracht. Engeland. In een groote meeting van gees telijken uit Nottingham is tegen de lersche poli tiek der Regeering geprotesteerd en als motie aangenomen, dat alles moet worden beproefd, om het lersche volk in kennis te stellen met de leer van Christus, wijl de onbekendheid met het Evangelie een der hoofdoorzaken is van den op stand in Ierland. Kimswerd, 16 Oct. 1888. Voor ’t slatten der opvaart (1475 M.) van den Heer T. Postma alhier, zijn 11 inschrijvingen aangeboden, n.l. van 1. W. Cornel en H. Wiersma, Almenum f 441, 2. D. Volbeda, 8. Bijlsma, H. Postma, Pingjum - 489, 3. Frans de Boer, Pingjum 4. P. v. d. Plaats, Oosterlittens 5. J. Houtsma, Almenum 6- A. Plantenga, Franeker 7. O. v. d. Weide, Kimswerd 8. W. Zondervan, Harlingen 9. B. Elzinga, Arum 10. J. Tolsma, Dronrijp 11. J. Foppema, 8. de Boer, P. Crolis, Nijland -1078, Den laagsten inschrijver is ’t werk gegund. Wijmbritseradeel, 15 Oct. Tot Wethou der dezer gemeente is in de plaats van R. Okma, benoemd de heer D. Noordmans te Scharnegou- tum. Een voorstel om het schoolgeld weer te ver- hoogen is door de voorstellers weer ingetrokken, vermoedelijk, omdat zij begonnen in te zien, dat de meerderheid der raadsleden het beter vond de gemoederen niet dadelijk weder tegen elkan der in het harnas te jagen. Dat zou dan waar lijk ook al weinig in overeenstemming geweest zijn met den geest van bezadigdheid, die de be sluiten van een gemeenteraad dient te kenmer ken. De ervaring heeft in deze gemeente ge leerd, dat men op den duur dien geest niet straffe loos kan verloochen. Mogen zulke dagen nim mer wederkeeren. Gaasterland, 15 Oct. De vele lijstervangers in deze gemeente hebben in de afgeloopen week uitmuntende zaken gemaakt. Vooral Maandag en Dinsdag werd er overvloedig gevangen. Som mige strikkers vingen van 100 tot 200 stuks en in ’t geheel werden er in die dagen volgens eene ruwe raming meer dan 15000 stuks gevangen. Houtsnippen werden er tot heden weinig ge vangen, de prijs is hoog van f 1,50 tot f 1,70. Een Reuter-telegram uit Weltevreden (Ba tavia) dd. 14 October meldt, dat een samenzwering tegen het Nederlandsch gezag is ontdekt in de residentie Madioen. 42 opstandelingen werden gevangen genomen; 11 andere, die tegenstand boden, zijn doodgeschoten. Zaterdagmiddag te 1 uur is het vaartuig van schipper Joele te Willemstad, volgeladen met suikerpeenen, terwijl het zeilende was op het hollandsch diep, tengevolge van een uitschot van wind op zijde geslagen en dadelijk vol water ge- loopen, zoodat het onmiddellijk zonk. De beide aan boord zijnde schippers hadden maar even den tijd om zich in de boot te redden. Het vaar tuig was niet verzekerd. Een groentenkoopman op Raakeind tusschen Breda en Ulvenhout, was Zaterdagavond in een boom geklommen om noten te plukken. Door een noodlottig toeval viel hij er uit en was ter stond een lijk. De politie te Rotterdam heeft tegen een tapper proces-verbaal opgemaakt wegens het ver- koopen van sterken drank aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaar, in een voor het publiek toegankelijke localiteit. Naar men meldt is te Berlijn eene belang rijke overeenkomst gesloten tusschen de firma Siemens en Halske, aldaar, en de heeren M. G. van den Bos te Leiden, en B. Janse Johz., te ’s-Gravenhage. Korps 10 van het Leger des Heils, hetwelk te Hattem zijn hoofdkwartier had, in ontbonden. De officieren en cadets zjjn bij andere korpsen ingedeeld, terwijl de soldaten huiswaarts keeren om hunne gewone werkzaamheden weder te hervatten. Verminderde belangstelling in dat leger, en daardoor gebrek aan fourage, zijn de oorzaak. In den Haag moeten plannen ontworpen zjjn voor de oprichting van een tweede stedelijke gasfabriek, Maandagavond trad Ds. Pierson van Zetten in de Sociëteit „de Doele” voor een vrij goed bezette zaal op met eene „Unierede”. De voorzitter der plaatselijke Unie-afdeeling, de heer Ds. Goslinga opende de bijeenkomst, waarna de heer Pierson met zijne rede een aan vang nam. Het is nu 8 jaar geleden, aldus begon spreker, dat ik voor u optrad en wanneer ik de zaal over zie, dan moet ik bekennen, dat ook hier met ijver moet gewerkt worden aan het groote werk, waarvoor wij allen strijden. Wij sprekers, die voor U optreden, kunnen als de trekbanden wor den aangemerkt waardoor het geheel wordt sa mengebonden. Er zijn vooral drie belangrijke zaken waarop wij onze aandacht moeten vestigen en waartegen wij met kracht moeten opkomen, zegt spreker, en wel tegen het bijgeloof van de liberalen, het wangeloof van de katholieken en het ongeloof van de humanisten. De heer Pier son houdt rekenschap met die liberalen, welke hij als de kern van het liberalisme meent te moeten beschouwen, dat is de zoogenaamde middenstand (baronnen en graven behooren hier dus niet on der). Deze liberalen houden er wel een geloof en eene zedelijkheid op na, maar zij erkennen die dan ook als het eenige ware en alles wat afwijkt van hun geloof, van hunne zedelijkheid, veroordeelt hij, wat hij voor nuttig oordeelt, wat hij recht heet mag opgelegd worden, hij hecht zich dan onvoorwaardelijk aan de staatsschool. Wat is bijgeloof Alles wat naast, bij of boven God gerekend wordt te staan, zegt spreker, wel nu, de liberalen plaatsen daarvoor verstand en ont wikkeling en overladen den onderwijzer met al lerlei onnutte wetenschappen. Met den bijbel wordt geene rekenschap gehouden en toch zegt spreker, is de schrift er, die ons een diepte geeft voor het gemoed, een leiddraad voor het verstand, ’t geen vrij wat hooger staat, dan kennis van reke nen, lezen of natuurkunde. De liberalen misken nen de diepste eischen van ons gemoed, zij stellen het verstand boven den godsdienst. Tegen de libe rale wijsheid op te komen is onzen plicht. De toon is wel een weinig kalmer geworden door de gewijzigden regeeringsvorm, maar wij kunnen met onze christelijke scholen niet tevreden zijn, zoo lang het onderwijs gegeven wordt in liberalen geest. Geld kan hier niets goed maken. De wijze waarop de geschiedenis onderwezen wordt, keurt spreker af. Niet alleen het kind, maar ook de onderwijzer kan de geschiedenis niet goed leeren. God heeft een richtsnoer gegeven in de geschiedenis, zoo in de vaderlandsche ge schiedenis als in de bijbelsche en daarnaar moet on derwezen worden, niet de wet van oorzaak en gevolg, maar het aanhalen van groote mannen die invloed gehad hebben op de geschiedenis, zoo in het goede als kwade, wil Ds. Pierson. In de tweede plaats waarschuwt spreker tegen het wangeloof van de katholieken en zegt, dat men dien vijand niet te licht moet beschouwen, ofschoon zij in vele opzichten met zijne partij overeenstemmen. Te den Bosch heb ik altijd vierkant tegenover de katholieken gestaan en toch vertrouwden ze mij meer dan de modernen. Wanneer die katholieken slim handelden, dan moesten zij de openbare school die van den Gods dienst vervreemd raakt, steunen, want hunne scho len zouden er door winnen, maar de godsdienst zin drijft den katholiek om tegen zijn belang in te handelen. Ongeloof. Hier hebben wij te strijden tegen den humanist en den socialist. De eerste is bedaard, beschaafd zelfs, maakt zich dus niet schuldig aan glazen ingooien, enz., maar heeft zich schuldig gemaakt aan veel ergere dingen. Hij is de brug geweest van het socialisme dat beweert Alle bezit is uit God en daarom moet God weg, ook het geloof aan God moet weg. Hij erkent roof en moord als wettig, omdat het volgens zijne bewering leidt tet heil van de menschheid. Ook w(j zeggen, zegt spreker Alle bezit ia uit God^ revolutionairen bezochten of bezoeken, zooveel zede lijker en vromer? Nu is het een orgaan der Katholieke pers en dan een der Anti-revolutionaire, dat, al moge het niet op zóó stuitende wijze zijn, nochtans ook scheldt op het openbaar onderwijs en er allerlei kwaads van vertelt. Men beschouwt het onderwijs in Roomsch-Katho- lieken of in Gereformeerden geest gegeven beter dan het openbarehet zij zoo. Men zij vrij in ons gelukkig vrije Nederland. Maar is het niet treurig, als men eene, in zijn oog goede zaak, meent te moeten en te mogen verdedigen met zulke middelen Van den openbaren onderwijzer te durven schrij ven, dat hij zooveel verdorvener is dan de beulen, die Jezus hechtten aan het kruis, dat deze niet wisten wat zij deden en gene wel. Is er één onder onze lezers, die dat niet meer dan afschuwelijk vindt? M. E. van der MEüLEN. „Aan de vruchten zult gij ze kennen”. En wij hebben ze gekend aan de vruchten; en die vruchten waren vruchten des doods, omdat ze vruchten waren van den boom des verderfs. Met deze woorden wenschen wij de neutrale school gebrandmerkt te hebben. Geteekendjaals met het vlammende teeken der verwerping, dat er onheilspellend flikkert op het hoovaardige voorhoofd van den wederspannigen engel, nadat de wrekende bliksemschichten hem hadden neergeploft in den afgrond als met dat geheimzinnige merkteeken, dat er geprent stond op het gelaat van den eersten broedermoor denaar Caïn. Want zij moordt de harten, de zielen. Zij was eene moordenaresse van den beginne af aan. Aan de vruchten Dat is een wrange oogst, dien zij heeft binnen gehaald een oogst van zedeloosheid, van leu gen en bedrog, van opstand en revolutie, van verwaandheid en hoovaardij, van ledige hoofden en ledige harten en vroeg versleten, uitgeputte lichamen De verdedigers dezer ongelukkige moordholen der zielen weten het wel, zij zijn er van over tuigd, innig overtuigd, zij zien de noodlottige ge volgen van hun hellewerk maar zij willen ze niet zien, zij sluiten de oogen, want dat was juist hun doel zij wilden dat en niets anders. Gelooft toch niet, dat zij te goeder trouw zijn! Kom aanniet zoo onnoozel Het neutrale onderwijs is trouwens ook een zoetsappig woordom te zeggen wat het betee- kenen moet het is een soort van net en goed kleedend schapenvachtje, maar wat voor een wolf zit er inbet godsdienstlooze onderwijs, een onderwijs zonder God Ouders, dierbare ouders! laat u toch nooit be driegen door een schijn van „de begrippen ]van anderen te eerbiedigen” bedrog! altemaal be drog! Aan uwe kinderen hun begrippen te ontstelen, ze tot godloochenaars te maken, ze te vervreemden van alle begrippen van godsdienst, de wegen der zedeloosheid op die wijze voor hen te effenen, en ze langs dat hellend vlak in den afgrond te stor ten, waarin zij in hun ledig, verwoest hart niets dan haat jalet welhaat tegen God en Godsdienst dragen, en dan de geschikte werktui gen worden van Aen, die ze aan God en Gods dienst hebben ontstolen. Van de hoogte van het Kruis heette het eens: Vader! vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen!” Het was de stervende Heiland die sprak. Die beulen wisten niet, wat zij deden. Deze wel. Tot zoover de Nieuwe Koerier. den laatsten, hevigsten slag toegebracht door de Noorder-departementen bij België te voegen, dat dan als een onzijdigen Staat, maar opgeno men in het Duitsche Tolverbond, een sterke scheidsmuur tusschen Frankrijk en Duitschland zal vormen. De vriendschap van Italië zal beloond worden door de teruggave van Nizza en Savoye en waar schijnlijk zullen ook Tunis en Tripoli aan den zoon van Victor Emmanuel worden toegewezen. Ten slotte wijdt de heer de Laveleye eenige woorden aan het Belgische fortenstelsel, voor namelijk de Maaslinie. Die heeft vooral ten doel een sta-in-den-weg te zijn, die Franschen of Duit- schers veel tijd en veel bloed zou kosten, zonder dat de winst den inzet rechtvaardigde. Daarom zullen zij veel liever elkander rechtstreeks aan vallen zonder van het onzijdige grondgebied gebruik te maken. „Gelukkige Yankees!” was het slotwoord van den heer de Laveleye, „dat ge niet de kaart van Amerika behoeft te verknippen om daar het evenwicht te herstellen.” Wij hebben deze kostelooze satire zoo breed voerig besproken, omdat de verdeelingswoede in den laatsten tijd veel te doen maakt en omdat de humoristische inhoud der bespreking wel waar is.” In de „Nieuwe Koerier”, een blad, dat sints eenigen tijd te Roermond uitkomt, verschenen voor eenigen tijd twee Artikelen, onder het opschrift: „Iets over de neutrale school”. Het eene heet „Een moordhol onzer dagen”, het tweede: „Een pesthol onzer dagen”. Uit het eerste halen wij het volgende aan ’II >1 La I Bolswardsche Courant. -oO'^O-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1