NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD r No. 44. 1 OIS PLANTSOEN. 1888. Zevenen Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 1 NOVEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. W?' I ft E I I is aangebracht, in I w ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. over van om. M Wie een onbevangen blik heeft voor natuur schoon, de gave der opmerking bezit, om het schoone in de schepping overal waar te nemen, zal gaarne erkennen, dat onze heerlijke weiden, bevolkt met kostelijk rund- en wolvee, liefelijk zijn om aan te zien, dat de eentonigheid op ge lukkige wijze wordt gebroken door de vele keurige boerderijen, vaak in het lommer ten deele ver scholen en de menigte kerken met hare spitsen en massieve torens, die overal den wandelaar als een onregelmatigen cirkel als ’t ware aan den gezichteinder omringen. Ook biedt onze stad, die niet als een platte massa op een vlak veld daar nederligt, maar met haar vele openbare gebouwen, gekroond met vriendelijke, smaakvolle of kolossale torens in ge broken lijnen, zich boven de iepen van het bol werk en de stadsgrachten verheft, op menig punt een schilderachtig geheel. Toch zal het wel zonder bedenking waar zijn, dat wij dit werkelijk bestaande natuurschoon, niet afgewisseld door bouwvelden, bosch en heide, hoog en laag, maar zelden buiten den omtrek onzer stad kunnen genieten, door het boomlooze onzer grindwegen en de weinige verscheidenheid onzer wandeldreven. Wij zijn beperkt tot de krans die onze stad omringt en die wij, op dichterlijke wijze, gewoon zijn „ons plantsoen” te noemen. Moge voor een aantal jaren ten onrechte ge ijverd zijn tegen het afgraven van het grootste deel van het bolwerk, immers lommerrijke lanen beginnen zich reeds te slingeren rondom de grach ten, toch is het wel degelijk te betreuren, dat het toenmalig bestuur geen oog heeft gehad voor ’t geen zoo vlak voor de hand lag, om namelijk hier en daar een heuvel uit te sparen, eenige golving in het terrein aan te brengen, waardoor op som mige plaatsen een zoo lief plantsoen had kunnen worden aangelegd. Dit echter is voorbij en wij waardeeren, dat gansche rijen goede hoornen zijn geplant, ver schillende perken met bloeiende heesters zijn aan gelegd en sints 1883 een begin is gemaakt met eenige wezenlijke zorg voor dat gedeelte der eenige glooiing die wij bezitten en die voor 25 jaren met zooveel smaak is aangelegd. Wij ver heugen ons, dat ons Dagelijksch Bestuur, op zeer behoedzame wijze is begonnen het aangevangen werk in wat breederen zin op te vatten. Het had over zeer beperkte middelen te beschikken, maar het wilde blijkbaar een proef nemen, of het der burgerij welgevallig zou zijn en de goedkeu ring wegdragen van den raad, als het overging tot het met eenigen smaak verfraaien van dat ge deelte, waarop reeds de aandacht gevestigd was en dat zich uitstrekt langs de Sociëteit „Amicitia” en het werkhuis. Zelfs daar echter is de aanleg nog volstrekt niet voltooid, het perk met bijna doode peppels ontsiert het grootelijkser zijn boomgroepen, die als wilde massa’s daar staan, boven wier kale stammen zich alleen nog een bladerenkroon welft, die eenige prachtige boomen dreigt voor goed te belemmeren in hun groei; langs het werkhuis wordt het oog onaangenaam aangedaan door den kalen muur met zijn onhebbelijke steenen. En overigens verkeert menige plek in allertreurig- sten toestand. Tegen den zijgevel der gasfabriek staat één vlierstronk, mist zelfs een weg van uit de poort naar de vaart, de schoone rei iepen langs het voorfront kunnen niet uitgroeien, omdat heesters, die reeds voor 15 of 20 jaren hadden moeten zijn gekapt en gesnoeid, onbeteugeld haar takken slingeren door het iepenloof, terwijl ons oog alweer op de kale onderstukken rust. Bij de Harlingerbrug is het een tooneel van ordeloosheid en verwaarloozing, dat ieder, die eenigen smaak heeft en ook maar een half oog voor natuurschoon, tot een voortdurende ergernis is. Toch zijn er ook zachte glooiingen naar de zijde der grachten, waar voor bloemperken uitne mende plaats is. Een treurbeuk en een enkele heester bij het water geplant, zouden een vrien- delijken aanblik geven. Het Nannenhof is vaak een modderpoel en altijd een onbehagelijke rechte strook gronds, zonder eenige afwisseling van kleur, in het aan zijn lot overgelaten gras. Wonseradeel, 29 Oct. De groote aardappel- hoopen, die zich verleden Herfst allerwege aan het oog vertoonden, zijn nu bijna nergens te vinden, ze nemen vrij wat bescheidener plaatsje in en doen nu reeds zien, dat als de opgeslagen wintervoorraad hier en daar geconsumeerd is, er volstrekt geen vrees behoeft te bestaan, zooals dit voorjaar, dat de boeren ze voor een appel en een ei van de hand moeten doen. Algemeen hoort men zeggen, dat de aardappelen, welke verleden jaar voor niet al te best werden uitgekreten, nu heel goed genoemd worden en nu haast driemaal zooveel opbrengen per korf als toen de goede waar. Of de verbouwers er thans zooveel te slechter aan toe zijn, is de vraag, in allen gevalle hebben ze minder arbeids loon uit te geven, daar de hoeveelheid minder was, die gerooid moest worden. Sneek, 29 Oct. Alhier heeft zich eene com missie gevormd bestaande uit eenige leden van het muziekcorps der d.d. schutterij, de kader- vereeniging en de muziekvereeniging Apollo”, tot het oprichten van een gedenkteeken ter eere van den overleden kapelmeester den heer M. Edzard Grefe. Harlingen, 29 Oct. De telefoonverbinding der Nederl. Tramwegmaatschappij met Bolsward is tot stand gekomen, zoodat voortaan eenig oponthoud van een trein niet meer noodzakelyk het verkeer langs de geheele lijn stremt, gelijk tot nu toe maar al te dikwijls, tot groot ongerief van het publiek in hun dienst, gebeurde. Heerenveen, 28 Oct. De directie der Neder- landsche Tramwegmaatschappij gaat krachtig voort met den aanleg van telefoonlijnen langs hare wegen. Was dit tot nog toe het geval met de lijn HeerenveenSneekHarlingen, gisteren heeft men een aanvang gemaakt met de telefoonge- leiding HeerenveenGorredijkDrachten. Daar ’t wellicht moeilijkheden zou baren, de ver- bindingspalen in de kom dezer plaats te plaatsen, gaat men van uit het Centraal-bureau (station) de Fok langs de hoogere burgerschool en daar door het weiland achter onze plaats Bij de villa „Voormeer” van den heer mr. M. Mz. van Heloma zal men op den weg naar Drachten komen, zoodat in de plaats geene palen zullen worden geplaatst. Dat ook op deze lijn, met een druk verkeer, de verre spreker goede diensten zal bewijzen, behoeft zeker geen betoog. De heer Geert de Jonge, redacteur van de Bakkerscourant, geeft het denkbeeld aan om in richtingen te vestigen, waarin zjj die geen voed sel hebben, kosteloos brood met een eenvoudigen drank kunnen bekomen. Als de behoefte gestild is, moeten zij, die van de inrichting gebruik maakten, zich weder verwijderen. De kosten van dit voedsel en de verwarming der lokalen zullen, naar de raming van den ontwerper, wel niet zoo groot zijn, of zij kunnen gemakkelijk door liefdegiften bijeengebracht worden. Door den heer H. J. Justema te Rotterdam is eene scheepswekkerklok uitgevonden, die, zoo- dra er eene lekkage ontstaat en er ongeveer 2 centimeter water in het schip komt, terstond waarschuwt, zoodat de opvarenden, al lagen zij in de rust, voldoenden tijd hebben, om zich te redden en veelal ook het schip voor zinken te bewaren. Vrijdagnamiddag weigerden naar de Tu- banita meldt, de arbeiders aan de weverij van de firma ter Kuile Morsman, aan den Park weg te Enschede, aan hun werk te gaan, omdat er den vorigen dag was aangeplakt, dat de vol gende week voor een deel der arbeiders een premiestelsel zou in werking treden, waardoor de beste werklieden meer, de andere daarentegen minder zouden verdienen, indien zij dan niet meer stukken dan vroeger zouden inleveren. Toen de patroons bij hunne komst de grieven tegen dit stelsel vernamen, trokken zij het in, waarna de arbeiders weer aan hun werk gingen. Op het Lucasbolwerk te Utrecht werd Za terdagmiddag een driejarig meisje dat aldaar on der toezicht der moeder speelde, door een wiel rijder aangereden, waardoor de kleine viel, doch nagenoeg geen letsel bekwam. De moeder even wel, haar kind ziende vallen, kreeg van schrik een zenuwtoeval, waarbij zij met het hoofd tegen een bank terecht kwam en verwond werd. We der tot bewustzijn gebracht, werd zij door een paar vrouwen huiswaarts geleid. De heer Gerritsen, het radicale lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, heeft het denk beeld geopperd, de betrekking van „adjunotwet- houder” te creëerenv en die functie dan beurte- Frankrijk. Door voorstanders van generaal Boulanger is Zaterdagavond te Parijs een feest maal van 800 couverts gehouden. De generaal hield eene rede, waarin hij dezelfde denkbeelden ontwikkelde als voor de commissie der grond wetsherziening. Toen de gasten uiteengingen, hoorde men eenige kreten en gefluit en werden onderscheidene personen in hechtenis genomen. Duitschland. De Keizer heeft aan de kan selarij opgedragen de betuigingen zijner erken telijkheid over te brengen aan de regeeringen der landen, die hij doorreisd heeft. In dat geschrift zou de Keizer tevens zijn vol doening uitdrukken over de vredelievende bedoe lingen, die men overal aan zijn reizen toeschreef. Zondagmorgen hield de Keizer een rede, bij het inwijden der nieuwe kerk van het Heilige Kruishij zeide daarin, dat hij in alles het voor beeld van zijn vader Frederik III zal volgen. De Wurtembergsche Regeering heeft besloten een vervolging tegen de Münchener Neueste Nach- richten in te stellen, wegens het artikel in dit blad, waarin de regeering, en vooral de geldelijke administratie van nepotisme wordt beschuldigd. Het zou niet zoo vreemd zijn, als de offi- cieuse Berlijnsche bladen eene „rectificatie” ga ven van een gedeelte van de redevoering, welke Keizer Wilhelm Zaterdag heeft gehouden tot de deputatie uit den gemeenteraad, die hem kwam gelukwenschen met zijne behouden thuis komst en van hem, ter herinnering aan zijne reis, verlof verzocht om op het plein voor het Paleis een monumentale fontein op te richten. De Keizer toch heeft zich misschien niet juist uitgedrukf, toen hij, zijn ernstig misnoegen er over te kennen gevende dat tijdens zijne afwezig heid een strijd was ontstaan over familie-aange- legenheden zooals zich geen particulier persoon zou hebben laten welgevallen, van de deputatie zeidê te verwachteu, „an ihrem Theile dafür zu sorgen, dass diese Ungehörigheit aufhöre”. De heeren, die de deputatie uitmaakten, waren de opperburgemeester von Forenbeck, de burge meester Daucker, vier leden van de magistraat en vijftien stedelijke afgevaardigden; deze zui len, om de verwachting van den Keizer niet te leur te stellen, moeten beginnen met persoonlijk de scherpste censuur te gaan uitoefenen op alles wat van de pers komt. De Vorst van Bulgarije heeft de zitting der Skuptchina met eene troonrede geopend, waarin hij met voldoening wijst op het behoud van den vrede, op de rust en orde, die in het land heev- schen, en op het feit, dat de rechtvaardige zaak van Bulgarije met den dag aan erkenning wint en vastheid in zichzelve begint te krijgen. Ook de Grieksche Kamers zijn Zaterdag ge opend met eene troonrede, die nog al optimistisch spreekt over den binnenlandschen toestand. In Spanje is het niet zoo gunstig gesteld. In het leger doet zich weer eene ernstige republi- keinsche beweging gelden, welke de Regeering zeer verontrust. Rusland. Op last der Regeering hebben alle vreemde Joden in het district Warschau last gekregen binnen vier weken het Russisch grond gebied te verlaten. lings aan ieder der leden van den Raad op te dragen, teneinde hen beter op de hoogte te bren gen van de gemeente-zaken. Dat dit denkbeeld, zoowel om de motieven als wegens de toepassing, sensatie wekte, laat zich denken. Voor het beginsel om de raadsleden bij de wethouders „in de leer te doen” is wel wat aan te voeren, maar ook veel er tegen en de toepas sing zou eveneens bezwaren opleveren. Maar zoo het gevolg er van wezen mocht dat ook hier het „qui tout sait tout pardoune” eene waarheid wierd, dan zou er eene idyllische eendracht in onze ge meenteraden ontstaan en de taak van een ge meentebestuur, en vooral van een burgemeester, wel zoo gemakkelijk worden. Waarom schrijven de geneesheeren hunne recepten, van wier juiste of onjuiste ontcijfering dikwijls een menschenleven afhangt, zoo onlees baar Aan die vraag der Amsterdamsche Courant zou zeker meer kracht worden bijgezet, indien ze ge paard ging met eenig bewjjs, dat een zieke ten gevolge van het onduidelijke schrift ernstig be nadeeld was of gestorven. Als er soms verkeer de geneesmiddelen werden verstrekt, was eene vergissing van den apotheker daarvan oorzaak. De vraag blijft intusschen onopgelost, tenzij men als antwoord geven wilde, dat de doktoren liever niet zien, dat de patiënten meepractiseeren, wat door hunne hieroglyphen, zoo niet be let, toch bemoeilijkt wordt. In den Rotterdamschen Gemeenteraad heeft de burgemeester geantwoord op eene opmerking van een der leden, betreffende de onveiligheid, welke daar des nachts heerscht. De burgemeester zeide, dat de berichten in de dagbladen zeer overdreven waren; in het geheele jaar waren nog geen twintigtal zoogenaamde nachtelijke inbraken in Rotterdam gepleegd. Die, welke hadden plaats gevonden, geschiedden in onbewoonde gebouwen, waarin men door middel van een valschen sleu tel of het opschuiven van een van binnen niet gesloten raam kon binnen dringen. Hij verklaarde zich niet tegen eene aanvulling van de nacht- politie, maar meende, dat de lichtvaardigheid der ingezetenen zelven indirect schuld was van die diefstallen. Het gerucht is te Amsterdam verspreid, als zou de moordenaar van Whitechapel aan den hoofdcommissaris van politie een brief geschreven hebben, dat hij naar Amsterdam zou komen, en men vertelde er reeds bij, dat hij reeds daar was. Dit praatje heeft zeer velen verontrusten voor al in de buitenwijken niet weinig schrik onder de dienstmeisjes gebracht. Van verschillende families vernamen wij de klacht, dat ze ’s avonds de meid de deur niet uit konden krijgen om een boodschap, van wege den Wijtschappel”, zooals zij den moordenaar noemen. De dames uit de Warmoesstraat, de Nes en het Oudekerksplein hebben waarschijnlijk nog niets van het gerucht gehoord. Deze zouden anders reden hebben, wat uit de voeten te blij ven van wege den „Wijtschappel”. Amst. Cour. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam heeft in zijne vergadering van 18 October besloten de volgende mededeeling in het Predikbeurtenblad te plaatsen „Het schijnt, dat er nog altoos zijn, die mee nen de voorrechten der kerkgemeenschap te kun nen genieten, zonder die gemeenschap zelve aan te houden, hare lasten te dragen en aan hare verordeningen te gehoorzamen. De kerkeraad maakt bekend, d.at hij naar Gods Woord en de beginselen onzer kerk die meening niet kan deelen en in elk voorkomend geval naar dien regel zal handelen. Niemand kan tegelijkertijd lid van twee onder scheidene kerkelijke gemeenten zijn. Die hunne namen laten plaatsen op het „Dupli- caat-Lidmatenboek” der Ned. Geref. gemeente (doleerende), opgericht in den jare 1886, hebben zich daardoor afgescheiden van de Ned. Herv. gemeente, waartoe zij behoorden, en mitsdien van de Ned. Herv. kerk. Allen echter, die meenen tot de kerk, welke zij verlieten, te moeten terugkeeren, zullen gaarne opnieuw worden aangenomen, en zij hebben daar toe niets anders te doen dan het schriftelijk ver zoek bij den kerkeraad in te leveren, vergezeld van het bewijs hunner inschrijving op het Dupli- caat-lidmatenboek der „doleerende” gemeente. Het adres daarvoor is aan de kosterij der Nieuwe kerk op den Dam. De kerkeraad wenscht door deze mededeeling niemand te bewegen om tegen zijne overtuiging in te handelen. Iedereen moet het voor den alwetenden God verantwoorden, waarom hij in de Ned. Herv. kerk blijft of haar verlaat. Maar de kerkeraad kan en mag niet toelaten dat men zich van die kerk afscheidt en toch in voorkomende gevallen de rechten van haar lid maatschap wil laten gelden. Daarom heeft hij besloten allen, die het aangaat, nog eens nadruk kelijk daarop te wijzen”. Op last van den officier van justitie te Maas tricht, is dezer dagen naar het krankzinnigen gesticht te ’s-Hertogenbosch overgebracht eene circa 50-jarige arme krankzinnige vrouw, die zich sedert meer dan 10 jaren schuil hield in een geheel verlaten en bouwvallig huis te Die* pendaal-Epen. Haar toestand was in den laat stee tjjd van dien aard, dat zij meer op een dier geleek dan op een mensch. Het gemeentebe stuur vau Wittem^ ofschoon met haren toestand Ik stip maar het voornaamste aan en zwijg van zoo menig plekje, dat met betrekkelijk weinig kosten, te maken ware tot een vriendelijk rust punt voor den wandelaar. Wie nu geluisterd heeft naar de stemmen, die opgingen uit de burgerij, zal er wel niet aan twijfelen of de zwakke, arme, eerste beginselen waarmee het Dagelijksch bestuur is aangevangen en waarvoor den raad nooit een buitengewoon crediet is gevraagd, droegen de goedkeuring van bijna allen weg. Zelfs spreekt men op Werk- mansbloei re eds met welwillende overdrijving van „ons Oranjewoud” en waarlijk ’t is een genot, om van uit die vriendelijke woningen het oog te slaan op het eenigzins herschapen plekje, dat zich daar over de gracht zoo gunstig voordoet. Het is dus verklaarbaar, dat het Dagelijksch Bestuur nu het oogenblik gekomen achtte, om den raad te stellen voor de vraagvindt gij het goed, dat wij op deze wijze voortgaan, wij vragen u nu een post van f200,boven het gewone onderhoud, want de verder gevraagde som is drin gend noodig, om hetgeen nu goeden stand te bewaren. In de raadszitting, echter van den 23ste Octo ber heeft de raad met 5 tegen 4 stemmen zijn „veto” uitgesproken, zijn„tot hiertoe en niet verder”. Het Dagelijksch Bestuur en de minderheid moe ten er zich bij neerleggen, de burgerij moet be rusten in ’t geen dit vijftal harer vertegenwoor digers heeft besloten. Maar duizenden voorzeker zullen het betreuren, dat op eene gemeentebe- grooting van omstreeks Tachtigduizend gulden, geen f200,meer mag worden uitgegeven voor eene zaak waarvan de gansche burgerij geniet, dat men dit weinige niet bestemmen wil voor de ontwikkeling van onzen smaak voor wat liefelijk is en schoon op het gebied der natuur, dat men ons dit onthoudt in eene stad en een oord, waar wij voorwaar in dit opzicht niet rijkelijk zijn be deeld. Moge het Dagelijksch Bestuur niet afgeschrikt worden en voor een volgend jaar een mildere stemming de meerderheid der raadsleden bezielen. M. E. van der MEULEN. Bolswardsche Courant seiswio vwssaABm l| F i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1