NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SeiSWAB» SN WONSEBAÖBBI. EEN BUK III BE TDEKDMST. 1 No. 45. Zevenen Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 8 NOVEMBER. BINNENLAND. X BUITEN LAN D. AAN OUDERS ter overweging aangeboden. 19 23,47 23,95 23,02 21,47 18,29 16,46 ABONbi EMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. liet Rijk, 22,70 23,80 24.14 22,93 23,77 Assen, 14,76 19,06 16,17 17,36 23,68 Groningen, 23,58 24,24 23,50 24,06 24,38 Winschoten. 17,19 17,42 14,71 15,37 17,54 Sneek, 21,35 25,65 24,19 19,39 24,53 In 1882 Doch, vervolgde de spreker, ik herhaal het, al te weinig wordt er bij de keuze van een opvoe- dingsoord voor de opkomende jeugd aan deze zoo gewichtige zaak gedacht. Zou het lid van den Winschoter Raad in deze zaak niet groot gelijk hebben men beschouwt het gegevene als iets dat recht matig toekomt en al te lang onthouden is; men schrijft het geven toe aan de vrees der regeering en der bezittende klasse, die slechts geeft omdat zij daardoor haren ondergang tracht af te koopen of zelfs maar te verschuiven, in de hoop dat de zondvloed, wanneer zij komen moeE, zal komen over volgende geslachten. Wij hoorden eens een werkman zich beklagen over een vermeend onrecht, en toen hem gewezen werd op het vele goed hem bewezen, toen luidde het kalme antwoord: „Het goede dat gij mij bewezen hebt, tel ik niet. Dat was slechts eigen belang en plicht”. Dit antwoord teekent, omdat het niet de meening eens enkelen, maar die van de overgroote meerderheid is. En waar men den zoogenaamden vierden stand allerlei concession gaat doen, daar geschiedt zulks in hoofdzaak ten laste van een anderen stand der maatschappij, en wel van dien stand, die dien druk het minst zal kunnpn velen. Wij bedoelen hier den middenstand, gevormd door kleine indus- trieelen, winkeliers enz. De middelen waardoor men den vierden stand tracht te verzoenen bestaan in hoofdzaak uit de oprichting van winkelvereenigingen, bakkerijen en dergelijke, die ten doel hebben het leven den werkman zoo goedkoop mogelijk te maken. Hiertegen zou weinig te zeggen zijn, wanneer niet onmiddellijk gevolg er van ware dat deze handeling van grooten invloed moet zijn op den omzet der winkeliers, welke nu hunne zaken zien verloopen en te niet gaan en daardoor ge dwongen worden het aantal dergenen die bij voor keur geheel uit den korf zonder zorg leven, te vermeerderen. Nu kan men oppervlakkig zeggen, waar de vierde stand reeds zooveel leden telt, daar komt het op een duizend meer of minder niet aan, maar deze gevolgtrekking is onjuist. Daargelaten nog dat deze nieuwe leden veel- eischend en lastig zullen zijn, heeft hun ver dwijnen uit den maatschappelijken keten een na- pretje, dat niet te negeeren is. Bij de ongelijke drukking onzer belastingen, die in hoofdzaak uit de kas van den middenstand hun toevoer putten, zal het niet lang duren of de schatkistinkomsten zullen ontzettend slinken en dringend een equiva lent eischen, dat echter niet zoo gemakkelijk zal te vinden zijn. Zij die wat betalen kunnen moeten eindigen met geheel alleen de lasten te dragen en zullen zich hierover niet kunnen beklagen, want zij zijn daarvan zelve de oorzaak, doordien zij hunne kapitalen winstgevend trachten tc maken, ten koste van den ondergang van den middenstand. Bovendien zal hunne handeling den eenigen slag boom opheffen die de mannen der revolutie thans nog tegenhoudt, namenlijk dat heir van kleine bezitters, die er nu zeer veel belang bij hebben, dat zij niet worden uitgeschud en zich dus scha ren zullen aan de zijde der groote bezitters, en die eenmaal arm geworden, de gevaarlijkste vijan den van de rijken zullen zijn, omdat zij de over tuiging met zich omdragen, dat de machtigen dezer aarde hen zonder eenige gewetenswroeging hebben opgeofferd aan hun slecht begrepen eigen belang. Zij heeft in overeenstemming met hare oudere zuster mannen zien rondgaan, die oproer en anarchie prediken. Nu eens schoot men op den grijzen Keizer van Duitschland, dan weder werd een aanslag gepleegd op het leven van Rusland’s Czaar. Schotschriften en libellen te vuil om ge lezen te worden, zag zij bij massa’s onder het volk ronddeelen, om hen op te zetten tegen hen die regeeren. In bijeenkomsten van het volk hoorde zij de smadelijkste en gevaarlijkste rede- neeringen houden, alle ten doel hebbende om den onontwikkelden, licht te verleiden man er toe te brengen met geweld de wereld om te keeren. Eigendom is diefstal, kapitalist is gelijk aan dief, de werkgever is een uitzuiger, het volk het weer loos lam dat door den wolf wordt verscheurd. Hier staat een lummel de menschen aan te bevelen, om het brood te nemen wanneer het niet gegeven wordt, ginds deponeert een verloopen kerel een gulden voor stroppen ten einde zijne medeburgers op te hangen, verder verkondigt een grappenma ker, dat het volk recht heeft op vrij voedsel, kleeding, woning, enz., nog een wil meer, recht is recht en daarom ons zelven alles verschaft wat wij begeeren. Zoo redeneert men iederen maatschappelijken band weg, zoo spot men met allen en alles, wat thans de menschen bij elkaar houdt en speelt men roekeloos met vuur. Als de menschen die geen werk hebben, werk gaan vragen aan de Gemeentebesturen en deze geen werk kunnen verschaffen, dan zegt een toekom stig communeman dat 600 agenten geen belet sel kunnen zijn, waar duizenden zich verzetten willen, maar vergeet daarbij dat achter die politie macht een andere macht van nog eens duizen den staat, die er niet van gediend zullen zijn zich door den eersten den besten luien leeg- looper te laten uitplunderen, zelfs niet ondanks de schoone betoogtrant van onze tegenwoordige volksvrienden, zoodat een burgeroorlog het on vermijdelijk gevolg moet zijn van het roekeloos drijven dier heethoofden, die zich misschien reeds in het leeuwenaandeel wanen van de buit, maar de strik aan den galg niet zien, welke hun eigen volgelingen reeds voor hen opgehangen hebben. Zoude het toch waarheid worden wat de wijze Modderman zeide, dat de negentiende eeuw nog het tijdperk zou worden van alle tooneelen waar aan de laatste vijftien jaren der achttiende eeuw zoo rijk waren. Zou het waar worden, dat het volk, dat reeds sedert jaren wordt vertroeteld, waarvoor men alles en nog wat wil doen, in de hand zal bijten die het koestert. Wie zal het zeggen Telt men de voorteekenen en vergelijkt men ze met wat voorheen gebeurde, dan wijst alles er op dat wjj ook nu weder aan den voor avond staan van gebeurtenissen die de wereld met angsten en beven zullen vervullen. In een opzicht echter verschillen die voorteekenen. Voor heen bleef de toestand zooals zij was, zonder dat men trachtte de losbarsting te voorkomen, omdat men geen oog had voor wat er omging, thans keert men de zaak om en tracht men door al te grooten angst gedreven door allerlei concessiën eene noodlottige uitbarsting van de baan te schui ven. Of het gelukken zal, wij weten het niet. Het zaad door onze socialistische tijdgenooten uitge strooid, heeft reeds rijpe vruchten gedragen, men eischt en is niet dankbaar als men krijgt, want derlijk leeraar doceert, is het groote verschil van voorheen, toen het onderwijs aan weinige krach ten was toevertrouwd, voor een goed deel ver dwenen, en kan men gerust de jongelui zenden, waarheen men wil, overtuigd, dat zij voldoend onderwijs zullen ontvangen. Behalve meer of mindere goedkoopte in huisvesting en verkeer, moest nu bovenal op den voorgrond staan de vraag: „Biedt de plaats mijner keuze voor mijn zoon, wat de gezondheidsvoorwaarden betreft, een veilig opvoedingsoord aan? Heerschen daar vooral weinig kwijnende borstziekten, die den opkomenden jongeling zoo licht bedreigen? Helaas, die vraag wordt te weinig door ouders en voogden gedaan, ware dit wel het geval, men zou in het Noorden van ons rijk geen gunstiger plaats kunnen aanwijzen om jongelieden tot de academie voor te bereiden. Wanneer wij toch voor ons leggen de officieele sterftestatistiek van Nederland en b.v. de jaren 1882, ’83, ’84, ’85 en 86 kiezen en de sterfte in die jaren nagaan voor het geheel e rijk voor de steden Groningen, Sneek, Leeuwarden, Assen en Winschoten (dat zijn de plaatsen, waar in het Noorden gymnasia zijn), dan blijkt <jat Winscho ten verreweg het gunstigste staat. Men oordeele IJsbrechtum, 1 Nov. Het volgende voor val dat erge gevolgen had kunnen hebben, had hier gisteren morgen plaats. De veehouder T. Cn. wilde, vóór hij naar het land ging om zijne koeien te melken, de op stal staande eenig gras geven, dat hij den vorigen avond in zijne kar had thuis gehaald en buiten was blijven staan, omdat het zoo nat was. Inplaats van eene hooi vork gebruikte hij gelukkig zijne handen, om met deze het gras in den korf te doen, bij welke gelegenheid hij iemand bij de beenen pakte. Deze had er dus ongelukkig kunnen afkomen, indien een hooivork met zijn lichaam had kennis ge maakt. Door de duisternis kon Cn. niet te we ten komen wie nachtlogies in het natte gras gezocht had. Na voor dezen keer de koeien met hooi gevoederd te hebben, ging hij naar het land om daar de koeien te melken, om dan bij zijne terugkomst te zien wie op de kar lag, doch te huis gekomen zijnde was de logeergast verdwe nen. Men vermoedt dat het de veedrijver L. P. van N. geweest is, die geen vaste woning heeft en den vorigen avond daar ter plaatse gezien is. Wonseradeel, 5 Nov. Liet het zich in den aanvang van dit jachtseizoen wel aardig met de hoeveelheid wild aanzien, thans heerscht op dit gebied ook al malaise, ’t Schijnt wel, dat de zonen Nimrods, zoo ze ’t niet al eerder hebben ervaren, ook eens de beteekenis van dat tegen woordig zoo in zwang zijnde woord moeten lee- ren kennen. Het weinigje hazen-en patrijzengoed zij der barmhartigheid van heeren jagers wel dubbel aanbevolen, ook in hun eigen belang, op dat de soort in stand kunne blijven. Dezen natten zomer toch moeten de teelt en de broeden] zoo goed als mislukt zijn, vandaar dat er weinig jongs gevangen wordt. Achlum, 5 Nov. Nu de stoomzuivelfabriek eenige maanden in werking geweest is, kan men eenigszins oordeelen over het meer of min voor- deelige der zaak voor de deelnemers aan de coöpe ratie. Wanneer ze hunne eigene onkosten bij de oude bereiding van boter en kaas in aanmerking nemen, dan hebben ze tot nog toe geen reden van klagen, daar de waar zooals ze nu geleverd wordt, voldoende opbrengt en geredelijk aftrek vindt. Teneinde zich, zoo wat boter-en kaasbereiding aanbelangt, als de werking der gebruikt worden de centrifuges op de hoogte te stellen, bevinden zich thans twee personen van elders aan de fa briek, die tot dat einde hier eenigen tijd hun verblijf hebben gevestigd. Spannum, 5 Nov. In ons dorp is in een drie tal gezinnen eene besmettelijke ziekte, roodvonk n. 1., uitgebroken. Hoewel het roodvonk aan vankelijk een vrij ernstig karakter dreigde aan te nemen, gaat het thans met de patiënten beter met het oog op den naderenden winter verwekt de ziekte evenwel nog al eenige bezorgdheid. Een paar knapen deelen in de Standaard mede dat hunne ouders deze maand hunne twaalf en een half jarige echtvereeniging zullen her denken. Als deze echt zeer spoedig werd geze gend, zijn de jongens dus nog geen twaalf jaar. Toch beginnen zjj hunne mededeeling aan het publiek met de Lat jjnsche woorden soli deo gloria. De aanstaande gebeurtenis is echter slechts voorwaardelijk: „als God wil en zij (de ouders) leven."’ Daar beide voorwaarden genoemd worden, stellen wjj het geval dat de eerste óf tweede zou kunnen ontbreken. Hoe zal het dan zijn Indien de Voorzienigheid het niet wil, zullen dan de ouders haar niet kunnen gedenken, al leven zij Zullen, zoo de Voorzienigheid het wèl wil, de ouders hunne echtvereeniging herdenken, ook als een van beiden of beiden er niet meer mochten wezen Engeland. Lord Sheffield heeft een onge- teekenden brief ontvangen, waarin hij met moord wordt bedreigd, omdat hij ’t Sheffield-park voor het publiek heeft doen sluiten. Hij heeft 250 pd. st. uitgeloofd voor de aanwijzing van den schrijver. Men begint zich te Londen bezig te hou den met het internationale congres der vak-ver- eenigingen dat Dinsdag 6 November in Saint- André, Oxford-street is geopend. Rusland. De Keizer en Keizerin deden Zondag hun intocht in St.-Petersburg. Aan het station werden zij ontvangen door de ministers en verschillende autoriteiten eu gelukgewenscht met hun behouden aankomst. Van het station tot aan het paleis waren de troepen in twee rjjen opgesteld. Het was niet geheel en al schertsenderwijs dat de bladen der vrijzinnige partij in Duitsch land, de rede van Keizer Wilhelm tot de depu tatie uit den Berlijnschen gemeenteraad gericht noemden tegen de officieuse pers. Deze toch heeft van de onbeduidendste opmerkingen der organen van Richter’s partij gewichtige incidenten ge maakt door grof, ruw en op de meest overdreven manier daartegen uit te varen, na ze eerst in het hatelijkste licht te hebben geplaatst. Die taal lokte een wederwoord uit,dat natuurlijk in scherpte niet voor dat van den aanvaller onder deed, en zoo ontstond een pennestrijd, die een zeer onverkwikkelijk schouwspel heeft aangebo den. Herhaaldelijk is men daarbjj in de gelegenheid gesteld, zich te verbazen over de middelen welke de Regeeringsgezinde bladen meenden te mogen gebruiken, om den invloed der beschouwingen van den tegenstander te niet te doen; maar de grootste „verrassing” moest nog komen. De Keizer heeft gelast, nader te doen verkla ren in de officieele Reichsanzeiger dat het de toon en de inhoud der vrijzinnige Berlijnsche bladen waren, die zijn gevoel hebben gekwetst! Bismarck’s haat tegen Richter heeft, vreezen we, op den jeugdigen Keizer zijn invloed niet gemist. Bij het onderhoud op Friedrichsruh zal de nu gedane stap wellicht niet zoo zijn bedoeld maar het is nu te laat, om er op terug te komen 1883 1884 1885 1886 Gemiddeld in die 5 jaren. en let men nu verder op de vraag, welke ziekten het vooral zijn, die de inwoners van die andere plaatsen meer bezoeken en wegnemen dan te Winschoten, dan leert het onderzoek, dat het vooral ziekten zijn der ademhalingsorganen, die procentsgewijs in vergelijking met andere ziekten de inwoners wegnemen, meer dan dat in Win schoten het geval is. Een zonderlingen tijd beleven wij. Tegen het einde der achttiende eeuw stak het volk in Frankrijk het hoofd op, hadden de leerstellingen van Voltaire diepen ingang gevonden, wierp een Mirabeau zich op als verdediger van de rechten van den mensch, in een woord deden zich alle teekenen van eene geweldige botsing voor, ter wijl aller wenschen zich oplosten in dien eenen kreet „Vrijheid, gelijkheid en broederschap.” Schoone woorden, inderdaad. Of zij echter be grepen werden, zelfs door hen die het hardste om gelijkheid en vrijheid schreeuwden, mag eenigs zins betwijfeld worden, wanneer wij rekening houden met het aantal menschenhoofden, dat op het schavot van den romp gescheiden werd, enkel en alleen omdat de voormalige bezitters dier hoofden het ongeluk hadden tot een stand te behooren, die hetzij dan adellijk of geestelijk, in elk geval in een zeer slecht blaadje stond. Met den val der Bastille zoude het, zeide men, ge daan zijn met de verschillen in stand naar het ons voorkomt openbaarden zich juist na dien val de afscheidingen het sterkst. De negentiende eeuw, bijna honderd jaren oud, neigt langzaam maar zeker het moede hoofd naar het graf. Veel vreugde kende zij niet. Een aller- bloedigste jeugd volgde op een pijnlijke geboorte, waaraan een treurigen luister werd bijgezet door den metalen stem van duizende kanonnen, die dood en verderf brachten onder de menschen. Hare jeugd werd onder ijzeren en despotischen dwang doorgebracht, de jongelingsjaren aan schouwden revolutie, de mannelijke leeftijd weder oorlog, de ouderdom vorstenmoord en vorstenval in een krijg zoo bloedig, als misschien nimmer gestreden werd. Wat jammeren heeft zij zien veroorzaken door ijdelen waan, door heerschzucht door veroveringswoede, wanneer het machtwoord van een enkel mensch millioenen met de wape nen in de hand tegenover elkander plaatste, en kel en alleen om elkaar te vermoorden, teneinde de winner in de gelegenheid te stellen no. 1 te spelen in het concert der diplomatieke artisten, om een strook lands meer te kunnen hechten aan de kroon. Zij zag nog meer. Zij zag het volk dat zich vrij maakte, maar daarbij uit den band sloegen met ongeëvenaarde wreedheid hare eigen vrijheid in bloed smoorde, gekromd en slaaf werd in de hand van den overweldiger, wiens machtige hand de teugels greep en ze aantrok zoo, dat zelfs de da gen van voorheen vreugdedagen in vergelijking met het heden waren. Zij zag de revolutie onder drukt, maar zij zag haar ook weder het hoofd opsteken om in eene „commune” te toonen wat de wereld te wachten staat wanneer zij eenmaal weder aan het woord is, wanneer zij de harts tochten heeft ontketend en hare booze geesten uitzendt om te moorden en te rooven, te ver woesten wat niet geroofd kan wordenwanneer zij al hare ondeugden overbrengt in furiën, die met den petroleumfakkel in de hand nogmaals de menschheid zullen willen wijsmaken dat zij vrijheid brengt en geluk. Ingevolge de vreeselijke sterfte aan pok ken, welke het Fransche leger in den Fransch- Duitschen oorlog ondervond, terwijl het Duitsche leger bijna geheel van die ziekte vrij bleef, is sinds 1872 de inenting in het Fransche leger met veel meer zorg toegepast dan voorheen. Dit heeft tot zeer gunstige uitkomsten geleid, waarop thans de aandacht wordt gevestigd door den inspecteur-generaal der geneeskundige dien sten, dr. Proust, die aantoont dat in het tijd perk 1872—1880 de pokkensterfte tot 14. 8 op de 100,000 manschappen daalde, en dat van 18801885 het aantal gevallen voortdurend nog afnam, tot 6 in 1885. In Duitschland, waar de inenting en herin- enting der soldaten streng wordt doorgevoerd, kwamen in 7 jaar slechts 7 gevallen voor op eene legersterkte van 900,000 man. Daarentegen nam in het kanton Zurich, na afschaffing van de verplichte inenting, het aantal sterfgevallen aan pokken toe van 8 tot 85. Vereenigde Staten. De presidents-verkie- zing heeft Woensdag plaats gehad. De laatste toebereidselen worden gemaakt. Zondagmiddag had een groote republikeinsche betooging plaats, die in den avond door een democratische betoo ging gevolgd wordt. De strijd tusschen de beide candidaten zal hevig zijnde kansen tusschen Cleveland, den aftredenden president, en Harrison, den republi- keinschen candidaat staan gelijk. Het nazien der briefjes zal zooveel tijd weg nemen, dat de uitslag wel niet vóór Vrijdag bekend zal zijn. --- aanleiding van het verhandelde in de -j van Winschoten van den 27en October j.l. trok onze aandacht het gespro- din; geL Nadat het raadslid J. Keiser zen, dat 20 gulden meer of minder schoolgeld --J ver' mindering of vermeerdering van het aantal leer lingen zou teweeg brengen; dat er gewichtige redenen moesten voorzitten om de ouders te be wegen van het Noorden van Groningen, van uit Friesland en van de omstreken van Winschoten het Gymnasium van Winschoten te doen bezoe ken bijv, door meerdere goedkoopte, en dat de jongelui in eene kleine plaats niet zoo spoedig den student spelen etc. etc., nam Dr. Haakma Tresling het woord en zei hierop het volgende: In den tegenwoordigen tijd nu het gymnasi aal onderwijs in Nederland zoodanig geregeld is, dat er algemeen bijna voor elk vak een afzon- Op elke 1000 inwoners stierven er in: Leeuwarden, 20,15 20,31 21,68 24,49 20,70 Naar gemeenteraadszitting kene van Dr. T. Haakma Tresling, naar aanlei- ig eener voorgenomene wijziging van deschool- Iden voor het gymnasium te Winschoten. L_. J. er op had gewe- aan het bezoek van het gymnasium geene l> Bolswardsche Courant e— z-v i>3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1