NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWA.BB WOORAMB 1813-1888. 4 i J' 1888. Zevenen Twintigste Jaargang. No. 46. H DONDERDAG 15 NOVEMBER. BUITEN LAND. BINNENLAND. VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver- nog geen gevolg ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. om ook niet rijke klasse I I eene gezegende moge zijn voor ons land en volk. Laat ons geen vrijheidsboomen weer gaan plan ten, die later toch worden omgehakt, in onze grondwet is het beginsel der vrijheid nedergelegd, wij hebben het slechts door te voeren en moeten niet weer achteruit op dien weg, zooals sommigen willen, maar vooruit, met behoud van orde. De één en ondeelbaarheid der Bataafsche repu bliek, vastgesteld den 23ste April 1798 en be krachtigd in al de grondwetten van het „Koning rijk der Nederlanden14, blijve ons allen heilig, ’t Is één grondgebied14gelijk de laatste grond wet het noemt, dat wij verdedigen zullen tegen alle vreemde inmenging, niet met nationale be krompenheid, maar met nationale fierheid. Geen „groote woorden”, zooals Napoleon met eenig recht, maar met booze bedoelingen, de leuze noemde, „vrijheid, gelijkheid, broederschap14, doch groote en edele daden, zijn het, die wij wachten van het volk. Vroom, vrij, vroed, zoo zij onze natie, dan kan zij eenmaal het eeuwfeest hater onafhankelijkheid met vollen luister vieren en haar naam zal in eere blijven bij de volkeren der aarde. M. E. van der MEULEN. Engeland. Gladstone zou Zaterdag te Wol verhampton spreken, maar kon zich niet ver staanbaar maken en moest eindigen. Het gedrang was zoo groot, dat een groot aantal mannen en vrouwen flauw zijn gevallen. Van Wolverhampton is hij naar Oxford vertrok ken waar hij door de studenten op een vijandige betooging werd onthaald. In tegenstelling met hun Spaansche collega’s zijn de Engelsche studen ten bjna allen conservatief. Vrijdag werd de zitting van het internationaal werklieden congres voortgezet. De discussie was vreeselijk verward, vooral daar de Engelsche af gevaardigden zich hielden alsof zij de vertrek kende voorstellingen en mededeelingen hunner collega’s van het vasteland niet begrepen. Einde lijk komt de afgevaardigde Parnell met een voor stel, waarin staatshulp wordt gevraagd ter ver krijging van een normalen arbeidsdag. De lezing van dit voorstel werkte op de lachspieren der Engelsche afgevaardigden. Parnell wil zijn voor stel in behandeling genomen zien. De voorzitter, de heer Shipton, verlaat zijn zetel, na de zitting tot 10 uur Zaterdag verdaagd te hebben. Som migen willen 9 uur; na een verwarde discussie zonder voorzitter, besluiten de v teemde afgevaar digden om 9 uur bijeen te komen. Frankrijk. Terwijl op het arbeiderscongres te Londen de afgevaardigde Burt over de ont wapening stond te spreken, vergaderde de Fran- sche Kamer om het budget van Oorlog te be handelen. In die zitting zeide de Minister van Oorlog, de Freycinet, dat de hoop op verminde ring der begroeting hersenschimmig was. Men moest zich veeleer voorbereiden op nog grooter krachtsinspanning voor de verdediging des lands. Een groot land moet op zich zelf ver trouwen en bij de beveiliging zijner eer op zich zelf kunnen steunen. Zoolang in den algemeenen toestand geen verandering komt mag men niet verwachten, dat het budget beneden 550 millioen zal dalen. Met deze uitgaven stelt men zich geen aanvallend doel voor. Maar niemand zal zich ver wonderen, dat Frankrijk zijn onafhankelijkheid voor geheel Europa zal verzekeren. Vereenigde Staten. Men gelooft, dat de nieuwe president, generaal Harrison, tot secre taris van Staat zal benoemen, den bekenden repu blikein Blaine. Deze benoeming zal door vele republikeinen met leede oogen worden gezien. De berichten over den katoenoogst in October waren gunstig uit het Zuidwesten en vrij gunstig uit de Atlantische Staten. De gemiddelde opbrengst zal gelijk zijn aan die van 1887, maar de kwaliteit is minder. De maïsoogst zal gelijk staan met die van 1885 en ongeveer 200 millioen bushels bedragen. Harlingen, 10 Nov. Eergisteren had alhier een ongeval plaats, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Een meisje van buiten, leerlinge van de Bijz. Chr. school alhier, begaf zich na het eten der boterham, die zij in de school gebruikt zij gaat ’s middags niet naar huis naar de straat om te gaan spelen. Daar schijnt zij op de een of andere wijze, hoe is on bekend, met vuur in aanraking gekomen te zijn, althans in een oogenblik vatten hare kleederen vlam. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen en werd de vlam gebluscht, zoodat het kind, hoewel gewond aan’ beenen en aangezicht, er nog betrekkelijk goed afkwam. In de Staatscourant kwam voor eenige dagen het verslag van de Postspaarbank voor dat thans ook afzonderlijk het licht heelt gezien bij de gebroeders van Cleef. In deze afzonderlijke uitgave zijn ook eenige Velen zullen zich nog herinneren, met hoeveel opgewektheid, algemeene deelneming en geest drift, het 50-jarig feest is gevierd, ter herdenking van Neêrlands onafhankelijkheid. Ook in onze stad hebben oud en jong, arm en rijk, zich toen te zamen vereenigd en ik herinner mij nog menig goed en waardig woord, dat van warme liefde getuigde voor Vaderland en Vorst. 25 jaren zijn sedert verloopen en weldra is 17 November weer daar, de dag, waarop voor 75 jaren van Limburg Stirum, die met van der Duyn van Maasdam, op aansporing van Gysbert Karei van Hogendorp, de grondslagen gelegd had der herstelling onzer onafhankelijkheid, met de pro clamatie: „Holland is vrij”, door den Haag trok. „Hij was bezield, zoo schrijft van Hogendorp, van eene edele geestdriftalles gehoorzaamde op zijne wenkenmet slaande trom en vliegend vaan del trok hij den Haag door, onder het uitroepen van den Prins van Oranje en het afkondigen der Publicatie. Van alle zijden kwam de Oranje-kleur voor den dag en Den Haag vlagde als bij eene overwinning”. Het plan bestaat in eenige gemeenten, als de gezondheidstoestand van onzen geëerbiedigden Koning het toelaat, om op dien of een anderen datum dezer maand, ook nu een min of meer luisterrijk volksfeest te vieren. Van een algemeen volksfeest echter zal wel geen sprake zijnook in de stad onzer inwoning zal die dag vrij zeker in alle kalmte voorbijgaan. Verschillende oorzaken werken samen om aan dien datum ditmaal geen feestelijk karakter te geven. De opgewekte viering, ook hier, van den 70sten jaardag van onzen Koning in het vorig jaar, de herdenking van het aanstaande 40-jarige kroningsfeest, als God onzen Vorst in het leven spaart, de wankele toestand zijner gezondheid in deze dagen, dit een en ander en wellicht nog meer dragen daartoe bij. Indien nu maar niet die dag en deze maand in onverschilligheid wordt doorleefd. Indien de lessen der historie maar niet verloren gaan. Zij toch, de geschiedenis, heeft ons zóóveel te zeggen. Allereerst worde één woord uit de proclamatie, als eene vermaning, gehoord en overdacht„Alle partijschap heeft opgehouden’’. De drie vernederende, bijna vernietigende jaren van het keizerrijk hadden meer gedaan, om de Unie onzer provinciën tot stand te brengen, dan de twee eeuwen, die er aan waren voorafgegaan. De provinciën beschouwden elkander nu niet meer, als „Vreemde mogendheden”, gelijk in de dagen des voorspoeds zoo vaak geschiedde. In smart en onspoed, in verdrukking en benauwdheid, had men geleerd elkander te waardeeren. De onderlinge naijver der gewesten, de overheerschende dwinge landij der regenten, waren gebroken, ’t Werd één volk, onder één vorst. En nu Weer dreigen, zij het op ander gebied, in ge- wijzigden vorm, partijschappen ons te verdeelen, onze kracht te verlammen, den innerlijken vrede te verstoren. Ellendige volksmisleiders hitsen aan tot haat. In naam van de vroomheid zoeken eenige eerzuchtigen eigen eere en stoken twist tusschen broeders van één huis. Valsche vrienden hebben het op onzen ondergang gemunt en zoo wordt er overal tweedracht gezaaid. Moge het niet noodig zijn, dat wij weer door smar telijke ervaringen zullen moeten leeren, dat alleen „Eendracht macht maakt”, moge onze eeuw niet weer voor Nederland in bloed en tranen ondergaan. Nog zijn wij geëerd bij alle volken en natiën. Nog zijn wij een koloniale mogendheid van hoogen rang. En al denken wij met diepe smart, aan het wellicht spoedig sterven van den laatsten Koning der Nederlanden, wij hopen bewaard te blijven voor de ellendige familieregeeringen uit de dagen onzer republiek en verblijden ons, dat er weer eene Prinses Wilhelmina in Nederland is maar die wij niet verjagen zullen als haar voorzaat in 1795, neen, om welke wij ons scharen moeten, als zij, onder de waardige leiding harer Moeder, tot eene echte vorstin, tot eene edele Christin wordt opgevoed, die ah eene „Victoria’ graphische voorstellingen opgenomen omtrent de werking dier instelling in verschillende provin ciën. Uit alles blijkt, dat van de Postspaarbank een veelvuldig gebruik wordt gemaakt en dat gebruik voortdurend toeneemt. Ook als middel tot geldbelegging voor scholieren, door middel van postzegels, doet zij goeden dienst en neemt, blijkens de statistische opgaven, deze belegging toe. Het voornemen bestaat, om eene speciale afdeeling voor de zeemacht te maken. Aan het plan, om gerechtelijk geconsigneerde gelden rentegevend te beleggen, is nog geen gevolg gegeven kunnen worden. Nog eene bijzonderheid verdient vermelding, dat van de rijkspostspaarbank vooral gebruik wordt gemaakt door de maatschappelijke klasse, ten wier behoeve de instelling hoofdzakelijk in het leven werd geroepen. Eenige figuranten, verbonden aan den Grooten Schouwburg te Amsterdam, hebben zich tot den Minister van Oorlog gewend, om hunne bezwaren in te brengen tegen het ge bruik maken van militairen als figuranten, waar door zij zich benadeeld achten in den tak van hun bestaan. ’s Ministers antwoord daarop is nog niet ver nomen. Men schrijft aan de Tijd: „Nu aanstaan den Zondag de verschillende besturen van spoor wegdiensten enz. te ’s-Hage zullen beraadslagen over beperkten Zondagsdienst, is het zeker van belang den hoofddirecteur der posterijen er op te wijzen, dat de avondbestelling op Zondag in groote gemeenten gevoegelijk kan vervallen, daar toch de brieven, welke Zondagsavonds besteld worden, in den regel niet vóór Maandagochtend worden afgedaan. Mocht men hiertoe kunnen overgaan, dan zouden de brievenbestellers in be doelde gemeenten daarmede ten zeerste gebaat zijn, daar zij dan, als zij geen kantoordienst hebben, den geheelen namiddag en avond in den schoot van hun familie kunnen doorbrengen.” Wij ondersteunen den wensch van de Tijd met allen aandrang. Als er eene enquête werd ingesteld zou wij twijfelen er niet aan blijken, dat de Zondagavond-post bijna voor nie mand groote waarde heeft, en die enkelen kon den gebaat worden, wanneer de voor hen be stemde brieven enkele uren vroeger werden verzonden. Er worden zoo vele enquêtes gehouden, waar om ook niet voor deze zaak, waarbij eene tal rijke klasse van burgers zulk een overwegend belang hebben. Misschien zou van deze enquête nog iets te wachten zijn wat andere niet ople verden een practisch resultaat. Binnenkort zal van Staatswege worden verkocht de niet meer gebruikt wordende spoor- weglijn van Zevenbergen naar Moerdijk, met de daarbij behoorende gebouwen. Hoe een koe een haas vangt is een vraag stuk, waarvoor geen stellige oplossing te vinden is. Dat een koe een drenkeling kan redden, bleek dezer dagen in Noord-Brabant. Bij het overzetten van het Oude Maasje werd iemand uit Kaatsheuvel, die met eene koe in de pont stond, door verscheidede koeien derwijze opgedrongen, dat hij met zijne koe overboord werd geworpen. Weldra was hij in de diepte verdwenen en hij zou zeker verdronken zijn, in dien de koe, die hij bleef vasthouden, niet met hem voortgezwommen was, waardoor hij na eenige oogenblikken weder boven kwam en ge red kon worden. De koe, die onder de pont doorzwom, heeft alzoo den drenkeling gered Blijkens het bijschrift zijner gift van f 100, beschouwt de heer Domela Nieuwenhuis de schadeloosstelling voor reis- en verblijfkosten aan de leden der Tweede Kamer gegeven als „traktement”. Daarin ligt misschien de verklaring, waarom de heer Domela Nieuwenhuis zoo weinig deel neemt aan den parlementairen arbeid voor zoo’n klein traktementje behoeft men niet zoo veel werk te geven. Bij het scheep brengen van suikerbieten te Dremmel, werd, zooals gewoonlijk geschiedt, uit den aangevoerden voorraad een zak aangewezen om te worden gewogen en onderzocht, ten einde daarnaar de qualiteit van al het overige te be- oordeelen. Terwijl nu die zak nauwkeurig geïn specteerd werd, trof men er een biet aan, die in een gouden kettinkje met medaillon was vastge groeid, Ongetwijfeld was dit kleinood vroeger op dien akker verloren geraakt of bij de bemes ting er op gebracht, en heeft de plant in haren groei geënterd. Opmerkelijk is het, dat te Zaandijk even als te Koog a/d. Zaan, samen tellende nagenoeg 5000 inwoners gedurende drie maanden, geen enkel sterfgeval is voorgekomen. Door de Haarlemsche politie moest in de maand October van dit jaar 31 processen-verbaal worden' opgemaakt, wegens openbare dronken schap op straat. In dezelfde maand van het vorige jaar was dat aantal 48, dus 17 meer. Vrijdag strandde op de Kreupel bij Enk- huizen eene met hout geladen kof, tehuis be hoorende te Pekela, nu uit de Oostzee bestemd naar Zwolle. De bemanning kwam met de jol te Oosterdijk aan land en ging den volgenden dag met een afgehuurden botter naar het schip om er de tuigage van te bergen, De Maatschappij tel exploitatie van Staats spoorwegen heeft bepaald dat retourkaarten, welke Zaterdag den 22en December worden genomen, geldig zullen zijn tot Donderdag 27 December. Zeker zal die regeling door zeer velen op prijs worden gesteld. Daardoor is de wensch van allen vervuld. Waarschijnlijk zullen nu andere spoorwegmaat schappijen eveneens dergelijken maatregel nemen. Uit Haarlem schrijft men „Zaterdagnamiddag waagden zich een viertal kinderen op het broze ijs van de Leidschevaart, alhier, met het ongelukkig gevolg, dat allen er door zakten. Drie werden al dadelijk gered, doch met het vierde duurde dat langer. Wel waren de levensgeesten nog niet geheel geweken, toen hij werd op het droge gebracht, maar noch de goede behandeling van den officier van gezondhei Meyboom, uoch de pogingen van de familie Renaud waren in staat den knaap in het leven te be houden. De ouders, spoedig aanwezig, waren troosteloos.” Zaterdag had op een der spoorweglijnen in het noorden des lands de volgende wraakneming door een passagier plaats. Een heer wilde onder weg het raampje laten zakken. Dit ging wat gemakkelijk, want nadat hij even de afsluiting had aangeraakt, viel het raam plotseling neer met een schok, welke de ruit deed breken. Onze reiziger werd gedwongen de ruit te betalen. Den volgenden dag echter, toen hij langs denzelfden weg terugging, trof hij een vast raam dat stevig zat en niet dan met inspanning kon geopend worden. Na een half uur gestoomd te hebben, verbrak hij het zegel van den noodremtoestel, draaide aan de kruk en de trein stond stil. On middellijk was de conducteur bij hem. De reiziger slaakte een zucht van verlichting en zeide „ge lukkig dat ik versche lucht krijg, ik dreigde te stikken!’ De conducteur merkte op dat het raam wel te openen was en voegde de daad bij het woord. „Je bent sterker dan ik, vriendje was het antwoord van den reiziger. De conducteur maakte wel proces-verbaal op, maardaar bleef het bij. Niet minder dan 20 paartjes stapten Woens dag te Utrecht het huwelijksbootje in, om te za men door de woelende huwelijkszee telaveeren. Na afloop der plechtigheid op het stadhuis, deed zich het vermakelijk geval voor, dat een echt paar het verkeerde rijtuig instapte, wat zeer den lachlust der vele toeschouwers opwekte. De een meende er „een voorteeken” in te zien, een ander zei„dat ze nou al in de’n olie zijn,” en na veel draaien en wenden mochten de over treders „de koets” verlaten, om hun plaats voor een ander gelukkig gemaakt paar in te ruimen. „’t Is wel niet erg prettig voor den bruigom14, merkte een leeperd aan, „maar in elk geval toch nog beter in het verkeerde rijtuig gestapt, dan de verkeerde vrouw getrouwd, zooals mij ge beurd is.44 (Rott. Nbl.) De booten van de Harlinger Stoomboot maatschappij, varende tusschen Amsterdam en Harlingen, hebben den dienst gestaakt. De Minister Fock, die nog beproeven wilde Amsterdam te bereiken, is niet ver van Enkhui- zen aan den grond geraakt. De passagiers zijn met een bootje afgehaald en konden de reis nog per spoor voortzetten. Het is velen bekend, dat hier en daar de westkust van ons land geweldig door de zee te lijden heeft. Dit is ook het geval met het eiland Rottum. Aan de westzijde wordt het kleiner, aan de oostzijde wordt het grooter. Volgens meting van den strandvoogd had het onlangs in 14 dagen 9'/2 meter verloren. De woning van den voogd is nauwelijks verplaatst, of de fonda menten der laatste woning worden weder door het zeewater bespoeld. De Haagsche correspondent der Arnh. Ct. schrijft „Nu de toestand van den Koning echter geen reden tot oogenblikkelijke ongerustheid geeft, wil ik eene opmerking maken, die ik verleden week terughield, omdat ze mij in de omstandigheden van dat oogenblik minder gepast scheen. Zij be treft de benoeming van leden van den Raad van Voogdij, eene daad niet van Z M. persoon lijk want dan zou ik er over zwijgen, maar eene Regeeringsdaad, in overleg met den Raad van State en onder de verantwoordelijkheid der Ministers verricht. Waren er, afgescheiden van de gekozen personen, dan alleen baronnen en jonkheeren voor dit eer-ambt te vinden Is er geen enkel commoner in ons land, die om zijn karakter en de hem geschonken algemeene ach ting zulk eene onderscheiding ten volle waardig is De namen trillen mij in de pen, maar het zou niet kiesch zijn die te noemen indien ik ze echter noemde, dan zou iedereen erkennen, dat de dragers in alle opzichten met de gekozenen minstens gelijkstaan, alleen niet in den krulnaam. In strijd met alles wat wjj elkander dag aan dag vertellen, in strijd met hetgeen een groote hon derd politieke heeren nog onlangs in de Grond wet geschreven hebben, schijnt er in de oogen van de officiëele klingen van onze hofstad nog altoos een adellijke stand als politiek lichaam te bestaan, welker leden uitsluitend verkiesbaar zijn voor sommige hooge betrekkingen. Zie, wanneer de over de groote openbare werken strijdende Haagsche elementen zich nu eens vereenigdeu om dit dwaalbegrip en wanbegrip uit te roeien, dan zouden ze inderdaad een groot en een goed werk tot stand brengen, dat werkelyk zou zjju van algemeen belang.’* Bols ward sch e Courant 4 I 1 r 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1