NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD tftSWAR» EN WOHS8«A.»8R1 a f I I .4 I I 1888. No. 47. I Zevenen Twintigste Jaargang. VOOR KEOI!A nVE2ES_ BINNENLAND. BUITEN LAND. DONDERDAG 22 NOVEMBER. I J 1 F ^xxxxxxxxxxxxxxxxxx^ ll •’r- 'i J JS ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 E F Turkije. Hoe ouder hoe gekker, mag men wel zeggen of denken, als men hoort dat de Porte heeft verzochtof ze ook een poosje mee mocht gaan blokkeeren aan de kust van Zanzibar. Men twijfelt er evenwel niet aan, of de mogend heden zullen dat aanbod des zieken mans, met heel beleefde woorden natuurlijk, „wijzen van de hand”. i 4 I M Engeland. Lord Salisbury heeft Vrijdag eene deputatie van lersche pachters bjj zich ont vangen, om te verzoeken, dat de voordeelen der in ’t vorigejaar aangenomen Landacte worden uitgebreid over alle pachters zonder uitzondering. De eerste minister gaf op dit verzoek ten ant woord, dat de Regeering geen terugwerkende kracht aan eene wet kan verleenen, doch dat misschien in eene volgende zitting die kwestie zal worden ter hand genomen. Lord Salisbury deed verder opmerken, dat ’t Parlement eerstdaags het wetsvoorstel van Rus sell, waarin den landheeren opnieuw belangrijke concession worden opgelegd, zal worden behandeld. Duitschland. De Keizer is van zijn uit stapje naar Breslau teruggekeerd. Z. M. heeft zich in die laatste stad uitstekend geamuseerd en op ’t grondgebied van den graaf Tscherschky Renard op herten en wat dies meer zij gejaagd. Zondag 5 uur stoomde hij Berlijn weer binnen. De correspondent der Indépendance Beige heeft een nieuwtje opgesnord omtrent de zaak tegen den dokter Geffken. De huiszoeking bij von Roggenbach, gedaan moet voor den beschuldigde eene verrassende uitkomst hebben gehad. Men heeft een geschrift gevonden van Frederik III, waarin deze aan dokter Geffken verzoekt, zorg te dragen, dat zijn Tage- buch gemeen goed der Duitsche natie worde. Dit laatste spreekt duidelijk den wensch uit van den overledene, om zijne gedenkschriften te doen uit geven. Het gerucht loopt, dat er onderhandelingen worden gevoerd, die kunnen leiden tot eene samenkomst der drie Keizers. Dit gerucht is on gegrond, zegt de Indépendance. De betrekkingen tusschen Berlijn en St.-Petersburg zjjn op dit oogenblik zelfs niet zeer vriendelijk, terwijl Oos tenrijk zich zeer ongerust maakt over de troe penbeweging in Rusland. Ten slotte houden de Duitsche bladen zich nog steeds bezig met de Russische leening, welke oorlogzuchtige plannen achter zich verbergt, zoo- als zij meenen. De Berlijnsche markt geraakte door die lee ning in schommeling de Russische fondsen gaan erg naar benedende Post schrijft, zegt le Temps, bijna dagelijks een artikel over die gewraakte leening, en de Vossische Zeitung komt eindelijk met het verrassend nieuws voor den dag, dat er nog drie Berlijnsche bankiers zijn, die aan deze leening hebben deelgenomen. Erg vriendschappelijk is de verhouding tusschen Rusland en de buurtjes dus niet. Italië. In de Kamer van afgevaardigden is de wet op de openbare veiligheid nog steeds aan de orde. Bij het artikel, waarbij aan de regee ring het recht wordt toegekend om, in het belang der openbare orde, eiken vreemdeling het land uit te zetten, heeft de minister president het woord genomen om het nadrukkelijk te verdedi gen tegen de aanmerkingen van eenige voormalige staatkundige vrienden des ministers, die beweer den dat met deze bepaling vrij spel gelaten wordt aan de politie, Het artikel werd ten slotte goed- I gekeurd, In de Gemeente Weststellingwerf heeft zich het I zonderlinge verschijnsel voorgedaan dat de twee I nieuwe leden zich bij herhaling verzetten tegen I het behandelen der reclames tegen den hoofdelijken I omslag in geheime zitting, terwijl één der oudere I leden slechts nog die reclames in besloten ver- I gadering wilde zien behandeld, welke vóór de I laatste vergadering waren ingekomen, om in ’t I vervolg over te gaan tot ’t bespreken der reclames I in ’t publiek. Met redenen heeft dit laatste lid I zijne zienswijze niet omkleed. Wel deed een der I erstgenoemden het, die als motieven aanvoerde: I ’t aantal reclames, de slechte grondslag waarop I vooral veehouders worden aangeslagen en de slechte I c ntróle. Artikel 43 der Gemeentewet van 1851 bepaalt: I „De vergadering wordt in het openbaar ge- I houden „De deuren worden gesloten, wanneer het, in I gemeenten beneden de 20,000 zielen door drie, in I de overige gemeenten door een vijfde der aan- I wezige leden wordt gevorderd, of de voorzitter I het noodig keurtI „De vergadering beslist of met gesloten deuren I zal worden beraadslaagd." Telkens dus wanneer de Voorzitter oi 3 leden I (of ’t deel) het verlangt, dat de deur gesloten I wordt, moet eerst de Raad zijn oordeel vellen. I Die alleen heeft de beslissing in handen. De mee- I ning over dit punt is echter reeds zoo gevestigd, I dat stilzwijgend op ’t voorstel des Voorzitters „Reclames tegen den hoofdelijken omslagIk I stel voor ze te behandelen in besloten vergade- I ring," wordt ingegaan. Onzes inziens terecht! Een belastingschuldige is te hoog aangeslagen, I te hoog voor zijne krachten. De heeren in de I raadzaal hebben besloten, dat hij zooveel guldens I waard is voor de gemeentekas en hij gaat I zitten rekenen. Alle uitgaven worden bij elkaar I geteld, er wordt niets verzwegen, afgetrokken I van zijn ruw inkomen en gij houdt een batig slot, zijn zuiver inkomen over, veel kleiner dan dat, waarop de Raad de goedheid heeft gehad hem te schatten. Dat de billijkheid eischt, dat alleen het zuiver inkomen wordt belast, behoeft zeker geen betoog. Onze vriend gaat reclameeren en legt zijn staatje van inkomsten en uitgaven daarbij over, waarbij den Raad blijkt, dat ’t ja, helaas, weer alles geen goud is, wat er blinkt en dat hij, door den schijn misleid, den belastingschuldige te hoog heeft aangeslagen. En deze zal met een ge rust geweten zijne beurs voor de heeren open leggen. Immers, hij is zeker, dat, wat onthul lingen hij omtrent zich zelf ook doet, die onthul lingen niet verder zullen gaan dan de deur der raadzaal. Is die gesloten, dan zijn ook zijne ge heimen achter slot gegrendeld, want art. 43 der Gemeentewet zegt duidelijk„De Raad kan omtrent het in besloten vergadering behandelde aan allen, die daarbij tegenwoordig waren, de ge heimhouding opleggen." Hij zal dus niet aan ’t gevaar bloot staan, dat zijne zaken een punt uit maken der beschouwingen van ingezetenen en bu ren, die in den regel nog al vrij sterk zijn in ’t be(ver)oordeelen en in ’t maken van gewaagde gevolgtrekkingen. Wie daarom van de geheim houding niet zeker is en eene uitgaaf op zijne rekening heeft staan, welke hij liefst niet aan in gezetenen en buurtjes wil doen kennen, zal de wijste partij kiezen en zwijgen. Éénmaal te hoog aangeslagen zal hij te hoog aangeslagen blijven, hoe zwaar de lasten hem ook mogen drukken. Dit nadeel zal niet alleen hen drukken, die „geheime" schulden hebben (hypotheek, uitkee- ringen, enz.,) ook de handelsman zal er het bittere van proeven. Hij toch zal ongaarne zijne boeken bloot leggen voor ’t publiek, of lang en breed verhalen wat hij debet is, tenzij hij van de striktste geheimhouding is verzekerd. Vroeger crediet- waardig, zou hij gemakkelijk na zijn reclame tot de „wrakken" kunnen worden gerekend, en zijn crediet, het halve leven van een koopman, was verdwenen, terwijl hij zich anders misschien nog had kunnen herstellen. Liever dan zijn crediet te verspelen zal ook hij de te zware lasten dragen en blijven dragen. Doch ’t regent reclamesEn om dat regenen te doen verminderen, daarvoor zou publiciteit een uitstekend middel zijn. Maar men vergete niet, dat de hoofdelijke omslag is en blijft een tasten in den blinde, ’t Gaat zoo moeilijk, iemand in de gesloten beurs of brandkast te zien en louter tceval zal het zijn wanneer iemand’s in komen op het juiste bedrag wordt geschat. Voor al wanneer zoo’n belasting progressief wordt geheven zal ’t lang duren, jaren misschien, vóór en aleer men tot de juiste heffing komt. En juist door de menigte van reclames zal dit in de hand worden gewerkt. Iedere reclame verte genwoordigt eene onbillijkheid (in den regel) en hoe meer reclames, hoe meer onbillijkheden, uit den weg zullen worden geruimd. Publiciteit nu zou de reclames verminderen en daardoor juist de heffing der belastingen onzuiver doen blijven. Een der voorstanders van publiciteit in den Raad der gemeente Weststellingwerf beriep zich op te zware drukking der landbouwers en vee houders, omdat de zuivere opbrengst van ééne koe wordt gerekend op 60, 70 of 80 gulden. Is die grondslag valsch, welnu laat men het bepa len van dien grondslag in ’t publiek doen. Nie mand zal er door worden gekwetst. En billijk vinden wij ’t, dat een landbouwer en veehouder weet, waarop zijn vee wordt getaxeerd. Hij al léén kan ovqr de juiste waarde oordeelen. s 9 Bols ward. Woensdagavond den 14den dezer had in de Sociëteit „de Doele” eene zang- en muziekuitvoering plaats door Weezen van Neer- bosch, afgewisseld door mededeelingen van den arbeid onder de Weezen door den Directeur, den Heer J. van ’t Lindenhout. Er was uit wijden omtrek een verbazend tal rijk publiek opgekomen. Dertig weezen maakten een tocht van Neer- bosch, over Leeuwarden, Sneek, Bolsward en Heerenveen. Het doel was eene som geld bijeen te brengen, teneinde de stichting van een nieuw weeshuis tot stand te brengen, daar er nog 300 aanvragen voor plaatsing van weezen zijn. Aan deze alle zal misschien niet kunnen worden vol daan, daar het plan bestaat bij den Directeur om de stichting niet verder dan tot 1000 uit te breiden. Daar er echter gerekend wordt dat bij dit eindcijfer, jaarlijks 200 de stichting verlaten, ’t geen op 18 jarigen leeftijd plaats heeft, zullen waarschijnlijk de meesten wel kunnen worden opgenomen. Op dit oogenblik zijn er 867. Het spreekt vanzelf, dat men niet uit mocht gaan van de verwachting, dat men hier iets zou hooren, dat aan alle strenge eiscben der kunst zou voldoen. Ontegenzeggelijk echter maakten de muziekuitvoeringen der 13 jeugdige hoornis ten en de vierstemmige zanguitvoeringen een zeer liefelijken indruk. De beer Sneep, als vaste muziekonderwijzer aan de stichting verbonden, is blijkbaar een degelijk directeur. Harmonisch klinken de tonen, zuiver en maatvast werd er gezongen. De meeste liederen waren koraalge zang, maar ook andere melodiën werden voor gedragen. Een bijzonder aangenamen indruk maakten No. 6 en 9 van het programma, „De Reddingsboot” en de „Kerkklokstonen”. De solo’s werden gesteund door het zachte zingen binnen ’s monds der wijs van het lied door het koor, dat den indruk maakte als ruischten op liefelijke wijze de tonen van een seraphineorgel en op wekkend viel telkens het koor tusschen de solo’s in. Voorzeker, ieder die in goede stemming her waarts kwam, zal voldaan geweest zijn over het gehoorde en ingestemd hebben met het woord van dank aan den Directeur gebracht en de zegenbede over de stichting, uitgesproken door Dr. Ph. J. Hoedemaker van Nieuwland. Evenals voor omstreeks negen jaren, toen de heer van ’t Lindenhout voor ’t eerst met eenige weezen onze stad bezocht, gaven ook nu de blo zende kleur, de gezonde tint, de nette kleeding, geen eenvormige, de blijken, dat deze jongens en meisjes in een gezond oord leven, goed ge voed worden en verzorgd en dat een flinke hand deze groote huishouding bestiert. Uit alles blijkt, dat wij hier niet te doen hebben met een „wee- zen-kazerne”, maar met een „weezen-dorp”, zoo- als de Directeur terecht zeide. 25 jaren heeft nu de inrichting bestaan, ont zaglijk is zij uitgebreid, maar altijd wordt er naar gestreefd, om den huiselijken toon en geest te bewaren, evenals toen in den aanvang de heer van ’t Lindenhout met zijne echtgenoote, de eerste weezen in zijn eigen woning herbergde. Alle verjaardagen worden gevierd, op zulk een dag komt iedere wees aan de woning van den Direc teur, als bij zijn vader en moeder en ontvangt eene versnapering. De oudere meisjes vieren haar verjaarfeest te zamen. Is het hoofd eener afdeeling jarig dan viert heel de afdeeling feest; geldt het den Directeur of zijne echtgenoote, dan doet dit heel de inrichting. Eiken Zondagavond komt men bijeen in de kapel en wordt daar verhaald en gezongen. Voorts zijn er 8 onderwijzers, die hun leerlingen dagelijks vergaderen, zijn er 14 werkplaatsen enz. waar onderscheidenen hun opleiding ont vangen; voor land- en tuinbouw, voor timmeren en metselen, voor kleermaker enz. wordt men opgeleider zijn stoompersen en dus drukkers gezellen, het boekbinden wordt onderwezen, voor de huishouding worden de meisjes opgeleid en gebezigd en na den arbeid en aan tien avond vereenigen allen zich aan den disch en in de gezelschapszalen. Door al deze zoo verschillen de inrichtingen is er natuurlijk alle aanleiding, om den onderscheiden aanleg te leeren kennen en verre de meesten kiezen zich dan ook het vak, waarvoor zij de meeste neiging gevoelen. Er heerscht een gezellige toon, de omgang van jongens en meisjes is zeer vrij, en aangenaam was het op te merken, hoe gemakkelijk en vrij moedig, doch tevens bescheiden, de weezen ant woordden op eenige vragen en een gesprek wis ten te voeren. Dat er een streng toezicht heerscht is verklaarbaar en noodzakelijk. Soms moeten I enkele onverbeterlijken worden verwijderd, wat geen wonder is, als men bedenkt, uit welke I krotten en stegen er hier worden opgenomen, maar over het geheel is de toestand der zede* I lykheid zeer bevredigend. Een godsdienstige geest heerscht in de stich- I ting, en moge de richting de practisch-ortho* I doxe zijn, van een confessioneel streven is geen I sprake» De nadruk wordt veel meer gelegd op het leven, dan op de leer. Daardoor juist kan deze weezen-inrichting tot een rijken zegen zijn en verdient zij den steun van allen, die niet meenen, dat alleen bij eigen richting heil is te vinden. De opbrengst der uitvoering alhier heeft on getwijfeld aan de verwachting beantwoord, daar zij ruim f 400,bedroeg. Hiervan wordt de collecte die p. m. f90 be droeg, bestemd voor den bouw van het nieuwe gedeelte, terwijl ruim f30 tot de drukkerij be hoort. Het overige komt ten goede der alge- meene kas. De politie te Amsterdam had Zondag het geluk, een jongen Duitscher te snappen, op ’t oogenblik dat hij van plan was met een aantal koffers, inhoudende verschillende goederen door hem bij een aantal winkeliers aldaar op een valschen naam gekocht en natuurlijk niet betaald, naar „Sein Heimath” te vertrekken. Dat heertje, huurde, telkens van naam ver wisselend, kamers bij voorkeur op goeden stand, en deed allerlei inkoopen. Enkele winkeliers leverden, anderen waren wijzer. Een van de personen bij wien onze oplichter zijn slag wilde slaan kende toevallig den firmant voor wiens broeder en representant de slimme Duitscher zich uitgaf en schreef om inlichtingen. Als antwoord daarop ontving de hoofdcommissa ris spoedig een telegram met de noodige ophel dering en in minder dan geen tijd was de vogel achter slot gebracht. Men schrijft uit Apeldoorn aan het U. D „Het is thans vast bepaald, dat Z. M. de Koning met gezin dezen winter op het paleis het Loo zal blijven vertoeven. De gezondheids toestand van Z. M. blijft gelukkig voortdurend zeer bevredigend”. De groote internationale hardrijderijen op schaatsen, uitgeschreven door den Nederland- schen Schaatsenrijdersbond, zullen dezen winter te Heerenveen gehouden worden. De wedstrijd zal zijn een om het meester schap van Nederland, op een baan van circa 1609 meter, waarvoor vier prijzen uitgeloofd zijn, nl. van f 600 met diploma en gouden medaille, f 300, f 60 en f 30, met diploma. Voor den wedstrijd om het meesterschap van Nederland voor heeren liefhebbers, op een baan van gelijken afstand, worden uitgeloofd een gou den, zilveren en twee bronzen medailles. De Texelsche blazerschuiten, die nabjj de oostkust door het ijs waren ingesloten zijn Vrijdag vlot geworden en terstond in veiligheid gebracht. Schade van beteekenis werd door geen der vaar tuigen geleden. Maandagmorgen vertrokken van den Helder een tiental personen, meest ambachtslieden, naar de Transvaal, om daar hun geluk te beproeven. De equipage van de Engelsche bark Guyton, die op de Pannekoek bij den Helder is gestrand en thans geheel verloren is, is van het Nieuwe- diep naar hun land teruggegaan. Van de Engel sche stoomboot die in de Noorderhaak zit, zijn vier man met een bootje op Texel geland, de negen anderen, waaronder de kapitein zijn ver moedelijk verdronken. Men meldt uit Utrecht ’t volgende „In een der sociëteiten alhier wilden zich dezer dagen de dienstboden ter ruste begeven, maar wie beschrijft hun schrik en ontsteltenis, toen zij in hun bed een veld-artillerist zagen liggen. Zij vlogen ijlings naar beneden en riepen den kastelein en een paar bedienden, die juist nog bij de hand waren, te hulp. Onmiddelijk verscheen, de door hen met de geschiedenis in kennis ge stelde patrouille, door wie deze onwelkome en ver boven zijn theewater zijnde onverwachte logé werd wakker geschud en medegenomen. Hoe onze vriend er toe kwam om de sociëteit, in plaats van de kazerne tot nachtverblijf te kiezen, blijft een raadsel, te meer nog daar de bewuste kamer niet was te bereiken dan na drie trappen te beklimmen”. Zaterdagmorgen strandde op de Noorder- gronden bij Texel, de Duitsche bark Apollo met gezaagd hout. De sleepboot Hercules vertrok met de reddingboot naar de strandingsplaats, doch de equipage weigerde op twee man na in de reddingboot te stappen. Bij een tweede tocht bracht men de twaalf opvarenden mede. Het schip zit hoog en zal vermoedelijk verloren zijn. „Als een vrouw ’s nachts iets hoort, trekt zij het beddegoed over haar ooren, zegt dat zij dood is van den schrik en valt zij heel gauw weder in slaap,” zegt iemand die het weet. „Met een man is dat een heel ander geval. Die zegt, dat hij volstrekt niet bang is, schuift het bedde goed halverwege weg, gaat rechtop in bed zitten en spitst zijn ooren op elk geluid eerst na een goed uur begint hij te twijfelen of hij ook ge droomd heeft en tracht hjj den slaap weder te pakken.” (Zw Ct.) Een bediende in eene bierhalle, in deVee- nestraat te ’s-Hage, moet met eene som gelds, men zegt f 700, toebehoorende aan den koffie huishouder, op den loop gegaan zjjn. Zaterdagnacht jl. werden door de politie te Rotterdam, in de Jonkerfransstraat, op heeter- daad betrapt een man en eene vrouw, die bezig waren onaangestoken illumineerglazen te stelen. Er werden een groot aantal glazen bij hen be« vonden» „Zeer velen toch" sprak hetzelfde raadslid, „waar de fiscus aanklopt, schromen niet, zich armer voor te doen dan zij zijn." Dit is, zal men volmondig moeten bekennen, helaas waar. Smokkelen is geen stelen en belasting ontduiken evenmin, want wie wordt er door benadeeld Zoo redeneeren er nog velen, niet alleen onontwikkelden maar ook zij, die wat boos zouden zijn, wanneer men hen tot die cate gorie ging rekenen. Niemand ziet er dan ook veel kwaad in, zijn inkomen, wanneer „de fiscus aan de deur klopt”, lager op te geven dan het werkelijk is. De Raad, die het kohier van den hoofdelijken om slag moet opmaken gelooft de goede trouw van den aangeslagene zoolang hij niet van zijne kwade trouw overtuigd is. En toch benadeelt hij, die zijn inkomen te laag aangeeft, de inge zetenen, die wat hij te weinig betaalt, moeten aanzuiveren, want het benoodigde geld moet er komen. Wel is waar wordt de schade slechts weinig gevoeld, omdat ze door zoovelen wordt gedeeld, doch zij bestaat, en met die weten schap voor oogen mag niemand, de rijkste zoo min als de minder rijke, zich bevoordeelen, door zijne medeburgers zijn tekort te laten bijpassen. Hoe weinig dat denkbeeld van belastingontdui king nog ingang heeft gevonden, bleek zoo dui delijk eenigen tijd geleden, toen een inwoner van Zeeland, naar wij meenen, als een groot miraculeus voorbeeld van eerlijkheid werd aan gehaald, omdat hij te kennen had gegeven, dat zijne inkomsten te laag waren geschat. Over smokkelaars durft men de staf te breken, zoover zijn velen al gekomen, doch willens en wetens te weinig in de lands- of gemeentekas te storten, wordt als zoo’n algemeene kwaal be schouwd, dat hij een wonder van eerlijkhid wordt geheeten, die toch niets anders heeft ge daan dan zijn plicht hem voorschrijft. Zal echter dat kwaad minder worden, wan neer de behandelingen der reclames in ’t open baar geschiedt? Wij durven dat betwijfelen. In ’t geheim of openbaar, altijd zal men moeten aannemen, dat de belastingschuldige eerlijk zijn inkomen zal aangeven. H. Adv. Bl. B. R. A. M. BolswarcLsche Courant I 4 I v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1