NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SORSWARB EN WGNSERAÖEEI, De Minister Keuchenius k b h St. Nicolaas. 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 48. VOOR DONDERDAG 29 NOVEMBER. BINNENLAND. kJ I .i go - L e VOOR DE TWEEDE KAMER. li perking ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXXXXXXXXXXX^ DONDERDAG 29 NOVEMBER. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, aft der Heulen zijn mede een bezoek overwaard, men vindt er alles wat in dergelijke zaken be hoort in groote keuze. De gunstig bekende boek-, muziek- en papier handel van den heer K. Falkcna B«. is ruim voorzien van alles wat in een boekwinkel behoort. Prachtige albums in verschillende soor ten, schrijfmappes, luxe post, photografien, porte feuilles, zak-inktkokers enz. Een groote collectie muziek, benevens vele geschikte kinderboeken en spellen. Ook de Boekhandelaar «I. ^i. Fee li st ra is ruim voorzien van vele geschikte cadeaux. Het verkoophuis van den heer It. .1. Vos wordt vooral onder de aandacht gebracht. De verschillende berlijnzilver- en de bronzen artikelen munten uit door sierlijkheid, degelijkheid en bil lijke prijzen, verder vindt men er alles wat in een uitgebreid galanteriemagazijn behoort, er is voor elk wat wils. De heeren Oosterbaan A <’o., etaleeren in hunne beide magazijnen tal van voorwerpen. Is het eene ruim voorzien van de nieuwste soort lampen, kristal- en aardewerk, in het andere vindt men een grooten voorraad galanterien en kinder speelgoed. De nieuwe winkel van den heer S. St. Ilijkstra aan de Dijkstraat is mede ruim voorzien van huishoudelijke artikelen en een groote voorraad kinderspeelgoed. Het was ons niet mogelijk op alle uitstallingen van meer of minder beteekenis te wijzen. Ieder die eens dezer dagen de stad doorwandelt zal gelegenheid hebben het ontbrekende aan te vullen; wij wenschen alle ondernemingen een goed suc ces. We hopen dat den eigenaren hun moeite naar waarde beloond zal worden, zoodat als St. Nicolaas weder voor een jaar afscheid heeft ge nomen, hun voorraad flink gedund en de beurzen goed gevuld zullen zijn, ook niet neringdoenden, ieder zonder onderscheid wenschen we op 5 en 6 December a.s. veel genoegen dat de ontvangen geschenken-in den smaak mogen vallen, want •dan kan en mag ieder tevreden zijn. niet zou inderdaad het verlangen geboren doen worden ook maar dienst te nemen bij het leger des heils. Deze „blijmoedige Christenen” hebben een manier om hunne eigene zaligheid te be werken die iets aantrekkelijks heeft, maar die ons voorkomt niet volkomen te strooken met de leer, waarvan zij de verkondiging op zich genomen hebben, ’t Is misschien wat ouderwets geoor deeld, maar het heiligste te huldigen op de wijze, waarop men gewoon is aangename aardsche dingen te bepraten en te bezingen, kan er nog niet bij ons in. Het strooibiljet, onderteekend door den heer van der Borch van Verwolde, dat bij eene vroegere verkiezing te Lochem zooveel ergernis gaf, om de wijze, waarop de heer van Rappard werd aangevallen, is, zooals men weet, ook bij de jongste verkiezing te Schiedam weder ter sprake gebracht. De Standaard heeft getracht den heer van der Borch te zuiveren van de smet, die bet op hem wierpde eerste onderteeke- naar had het biljet geteekend, maar wist niet wat er in stond. Hij was ziek zeide de Standaard. Thans echter deelt de Zutphensche Courant den brief mede, welken de heer van der Borch aan de redactie van dit blad schreef en waarin hij de verantwoordelijkheid van den inhoud van dat biljet op zich neemt. De schoonwassching, door de Standaard be proefd, is dus volkomen mislukt De Haagsche correspondent van de Delftsche Opmerker vestigt er de aandacht op, dat de leden der Tweede Kamer weder terugkeeren tot de dagen der geschreven redevoeringen. „Vanwege de gerektheid der beschouwingen, is, zegt hij, onze Tweede Kamer reeds eenig onder de parle mentaire vergaderingen in Europa. Indien er nu nog bijkomt, dat de meeste leden niet spreken maar lezen, dan zal een graad van taaiheid en saaiheid verkregen worden, die in geen ander land ter wereld zou worden geduld”. Als voorbeeld vermeldt hij, dat de heer Levysohn Norman meer dan drie uren lang aan de Kamer zijne beschouwingen over de Indische zaken voorlas. De correspondent herinnert aan den tijd toen dr. Westerhoff de velletjes papier op zijn hoed, als lezenaar, legde. Dr. Westerhoff was echter de eenige niet die las. Zelfs Thorbecke deed dit, in den eersten tijd van zijn parlementair leven. Sommigen, als de heer Foreest, gaven zich de moeite hunne redevoeringen van buiten te leeren, eene ambitie, die niet zeer gewaardeerd werd, allerminst door de stenografen. In een ingezonden stuk in het Vaderland worden, met betrekking tot het vergaan der Ango, eenige opmerkingen gemaakt, die wel niet het medelijden met de slachtoffers verminderen, maar waaruit blijkt, dat er ook wel eigen schuld onder loopt. De booten zijn niet voldoende be mand, vaak oud en men rekent te veel op red- dingsbooten enz., verzuimende zelf de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Zwemgordels en olie zijn niet aan boord. Maar ook de reddings middelen laten te wenschen over, Zeer terecht zegt de schrijver: Men is er steeds op uit om kanonnen te gieten die hoe langer hoe verder schieten om menschen te doodenzou er nu nie mand te vinden zijn, die eens een kanon kon uitvinden om menschen te redden, en wel door den af te schieten kogel zoodanig te maken, dat er zich van binnen een lijn bevindt, die over het wrak geschoten wordt en waarvan het andere eind in het stuk bevestigd blijft met een dunnen in dit opzicht zijn verstand hem doen inzien, dat het, in zijn oog godsdienstig gevoel, hem op een rampzaligen dwaalweg zou voeren. De begrooting zal ongetwijfeld worden aange nomen en men moet dezen Minister een wijle aan den arbeid laten. Zonderling echter is het alweder, dat, terwijl hij als kamerlid met kracht voor de inlandsche bevolking opkwam, om nam., wat blijkt door haar te veel betaald te zijn, haar in vermindering van die belasting terug te geven, ditzelfde voorstel nu het van de liberale zijde werd gedaan door den heer Levysohn Norman, met nog meer kracht door hem bestreden werd. M. E. van der MEULEN. Bolsward. J.l. Zondagavond hield de af- deeling „Bolsward” van het Nederlandsch Werk liedenverbond eene buitengewone vergadering in de Sociëteit „de Doele”. Een vrij groot aan tal mannen en vrouwen en eenige donateurs- leden waren opgekomen. De heer Th. Postma van Leeuwarden trad op als spreker en wees op duidelijke, klemmende wijze de werklieden op hun plicht, om zich aaneen te sluiten, maar zonder verbreking der maatschappelijke orde, zonder zich aan te sluiten aan de zoogenaamde „volkspartij", die de brug vormt naar de sociaal- democratiehij wekte allen op tot waken en werken, den man en de vrouw, ieder lid der vereeniging, opdat men niet moge meenen, dat die taak rust alleen op de besturen. Voorzeker viel dit goede woord van den waren volksvriend in goede aarde. Van het aanbod tot het doen van vragen of opmerkingen werd geen gebruik gemaakt, een bewijs dat, zoo er waren, die zich niet met den spreker vereenigden, deze hunne gedachten niet openlijk uitspraken; de groote meerderheid vereenigde zich blijkbaar met het woord van dank door den Voorzitter tot den spreker gericht. IJsbrechtum, 26 Nov. Sedert langen tijd werd hier behoefte gevoeld aan het vergrooten der school, vooral sedert met een hulponderwij zer gewerkt wordt. De school is, evenals de woning des onderwijzers, eigen aan de kerk, doch de kerkvoogden hadden bezwaar de vergrooting voor rekening der kerk uit te voeren. Zij deden nu aan het gemeentebestuur het voorstel de school te koopen tegen de som van f500, onder bepaling dat zooveel grond zou worden afgestaan, als noodig bleek te wezen. Dit voorstel is door den raad met algemeene stemmen aangenomen, zoodat in de lang gevoelde behoefte eerlang zal worden voorzien. Kimswerd, 23 Nov. De eerste vergadering in dezen winter van ’t departement Arum c. a. tot N. v. ’t A, werd gisterenavond alhier op de zaal van Unia gehouden. Als redenaar trad op de heer H. v. Warners, hoofd der O. L. school te Arum, die voor het gering aantal bezoekers eene rede uitsprak, tot onderwerp hebbende Neêrlandsch onafhankelijk volksbestaan. f De nestor van ons dorp, Floris de Vries, vierde gisteren zijn 89sten geboortedag. Geboren in de vorige eeuw, is hij thans nog hecht en kras. Hjj is erg doof, zoodat zijne groote nieuws gierigheid niet altijd bevredigd kan worden. Moge ’t hem gegeven zijn nog lang de oudste te blijven. Franekeradeel, 23 Nov. Zoo voor en na zijn er dit jaar in de zand- en veenstreken step penhoenders aangetroffen en gevangen. Op de klei evenwel had men ze nog niet bespeurd. Deze week is er echter op een stuk kleiland onder Hitzum een exemplaar van deze vogel soort geschoten geworden. De Amsterdamsche correspondent van de N. R. Ct. geeft een verhaal van de huwelijksinzege ning van een viertal officieren van het leger des heils, die paarsgewijze een echt hebben gesloten. De sympatieke wijze, waarop de correspondent er spreekt over den prettigen toon en de opge wekte, vroohjke stemming, welke bij die formali teit heerschte plechtigheid is hier het woord t ketting De P. Gr. Ct. verhaalt een vermakelijk avontuur eener bejaarde dame. Deze woont al leen met eene dienstbode en heeft den avond bij kennissen doorgebracht. Ook de meid was uit. Tehuis gekomen, valt het oog van mevrouw op een heeren wandelstok in de voorkamer, en er is geen heer in huis en ook geen heer had haar bezocht. De meid weet nog nergens van boven dien is de stok met zilveren knop te fraai voor dien van haar vrijer. De politie deed onderzoek en vond niets, maar een agent bleef dien nacht in huis waken. Er gebeurde niets. Een paar dagen later werd het raadsel opge lost mevrouw zelf had, van haar bezoek terug- keerende, bij vergissing in plaats van hare pa- rapluie den stok medegenomen van den heer des huizes, waar zij den avond had doorgebracht Zaterdagmorgen werd uit de trekvaart aan de „de Hulk“ te Hoorn op ongeveer 20 minuten afstands dezer stad het lijk opgehaald van een man, waaraan teekenen van aangedaan geweld, vooral in hals en nek, duidelijk zichtbaar waren. Donderdagavond jl. liep deze persoon in gezel schap van een te Hoorn woonachtig scharenslij per op den jaagweg, nabij bovengenoemde plaats. Beiden bevonden zich in min of meer beschonken toestand. Het schijnt dat zij handgemeen gewor den zjjnalthans de bewoners van eene boerde rij, niet verre vandaar gelegen verklaren hulp geroep vernomen te hebben maar hadden den moed niet naar buiten te gaan. Ook heeft genoemde scharenslijper nog denzelfden avond aangifte van het gepleegde feit bij de politie gedaan, met me- dedeeling evenwel, dat hij uit zelfverdediging ge noodzaakt was geweest van een mes gebruik te maken. In hoeverre deze verklaring waarheid be vat, zal weldra blijken uit het onderzoek dat naar deze treurige daad wordt ingesteld, Het feest van den eenigen heilige, die door iederen Nederlander, hetzij groot of klein, ge- loovig of ongeloovig, wordt vereerd, blijft steeds het feest bij uitnemendheid. Ieder neemt er deel aan. Reeds weken vooraf worden in ver schillende familien plannen gemaakt, hoe men op de geestigste, en meest doeltreffende wijze elkander zal verrassen. De surprises bezorgen tal van verliefden hoofd brekens, terwijl de jeugd dagen doorleeft, vol zoete hoop en bange vrees. Ouders overleggen, waarmede zij de korfjes van hunne kleine lieve lingen zullen vullen. De jongeling koopt een voorwerp, waarnaar zijn meisje reeds lang ver langd heeft. De maagd koopt een of ander ca deau, en zendt dit ongemerkt aan hem, voor wien zij symphatie gevoelt, in één woord, oud en jong zien met verlangen den 5 December tegemoet. Treurig is het echter, dat vele ouders, hoe gaarne ook, niet bij machte zijn, hunne kinderen en nog minder hunne andere familie of vrienden, eene verrassing te bezorgen, kleine verdiensten, gebrek aan werkzaamheden, of ziekte is bij velen hier van de oorzaak. Gelukkig dat er ook velen zijn, die bij hunne inkoopen, tevens denken aan hen, die wel willen, maar niet kunnen en ook voor hen wat koopen, zoowel voor arme kleinen als voor ouderen. Laat dan ieder die kan daaraan meedoen, we doen dan dubbel goed, we verschaf fen ons zelf daardoor een ongekend genot, en wij vestigen bij die minder bedeelden de overtuiging, dat ook zij niet worden vergeten te midden van die tentoongestelde weelde, pracht en overvloed, die we thans weder bij de magazijnhouders en winkeliers in onze stad aanschouwen. Het zoude onmogelijk zijn alles bij name in ons blad te noemen wat er in de verschillende magazijnen te koop is. De dagen vóór 5 Decem ber geven trouwens de gelegenheid dat alles te zien. Reeds nu zien we in de hoofdstraten vele kijkers voor de winkelramen en de winkelier hoopt dat die kijkers koopers zullen worden. Voor hen die nog niet op de hoogte zijn, bij wien, en wat er zoo al te koop is, strekke onderstaande tot gids. In de eerste plaats noemen we dan de maga zijnen van de heeren I*. Mounter, H. A al. Hollow A Schrakamp, •I. Mockniann, Warlna en Xonen, en Hi*tna .lakies. Prachtige rotondes met bont, jaquets, wollen doeken, kanten, pelterijen, reisdekens, voetzakken, surprises en verschillende kleinigheden zijn aldaar smaakvol geétaleerd. De Heeren (werritsnia en 'Creilers heb ben eene collectie dames en kindermantels, en diverse stoffen voor Heerenkleeding, die naar de maat worden afgewerkt, de coupe is naar eisch, de stoffen degelijk en de prijzen billijk. Voor laatst genoemde kunnen wij ook de Heeren Oord en LagerweU aanbevelen. Iets lekkers is meestal bij ieder welkom, en de heeren atoiuiues, teen, IPropstra, Vederhoed, Killid l c. a. hebben er voor gezorgd hunne nette magazijnen goed ge vuld te hebben met artikelen, die bij grooten en kleinen welkom zijn. Bij St. Nicolaas gebak smaakt een goed glas wijn, punch of andere dranken lekker, extra merken daarvan zijn aanwezig in de fraaije win kels en kelders van de heeren Albada «lei- gersma, <K. tPGaiitiii^a, .1. II. A. Honker en A. Y. Galama Als iets nieuws maakt de heer Galama attent op een geschikt cadeau, bestaande in een Wijn-bouquet. In de magazijnen van de h.h. I*. «I. Fen- uema en ^otiesi, vindt men tal van alle mogelijke klokken, pendules, horloges, barometers, thermometers, brillen enz. benevens een groote sorteering Goud- en Zilverwerken, kostbare ju- weelen enz. Ook is de Heer Harina ruim gesorteerd. In de Sigarenmagazijnen van de h.h. B|jl- siua, H.Bi>aiia, ameiiiMii-a en Aeil- iii a n zijn diverse merken sigaren in sierhjke verpakking tentoongesteld. De Heeren Billed- A £n., «I. de Boer, Mi. schiet ink en «I. fi®. lAesterbaan, bewijzen door hunne Etalage, dat ook daar vele geschikte ar tikelen voor cadeaux aanwezig zijn. De wélbekende winkels van den heer S. «I. fi®ekema, de Dames vau den- Boek en van Mej. de Hcd. de Wil zijn over laden met tal van geschikte artikelen. Üet ma gazijn van den heer Wv. <1. heulen be vat weder tal van nuttige voorwerpen van man denwerk, voor de huishouding. z De heide magazijnen van den heer Th, van Het steekspel is begonnen. De Indische be grooting, gelijk zij kortweg wordt genoemd, te laat ingediend, is daardoor juist ’t eerst aan de beurt. De heer Keuchenius. die haar indiende en haar verdedigen moet, is onbetwistbaar eene speciali teit in kennis van Indische toestanden. Toch wil ’t mij altijd voorkomen, dat hij in ’t bijzonder, veel meer geschikt is als lid der kamer en als opposant, dan om als Minister de leiding van een Departement te hebben, waaraan zoo ontzaglijk veel is verbonden, waarvan zooveel afhangt. Ik neem aan, dat hij is een man van karakter, van vromen zin, maar hij is vooral een man van ge voel, onderhevig aan zeer verschillende, tijdelijke indrukken. In den minister wordt vereischt, kalm te, waardigheid, eene na langdurig onderzoek ge vestigde overtuiging, gelijkmatigheid, vaste wils kracht. Ik zal dezen minister dit een en ander niet geheel ontzeggen, maar deze eigenschappen kenmerken hem niet, treden niet op den voorgrond. Integendeel hij verrast U of wilt ge liever, hij stelt U te leur, nu eens omdat hij plotseling een ge bed wenschelijk acht voor een nieuwen Gouverneur- Generaal en wel speciaal voor diens reis, alsof deze daarvoor meer in ’t bijzonder Gods hulp behoefde, of eigenlijk ons gebed, dan weer her stelt hij plotseling den heer Sol in overgroote eere en benoemt hem juist te Batavia in zeer hooge betrekking, terwijl naar veler oordeel, zijne houding tegenover de inlandsche bevolking eene uitzetting uit Indië noodzakelijk had gemaakt. Op persoonlijken aandrang acht hij de instelling eener nieuwe beri bericommissie volstrekt nood zakelijk en bij een gerezen geschil in den boezem der Commissie, heft hij haar plotseling weer op, omdat hij den heer de Rochemont uitdrukkelijk handhaven wil en wacht nu weer de gevolgen af van ’t geen een officier van gezondheid in dezen onderzoekt. Hij gruwt van den oorlog in Atjeh en in zekeren zin terecht, maar zonder nog in staat geweest te zijn, een vast plan temaken,om dezen te beperken of daaraan een einde te ma ken, op eene wijze, waarbij Neerland’s waardig heid gehandhaafd blijft, spreekt hij wat zijn gevoel hem ingeeft reeds uit, in, het kan niet anders, duistere bewoordingen, die onrust brengen in de gemoe deren van onderscheiden afgevaardigden. Hij is tegen het opiumschuiven en wie zou dat niet prijzen en tegen den onzedelijken smokkelhandel in dit artikel in den Indischen Archipel en richt aanschrijvingen naar Indie, opdat de ambtenaren streug toezien op dien handel, maar als de volks vertegenwoordigers hem er op wijzen, dat die papieren middelen niets baten en alleen een snel varend stoomschip, dat de smokkelaars achter haalt, kan helpen en de Gouverneur-Generaal hem per telegraaf toestemming vraagt, voor ma tigen prijs, zulk een bodem te koopen, dan wei gert hij dit. Als Domela Nieuwenhuis heel onze Oost-Indische bezittingen een roof acht en de ge- heele onafhankelijksverklaring ons ten plicht stelt, met teruggave van, naar zijne berekening, 850 millioenen, die wij Indie ontstolen hebben, dan wekt hij door zijne redevoering het vermoeden, alsof zijn gevoel Nieuwenhuis gelijk geeft en hij alleen stuit op het bezwaar, dat hij niet weet, van waar hij de millioenen zal krijgen. Hij be denkt niet dat wij hier staan voor een eeuwen heugend feit en dat, als wij, op dit oogenblik, Indie aan de inlanders teruggaven, dezen ten prooi zouden worden gelaten, juist aan de onder drukking en uitmergeling hunner inlandsche Sul tans en Regenten, tegen wie wij hen nu nog zoo vaak beschermen moeten. Uitstekend is het, dat hij inziet, dat de goed opgevatte zending, bescha ving, ontwikkeling, zedelijkheid en ware vroom heid, moet brengen, tegenover de dweepzucht, de veelwijverij enz. van het Mohammedanisme, maar alweder schijnt zijn gevoel tamelijk wel bevredigd te zijn, als hij een rondschrijven heeft gericht aan de verschillende zendinggenootschappen. I. e. w. gelijkerwijs het Kamerlid Keuchenius, ons, ik zal niet zeggen, verraste, op vaak uren lange rede voeringen, zoo doet hij als Minister desgelijksook zendt hij aanschrijving op aanschrijving aan den nieuwen Landvoogd met raadgevingen en aan vragen om inlichtingen en zonder de laatste nog ontvangen te hebben, spreekt hij zijn oordeel reeds weer uit in de Kamer. Dat alles geeft een zekere onvastheid aan zijn woorden en daden. Er is wel een en ander in de beginselen van dezen Minister, waarmee ook vele leden der liberale partij zouden willen mee gaan, want in den grond der zaak is hij in In dische zaken beslist vrijzinnig, maar toch is er veel in zijn beleid, waardoor men zou moeten vragen, of deze Minister van Koloniën wel de rechte man is op de rechte plaats In één opzicht zou hij voor de inlandsche be volking tot een vloek kunnen worden, als hij name lijk bleef toegeven aan zijn tegenzin tegen de inenting, waarvan reeds eenige sporen zijn waar te nemen. Gelukkig hebben wetenschappelijke mannen op dit gebied in de kamer, o. a. de L‘im- burgsche afgevaardigde, Dr. Schreinemacher, met hoogen ernst en degelijke bewijzen, hem gewaar schuwd voor de ontzettende gevolgen, die zouden moeten voortspruiten, uit maatregelen, die de be perking en de slappe toepassing der inenting voor de Indische bevolking zou hebbep. Moge althana i j Bolswardsche Courant, La

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1