NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN W0NSERA8EEE 1 De liberale partij f Raadsverslag 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 50. DONDERDAG 13 DECEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. g DONDERDAG 13 DECEMBER. VOOR g I 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. IN DE TWEEDE KAMER. dere of mindere mate zelfs hun steun der regee- ring toezegden en waar deze of gene iets te prijzen vond, dit met onpartijdigheid geschiedde. Meer dan eens is dit dan ook door de regeering erkend. De verdediging van het Ministerie, waarvoor nu en dan de Savornin Lohman en Schaepman in de bres sprongen, was meestentijds mat en flauw. Men pleitte meer verontschuldigingen, dan dat men met kracht het zwaard ter verdediging zwaaide, of wel men dekte fouten, door het aan- toonen, dat ook anderen in dergelijke vervallen waren. Wat de leuzen betreft, was het treurig van een man als Schaepman te hooren, dat men in den verkiezingsstrijd wel op eenigzins andere wijze moet spreken als in de kamer, dat dan woorden noodig zijn die treffen, teekenachtige woorden, die oogenblikkelijk indruk maken, zooals de woorden liberale tyrannie, die hij zelf gebruikt had. Zeer terecht zeide de heer de Beaufort, dat hij dien ver grootenden stijl, zooals Geel het eens genoemd heeft, gaarne aan den heer Schaepman overliet, evenals de welsprekendheid, die met vuistslagen werkt, maar dat bij hem waarheid boven alles gaat en hij geen enkel woord, bij de verkiezingen gesproken, behoefde terug te nemen. Over het geheel was de toon, soms wat kras maar toch waardig. Alleen bracht op het laatst, de afgevaardigde, die Schoterland berucht maakt, nadat hij eerst een vrij tamme redevoering had gehouden en daarna op zijn onbekookte manier, de afschaffing van tal van ambtenaren, vooral, hoofdambtenaren had gevorderd, een schrille wan klank in de vergadering. ’t Is bekend, dat vooral de liberalen het bij hem moeten ontgelden, hij noemde hen nu ook „huichelaars”Goeman Borgesius verweet hij, dat hij met banaliteiten schermtVan Houten, die een motie ingetrokken had, dat een soldaat moet weten te sterven op zijn postuit het Groninjer Weekblad las hij beleedigende stukken voor ten laste van den Secretaris-Generaal bij Binnenlandsche zaken, die de Minister van dat Departement daarna vuilen, boosaardigen laster noemde.Vooral de heer Goeman Borgesius wiens verontwaardiging was gaande gemaakt, deed den verblinden volks(mis)leider, op ernstige wijze de waarheid gevoelen der spreuk„geneesmeester, genees U zelf”. Het bleek helaas dat ook deze hoogmoedige, in zijne consciëntie, niet gemakke lijk te kwetsen is. Over zijn rustig in den Haag zitten, terwijl hij indertijd, niet slechts als soldaat, maar als aanvoerder te Amsterdam te midden zijner vrienden, zich aan de kogels had moeten blootstellen, gleed hij stillekens heen en terwijl hij, om majesteitsschennis, tot gevangenisstraf is veroordeeld, deed hij het voorkomen, alsof hij toen martelaar is geworden, voor de volkszaak. Het kan intusschen geen kwaad, dat deze ge- neraal-sociaal-democraat, die in zijn „Recht voor Allen”, steeds ’t woord alleen heeft en in zijn volksvergaderingen gemakkelijk opruien kan, hier zich flink bloot stelt en hoort hoe de ontwik kelden in den lande over hem denken. Afgescheiden van dit terecht „onverkwikkelijk” genoemde slot, is het, naar ’t zekerlijk velen met mij voorkomt, goed gezien van de liberale partij, dat zij dit, hoe dan ook ontstane, en samenge stelde ministerie, rustig aan den arbeid laat en op echt vaderlandslievende wijze, alles ondersteunt, wat het voorstellen zal en tot stand brengen kan, tot heil van land en volk. M. E. van der MEULEN. Frankrijk* Bij de herstemming in het de partement Var is tot lid der Kamer gekozen, de heer Cluseret, gewezen generaal der commune, die in 1870 eenigen tijd te Parijs het bevel heeft gevoerd. Duitschland. Het onderzoek in de zaak Geflken is Zaterdag geëindigd. Het hof zal nu te beslissen hebben, of er reden tot vervolging is, ja dan neen. De Hamburger Corresponded bevat een tele gram, dat handelend optreden in Oost-Afrika on vermijdelijk is. De Oost-Afrika maatschappij zal binnen kort vrijwilligers oproepen en door de regeering daarbij ondersteund worden. Het Tageblatt ontvangt bericht uit Bagamoyo dat de gevechten weder begonnen zijn. Deze stad ia geheel verweest, Na het steekspel met den Minister van Kolo niën, de algemeene aanval op heel het Ministerie, in de algemeene beschouwingen van de Staats- begrooting. Terwijl wij dit schrijven, is ook deze strijd geëin digd en begint de verdediging door de onder scheiden Ministers van de verschillende forten. Mij dunkt, dat de algemeene indruk in den lande zal zijn, dat de liberale partij, onbetwist baar de grootste in de kamer, al is zij kleiner dan de Anti-revolutionaire, de Roomsch-katholieke, de Conservatieve, den Sociaal-democraat, die te zamen de parlementaire meerderheid uitmaakt, op grootmoedige wijze tegenover dit ministerie is op getreden. Alleen ten opzichte van den heer Keu- chenius nam deze en gene eene teruggetrokken houding aan en hoe kon dit anders, als men zich herinnert, op welk een zonderling standpunt deze zelf zich geplaatst heeft, zoodat, met loffelijke hulp van eenige zijner vrienden, het noodzakelijk was geworden, hem op geneeskundig gebied een paar neerlagen toe te brengen? Mocht hij zijn treurig eenzijdig, zijn onmogelijk anti-inentingstelsel toch willen handhaven en daarvan het gevolg zijn, dat, als men dezen Minister liet vallen, het geheele Ministerie gedecapiteerd (onthoofd) zou worden, gelijk de heer de Savornin Lohman dreigde, dan zou dit toch zeker niet de schuld zijn van de liberale partij als zoodanig, maar van de samen werking veler verstandigen uit verschillende par tijen in de kamer. Laat ons hopen dat de heer Keuchenius zich niet onmogelijk zal maken en zijne vele goede hoedanigheden ten dienste van Indie zal aanwenden, maar mocht hij moeten vallen, dan begrijpen wij niet, waarom de zeven andere hoofden, zich als onthoofd zouden moeten beschouwen, wanneer deze eene, door zijne stijf hoofdigheid, het hoofd verloor in den slag. Over de geheele linie is de strijd zoo hoffelijk mogelijk geweest. Wel opende onze Friesche afgevaardigde Lief- tinck het vuur op zijne flinke, rondborstige, soms ietwat krasse wijze, maar van een tegenstand tot eiken prijs, was ook bij hem geen spraak. Wel bracht hij het Ministerie met al zijn ongelijksoortige bestanddeelen, zijn weinige homogeniteit onder het oog, maar dit zal toch wel niet te loochenen zijn, als men het oog vestigt op het veelkleurig kabinet, waarin al de schakeeringen gevonden worden, met welke de staatkundige richtingen plegen aangeduid te worden en waarin het rood alleen ontbreekt. Wel wezen ook andere Afgevaardigden op deze regenboogeigenaardigheid en niet minder op de teleurstelling in meer dan één opzicht, waar men meende recht te hebben, te verwachten dat dit Ministerie, reeds sints 21 April jl. opgetreden, meer geest- en werkkracht zou hebben geopen baard en meer getrouw zich zou hebben betoond aan de leuzen, die bij de Maartverkiezin- gen en bij de latere herkiezingen, zoo schetterend over Nederland klonken. Doch als men de redevoeringen leest van ka merleden, als de Beaufort, Smidt, Van Houten Gleichman, Goeman Borgesius, Heldt e. a. dan zal men moeten erkennen, dat deze allen, in hunne aanvallen hoogst gematigd waren, in meer- Het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs maakt bekend, dat de Vereeniging in grooten nood verkeert. Reeds sedert jaren moest het reservefonds worden aan gesproken. Dat fonds is nu uitgeput. Meer dan 200 scholen worden door de Ver eeniging gesubsidieerd. Daarvoor is, zal de ge wone subsidie uitgereikt worden, jaarlijks f40,000 noodig. Daarenboven kostte de ondersteuning van de opleiding van onderwijzers in het laatste jaar f 10,790. Dit maakt eene som van f 50,790. Re kent men daarbij voor administratiekosten, kosten voor de hulpvereenigingen, drukwerken, commis- siën en den reizenden agent nog pl. m. f 7000, dan eischt dit eene uitgave van pl. m. f 60,000. En hiertegenover staat aan jaarlijksche bijdra gen eene ontvangst van pl. m. f 30,000. De bekende tirade van den heer Keuche nius besprekende, zegt de Tijd, dat zij er zich wel mede vereenigen kan voor zooveel betreft des Ministers openlijke belijdenis van de hooge waarde van den godsdienst, meer bepaaldelijk van het Christendom, maar niet wat aangaat zijne verheerlijking van het Protestantisme. De Mohammedaan zal zeker eveneens zich vereenigen met des Ministers hooge waardeering van den godsdienst, maar op zijn beurt meenen dat deze het daarbij had moeten laten, en niet het Christendom had moeten noemen. Wij gelooven dat de heer Keuchenius dan op zuiverder standpunt zich had gesteld. Volgens hem toch kan zonder Christendom de in Indië levende bevolking, dus ook de Mohammedaan- sche, niet tot ontwikkeling en welvaart komen. Zal de Tijd niet eene soortgelijke voorwaarde stellen voor de geheele maatschappij, de Ooster- sche en Westersche, het woord Christendom vervangende door Katholicisme? Daar zou de heer Keuchenius tegen opkomen, maar zal de Mohammedaan en de Bouddhist niet met hetzelfde recht zich tegen de leer van den heer Keuchenius verklaren Wat des Ministers beroep op het Heilig Ver bond betreft, de Tijd is van oordeel, dat door hem individueel en geheel alleen daaraan eenige kracht wordt toegeschreven. Arnh. Crt. Naar aanleiding van de vele vragen over emigratie naar Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika schrijft de heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, dat hij emigratie de eenige oplos sing acht van het groote vraagstukop welke wijze is het mogelijk aan de werkeloozen arbeid te verschaffen? „De vraag is echter maar of men wil werken. Het is velen, die in ons land rond zwerven, niet te doen om werk te zoeken, maar om dit te ontloopen. Hjj vreest weleens dat degenen, die als landverhuizers een beter bestaan zoeken, zich de toekomst in den vreemde te roos- kleurig voorstellen. Het land, waar de luiaards met praten en slapen hun brood winnen, is even min in Amerika als in Zuid-Afrika. Daarbij komt nog, dat in ons land een zekere kastengeest heerschtwie timmerman is wil timmerman blij ven en zoo gaat het met den metselaar, kleer maker, schoenmaker, ja met bijna elk handwerk. Hij heeft in Amerika bakkers en smeden ont moet, die op bun 25e jaar of op nog lateren leeftijd beste kleermakers zijn geworden en daar nu een rijk bestaan vindenonderwijzers, die be kwame boeren zijn en groote farms bewonen, maar zij zijn ook aldaar als knechts begonnen.” Volgens de heeren Zaaijer en den Minister van Koloniën zou de heer van Baar in zijn parle mentair advies het Nederlandsche volk een „arm zalig volkje” hebben genoemd. Het stenografisch verslag van dat advies, in het Bijblad opgeno men, bevat echter de woorden niet, wel de ant woorden van genoemde heeren. De heer van Baar schijnt zich dus zelf over zijne woorden geschaamd te hebbenmaar zijn berouw kwam te laatieder lezer van het Bij blad weet nu toch, dat hij ze gesproken heeft en bovendien den moed miste, om ze voor zijne rekening te nemen. Maar welke waarde heeft het Bijblad, als de leden er naderhand uitschrappen of inzetten, wat zij goedvinden? De Regeering is vast besloten zich niet met de Parijsche tentoonstelling in te laten, zeide onze Minister van Buitenlandsche Zaken in de zitting der Tweede Kamer op 11. Zaterdag. De principien-reiterei klinkt zeer fier, maar zou de heer Hartsen meenen, dat het Fransche Gouvernement er zich om bekommeren zal, dat Nederland zich officieel onthoudt van deze wereld tentoonstelling De Parijzenaars zelven en de tallooze bezoekers uit Frankrijk en andere landen, zullen het niet eens gewaar wordenzij komen er trouwens om de vorderingen der industrie te zien en er hun voordeel mede te doen, dat nu voor Nederland zou verloren gaan, indien par ticulieren de taak der Regeering niet hadden overgenomen. Maar is de houding van ons land gerecht vaardigd, ook wij veioordeelen den konings moord en het schrikbewind even sterk als de Nederlandsche Regeering, maar ook de Fransche Regeering heeft daarvoor geenerlei sympathie. Zoo zij de revolutie gedenken wil door eene tentoonstelling, dan is het niet om deze afkeu- rens waardige gruwelen, maar om de heilzame gevolgen, die de omwenteling voor het Fransche volk en ook voor andere volken, met name ook voor Nederland, gehad heeft. Ook onze vrijheden zijn uit de revolutie geboren, en nu moge men beweren, dat zjj toch wel zouden gekomen zijn, dit blijft eene niet te bewijzen bewering. In elk geval hebben wij ze aan de revolutie te danken, en die preutschheid om dit te erkennen neemt het feit zelf niet weg. Arnh. Crt. Volgens den Almanak van het Leidsche studentenkorps voor 18j9 bedraagt het aantal studenten aan de Leidsche academie en de ste delijke Oost-Indische inrichting 946 (933 plus 13) aldus verdeeld: Godgeleerdheid 54, Rechten407, Geneeskunde 356, Wis- en Natuurkunde 60, Letteren 56, Oost-Indische inrichting 13. „Om volkomen correct te wezen”, deelt de Standaard omtrent het beruchte strooibiljet in de Lochemsche verkiezing mede, dat geen der bestuursleden het zag vóór het ter perse ging. Eene merkwaardige bijdrage tot de wijze waarop van anti-revolutionaire zijde de verkie zingen worden geleid 1 Er wordt een biljet ver spreid, tot voorlichting der kiezers, uitgaande van een kiesvereeniging met een bekend bestuur aan het hoofd, en bij slot van rekening blijkt, dat geen van de bestuurders het gesteld heeft of gezien vóór het ter perse ging. De mededeeling hiervan moge „volkomen cor rect” wezen, de zaak zelve vinden wij alles be halve „correct.” In de Amsterdamsche bladen komen nog eenige aanvullingen van ondergeschikten aard voor betreffende de verachtelijke poging om door helsche machines van Nederlandsch fabrikaat, den advocaat-generaal Jolles en den commissaris van politie Stork om het leven te brengen. De eenige belangrijke mededeeling is, dat het sig nalement bekend is zoowel van het meisje, dat het buskruit kocht, als van hem, die de doos voor den heer Jolles bestemd aan het verkeerde adres afgaf. De politie ondervindt bij hare nasporingen den algemeenen steun van de burgerij. Tot eene samenkomst, door pastoor Brouwers te Amsterdam belegd, om over het protest der katholieken te spreken, hadden ook een zeshon derdtal sociaal democraten toegang weten te verkrijgen. Zij maakten zich aan groote wan ordelijkheden schuldig en beleedigden het borst beeld van den Paus, dat de katholieken daarop verdedigden. Er ontstond een algemeen gevecht, waarop een inspecteur van politie met sabel tusschen beide trad en kort daarop een detache ment politieagenten de zaal binnendrong, die nu weldra was ontruimd. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. In de zaal van Maison Stroucken was alles vernield. De ongeregeldheden schijnen uitgebroken te zijn naar aanleiding der voorlezing van een tele gram van hulde aan den Komug, Zij die zich met 1 Ja nuari a. s. op dit Blad abonneeren, ontvangen de nog ver schijnende nos. gratis. Verder berichten we, dat het GEMEENTE WONSERADEEL, evenals tot nu toe, ook in 1889 bij de Courant zal worden uitgegeven in ’t zelfde formaat. We denken echter maatregelen te nemen, waardoor de verschijning dan thans kan geschieden. De blokkade der kust begint langzamerhand gereed te raken. Portugal heeft de Tonga-baai ingesloten en het eskader met drie kanonneer- booten versterkt. Men verwacht de komst van een Fransch oorlogschip, om deel van het blok- keerend smaldeel uit te maken. Het schijnt, dat de Duitschers de dorpen om Zanzibar in brand hebben gestoken. Spanje. De ministeriëele crisis heeft plaats gehad. Bij de stemming voor de benoeming eener commissie tot onderzoek van het ontwerp voor algemeen stemrecht, heeft het kabinet een vol komen nederlaag geleden. Alle ministers hebben hun portefeuille ter be schikking van den heer Sagasta gesteld. Deze is Zaterdagmiddag nog door de Koningin-Regen- tes ontvangen. Men spreekt over een liberaal kabinet met Sagasta of Martos tot president en zonder demo craten. De conservatieven stellen alle pogingen in het werk, om deze plannen te doen mislukken. Ook schijnt het, dat Sagasta van andere zijde niet veel steun vindt. Het beste middel, om den toestand tot klaar heid te brengen, zou een Kamerontbinding zijn, maar het schijnt, dat de Koningin dit niet aan Sagasta en de liberalen zal willen toestaan. De geest onder de werkstakers in België moet in de laatste dagen niet verslimmerd zijn. Toch doen zich verschijnselen voor, die bewijzen, dat men nog ernstige gebeurtenissen kan ver wachten. Te La Louvière is eene ijzerpletterij door brand vernield, en men schrijft de oorzaak openlijk aan kwaadwilligheid toe. In de Borinage hebben p. m. 1700 man geweigerd in de mijnen af te dalen. De advocaat Defuisseaux, de bekende aan voerder der sociaal-republikeinsche arbeiderspartij in België, is Donderdagavond, nadat de politie bij hem huiszoeking had gedaan, in hechtenis genomen. Ditzelfde was het geval met Laloi, den president van het te Chatelet gehouden ar beiderscongres, en met Mignon, lid van den al gemeenen raad der socialistische partij. Naar de Gazette meldt, heeft de procureur- generaal bij het hof te Brussel de aanhouding bevolen van alle socialisten, die het congres van Chatelet hebben bijeengeroepen en er zich van opruiende taal bediend hebben.. Zij zullen voor het hof van gezworenen vervolgd worden wegens „samenzwering tegen de wetten en de veiligheid van den Staat”. Bolswardsche Courant <3 ft* DER

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1