NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWARD M WONSERAÖEEL KERSTFEEST, wordt men beleefd verzocht ADVER- TENTIËN voor het volgend nummer Maandag a. s. op te geven. Raadsverslag 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 51. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. K g DONDERDAG 20 DECEMBER. LANDBOUW EN VEETEELT, gehouden op MAANDAG 17 December 1888, in „de Doele” te Bolsward. I I I (lat het Het Instituut tot onderwijs van Blinden. r ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. $XXXXAXXXXXXXXXXXXX$ DONDERDAG 20 DECEMBER. a. van over I.Tt Zij die zich met 1 Ja- op dit Blad de nog ver- KORT’ V11LMSI der VERGADERING van de XII Afdeeling der Friesche Maatschappij van Duitschland. De Hamburger Correspondenz deelt mede, dat het keizerlijke hof weigerde toe te staan de invrijheidstelling van dr. Geffken, tegen borgstelling van zijn geheele vermogen. Spanje. De Epoca meldt, dat de eerste gezant schapssecretaris Louis Barrera, naar Berljjn vertrokken is, om een kabinetsschrijven over te brengen, waarbij de heer Larios tot zaakge lastigde te Berlijn wordt benoemd, totdat graaf Rascon zijn geloofsbrieven zal hebben overhan digd. Wijl graaf Rascon reeds te Berlijn is, wordt deze zending in de diplomatieke kringen ernstig besproken. De Fransche Kamer heeft geweigerd, de Regeering te steunen in hare poging om de Pa- nama-kanaal-maatschapij te redden, en zoodoende de belangen van misschien vijfmaal honderd Met het oog op het Het Bestuur der Nederlandsche Heidemaat schappij heeft in de onlangs te Arnhem gehouden vergadering, benoemd tot Ambtenaar der Mij. met den titel van houtvester, de Heer Wilh. Pley, Oberförster-Candidat te Hannoverdie in ’t begin van het volgende jaar zijn betrekking zal aanvaarden en zich daartoe te Wageningen zal vestigen. Het lid van het Bestuur, de Heer G. Tutein Nolthenius aldaar, heeft op zich genomen, zich tijdelijk met de function van Direct, te belasten. De Secretaris deelde mede, dat op de Circulaire aan de Hoofden der Gemeenten in Nederland, waarin verzocht werd in ’t belang der Maatschappij te willen optreden, tot dusverre ongeveer 50 ant woorden ingekomen waren. Het Ledental bedroeg toen bijna 1000, terwijl een 80tal begunstigers toegetreden zijneen aanwinst die nog wel niet groot genoemd kan worden, maar waardoor de Maatschappij toch in staat is, het eerste dienstjaar reeds werkzaam op te treden. Zoo spoedig mogelijk in’t nieuwe jaar, zal de eerste aflevering verschijnen van het Tijdschriftdat, eenvoudig ingericht, aan alle leden gratis zal worden toegezonden. Verder zullen er enkele voordrachten over boschcultuuren over de werking der Maatschappij gehouden worden; en vleit het Bestuur zich dat de meer dan 1000 Gemeenten, waaruit het nog geen antwoord op zijn circulaire ontving, nog een flink aantal leden bezorgen zullenalleen door groote deelname toch, zal het mogelijk zijn, met kracht te kunnen optreden. Snsek, 15 Dec. Na een hevige woorden wisseling in huis, begaf zekere S. zich stil naar boven, met het doel zich door ophanging van het leven te berooven, doch werd hierin bijtijds door zijne moeder verhinderd, die hem uit zijn reeds zeer benarde toestand redde. Sneek, 16 Dec. Naar wij uit geloofwaardige bron vernemen had het volgende voorval plaats. Zekere L. meent geld te moeten hebben van B. en vervoegde zich met het doel het geld te halen, bij laatstgenoemde aan huis. Na heftige woorden, verwijderde L. zich echter niet eer der dan na dat hij een gebraden haas die pas op tafel was gebracht, heeft medegenomen, ter vergoeding zijner mislukte reis. Men schrijft uit Friesland aan de N. R. Ct „De gewone wintercampagne der socialistische woordvoerders in het district Schoterland en enkele andere streken is weer begonnen. Van der Stadt, die Donderdag te Heerenveen optrad, zal nog elf achtereenvolgende malen spreken. Na hem zal de Haagsche socialist Van Emmenes eene rondreis doen, terwijl Domela Nieuwenhuis de reeks van sprekers zal besluiten. Die sprekers zullen het echter al heel mooi moeten doen, als zij goed zullen maken wat de Schoterlandsohe afgevaardigde bij velen van zijn vroegere aan hangers bedorven heeft. Intusschen wordt zijn optreden met eenige belangstelling tegemoet gezien, daar hij, zooals men weet, beloofd heeft, jaarlijks aan zijne kiezers verantwoording te doen omtrent de wijze, waarop hij zijn mandaat ver vulde. Die verantwoording verwacht men dan nu bij zijn eerst optreden", laag van verdieping waren, zijn hier uitstekend ingericht en behooren tot de meest bezienswaar- dige vertrekken van het geheele gebouw. Voor de beoefening der pianomuziek is een zeer eigen aardige zaal ingericht met cellen, in elke waarvan één of twee pianino’s geplaatst zijn, zóó dat aan de ééne zijde drie partijen meisjes en aan de andere even zooveel partijen jongens onderwijs ontvangen, of zich oefenen kunnen zonder elk ander te hinderen. Zoo kunnen ook zeven kweekelingen op ’t zelfde uur ieder afzonderlijk zich oefenen en onderwijs ontvangen in het piano stemmen, een vak dat uitstekend voor blinden geschikt is, voortdurend door de beste kweeke lingen beoefend wordt en waarmede in het buiten land honderden op voldoende wijze hun brood verdienen. De vertrekken voor de handwerken der meis jes en voor die der jongens zijn zeer doelmatig ingericht; er zijn twee groote zalen voor de gym nastiek, welke tevens als recreatie-kamers ge bruikt worden, zoodat elke kweekeling dagelijks gymnastiek-onderwijs ontvangt en binnen of buiten het gebouw behoorlijke gelegenheid voor doel matige beweging en uitspaning vindt. De ligging van het gebouw is daarbij zeer gezond en gemak kelijk te bereiken. Aan de ééne zijde is men door het Vondelpark onmiddellijk met de vrije natuur en aan de andere door de tramlijn met alle deelen der stad verbonden, terwijl het Instituut met de Stations door de tramwagens gemeenschap heeft, wat bij de komst en het vertrek der kweekelingen zoowel als voor hunne betrekkingen, die hen be zoeken willen, zeer geriefelijk is. Een voortzetting van het instituut is het Gesticht voor volwassen Blinden. Deze inrichting, meer noodig dan die voor jeugdige, verkeert niet in bloeienden toestand. Voortdurend is de behoefte er aan even sterk toegenomen als de belangstelling er voor gaan deweg verminderd is. ’t Schijnt dat men ’t ongeluk moet zien om er medelijden mede te kunnen gevoelen. Naarmate onze blinde stadgenooten van de straat verdwenen en het gesticht vulden is de belangstelling voor hen bij velen onder ons afge nomen. De uitdrukking „een arme blinde man” schijnt al ons medelijden te omvatten. Zij die iets meer gevoelen voor hen op wie zij zoo oneindig veel voor hebben, kunnen niet beter doen dan voor een jaarlijksche contributie van f5, als lid van het instituut toe te treden. Zij zullen daardoor voortdurend herinnerd wor den aan het groote voorrecht dat zoo weinig ge waardeerd wordtte kunnen zien. Amst. Crt. duizend Franschen te baten. Het klinkt hard. Het failliet is een ramp voor de kleine spaarders; maar dat de Kamer met eene wellicht hopelooze poging niet heeft ingestemd vindt ook zijn gel dige reden. Schromelijk moet de verspilling zijn geweest van hen die telkens weder nieuwe mil- lioenen vroegen en kregen. Vijftienhonderd mil- lioen aan aandeelen en obligation zijn door een bodemloozen put verzwolgen, en te voorzien is het dat drie maanden uitstel geen blijvend gun stig resultaat en dus geen wezenlijke redding zullen kunnen brengen. Moet zulk een ongezon de toestand bestendigd worden door de Volks vertegenwoordiging De aandeelhouders zelven hebben zich blindelings overgeleverd aan illusi onisten en speculanten; mag de Volksvertegen woordiging vertrouwen, dat over drie maanden de kleine spaarders uit eigen oogen hebben lee- ren zien Toch moet erkend worden, dat er voor de Regeering geen andere weg openbleef. Heeft niet de Kamer zelve door de premieleening goed te keuren een deel der schuld op zich geladen En kon de overweging, dat zij de medeplichtige is geworden van een te lichtvaardig optimist als de Lesseps, de Kamer niet geleid hebben tot het besluit, dat ook dit laatste middel, waarvan red ding wordt verwacht, moet worden beproefd Een waarborgsom van 89 millioen berust nog bij den „Crerit Foncier”. De trekking van 15 December der premieloten is geregeld verloopen. De Duitsche Keizer is weder geheel van zijne verkoudheid genezen, toch zal hij in het aanstaande voorjaar Berlijn niet verlaten tot het doen van eenige reis van beteekenis. Prins Alexander van Hessen, oom van den regeerend Groothertog van Hessen, is Zaterdag overleden. Hij bereikte den leeftijd van 65 ja- ren. Te Darmstadt was de Prins, die een edel man van den echten stempel wordt genoemd, zeer geacht om zijn ridderlijk, beminnelijk karakter. Maagkanker was de kwaal waaraan hij bezweek. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 167 tegen 160 stemmen, bij tweede lezing, het ont werp betreffende de sluiting van tapperijen des Zondags verworpen. Opgekomen waren 17 leden. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen Een circulaire, bevattende een aanbeveling een uit het Engelsch vertaald werkje, de zuivelbereiding, verschenen bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle, met verzoek gemelde bro chure onder de aandacht der leden te brengen. Een der leden, die van den inhoud kennis ge nomen had beschouwde het meer als een reclame voor een bepaalde firma, waarom het groote be lang voor onzen Landbouw er niet in kon wor den gevonden. b. Een verzoek van den Uitgever van de Starings-Almanak om opgaaf van het benoodigd getal ex. voor 1889. Voor notificatie aangenomen. c. Een schrijven van den Algemeenen Secre taris, de heer Römer om inlichtingen of verhoog- gelden bij publieke verhuring in deze streek nog worden uitbetaald. Besloten om te berichten, dat er nog één Notaris is, die verhooggelden uit looft. Punt 3. Missive van de vereeniging „Het Paar- denstamboek" In hoofdzaak wordt hierin gevraagd, om de Afdeeling als Donatrice voor f5.00 per jaar te doen toetreden. Verschillende sprekers voerden hierover het woord. Sommigen vonden de zaak van genoeg belang voor de Vereeniging, maar weer anderen verwachten meer heil van particulier initiatief en Naast de van Baerlestraat met het uitzicht op het Vondelpark is sedert October 1885 een fraai gebouw verrezen, dat een parel aan de Keizers kroon van Amsterdam mag heeten. Het is de Inrichting waar onderwijs gegeven wordt aan blinden en aan wier hoofd een van Neêrlands edelste mannen, de heer J. H. Meijer, staat. Wie zijn leven wijdt aan de opvoeding van door de natuur misdeelden, als de blinden zijn, mag op den naam van menschenvriend aanspraak maken. Doch ’t is niet op den directeur der Inrichting dat wij de aandacht willen vestigen. Wij zouden den eenvoudigen, welwillenden man daarmede geen dienst bewijzen. Veeleer vragen wij de aandacht voor de In richting zelve, die zooveel ongelukkige-gelukkigen herbergt. Is ’t in hooge mate betreurenswaardig het licht te moeten derven, die groote gave, die bron van alle levensgenot gelukkig, overgelukkig zijn zij, die in het Instituut hun intrede deden, om eenigszins vergoeding te vinden voor het gemis van zooveel, wat anderen boven hen bezitten. Wat de natuur hen wreed onthouden heeft tracht het menschelijk vernuft te vergoeden. En inderdaad staat men verbaasd over de intellec- tueele ontwikkeling der blinde jongens en meisjes, die door het weldadig Nederland daartoe in staat gesteld, zich hier weten te ontwikkelen tot bruik bare menschen in de Maatschappij. Het handwerk door de blinden vervaardigd kan in vele opzichten wedijveren met dat door zienden geleverd, terwijl ze als pianostemmers en orga nisten vooral uitmunten. Het gevoel vervult bij de blinden een dubbele rol en vult aan wat aan het gezicht ontbreekt. ’t Ligt niet op onzen weg een uitvoerige be schrijving van het geheele gebouw te geven. De gelegenheid, om de inrichting te zien, bestaat alle Woensdagen van 1012, doch wij willen er de aandacht op verstigen, dat de inrichting in hooge mate de belangstelling verdient. Ruim en luchtig zijn alle vertrekken. Men make zich van deze inrichting geen al te nare voorstel ling, en dat legt juist zoo’n schitterende getuige nis voor haar af. Wanneer men het gebouw binnentreedt, klinken u de vroolijkste klanken tegen, als zooveel bewijzen van de opgewekte stemming, die onder deze misdeelden heerscht. Merkwaardig is ’t deze meisjes en knapen zich door het instituut te zien bewegen, als konden zij zien. Hun instinct schijnt in hooge mate te zijn ontwikkeld. De nieuwe inrichting is een groote verbetering, die blijkens het laatste verslag in hooge mate wordt gewaardeerd. De bekrompen ruimte in het oude gebouw op de Heerengracht maakte het verblijf daar on mogelijk. De slaapkamers, die aldaar, wat lucht eu ruimte betreft, veel te wenschee, overlieten en nuan a. s. abonneeren, ontvangen schijnende nos. gratis. Verder berichten we, GEMEENTE WONSERADEEL, evenals tot nu toe, ook in 1889 bij de Courant zal worden uitgegeven in ’t zelfde formaat. We denken echter maatregelen te nemen, waardoor de verschijning dan thans kan geschieden. werd gewezen op de bekende stoeterij te Huis- terheide. Met het oog op den al niet zoo rooskleurigen stand der kas, werd besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. Punt 4. Rapport van 't Nederlandsch Land- bouw-Comité betreffende de vraag naar een Al gemeen Nederlandsch „Landbouw-Weekblad”. In gezonden door 't Hoofdbestuur ten fine van advies. In het rapport wordt de behoefte besproken aan een Algemeen Landbouwblad, waarin o. in. vooral beredeneerde, juiste en geheel vertrouw bare marktberichten zullen worden geplaatst. In navolging van het buitenland denkt men het nieuwe Blad zoo in te richten, dat het voor iede- ren Landbouwer in Nederland, een vraagbaak kan zijn. Om te slagen wordt de Afdeeling om steun verzocht en aangeboden het voor f0.50 per Lid verkrijgbaar te stellen, terwijl niet-leden fl.00 per kwartaal zullen moeten betalen. Algemeen was men van oordeel, dat een der gelijk orgaan noodig was, maai’ achtte het niet geraden om de aanschaffing voor elk lid ver bindend te stellen, en meer gewenscht dat ieder persoonlijk zich verklaarde of hij het Blad wenschte te lezen. Na vele discussiën over dit punt werd einde lijk de volgende motie voorgesteld. „De afdeeling juicht toe dat van wege ’t Ned. „Landbouw-Comité er middelen worden beraamd „om uit te geven een officieel orgaan „Landbouw- „Weekblad”, mits het abonnement vrij blijve „en voor leden van landbouw-vereenigingen „goedkooper te verkrijgen zij dan voor derden, „niet leden,” welke algemeen werd aangenomen. Punt 6. Besprekingen naar aanleiding der door 't Hoofdbestuur vastgestelde nieuwe Statuten. Punt 6 werd voor punt 5 afgehandeld, en door het Bestuur medegedeeld, dat de nieuwe statu ten alreeds waren vastgesteld, zoodat men zich enkel tot deze mededeeling bepaalde. Punt 5. Bespreking van 't tegenwoordige stel sel van ver- en inhuring. Hierover werd lang en breed gesproken, en was men het eens, dat de tegenwoordige wijze van ver- en inhuring veel te wenschen overlaat. Vooral achtte men bij tauxatie de benoeming van twee tauxateurs, een door den landheer en een door den huurder te benoemen, noodig. Vele voorbeelden werden aangehaald om te bewjjzen, dat verbetering noodig was. Eindelijk werd een motie aangenomen, waarbij aan het Hoofdbestuur in overweging wordt ge geven, om in navolging van de Enquête-eommis- sie voor arbeiders, er eene te benoemen voor den landbouw in onze provincie, aan welke commis sie, zich dan ieder die bezwaren omtrent bepa lingen in huurcontracten had, zich kon wenden, waardoor vrij zeker door algemeen overleg vele lastige bepalingen beter kunnen geregeld worden, ook op de onvoldoende bepoldering van nog zoo vele kostbare landen kon door de commissie wor den gelet. Men had goede verwachtingen van dit voor stel. Punt 7. Benoeming van een Bestuurslid (.ge wone Aftreding). Met op een na algemeene stemmen, werd de heer Joh. Hilarides herbenoemd. Punt 8. Algemeene Voorstellen. Door den Voorzitter van de Vereeniging „Han del en Nijverheid”, werd medegedeeld, dat ge noemde Vereeniging het volgend jaar in’t laatst van Juli of Augustus eene Nationale Tentoon stelling denkt te houden op het gebied der Bak- kerjj en de Zuivelbereiding, waaraan een plaat selijke Tentoonstelling van Nijverheid zal wor den toegevoegd. Wat de Zuivelbereiding aangaat vraagt de Vereeniging, tot voorbereiding aan het Bestuur der 12e Afdeeling om raad, en zou gaarne we ten, welke voorwerpen men in de eerste plaats hiervoor het meest noodig acht, daar het vooral werktuigen en gereedschappen dienen te zijn, lig gende onder ieders bereik en welke gemaakt kun nen worden door eigen werklieden uit de pro vincie. Bereidwillig verklaarde het Bestuur zich ge negen, hiertoe een opgaaf te verstrekken, waarna de vergadering werd gesloten. Bolsvardsclie Courant DER i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1