NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WW8 EN WWOBABSM. RAADSVERSLAG BAPPOBT. 3 No. 2. Achten Twintigste Jaargang. 1889. "W onseradeel. P DONDERDAG 10 JANUARI. I VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. #xxxxxxxxxxxxxxxxxx$ Vereeniging ter bevor dering van „Handel en Nijverheid” te Bolsward. TENTOONSTELLINGS-COMMISSIE. a. c. _y Evenals wij reeds in vorige nos. kennis gaven, zal bovengenoemd Ver slag gelijk vroeger in het bekende doelmatige formaat door ons worden uitgegeven bij de „Bolswardsche Cou rant”. De verschijning zal echter spoediger plaats hebben. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Handel aan dat zij eenige manier is handhaafd te zien. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Servie. Bij gelegenheid der afkondiging van de Grondwet schonk de Koning amnestie aan alle veroordeelden en vervolgden voor majesteits schennis, beleediging der overheden en persdelicten. Behalve eenige ontevredenen, schijnt de be volking zeer voldaan over het tot stand komen der nieuwe Grondwet, tenminste te oordeelen naar de verschillende berichten. De Russische bladen eischen, dat in Servië een Nationaal ministerie gevormd wordt, wijl dit de om de nieuwe Grondwet ge- Engeland. In zijn antwoord aan een talrijke deputatie, die gekomen was om het aanleggen van militaire verdedigingswerken te vragen voor de groote Engelsche havens, zeide lord Salisbury, dat deze deputatie een bewijs was voor de malaise, die in het land heerscht. En deze malaise is in de tegenwoordige omstandigheden niet van grond ontbloot. De minister zou niet gaarne gelooven, dat vredebreuk te vreezen was, want hij voorziet, dat alle aanvallende krachten van de vreemde mogendheden in een oogwenk tegen ons zouden gericht kunnen wordendaarom is de regeering diep doordrongen van de verantwoordelijkheid, die op haar rust. Het doel dezer rede was het volk gerust te stellen omtrent de plannen der regeeringbij de nieuwe parlementszitting zal aan de vertegen woordiging een uitgebreid plan van bewapening en verdediging worden voorgelegd. De uitzetting van niet-betalende pachters in Olphert (Ierland) is voortgezet. De Sherifs en hun agenten, door 500 soldaten gesteund, heoben dezelfde moeijeltjkheden ondervonden als vorige dagen. Iedere hoeve moest belegerd worden en de belegeraars moesten meermalen terugtrekken voor den regen van steenen en kokend water, die op hen neerviel. Overgave werd niet eer ver kregen, voor men overging tot het geven van vuur. De belegering van het huis, het „Fort” ge naamd, waarin behalve de pachter ook verschei dene zijner vrienden zich opgesloten hadden, ge reed om wanhopige tegenstand te bieden, moest tot den volgenden dag uitgesteld worden. Duitschland. Zaterdagmiddag is de heer Geileken uit de gevangenis ontslagen, kachtens een bevel van het Reichsgericht te Leipzig, waarbij het proces gestaakt is. Deze handelwijze wordt verschillend beoordeeld. Het Wiener Tageblatt vraagt zich af: wat te denken van dat verschrikkelijke rapport des Rijkskanseiiers, dat de vervolging tegen Geffcken voorafging. De Aewe Presse is zeer verheugd over de in vrijheidstelling zij spreekt geen oordeel uit over het gedrag van den Rijkskanselier, integendeel verklaart zij dat de zaak geen bitterheid zal ach terlaten en dat het vertrouwen des volks in prins Bismarck niet zal geschokt zijn. Eu de officieuse pers bewaart het stilzwijgen. Le Duitsche kanonneerboot Schwalbe is op 20 mijlen ten zuiden van Begamoyo gestrand. Men vreest dat zjj niet weer vlot zal kunnen gemaakt worden, producten van bakkerij en zuivelbereiding, die uiterlijk op den dag der opening worden aan genomen. Art. 15. De risico en onkosten van vervoer en plaatsing der voorwerpen blijven geheel voor rekening der inzenders. De regelings commissie zal echter gedurende de Tentoonstelling zorg dragen voor behoorlijke verzekering tegen brandschade, naar hare schat ting in verband met de verstrekte waarde opgave, zonder bezwaar der inzenders. Ingeval van schade zal de commissie de verdeeling der ver goeding bepalen. Art. 16. De voorwerpen mogen gedurende de Tentoonstelling niet worden teruggenomen, maar blijven onder het beheer der commissie. Art. 17. De terughaling der voorwerpen moet geschieden in de week na afloop der Tentoon stelling. De alsdan niet afgehaalde voorwerpen zullen ten koste der inzenders worden geborgen of opgeslagen. Art. 18. De inzenders zijn verplicht bij den aan vang der tentoonstelling, de kosten van plaatsruimte, op quitantie van den penningmeester der regelingscommissie, te betalen. Ingeval die betaling gedurende de tentoonstelling niet is ge schied, zal de regelingscommissie zonder eenige vorm van proces, tot dekking dier kosten, de inge- zondene goederen geheel of ten deele kunnen verkoopen. Art. 19. De Jury vangt aan met hare werk zaamheden, onmiddelijk na de opening der ten toonstelling. De regelingscommissie bepaalt den tijd van mededeeling der bekroningen. Art. 20. De inzenders hebben persoonlijk vrijen toegang tot de tentoonstelling, op daartoe aan hen uit te reiken kaarten. Art. 21. Voor elke inzending wordt de plaats op de tentoonstelling door de commissie aange wezen. Art. 22 Aan de commissie is de regeling en beslissing ten aanzien van alle punten, die bij dit reglement niet of onvoldoende zijn omschreven. SLOTBEPALINGEN. In de bedoeling ligt, dat de opening en de slui ting der tentoonstelling, met uitreiking der be kroningen, op nader te bepalen tijd en plaats, feestelijk zal worden gevierd. De regelingscommissie zal overigens zoo veel zij kan, den inzenders en bezoekers der tentoon stelling in alles behulpzaam zijn en hun het ver blijf te Bolsward zoo aangenaam mogelijk maken. N. de la Lande CREMER, Voorzitter. H. J. BOERSMA, Penningmeester. J. R. A. DONKER, Secretaris. H. VEEN, Pz. J. HOMMES. W. H. NEDERHOED. bewerking. Art. 7. De bekroningen zullen bestaan in Eere- Ilip.vuia o, o WUL guuuou, vrigUlU 411* veren, zilveren en bronzen medailles en eervolle vermeldingen. Art. 8. Door eene jury zal worden uitge maakt welke inzendingen eene bekroning ver dienen. Art. 9. De inzenders hebben het recht den verkoopsprijs aan de voorwerpen te hechten. Art. 10. De Tentoonstellingscommissie be houdt zich voor, om bij eene te houden verloting, de ingezondene voorwerpen voor de gestelde prijzen aan te koopen. Art. 11. Aan ambachtslieden, die bizonder uitmunten in eigen gemaakt werk, kan boven de bekroning eene premie in geld worden toegekend. Art. 12. Allen, die aan de nationale Tentoon stelling in art. 1 en 2 bepaald wenschen deel te nemen, betalen voor iedere vierkante meter of onderdeel grond vlakte of muurruimte f 2,00. VOORWAARDEN VAN INZENDING. Art. 13. Zij, die ter Tentoonstelling wenschen in te zenden voor mededinging opluistering of reclame, moeten daarvan vóór den 1 Mei 1889 kennis geven, met opgave van de rubriek en omschrijving der voorwerpen op eene lijst, die gratis te verkrijgen is bij den Secretaris der Re gelingscommissie. Art. 14. De inzendingen moeten plaats hebben voor of op Vrydag 26 Juli 1889» behalve van de Voor de Weesinrichting te Neerbosch was het jaar 1888 in verschillende opzichten rijk ge zegend. Er waren slechts weinig zieken en slechts enkelen werden door den dood weggenomen. Onder de laatste waren nog 2 zeer gebrekkige kinderen. Verder verdient opmerking, dat er geen enkel ongeluk is voorgekomen, terwijl toch alle mogelijke handwerken, waarbij dikwijls machines moeten gebruikt worden, door jongens worden geleerd. Met het grootste deel van de duizend, die de inrichting hebben verlaten, blijft de directie nog steeds in correspondentie en velen hunner komen op Neerbosch en brengen dan hunne gaven van eigen verdiend geld tot ondersteuning van den Weezen-arbeid mede. Het Bat. Handb. klaagt, dat de tegen woordige Gouverneur-Generaai, in plaats van de hoofdambtenaren te raadplegen, totdusver uit sluitend overleg pleegt met de algemeene secre tarie en geen voorlichting zoekt dan uit het lezen der stukken. Dit tot isolement leidend zelfver trouwen wordt in Indië niet zonder bezorgdheid gezien. De ondervinding toch leert, dat het over wicht der bureaucratie verlammend op Indië werkt. De laatste tram van den Zuider stoomtram, die ten 11.10 u. ’s avonds te Breda uit Ooster- hout aankomt, is Zaterdagavond bij den overweg aan de Driesprong, nabij Breda, door den uit Tilburg komenden trein aangereden, doordien de boom open was. De locomotief was reeds over de rails, doch de middenste wagen werd geheel verbrijzeld, terwijl de tweede wagen, daardoor losgeraakt, zonder belangrijke schade een eind werd achteruit geduwd. De zich daarin bevin dende conducteur kwam met een lichte verwon ding vrij. In de verbrijzelde wagen bevond zich als eenige passagier de le luit, der inf. F. Paro, die de tegenwoordigheid van geest had er uit te springen en op die wijze aan een wissen dood ontkwam. De oorzaak van het ongeval wordt onderzocht. Uit Apeldoorn wordt gemeld „De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning is volstrekt niet ongunstig. Z. M. is veel op en toont in alles belangstelling. Ook zijn de pijnen minder vermoeiend” Op een postkantoor werd eene kaart ont vangen, ongezegeld, en luidende: Aan mijn min naar te X. van zijne onbekende minares te IJ. Als onbestelbaar figureerde de kaart tot vermaak van het publiek voor het raam van het kantoor Harrejenneroept plotseling eene stevige boe rendeern onder de toeschouwers, en zij spoedt zich daarop naar binnen, om haar beklag te doen over de niet-verzending van de kaart. Op de natuurlijke vraag, wie de geadresseerde was, weigerde zij het antwoord, en op de vraag, wie zij zelve was luide het antwoord Daar hebben de heeren niks niet mee van doen.” Toen haar daarop werd te kennen gegeven dat de kaart dan niet aan haren minnaar kon worden bezorgd, begaf zij zich naar den burgemeester, om zijn bijstand in te roepen. Het getal nieuwjaarskaartjes, ten postkan- tore te Amsterdam bezorgd, zoo van daar als uit de provincie, wordt op een half millioen geschat. Dit lezende, krijgt de volgende opmerking nog meer gewicht als aansporing ter navolging Omtrent de gewoonte van het zenden van Nieuwjaarskaartjes zegt de Figaro „Dit ge bruik is onder lieden uit denzelfden stand meer dan ooit uit de mode. Door er aan mede te doen, doet men dengene, wien men een kaartje zendt, grooten last aan, daar gij hem dwingt, uw kaar tje te bewaren, om u het zijne binnen eene week terug te kunnen zenden.” Een matroos werd te Amsterdam aange sproken door een bedelaar, die beweerde den ganschen dag nog niets gegeten te hebben. De matroos nam hem mede naar een bakkerswinkel en kocht een flink brood voor hem. De ander wilde er zich mede verwijderen, maar de zeeman liet hem niet gaan. Hij dwong den uitgehonger de om te eten, wat deze, tot groot vermaak van de omstanders, nu ook doen moest. Dit verhaal herinnert ons aan hetgeen eenige jaren geleden in den Haag plaats had. De heer B., een ongehuwd schatrijk man, ontdekte bij het meer nauwkeurig nazien van het huishoud boekje dat zijn dienstpersoneel eiken morgen voor een ongelooflijk bedrag aan brood at. Hij kocht nu zelf op een morgen die hoeveelheid, liet ze in de keuken brengen en eischte, dat zijne drie dienstboden en twee knechts ze zouden opeten in zone tegenwoordigheid. Daar zij hiertoe in de verste verte geen kans zagen, ontsloeg hij zijn personeel op staanden voeti De commissie, benoemd door uwe vergadering van den 25 Oct. 1.1. in vereeniging met de Com missie der Bakkersvereeniging alhier en van het Bestuur der vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid, heeft de eer ingevolge de aan haar gegeven opdracht te rapporteeren na breedvoerige besprekingen en verschil lende bijeenkomsten, tot de overtuiging is ge komen, dat het in het belang onzer gemeente en voor de eer der vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid, die menigmaal ook naar buiten heeft gewerkt, zeer gewenscht zou zijn, om eene tentoonstelling te houden in den zomer van het jaar 1889. Zij meent, dat die tentoonstelling moet omvat ten, het Bakkersvak en de Zuivelbereiding voor geheel Nederland, zoowel ten opzichte van werk tuigen en gereedschappen, als grondstoffen en producten, en overigens voor alle takken van nijverheid kunst en algemeen belang van Bols ward en omstreken. De Tentoonstelling van het Bakkersvak en de Zuivelbereiding dient hierom vooral algemeen te zijn, omdat in andere deelen van ons land soms veel wordt gebruikt en gefabriceerd wat plaatselijk minder goed bekend is, en toch van groot nut geacht mag worden te zijn voor den Handel en de Nijverheid in onze gemeente en hare omstrekeq, en tevens uit overweging, dat ten tijde der tentoonstelling de Algemeene Ver gadering van den Nederlandschen Bakkersbond hier ter stede zal worden gehouden en eindelijk om dat de stad Bolsward door de op te richten In richting voor onderwijs in de Zuivelfabricatie, op dit gebied eenige beteekenis erlangt. Voor de overige takken van Nijverheid enz. oordeelt de Commissie het van belang, meer plaatselijk zich te bewegen, om bestaande werkkrachten te doen vertegenwoordigen, den naijver op te wekken, en de medewerking voor het welslagen der tentoonstelling zooveel moge lijk te bevorderenterwijl het geen betoog be hoeft, dat eene algemeene tentoonstelling van alle takken van Nijverheid enz. de krachten der vereeniging verre zou te boven gaan, hiervoor geene plaatsruimte is te vinden en zij als van zelf te uitgebreid zou worden. Betreffende de voorwerpen van zuivelbereiding heeft de com missie zich in contact gesteld met het Bestuur der XII afdeeling der Maatschappij van Land bouw in de Provincie, die reeds bereidwillig goede wenken heeft gegeven. Geleid door al het bovenstaande heeft de com missie zich onledig gehouden met het ontwerpen van een Programma en het maken van voor waarden en bepalingen, die voor de bereiking van het voorgestelde doel, haars inziens noodigzijn. Dit programma met de voorwaarden en be palingen biedt zij u hierbij aan. De commissie geeft u in overweging een en ander thans vast te stellen, en voorts om de H.H. Leden van de Bakkersvereeniging, die tevens leden van onze vereeniging zijn, en zich niet ongenegen hebben getoond te blijven mede werken, thans definitief te benoemen als mede leden der Regelingscommissie over de Tentoon stelling. De Commissie stelt verder voor lo. dat voor de finantieele behoeften in de eerste plaats, eene vaste som uit de kas der vereeniging beschikbaar zal worden gesteld dat verder een beroep zal worden gedaan op de Gemeente en het St. Anthonie Gasthuis alhier tot versterking van het fonds voor het beoogde doel, en dat eindelijk eene inschrijving zal worden opengesteld van aandeelen van f2.50 waarvan leden der vereeniging en andere belangstellenden naar hunne krachten een aantal kunnen nemen, als waarborgfonds voor de uitgaven zoodat inge val de uitgaven de inkomsten mochten over schrijden, op de houders dier aandeelen percents- wjjze kan worden beschikt. 2o. dat aan de regelingscommissie de uitvoering zal worden overgelatenmet medewerking verder van het Bestuur onzer Vereeniging. Aldus vastgesteld in de vergadering der Com missie op Vrijdag 21 December 1838, P K O <- K A 11 II A van eene, vanaf 30 Juli tot 6 Augustus 1889 te Bolsward, te houden tentoonstelling, hoofdzake lijk betrekking hebbende op het Bakkersvak en de Zuivelbereiding, en verder van voorwerpen van Nijverheid, Kunst en Algemeen Belang. ALGEMEENE BEPALINGEN. Art. 1. Tot de inzendingen voor het Bak kersvak en de Zuivelbereiding worden toegelaten alle Nederlandersvoor de verdere voorwerpen alleen zij, die wonen in Bolsward en Omstreken. De regelingscommissie heeft het recht de grens te bepalen. BIZONDERE BEPALINGEN. Art. 2. De inzendingen voor het Bakkersvak omvatten drie klassen, als a. Werktuigen en Gereedschappen. b. Grondstoffen. c. Producten. Tot klasse a wordt gerekend te behooren ovens, kneed-, meng-, verdeel-, maal-, gaskracht-, snij- en stampmachines, vormen, troggen, zeeften, pan nen, rollen, bekkens, messen, randen, blikken, tonnen, stellingen, scharen, ovenlampen, melkwe gers, manden, korven, trommels, ovenvloeren, broodkarren, en Tot klasse b tarwe- en roggebloem, gist, boter, eieren, zout, honig, blanke- of aardappelsiroop, snippers, succade, amandelen, rozijnen, krenten, specerijen, enz. Tot klasse c. roggebrood, tarwebrood, beschuit, koek, banket, suikerwerk, confituren, chocolade, enz. Art. 3. De inzendingen voor de Zuivelberei ding omvatten Klasse d. Werktuigen, Plan op Vso der ware grootte van een melk kelder, ruimte aanbiedende voor het plaatsen van minstens 50 aden. Karn (onverschillig welk sijsteem) voor groot en klein bedrijf, zoo mogelijk hiermede proeven te nemen. Boteraad of trog, boterkneder, room- of mcl- kenvaten, roomlepel, kaasmes, wrongelroerder, doelmatige kaasketel met onderstel, voorwerpen geschikt voor boterverpakking, verzameling ther mometers geschikt bij de Zuivelbereiding. Klasse e. Grondstoffen in algemeenen zin. f. Producten van het bedrijf. Art 4. Onder voorwerpen van Nijverheid, Kunst en Algemeen Belang worden begrepen. Die van timmerlieden, schrijnwerkers, meubel makers, kunstdraaijers en zagers, blokmakers, mandemakers, kuipers, wagen- en zadelmakers, goud- en zilversmeden, koper- en blikslagers, smeden, graveurs, uurwerkmakers, photografen, teekenaars, huis- en rijtuigschilders, boekdruk kers, binders, letterzetters, schoen- en laarzen makers, kostuumwerkers, sigaren makers, spin ners, wevers en wolkammers, kleermakers, mode maaksters, borduursters, pottenbakkers, steen pan- vloer- en muurtegelbakkers, steenhouwers, stucadoors, bontwerkers, grutters, olieslagers, ver vaardigers van loopzaag en postzegelwerk. Kunstproducten en inzendingen op onderwijs, maatschappij en handel betrekking hebbende, waaronder ook bloemen en heesters. Art. 5. Voorwerpen ter opluistering en recla me aangeboden zullen bij beschikbare plaats ruimte worden toegelaten, doch blijven buiten bekroning. Art. 6. Bij de beoordeeling tot de bekroning der voorwerpen van Nijverheid en Kunst zal worden gelet op Eigen vinding. b. Bizondere doelmatigheid. Soliditeit en netheid van d. Billijken verkoopprijs. Diploma’s, Diploma’s voor gouden, verguld zil- Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1