NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD aeiSWAB» £N WONSERADEEL RAADSVERSLAG I «El HiNDELOOPEB HUIS. JL Gentleman. W Huil. CE NEVER. I I I 8 I I I Ka I No. 3. Achten Twintigste Jaargang. 1889. VOOR BUITENLAND. BINaNENLAND. 5 DONDERDAG 17 JANUARI. T. H. RITMAN. m er K: V I I I 3 "W onsera. deel. Heer KOOS HIEMSTRA, Rykstraat 147. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ze w zc al le n< lo w m "1 g< d. m e d V. V b n v p> in v: I. f Onovertroffen, Oude, Zachte Verkrijgbaar te Bols ward byrjef <]00I- Keizer Frederik aan vorst Bismarck I de firma H. DONKER. --J N.B. De echtheid wordt -1 gegarandeerd door den naam -T- r der Firma T. H. Ritman op XjEUDKJST- kurk en flesch. - Tle deur dan is ontsloten^wij vergeten de eeuw waarin wij leven, zien niet meer de vervallen stad, die wij doorwandelden, wij denken ons honderd en tweehonderd jaren terug en overzien, hoe vluchtig dan ook. wat kunst en nijverheid, wat vroomheid en ernst, wat huiselijkheid en weelde hebben voortgebracht, uit binnen- en buitenland, uit Europa en Azië. Wij bevinden ons blijkbaar in het huis van een zeer vermogend, bijbelsch-gereformeerd gezin van een Groot-Schip- per, dien we dan ook straks boven in zijn „schrijf kamer” zullen aantreffen, waar hij zich blijk baar afzondert van het drukke gezin, dat we in de woonkamer zullen vinden. Doch we zijn eerst in het voorhuis. Van steen of kalk is aan de wanden niets te bespeuren, ’t Is alles houten betimmering en het is aan een Hindelooper schilder uitnemend gelukt, de wanden op die eigenaardige wijze te beschilderen, als vroeger zeer algemeen was. Op een witten grond schetst hij in lichtblauw met vlugge hand, bladeren, ranken, vogels, bloemen en al zou ik dit nu niet op dezelfde wijze in onze woningen begeeren, toch is het zekerlijk verre te verkiezen boven de kale, witte kalkvlakken, die onze gangen en voorhuizen een zoo doodsch aanzien geven. En zeer geluk kig acht ik het, dat wij er meer en meer toe overgaan, om onze gestucadoorde zolder- en muur vlakken, met vriendelijke bloemstukken of op an dere wijze een vroolijker aanzien te geven. Halverwege aan de rechterzijde van het planken beschot, gunt ons het glazen bovengedeelte eener deur een blik in de straks reeds genoemde zijkamer met haar schatten. We mogen er nu niet binnen gaan en wijden alleen in dit voorhuis de aan dacht, aan de drie groote diepe glazenkasten die den linkerwand bedekken. Daar vindt gij in de eerste eene verzameling van verschillende soorten, meest bont, Japansch, Chineesch, Fransch en Saksisch porselein, waar onder enkele schotels van verbazenden omvang, van welke iedere eene waarde vertegenwoordigt van f 300,a f 400,In de tweede ziet ge al de planken gevuld met glaswerk, kristal en Delftsch aardewerk, terwijl de derde niets dan blauw porselein bevat. In bijzonderheden treden, is voor een vluchtig overzicht niet mogelyk, alleen 5 Evenals wij reeds in vorige nos. kennis gaven, zal bovengenoemd Ver slag gelijk vroeger in het bekende doelmatige formaat door ons worden uitgegeven bij de „Bolswardsche Cou rant”. De verschijning zal echter spoediger plaats hebben. de banden die het gevelvlak breken en die zelve weder worden onderbroken door een of meer raamkozijnen. Het huis had echter eene binnen- betimmering, die het uitnemend geschikt maakt voor het doel waartoe de familie het wilde in richten, om nam. te worden een museum, waarin zij zou plaatsen de schat, in kisten en koffers sints jaren verborgen, die ons een blik zou doen slaan in al wat er schoons en kostbaars, fijns en smaakvols was in het rijke Hindeloopen van DEPOT^te TJOLSW ARD, bij den Engeland. Zaterdag werd met het uitzet- TT,r,,,r.^r, Bn lerschc pachters voortgegaan. Op het landgoed van lord Lurgan was een weerspannige aan de buurt. De gewapende macht roest er aan te pas komen en kon eerst na hefti- en tegenstand, waarbij 3 dooden vielen, tot de itvoering van het vonnis overgaan. Het hof te Killarney heeft Zaterdag 120 von- issen gewezen, allen tegen achterstallige pach- jrs, die nu weer „uitgezet” moesten worden. Duitschland. De strijd tusschen den kan- elier en de schim van Keizer Frederik wordt oortgezet. De Norddeutsche bevatte Zaterdagavond een Wonseradeel, 12 Jan. De levering van grind aan deze gemeente is gegund als volgt580 stère te Bolsward aan L. en N. v. d. Veen, tegen f 3, 240 stère te Makkum aan denzelfden, tegen f 3.10, 270 stère te Burg werd, op Hiemert en aan de Hiemerterlaan aan R. van der Veen, tegen f 2.95, 63 stèie te Pingjum aan J. H. de Boer, tegen f 2.97, en 100 stère te Tjerkwerd aan B. G. Steensma, tegen f 2.90 per stère. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft in zijn jongsten brief o. a. het vol gende „Het ontbieden naar het Loo van jhr. van Capellen, ’s Konings adjudant-generaal en chef van het militaire huis heeft zeer de aandacht ge trokken om de gevolgtrekking, die de bladen er uit gemaakt hebbenIk heb reden om ernstig te betwijfelen of het doel, hetwelk diens bezoek aan Z. M. volgens de dagbladen zou hebben ge had, werkelijk is geweest te beraadslagen over het benoemen van een opperbevelhebber des legers. Zeer waarschijnlijk had de adjudant- generaal andere gelegenheden te bespreken. Maar de quaestie der benoeming van een opperbevel hebber is niettemin aan de orde en in militaire kringen is men natuurlijk in groote spanning. Drie personen komen voor de hoogste militaire positie in aanmerking: de drie luitenants-gene- raal van der Schrieck, van der Star en Pfeiffer. Naar hetgeen mij van welingelichte zijde is mee gedeeld, zou Z. M. aan den gen. van der Star, chef van den generalen staf, de voorkeur geven, maar het valt niet te ontkennen, dat daardoor de beide anderen, als den oudste en den inspec teur van ’t hoofdwapen, zich gepasseerd zouden kunnen achten. En nu moge het voorbijgaan van den op non-activiteit zijnden gen. van der Schrieck, het lid van de Tweede Kamer, die langzamerhand vreemd aan den dienst geworden is en die in zijn staatsmanscarriére voldoende vergoeding vindt voor het gemis van een op perbevel, gemakkelyk vallen ook omdat de generaal, juist door zijn politieke rol, meer te rug gekeerd is tot de positie van „subalterne”, van een die gehoorzaamt, niet beveelt, met den gen. Pfeiffer is het anders j hjj staat als een der uitnemendste opperofficieren bekend, is een nog jeugdig, krachtig, hoogst bekwaam en in den dienst doorkneed man, wiens aanspraken niet gering zijn te schatten. Dat Z. M. den gen. van der Star persoonlijk prefereert schijnt echter boven twijfelen terwijl deze een man is van niet minder erkende verdiensten en hoog aanzien, wordt de beslissing nogal moeielijk. Men beweert dan ook, dat de Minister van Oor log niet bijzonder gesticht is over den loop der zaak en geheel onmogelijk zou het niet zijn, dat de benoeming, die zich intusschen nog wel een weinig zal laten wachten, een muisje werd met een langen staart.” De geestig gedachte plaat in het jongste nommer van den Ned. Spectator stelt een reizi ger voor, wien bij zijne aankomst een vijftal gidsen hunne diensten aanbieden. De Gids wil hem brengen naar het Hotel de Nederlanden; de Katholieke Gids naar de Zeven Kerken van Romede Indische Gids naar het Hotel des Indes; de Militaire Gids naar de Maréchal de Turenne de Nieuwe Gids vraagt: „zoekt uwes de retirade De officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem heeft, na eene uitvoerige uiteenzetting der feiten, gerequireerd voor F. W. Hoogerbeets wegens a. poging tot moord b. poging tot dood slag eene gevangenisstraf, van 5 jaar, in minde ring gebracht met de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Paap, hield een breed plei dooi en eindigde de Rechtbank af te vragen of het niet een noodlottig toeval is, dat H. hier staat. Bedenk bij uw vonnis, zegt hij, dat het zelfde noodlot gelukkig het herstel der slacht offers heeft toegelaten. Wees zacht en barm hartig in uw oordeel. De beklaagde, na gevraagd te zijn of hij nog iets te zeggen heeft, zegt dat hij niet ongestraft zou willen wezen, doch een billijk vonnis wenscht. Uitspraak over 14 dagen. Nu de prijzen der remplaganten in de pro vincie Drenthe, die vóór enkele jaren tot f 600 en daarboven liepen, tot f350 f 375 zyn gedaald, begint de lust om zich als plaatsvervanger te verbinden af te nemen, en neemt de emigratie naar vreemde werelddeelen toe. Sommigen be geven zich thans naar Amerika, om daar een geldsom over te sparen. Een boerenknecht te Roswinkel, die drie jaren in Noord-Amerika doorbracht en dezer dagen terugkeerde, heeft on geveer f700 overgespaard. Hij zal thans in ge zelschap van een ander, nogmaals naar Amerika vertrekken. Ook uit de gemeente Beilen zullen eenige boerenknechts derwaarts gaan. In Drenthe zijn proeven genomen met de teelt van de Braziliaansche aartpeer, in welker wortelen zich een ruim zetmeelgehalte bevindt. Deze proeven hebben zoodanige uitkomsten op geleverd, dat men de vrucht dit jaar op grooter schaal wil verbouwen. Door rechercheurs te Amsterdam zijn ge arresteerd twee Duitschers, die zich geruimen tijd in de nabijheid der Mozes-en Aaronskerk hadden opgehouden, terwijl de eerste voorzien was van een breekijzer, waaraan een touw, dat hij achter het hek van de kerk wierp. Daarna had hij zijn jas uitgetrokken en overgegeven aan den tweeden persoon, vervolgens trachtte hij over het hek te klimmen, hetgeen de rechercheurs hem beletten, waarop de arrestatie volgde. Ge noemde verdachten zijn in den afgeloopen nacht door rechercheurs op verschillende plaatsen ach tervolgd, daar hunne bewegingen verdacht voor kwamen. Het Kamerlid Okma begint het ander maal kwaad te krijgen en nu wel met zijne kiezers zelve. De antirevolutionair werd als men weet door de hulp der volkspartij in ’t district Wolvega tot lid der Tweede Kamer ge kozen. Men had toen, naar „de Klok" doet op merken, te kiezen tusschen twee kwaden en koos het minst schadelijke, bouwende op de be loften, d>e zonder voorbehoud door den heer Okma werden afgelegd. Maar in de Kamer is niets gebleken van trouw aan deze beloften. De „man uit het volk”, die hij beloofd had te zullen zijn, kwam niet voor den dag. Bij de stemming zocht hij steeds naar de zijde der „groote oomes”. En bij de stemming over de belasting-motie van den heer Domela Nieuwen huis bleef hij weg. Het artikel besluit als volgt „Mijnheer Okma! Zoo gemakkelijk het voor vroegere Kamerleden altijd moge geweest zijn de oude kiezers onder de vorige Grondwet te ver tegenwoordigen, zoo moeielijk is het nu en in het vervolg afgevaardigde van de volkspartij te zijn „Het volk wil het kiesrecht, en gebruikt voor een deel reeds nu het kiesrecht om met zijn stembriefje wat te doen, en wat door zijn afge vaardigden te laten doen in zijn direct belang. „Doet zoo’n afgevaardigde niets of iets glad verkeerds, dan roept het volk hem ter verant woording. „In naam der volkspartij roepen we thans openlijk u ter verantwoording. „Aan u de keuze of dit mondeling of schrif telijk zal geschieden. Kunt ge u verantwoorden, dan zyt ge onze man. „Kunt of wilt ge niet, dan zullen we het u zeer lastig maken. En al zyn we thans wat uitvoerig geweest, dan is dit nog maar de in leiding”. We moeten zeggen, de heer Okma kan heter voorloopig mee doen. Maar toch hoezeer we in geen enkel opzicht met het kamerlid sym- patbiseeren moeten we den mau een klei» merk ik op, dat bij een eetservies verschillende modellen de aandacht trokken en vooral vele vischschotels met gratenschotels hoogst smaakvol zijn. Doch wij moeten het voorhuis verlaten en worden getrokken door een geheimzinnig ver licht eikenhouten portaaltje, dat ons naar de kamerdeur leidt, die een volgende keer ons in het woonvertrek zal voeren. M. E. van der MEULEN. en 25en Maart 1838 geschreven, den dag waar p het vijftig jaar geleden was, dat de kanselier 1 den militairen dienst trad. In dien brief schrijft de Keizer Ik wil he en niet in uitvoerige beschouwingen treden over we verdiensten als staatsman, die uw naam voor nmer zullen hechten aan onze geschiedenis. Doch it wil ik hier doen uitkomenwanneer gehan- eld werd over de verhooging onzer weerkracht, ebt gij nooit geaarzeld den strijd te aanvaar- jn en dien tot een goed einde te brengen. Het ger dankt u het verkregen succes dat nooit zal jrgeten worden, en de opperbevelhebber be- ligt u daarvoor zijn hartelijken dank”. De Norddeutsche wil uit dezen brief bewijzen, if de zienswijze van keizer Frederik overeen- wam met die van keizer Wilhelm, en dat de 'ijzinnigen onrecht hebben, als zegelooven, dat rederik III een aanhanger hunner beginselen as. Over ’t algemeen is men van oordeel, dat de •ief niets bewijst, dan dat de kanselier zeer ge- ielig is voor de nederlagen, hem in de laat- e dagen toegebracht. De brief des keizers is vffits een dankbetuiging voor de diensten door vorst Bismarck aan het leger bewezen. Zaterdag had Bismarck een conferentie van een uur met den keizer. De Hannoversche Courier deelt mede, dat tien klein-kaliber-kanonnen der bereden artillerie, met toebehooren, die tot het artillerie-depöt te Han nover behoorden, naar Wilhelmshaven zijn ge bracht, om ingescheept te worden naar Oost-Afri- ka. Deze stukken zullen ter beschikking wor den gesteld van de koloniale troepen, onder be vel van kapitein Wissmann. ’t Was een koude wintermorgen, toen ik met een paar vrienden te voet den weg aflegde van het station Hindeloopen naar het stedeke van dien naam. De eenige medereiziger in onze af- deeling van den trein, was voor Hindeloopen’s eer opgekomen en had verklaard, dat er wel twee rijtuigen aan het station gereed staan om steeds de reizigers op te nemen. Toen wij echter op het voorplein van het station rondzagen was er niets te vinden, maar wel verklaarde de vriende lijke koffiehuis-logementhouder, rijtuigverhuurder en bakker, die ons later, toen wij doorendoor verkleumd uit „het huis” kwamen, zoo verkwikte, dat hij, als hij maar eenigzins had kunnen gissen, dat zoo vroeg al drie reizigers zouden komen, stellig met zijn wagen er zou geweest zijn. Blijk baar was hij de eenige verbaasde niet; schuchter gluurde meer dan eene vrouw of meisje om den hoek van haar woning, om de drie zoo flink doorstappende vreemdelingen te zien aankomen en voorbijgaan, troepjes mannen behandelden blijkbaar ‘t geval en de schoolkinderen, die op gingen naar het flinke, ruime, volstrekt niet weel derige schoolgebouw, dat het bloeiende Bolsward tot eer zou verstrekken, zagen verwonderd naar ons op. Voor mijn geest rees het oude Hindeloopen op uit de dagen van Schotanus, in de tweede helft der 17de eeuw, toen „bij deze Nederlandsche vrijheid ende fleur de stad wederom isse be komen in rijkdom ende vermogen (na denbrand nam. die omstreeks 1500 een groot deel der stad had verwoest). Dit blijekt, schrijft hij, uyt veele nieuwe huysen ende aanbouwing. Heeft als Staveren een nieuwe Kerck en Toorn gesticht. Daer is een groote menichte van Groot-Schippers om Noorden en Oosten. En light de Stadtopeen bequaeme landingh ende heeft een goede Ree voor groote schepen, die daer aen aneker vrij ligghen voor tempeesten ende onweder” Die „Kerck en Toorn” staan er nog en de laatste met hare drie omgangen verheft zich fier omhoog, gelukkig goed onderhouden door het nageslacht, als een gedenkteeken van de vroegere fleur. Maar zij staan daar eenzaam, evenals het stadhuis, nu buiten de bewoonde kom gelegen. Waar zijn al de gebouwen, vroeger rondom het Kerkplein geschaard, waar de straten, o. a. de groote „wewersstraat”, die zich uitstrekten tot aan den zeedijk? Alles is verdwenen, er liggen geen schepen op de ree, nauwelijks bespeurt men een enkele vischersschuit, de huizen zijn afgebroken, de straten zijn er niet meer, men wandelt nu over een weide naar het strand. Het overgebleven be bouwde gedeelte heeft over het algemeen een vervallen aanzien, hierendaar ziet men door een geopende deur nog een goed onderhouden ouder- wetschen gang met beschilderd houten beschot, een gedeelte der „Nieuwe Weyde”, eene straat in den bloeitijd aangelegd, ziet er nog vriendelijk en welvarend uit. Daar verheft zich de aan zienlijke heerenhuizinge, die weder voor de familie Rinia van Nauta in orde wordt gemaakt. Mede in dat deel der stad heeft de heer F. Rinia van Nauta eene woning gekocht, die uiterlijk zich niet onderscheidt van de andere huizen in den ouden stijl gebouwd. Alleen heeft ook deze puntgevel Bolswardsche Courant V I ui V b VI Zl [j IT 1 A r> i 1 1 -Lyo XV V/i>ut7C4«t-ötzZ€c uciaivc rjaiciuaga» vuu uvu 9 B Af lévennq Vèngoewen a ana aaq en; w K ^WaschgtfederwHi^corUr'mj^^L fl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1