NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABO EN WONSEBA.DEEL I 1 Gentleman. Holl. GENEVER. I VIOLEN. fl e EINDELIJK ONTDEKT. 1889. No. 4. Achten Twintigste Jaargang. TOESTAND DES KONINGS. ■I K r ■I R Vijftig VOOR DONDERDAG 24 JANUARI. BINNENLAND. BUITENLAND. T. H. RITMAN. m e r k Oude Violen onze Abonné’s I N 1'1 A_a_n Bureau in te zenden. T ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post? 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bh 1 ui Onovertroffen, Oude, Zachte Verkrijgbaar te Bols ward bij de firma H. DONKER. N.B. De echtheid wordt gegarandeerd door den naam der Firma T. H. Ritman op XjKTTDEINT kurk en flesch. Nieuwe VIOOL, met_ nette Vioolkist UX IJ o UVU. X WX A V, x V.WV, x XJ, X -XVZ, f 12 en hooger. Tegen ontvangst van postwis- t „Nieuwe Viool”, franco toe- per boot of postpakket door geheel Ne- De vermoedelijke uitkomst van de op 27 dezer te Parijs te houden verkiezing van een lid der Fransche Kamer van Afgevaardigden, is nog volkomen onzeker. De aanhangers van den candidaat Jacques wiens, fraai uitgevoerd por tret zelfs de lllustratien frang versiert, als ware hij reeds eene beroemdheid doen het voor komen alsof de kansen van generaal Boulanger van 2 tegen 1 gedaald zijn tot tegen 1. Er wordt ja door hen verzekerd, dat Boulanger zijne candidatuur zal intrekken, wat natuurlijk al te naief klinkt om zelts domme kiezers te misleiden. Een beambte aan het Fransche Ministerie van Oorlog, zekere Blondeau, is in hechtenis genomen wegens eene poging om gewichtige do cumenten aan de Duitsche Regeering te verkoo- pen. Zijn brief, die in handen der politie viel, was direct aan Bismark geadresseerd. De Minister van Onderwijs Lokroy heeft voorgeschreven, dat voortaan ieder kind, het welk tot den tienjarigen ouderdom is gekomen, niet op school kan worden toegelaten of gehou den, texiEij het gerevaccineerd is. rWJ Dezelfde Minister heeft met goedkeuring van den Ministerraad de opvoering verboden in het Theóttre du Gymnase Dramatique van een too- neelspel, getiteldL'officier bleu, omdat daar door een bevriende Mogendheid zich gekrenkt zou kunnen achten. Deze Mogendheid is Rus land, in welk land het stuk speelt. De held is een geheim agent, die zijne liefde aan een den Czaar gezworen eed opotfert. De toestanden in Rusland komen in dit tooneelstuk niet op hun voordeeligst uit en daarom acht de Fransche Regeering het beter de opvoering te verhinderen. Het tekort op de Spaansche staatsbegroo- ting voor 1886 bedraagt 108 millioen peseta’s, voor 1887 91 millioen voor 1888 81 millioen. Door een consortium van Hollanders te Parijs woonachtig is de heer Willem van Zuylen aangezocht, om tijdens de Parijsche tentoonstel ling, met het oog op de vele Nederlanders die men stellig verwacht, gedurende de maanden Juli, Augustus en September tweemaal ’s weeks voordrachten te houden. Voor eenige weken deed de bezitter van een draaimolen zijn intocht in een klein plaatsje, gelegen aan de noordelijke grens van Frankrijk. Alles was netjes ingepakt, en de ambtenaren vol deden dan ook aan het verzoek van den eigenaar om de paarden zeer voorzichtig te behandelen, daar alles kort te voren was geverfd. Ongelukkig voor den draaimoleneigenaar was er voor korten tijd een nieuwe beambte aangesteld, die het zich tot plicht rekende de rossen aan een nauwkeu rig onderzoek te onderwerpen. Het resultaat van dat onderzoek was dan ook werkelijk verrassend. In den buik van elk paard was zeer kunstig een klep aangebracht, en toen deze werd geopend kropen wel geen soldaten naar buiten, gelijk eertijds uit het paard van Troje, maar ontdekte men duizenden pakjes met sigaren en tabak. In den Harz heeft het dezen winter nog niet gesneeuwd. Volgens menschengeheugen kwam het nooit voor, dat er half Januari nog geen sneeuw was. Er heerschte intusschen in de eerste helft dezer maand een strenge koude, zelfs van 20 graden onder nul. De houtafvoer, die gewooulijk per slede geschiedt, ondervindt, nu er geen sneeuw is, groote vertraging, ja is bijna geheel onmogelijk. De armoede onder de voerlieden stijgt daardoor hoog. Evenals herhaaldelijk te Madrid het geval was, is nu ook te Barcelona eene bom gespron gen, en wel in een huis tegenover het Museum. De slag was geweldig en veroorzaakte groote ontsteltenis. Het soutterrain van het huis is in gestort en een bediende ernstig gekwetst. De Standard bevat een lang artikel over de vermoedelijke gevolgen van een mogelijk overlijden van den Koning der Nederlanden. Het wantrouwen met het oog op deze gebeur lijkheid jegens Duitschland gekoesterd, is (zegt het blad) geheel ongerechtvaardigd. Mochten er on voorziene vraagstukken rijzen ten opzichte van Luxemburg, dan zou Duitschland die behandelen met volkomen eerbiediging van het internationale recht. Het artikel spreekt voorts over het in acht nemen van België’s en Luxemburg’s on zijdigheid ingeval van een oorlog tusschen Frank rijk en Duitschland. De onschendbaarheid dier beide Staten is voor allen verplichtend, en de Mogendheid, die deze zou willen schenden, zou beschouwd worden als een vijand van Europa. DEPOT te I3OLSWARD, bij den Heer KOOS HIEMSTRA, Rijkstraat 147. en Strijkstok voor f 5, f 6.50, f8, f 10, sel waarop staat zending derland. oude VIOLEN worden, onverschillig of zij tférA1spreeSï "vthzelf uclat geen sterveling van hen koopt. Soms drij ven zij hun „zaken” meer grootscheeps, ze heb ben eenige verscheidenheid van artikelen, en kondigen vooraf hun komst aan door in uw brie venbus een smerig stukje drukwerk te stoppen, dat zij bij de aanbieding hunner waar terugvra gen en dus in de hemel weet hoeveel handen reeds is geweest voor gij u aan de lectuur kunt verkwikken. Doorgaans is er sprake in van een „benauwde borst” of zooiets. Komt uw dochter of de dienstmaagd op het aanbellen voor, en maakt zij aanstalten om hun de deur te sluiten, dan zetten zij den voet er tusschen Bij formeele weigering geven zij even formeele scheldwoorden ten beste. De politie-agenten weren hen niet want het zijn kooplui. Vraagt gij aan een die naar der openbare veiligheid, of die kooplui wel een patent hebben, dan wordt u geantwoord, dat niet de politie, maar de ambtenaren der belasting daarop te letten hebben. Spreekt gij er met de zen over, dan verneemt gij dat zij wel wat an ders te doen hebben dan bedelaars aan te houden. Doch we zullen deze klachtenlijst niet langer maken dan zij reeds is, ieder is in staat haar verder aan te vullen. Het eenig en afdoend mid del, om aan al die onhebbelijke dingen een eind te maken is, stipte onthouding van aalmoezen, onder welken vorm ook, aan de deur, en een zóó trouwe, verstandige behartiging van de be langen der wezenlijk armen en hulpbehoevenden, dat wij met een gerust geweten, en zonder van hardheid beschuldigd te kunnen worden, mogen weigeren. In sommige Zuid-Hollandsche ge meenten inzonderheid langs de Lek, heeft men, bij het toenemen van de brutaliteit der bedelaars, den weg der volstrekte afwijzing ingeslagen, en men bevindt er zich wel bij. Omtrent den toestand des Konings geeft de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. een uit voerig bericht, waaraan wij het volgende ont- leenen „Verleden Vrijdagavond werd Z. M., gelijk uit alle berichten duidelijk is gebleken, door een aanval van beroerte getroffen. Men vreesde dien nacht, waarin de hooge lijder roerloos bleef, dat hij zachtkens zou insluimerentot 3 uur in den nacht verliet H. M. de Koningin het ziekbed niettoen zij zich verwijderde, gaf zij uitdrukkelijk last om, zoo de fatale slag dreigde te vallen, haar tijdig te waarschuwen. Tegen den morgen echter keerde het bewustzijn bij Z. M. terug. Het bleek toen al dadelijk, dat de kleine hersenen niet hadden geledendoch daarentegen schenen de groote hersenen te zijn aangedaan en een ver- weeking daarvan kwam al spoedig aan het licht. Sedert is de hooge lijder, naar mij van alle zijden wordt verzekerd, lichamelijk weder iets bijge komen ondanks het gebruik van slechts weinig voedsel, (wat tapioca-bouillon en fleur d’ oranger) heeft Z. M. in de laatste dagen ongeveer niets genuttigd en niettemin namen de krachten nog zichtbaar toe. Daarentegen zijn de moreele krach- •ten, althans in de laatste dagen, niets versterkt. Het is helaas te vreezen, dat de Koning in dat opzicht niet weder geheel zal herstellen. Vandaar, dat men reeds aan de Regeering het plan toeschreef om een tijdelijk Regentschap aan de vereenigde Staten-Generaal voor te stellen. Toch is dit nog niet in ernstige overweging genomen, omdat de geneesheeren den toestand des hoogen lijders niet van dien aard beschouwen, dat hij volslagen buiten staat geacht kan worden de Regeering te blijven waarnemen. Ook prof. Rosenstein moet, met het oog op de naaste toekomst, op verlangen der Regeering den Koning gisteren andermaal hebben bezocht. Het zeer voorzichtig gestelde bulletin, daarna uitgegeven, doet duidelijk zien, dat men uitsluitend van de toeneming der licha melijke krachten en van niet sterken achteruitgang ten aanzien van de chronische kwaal sprekende, de ernstigste zijde van ’t lijden geheel buiten bespreking laat. Misschien bestaat daartoe thans eene goede reden. Sedert een paar dagen was Z. M. bij tusschenpoozen weder op en bij machte, om althans eenige spoedeischende besluiten te onderteekenen. De wjjze, waarop die onderteeke- ning plaats had, bewijst evenwel, dat de toestand nog alles behalve bevredigend is. „Zooveel is zeker dat de hooge lijder in de paar laatste dagen rustiger is geworden aanvankelijk wekte zijn opgewondenheid, waarvan ik kiesch- heidshalve geen bijzonderheden zal meedeelen, de grootste zorglangzamerhand is echter verande ring daarin gekomen en in de laaste dagen is de toestand meer die van apathie. „De Koning is zich ten volle van zijn positie bewust in de heldere oogenblikken verschillende bevelen, door hem gegeven, doen dit zien. Ik heb ook uit de beste bron vernomen, dat de komst van den vice-admiraal van Cappellen op ’t Loo geen andere beteekenis had dan dat Z. M. zijn einde voorziende, dezen vertrouwden vriend wilde vaarwel zeggen. Geen staats- of marine- belangen zijn in die samenkomst besproken; Z. M. wilde alleen afscheid van zijn adjudant-generaal nemen. „Dat men in de hofkringen overtuigd is van den spoedigen afloop der crisis, behoef ik niet te ontveinzen. Reeds het feit, dat de bekende Parijsche modiste, mad. Beckers, herwaarts is gekomen om zich op een algemeenen en langdu- rigen rouw voor te bereiden, is een veeg teeken, al behoeft met daarom niet met den specialen correspondent van de Figaro, mr. Brasseur, die poolshoogte kwam nemen, als vaststaand aan te nemen, dat het einde nog deze of in het begin der volgende week zal naderen. „Dergelijke gewaagde voorspellingen laat ik aan anderen over. Hoewel het misschien voor den vorstelijken lijder te wenschen ware, dat hij niet al de phases eener ziekte hebbe te doorleven, is de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat Z. M. nog eenige maanden, althans weken behouden blijft.” ons de inteekening opengesteld op den prachtigen, rijk band, met zwart en goud. in het gewone geval kost zulk een boek 3. voor onze geabonneerden stellen wij het verkrijgbaar voor slechts Arum, 18 Januari. Het moet al ter dege gevroren hebben voor het ijs in de nauwe door vaart door ons dorp, een deel der Fran.Bolsw.- vaart, te vertrouwen is. Dit bleek gisteren avond weder, toen er een manspersoon van Franeker tot aan den hals toe doorzakte en een ander een eindje verder in hetzelfde lot moest deelen. Gelukkig voor hun, dat ze er met den schrik en een nat pak af- en spoedig weder op 't droge kwamen. Men hoort tegenwoordig veel spreken van de legerorganisatie, zoo in t buitenland als in ons land. Niet onaardig is het daarom door be schouwing van vroegere tijden de veranderingen ten goede, ook op dit gebied waar te nemen. In no. 1 van het Militair blad spreekt Pha lanx een tweetal boeken uit de jaren 1617 en 1670 en verhaalt daaruit o. a. „Een zonderlingen indruk maakt het dadelijk in ’t begin, als wij bij een werk over een leger, welks ruwheid van zeden en ongebonden gedrag slechts door de strengste en wreedste „disciplina militaris” kon in toom gehouden worden, eene bijna bespottelijke kwezeiarjj en femelarij waar nemen. Zoo vergt de wakkere hopman van Wal- huijzen, dat „een krijchsman zal altoos Godt in ’t herte hebben ende t’ aller uren hem bidden ja behoort een veel matiger leven te leijden als een Moniek in 't Klooster", hetgeen volgens ons inzien wel een beetje veel gevergd is. Óver de legersterkte volgt verder: Een regiment was gewoonlijk sterk omtrent 3000 man en bestond uit 10 vendels, elk van 300 man, te weten150 musquetiers, 120 „spiessen 9 adelborsten, 1 hopman, 1 luitenant, 1 vaandrig, 3 korperaals, 3 laadpassanten of vice-korperaals, 3 „veldweijffels” of sergeanten, 1 korperaal van de adelborsten, 1 capitain d’armes, 1 veldheer, 3 speelluiden enz. Deze ontvingen aan soldij de soldaat f 7—8, de landpassaat i’9, de korpo raal f 10, de capitain d’armes f 13, de korporaal, Tot 15 Februari a.s. wordt door geïllustreerden Premie-roman Deze premie zal ditmaal worden afgeleverd, gebonden in keurig linnen Stempel- x -l. Uitsluitend onze geabonneerden stellen wij het verkrijgbaar voor slechts Gelieve zoo spoedig mogelijk achterstaande centen aan ons Bureau in te zenden. Abo per post tegen inzending van een postwissel v Begin Maart a.s. wordt deze p Er kan met niet genoeg nadruk op gewezen worden, hoe verderfelijk het is voor de openbare orde, op eenigerlei wijze de bedelarij aan te moe digen. De menschen zijn er niet voldoende van doordrongen, dat het hier een overtreding geldt, waartegen ons Wetboek straf bedreigt. Lees er het Strafwetboek maar op na, de arti kelen 412134. „Met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen wordt gestraft: le als schuldig aan bedelarij, hij die in het openbaar bedelt: 2e als schuldig aan landlooperij hij die zonder middelen van bestaan rondzwerft. Bedelarij of landlooperij, gepleegd door drie of meer personen boven den leeftijd van zestien jaren, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden De schuldige aan eene der in de beide vorige artikelen omschreven overtredingen kan bovendien, zoo hij tot werken in staat is, tot plaatsing in eene rij kswerkinrich- ting worden veroordeeld voor ten hoogste drie jaren”. Dat alles is volkomen duidelijk, en de wet gever achtte daarmee de zaak zoo goed geregeld, dat hij zonder bezwaar kon overga m tot iets anders, waartoe hij, in het volgende artikel, koos het onbevoegd voeren van een Nederlandschen adellijken titel of het dragen, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, van een Nederiandsche ridder orde, welke sprong wel een min of meer ko misch effect maakt. Den vaderen van het Strafwetboek zweefde misschien, wie weet het zeker oud-vader- landsch rijmpje voor den geest„We hebben hier geen edelman, we hebben ook geen bedel man”, in welke regelen de idyllische toestand wordt geschetst van een dorp, welks geheele be volking tot de middelklasse oehoort. Nu, aan bedellieden ontbreekt het ons trots Strafwetboek en politie, geenszins. Dat kan het Strafwetboek niet helpen, en de politie moet men er niet hard om vallen. Het is eenvoudig onze eigen schuld. Wij zijn het, die deze soort van lui maken tot hetgeen zij zijn, die veroorza ken, dat het bedelaarsbedrijf winstgevender is, dan een aantal soorten van arbeid. Om te beginnen met den landlooper dat is de plaag der dorpen, de schrik van hen die op eeni- gen afstand van de bebouwde kom der gemeente wonen. Met zijn brutale tronie vertoont hij zich overal, waar wat te halen valt. Moeder de vrouw is bang voor hem, want, zegt zij, hij kan ’s nachts wel brand stichten, uit wraak, en daar is iets van aan. Zij betaalt dus liever een verzekerings premie, behalve die aan de assurantiemaat- schappij, waar haar man voor zorgt, zij doet het aan den vriendelijken bezoeker om hem niet in een vijand te veranderen. Menigmaal slaapt hij 's nachts bij een boer in ’t hooi, en men mag van geluk spreken als hij niet wat meegekaapt heeft. In de keuze van dergelijke souvenirs aan de genoten gastvrijheid is hij niet lastigalles is zoo wat van zijn gading, want is er geen artikel zoo vreemd of hij weet er wel een afnemer voor te vinden. Nu is in die gemeenten, die men vroeger „steden" of aaneengebouwde dorpen zou genoemd hebben, wel het getal lieden eenigszins verminderd, die zich eenvoudig bepalen tot het vragen van een aal moes, dewijl zij het gevaar, door de politie te worden opgepakt en ingerekend, niet geheel denk beeldig achten. Over het algemeen toch gaan die lui niet graag in de doosniet omdat zulks on bestaanbaar is met hun eergevoel, aan dien kant zijn zij zich van geen zwakheid bewust, maar zij hebben het land aan het water- en brood- diët, waarmede zij de kennismaking met de gast vrije verblijfplaats moeten aanknoopen of ver nieuwen. Het bedelen is daarom, evenals zoo menige andere industrie, een meer ingewikkeld bedrijf geworden, bij hetwelk men eenige toestel len of werktuigen noodig heeft. Het draaiorgel is het meest in zwangzij die er een in eigen dom hebben, die heerlijke instrumenten wor den soms verhuurd ook, behooren tot de aristo cratie onder het bedelaarsgilde. Het geachte pu bliek moedigt dat met zekeren ijver aan. Ruim een jaar geleden vermelden de couranten, dat te VliBsingen een man bij zjjn werk een ongeluk had Bolswardsche Courant ■j 'Zr,. I ,1leveriiig w?: gceaeren auyu i-t auyen;

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1