NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «ISWARD EN WONSERADEEE L 1 I EOLSVmD. GoÉchmodel kaasjes wegende 8 a 1012 k.g. I I EINDELIJK ONTDEKT. Iv a f0,15 per i|a k.g ZACHT OF HARD. Verkrijgbaar bij Vin ROIJAL de TQKAAI delaCie. Vijftig Centen. 1889. Acht en Twintigste Jaargang. No. 6. u DONDERDAG 7 FEBRUARI. Tent o ons telling in' BINNENLAND. BUITENLAND. I s w ■r DONDERDAG 7 FEBRUARI. l B. S. v. d. MEER, Aan onze Abonné’s I Eenig Verkoophuis VOOR I Uitsluitend met bijvoe.ging van 50 Culemborg. E. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Panatellas La Siesta El Deablo S La Fuerza Cö El Cadet Fregatt Bueno Fuenta S La Cadena Londres Regalia La Colmena buiten de v./tn. Sneekerpoort. Alweder eene tentoonstelling te Bols ward mo gen wij zeggen. Ja, maar met erkentelijkheid en achting tevens spreken wij daarover. De Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid alhier heeft herhaaldelijk, in 1871, 1873 en 1881, plaatselijke tentoonstellingen ge houden, telkens met den besten uitslag. Zij of ferde wel veel geld daarbij op, vele leden namen wel een zware taak op hunne schouders, doch de kas werd nuttig besteed, de bedoeling was edel en de arbeid vruchtbaar voor menigeen. Het is ongetwijfeld waar, dat eene tentoonstel ling bevorderlijk kan zijn voor algemeene ont wikkeling, welvaart en beschaving. Door haar wordt de naijver opgewekt, de gunst soms ge makkelijk verkregen en de liefde voor het schoon? en goede aangekweekt. Vooruitgang op intellec tueel en materieel gebied moeten daarvan het gevolg zijn. De Vereeniging doordrongen van het nut der zaak, heeft dan ook niet geaarzeld op nieuw mede te werken tot de tentoonstelling, die in den vol genden zomer, van 613 Augustus, alhier zal plaats hebben, of wat meer zegt zich weder geheel be schikbaar gesteld voor het ontwerpen en uitvoe- ren der beraamde plannen. De taak van bestuur en de regelingscommissie wordt nu wel veel gewichtiger, want het zal deze keer niet alleen eene tentoonstelling gelden voor Bolsward en Omstreken, maar tevens omvatten eene met betrekking tot het Bakkersvak en de Zuivelbereiding voor geheel Nederland. De Bakkersvereeniging te Bolsward, afdeeling van den Nederlandschen Bakkersbond, had reeds op het oog dat de algemeene jaarvergadering van dezen Bond in dit jaar hier ter stede zou worden gehouden. Dank hare leden die het zoover heb ben gebracht! Zij bereidde zich daarom voor, bij die gelegenheid tevens eene algemeene bakkers tentoonstelling te organiseeren, doch riep einde lijk de bescherming der Vereeniging ter bevorde ring van Handel en Nijverheid in, hoofdzakelijk om het finantieel bezwaar dat aan zoodanige onderneming als van zelf verbonden is. De be stuurders dier Vereeniging stelden zich intusschen beschikbaar voor de werkzaamheden op dat gebied. Daarbij kwam het vooruitzicht op de inrichting voor Zuivelonderwijs te Bolsward ter sprake en vond men in de Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid tegelijk goed, de Zuivelbe reiding ook niet te vergeten bij de ontwikkeling van de plannen. Zoo is dan ten slotte de uitgebreide en veel omvattende tentoonstelling vastgesteld. Wij kunnen te dien opzichte dus de toekomst met belangstelling tegemoet zien. Maar, vragen wijWie helpt de Vereeniging thans Geld, veel geld moet er komenKomt, laten wij niet vreesachtig en kleinmoedig zijn. De meeste ingezetenen hebben belang bij de zaak ieder trekt op zijn beurt er voordeel van. Hon- derde neringdoenden en ambachtslieden weten dit bij ondervindingzij behoeven gewis niet meer daaraan herinnerd te worden Doch, behalve dezen, zijn er nog vele anderen, die finantieel op- Witmarsum, 2 Febr Door den heer J. van der Wal zal alhier eene stoomzuivelfabriek opgericht worden. Al eenigen tijd heeft hij op zijne boer derij een centrifuge in werking gehad, waarmede hij ook de melk van enkele anderen verwerkte. De resultaten daarvan waren alleszins bevredi gend. Onderscheidene malen mocht hij op tentoon stellingen zijne boter bekroond zien en steeds kon hij zijn product afzetten tegen hoogeren prijs, dan de le keur aan de botermarkten in deze provin cie. Dit heeft hem nu aangemoedigd, om zijne wij ze van boterbereiding op uitgebreider schaal in toepassing te brengen. Als de eerste stap maar gedaan is, zegt de Haagsche Ct. Nu de H. Tramwegmaatschappij de Hagenaars in de gelegenheid stelt, in duidelijk leesbare let ters op hare wagens te lezen, welke cacao (vol gens den fabrikant) de beste is, zal zij wellicht er ook wel toe overgaan, in zij ’t dan iets min der groote letters, op al hare wagens te doen schilderen, waar deze heen rijden. Misschien gaat dit den trampassagiers nog meer aan. Nieuw is het niet, maar er zijn zaken, die haast niet dikwijls genoeg kunnen gezegd worden. Daar om nemen wij met instemming de volgende op merking omtrent het onderwijs in de taal uit het N. Fijm. Schoolblad over. „De taal is een onderwerp van beschouwing geworden en zij moet instrument zijn. Men leert den bouw bewonderen, geeft uitleg en verklaring van samenstel en herkomst, maar verzuimt de noodige, werktuigelijke oefening, die alleen de heerlijke tonen uit de snaren lokt en de eenige weg is tot het vrije meesterschap. Wie bevrijdt ons van de tirannie der tegen woordige taalbeschouwing, wie geeft ons eenvoud en zekerheid terug? We zouden den hooggeleerdste, den zaakkun- digste willen smeekenNeem den ban van de Nederlandsche school weg, verlos ons door uw voorbeeld van schijngeleerdheid en klatergou I, van diepzinnige bepalingen en tallooze onderscheidin gen en verdeelingen, van vermoedens en onder stellingen, van beschouwingen cn bespiegelingen, van ontledingen en redeneeringen en wijs ons een korten, betrouwbaren weg, hoe wij, de Nederland sche taal sprekende, die taal ook goed leeren le zen en schrijven. Naar de Avondpost verneemt, heeft een aan tal klerken bij do Rijkstelegraaf zioh tot den Mi- Houden wij onze handen dan ook niet terug blijven wij niet thuis Vergeet den zomer niethoudt het zonnetje in het hart, opdat dit warm kloppe en instemme met- en uitwerke de oud Nederlandsche spreuk „Eendracht maakt macht”. Dixi. nister van Waterstaat gewend met een adres waar in zij om lotsverbetering vragen. Hunne klacht geldt vooral het gemis van gelegenheid om promotie te maken. Op dat adres is een afwijzend antwoord ont vangen. In eene bijeenkomst van kiezers te Heeren- veen, hoofdplaats van het district Schoterland, waar Domela Nieuwenhuis van zijne daden als volksvertegenwoordiger rekenschap gaf, deelde hij naar aanleiding eener opmerking van den heer van den Berg mede, dat hij de f 2000 reis- en verblijfkosten voor de leden der Tweede Kamer uitgetrokken, niet aannam, daar hij zich hiertoe niet gerechtigd achtte, terwijl de nooden des volks zoo groot zijn. Men zal zich misschien herinneren dat ook Groen van Prinsterer dat geld nooit aannam. Neemt men in aanmerking, dat die twee dui zend gulden de voormalige presentiegelden ver vangen heeft en slechts beschouwd moet worden als schadeloosstelling voor onkosten geens zins als jaarwedde, waarvoor het bedrag veel te gering zou zijn, dan zien wij in die weige ring eer aanstellerij dan een offer ter wille van de nooden des volks. Het is een te ver ge dreven onbaatzuchtigheid om geene vergoeding aan te nemen voor uitschotten, en leden die niet in den Haag wonen of met den trein vertegen woordigen, zullen op die twee duizend gulden eer toeleggen dan zij er bij profiteeren. Dezer dagen begaf zich een zestigtal werke- loozen naar een der armvoogden van Hoornster- zwaag. Zijne dienstbode zeide hun, dat haar heer niet te huis was. Zoo echter lieten zij zich niet af schepen zij drongen de woning binnen en dwon gen den armvoogd hen te vergezellen naar zijn ambtgenoot, die ruim een half uur gaans verder woonde. Daar gekomen lieten ze niet af alvo rens hun eenigen onderstand gegeven was. Waar men kans heeft dergelijke bejegeningen te ondervinden, is het niet te verwonderen, dat het vaak moeite kost, geschikte personen te vin den, die zich eene benoeming tot armvoogd wil len laten welgevallen. Ook thans hebben beide armvoogden weder bedankt. Verscheidene ambtenaren, daaronder ook de Minister van Binnenlandsche Zaken, hebben Spaansche ridderorden ontvangen. i In den Haag liep daaromtrent het volgende Verhaal I Door den Spaanschen gezant waren aan den Minister eenige ridderkruisen ter beschikking van de ambtenaren gesteld, die medegewerkt hadden tot het totstandbrengen van het handelstraktaat. Hierbij was ook het grootkruis, waaromtrent de I zaakgelastigde zeide, dat Zijne Excellentie er I mede kon handelen naar goedvinden. De bedoe ling van een diplomaat te raden, is niet altijd I gemakkelijk; de gissing ligt echter voor de hand, I dat het bestemd was voor den Minister van I Buitenlandsche Zaken, die het traktaat had ver- I dedigd: des Ministers voorganger alzoo. I De heer Hartsen heeft het opgevat, dat hij I de bedoelde persoon was en draagt nu zelf het I grootkruis. (Arnh. Ct.) i Een goeden dienst heeft de heer J. J. Henny I gedaan door in de Zutph. Ct. te wijzen op een I punt van beraadslaging in de vergadering op 28 Januari van de Eerste Kamer. Het gold het tegenwoordig blijven van kiezers in de zaal van I het stembureau, nadat zij hunne stem hadden I uitgebracht. Men zal zich herinneren dat te Var- I seveld een kiezer was verwijderd, die daar aan- I teekeningen maakte. Thans heeft de Minister I van Binnenlandsche Zaken, in antwoord op de opmerking van den heer Melvill van Lynden verklaard, dat een kiezer, die in de zaal blijft om na te gaan wie gestemd heeft, niet handelt I in strijd met de wet. De Minister betoogde dit I ook op grond dat de kieswet in verschillende I artikelen, o.a. in artt. 45 en 51, de tegen woor- I digheid van kiezers in de stemzaal aanneemt ter controle van het stembureau. De opvatting, dat de kiezer de zaal moet verlaten, zoodra hij I gestemd heeft, is volgens den Minister in strijd met de bedoeling der wet. I Een zekere H. K. te Groningen stond op I het punt om naar Amerika te vertrekken, doch I meende eerst nog een goeden slag te kunnen I slaan. Hij ging, vergezeld van zijne vrouw, naar I onderscheidene winkeliers en bestelde goederen I op zicht, welke dan ook spoedig bij hem thuis I bezorgd werden. Juist zou hij beginnen de op I die wijze zonder betaling verkregen goederen in I te pakken, om daarmede Vrijdagmorgen naar I het verre Westen af te reizen, toen de buren I de beetgenomen kooplieden gingen waarschuwen. I Deze kwamen terstond van alle zijden aanstor- I men, gevolgd door eene groote nieuwsgierige I volksmenigte en K. moest ten slotte wel toege- I ven, en dulden, dat de meeste goederen weder I door de eigenaars werden medegenomen. Nu en dan doet zich te Leiden het geval voor, dat studenten, die hun 23ste jaar hebben I bereikt en wier ouders nog in leven zjjn, wan- I neer zij in de inkomsten-belasting worden aan- I geslagen, daarin iets onrechtmatigs zien en daar- I tegen opkomen. Wederom heeft dit plaats gehad, I dochGedep. Staten van Zuid-Holland hebben den I Gemeenteraad kennis gegeven, dat adressant te- I recht voor de plaatselijke directe belasting is aan geslagen. Alleen werd hjj in een lagere klass^ I gebracht -2.— fej -2 - 2.50 - 2.50 M - 2.50 5 -3 W -3.-S -3.— o -3.--^ Gelieve zoo spoedig mogelijk achterstaande BON uit te knippen centen aan ons Bureau in te zenden. Abonné’s u": per post tegen inzending van een postwissel van Begin Maart a s. wordt deze pre Oostenrijk. Het gewone gevolg van halve waarheden publiek te maken blijft niet uit. De kroonprins stierf aan een beroerte, werd ge zegd. Later werd het bericht aangevuld, omdat de geneesheeren weigerden het proces-verbaal van lijkschouwing in strijd met de feiten op te maken. En nu zegt men in WeenenDaar wordt nog meer verzwegen en men haalt al lerlei dwaze en verstandige redeneeringen aan, om het verzwegene aan te vullen. Zoo zegt men, dat de prins een duel zou heb; ben gehad, waarin hij gedood werd. Maar dat is onmogelijk, wijl de wond zich aan het achter hoofd bevindt. Dat den prins een ongeluk op de jacht zou zijn overgekomen, is ook onmogelijk. Het is bewezen, dat hij Dinsdagavond op het kas teel Meyerling is teruggekeerd en dat hij het niet meer verlaten heeft. Thans echter spreekt men van moord, waarin een hooggeplaatst ambtenaar, zijn dochter en zijn broeder betrokken zouden zijn. De Figaro ont vangt van zijn correspondent daarover zeer uit voerige mededeelingi n, d^e zeer romantischgeheim- zinnig klinken en daarom juist niet zeer geloof waardig zijn. Het Petit Journal verneemt uit Weenen, dat ’s Prinsens kamerdienaar Lozeck en zijn koetsier Bratfisch in hechtenis zijn genomen. Die Bratfisch, een zeer bekend persoon in Weenen, had hem naar Meyerling vergezeld. De prins was een groot liefhebber van populaire mu ziek hij liet dikwijls liedjeszangers bij zich ko- I menook Bratfisch trad meermalen als lijfzan- I ger van den kroonprins op. Op reis had de kroon- prins hem zijn heele repertoire laten uitzingen I en hem verzocht het Fiakerlied te herhalen Woensdagmorgen om zea uur lag de prins nog te bedhij liet Bratfisch roepen en gaf hem bevel in te spannen. Toen de koetsier hem er op wees, dat het nog te vroeg was, zeide hij „Gij hebt gelijk; ik ga nog een uurtje slapen.” Bratfisch weet ook te vertellen, dat de Kroon prins hem op Nieuwjaarsdag toevoegde „Waarde Bratfisch, ik zal niet lang meer le ven dat voel ik zoo.” De Times besjireekt de geruchten, dat Franz Josef afstand zou doen van den troon. Met het oog op de onervarenheid van den troonopvolger is dit gerucht bijna ongelooflijk. Uit Weenen meldt men, dat Frans Ferdinand, Hertog van Este, oudste zoon van Aartshertog Karei Lodewijk, Vrijdag door den Keizer op au diëntie is ontvangen. Men verzekert, dat de Kei zer hem als troonopvolger heeft aangewezen, wijl ’s Keizers broeder afstand deed van zijn rechten ten behoeve van zijn zoon. Wegens den Zondag was de menigte, welke zich in de straten om en bij den Hofburg ver drong, nog talrijker dan een der vorige dagen. Toch werd eerst Maandag het publiek toegelaten ter bezichtiging van het lijk van den kroonprins, dat op een praalbed ten toon wordt gesteld. Zaterdag ontving keizer Frans Jozef den ko- ning en de koningin van België, met prins Bou- dewijn. De ontmoeting was zeer treffend. Zoo- 'wel de keizer als koning Leopold waren tot tra nen geroerd. Vermoedelijk zal kroonprinses Ste- fanie met haar ouders naar Brussel terugkeeren, ten einde daar eenigen tijd te vertoeven. Of de kroonprinses voorgoed haar verblijf te Brussel zal vestigen en haar dochtertje zal medenemen, is nog niet uitgemaakt. In Prins Rudolfs testament wordt de wensch uitgedrukt, dat zijn dochtertje Elisabeth in Wee nen opgevoed zou worden, indien zijn echtge- noote, prinses Stefanie, een tweede huwelijk mocht willen aangaan. Graaf Karolyi, een der beste vrienden van den kroonprins zegt, dat de prins in den laatsten tijd bij voorkeur over zelfmoord sprak, in intime ge sprekken. Van zeer geloofwaardige zijde wordt verzekerd, dat de kroonprins reeds na den dood van koning Lodewijk van Beieren heeft gezegd„Ik vrees, dat mij een dergelijk lot is beschoren.” Niemand vermoedde echter, dat de prins met een dergelijk plan naar Meyerling was vertrokken. Nog eenige oogenblikken voor dat hij naar het jachtslot ging, was de prins zeer vroolijk en speelde hij met zijn dochtertje. Zondagavond om tien uur werd de lijkkist naar de hofkapel overgebracht. i De algemeene secretaris van ’t Italiaan- sche comité voor de tentoonstelling te Parijs, Ettore Gentili, heeft plotseling Rome verlaten, in gezelschap van ongeveer 400,000 lire. En i hij was nog onlangs benoemd tot ridder van ’t .Legioen van Eer! Tot 15 Februari a.s. wordt door ons de inteekening opengesteld op den prachtigen, rijk geïllustreerden Premie-roman Deze premie zal ditmaal worden afgeleverd, gebonden in keurig linnen stempel- band, met zwart en goud. In het gewone geval kost zulk een boek f 3.Ul._l_l.__2 voor onze geabonneerden stellen wij het verkrijgbaar voor slechts Kwaliteit. Bolswardsche Courant o O 1 TE I hlêt tnms IJ1IJVVH. Zzy Tmvu «axalgtaar ZCC. aCKBl’ het hunne bij om te wedijveren en vele ingeze tenen even zoo goed als zich zelven winsten te bezorgen. en i VAN DE HeEREN rDresselhuijs Nieuwenhuijs, r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1