NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARD EN WONSERAOEEI, HIT HINDELDDPER HUJ5. I 4- I I ■I d I Si 5 0 s a Vijftig Centen. No. '7. Acht en Twintigste Jaargang. 1889. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. I. 4 DONDERDAG M FEBRUARI. Aan onze Abonné’sl X X X I I O ■w hij doen moet ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. stempel- Uitsluitend t I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. En nu ten slotte nog een blik in de zij- en schatkamer beneden. Alsof ge nog niets hadt gezien op het gebied van kleeding en kostuum, kunt ge hier uw studie hernieuwen en tot op zekeren trap van volmaakt heid brengen. Hier is een glazenkast, gevuld met Oost-Indisch bont en chits, rood en karmozijn en allerhande kleuren en patronen, itskede mei ra (rood), hanepootede, radouwedouwede, fjouwer doeiven inn-in hosjen, hanjelierede enz. Ginds vindt ge, op halve grootte een heele familie, van het kind in de „wale” en in de „kroeke” (tafel stoel), tot „ate” en „ame” toe en een juffer, me dunkt in nachtkostuum, met een pantalon om de enkels vastgebonden. In het midden staat een kolossale vitrine en daarbinnen is een schat van goud en zilver, van edelgesteenten, die eene waarde van eenige dui zenden vertegenwoordigt. Een prachtig gedreven zilveren koffiekan, een zwaar verguld zilveren thee- kistje, enkele kostbare horloges, een geëmailleerd doosje, een zilveren molenbeker, tal van brassen en beugels met al wat daaraan hangt, een massa voor werpen in miniatuur, gouden en zilveren pen ningen, dat alles en zooveel meer vraagt onze aandacht en onze bewondering, maar ik moet eindigen en doe het met een woord van hulde aan de familie Rinia van Nauta, die zooveel schoons ons te aanschouwen geeft en een „on gevraagd advies” aan de welwillende lezers, om met een of andere reis of tochtje een bezoek te vereenigen aan het Hindelooper-huis. M. E. van der MEULEN. Vice-Voorz. Secr.-Penn. Afgevaardigde Tot herziening Franekeradeel, 11 Febr. Zoo af en toe worden bij de veehouders de geschikte koeien opgespoord en voor flinke prijzen aangekocht, bij een onzer landbouwers deze week nog 6 kal- vekoeien uit één beslag voor 200 gld. per stuk, wel een bewijs, dat de goede waar nog goed geld kost. Achlum, 9 Febr. Gisteren avond kwam hier een houder van eenden tot de minder plei- zierige ontdekking, dat een viertal zijner beste eenden, die hij goed opgeborgen waande, met de noorderzon verdwenen waren. Het bulletin omtrent den toestand van Z. M. den Koning luidt De toestand des Konings is vooruitgaande. De krachten en de eetlust nemen toe. De Koning verricht zijn gewonen arbeid en beweegt zich ook gemakkelijker. Uit Apeldoorn schrijft men aan het N. v. d. Dag „Hoewel het voedsel-gebruik vermeerdert, bljj- ven ’s Konings krachten stationnair. Dr. Vink- huyzen komt twee maal in de week en blijft telkens twee nachten ten paleize, terwijl dr. Vlaan deren zooveel mogelijk de overige nachten daar is. „In den laatsten tijd heeft Z. M. rustige nachten, doch verkeert daarentegen des daags in onrustigen toestand. „De medicijnen, welke de hooge patiënt ge bruikt, worden bijna altijd door H. M. de Ko ningin ingegeven. „Donderdagmiddag was Z. M. zeer kalm en heeft een langdurig onderhoud gehad met den chef-bloemist Kraayenbrink, over den aankoop van nieuwe planten enz.” J. v. d. Wal Kzn. St. v. d. Plaats. Joh. L. Hilarides. het huishoudelijk reglement werd besloten, in ieder onderafdeeling 2 leden te benoemen en hieraan de Secretaris toe te voe gen. Daar de nieuwe statuten gelegenheid geven om nieuwe afdeelingen te vormen werd de wensch geuit, dat de te benoemen commissie finale schei ding in overweging zou nemen. De commissie, bestaande uit de H.H. Tj. Ane- ma, J. Blanksma en A. Anema, bracht rapport uit omtrent het oprichten van eene vereeniging tot het houden van een hengst. De commissie had hieraan een concept-regle- ment toegevoegd. Daar de vergadering zoo wei nig bezocht was werd besloten een vergadering te Bolsward op te roepen en zoo mogelijk dan de vereeniging op te richten. Hierna werd de vergadering gesloten. alles militairhij is achterhoudend en spreekt weinig; zijn uiterlijk beantwoordt aan zijn ka rakter. Hij doet ook aan natuurlijke geschiede nis en het verzamelen van antiquiteiten.Alle drie de broeders spreken Duitsch, Hongaarsch, Fransch, Engelsch, Italiaansch en Czechisch. Of schoon verschillend van aard, houden zij veel van elkander en deelden broederlijk hun gering zakgeld. De levendigste en met het knapst uiterlijk is Aartshertog Otto, die ook altijd de aanvoerder was bij hun spelen. Daarentegen onttrekt Aartshertog Jozef Ferdinand zich aan de onschuldigste scherts. Zeer sterk ontwikkeld zijn bij hem wilskracht en plichtgevoel. Wat hij voor goed houdt, volvoert hij ten spijt van alle hindernissen. Het gelukkigst gevoelt hij zich te Reichenau in de vrije natuur. Van Her tog van Modena heeft hij goederen geërfd, die jaarlijks 75,000 frcs. opbrengen, en een vermo gen van 80 millioen frcs. III. Ieder die het Hindelooper-huis bezoekt, moet vooral nog rustig een blik slaan in het kleine kamertje, dat met een zeer goed bewerkte eiken houten deur is afgesloten van de huiskamer, want daar zult ge ook een en ander opmerken, dat uwe aandacht verdient, maar om niet te uit voerig te worden noodig ik den belangstellenden lezer uit mij nog een wijle te volgen, eerst naar den zolder en dan ten slotte naar de zijkamer beneden aan de straat. Laat het denkbeeld van een zolder u niet af schrikken. Hij is door een houten beschot in twee gedeelten gescheiden-en gij bevindt u te midden van kolossale kasten met glazen deuren en zijden en tal van vitrines, ’t Is hier een waar museum. Wijdt eerst uwe aandacht aan den overvloed van degelijke, goed genaaide, fijn gestikte, rijke lijk bonte onder- en bovenkleederdracht, aan de wiitte wentkes (de lange jakken), de kassekijn- tjes (korte jakken), ’t good mei blaauw ien de mouwen (de kleeding met blauw in de mouwen), de stiefden en slappe zondooken, aan ’t fijne lin nen, de keurige lange handschoenen, die menige juffer onzer dagen zouden doen watertanden. Zie voorts dat fijne zijden onderstoelf, die schitterende roodlakensche onderrok, boven keurig gerimpeld, vooral die geel satijnen rok, zoo frisch als kwam zij pas van de naaister. Daar hangt een sprei, eenige meters lang en breed, geheel geborduurd, met een pronkenden pauw als middenstuk en ginds weer een bedeldeken, uit de fijnste stoffen aaneengenaaid. Wilt ge liever, evenals bene den, de kleeding niet opgehangen zien, maar in beeld u voorgesteld, zie dan de teekening van C. F. Bonnaka,ik zou haast zeggen in levenden lijve hier voor u. Daar zit de getrouwde vrouw met de voorvlecht, in haar al te zomersch kostuum op de piikslide (prikslee) en de meid naast haar vraagt verbaasd Herre Goe zal je so klijd nei Mokaerum (Molkwerum) to pikjen Of ziet, daar ontdekken we de glazen deur, die toegang geeft tot de schrijfkamer, waar we eindelijk onzen groot-schipper vinden, die zóó natuurlijk door de groote brilglazen in zijn boek zit te lezen, naast zijn lessenaar, dat we meenen zouden een levende onder de dooden aan te treffen. En voorts ja, dan is hier door ééne fa milie samengebracht, wat door onderscheidene vermogende liefhebbers van tijd tot tijd moet ver zameld zijn op allerlei gebied, uit onderscheiden landen, over heel de wereld. De sportman kan zijn hart ophalen behalve aan de zilveren zwee- pen beneden, aan het paardentuig hierboven, de wapenkundige kan een vergelijking komen maken tusschen de monster-Krupp-kanonnen onzer vreed zame dagen en de primitieve moordtuigen van weleer, waarvan sommige op het zonlicht moesten wachten, om door een brandglas het kruit te ont steken en de mannen te dooden, die daarop ze ker geduldig stonden te wachten. De handwerks man, die door het vervelende machinewerk nog niet totaal bedorven is en iets meer wil leeren dan het opspijkeren van allerlei profileeringen, vindt hier een verzameling huisraad-modellen, die voor hem een oefenschool kunnen worden in het zoo schoone anticqsneyen. De ivoordraaier ziet terstond o. a. een zeer prachtig schaakspel. Boeken- en platenliefhebbers vinden een en an der van hun gading. Wie ridder-en hofkostumes uit’t laatst der vorige eeuw wil zien in al hun glans en heerlijkheid, kan zijn hart ophalen aan de kleurrijke, phantastische, kostbare mannenklee- ding bovenal, in vergelijking met de eenvoudige eenvormige, eentonige kleederdracht onzer jon gelingen en mannen. Maar bovenal de dames zullen zich verlustigen in den overvloed en de afwisseling die ze aantreffen zullen èn op den zol der èn in de zijkamer, op het gebied van porse leinen koffie en theeserviezen. Hier ziet gij de „zwarte kunst”, het „gebeitelde”, het „Saksische”, het „Fransche” porselein, een nationaal servies uit den tijd der Belgische omwenteling, op ieder stuk een keurig portret er in gebrand, van Chassé, Willem I e. a. roemrijke mannen uit dien tijd, aardige bloemvaasjes, een trekpot waar men in den bodem het water opschenken moet, ja, wat niet al? Dat men tal van „buttes”, groote en kleine (koffers en spaarpotten), priksleden, stoven enz, aantreft, begrijpt ieder, geTmustee^dSapremie-VomanOr °“S de inteekenin^0Pengesteld op den prachtigen, rijk EINDELIJK ONTDEKT. Deze premie zal ditmaal worden afgeleverd, gebonden in keurig- linnen i band, met zwart en goud. In het gewone geval kost zulk een boek ƒ3- voor onze geabonneerden stellen wij het verkrijgbaar voor slechts Gelieve zoo spoedig mogelijk achterstaande BON uit te knippen en met bijvoeging van 50 centen aan ons Bureau in te zenden. Abonne’s buiten de stad ontvangen het boek franco per post tegen inzending van een postwissel van 65 cent. Begin Maart a.s. wordt deze premie aan alle inteekenaren verzonden. DE UITGEVER. van de VERGA DERING der Xlle Afd. der Friesche Maatschappij van LANDBOUW en VEETEELT, gehouden den 9 Febr. 1889, bij HILARIDES te Witmarsum. - Slechts 8 leden waren tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen programma der a.s. Tentoonstelling te Bolsward en verzoek om eene bijdrage in eens tot bestrijding der kosten van genoemde Ten toonstelling. Besloten hiervoor f 25.00 toe te staan. Een schrijven uit Wageningen (zonder onder- teekening) waarin wordt aangetoond, dat het voorstel-wet, om de knoeierijen met kunstboter tegen te gaan, bij lange na niet aan de eischen voldoet. Besloten aan dit schrijven adhaesie te schenken, en het op te zenden aan den afge vaardigde voor dit district, den heer Oppedijk, met verzoek om bij de behandeling dier wet op de belangen der natuurboter-producenten te letten. De Secr.-Penn. doet verslag en rekening over 1888, waaruit blijkt dat bet getal leden bedraagt 140. De ontvang f 557.60, de uitgaaf f 272.27, aldus een batig saldo van f 285.33, welk bedrag belegd is in de spaarbank Arum c. a. Tot Voorzitter benoemd de heer R. H. Zij sling. van Vrijdagmiddag te ongeveer 41/, uur woedde boven Puttershoek een verschrikkelijk onweder, gepaard met storm en hagelslagte halfvijf sloeg de bliksem in den dorpstoren, die na verloop van ruim een halfuur in volle vlam stondte 6 uren viel het kruis naar beneden, terwijl de to ren steeds voortbrandde; te halfacht was de brand bij het uurwerk, dat nog steeds voortging, daar men de klok toch halfacht hoorde slaante halfelf was men, nadat het geheele torengebouw was uitgebrand, den brand meester. Aan de goede werking der spuiten en den ijver der brandspuitlieden is het te danken, dat de kerk behouden bleef. Na eene openbare verkooping te Amster dam kon de deurwaarder zijn overjas en de af slager zijne parapluie niet vinden. Na lang zoe ken bleek uit de stukken, dat zij, in hun ijver, de jas en de parapluie met het andere goed ver kocht hadden. Naar aanleiding van het jongste spoorweg ongeluk brengt de Avondpost nogmaals den raad in herinnering om, wanneer zich eenige schok in een spoortrein doet gevoelen, onmiddelijk de bee- nen op de bank te plaatsen. Dit geeft althans eenige kans om niet verminkt te worden. De Avondpost zou wenschen, dat eene mede- deeling in dezen zin vanwege de spoorwegmaat schappijen in de rijtuigen wierd aangebracht en de waarschuwing betreffende het uitsteken van hoofden of armen buiten het portier en de ken nisgeving betreffende den noodrem aanvulde. Wij meenden dat de waarschuwing tegen het gevaar, hoofden of armen buiten de portieren te steken, was verdwenen. De noodrem dient om den reiziger, ingeval van nood, in gemeenscjiftp' te stellen met den bestuurder van den trein. Eene waarschuwing echter wat men doen moet in het geval dat een ongeluk dreigt, schijnt ons toe niet raadzaam te wezen. Spoorwegrampen behooren, den hemel zij dank, tot do zeer groote zeldzaamheden men bedenke slechts hoeveel hon derdduizenden treinen er dagelijks loopen en hoe gering het aantal ongelukken is. Daarentegen zou het voor de reizigers verre van aangenaam en geruststellend zijn steeds daaraan te worden herinnerd. Beter is het bij elke voorkomende gelegenheid de aandacht van het publiek er op te vestigen, en op die wijze dezen betrekkelijken veiligheidsmaatregel algemeen bekend te maken. Men meldt uit Enkhuizen, d.d. 10 dezer: Door het onstuimige weder is Vrijdag avond de van hier vertrekkende stoomboot „Willem IIP’ die in den veerdienst tijdelijk voorziet, naar hier teruggekeerd, ook kwam de „Minister Fock”, op reis van Amsterdam naar Harlingen, naar hier terug. Zaturdag nam de storm zoodanig in hevigheid toe, dat de dienst van hier op Stavoren niet door de veerbooten kon worden waargenomen. Tegen 5.40 ’s avonds kwam de „Holland” hier van Stavoren, doch kon dien avond door het nooge watergetij niet terug, om het aan steiger- schieten in de haven. Heden is de dienst van de veerbooten weder hersteld. De stoomboot „Minister Fock” vertrok heden van Harlingen; ook de stoomboot„Heemstra” pas seerde hier van daar, doch had Vrijdag op de heenreis zijn fokkemast door het stormweder ver loren. De telegrafische gemeenschap vanhier met het Noorden was verbroken. Het hoogste punt dat het zeewater bereikte was 2.18 meter boven volle zee. Een notaris te Rotterdam wordt ’s av. 10 ure verzocht bij een stervende te komen die verlangde zijn testament te maken. Op de vraag aan den kruier wie zijn diensten verlangde, kreeg hij ten antwoordKlaas Klomp, Tuinstraat, op het .hofje no. 7. Hoewel het regende dat het goot, haastte de notaris zich twee in de buurt wonen de getuigen te verzoeken mede te gaan en met hun drieën bereikten zij gelukkig, doch kletsnat het aangeduide hofje, waar men vernam dat Klaas Klomp drie hoog woonde. De notaris ver zocht de getuigen even te wachten en hij zelf strompelde den stikdonkeren trap op; eindelijk was hij teiecht en vond zijn cliënt op een kermisbed liggende, terwijl een wankelende tafel en een stoel zonder zitting het eenige huisraad bleken te zijn. „Wel vriend,” begon de notaris, „verlangt ge eenige testamentaire beschikkingen te maken, ik ben dan tot uw orders,” hij opende zijn porte feuille, nam daaruit een zegel, zette zijn inktko kertje op tafel en wachtte. „Aan mijn zuster Door vermaak ik twee dui zend gulden,” klonk het met holle stem. De notaris herhaalt als echo „twee duizend gulden.” „Aan mijn broer Toon ook twee duizend gulden.”. „Aan mijn nicht Jans die mij zoo goed heeft opgepast, vier duizend gulden.” Alvorens de echo antwoordde, keek de notaris eerst nog eens rond. Hij dacht wellicht met een ouden vrek te doen te hebben, maar meende toch zjjn cliënt volgenderwijs te moeten waar schuwen „Weet ge wel vriendlief, dat dit te zarnen reeds acht duizend gulden is, waar zult ge die van daan halen P” „Dat is het juist wat me al twee dagen be nauwt als ik ze had, kon ik ze zelf wel verdeelen. dan zou ik jou waarlijk niet hebben laten roepen. Tableau. [R. Nbl.) De Fransche Regeering heeft officieel geen overlast gehad van de dagorder van kolonel Senartmaar zij heeft zich gehaast, te toonen dat zij niet wil gezegd worden in te stemmen met den geest, die in de dagorder doorstraalt zij heeft, zooals reeds bericht is, den kolonel eene berisping toegediend, en een algemeenen maatregel genomen, teneinde de herhaling van onaangename voorvallen van dezen aard te voor komen. De Minister van Oorlog de Freycinet heeft aan de militaire gouverneurs van Parijs en Lyon en de generaals, die aan het hoofd van een leger korps staan, de volgende circulaire gericht Waarde generaal, ik verzoek u, den militairen, die onder uwe beveleu staan, te willen herinne ren, dat politieke manifestatiën, van welken aard ook, nadrukkelijk verboden zijn. De chefs moe ten zich, wanneer zij, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, zich tot hunne troepen richten, ont houden van elke zinspeling op de politiek, zoo wel binnenlandsche als buitenlandsche. Ik heb de zeldzame afwijkingen, die zich hebben voor gedaan, onderdrukt, maar zal die, welke zich opnieuw mochten voordoen, nog strenger onder drukken. Ik reken op den goeden geest van allen, om maatregelen te voorkomen, die ik met leedwezen, maar zonder aarzelen zou nemen. De Lesseps heeft zich gedwongen gezien," daar het verplichte vierde gedeelte van het be drag der uitgegeven aandeelen voor de nieuwe Panamakanaalmaatschappij niet is gestort, mede te deelen, dat de oprichting der nieuwe maat schappij niet doorgaat. De 71 jagers te Nancy, die op eigene hand en in het aangezicht hunner officieren een uit stapje naar België deden, zijn over verschillende bataljons verdeeld om voorts bij de strafkom- pagniën in Algerië te worden iugelijfd. Zij werden geboeid twee aan twee tusschen gen darmes vervoerd. De dood van den Aartshertog Rudolf heeft vanzelf de bijzondere aandacht doen vestigen op zijn oom Aartshertog Karel Lode wijk, die thans de vermoedelijke troonopvolger is geworden, en op zjjne drie zoons. Een Pester blad behelst de volgende bijzonderheden Aartshertog Karei Lodewijk heeft zijne kinde ren zeer streng met militaire tucht opgevoed. Ook heerscht in zijn huis een godsdienstige toon. Na den dood zijner tweede gemalin zou de Aarts hertog in een klooster zijn gegaan, als niet de wensch des Keizers hem daarvan had terugge- huuden. De opvoeders zijner kinderen waren de graven Degenfeld en Brandis en twee geestelij. ken, De oudste Prins, Frans Ferdinand, is vóor Bolswardsche Courant i n ff t ■J l y V n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1