NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OtSWASD M WONSERADEEL Aangifte open staattot1Mei1889, waarvoor aanvraagbilletten bij den Secretaris J. R. A. DONKER te Bolsward verkrijgbaar eijn. TENTOONSTELLING No. 14. Achten Twintigste Jaargang. 1889. B LN N EN L A N D. BU ITENLAN 1). DONDERDAG l APRIL. BOLSWARD, VOOR N. N. r M. E. van der MEÜLEN. »ir 17 regels. Ver- naar plaatsruimte. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van volgens 10 Ct. per regel. Overigens ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Inzenders worden attent ge maakt, dat de Wat den ondergeteekende betreft, hij verklaart gaarne belast te zijn met „de leiding der Bols- wardsche Courant”. „Maqonniek" echter is die leiding niet, want hij is geen maijon, geen vrij metselaar. Zoover hij bekend is met het streven der bedoelde orde, zou hij zich volstrekt niet scha men, daartoe te behooren, want hij weet dat namen als „Godloochenaars, ongeloovigen”, enz. niet anders dan scheldnamen zijn, die men op de leden toepast, of uit onkunde of uit boos opzet, om de eenvoudige lieden tegen de orde op te zetten. Hij vertrouwt dat het onmogelijk is, dat een man, als wijlen onze edele Prins Frederik, een der eerste rangen bekleed zou hebben in deze orde, als er iets in ware in strijd met ware vroomheid en reinheid van zeden. Dat er bij de leden kaf schuilt onder het koren, zal wel even waar zijn, als dat wij vele huichelaars, schijnheiligen, zede- loozen vinden onder Christenen van allerlei rich ting. Evenmin als dit iets bewijst tegen het Christendom als zoodanig, evenmin heeft men recht voor bovengenoemde afwijkingen de orde aan sprakelijk te stellen. Dat de oprichters van den Liberalen bond be gonnen zijn met zich allereerst in verbinding te stellen met vertrouwbare vrienden, eerst hebben willen weten of hun denkbeeld bij meerderen sympathie zou vinden, is zeker de meest gewone gang van zaken, die steeds gevolgd wordt door verstandige menschen. N. N. kan echter verze kerd zijn, dat zij geen lichtschuwe menschen zijn. Meer dan 100 mannen uit alle oorden van ons gewest waren den len April te Leeuwarden samen, de Bond is opgericht en spoedig zal naar buiten wel blijken, op welke grondslagen, met welke voornemens. Hiervan houd ik mij verzekerd, er zal met open vizier gestreden worden, de namen der leden van het Bestuur zijn bekend, waarheid zal de leuze zijn, geen onnatuurlijke verbintenissen zul len aangegaan worden, het slechte voorbeeld door de tegenpartij gegeven zal afschrikkend werken, men zal niets tegen het geweten doen. Nader wordt uit Parijs gemeld, dat de procureur- generaal Bouchez geweigerd heeft Vrijdagavond den eisch tot opening der instructie tegen Bou langer te onderteekenen, zoodat de zaak in de Kamerzitting van Zaterdag is behandeld. Bouchez achtte de daadzaken, waarop het onderzoek be rustte, niet van dien aard, dat daardoor een be schuldiging wegens samenzwering zou gerecht vaardigd worden. N. N. (üullo nomine, zonder naam) is zeer dik- I werf in ons land een edel mensch, iemand dien I ik graag onder advertentiën aantref, als er sprake I is van weldaden, die hij bewijst, zonder dat hij I het noodig acht, den volke te verkondigen wie I hij is. Hij geeft in het verborgen, niet eens op- I dat het hem in het openbaar vergolden moge I worden, in ’t geheel niet op hoop van zegen, al- I leen omdat zijn hart hem tot weldoen dringtde I weldaad worde bekend, anderen ten prikkel, de I weldoener blijve achter zijne naamloosheid ver- I borgen. Hij zij ten zegen. Naamloosheid is echter in vele gevallen een I zwart masker, dat een laag karakter openbaart I en de persoon, die het ontsiert, verbergt. Een I boos mensch, die onkruid in de goede tarwe zaait I en dat doet in de donkerheid van den nacht. j Zoo’n „zeker iemand”, zoo’n naamloos schrijver, I zoo’n N. N. heeft de onaardigheid gehad, om voor I eenige dagen aan de Amsterdammer" een artikel I uit Friesland op te zenden, waarvan het zeer I vreemd is, dat dit blad het opgenomen heeft. Hij is met al wat in hem is anti-liberaal. Vrij- I zinnigheid is een gruwel in zijne oogen. Hier- I mede is hij intusschen in zijn volle recht, als hij I nu maar met open vizier, op deugdelijke gronden I tegen de vrijzinnigen optreedt. t Doch onze ernstige grieve is, dat hij noch ’t een, noch ’t ander doet. Hij houdt zich schuil en valt met zeer onedele wapenen zijne tegen partij aan. Daar zijn, gelijk men weet, bij het lasteren, zekere geheimzinnige gebaren en woorden. Ge bruik die en ieder die ze ziet of hoort, althans in sommige kringen, denkt er bij aan al wat heel leelijk is, aan al wat verfoeielijk is. Onze naamlooze dan heeft ’t voorzien op den in Friesland op te richten „Liberalen Bond” en om dezen met één woord aan de verachting van het publiek prijs te geven, noemt hij hem „een vrij metselaarszaakje". Niet tevreden met dezen enkelvoudigen doodslag, strekt hij zijne hand ver volgens uit naar de Friesche Ct. die te Leeu warden wordt uitgegeven en steeds in handen was van Magonsnaar Friso, een in Workum verschijnend blad door twee vrijmetselende onder wijzers geredigeerd (welke beide echter reeds dui delijk hebben verklaard, aan de hun toegedachte misdaad doodonschuldig te zijn)terwijl het te Dokkum uitkomend blad Oostergoo, vroeger Car pentier Atting, ook een ma^on tot redacteur had”. Voorts zou het den naamlooze niet verwonderen, als ook de Bolswardsche Ct. onder Mafonnieke leiding stond, ja zelfs de (kleurlooze) Leeuwarder Ct. heeft een vrijmetselaar als redacteur”. Hiermede is de „kleine pers” plus het groote blad gevonnisd, der verachting van het vrome publiek prijs gegeven. De misdaad waaraan allen schuldig zijn is magonnerie, dat vreemde woord moet de akelig heid der zonde verhoogen. Zelfs blijkt uit het vervolg van het artikel, dat onze edele schrijver wil aantoonen, dat alles nóg erger is. De „Liberale Bond” nam: is zulk een radikaal monster, dat hij „tegen de oude Leeu warder zal optreden” en dus een zijner broeders zal trachten te verslinden, terwijl ’t voorts te vree- zen is dat de arme redacteurs of leiders der andere bladen een niet minder treurig lot wacht. Wonseradeel, 2 April, ’s Winters reeds I vervoegen de arbeiders zich bij de boeren om te I vragen of ze in ’t voorjaar ook werk bij hen I kunnen krijgen, om toch maar verzekerd te zijn I dat ze dan niet behoeven om te loopen. ’t Is I evenwel ook nu weer een treurig verschijnsel, I dat dit laatste plaats vindt. Ja ’t is in dezen I zoo, dat jongens, grooteren uit het werk keeren, I daar ze sommige werkzaamheden even goed en I natuurlijk voor minder geld kunnen doen. Aan- I houdend mooi weder blijft derhalve zeer gewenscht I opdat er zoo al geen gebrek, toch groote vraag I naar handen komt, naar handen, welke zoo gaarne I willen en toch allen nog niet werken kunnen. I Wonseradeel, 30 Maart. In de heden ge- I houden vergadering van den Gemeenteraad is I besloten 1. Negen personen, die volgens ingekomen I berichten in 1888 onderstand hebben genoten, I van de kiezerslijsten te schrappen. I 2. Burgemeester en Wethouders te machtigen I tot den publieken verkoop van het terrein der I voormalige aschverzamelplaats te Pingjum. j Ingekomen was een schrijven van de commis- I sie uit de vergadering van plattelandschgemeen- I teraden, in Nov. j.l. te Leeuwarden gehouden I houdende aanbieding van concept voor een aan I den Koning in te dienen adres tot verbetering I in den financieelen toestand van de plattelands- I gemeenten. Burgemeester en Wethouders stel- I den voor, dit adres in handen van eene commis- I sie te stellen. Dit voorstel vond bestrijding. Er I waren leden, die de indiening van een adres over- I bodig rekenden, vooreerst omdat het Ministerie I met den gedrukten toestand der gemeenten vol- I doende bekend is en ten anderen omdat reeds I de Staten voor de gemeenten den handschoen I hebben opgenomen. Van andere zijde werd ech ter de indiening van een adres verdedigd en een I daartoe strekkend voorstel werd met 9 tegen 5 I stemmen aangenomen. Verzending van het ont- I werp naar eene commissie werd daarna goedge- I keurd. Tot leden van de commissie werden ge- I kozen de heeren Scheepsma, Kool en Brandsma. Kirnswerd, 2 April 1889. J.l. Zondagavond vergaderden alhier 93 leden en begunstigers van ’t Ziekenfonds: Nut en Voordeel. Na de opening der vergadering en 't lezen der notulen deed de Penningmeester verslag van den toestand der financiën. De uitgaven over 1888/89 bedroegen f 431.35, de ontvangsten f 561.50, batig slot al- zoo f 130.15. ’t Fonds beschikt thans over een kapitaal van f 1105.63. Tot Secretaris werd herkozen de heer K. C. Postma, tot lid van de C. v. T. de heer J. J. Kroon en gekozen werd als zoodanig de heer J. v. d. Weide, ’t Leden tal bedraagt 114. Harlingen, 29 Maart. Gisteren had alhier in het logement „de Korenbeurs” eene verkooping van manufacturen plaats. Tijdens de verkooping kwam een persoon uit Bolsward binnen ook daar werden van deze goederen publiek verkocht die den verkooper op een niet zeer heusche wijze aansprak. Laatstgenoemde persoon scheen n.l. van de verkooping te Bolsward te hebben geprofiteerd doch bij nader onderzoek tot de conclusie gekomen te zijn, dat hij aan het ge kochte nu juist geen koopje had. Na niet wei nig geraasd en gescholden te hebben, waar schuwde hij het publiek om bij het koopen van deze goederen vooral voorzichtig te zijn en zich niet te laten beetnemen. Door een en ander ontstond natuurlijk niet weinig opschudding, zoo dat de tusschenkomst der politie moest worden ingeroepen. Natuurlijk was de lust tot koopen bij het publiek na dat incident er niet beter op geworden. Toch schijnt de koopman hier nogal zaken te hebben gemaakt, daar na afloop der verkooping aan onderscheidene behoeftigen 80 I pond rijst door hem werden uitgereikt. Fr. Crt. I De chef-conducteur van den Sneeker locaal- I trein, Zondagmorgen 9.3 uur naar Leeuwarden I vertrokken, viel bij het verlaten van den nog in I beweging zijnden trein, bij den wachtpost Wieu- I werd, vermoedelijk doordien hij met de broeks- I pijp aan een schroef was blijven haken, waar- I door hij met den rechtervoet onder het wiel ge- I raakte, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel zwaar I werd gekneusd. De ongelukkige werd, na voor- I loopig verband op de plaats van het ongeval, I met den volgenden trein verder getranspor- I teerd en per brancard naar het R. K. ziekenhuis I te Leeuwarden gebracht. I Door de Friesche Noord-Hollandsche stoom- I bor t-maatschappij zal over 1888 aan de aandeel- I houders 6 pct. dividend worden uitgekeerd. I In de 'lijd wordt door een inzender breed- I voerig het thema ontwikkeld, dat een volk we) I een persoon, maar geen college lief kan hebben. I De schrijver voert dit aan tegen een Regentschap 1 door den Raad van State en betoogt verder, dat voor het BAKKERSVAK en de ZUIVEL BEREIDING en verder van Voorwerpen van Nijverheid, Kunst en Algemeen Belang te houden van den 6 tot den 13 Au gustus 1889. Ainst. Crt. Te Doorwerth bij Renkum heeft de land bouwer H. zich door ophanging van het leven beroofd. Onder de vele oplichterijen, door den „Leid- schen millioenen-heer” gepleegd, wordt aan de Haart. Ct. het volgende staaltje uit Utrecht medegedeeld, waar hij winkelbediende was. Zijn slachtoffer was eene hoogst fatsoenlijke, doch niet met aardsche goederen gezegende juffrouw. Deze dame verkeerde veel ten huize van een familie lid van het jonge mensch, was agentesse voor eene Overijseïsche linnenfabriek en kreeg als zoodanig de opdracht om den voorraad van lijf goed, beddegoed en verder huishoud-linnen voor den rijk geworden R. B. in orde te maken. Zij ontving van hare fabriek een voorraad goed tot een bedrag van pl. m. f700, en maakte de verschillende goederen in orde, elk stuk gebor duurd met de adellijke rangkroon van „jonkheer” en daaronder een monogram van de letters R. B. Betaling voor het aldus gemerkte lijf- en huisraad-linnen geschiedde natuurlijk niet, en de fabrikant eischt thans betaling van de dame, die daardoor in groote ongelegenheid is geraakt. Dat hjj vermogende leveranciers oplicht is af- keurenswaardig, maar een onbemiddelde juffrouw op die wjjze voor zulk een bedrag te bestelen is een ploertenstreek, welke hem, die ze pleegt aan ieders verachting prijs geeft. Om die reden alleen reeds is het te hopen dat hem streng recht zal geschieden. ook wanneer één persoon, de heer Heemskerk of een ander, hoe geacht ook, regent wordt, hij nooit de liefde kan inboezemen, die een Vorst inboezemt. Een regent uit het vorstenhuis moet het eerst en meest in aanmerking komen. Hij voegt er de waarschuwing bij, dat een liefde in blanco, gelijk hij het noemt, gevaar loopt om af te sterven of avontuurlijk te worden en zich on verwachts te vestigen op een onwaardig voorwerp. Des inzenders betoog zal door niemand worden tegengesproken. Maar men moet de zaken nemen zooals zij zijn en kan ze niet maken, gelijk men wil. Of bedoelt de schrijver hetgeen het Dagblad met ronde woorden zegt: „Aan een ander dan aan de Koningin het Regentschap op te dragen, zou de meest anti-nationale beslissing zijn, welke men zou kunnen nemen”. Met die verklaring zou men zich volkomen vereenigen, indien aan de eerste voorwaarde wordt vervuld, dat H. M. de Koningin zelve bereid is het Regentschap te aanvaarden. Het zou ook in volle overeenstemming zijn met de wet op het Regentschap, die met nagenoeg eenparige stem men door de Volksvertegenwoordigers werd aan genomen en ook den wensch vervullen van alle Nederlanders, die hun vaderland liefhebben en aan het Huis van Oranje zijn gehecht. Eene „handeling die in hooge mate zwanger gaat van politieke immoraliteit” noemt de Stand aard een strooibiljet van de Schermvereeniging te Dordrecht, waarin de heer van Gijn voor het lidmaatschap der Tweede Kamer werd aanbevolen. De zwangerschap is veroorzaakt door de om standigheid, dat de Schermvereeniging den naam draagt van „Nederland en Oranje”. Op dezen naam meenen de anti-revolutionairen naar het schijnt uitsluitend recht te hebben. Maar het is toch geen handels- of fabrieksmerk, en als eene Schermvereeniging eenmaal dien naam ge kozen heeft, kan niemand haar van immoraliteit beschuldigen. Daar de president der Vereeniging met zijn naam en titel de aanbeveling onderteekent, ver valt elk denkbeeld van misleiding. Wij zouden er over zwijgen zoo niet de Standaard meende, dat de liberale pers haar oor deel zou onderschrijven. Eerst dan wanneer de heer van Megchelen zijn naam en zijne hoedanigheid van president der Schermvereeniging N. en O. verzwegen had, zouden wij het met de Standaard eens zijn. „Yn e greate seale” van Maison Stroucken hield Zondagavond de Forieniging Friso eene „lepenbiere Gearkomste”. Opgevoerd werden Alderljeafde, toanielstik yn fyf bidriuwen, fen F. G. Looijenga, en De opmakke brief, blijspil mei sang yn ien utkomste, fen S. H. Hijlkema. De zaal was bezet door eene menigte toeschou wers, die en met genoegen de spelers volgden. „Ik zou ’t nooit zoo mooi deent hebbe,” merk te een dametje op, wat ten eerste een bewijs was dat de spreekster, uit hare uitspraak af te leiden, een geboren Leeuwarder was, en ten tweede dat het spel heel mooi was. „Ik hè ’t nooit zoo mooi zien,” was ’t antwoord eens Snee kers. „Hja binne net tige test yn ’e rol”, was het oordeel van een derde en „zij speult stijf,” merkte een genaturaliseerd Arasterdamsche Fries op, waarmede het vonnis werd geveld over eene dame, die hier of daar eens in haar rol bleef haperen of ruzie had met de muzikanten, die niet speelden zooals zij verkoos te zingen. ’t Is waar, de rollen waren bij een enkele niet al te vast ingestudeerd, doch dit neemt niet weg dat het geheel tot aller genoegen werd weerge geven en dat men aandachtig heeft zitten luiste ren van half 8 tot ruim 1 uur, wat wel eenigs- zins te veel gevergd was. Dat bij ’t bal de Schotsche trye niet werd ver geten, volgt uit den aard der zaak. Wanneer het op „ploffen” aankomt, zijn de Friezen nog niet verbasterd. Het drama te Meyerling, de raadselachtige dood van den Kroonprins Rudolf, schijnt dezer dagen een naspel te hebben gehad, dat echter in de zaak zelve geen ophelderingen brengt. Men meldt thans dat in een plaatsje op de gren zen van Zuid-Frankrijk een duel heeft plaats gehad tusschen Graaf Hoyos, een vriend van den Kroonprins en die tijdens diens sterven op Meyer ling was, en den heer Baltazzi, oom van Mary von Vetsera, waarbij laatstgenoemde gevaarlijk werd gekwetst. Op last van den Keizer van Oostenrijk zal een onafgewerkt portret van wijlen Kroonprins Rudolf, door den Poolschen schilder Thaddeus Adjukievics aangevangen, alsnog verder worden voltooid, met uitzondering van het aangezicht, waarin de Keizer thans reeds eene zóó treffende gelijkenis ziet, dat hij den kunstenaar verzocht heeft geen enkele penseelstreek daar meer aan toe te voegen, hoewel deze zelf dit onderdeel nog voor onafgewerkt houdt. Het portret stelt den Prins op een derde der natuurlijke grootte te paard voor, in den grijs-blauwen klein tenuerok van een generaal. Slechts tweemaal heeft de Prins voor dit portret geposeerd. Het laatste des Vrijdags vóór zijn dood, en hij maakte bij die gelegenheid afspraak met den schilder voor een derde zitting, welke geweest zou zjjn op den dag van zijn sterven. De heer Adjukievics is voornemens een kopie van dit stuk elders ten toon te stellen. De hertog van Aumale is tot president der Academie Franfaise benoemd voor het tweede kwartaal van het loopende jaar. De heer Scholl, burgemeester van Pont- a Mousson is afgezet, omdat hij bij de revisionisten vergadering de leiding op zich nam. De aanhangers van Boulanger verspreiden het gerucht, dat het Ministerie heeft besloten een aanval tegen Boulanger zelf te doen en voegen er bij, dat het is geschied op nadrukke lijk aandringen van den afgevaardigde Arène en diens vrienden, van wie het bekend is, dat zij voor geen middel terugdeinzen, om zich van Bou langer te ontdoen. Of zij echter werkelijk het Ministerie tot dit besluit hebben gebracht, wordt nog algemeen betwijfeld, daar Arène nog dezer dagen een buitengewoon heftig artikel schreef, dat hij, wanneer zijn doel bereikt was, zeker achterwege zou gelaten hebben. Het is echter zeker, dat invloedrijke afgevaardigden als hunne meening verkondigen, dat men de Boulangisti- I sche samenzwering slechts dan met goed gevolg zal bestrijden, als men haar hoofdbestanddeelen treft. Bolswardsche Courant TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1