NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAR® EN W0KSÏ84D8J1 12 13 MSI AK I I I L ,111 A. Draisma de Vries. buitenland. w De stembus is geopend van s morgens 9 tot 's namiddags 5 uur. De Verkiezingen van 14 Mei. J W. A. Peereboom, P. Lycklama a Nyeholt, Y. Oosterloo, L Hannema 1889. No. 19. VOOR INGEZONDEN. B I N N E N L A N D. Achten Twintigste Jaargang. DONDERDAG 9 MEI. 1 M a I I dat de Bolsward, 6 Mei 1889. Dit nommer wordt aan VELE Kiezers in het Hoofdkiesdistrict Frane- ker toegezonden. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Uw Dn., C. W. EISMA. I ■i Mijnheer de Redacteur Het komt mij goed voor kortelijk mede te deelen, dat de volkspartij zich genoodzaakt heeft gezien, mijne candidatuur voor lid van de Prov. Staten in te trekken, nu gebleken is dat ik geen volkomen instemming kan betuigen met hare sta tuten, waar zij bij art. 2 alinea l directe invoe ring van algemeen kiesrecht beoogt. Ik wensch eerst leerplicht, arbeidswetgeving enz. tot stoffelijke en moreele verheffing des volks, om daarna het volk in algemeenen zin kies- en stemrecht te geven. Dadelijk geve men het aan wien het toeyertrouwd kan wordenhet tegen woordig beperkte kiesrecht is mij te min. De volkspartij redeneert precies in een tegen overgestelde richting. Zij ziet in alg. kies- en stemrecht een oorzaak voor verbeteringen. Zij oordeelt dat de geschiedenis der volken en ook de ervaring der laatste jaren ons leert, dat wij geen grondige verbeteringen van bovenaf hebben te verwachten. Waarschijnlijk heeft zij gelijk, vooralsnog kan ik echter niet in alle opzichten met haar méé gaan. Intusschen wensch ik niet beschouwd te heb ben, dat ik mij oin de een of andere reden daar buiten gelegen, teruggetrokken heb, want dit is zoo niet. Ik hoop steeds op overeenstemming en samen werking in het belang der geestverwanten. Met achting, Bolsward. In de vorige week is de heer Mr. P. Peereboom alhier, beëedigd als advocaat en procureur bij het Hof te Leeuwarden. Eene nieuwe boerenplaats aan den Zeedijk tusschen Pingjum en Zurich, toebehoorende aan den heer van Ringh van Pingjum en bij den landbouwer J. Blanksma in gebruik, is Zondag avond door den bliksem in brand geslagen en geheel afgebrand. Te Schettens sloeg de bliksem in de boeren- huizinge van J. B. Jansen, zonder brand te ver oorzaken. Eene vrouw geraakte door den schrik geheel verstijfd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij het slot „Jongema-State” te Rauwerd werd eene koe van den landbouwer G. Bottema door den bliksem gedood. Een Schaap van den landbouwer F. H. v. d. Veen te Tietjerk is in de weide door het hemel vuur doodgeslagen. Hoe de leden der Staten-Generaal dachten over het voorstel der Regeering om te besluiten tot het geval voorzien bij art. 38 der Grondwet, is slechts voor de beoefening van het staatsrecht nog van belang, nu overeenkomstig het voorstel reeds is besloten. Het verslag, dat van de ge dachtenwisseling in de afdeelingen is opgemaakt betreft bijna uitsluitend bespiegelingen over de quaestie van den vorm, waarin de Grondwet niet heeft voorzien omdat in het geval zelf niet voor zien is. De eenige meer practische opmerking, welke er in gemaakt wordt, komt voor aan het slot, waarin de wensch van eenige leden wordt uitgesproken, dat een wetsontwerp mocht worden ingediend tot voorziening in het Regentschap voor het geval, dat de Koning wederom tijdelijk buiten staat mocht geraken de Regeering waar te nemen. De Synode van het Hervormde Kerkge nootschap heeft aanbevolen des Konings herstel in de kerken te gedenken. Van regeeringswege is geen wenk in dien zin gegeven. Dit is ook niet noodigieder kan voor zich zelven op zijne wijze, ook door het gebed, zijne dankbaarheid uiten voor deze gelukkige gebeurtenis. Maar wel moet het eenige bevreemding wekken, dat van hoogerhand eene algemeene bedestond niet wordt aanbevolen, wanneer men zich herinnert, dat in de Staatscourant eene opwekking daartoe voor kwam, toen het gold de zeereis van den nieuw- benoemden Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië. Het Weekblad van Ned.-Indië, dat sedert 5 maanden ongeveer bestaat, meldt in eene cor respondentie uit Buitenzorg o. a. het volgende „Het is nu nog wat stiller dan het al was. Des Konings toestand trekt Hordijk zich nogal aan, want hij is een oprechte Oranjeklant en om die reden is alle pret ten paleize geschorst. Z. E. treurt echter niet in de binnen kameren, want als ’t weer maar eenigszins deugt gaat hij uit wandelen, doodeenvoudig en meestal alleen. Mevrouw Hordijk toert meer. Z. E. werkt kolossaal veel af en vele beschik kingen zijn bijna geheel uitgewerkt. De secretarie heeft daarom ook geen achterstand dan die on vermijdelijk is. Die toestand is ongekend gun stig, maar kan nog beter worden als de resi denten en directeuren per keerende antwoorden.” In het Rott. NbL wordt van het gerucht melding gemaakt, dat de Koning, alvorens Hij naar het buitenland mocht vertrekken, een be zoek zal brengen aan Amsterdam. De Duitsche Keizer en zijne gemalin be vinden zich sedert Zondag te Kiel, waar zij bij de doopplechtigheid van den zoon van Prins Hendrik tegenwoordig waren. De Keizer hield zijn petekind ten doop. De Vorsten van Hessen- Meiningen en Mecklenburg waren mede aan wezig. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Glasgow Herald, heeft Keizer Willem het verlangen geuit, öij zijn bezoek aan Engeland persoonlijk kennis te maken met een aantal der voornaamste staatslieden, generaals en admiraals, teneinde daardoor dezen den indruk te benemen, als zouden hij en zijn Gouvernement jegens Groot- Britannie onvriendschappelijke gevoelens koes teren. De Eiffeltoren zal eerst den 15 Mei voor het publiek opengesteld worden. President Carnot heeft een bezoek gebracht aan eene studentensociëteit in de Rue de Ecoles te Parijs. Hij werd er ontvangen door den Mi nister van Onderwijs, den heer Fallières en an dere autoriteiten van de universiteit. De voor zitter van het comité van de vereeniging der studenten betuigde den heer Carnot dank voor het bezoek. „Ik heb sinds lang beloofd, ant woordde de President, u een bezoek te brengen. Thans volbreng ik mijne belofte. Het verheugt mij de jongelingschap te zien, die ik acht, die ik liefheb, en die de toekomst van Frankrijk en de Republiek is.” De heer Carnot bezocht nu eenige zalen eu verscheidene boekerijen, ge volgd onder anderen door studenten. Daarna heeft hij zich begeven naar het tweede vereeni- gingsgebouw. Daar werd hem, ter herinnering aan zijn bezoek, uit naam der vereeniging een prachtwerk, gebonden in wit satijn, aangeboden, bevattende de cursussen van alle Parijsche fa culteiten en eene menigte voor de studenten wetenswaardige bijzonderheden. Toen hem werd verzocht zijne handteekening te zetten onder zijn photografisch portret, schreef hij„Aan mijne jeugdige vrienden, Carnot 3 Mei 1889”. En hij voegde er mondeling bij„Ik zie met ge noegen, dat gijlieden goed ingericht zijt voor de studie. Uwe vereeniging gelijkt op een bijen korf in volle werkzaamheid’Vervolgens werd hem een Hongaar voorgesteld, student aan de hoogeschool te Pest, die naar Parijs gekomen was om zijn accademiebroeders een bezoek te brengen. „Ik ben overtuigd”, dat gij welwil lend voor iiem zult zijn en voor de andere vreem de studenten, gelijk zij onlangs voor u zijn ge weest.” De President der Republiek verliet het gebouw onder luide toejuichingen. Zijne komst had hij doen voorafgaan door een geschenk van het werk in vijftig deelen, schitterend gebonden „Les grands Ecrivains de Ia France.” Zondagmiddag om 12 uur, op het oog;enblik. dat de President der Fransche Republiek het Elysée verliet, om zich naar Versailles te be geven, drong een persoon door de menigte heen, die een pistoolschot op Carnot loste. Dit schot kon den President, wiens rijtuig zijn weg ver volgde, niet deren, want het bleek, dat de on middellijk in hechtenis genomen persoon slechts comedie had gespeeld: zijn vuurwapen was met los kruit geladen hij verklaarde de aandacht op zich te hebben willen vestigen, omdat hij het slachtoffer was eener onrechtvaardigheid en zich zoo diep ongelukkig gevoelde. President Carnot, geëscorteerd door cavalerie, reed door en werd door de menigte luide toege juicht. Langs den weg dien hij door Sèvres af legde waren alle woningen feestelijk getooid. Om 2 uur kwam hij te Versailles aan, waar de bur gemeester dier stad hem verwelkomde. De troepen van het garnizoen waren voor het Hotel des Menus Plaisirs opgesteld. EEN NATIONAAL BELANG. ----- Jaren aanéén hebben de periodieke verkiezin gen van de helft der leden van de Staten der verschillende provinciën, voornamelijk een ge- v, estelijk, vaak en terecht, een districtsbelang gehad. Het was zeer juist gezien van Thorbecke, dat in iedere provincie een zelfstandig bestuur moest zijn, waarin niet in de eerste plaats staatsman nen behoeven zitting te nemen, maar vooral de zoodanigen, die met de verschillende toestanden bekend zijn in de districten, die hen afvaardigen. Als regel moet dus ook bij periodieke verkie zingen het provinciaal belang en mag vaak ook het districtsbelang, op den voorgrond treden. Volgens Art. 82 echter der Grondwet worden de leden der Eerste Kamer van de Staten- Met groot genoegen vernemen wij, dagen van 12 en 13 Mei a.s. ook in onze stad op ernstige en zoo veel mogelijk feestelijke wijze zullen worden doorleefd. Op den Zondag zullen in de verschillende kerkgebou wen dankgebeden worden opgezonden, om God te loven voor het onverwacht herstel van onzen g-eëerbiedigden Ko- ning en het voorrecht aan Z. M. en het Nederlandsche volk geschonken, dat onder zijne regeering een veertig jarig tijdperk van vrede en welvaart is mogen worden doorleefd En den volgenden dag zal het feest zijn voor de kinderen van heel de burgerij. Op voorstel van den Burgemeester heeft de Raad met algemeene stemmen be sloten hiertoe eene som beschikbaar te stellen en ditzelfde is geschied door de Voogden van het St. Anthonie Gast huis. Wij achten het een zeer geluk kig denkbeeld, om op deze wijze aan ouders en kinderen een feestdag te bereiden, waar de tijd geheel ontbrak voor de regeling van verdere feeste lijkheden. Neerlands jeugd, het volk der toekomst, zal alzoo een indruk kunnen ontvangen van de eenheid van heel het volk, waar het zich schaart rondom den troon van zijn Vorst, van den zegen dien God schenkt, aan ons kleine, maar zoo gelukkige land, met zijn schoon verleden en zijn belang rijke toekomst. Ongetwijfeld zullen alle burgers, zoo veel in hun vermogen is, gaarne willen voldoen aan de uitnoodiging van den Burgemeester, om op beide die dagen de nationale driekleur en den oranje wimpel te laten wapperen uit hunne woningen. Laat den volgenden dag een ern- stige strijd aan de stembus gestreden worden, ook die zal met eerbiediging van recht en orde worden doorleefd, maar vooraf moge het blijken, dat op Neerlands dierb’ren grond, een volk leeft, „van vreemde smetten vrij", eene natie, de vrijheid waard, die hier, als nergens elders, wordt genoten. misschien liever een ander candidaat zag, het geldt ditmaal alleen de personen, inzoover zij vertegenwoordigers zijn van het liberale begin sel. In dit opzicht nu verdienen, naar ons oor deel, de aftredenden ons volle vertrouwen en terwijl wij eiken kiezer aansporen, getrouwelijk zijn plicht te vervullen, bevelen wij ten sterkste de herkiezing aan der aftredende leden Generaal door dit Provinciaal Bestuur gekozen en al treedt dit deel van zijn taak gewoonlijk wat op den achtergrond, bij de aanstaande ver kiezing is dit zoo sterk mogelijk op den voor grond geplaatst. In Maart ’88 is de Tweede Kamer „om” ge gaan in Mei '89 moeten de Provinciale Staten zooveel mogelijk „om”, want in de Eerste Kamer moet de meerderheid verplaatst worden van de linker- naar de rechterzijde. Heeft het vorig jaar Friesland den doorslag gegeven, ook nu zijn veler oogen op dit gewest gevestigd. Eu in deze provincie heeft de verkiezing in het district Franeker groote beteekenis. Vallen hier de vijf liberale candidaten, dat geeft een verschil van tien stemmen”. Met recht schrijft Het Vaandel met het oog op den 14den Mei. „Het zal een dag van groote gevolgen zijn. De strijd zal uiterst fel zijn. Daarom kiezers! Weest op uwe hoede, laat u niet misleiden, dat er geen politieke belangen in het spel zijn, maar alleen provinciale”. „De strijd op 14 Mei a.s.,” zoo laat het Roomsch- Katholiek Nieuwsblad voor Gelderland „De Post'’ zich hooren, „het kan niet genoeg herhaald wor den, zal een gevecht zijn op leven en dood tus schen liberalen en antiliberalen”. Reeds tijdens de indiening der kiestabel door de Regeering schreef het Venloosch Weekblad, met het oog op de omzetting der Eerste Kamer „In plaats van er jaren mee te tobben, willen wij er korte metten mee maken, want er is haast bij”. Bij de keuze van 14 Mei moet ditmaal het nationaal belang op den voorgrond treden boven het provinciale en dat van het district. Persoonlijke en plaatselijke overwegingen moe ten op den achtergrond staan. Niet de liberalen hebben dit gewild, allerminst de Eerste Kamer. Met prijzenswaardige gematigdheid, met wel willendheid zelfs is zij het Ministerie tegemoet getreden. En waarlijk ook van de tegenpartij in de tweede heeft de regeering meer steun dan tegenwerking ondervonden. Doch ter onzaliger ure heeft de Minister van Binnenlandsche zaken eerst eene poging gedaan om de kiesdistricten voor de Provinciale staten te veranderen. Dit moge voorgesteld zijn als de onschuldigste zaak der wereld. Wie kan gelooven, dat de regeering zoo naief, zoo on- noozel zou zijn geweest? En in de tweede plaats wordt juist enkele dagen vóór deze ver kiezing een ontwerp ingediend tot wijziging der wet op het lager onderwijs. Zou ook dit louter toeval zijn Het Vaandel en zooveel andere bladen, weten wel beter. „Ook voor ons,” schrijft genoemd blad, „zal dit wetsontwerp op den voorgrond treden. De schatkist moet niet meer uitgemergeld worden voor eene school, die het ongeloof aan de natie oplegt. Daarom juichen wij het toe, dat nu juist vlak voor de verkiezingen deze wet van ’s Mi nisters bureau kwam.” Kan het verband duidelijker blijken Maar gelijk het „zeer natuurlijk heet, dat de anti-revolutionairen met de Roomsch-Katholieken samenwerken om een eind te maken aan de liberale overheersching”, zoo zou het zeer onnatuurlijk zijn, indien nu ook niet al wat van liberalen huize is, zich aansloot als een eenig man, in heel het land en in ons district. Aan de overzijde dweept men voorwaar niet met el kanders candidaten. integendeel men laat elkaar soms bitter-zoete liefelijkheden hooren, maar in de stembus staan zij, „als zonen van hetzelfde huis, die als broeders samenwonen”, heel gezel lig op één stembrief, al wordt later „’t liefde vuur wel weer verdoofd”. Het zou treurig zijn, indien de zege verloren ging door gekibbel van de liberalen onderling. Mogen radicalen en volkspartij (waaraan ont leent deze het monopolie van dien naam?) toch begrijpen, dat wij gegroeid zijn uit één stam. Volgen wij niet het voorbeeld der sociaal-demo- craten, die der tegenpartij de overwinning be zorgen, om de ellende te verwekken of grooter te maken. Vrage men niet of deze en gene 'l*4 k. Bolswardsche Courant rj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1