NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD PROCLAMATIE. Bericht. W*. Van het den 12 111'11 uitge- 1889. No. 20. Acht en Twintigste Jaargang. VOOR Hl NN EN LA N D- BUITENLAND. Ka het Feest. DONDERDAG IC MEI. b .e ï&i van WILLEM. i t ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. i i I K| Geliefde Landgenooten en Onderdanen Heden zijn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche Volk heb aanvaard. Zal Mijn Volk van Mij getuigen, dat Ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mijn Volk getrouw is gebleven aan Mij en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Volk roep Ik op dezen plechtigen dag dienzelf den zegen in. De herinnering aan het verleden is Mij een waarborg voor de toekomst Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij! Het Loo, 12 Mei 1889. van ons BLAD, zijn nog enkele Ex. verkrijgbaar a <»-•<» Jules Ferry, wien het lidmaatschap is aan geboden van het comité voor het oprichten van een standbeeld voor Thiers te Parijs, heeft zich daartoe volkomen bereid verklaard. In den brief dien hij daarover schrijft zegt hij o. a., dat de roem van Thiers toebenoort aan het vaderland, dat hij gewaarschuwd heeft aleer de oorlog uit barstte, dat hij gedurende den oorlog staande heeft gehouden, dat hij met volhardende scherp zinnigheid opgebeurd en geleid heeft op den weg van het noodzakelijk gouvernement, en dat hij eindelijk door wonderen van bekwaamheid ont rukt heeft aan de verdeeldheid, aan de regeering- loosheid, aan de onmacht. Hij is de stichter van de parlementaire Republiek evenals de bevrijder van het grondgebied. De Pruisische Minister van Binnenlandsche Zaken is naar W estfalen gegaan om zelf zich een oordeel over den toestand te kunnen vormen. Te Dortmund heeft hij een onderhoud gehad met verschillende autoriteiten en is daarna naar Berlijn teruggekeerd. De vertegenwoordigers der gezamenlijke mijn groeven in het opper-bergambtsdistrict Dort mund verklaren, ernstig besloten te zijn verhoogde loonen toe te staan, wanneer de arbeiders het werk weder zullen hebben opgevat. Zij verkla ren, dat het onmogelijk en onzinnig zou zijn, tot eene algemeene loonsverhooging naar eene bepaalde percentage te besluiten, en zeggen, dat de inkrimping van den werktijd van 8 uren eiken zaakkundiger! grond mist. Uit de Westfaalsche mijndistricten wordt het volgende gemeld In de groeve Schleswig (bij Dortmund) was Vrijdagmorgen het volk nog aan het werk ge gaan, maar de middag-ploeg weigerde op te komen. Des avonds verzamelde zich eene groote menigte, welke tegen 9 uur in de nabijheid der groeve stand hield. De directeur vroeg wat zij wilden de bekende voorwaarden werden gesteld, die de directeur verklaarde niet te kunnen toestaan. Er werd met steenen gegooid en enkele beambten werden zwaar mishandeld. Later ging de menigte uiteen, maar ieder bleef op straat. Des nachts te half vier kwam met een extra-trein een deta chement militairen uit Horde, waarvan de bevel hebber, een luitenant, dadelijk liet bekend maken dat ieder zich uit den omtrek der groeve be hoorde te verwijderen. Hieraan werd niet voldaan twee hoopen volks verzamelden zich op verschil lende plaatsen, de soldaten werden uitgejouwd en voor „zandhazen” gescholden. Herhaaldelijk werden sommatiën gedaan om uiteen te gaan en gewaarschuwd dat er geschoten zou worden; het baatte niets. Bij het aanbreken van den dag waren er ook vrouwen en kinderen onder den hoop ge komen. Na eene laatste waarschuwing, door trom geroffel ondersteund, werd eenmaal vuur gegeven, waardoor twee mijnwerkers en eene vrouw dood neerstortten, zes personen werden zwaar gewond, waaronder een kind van vier jaren, en velen wer den licht gekwetst. Ook nu nog ging de menigte niet uiteen, tot het eindelijk den directeur gelukte hen door beden en vermaningen tot heengaan te bewegen. In het geheele district Dortmund breidt de be weging zich uit. In eene gehouden vergadering van mijnwer kers uit Essen is besloten, heden Maandag in alle 42 mijnen van het Essener district den ar beid te staken. De Nederlandsche club te Brussel heeft Zaterdagavond den 40en gedenkdag der regeering van den Koning der Nederlanden gevierd. Aan het feestmaal deed de voorzitter, de heer de Ja ger, de weldaden der regeering van Willem III uitkomen, waarna hij dronk op het gelukkige herstel des Konings. De heer Sohngen, president der Nederl. Maat schappij van weldadigheid te Brussel, stelde een dronk in op de gezondheid des Konings van België. Andere toosten werden gedronken op Koningin Emma en het Prinsesje. De heer Odilon Perier, Belg, dronk op de ver standhouding tusschen Belgen en Nederlanders. terdichte schotten in de stoomboot zich hebben begeven, of deze op de hoogte van den ketel is gebroken. De werkzaamheden zijn voorloopig gestaakt. De doorvaart van binnenschepen te Har lingen is tegenwoordig iets beter dan voor eeni- gen tijd, doch aanmerkelijk minder dan vorige jaren. Men wil dat de oorzaak van dezen achter uitgang daarin is gelegen dat Stavoren thans zoo uitstekend is ingericht. Ongetwijfeld doet ook de buitengewoon slechte toestand van den trekweg van hier naar Franeker niet weinig schade, ’t Is bij duister weder voor de scheepsjagers dan ook werkelijk levensgevaarlijk den weg te pas- seeren. Wanneer zal aan dien ellendigen toe stand nog eens een einde worden gemaakt Het spreekt vanzelf, zal men zeggen, toch verdient het opmerking, dat terwijl Nederland aan den vooravond staat eener verkiezing, waar aan groot politiek gewicht wordt gehecht en waarbij de gemoederen sterk in beweging zijn gebracht, alle partijen zich toch vereenigen om het feest des Konings te vieren. Dit is wel een teeken van den goeden constitutioneelen geest in ons land en de erkenning dat de Koning boven de partijen staat. De N. R. Ct. stelt de flagrante onwaarheid in het licht, die dr. Kuyper verkondigt als hij in zijne Standaard zegt, dat „de liberalen onder Thorbecke’s leiding de Provinciale Staten tot kiescolleges voor de Eerste Kamer stempelden, en dat de liberalisten in den stille door deze dubbele qualiteit misleidend, de Provinciale Staten tot hun privatief jachtveld hebben ge annexeerd, om door de Eerste Kamer altoos meester in het land te blijven.” De N. R. Ct. teekent hierbij aan Thorbecke was geen Minister, toen de Grond wet tot stand kwam. Thorbecke was tegen het bestaan eener Eerste Kamer. Als zij toch moest bestaan, wilde hij haar doen kiezen door dezelfde kiezers, die de Tweede Kamer kozen. De Eerste Kamer werd vooral door hen, die voor den democratischen stroom beducht waren, gesteld als een tegenwicht tegen dit gevaar. Niet wetende, hoe anders de zaak op te lossen, nam de Regeering ten slotte de toevlucht tot het thans in de Grondwet opgenomen stelsel. Waarlijk, dr. Kuyper blijkt beter te passen op een kansel, waar niemand hem kan tegen spreken, dan in den redacteurszetel van een politiek blad den kiezer les gevende in de ge schiedenis van ons staatsrecht. Als er toch eens geen deputaten waren en de deputaten geen vergaderingen hielden Zeker zouden wij dan missen de volgende oplossingen van gewichtige quaestiën, welke de heer Kuyper bij die gelegenheid gegeven heeft. „In zake kapitaal en arbeid is onze eisch Christelijke existentie verzekerd aan allen.” „In koloniën vrije loop van het Evangelie.” „Noch doctrinaire freetrade, noch stelselmatige protectie.” Wie ’t weet te zeggen, moet het zeggen, maar wie het niet weet, doet beter te zwijgen. Die goede deputaten, die zulke dingen voor gangbare munt aannemen. In de N. R. Ct. wordt medegedeeld, dat de Shah van Perzië dezen zomer ook Nederland zal bezoeken. Hij zou dit incognito doen, wegens de ziekte des Konings en omdat hij niet indertijd, gelijk andere vorsten, was uitgenoodigd. De N. R. C. meent, dat de beterschap des Konings het eerste motief zal doen vervallen en dat onze Regeering niet nalaten zal ook het bezwaar weg te nemen. Van dit bezoek verwacht het blad gewichtige gevolgen met het oog op de vriend schappelijke betrekkingen, welke vroeger tusschen Perzië en Nederland bestaan hebben. Uit Utrecht schrijft men: Onze gansche stad wordt van zuid naar noord doorsneden door een Rijntak, die Oudegracht heet. Een merk waardigheid daarvan zijn de straten, welke die gracht begrenzen. Eerst heeft men de zg. wer ven, ongeveer een halven meter hooger dan de gracht en vervolgens de begane straat, die circa 4 meter hooger ligt. Langs de geheele gracht is die straat door ijzeren rasterwerk afgezet. Woensdagmiddag nu bevond zich op een gedeelte der Oudegracht een eierenkoopman, die, willende wachten op zijn vrouw, zich neerzette op de balie of het bovenbedoelde rasterwerk. Doch nauwe lijks zat hij, of het ijzer brak onder hem af, zoo- dat de man achterover neersloeg op de bestrate werf. Wel schoot dadelijk hulp toe, ook genees kundige, maar de val was zoo hevig geweest, dat de man, die op raad van den geneesheer, niet per rijtuig, maar per schuit naar het zie kenhuis werd vervoerd op weg daarheen reeds overleed. Men schrijft uit Oostellingwerf. Een be hoeftig schippertje kwam deze week te Appelscha met een ladinkje stratendrek, dat hij daar aan iemand verkocht. Bij het lossen kwamen uit de mest te voorschijn een gouden ring, een zilveren knipje, een sigarenpijpje met zilver gemonteerd, benevens een paar prachtige pijpen, ’t Was voor den armen man een heele meelooper en hij gevoelde zich dan ook recht gelukkig met zijne vondst, ’t Heeft er echter veel van, dat men in de steden slecht op de kleintjes weet te passen. Aan den avond van den 13en was er in „de Doele” een keurig concert van de Zangvereeni- ging „Caecilia”, met medewerking van den heer I. A. Koster, die op treffende wijze een paar volksliederen zong, in „Amicitia” was evenals in „de Doele” een talrijk gezelschap bijeen in op gewekte stemming en woorden werden gespro ken, die getuigden van liefde voor Vorst en Va derland. Door de zorg van de Nederlandsche Tramwegmaatschappij verspreidde des avonds een „Wellslamp” eenige uren haar schitterend licht, bij Bengaalsch vuur bracht de schutterij den burgemeester eene serenade, met fakkels hield zij een optocht door de stad en zoo wed ijverde het kunstlicht met het zachte, vriendelijke schijnsel der maan, die dit woelige tooneel in den hooge verlichtte. Lang na het middernachtelijk uur eindigde het feest en keerde elk voldaan huis waarts, terwijl de orde nergens werd gestoord, gelijk dit de gewoonte is in onze goede stad. Franekeradeel, 11 Mei. Door de warmte der laatste dagen hard vooruitgegaan, is het koolzaad begonnen te bloeien, zoodat er voor de nijvere koninkrijken der bijenhouders weer ge legenheid bestaat om op de koolzaadvelden een schat van honig op te doen. Dezer dagen werd op een huis staande naast de fabriek van de firma J. Veen Co. Cacaofabrikanten te Sneek het reclamebord van de firma van Houten geplaatst. Waarom de firma juist dit huis heeft uitgekozen kunnen wij niet begrijpen, daar de plaats slecht gekozen is om de aandacht te trekken en veronderstellen wij dan ook hiervoor eene bijzondere beweegreden is. Zeer eigenaardig heeft nu de Firma J. Veen Co. hiervan partij getrokken door een bord er naast te plaatsen zoodat men thans kan lezen Veen’s cacao goedkooper dan Van Houten’s cacao alle soorten erkend als de beste goedkoopste in gebruik. Van het Loo wordt aan het Hdbld. gemeld: Ten einde alle onderhoorigen van het Loo in de gelegenheid te stellen den gedenkdag der veertigjarige regeering van Z. M. den Koning met hunne gezinnen feestelijk te vieren, heeft H. M. de Koningin heden aan iederen arbeider zes fiesechen bier, een grooten koek en een pond tabak doen uitreiken. De werkvrouwen ontvin gen ieder een geldstuk, dat haar door H. K. H. prinses Wilhelmina met den koek in persoon werd ter hand gesteld. De verschillende bazen, parkwachters en jachtopzieners ontvingen elk 5 ffesschen wijn en een kistje sigaren. De kinderen van het personeel worden heden namiddag van 2 tot 5 uren aan de boerderij in het park onthaald op chocolade, krentenbrood, sinaasappels en goocheltoeren van den ouden heer Bamberg. H. M. de Koningin en prinses Wil helmina zullen tegen 3 uren de feestvierende kin deren bezoeken. De ouders hebben een vrijen dag en kunnen dus getuigen zijn van het genot, dat hunnen kinderen verschaft wordt. Heden avond zal een ingezetene uit Apeldoorn, die ongenoemd wenscht te blijven, eene uitdeeling van versch vleesch aan behoeftigen doen plaats hebben. Ook te Rotterdam schijnen de parachute- mannen niet erg gelukkig. Zaterdag waren aldaar duizenden op de been, teneinde getuige te zijn van het opstijgen van een Amerikaanschen lucht schipper, die zich met eene parachute zou laten nederdalen. Op het afgesloten terrein op de Marinewerf, aan den Oostzeedijk, waren vele belangstellenden saamgevloeidde drukte nam er steeds toe en de luchtreiziger zou zonder twijfel eene goede recette gemaakt hebben, indien hij door het regenachtige weder en den hevigen wind niet tot het besluit had moeten komen van zijne onderneming af te zien. Toen hij dit besluit ten 3’/2 ure kenbaar maakte, werd terstond opge houden met het uitgeven van entréekaarten niet alleen, maar begon de kas zonder de minste aarzeling de reeds verkochte biljetten in te wis selen. Dat mocht evenwel niet beletten, dat een woeste hoop zich om de kas vereenigde en een dusdanig gedrang deed ontstaan, dat velen zich verplicht zagen hun geld in den steek te laten, in het vertrouwen, dat hun entréebiljet voor eene volgende gelegenheid geldig zou blijven. De politie was onmachtig de orde te handhaven. Een in specteur, die het beproefde, raakte dermate in het gedrang, dat hem de pantalon van het lijf werd getrapt. Zijn wij wel ingelicht, zegt het Hdhl., dan heeft de directie van een suikerraffinaderij te Amsterdam de directie van een der mijnen in de nabjjheid van Dortmund, waar thans werkstaking heerscht, langs gerechte! ij ken weg in gebreke doen stellen, wegens verzuim om steenkolen vol gens overeenkomst te leveren, zonder daartoe door overmacht te zijn gedwongen. Eene werk staking toch zou niet als overmacht zijn te be schouwen, zoodat de gevolgen van deze nalatig heid zouden komen ten laste van de mijncom pagnie. Vrees, dat onze gasfabrieken door de werk staking spoedig tot stilstand zouden gedwongen kunnen worden, bestaat niet. Wel gebruiken zij Westfaalsche steenkolen, doch hare concessie eischt, dat zij drie maanden kolen in voorraad moeten hebben en deze hoeveelheid is aanwezig. Toen Zondag ochtend de Gooische stoom tram over de Hakkelaarsbrug reed zakte deze in, als een gevolg, denkt men, van de aanvaring van een schip. Een der dwarsliggers was ge broken. Gelukkig kwam de tram veilig aan de overzijde en ondervindt alleen het verkeer eenige vertraging. De opzichter van den waterstaat en de directeur der stoomtram waren spoedig op de plaats des onheils, zoodat de passage binnen kort weer vrij zal zijn. De aannemers, die het lichten van de ge zonken spoorboot Friesland hebben aangenomen, zijn zoo ver met hun werkzaamheden gevorderd, dat met door stoom uitpompen van het water kon worden aangevangen. Nadat men eenige uren met kracht had gepompt, kwam niet de minste verandering in den toestand van de ge zonken stoomboot. Men vermoedt, dat de wa- I ■■VI Onze wensch, in het vorige No. van dit blad uitgesproken, is vervuld. In alle oorden van het land zijn de 12e en de 13e Mei als merkwaardige feestdagen doorleefd. Een enkele misgreep, een enkele wanklank, hier of daar in den lande be gaan of gehoord, heeft des te meer doen uitko men, dat dit niets beteekent, tegenover de alge meene erkenning der zegeningen welke land en volk genoten hebben onder de veertigjarige re geering van onzen geëerbiedigden Koning. De proclamatie van den Vorst aan zijn Volk, is waardig en ernstig, kort en krachtig. De onder scheidingen door den Koning, in overleg met de regeering, aan tal van personen verleend, dragen een echt constitutioneel karakter. Op onpartijdige wijze zijn verdiensten erkend, bij alle takken van dienst, in allerlei betrekkingen, zonder aanzien van persoon en richting. Ook in de stad onzer inwoning is met geest drift en in goeden geest feest gevierd. In enkele kerkgebouwen zijn bepaalde feestreden gehouden, overal is men in grooten getale opgegaan, om allereerst Gode eer te geven. Heerlijk lentewe der heeft meegewerkt, om alles goed te doen gelukken. Onvermoeid heeft de muziek der schutterij zich ingespannen om op beide dagen der burgerij genoegen te verschaffen en het feest op te luisteren. Ten 12 ure Maandag defileerde de Schutterij voor het stadhuis en hield een prome nade door de stad. Telegrammen van gelukwen- sching zijn naar het Loo verzonden en op de bekende welwillende wijze beantwoord. Ons blad gaf een Feest-Nommer uit met het borstbeeld des Konings. Door heel de stad wapperden de drie kleur en de oranjewimpel. Enkele winkels waren met smaak versierd, waaronder wij zekerlijk bij uitnemendheid die van den heer P. Lunter mo gen noemen. Een vroolijke menigte bewoog zich in de tuinen der sociëteiten „De Doele” en „Amicitia” en vooral den 13en tot des avonds laat langs straten en pleinen. Armen zijn be deeld geworden en hebben zoodoende met de meer beweldadigden genoten. De hoofdschotel was het kinderfeest. Omstreeks duizend kinderen van alle scholen hielden achtereenvolgens een optocht, voorafgegaan door muziek, begeleid door de onderwijzers, onderwijzeressen en een 25-tal dames, die der schoolcommissie behulpzaam waren bij haar omvangrijke taak. In den ruimen tuin van „Amicitia” vergastten zich allen aan ver schillende versnaperingen, vermaakten zich met den draaimolen en andere spelen en namen als gedachtenis een portret mede van Z. M. en het Prinsesje; terwijl een paar toespraken strek ten, om hen te wijzen op het gewicht van den dag. Bolswardsehe Courant r.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1