NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD boeswaro en wonseradeee r wis b 4 s Li 1889. De herstemming IN het KIESDISTRICT FRANEKER. 21 r W. A. Peereboom. P. Lycklama a Nyeholt. L Hannema. Y. Oosterlo. A. Oraisma de Vries. w De Stembus is geopend van des voormiddags uur tot des namiddags uur. Achten Twintigste Jaargang. No. 21. VOOR BUITENLAND. B I N N E N L A N D. IK 5 J e> Wi 3615 i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hp? üitgebr. stemmen. 357 281 568 401 909 438 324 337 Franeker Franekeradeel Harlingen Bolsward Wonseradeel Barradeel het Bildt Baarderadeel $XXXXXXXXXXXXXXXXXX$ DONDERDAG 23 MEI. $XXXXXXXXXXXXXXXXXX$ aan overvloed van zelfstandigheidonder 6 con servatieven zijn er altijd 2, die eene andere mee ning hebben dan de overigen. Liberaal te zijn, is niet moeilijk, dan zwemt men met den stroom mede De Franschman is daarom veel ge makkelijker te regeeren, dan de Germaan. Bismarck trad verder, kalmer geworden, in de tails over de verplichting om op te treden in het belang van den werkman. Hij rekende den landheeren voor, dat zij best den last konden dragen. Met een woord van opwekking tot de conservatieven hij deed dat als „oude heer”, omdat hij vroeger ook tot hen behoord heeft nu behoort hij tot geene der partijen om geen kromme sprongen te maken, besloot hij zijne rede. Als gewoonlijk, verliet de Rijkskanselier nu den Rijksdag, zonder het scherpe antwoord van Bamberger af te wachten, die er zich over be klaagde, dat Bismarck op kleingeestige wijze den tegenstander laage beweegredenen toedichte en, zoo riep Richter, heengaat als men zich zal verdedigen. In eene Zaterdag te Bochum gehouden ver gadering van gedelegeerden der werkstakers uit het oppermijndistrict Dortmund is besloten, den arbeid Dinsdag te hervatten. Uit het district Gel senkirchen hebben zich nog slechts enkelen daar voor verklaard. De werkstaking der arbeiders in het Wurmre- vier houdt aan. Er bestaat groot verschil tusschen de eischen der werkstakers en de concessiën der mijntnaatschappij. De regeeringspresident en de landraad stellen alle mogelijke pogingen in het werk om een vergelijk tot stand te brengen. Bij de mijn „Vooccart” is de gendarmerie versterkt omdat spanning bestaat tusschen de Duitsche on Hollandsche mijnwerkers. Buiten de werkstakingen der steenkolenwerkers worden bijna alle groote steden bedreigd met werk stakingen in verschillende vakken, nam. van tim merlieden, schilders, glazenmakers, metselaars, schoenmakers, omnibuskoetsiers, pottenbakkers, wevers, enz', zoowel in de Noordduitsche, als in de Zuidduitsche steden. Het belangrijkste is daarbij de beweging in de bouwvakken, welke meer dan een dozijn groote steden omvat en te Berlijn nog deze week tot eene beslissing komen zal. Daar dreigt ook eene werkstaking onder de bakkers. joors van het Indische leger, die in Patria zijn en van wie op het oogenblik maar een tot de Staten-Generaal behoortex-genie majoor Kiel- stra, ook een Fries. Of Haga sluit zich aan bij de geleerde wereld, zooals hij deed te Batavia, en brengt zijnen tijd zoek met studeeren en schrijven. Hoe het zij, wat wij ook later van hem hoo- ren zullen, moge het veel zijn. Want hij deed hier meer dan soep proeven. Hij heeft te Batavia ook uit liefhebberij goed achter de schermen gezien van Indië heeft hij eene algemeene studie gemaakt zijn ontwik keld verstand en helder hoofd heeft Indië’s be hoeften grondig leeren kennen. Zich laten vangen door partygeknoei zal hij hoogst waarschijnlijk niet, omdat hij onafhanke lijk is, weet wat hij wil en wil wat hij weet. Daarom zal hij in de Tweede Kamer eene be- teekenisvolle figuur kunnen zijn en menig advies uitbrengen, dat Indië ten goede kan komen. Als een staaltje hoeveel belang de nieuwe kiezers te Stadskanaal in hun stemrecht stellen, wordt het volgende gemeldDe directeur van de fabriek „Nijverheid” aldaar heeft zijn talrijk stemgerechtigd personeel twee uur vrij gegeven om hunne stem te kunnen uitbrengen. Allen na men natuurlijk den meerderen schafttijd gaarne aan, maar niemand stemde. Te Berlijn is gefailleerd de portier van het Central-Hotel, de heer Charles Louis Meijer. Niet omdat de Beurs daardoor gisteren flauwer was, maken wjj melding van dat feit, doch al léén om het zeldzame van het feit 1 Meijer toch had in zijne betrekking een inkomen, dat min stens met dat van een Pruisisch minister gelijk stond, doch de GrizntZer-epidemie bracht hem ten onder. De goede man wilde Grander zijn hij stichtte eene bierbrouwerij te Berlijn, doch hetzij door gebrek aan kennis, hetzij door ge brek aan kaptiaal, zijn bier wilde niet mousseeren en zijn vrij aanzienlijk vermogen ging daardoor verloren De eerste. De Londensche universiteit heeft het doctoraat in de medicijnen verleend aan mevrouw Scharlieb. Zij is de eerste, wie deze onderscheiding der Londensche faculteit ten deel viel. In 1883 werd mevrouw Scharlieb candidaat in de medicijnen eu de chirurgie, begaf zich daarna naar Indië en practiseerde sedert dien tijd onder de inboorlingen. In 1887 in Engeland teruggekeerd, werd zij benoemd tot arts van het vrouwenhospitaal te Marylebone Ward. De stations-wachter der Staatsspoorwegen, van den Heuvel, te Vucht, ontving eene eervolle vermelding, benevens eene geldelijke belooning, wegens het voorkomen van gevaar voor een per soon, die zich, bij het naderen van den trein, op den spoorbaan aldaar bevond. Zaterdagmiddag vond te Dordrecht een koop man in molentjes en kunstbloemen, bij het zoeken van rietjes voor zijn bedrijf langs den ’s-Graven- deelschen dijk, nabij een der molens aldaar, aan den teen van den dijk, het in een lap gewikkeld lijkje van een pasgeboren kind van het manne lijk geslacht. Kennelijk had het nog niet lang in het water gelegen. De vinder heeft van zijne ontmoeting kennis gegeven aan de justitie, die een onderzoek heeft ingesteld. In het vorige jaar stond voor de Rotterdam- sche rechtbank terecht de 68-jarige visscher J. S. te Maasland, wegens bigamie. Beklaagde had na melijk, terwijl zijn eerste vrouw nog leefde, van wie hij niet wettig gescheiden was, in Amerika een tweede huwelijk aangegaan. Daar het bestaan van zijn eerste vrouw onzeker was, werd de zaak uit gesteld totdat de rechtbank nadere gegevens had ingewonnen. Thans is uit een verklaring van den burgemeester van Pijnacker gebleken, dat de eerste vrouw van bekl.. nog leefde. Het O. M. eischte mitsdien tegen dien ouden visscherwe gens het opzettelijk aangaan van een dubbel hu welijk, vijf maanden gevangenis. Het is uit een oflficiëele opgave gebleken, dat in de groote gestichten voor vondelingen te Petersburg en te Moskou jaarlijks 60,000 kindere n worden opgenomen. De meosten dezer zijn on wettig en van de kinderen 'sterven 80 pet. in het eerste levensjaar. De Regeering heeft thans be sloten de twee gestichten op te heffen en die te doen vervangen door een aantal kleinere in de verschillende provinciën. Een jongen te Sunderland is gestorven, door het inslikken van een glazen kraal ter grootte van een erwt. De luchtpijpsnede hielp niet; men vond de kraal vast zitten in de stembanden. In de kunst om cijfers te groepeeren kan men het ver brengen. Niet zoo ver echter als de Standaard. Heeft deze berekend, dat bij de laatste verkiezing de Staten van Gelderland zijn omgezet, dan verliest zij geheel uit het oog, dat zij al om waren. De verbonden anti-liberale partijen hadden reeds 32 leden tegenover 30 liberalen, als men ieder lid daaronder rangschikken wil, die niet bepaald tot de eerstgenoemde is te brengen. Maar mooier is de berekening, dat door de herstemming de verhouding zal worden 34 tegen 28 of 35 tegen 29Waar haalt de Standaard die twee leden vandaan boven de 62, die deze Staten tellen Zaterdag, bij de behandeling in derde lezing van het ontwerp tot verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ouderdom en invaliditeit, verscheen de Duitsche Rijkskanselier plotseling in den Rijksdag, om de sterk bedreigde wet te redden. Bismarck sprak lang, scherp, uittartend, naar rechts en links slagen uitdeelende, brutaal en tyranniek. Hij verklaarde bij wijze van oratorische inleiding, zonder er iets van te meenen, mag men aannemen dat hij hoofdzakelijk gekomen was. om de dwaze meening uit te roeien, dat hij in het diepst van zijn hart een heimelijke tegen stander van de wet zou zijn. Eerlijker was hij, toen hij vervolgde, dat hij met de vrijzinnigen, de Polen, de Elzassers, enz. niet wilde discus- sieerendie waren altijd zijne vijanden, en met hen kon hij slechts strijd voeren. Maar met de Regeering bevriende partijen wenschte hij zich gaarne te verstaan. Daarom was hij hier ver schenen. Dat de sociaal-democraten tegen het wetsont werp zijn, verwonderde hem niet, omdat het de macht hunner aanvoerders over de massa der arbeiders verzwakt. Ook de vijandschap der vrij zinnigen begrijpt hij. De vrijzinnige partij heeft sedert 25 jaar, zoolang hij aan het hoofd der zaken staat, elk werk bestreden, dat tot welzijn van het Rijk ondernomen werd. (Luide protesten van de banken der vrijzinnige partij. Men roept Wij stemden voor de groote militaire voorstellen De Rijkskanselier vervolgt: Ik ben er niet zeker van, of gij, mijne heeren, uit liefde voor de zaak en voor het vaderland of wel uit partijbelang daarvoor hebt gestemd. Op deze woorden van Bismarck volgde een geweldig alarm onder de linkerzijde, vermengd met den uitroep„Foei foei!” Daarna ontstond er een ongehoord tumult. Rood van woede ging Bismarck naar de ban ken der vrijzinnige partij, en riep„wie foei zegt, dien noem ik een onbeschaamdeOpnieuw groot alarm. Op zijne plaats teruggekeerd, verklaarde Bismarck, dat hij in zijn recht was, als hij zich niet liet beleedigen. Hij zou daarop steeds met gelijke munt betalen. In den loop zijner rede uitte hij nog de meening, dat men met de sociaal democraten niet rustig van gedachten kan wis selen, maar steeds op voet van oorlog moet leven. Evenals de Franschen wachten zij slechts een geschikt oogenblik af, waarop zij zich sterk ge noeg gevoelen om er op los te slaan. (Levendige beweging.) Ook de oppositie der welfen had het hard te verduren. Deze zijn tegen de wet, omdat zij tot consolidatie van het Duitsche Rijk zal kunnen leiden. Tot de Elzassers zeide hij o.a. nog, omdat zij tegen de wet zijn dat de Elzassers eigenlijk nog niet in den Duitschen Rijksdag behoorden. Dat zij toegelaten werden, was een overijld besluit geweest, want het Duitsche Rijk had in 1870 geen grooter oorlog gevoerd, om bij den wetge- venden arbeid zich veertien Franschen op den hals te schuiven. Den conservatieven, die tegen de voordracht zijn, voegde hij de aanhaling toe „Het doet mij reeds lang leed, dat ik u in dat gezelschap zie.” Hij sprak van hyper-conservatieven, die zich in eene gemoedsstemming bevinden slechts weinig verschillend van die der sociaal-democraten. De conservatieven zijn ur-Germaanscb ze lijden Totaal 5046 Uit het bovenstaaande blijkt, dat het nadeelig verschil is 1431. Natuurlijk zijn er overledenen, zieken, kiezers die volstrekt verhinderd werden hun plicht te vervullen, uit het kiesdistrict ver trokkenen, die voor de stemming niet overkomen konden; maar trek daarvoor de 431 af, wat stellig meer dan overvloedig is, dan zijn toch, alleen in ons district, 1C00 kiezers thuis gebleven. Men zie toch dit lijstje eens in en lette op Frane ker, Franekeradeel, ’t Bildt en Baarderadeel, op de twee laatste vooral, waar, meenen wij, sterk op algemeen stemrecht aangedrongen wordt. Wij *ijn voor uitbreiding van stemrecht, maar bovenal voor uitoefening van kiesplicht. De 28ste Mei zal de dag der herstemming zijn. Aan welke zijde de zege zal wezen, hangt vooral af van de voorstanders van algemeen stemrecht en van de sociaal-democraten. De gangen en paden der laatsten zijn zoo moeilijk na te speuren, dat wij daarover geen oordeel durven uitspreken. Immers onlangs stemde hun aanvoerder in de 2e Kamer gansch alleen tegen de arbeidswetomdat hij niet alles kon krijgen, wilde hij niets. Doch de eersten zullen toch volgens hun vrijzinnige be ginselen wel met de vrijzinnigen moeten stemmen. Dat zij begonnen zijn hun eigen candidaten te stellen was hun recht, maar nu zij bij de her stemming voor de keuze staan, zouden wij het eene beleediging achten te veronderstellen dat zij de clericalen zouden stemmen of thuis blijven Evenmin als de eerste reize, mag het ons voor namelijk om de personen onzer candidaten te doen zijn; het geldt de beginselen, die zij, en die zij waardiglijk vertegenwoordigen, terwijl de belangen der provincie veilig, zooveel hen betreft, aan hunne zorgen kunnen blijven toevertrouwd. Leeuwarden en Heerenveen, gesteld dat de li beralen het winnen bij de herstemming, worden vernietigd door Sneek en Dokkum. Ons district moet den doorslag geven. Indien de trage kiezers niet thuis blijven, als Algemeen Stemrecht meestemt, dan moet in dit district de zege wezen aan onze Candidaten, die wij bij ver nieuwing ten zeerste aanbevelen Wij verwijzen onze lezers naar de achterstaande nieuwe dienstregeling der Ned. Tramw. Maatsch. aanvangende op 1 Juni. Het ingediende wetsontwerp tot waarborg van de vrije beschikking door werklieden over hun verdiend loon, is gegrond op de uitkomsten van een onderzoek, door tusschenkomst van de gemeentebesturen ingesteld. De aan het licht ge komen misbruiken vormen de navolgende groe penlo. uitbetaling van loon in anderen vorm dan Nederlandsch geld (vooral op de grenzen) 2o. ongeregelde uitbetaling3o. verkoop op kre diet en 4o. dwang om in bepaalde winkels te koopen. Teneinde daaraan een einde te maken, bevat de wet, welke de Minister 1 September wenscht in te voeren, o.a. de volgende bepalingen. Het loon wordt uitbetaald in Nederlandsche gang bare munt en in den te verstrekken kost, wan neer het minder dan f 15 ’s weeks bedraagt, wekelijks; vaststelling van een gedeelte van het loon in sterken drank is verbodenevenzoo uit betaling in huizen waar sterke drank verkocht wordt, of eene andere winkelnering wordt uit geoefend, uitgezonderd wanneer de verkoop van sterken drank het bedrijf uitmaakt. Niemand kan worden genoodzaakt, behoudens verplichting ingevolge de wet, tot het bijdragen in eenig fonds, tenzij bij behoorlijke overeenkomst. Korting van het loon, en dan nog maar tot een bedrag van niet meer dan een vijfde, is al leen in een viertal omschreven gevallen veroor loofd, als wegens schade, boeten, bijdragen waar toe men zich verbonden heeft, andere schulden, behalve wegens sterken drank. Overeenkomsten om op eene bepaalde plaats te koopen, gelden alleen wanneer het grondstof fen, werktuigen of kleeding betreft, bij den ar beid noodig, die de loontrekkende voor den werk gever verricht. Overtreding der bepalingen kan worden ge straft met eene geldboete van f200 en twee maanden gevangenis herhaling met drie maan den gevangenis en de schuldige kan dan wor den gestraft met uitzetting uit het beroep, waarin hij het feit begaan heeft. De wet is niet van toepassing op het loon van inwonende dienstboden. In Uilkens’ Weekblad van N. I. wordt on der de portretten van ambtenaren eene schets gegeven van den legercommandant Haga, die aldus eindigt Decemviraat is van oordeel, dat Haga in Ne derland zeer spoedig eene politieke rol zal spelen. Hij spreekt goed en vlot, is in Friesland zeer gezien, en als bij daar nu als gepensionneerd legercommandant terugkomt, behoeft het hem maar een woord te kosten, om lid der Tweede Kamer te worden. Hij is van een veel te werkzamen aard om stil te zitten en zal eene uitzondering maken op de meeste generaals, kolonels, oversten en ma- De groote slag is geslagen. Hier en daar mogen de Roomsch-Katholieken, want deze moeten voorop staan, aan de Anti-revolutionairen de zege hebben bezorgd, het groote doel is niet bereikt, de Eerste Kamer is niet „om”, al zijn de Staten van Gel derland „om”, het werk van Maart ’88 is niet voltooid. De stand der partijen is vrij wel de zelfde gebleven. De regeering zal moeten blijven rekening houden met het bolwerk, dat indertijd opgericht is, om de democratie buiten de vesting te houden en dat nu juist dienst zal moeten doen, om voor de vrijheden des volks te waken en de heerschzucht der kerkelijken binnen zekere gren zen te houden. Het plan van Dr. Kuyper is in duigen gevallen. Gelijk hij voor eenigen tijd in Dordrecht den slag verloor, zoo heeft hij nu in Gouda de neerlaag geleden. Het is ten hoog ste afkeurenswaard, dat de ongeregelde troepen zich aldaar zoo baldadig gedragen hebben, maar dat neemt het feit van de neerlaag niet weg, want de zege is niet behaald door de ruitenin- gooiers, maar door den ernstigen tegenstand der stemgerechtigden. Eéne zaak is echter ook bij deze verkiezing weder duidelijk gebleken en dat wel in heel het land. Dat nam. ons volk moeielijk ter stembus gaat, dat wel het verlangen naar stemrecht door sommigen met kracht wordt uitgesproken, alge meen stemrecht zelfs als het eenige middel wordt aangeprezen, waardoor de wonden der maatschappij zullen worden genezen en deze in gezonden zin zich zal ontwikkelen, maar ook weder de uit breiding van het stemrecht, die nu een tal van nieuwe kiezers in het leven riep, heeft niet mogen baten. Hoewel van elke zijde met kracht tot stemmen werd opgewekt, heeft dit toch niet kunnen verhinderen, dat duizenden, van hun bur gerplicht niet overtuigd, zijn thuis gebleven. De juistheid van deze uitspraak springt ge makkelijk in het oog, als men de aandacht vestigt op de cijfers, die het getal kiezers hier en daar aangeven en dat der uitgebrachte stemmen. Er zijn uitzonderingen, maar over het geheel is het bedroevend. Ons district behoort volstrekt niet tot die waar de verhouding het slechtst is. Toch is het niet van beteekenis ontbloot, het onder staand lijstje ter lezing en overweging aan de kiezers aan te bieden. Getal kiezers. 501 403 687 492 1229 552 564 618 I MMMMMNtUaMM «esje» Bolswardsche Courant. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1