NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWAR» EN WGNSESAÖEEI. Oe Tentoonstelling Ie Parijs. No. 22 1889. Achten Twintigste Jaargang. VOOR B I N N E N L A N D. BUITENLAND. I h DONDERDAG 30 MEI, Amst. Ct. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, f l ---- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vereenigde Staten, Rusland, Italië, Oostenrijk- Hongarije, Noorwegen, Nederland, Denemarken, Roumenië, Luxemburg enz. Om zich verder een denkbeeld te kunnen vor men van de schatten, welke hier worden tentoon gesteld, zij slechts dit eene feit aangehaald, dat één juwelier voor een som van acht millioen gul dens aan kleinodiën heeft ingezonden, een som metje, geschikt om de meest geslepen dieven, op lichters en pick-pockets, getrouwe doch minder gewilde bezoekers te doen watertanden. Gladstone werd Donderdagavond onder het huiswaarts gaan, in Piccadilly door een cab aan gereden en neergeworpen. Hij bezeerde zich, doch schijnt overigens van het ongeval geen letsel te hebben gekregen. De gewezen Koning van Lahore, de Ma- haradjah Duleep Sing sinds zijn 8e jaar van zijn troon ontzet is dezer dagen te Parijs, waar hij sinds jaren woont als een gewoon bur ger, getrouwd met eene Engelsche jonge dame. Hij heeft zich, zooals men weet, nooit aan de Engelschen onderworpen en elk jaar zendt hij aan de Britsche Regeering een protest tegen het in bezit nemen van zijn Rijk. De Russische Regeering verstrekt hem een jaargeld. Op de stoomboot Beria zijn op hare jongste reis van Australië naar Londen 5000 p. st. in goud op geheimzinnige wijze verdwenen, terwijl er niet veel kans schijnt te bestaan, dat men het gestolene terug zal vinden. Vijf pakken van het kostbare metaal waren bij het vertrek uit Sydney in eene kast gesloten, en deze was eerst bij de aankomst van het schip in Engeland weder ge opend. Men beseft den schrik van den kapitein toen hij bemerkte, dat een pak met 5000 sovereigns spoorloos verdwenen was. De dieven hadden ver moedelijk met behulp van een was-afdruk den sleutel weten na te maken en zoo de kast ge opend. Het reusachtig Champ de Mars, dat zich langs den linkeroever van de Seine uitstrekt, is sedert eenigen tijd bedekt met een reeks van gebouwen, waarvan ieder op zich zelf een zichtbaar bewijs is van den vooruitgang der wetenschap, van de macht van 's menschen vernuft en wilskracht. Op t gebied van tentoonstellingen hebben wij, kinderen der negentiende eeuw, eenige ervaring opgedaan, en hoe onze oudjes zonder tentoonstel lingen hebben kunnen leven heusch, wij die er van, op, met en door leven, wij weten het, doch begrijpen doen wij ‘t niet. Met eerbied zien wij op tegen een hond, die de gouden medaille heeft verworvenwij maken lofdichten op het mooiste stuk rundveebetalen een daalder entrée om een bekroonde schoonheid te zien en zouden met alle genoegen de grootste „leelijkheid” aan ’t hart drukken, mits ook zij slechts een bekro ning was waardig gekeurd. Noem ’t een ziekte, noemt ’t een aanval van epidemische koorts, waarbij de derdedaagsche, de gele of de geldkoorts kinderkens zijn ’t zij zoo, doch die ziekte, die koorts bestaat, en dat is vol doende. Een andernoemt ’t een vreedzamen strijd tus- schen de verschillende volkeren onderling, een strijd van oneindig meer gewicht dan tien Fransch- Duitsche oorlogen, en wij gelooven, dat de Fransch- man hiervoor meer zal gevoelen dan voor die andere redeneeringen dat hij van zijn Champ de Mars liever een slagveld zonder dooden ziet gevormd dan een hospitaal. Is ’t een strijd, dan is die, waarvan Parijs thans het tooneel is, ter herinnering van een strijd, welke honderd jaar geleden daar werd gevoerd, ongetwijfeld de reusachtigste, welke ooit is geleverd. Broeder Jonathan staat recht broederlijk naast John Builde Tonkinees naast den Franschman de Nederlander naast den Belg, ieder gewapend met de voortbrengselen van zijn verstand, zijn wilskracht. Reusachtige machines verkondigen, zuchtende onder de geweldige macht, waaraan zij gedwongen zijn te gehoorzamen, de grootheid van den mensch, van den afstand, welke heerscht tusschen de* tegenwoordige heeren der Schepping en den voorwereldlijken holbewoner. De reus achtige Eiffeltoren staat daar met zijn kop in de wolken, als wilde hij de luchtbewoners verkon digen, hoe groot hij is en hoe nietig de woningen van Egyptenaren, Grieken, Indianen en Hindoes daar aan zijn voet. Duizenden en nogmaals duizenden maken zich op, om getuige van dezen bloedloozen krijg te zijn. Parijs wordt overstroomd met vreemdelingen, die deze gelegenheid aangrijpen om met de wufte hoofdstad van het wufte Fransche volk kennis te maken. Waar de aandacht zoozeer door deze reuzen-tentoonstelling wordt getrokken, meenden wij onzen lezers geen ondienst te zullen doen, hen eenigszins een denkbeeld te geven. Wie den hoofdingang doorgaat, zal zich plotse ling bevinden tusschen een rij gebouwtjes van den meest verschillenden vorm, van de meest uit- loopende volkeren uit den tegenwoordigen en voor wereldlijken tijd, om dan eensklaps te staan voor het reusachtigste gebouw, dat ooit is vervaardigd den Eiffeltoren. Rechts daarvan zal hij de ge bouwen vinden van de vrije, links die der schoone kunsten, welke op den achtergrond worden ver bonden door de gebouwen der verschillende in- dustriën en de daarachter gelegen machinegalerij. De verschillende kaden dragen de gebouwen der landbouwtentoonstellingde Esplanade des Invalides in het veld, waar de Fransche koloniën elkaar ontmoeten. In de machine-galerij beslaat Engeland alleen een oppervlakte van 7000 vierkante meters, de Vereenigde Staten van 3700, België van 4600 Zwitserland van 3000 Meters, terwijl ook Italië, Elzas Lotharingen en Duitschland belangrijke in zendingen hebben gedaan. De gebouwen op de kade d’Orsay, rechts van den Eiffeltoren, nemen een ruimte in van meer dan vijftienduizend vier kante Meters, verdeeld tusschen Engeland, de Het virtus nobilitat van 13 Mei werkt nog niet sterk, zooals hieruit blijkt. Maar deze onhebbe lijke, een eerlijk journalist onwaardige taal levert de sterkste wederlegging van de meerderheids- blufwant alleen hij, die zijn standje voelt ver- loopen, neemt de toevlucht tot uitschelden en be lasteren van zijne concurrenten. Zaterdagmiddag had aan den Amstel te Amsterdam een treurig ongeluk plaats. Eenige knapen waren met roeischuitjes gegaan naar een weiland achter den Omval, en zich daar ontkleed om te zwemmen. Een hunner, die daarna met een ander ontkleed in een schuitje was gegaan, zeide dat hij niet zwemmen kon en dus liever aan den kant bleef. „Je moet zwemmen 1” riep toen de jongen, die bij hem was en meteen gaf hjj zijn ruim vijftienjarigen makker een duw. Deze sloeg achterover in ’t water en zonk weg om niet meer boven te komen. De ongelukkige knaap, Cornelia Koelman, het eenige kind zijner moeder, die in de Ferdinand Bolstraat woont, werd ’s avonds levenloos opgehaald, nadat ge- ruimen tjjd was gedregd. Het lijk werd naar het politiebureau aan den Ringdijk gebiacht. Degene, die wij onderstellen de onschuldige oor zaak te zijn van des anderen dood een vijf tienjarige knaap, werd gearresteerd en van de zaak proces-verbaal opgemaakt. Naar aanleiding van dit ongeval en het meer malen verdrinken van knapen in den Amstel, vraagt men ons dikwijls, of er geen mogelijk heid zou bestaan, dat de gemeenten Amsterdam, Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel in haar politie verordening een strenge bepaling opnamen, waar bij verhuurders van roeibootjes werd verboden aan knapen beneden zekeren leeftijd niet alleen, maar aan allen, die niet kunnen toonen een be wijs van de zwemkunst machtig te zijn, een boot af te staan. Er verdrinken te veel jeugdige men schen in den Amstel. Amst. Crt. Een adres tegen eene der bepalingen van de voorgedragen onderwijswet circuleert thans te Amsterdam bij de hoofden der scholen. De ont werpers komen op tegen de bepaling, dat slechts zij die vijf jaren aan het hoofd jeener schóól hebben gestaan, dingen kunnen naar eene school van meer dan 200 kinderen. Daardoor worden onderwijzers uitgesloten, die lange jaren als eer ste onderwijzer aan eene zeer uitgebreide school werkzaam waren, terwijl zij toch ook in die betrekking de vereischte ervaring hebben kunnen opdoen. Om hoofd eener school fe worden kun nen zij slechts dingen naar scholen, die minder dan 200 kinderen tellen, wat voor hen een groot financieel verlies ten gevolge zou hebben. In de Zaterdag, 25 Mei 1.1. gehouden gewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Nederlandsche Algemeene Maatschappij van Levensverzekering „Concordia” te Rotterdam, werd uitvoerig verslag uitgebracht over het af- geloopen boekjaar en rekening en verantwoording overgelegd Na aftrek van de wegens sterfgeval en roiement afgeloopen verzekeringen was uit. 1888 van kracht f 314040 kapitaal met f 12420.45 jaarlijksche premie en f 154.48 koopsom. De gemiddelde leeftijd der verzekerden was 22 jaar en 31 dagen en de doorsnede van elke verzekering f 72.26 met f 3.74 jaarlijksche premie per f 100.— kapitaal. De werkelijke sterfte was llr,“ per sonen met f901.kapitaal lager dan de be rekende sterfte deed verwachten. De gezamenlijke bezittingen der Maatschappij bedragen f 101456.695 waarvan f 93184 60 uitstaande onder derden. Daar de overwinst zulks toeliet, werd op voor stel van Commissarissen besloten tot uitkeering aan Aandeelhouders van 4 pCt. over hun storting. Na afloop der gewone Vergadering werd eene buitengewone Vergadering gehouden van Aandeel houders, waarin, met het oog op de uitbreiding, met algemeene stemmen besloten werd tot ver- grooting van het kapitaal en dit vastgesteld op één millioen gulden. Het zoogenaamde Klokje aan het einde der Zeedijk te Amsterdam was Zaterdagnacht het tooneel eener misdaad. In een vechtpartij, die haar oorsprong vond in een van de aldaar aanwezige verdachte huizen, grepen drie kerels Zaterdagnacht een jongen man aan en slingerden hem over de leuning in het water, waarna zij het hazenpad kozen. Na geruimen tijd met gewone dreggen gevischt te hebben, haalde de politie den drenkeling eindelijk met een sleep- dreg op. De levensgeesten waren toen echter reeds uitgebluscht. Het slachtoffer is een p. m. 27jarige man. De daders zijn nog niet bekend, maar verschei dene personen in verhoor genomen. De kus, die Bismarck en Orispi gewisseld hebben brengt een der Berlijnsche bladen tot de volgende poëtische beschouwing. Deze ge woonte is nieuw. De kus, welke de Rijkkanse- lier aan den Italiaanschen premier heeft gegeven, is een kus van geheel bijzondere soort. Zij is niet zoet en verborgen, maar integendeel bestemd om door geheel Duitschland gezien te worden, en in de verste dalen van Apulié door alle tegen standers van de politiek van Ciispi gehoord te worden. De kus dezer beide politieke groothe den is nog door geen dichter bezongenin de uitgebreide literatuur die aan de ku^. gewijd is, vindt men niets over een „politieke kus.” En toch is ook die kus een „wonderbaarlijk ding.” Sneek, 27 Mei. Heden namiddag is een 23 jarig jongeling bij het zwemmen in de Woud- vaart alhier jammerlijk verdronken. De reis van den Duitschen Keizer naar Straatsburg is tepaald op 4 Juni. Koning Humbert heeft Berlijn verlaten. Het afscheid van den Keizer en den Rijkskanselier was natuurlijk bartelijk. De Koning heeft eene som van 20.000 lires aan den opperburge meester van Berlijn doen toekomen, voor een liefdadig doel. Het lot der verzekeringswet voor oude en invaliede werklieden heeft aan een zijden draad gehangen. Bismarck’s persoonlijk optreden heeft inderdaad de voordracht er door gesleept, mag men wel zeggen. Een 30tal conservatieven had besloten tegen de wet te stemmen zeven slechts hebben na de rede van den Rijkskanselier het gewaagd, aan hun besluit getrouw te blijvende anderen, van welke eenigen, als de heeren Hammerstein en Flügge, weken achtereen de wet hadden bestre den, hebben, zooals zij openlijk erkennen, ter wille van den Keizer hunne overtuigingen ver loochend. Van de nationaal-liberalen hebben nog dertien tegen de wet gestemd en van de rijks- partij vier. Het centrum leverde slechts dertien stemmen voor de wet. Van de geheele linkerzijde stemde alleen de vrijzinnige Thomson voor haar. Het bericht, dat de Duitsche Keizer den Koning van Italië op diens terugreis naar Straats burg zou brengen, waar o. a. eene parade zou worden gehouden, heeft te Parijs groote sensatie gemaakt. Terecht noemde Crispi het valsche be richt een beurs-manoeuvre, want op de Parijsche Beurs had het reeds invloed. Eene baisse-bewe- ging was het gevolg. De Parijsche bladen voeren heftig tegen Koning Humbert uit, die zich liet leenen voor eene dergelijke vijandige demonstratie. De tegenspraak zal de gemoederen wel spoe dig bekoelen, maar de makers van het gerucht, dat weder menigeen groote verliezen berokkende, verdienden te worden ontdekt, om voorbeeldige straf te ondergaan. Reuter’s bureau kan daartoe medewerken, want ook het overigens zoo ver trouwbare Berlijnsche agentschap heeft het ge rucht helpen verspreiden. De verantwoordelijke redacteur van de Volkszeitung te Berlijn, Oldenburg, is door het gerechtshof vrijgesproken van de amklacht we gens majesteitschennis. De tentoonstelling te Parijs heeft te veel succes, maar overigens valt er in de hoofdstad veel te klagen. De groote magazijnen drukken zwaar op de kleine winkeliers. Daarom is reeds voorlang eene commissie door de Kamer benoemd om een rap port uit te brengen over een supplementaire be lasting op de groote magazijnen, die verscheidene handelstakken tegelijk uitoefenen. Van de elf leden, waaruit deze commissie bestaat, zijn negen voor deze extra heffing. Maar vóór zij eene be slissing nam, heeft de commissie besloten te hoo- ren de Regeering en de gedelegeerden van den Bond der Kleinhandelaars”. Het gebouw Felix Meritus te Amsterdam is gekocht door de heeren Holdert Co., die er hun drukkerij in zullen vestigen. Het gebouw werd verkocht voor f 76,OCO. De vroegere eige naren zullen ongeveer 70 percent van hun kapi taaldoor uitloting gaandeweg verminderd terug ontvangen. De Verzekeringsbode. weet reeds mede te deelen,dat blijkens de aanstaande tienjarige volks telling, het sterftecijfer veel gunstiger zal zijn dan van het vorig tienjarig tijdvak. Het blad ver moedt, dat de hoofdoorzaak te vinden is in de verbetering van den algemeenen hygiënischen toestand hier te lande. Men zegt, dat de heer Mackay zijn onder wijswet ontworpen heeft zonder de voorlichting te vragen van hen, die met deze zaak goed be kend zijn. Men zou geneigd zijn van deze wei nig waarschijnlijke gedragslijn des Ministers een bewijs te zien in zijne bepaling van het getal der leerlingen, die in eene klasse kunnen zitten. De heer Mackay redeneert dat, waar er 45 te gelijk onderwijs ontvangen, ook wel 55 kunnen opgenomen worden. Die redeneering consequent toepassende, zou het getal leerlingen eener klasse tot in het oneindige vermeerderd kunnen worden, maar de Minister vergeet dat het cijfer van 45 niet willekeurig is gekozen. Het staat in ver band met het onmisbare hulpmiddel in de school het bord. De heer Schook geeft in het Handels- blad van heden de afmetingen, waarbinnen men zich houden moet, om de jongens eenige vrucht te doen trekken van het onderwijs, waarbij het bord dienst doet en dan blijkt het dat, bij de tegenwoordige inrichting der schoolbanken, 48 leerlingen eigenlijk reeds de grens overschrijdt. Op verder afstand van het bord of nog meer rechts en links geplaatst, kunnen de jongens op het bord eenvoudig niet zien. Thans zal, wanneer de wet het getal onder wijzers naar de 55 leerlingen per klasse berekent, dat getal van 55 wel het minimum worden en de uitvinding van den heer Mackay zal dus ten gevolge hebben, dat het klassikaal onderwijs vooral in de lagere, meest bevolkte klassen, voor een grooter of kleiner getal geen vruchten op levert. Donderdag jl. werd te Utrecht een huwelijk voltrokken, waarbij de bruidegom het voorrecht had zijn 97-jarigen grootvader als getuige te zien optreden. Zeven soldaten van het garnizoen van ’s Bosch allen Maastrichtenaars zijn gedeser teerd en zouden zich in hun geboortestad op houden Twee hunner hebben zich althans, ver gezeld van hun ouders, bij het corps de garde aldaar gevangen gesteldde vijf overigen wor den zorgvuldig gezocht. De residentie-briefschrijver van het Z. D. meldt, dat naar men hem verzekerde, enkele leden der linkerzijde eenige amendementen zullen voor stellen op de onderwijswet, in den geest van het besluit der Liberale Unie. Men schijnt het nog niet eens over de vraag, of men een poging zal wagen om den leerplicht in de wet te brengen. Over die quaestie is men het aan de linkerzijde der Kamer volstrekt niet eens. In hoever de rechterzijde zal beproeven om de wet nog meer in haar geest te veranderen, daar over schijnt men het onder de anti-vrijzinnigen niet eens te wezen. De Limburgsche leden moe ten wel willen amendeeren, doch andere leden der Roomsch-katholieke partij schijnen minder daartoe geneigd. De anti-revolutionairen zijn on derling ook nog niet tot overeenstemming ge raakt. Vergist de schrijver zich niet, dan zullen er ten slotte wel voorstellen komen, om de wet in de richting der rechterzijde te wijzigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken moet echter besloten wezen geen ingrijpende veranderingen te aanvaarden. Dat het Christelijk bewustzijn er een eigen cijferkunst op nahoudt bewijst de triomfkreet in de Standaard over den vooruitgang der antili beralen bij de verkiezingen, na te hebben ge constateerd dat de 145000 kiezers, die in 1888 op anti-liberale candidaten voor de Tweede Ka mer stemden, bij de met het allerrumoerigst markt geschreeuw geleide verkiezing van 14 Mei tot 102000 zijn versmolten, welk laatste cijfer dan nog een „zeer geflatteerd” beeld van de werke lijkheid geeft. Dat bet Cristelijk bewustzijn er bovendien een eigen waarheidsliefde en eerlijkheid op nahoudt was genoeg bekend, en blijkt opnieuw uit de op deze becijfering volgende ontleding van de kie zers, die op liberale candidaten voor de Provin ciale Staten hunne stem uitbrachten. Zij beston den, volgens de Standaard, uit zes categorieën, als lo' Jan Rap en zijn maat onder de kiezers; 2o. kroeghouders, bordeelhouders en allerlei lie den van min geëerde professie 3o. hulptroepen van dr. Bronsveld en prof, van Leeuwen 4o. eenige versleten en ontwortelde conserva tieven; 5o. afhankelijke kiezers, die gedwongen werden 6o. officieele en officieuse personen. Daarentegen bestaat het anti-liberale kiezers corps „meest” uit fatsoenlijke en rustige burgers, die alleen „om de eere van een hoog en heilig beginsel mede uitgaan. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1