NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD letSWAB» en WWSSBAB8S1 Tentoonstelling De Herstemmingen buitenland. 1889. Twintigste Jaargang. No. 23. Acht en VOOR BINNENLAND. K' DONDERDAG 6 JUNI. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS; 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, BOLSWARIJ. van accijnsen, gedurende den gelieelen dag van v.m. 8 tot n.m. 5 uur en ’s avonds van 78 uur, ten gerieve van de handelaren, kooplieden, win keliers, slagers enz. Bij de vereeniging is het verblijdend bericht ingekomen, dat de burgemeester het eere-voor- zitterschap heeft aanvaard. Wij verheugen ons van bevoegde en zeer ge waardeerde zijde in staat gesteld te zijn de vol gende mededeeling te plaatsen In de op 29 Mei 1889 belegde buitengewone vergadering der door Z. M. den Koning als rechts persoon erkende vereeniging ter bevordering van handel en nijverheid te Bolsward, werd met al- gemeene stemmen, op voorstel der regelings- commissie, voor de van 613 Augs. e.k. te hou den tentoonstelling, betrekking hebbende op het bakkersvak en de zuivelbereiding voor geheel Nederland en van voorwerpen van nijverheid, kunst en algemeen belang voor de stad en hare omstreken, het eere-voorzitterschap opgedragen aan den heer P. Peereboom, Burgemeester van Bolsward, met den wensch dat ZEd.Achtb. deze keuze zich zal laten welgevallen. De eerste drukte is aan een kant, 250 borderellen zijn bij de regelings-commissie ingekomen, vermeldende honderde voorwerpen, waaronder zeer belangrijke zijn, zoowat étalage als goederen aangaat. De Mü. van Staatsspoorwegen, de Holl. Ijzeren Sp. Mij. en de Ned. Tramw. Mü. hebben gratis vervoer op de terugreis toegestaan van alle voor werpen, die onverkocht en on verloot zijn geble ven en per spoor zijn toegezonden, terwijl de Ned. Tramw. Mü. bovendien voor afhalen en doorvoer zorg dragen zal, wanneer op de adres sen vermeld staat „Station restante, verder per tram.” Het verlotingsplan ligt gereed en is door den heer Commissaris des Konings vastgesteld. Aan de versiering wordt met kracht gearbeid. De gelegenheid is opengesteld om in den cata logus te adverteeren voor f 5 per heele, f3 per V, en 1 2 per */4 bladzijde. Er werd nog besloten een adres van adhaesie te zenden aan ZEx. den Min. van Fin. voor het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Sneek, om een inklaringskantoor in te stellen te Sneek, waar het station er voor ingericht isen tevens een adres te zenden aan denzelfden Min. tot openstelling van het kantoor In de meeste kolendistricten in Duitsch- land is thans de mijnarbeid hervat. Donderdagavond werd namdhs het werkperso- neel van eenige mijnen in Dortmund, waar de arbeid nog geheel of grootendeels stilstond, de volgende bekendmaking afgekondigd „Kameraden! Na de besluiten der afgevaar digden van 24 Mei te Bochum is het gebleken, dat de vertegenwoordigers, die eene voortzetting der arbeidstaking wilden doordrijven, het werk- personeel niet meer achter zich hadden. „Kameraden! Bijna overal hebben de mijnwer kers den arbeid hervat. Laat ons nu hun voor beeld volgen, in het vertrouwen dat de mijnbe- sturen hun woord zullen houden, en laat ons Vrijdag 31 dezer gezamenlijk weder aan het werk gaan Dit is in de meeste mjjnen van bet district geschied. Ook in het district Aken kwam eene verandering ten goede. Zaterdag zou daar de arbeid worden hervat. De socialist Bebel verklaart in de Berlijnsche Volkszeitung, dat het socialisme geheel en al buiten de werkstakingen heeft gestaan, en de socialisten evenzeer er door verrast waren als ieder ander. Eenige dagen nadat zij was uitge broken had hij een brief ontvangen van een hem onbekenden werkman uit de mijn Hibernia, bij Gelsenkirchen, die wenschte te vernemen in hoe ver de arbeidstakende mijnwerkers zouden kunnen rekenen op ondersteuning van kameraden in het buitenland. „Daarop antwoordde ik hem” zegt Bebel verder „dat er hierop geen vooruitzicht bestond, hetgeen ik hem tevens nader aantoonde. Ik voegde er nog bij, dat er wegens het groote aantal dezer werkstakenden on de uitgebroken arbeidstakingen bij nagenoeg alle takken van bedrijf, ook van de Duitsche werklieden geen ondersteuning in toereikende mate kon worden verwacht, en hierbij gaf ik hem den raad, te trachten een aannemelijk compromis met de onder nemers aan te gaan en de voldoening aan de overige eischen, die ik billijk en rechtvaardig acht, tot later te verdagen. Ten slotte verzocht ik hem om bericht aangaande de werkstakingen. Hij heeft aan dien wensch voldaan en mij nog herhaaldelijk om raad gevraagd Het is waar, dat ik hem ook geld heb gezonden maar daar van heb ik ook geen geheim gemaakt, daar ik op het adres van den brief mijn naam als af zender heb vermeld. Ook was dit geld niet be stemd voor eenig socialistisch doel, gelijk de Rhein. Westphal, leugenachtig beweert, maar ter ondersteuning van de ledigloopende mijnwerkers”. Bebel noemt den naam van den bedoelden werkman niet voluit, maar met de letters A. F. Onlangs schreef de Nordd. Allg. Zeitung, dat de Duitschers in Zwitserland „vogelvrij” wa ren. De Neue Zürcher Zeitung antwoordt, dat de Bondsregeering zich door de dreigementen der Norddeutsche niet bang zal laten maken. De Duitsche Regeering staat op een ander standpunt dan de Zwitsersche. In Duitschland zijn deso- ciaal-democraten in den ban gedaan. Er is een strenge socialistenwet en zelfs Keizer Wilhelm noemde de socialisten onlangs openlijk „vijanden van den Staat”, maar in Zwitserland hebben alle burgers, welke richting zij ook zijn toegedaan, dezelfde rechten. Wie de orde tracht te ver storen, hij zij een sociaal-democraat of een spion der Duitsche Regeering, die komt om te bespie den of op te ruien, wordt over de grenzen gezet. „In geen geval echter zegt de Neue Zürcher Ztg. kunnen wij, hoezeer wij ook steeds de beginselen der sociaal-democraten hebben bestre den, toegeven, dat het Duitsche recht ook in Zwitserland worde toegepast.” De Koning van Italië is Zaterdag met den Kroonprins te Rome teruggekeerd. De Ministers, vele Senaats- en Kamerleden, vereenigingen en deputaties begroetten den Koning en den Kroon prins aan het station, die ook door de saamge- stroomde menigte werden toegejuicht. Eene indrukwekkende laatste proefneming heeft Woensdagochtend plaats gehad met een elevator van den Eiffeltoren, geleverd door de Amerikaansche firma Otis, in tegenwoordigheid van den inspecteur-ingenieur der tentoonstelling Condamin, den heer Eiffel e. a. De elevator, welke twee kamertjes boven elkander bevat, weegt 11,000 kilogram en werd met 3000 kilogram lood bevracht, tot eene aanmerkelijke hoogte opge voerd. Toen werd bij met gewone touwen be vestigd en tevens losgemaakt van de staaldraad- kabels, waarmede hij zal worden in werking gebracht. De proef moest uitmaken of, ingeval deze kabels eens braken, de remmen behoorlijk het vallen van den elevator zouden tegenhouden. Twee met bijlen gewapende timmerlieden hakten op een teeken van den ingenieur der firma de touwen door en ieder „hield zijn hart vast” toen het gevaarte begon te vallen. Spoedig vertraag de echter de val, de elevator zwaaide een oogen- werden geraakt en de man, vader van zes kinderen, kort daarna overleed. De twee Hagenaars gingen op de vlucht, doch werden in een herberg in de Zuilingstraat te ’s Gravenhage in hechtenis ge nomen. Men schrijft uit Amsterdam aan de Helder- sche Courant, dat aldaar de mormonen nog steeds voortgaan met propaganda te maken. De bekeerlingen, mannen en vrouwen, worden,slechts in linnen hemd en broek gekleed, des morgens zeer vroeg in de Wetering gedoopt en later, ge droogd, naar de Nieuwe Wereld gezonden. Een knaapje van negen jaren, dat Zaterdag zonder toezicht te Katwijk in zee baadde, is door de zee medegesleept en jammerlijk verdronken, eer zijn kameraadjes hulp konden halen. Men schrijft uit Haarlem „De directie der gasfabriek alhier begint eieren voor haar geld te kiezen. Ik zeg begint, omdat we nog lang niet zijn waar we wezen willen. Nadat zij in Dec. jl. een brief aan onzen Raad had geschreven, waarin zij dezen verzocht haar voorstellen te doen voor een nadere concessie en de Raad daarop had geantwoord, dat die voorstellen van de directie moesten komen, heeft zij nu werkelijk aanbiedingen gedaan, die het wel der moeite waard is mede te deelen. De prijs van de kubieke meter gas voor par ticulieren, nu f 0.09, zal op f 0.07worden ge bracht en die voor de gemeente op f 0.03. Ver der zal zij van iedere door particulieren gebruikte kubieke meter, een halve cent aan de gemeente betalen, waardoor zij berekent, dat men per jaar f 11,657.97 zal ontvangen, terwijl door de prijs vermindering f 34,973.91 aan de verbruikers ten goede komt. Indien de gemeente in deze aan bieding treedt, verzocht de maatschappij, zoo de fabriek moet worden verplaatst, verlenging der concessie tot 1937 en bij niet verplaatsing tot 1927. De maatschappij berekent tevens dat de gemeente bij de verplaatsing een voordeel zal hebben van f 56,000, daar de grond, waarop nu de fabriek staat, groot 5600 M-, voor f lOdeM2 kan worden verkocht. Het licht zal een sterkte hebben van 15 kaarsen en als de gemeente elec- trisch licht wil laten aanleggen mag zij dat doen ook door anderen als de maatschappij niet min stens even goedkoop is. Men begint dus te be grijpen dat het gas te duur is, doch ook met de prijsvermindering blijft het nog te prijzig, want in Leiden b. v. betaalt men slechts f 0,05 per M3. In ieder geval is het echter een poging tot toenadering.” Omtrent het gebeurde met den buitenland- schen diplomaat, die aan het station in den Haag een beambte een paar vuistslagen gaf, deelt het Vaderland nog het volgende mede. De diplo maat de Engelsche gezant had reeds zijn plaatskaartje afgegeven en het perron verlaten, toen hem werd medegedeeld, dat zijne echtgenoote hem op het perron wachtte. Hij ging terug, maar werd toen door den ambtenaar in functie terug geroepen en toen hij daaraan geen gehoor gaf door dezen tegengehouden, waarop hij hem een vuistslag gaf, die nogal raak moet geweest zijn. Zijne vuisten te gebruiken is een verkeerd, maar als een vertegenwoordiger van een vorst aangegrepen wordt, weten wij niet of hij zoo geheel buiten zijn recht is, wanneer hij hand tastelijkheden jegens zijn persoon op dezelfde wijze beantwoordt, vooral wanneer hij, gelijk hier, in zijn recht is, al hield de beambte zich aan de letterlijke opvatting van zijne instructie. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de avonds namens den gezant zijn excuses aan geboden, en de beambte heeft van de maatschappij eene gratificatie ontvangen. Nu de zaak zich zóó toegedragen heeft, zal zij nogal kalm afloopen. Wij herinneren ons iets soortgelijks, dat veel jaren geleden verhaald werd en destijds werd geloofd en niet werd tegengesproken. Onze ge zant te Konstantinopel zou een dienaar van den Sultan met zijn rotting een pak slaag hebben gegeven, omdat deze hem verdrijven wilde uit eene straat, welke de Sultan passeeren moest. Graaf van Zuylen is daarover nooit bemoeilijkt. De Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering van de Zondagsrust heeft in hare jongste vergadering besloten, de afdeelingsbesturen en correspondenten uit te noodigen om hunne aan dacht te vestigen op het geopend zijn van sigaren winkels en koffiehuizen op Zondag. Aanvankelijk werden daarin ook genoemd kroegen, en volgens toelichting van den voorzit ter was elke plaats, waar sterke drank verkocht wordt, eene kroeghij noemde er met name de Witte Sociëteit in den Haag bij. De vergadering schrapte echter het woord. Zonder die onjuiste toelichting ware het woord misschien behouden gebleven, want het zal toch in het wezen der zaak niet veel verandering brengen of de afdeelingen hare aandacht vestigen op de koffiehuizen dan wel op de koffiehuizen en kroegen, en wanneer het tot een maatregel komt, ten aanzien van de koffiehuizen, zal er voor de „gemeene herberg”, wat de beteekenis van kroeg is, wel geen uitzondering worden ge maakt. Terecht echter merkte de voorzitter op, dat er wel geen resultaat verkregen zou worden, zoo lang er geen wet is die alles regelt. Maar dat men nu inzonderheid den kleinen burger verhinderen zou om Zondags, als hij wan delen gaat, zijn dubbeltje sigaren te koopen, ware toch onbillijk. De heeren hebben hun kistjes in huis en die zullen er dus niet onder Ijjden voor de Provinciale Staten op den 28sten Mei j.l. hebben ditmaal in heel het land eene buiten gewone beteekenis gehad. In Maart 1888, toen het de Tweede Kamer gold, heeft de meerderheid der anti-liberalen gezegevierd en is dientenge volge eene regeering uit die meerderheid opge treden. Het was nu bij de verkiezing en her stemming van 14 en 28 Mei de vraag, of de kiezers het zegel zouden zetten op hetgeen in het vorig jaar is geschied, of de regeering bevestigd zou worden op haren zetel, of het werk der verandering van het personeel in de volksver tegenwoordiging nu achtereenvolgens zou worden voortgezet ook in de le Kamer der Staten-Gene raal, of het blijken zou, dat de liberale partij voor goed geslagen was. De uitslag der verkiezing op den 14den was eene teleurstelling voor de anti-liberalen de her stemming van den 28sten was eene glansrijke niet te loochenen zegepraal voor de liberalen, waarmede de regeering zeer zeker rekenschap zal dienen te houden. Vooral in Z.-Holland en Friesland is eene merkwaardige kentering waar te nemen in de uitspraak der kiezers, te meer omdat de meerderheid, waarmee de liberalen zege vierden zoo van beteekenis is. Dat wij ons in het bijzonder verheugen over den schitterenden uitslag in ons eigen district, over de herkiezing onzer Candidaten, spreekt van zelf. Als men uit Harlingen schrijft, dat vandaar uit de hoofdleiding is uitgegaan voor de krachtsont wikkeling onder de liberalen, dan begrijpen wij, dat elk allicht ’t geen in zijn onmiddelijke nabij heid geschiedt, als ’t voornaamste beschouwt, maar liever willen wij hulde brengen aan ’t geen er geschied is, op onderscheiden wijze, in gansch het district. Bolsward. Den 2den Juni des nam. ten 2 ure had de heropening plaats van het kerkge bouw der Ned. Israël. Gemeente alhier, na des- zelfs herstel, in tegenwoordigheid van het Dage- lijksch Bestuur en eenige andere genoodigden. Na eene inleidingsrede van den leeraar en het overbrengen der Thorarollen naar de Arke, sprak de opper-rabbijn Dr. L. Wagenaar van Leeuwar den eene treffende „predikatie” uit, waarin hij eerst een blik in het verledene wierp en wees op/ de vervolgingen door de kinderen Israëls d/irgestaan, eeuwen lang en toen met dankbaar heid wees op de zegeningen in dit goede land Ikmoten, vooral ook onder de regeering van Z. M. JnSm geëerbiedigden Koning, voor wien hij ook fcen gb^ed had uitgesproken. Het geheel werd afgewisseld door het zingen van godsdienstige liederen en gesloten met het zingen van een kinderkoor. Het gebouw is van binnen en buiten keurig hersteld. De houten zoldering is vervangen door een eenvoudig maar net gestucadoord plafond, al hét houtwerk binnen en buiten is geverwd, een flink ijzeren hek is aan de straatzijde aan gebracht. t Als eene bizonderheid vermelden we, dat in de laatste dagen van Mei, reeds wagens met geurig nieuw gewonnen hooi onze stad binnen reden. Wonseradeel, 1 Juni. De Gemeenteraad heeft in zijne vergadering van heden besloten 1. Niet aan te nemen het aanbod van het dijksbestuur der Vijf deelen zeedijken buitendijks tot overname van het havenhoofd te Makkum tegen eene afkoopsom van f3800, maar gemeld werk van gemeentewege door het maken van een basaltmuur te vernieuwen. 2. In betrekking tot het verkrijgen van ver betering in den financieelen toestand der platte landsgemeenten geen adres overeenkomstig het ontwerp, aangeboden door eene in de vergadering van afgevaardigden uit de gemeenteraden benoem de commissie van vijf burgemeesters, in te dienen, maar een adheesie-adres aan het door de Staten ingediend adres op te zenden. 3. Aan J. M. Abma te Lollum eene tegemoet koming van f 10 toe te kennen, wegens de ver nieuwing van een zet over de Lollumervaart, waarop een draai in het voetpad naar Cubaard zich bevindt. 4. Toe te staan eene door het armbestuur te Kimswerd gevraagde wijziging der begrooting, voor 1889. 5. Goed te keuren de door de commissie van beheer van den kunstweg Bolsward—Harlingen ingediende begrooting voor 1888, onder voorbe houd van nadere beoordeeling bij de rekening. Over de samenstelling der commisie van vijf leden voor de onderwijswet maakt een inzender in de Zutph. Ct. eene opmerking, die overweging verdient. Hij wijst er op dat de twee liberale leden, welke daarin zitting hadden, de heeren Roëll en Verniers van der Loeff, niet zijn de leiders der liberale partij, zoodat zij, als zoodanig, voor hunne geestverwanten niet het gezag hebben, dat de heeren Schaepman en Lohman bij hunne partij bezitten. Deze twee wilden in de commis sie zitting erlangen om de Regeering onder den duim te hebben. Zij zullen zich verzetten tegen elke wijziging der wet, die van liberale zijde wordt voorgesteld. Door de samenstelling der commissie op dez,e wijze, is voorkomen dat daarin anti-liberalen zitting erlangden, die een open oog hadden voor de bedenkingen, vooral van finan cieelen aard, tegen het ontwerp-Mackay, of die niet opgewassen waren tegen hunne liberale col lega’s. De hoofdzaak is echter, dat men Mackay zal laten gevoelen, dat ook de Regeering te luis teren heeft naar het wachtwoord der veldheeren. Eene andere vraag is, volgens den schrijver, of de heeren Lohman en Schaepman verstandig doen met achter de schermen te willen regeeren. Traden zij tengevolge daarvan op den voorgrond een Ministerie Schaepman-Lohman zou de voorbode zijn van eene schitterende zegepraal der liberale partij. Onder Stompwijk is een gruwelijke moord gepleegd. Aau twee Haagsche metselaarsknechts, die uit visschen waren, werd het verblijf op zeker stuk land door een boer ontzegd. Toen zij niet wilden heengaan, mengde de zoon van den boer zich in het geschil, doch aan dezen werd door een der metselaars met een mes onder het oor een hevige stoot toegebracht, zoodat de hersens blik heen en weder en was gestuit, tien meter boven den grond, zonder schok. Geen glasruit was gebroken. Het electrisch licht van den Eiffeltoren is te zien tot op een afstand van 67 kilometer, maar van hooge plaatsen, torens b. v., is het nog veel verder te zien, zoo wordt het b. v. te Orleans d. i. op een afstand van 115 kilometer waargenomen. Het licht van den toren heeft op verschillende manieren zijn nut, b. v. onlangs, toen bij het vallen van den avond een groot zandschip op de Seine lek geworden was. De geheele lading 400,000 kilogram zand werd gelost bij het licht van den Eiffeltoren, dat te dien einde op die plaats werd gericht. Zonder dat licht had men niet kunnen werken en zou het schip ge zonken zijn. Bolswardsche Courant I TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1