NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWAR» E« WONSERADEEl Van Houten’s Cacao. 1889. Achten Twintigste Jaargang. No. 24. VOOR BUITENLAND. B 1 N N E N L A N D. Ml de kos- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, XCXCDCXCDVXC2X:XCDXDAXC2<XC XKXXX^ DONDERDAG 13 JUNI. :.^xc2<>22<x:xcxcxcx>2xc>:.xcxcx_x:xcxc^ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. WL7.1 Rusland. De Kölnische Ztg. meldt uit Pe tersburg, dat de czaar bij het afscheid van den schah van Perzië dezen persoonlijk op krachtige wijze zijne meening heeft gezegd over de Per zische politiek. Mocht de schah zich thans bij zijn bezoek aan Engeland andermaal laten bewe gen tot voor Rusland ongunstige concession, dan moge hij vooraf bedenken, dat langs de Perzische grenzen 100.000 Russische bajonetten staan. De czaar kon er niet voor instaan, dat hij die niet in beweging zou zetten. Duitschland. Na een gevecht, ingeleid door vuur van het eskader is Uwinejidoor Wissmann genomen en verbrand. Aan Duitsche zijde is een man gesneuveld, terwijl een officier, een onder officier en zes negers licht gekwetst, een onder officier en een Zoeloe zwaar gewond zijn. Het ver lies van den vijand is nog onbekend. In berichten uit Samoa van 28 Mei leest men, dat Mataafa, vernomen hebbende dat nog meer Duitsche oorlogsschepen te Samoa worden ver wacht, zijn aanhangers heeft bijeenverzameld, wier aantal op 3000 wordt geschat. Tamaseese had met 2000 aanhangers zijn kamp te Atna opge slagen. Een Amerikaansch commissaris van politie is te Berlijn bestolen. Hij had de Parijsche tentoon stelling bezocht en deed een uitstapje naar de Duitsche hoofdstad. Na daar een museum en het panopticum bezocht te hebben miste hij zijne portefeuille met 2000 mark, die hij in een ach terzak van zjjn pantalon had geborgen. Hij had niemand gezien, die zich tegen hem aandrong, en het nazien van het album der misdadigers kon hem dus weinig baten. De Scbach van Perzië isverleden week te Berlijn aangekomen. In het rijk versierde cen- traal-station. alwaar eene eerewacht stond opge steld, werd hij onder de tonen van het Perzische volkslied ontvangen door den keizer (in uniform van het gardekorps), de prinsen, graaf Herbert von Bismarck, den veldmaarschalk Blumenthal, de generaal-vleugel adjudanten der gezamenlijke generaliteit, den stedelijken gouverneur, den plaat- selijken kommandant, den tweeden burgemees ter, het personeel van het Perzische gezantschap en consulaat, den Russischen attaché-militaire, enz. De keizer omarmde den schach en drukte hem herhaaldelijk de hand, stelde hem de prin sen voor, reed met hem langs de in parade op gestelde militairen en vervolgens in een met vier paarden bespannen galarijtuig, met een escorte ulanen en gevolgd door de overige rijtuigen, naar het slot Bellevue. Langs den geheelen weg wor den de keizer en de schach door de talrijke me nigte met daverende toejuichingen begroet. Bij het passeeren der Brandenburger poort werden er saluutschoten gelost. Ook bij het slot Belle vue stond eene eerewacht in parade. Nadat al- tot zijn eersten minister gekozen en zijn keus bleek even goed als toen Wilhelm I zijn keus op Bismarck liet vallen. In 1850 vestigde de heer C. J. van Houten zijn cacao-fabriek in Weesp en begon er zeer nederig zijn bedrijf. Als men toen in het naburige stadje kwam, zou men met moeite de fabriek hebben kunnen ontdekken, en nu, alles spreekt er van Van Houten de groote villa aan den straatweg; de talrijke en groote fabriek-en kan toorgebouwen in de stad de in aanbouw zijnde blikslagerij; de schepen, die in de Vecht liggen, ja, men kan gerust zeggen Weesp is Van Hou ten en Van Houten Weesp. De tegenwoordige firmant, de heer Scheffer, die aanvankelijk een wetenschappelijke opleiding te Delft genoot, kwam voor eenige jaren als emplové aan de fabriek des heeren van Houten en werd na zijn huwelijk met mejuffrouw C. C. van Houten in de firma opgenomen. Na den dood van den heer van Houten zette hij de zaak met de overige familieleden voort en onder zijn leiding kwam de fabriek op de hoogte, die zij thans bereikt heeft. Bij zijn on betwistbare geestkracht en volharding paart de heer Scheffer vele goede eigenschappen. Niet alleen verschaft hij tal van handen werk, doch hij is voor zijn werklieden een goed meester en voor vele armen een steun in nood. Zijn fabriek is hem alles en rusteloos werkt hij voort om de reusachtige zaak steeds uit te breiden. Rust roest; is zijn leus. Dat bewijst hij niet alleen door de vindingrijkheid in de reclames voor zijn artikel, doch door den voortdurenden vooruitgang en verbetering, die zijn inrichting telkens onder gaat. Ontegenzeggelijk is de heer Scheffer een industriëel, waarop het nijvere Nederland met trots mag wijzen; want het zegt wat in het kleine Nederland op industriëel gebied groot te zijn, zóó groot, dat de naam Cacao-Koning een eerenaam mag heeten. Bols ward. Ieder practisch ontwikkeld mensch, ieder, die met den tijd, waarin hij leeft mede gaat, zal erkennen, dat verzekering nuttig is Wie heeft zich niet tegen brandgevaar geassu reerd, wie verzekerde zijn leven niet om voor zijne nakomelingen te zorgen of te waken voor eigen ouden dag? We gelooven haast, dat er niet velen zullen zijn, die dit niet doenvanaf de rijkste tot de armste. De eerste verzekert zich groote kapitalen of hooge renten, de laatste doet het bescheidener en zorgt slechts voor zijn dood of voor zijne begrafenis, door zich een zeker som metje te verzekeren, dat moet dienen om de kos ten van zijne begrafenis te dekken. Tegen alle gevaren kan men zich verzekeren en waarlijk het doel van de meeste verzekering- maatschappijen is nuttig. Eene Maatschappij met een zeer prijzenswaar- dig doel is, meenen wij, „de Philantroop” alhier, die zich ten doel stelt wekelijksche uitkeeringen te verstrekken, wanneer hare verzekerden door eene besmettelijke ziekte worden getroffen. Vooral voor winkeliers en neringdoenden is de verzekering in „de Philantroop” van groot be lang, daar hen van alle zijden verlies en achter uitgang bedreigt, wanneer een kenmerk van het aanwezig zijn van besmettelijke ziekte aan hunne woning moet worden bevestigd. De zaken staan stil, klanten vermij len uit vrees voor besmetting den winkel, dokter en apotheker en versterkende middelen vereischen bij dit alles nog extra onkosten. „De Philantroop” echter treedt in zulke gevallen helpend op, verstrekt volgens het met haar gesloten contract wekelijksche uit keeringen, varieerende van f10 f75. Nu is de winkelier gered, want behalve, dat hij den stil stand van zaken bijna of niet gevoelt, is hij ook nog meestal in staat van de uitkeering de extra onkosten voor zijn zieken te betalen. Bovenstaande ontwikkelden wij naar aanleiding van het verslag over 1888, dat wij van de Direc tie der Philantroop ontvingen, welk verslag wij met genoegen doorlazen. W ij bemerkten, dat deze Maatschappij ook weder in dat jaar verscheidene keeren en op vele plaatsen haar nut bewezen had. Er is uitgekeerd speciaal voor de besmettelijke ziekten Roodvonk, Dyphtheritis, Typhus en Dy- daar de leden van het hooge personeel des keizers en de hooge leden van het gevolg van den schach aan elkaar waren voorgesteld, reed de keizer terug naar het paleis, alwaar de schach hem kort daarna een bezoek bracht, gelijk hij ver volgens ook bij de prinsessen deed. Daarna reed de keizer naar Bellevue, alwaar hij met den schach aan tafel ging. Engeland. In Birma zijn de vijandelijkhe den hervat. Een troep van 150 inlanders is door een afdeeling van 80 Britsche soldaten bij Pin aangevallen, en verloor in het gevecht 21 man, terwijl twee gewonden gevangen genomen werden. Uit Londen schrijft men aan de Haarl. Ct. Een merkwaardig gebruik, dat van ver ver wijderde tijden dagteekent, wordt hier nog steeds in eere gehouden. In deze week kon men weder op verschillende punten der City een bode in rood gewaad, gevolgd door een aantal jongens, met lange roeden gewapend, zien rondtrekken, binnendringend in kantoren, restaurants en kel ders waar gebouwen op de grens der parochie staan en daar de muren zien afranselen. In vroe ger jaren, toen kaarten en leggers en kadasters nog niet zoo algemeen waren als tegenwoordig, moesten de grenzen der parochiën van geslacht tot geslacht overgebracht worden, en men was destijds evenals nu van oordeel, dat niets zoo goed onthouden wordt als dat waarvoor men pijn lijdt. Volgens dat beginsel werd een dag in het jaar een omgang door de parochiën gedaan en een bengel juist op de grenzen afgeranseld of met zijn achterdeel in onzachte aanraking met de grens gebracht. Van dat gebruik is de tegen woordige ceremonie slecht een flauwe weerschijn doch dat zij nog bestaat, zegt meer dan deelen over het conservatisme in de City zouden kun nen vermelden. Het Londensche blad de Daily Telegraph is onlangs door eene oude vrouw, die in St. James Park eenige koeien laat weiden en een melk huisje houdt, aangeklaagd wegens laster en ook werkelijk tot 35 p. st. schadevergoeding veroor deeld. De vrouw was verleden jaar tot vijf shillings boete veroordeeld, omdat haar koestal, die niet in het St. James Park staat, door den inspecteur niet behoorlijk gereinigd was bevonden. Van dat geval had de Daily 7elegraph zulk een ophef gemaakt en over de koeien en de melk in quaestie met zooveel minachting gesproken, dat de vrouw, naar zij beweerde, vele klanten was kwijt geraakt. Servie. De Temps bevat een telegram uit Belgrado, inhoudende dat de metropolitaan Theo dosius, die eerst besloten had, ten behoeve van zijn voorganger Michael af te treden, thans van besluit is veranderd en mitsdien weigert het metro- politaanpaleis te verlaten en zijne waardigheid neder te leggen. Een der voornaamste leden van de liberale partij in Servië heeft een ongeteekenden brief ontvangen, waarin wordt verklaard dat de op 11 dezer te houden vergadering van liberalen een nog heviger tegenstand zou ondervinden, dan on langs de progressisten. „Belgrado zal op dien dag groote dingen zien gebeuren,” is de slotsom van den brief. senterie een som van f3220 aan 105 zieken in de verschillende klassen. De Maatschappij behaalde eene overwinst van f2662,295, waarvoor aan aandeelhouders 5% divi dend over de storting op hunne aandeelen is uit betaald en een saldo zuivere winst resteert van f 1966,855, waarvan f1800 werd besteed tot aan zuivering van de restant oprichtingskosten, terwijl de overschietende f 166,85-' werden gebracht als voordeelig saldo op 1889. Het ledental is vermeerderd met 2905 nieuwe leden en bedroeg op het einde van 1888, 16330. De rekening en verantwoording met het ver slag en de balans werden op voorstel van h.h. Commissarissen onveranderd door de vergadering vastgesteld, waarna de Directie werd gedéchar- geerd. De heer S. H. Prins, directeur der Maatschap pij, verkreeg in de vergadering van 8 Juni j.l. op zijn verzoek eervol ontslag en werd opgevolgd door zijn Adjunct-Directeur J. P. K. v. Moorsel. De heer dr. L. A. JE. Sluiterman, Commissaris, wiens beurt van aftreding het was, werd met al- gemeene stemming herkozen en nam deze benoe ming aan. De vergadering sprak, bij monde van den Voor zitter Jhr. Mr. J. II. F. K. van Swinderen, haren lof uit over den ijver, waarmede de Directie had gearbeid in het afgeloopen jaar en hare nauwge zette plichtsbetrachting. De Directie sprak als haar ernstig voornemen uit om voort te arbeiden voor den bloei der Maat schappij, en deze een krachtigen steun te doen blijven voor de getrouwe uitvoering der epidemie- wet, opdat zij de ingezetenen van den Staat tot zegen moge zijn. Brakel, 7 Juni. Bij den heer J. van Dalen, burgemeester dezer gemeente, is gisteren een schrijven ontvangen van den heer W. J. baron van Brakell van Schoonenburch, waarbij door hem f500 wordt beschikbaar gesteld tot herstel der beschilderde glazen in de Herv. kerk alhier, uit dankbare herinnering der familie aan dit dorp, dat, vóór honderden jaren, de bakermat harer voorouders geweest is. Na raadpleging van den heer Victor de Stuers, zullen met de uitvoering belast worden de heeren F. Nicolas Zonen, te Roermond. Naar aan het Vad. wordt medegedeeld, zou aan den Shah van Perzië en diens gevolg, bij zijn bezoek te Amsterdam, het Paleis op den Dam ter beschikking worden gesteld. In overeenstem ming met hetgeen ook wij omtrent den Ooster- schen Vorst schreven, veroorlooft zich het blad de opmerking, dat ’t wellicht lettende op som mige eigenaardigheden van de Perzische reizigers verstandiger ware geweest een der beste ho tels voor den Shah af te huren en daarvoor des gevorderd een krediet uit ’s Rijks middelen aan te vragen. Elders toch heeft men ondervonden, dat de wijze, waarop de Shah en zijn (ditmaal zeer talrijk) gevolg de gastvrijheid opvatten, voor de duurzaamheid van een paleis-ameublement en stoffeering, een al te zware proefneming is. Uit Apeldoorn .wordt aan het V. v. d. D. gemeld, dat de Koning weder veel opgewekter is dan in de dagen toen de Koningin en de Prinses te Neuwied waren. Gedurende hare afwezigheid toch deed Z. M. niet meer de gewone wandeling in het park en had zelfs niet den minsten lust om in de buitenlucht te gaan zitten. Baron Werner van Pallandt van Oud-Beierland, opper-jagermeester des Konings, die gedurende een tiental dagen als gast ten paleize vertoefde en bijna den geheelen dag den Koning gezelschap hield, is naar Arnhem teruggekeerd. Door de heeren R. Kerkhoven en H. S. van Pinxteren te Apeldoorn is protest ingediend tegen de verkiezing der heeren mr. v. Hasselt en jhr. Mollerus in het hoofdkiesdistrict Voorst. Dehee- ren voeren een vjjftal punten aan, die volgens hen de nauwkeurigheid der stemopneming in twijfel doen trekken en verzoeken daarom, dat de verkiezing ongeldig zal worden verklaard. In dien de Staten verlangen hen persoonlijk te hooren, zijn zij daartoe bereid. Bij den landbouwer G. te Oud-Zevenaar is gisteren een geval van de zoozeer gevreesde var kens- of vlekkenziekte vóórgekomen. Bereids zijn drie stuks onteigend en verbrand. Ten zeerste hoopt men, dat de ziekte zich niet uitbreide. Uit Rauwerd wordt gemeld De volgende menschfievende daad mag in de gegeven omstan digheden niet onvermeld blijven. Jl. Dinsdag had een hooier, uit Winschoten afkomstig, het ongeluk hier van een wagen te vallen met doo delijk gevolg. Dadeljjk toog de predikant der plaats, dr. J. W. Lieftinck, aan het werk om gelden voor de ongelukkige weduwe des gestor venen te verzamelen, en hij had de voldoening eene ruime som gelds bijeen te brengen, veel meer dan de man gedurende den hooitijd had kunnen verdienen. Op den dag der begrafenis had hij het genoegen der weduwe, inmiddels tot bijwoning der begrafenis uit Winschoten over gekomen, dit kostbaar bewijs van deelneming ter hand te stellen. Deze predikant, dr. J. W. Lieftinck, is dezelfde, die volgens het classicaal bestuur van Sneek als predikant moet worden afgezet, wegens onrecht zinnigheid in de leer, door hem verkondigd in enkele preeken van „Ónze godsdienstprediking” in het godsdienstig leerboek „Voor iederen dag” en het door de vereeniging van stichtelijke blaad jes uitgegeven geschriftje „Waarom modern en wiens zaak thans in handen is van het provin ciaal kerkbestuur van Friesland. -- DE CACAO-KONI N G. Wij hebben onze lezers eene gewichtige, hoogst gewichtige mededeeling te doen, waartoe wij ons gedrongen achten, hoewel we, ter wille van hun zenuwen, eenigszins aarzelen. Luistert goed toe, lieve lezeressenzet uw jongste als ge u de luxe permitteert een jong ste te hebben van uw schoot en uwe voeten van uw stoof, wanneer ge in dit jaargetijde nog met koude voeten geplaagd zijtdrukt uwe ronde schouders stevig tegen de rugleuning van uw stoel en houdt u met uwe beide handen vast, want hetgeen we u gaan mededeelen zal veel meer bij u te weeg brengen dan een electrische schok uit een machine van 20 dynamo’s. Leg uw pijpen neer, eerzame huisvaders, druk uw handen stevig opeen en klem uw duimen in de gebalde vuisten, want wat uw oogen te zien zullen krijgen is niets in vergelijking van de gru welijkste gruwelen die ge aanschouwt hebt. Ziet, leest en beeftvan Houten’s cacao is de beste in gebruik Verschrikkelijk, hoor ik daar uitroepen, af schuwelijk! En toch het is.de waarheid, de waar heid, die men niet zeggen kan zonder te beleedigen. Uw schoonheidsgevoel wordt voortdurend be- leedigd door die vreeselijke chocolade-letters, die u van alle kanten aangrijnzen. In de café’s, op de tram, in bijna alle couranten, op omnibus kaartjes, op het gordijn van den schouwburg en op de affiches ge kunt u niet op straat of naar buiten begeven, geen trein instappen of op een boot plaats nemen, zelfs geen luchtreis maken of die akelige holoogige letters grijnzen u toe: Van Houten's cacao is de beste Tot op uw kopje waaruit ge in uw hotel drinkt, op uw huiselijke voorwerpen zijn ze binnenge slopen. Als een nachtmerrie vervolgen u die woordenge maakt er u woedend over en on danks al uw ergernis leest ge toch maar weer Van Houten's cacao is de beste in 't gebruik! Vergeefs zocht ge een wandelplekje waar ge niet door van Houten gevolgd wordt. In het Park bij de nikkers denkt ge? Och haast u dan, want van Houten is bezig met den heer Godefroy een contract te sluiten om zijn Afrikaantjes te leeren zeggenvan Houtens cacao is de beste in 't gebruik! De Parijzenaars zullen niets anders van hen te hooren krijgen. In de Artis, waar ge tot dusver zonder ergernis over de cacao-reclame kondt heen gaan, is men ook reeds bezig uw lieve lorretjes te leeren zeggenvan Houten's cacao is de beste in het gebruik en wanneer ge geduldig staat te wachten bij het bassin van den zeeolifant zult ge vóór ge den kolossus in het water ziet oprijzen, lezen van Houten's cacao is de beste En wie is de man, die u zoo wreedaardig ver volgt Het is de heer J. W. F. Scheffer, de te genwoordige firmant van de firma O. J. van Houten Zoon, en brengen wij hulde aan het volhardingsvermogen van den man, die, geboren in het nederige dorpje Poortugaal, zijn fabrikaat een wereldberoemheid heeft bezorgddie het kleine stadje, dat zich slingert langs de boorden van de Vecht, tot een wereldstad heeft gemaakt; die niet rust voor dat al wat lezen kan zal we ten, dat zyn cacao de beste isdie in staat is ter wille van dat doel aan de Nederlandsche regeering een vermogen aan te bieden, als zij een leerplicht invoerde, mits dat alle scholen in het Spa-a-boekje gedrukt werdvan Houten's cacao is de beste Wat Holloway in Engeland met zijn pillen gedaan heeft, doet de heer Scheffer met zijn fa- bricaat. Met den beroemden pilleman heeft hij de macht der reclame, een der grootste machten van onzen tjjd begrepen. Niet met een enkele maal of van tijd tot tijd vestigt hij de aandacht op zijn artikel, neen, hij dwingt het publiek te lezen dat zijn cacao de beste is. Niet mew, maar ieder moet weten, dat van Houten’s cacao de beste en de goedkoopste in gebruik is heeft de heer Scheffer gezegd en hij heeft zijn doel bereikt. Hij, de koning der cacaofabrikanten, heeft de reclame Bolswardsche Courant I I -r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1