NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD le&SWABÖ 8N WONSER ADEEL a v5:w S; 1889. No. 25. Achten Twintigste Jaargang. F VOOR S3 BUITENLAND. BINNENLAND. ggffi UEF STIL PLEKJE. l'J M. E. van der MEULEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zoover ik in het een ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ^X XXXXXXXXXXXXXXXXX^ DONDERDAG 20 JUNI. ^XXXXXXXXXXXXXXXXXX^ zijn terugkeer in Triëst werd ontvangen. Men meldde, dat niet alleen een groote menigte hem met gejoel en gejouw naar zijn hotel begeleidde, maar dat zelfs een bom ontploft is in het consu laat Dat is zoo de gewoonte in dat land. Om iemand zijn ontevredenheid te toonen, werpt men vuur werk op zijn weg, dat bij ontploffing zeer veel leven maakt, maar geen ongelukken veroorzaakt. De bom, die in het consulaat ontplofte was van dat soort. Er is dus geen sprake van een aanslag, het was alleen een blijk van misnoegen voorden consul. Dat daardoor vijf personen in hechtenis genomen zijn, bewijst welke plannen de Oosten- rijksche regeering met de Irredentisten heeft. En dit schijnt nog niet alles te zijnreeds worden maatregelen beraamd, om de regeeringspersonen in Triëst en Trente, die zich voor de scheiding uitlieten, af te zetten en door anderen te vervan gen. Zoo zou baron de Pretis, stadhouder te Triëst vervangen worden door baron Krauss, thans stadhouder te Praag, die tevens van de uitgebreidste volmachten zou voorzien worden. Of dat alles dienen moet om deu band tusschen de drie leden van den vredesbond nauwer aan te halen en de Triple Alliantie in Italië popu lair te maken Zaterdag is de Fransche Regeering in de Kamer van Afgevaardigden door den heer Basly geïnterpelleerd over de werkstaking der koetsiers. De interpellant betoogde, dat de schuld bij de maatschappij moet worden gezocht en dat de Regeering, die bevoegd is het tarief vast te stel len, ook het recht heeft tusschen beiden te tre den tot regeling van de verhouding tusschen het kapitaal en den arbeid. Hij stelde eene motie voor, luidende: De kamer, overwegende, dat het tarief voor een rit door de administratie is vastgesteld en dat de som, welke van de koetsiers geëischt wordt, dezen in verzoeking brengt om van de reizigers meer te vorderen dan het tarief heeft bepaald, noodigt de regeering uit voor de ver huurders van rijtuigen als maximum een tarief vast te stellen in verhouding tot hetgeen de koet siers van de reizigers kunnen eischen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Con stans antwoordde, dat hot in beginsel vaststaat dat de openbare machten niet tusschenbeiden kunnen komen in geschillen tusschen patroons en werklieden, terwijl hij verder uiteenzette, dat de grieven der koetsiers door de maatschappijen worden weerlegd, zoodat beide partijen op een standpunt staan, dat niet zonder onderzoek kan worden goed- of afgekeurd. De Minister wil wel werkzaam blijven, om eene schikking te bevor deren, maar verder vermag hij niets tenzij het krachtdadig tegengaan van ongeregeldheden. Al kwam de heer Basly met 5 of 6000 koetsiers aan het Ministerie, dit zou geen invloed op ’s Minis ters houding hebben. Een voorstel om over te gaan tot de eenvou dige orde van den dag werd verworpen met 237 tegen 232 stemmen verscheidene moties deelden hetzelfde lot totdat de volgende motie, voorge steld door den heer Wickersheimer, met 297 tegen 235 stemmen werd aangenomen: „De Kamer, kennis nemende van de verkla ringen der Regeering en haar uitnoodigende hare goede diensten voort te zetten, teneinde tot eene oplossing van de moeilijkheden te geraken, gaat over tot de orde van den dag.” Of de pogingen van Constans om tot eene schik king te geraken gelukt zijn, weten we nog niet. Vrijdagavond besloot eene vergadering van 1200 koetsiers, de werkstaking vol te houden. Het is intusschen niet denkbaar, dat Parijs gisteren, bij gelegenheid van de wedrennen om den „grand prix,” zou verstoken zijn gebleven van de duizen den rijtuigen, die op zulke dagen voortdurend bezet zijn. België. De onaangenaamheden, die het Mi nisterie van België door zijn al te vertrouwelij- ken omgang met agents provocateurs zich heeft op den hals gehaald, zijn nog niet ten einde. Het gerechtshof van Namen heeft de invrijheid stelling van den verklikker Pourbaix geweigerd ofschoon hij volhoudt een „officieel agent der Regeering” te zijn, en hij zal terechtstaan wegens aanslagen tegen de veiligheid en den regeerings- vorm van den Staat door geweldige middelen. Een ander verklikker, Rouhette, die de werk lieden tot afschuwelijke misdaden heeft aangezet komt den 19 dezer.voor de gezworenen en een derde, Cousaert, die tegelijk met Pourbaix bij de Ministers is geweest, is ook gevangen genomen. Zondag 23 Juni zal er aan de heeren Janson en Graux, de twee liberale candidaten voor de verkiezing van 3 Juni, en aan de heeren Frère- Orban, Bara en Houzeau de la Haye, die de schandalen, welke het proces te Bergen aan het licht gebracht heeft, in de Kamer op de kaak hebben gesteld, een groot feestmaal worden aan geboden, hetwelk zal worden voorgezeten door den heer Neujean, lid der Kamer voor Luik, voorzitter der „Fédération libérale.” Te Berlijn slaat men geen geloof aan het gerucht, dat Rusland eene militaire conventie met Servië tracht te sluiten. Alleen de Kreuz- zeitung schept er vermaak in, het alarmeerende nieuws verder te verspreiden als ernstig ge meend. Dichter bij de waarheid staat waarschijn lijk de National Zeit., die in het meerendeel der verontrustende berichten van de laatste dagen beursmanoeuvres ziet. Het Journal de St.-Petersbourg betoogt, dat de in de laatste dagen in de wereld gezondene, aan Rusland vijandige berichten in het oogloopend onwaarschijnlijk zijn. Het logenstraft de bewe ring van de Standaard, dat de Servische metro poliet Michael uit Rusland het programma eener zoogenaamde Zuidslavische staatkunde zou mede genomen hebben. Ook het gemelde over eene zending van Wannowskjr en Annenkoff naar Parijs is uit de lucht gegrepen. De laatstge noemde is derwaarts gegaan, om de opneming van zijnen zwager (J. M. de Vogué) in de Fransche Academie bij te wonen. Wannowsky gaat waar schijnlijk naar Ems. Van tegenstand van Rus- land’s zijde tegen de conversie der Egyptische schuld is geen sprake. Rusland wil alleen, dat de te verkrijgen besparingen ten beste des lands worden aangewend, en dat eene Europeesche commissie daarvoor wake. Oostenrijk. Tegenover de herleving van het irredentisme in Triëst en Trente, schijnt de Oostenrijksche regeering ernstige maatregelen te willen nemen. Reeds werden de directeur en vier redacteuren van het Italiaansche blad Inde pendence gevangen genomen, onder voorwendsel, dat zij door hun geschrift oorzaak waren van de demonstraties, waarmede de consul Durands bij 38 Arum en Fingjum. Als proef wordt hier door sommige landbouwers beetwortelen ver bouwd. Dit gewas staat uitstekend en alles doet een goede oogst verwachten. Idsegahuizen. Ds. A. Jellema is tot pre dikant te Sondel beroepen. Heerenveen. 18 Juni. Gisteren had alhier, tot besluit der kermis, op de Verlengde Dracht, van wege den logementhouder R. K. van der Meer, eene harddraverij met paard en chais plaats. Ne gen flinke dravers waren voor den wedstrijd in geschreven. Na vinnigeu strijd, vooral in ’t laatst, werd de prijs van f60 gewonnen door den zwarten ruin van den heer W. Anema te Ried, door den eigenaar gereden. Het cadeau, een fraaie regu lateur, viel ten deel aan den bruinen ruin, genaamd Apollo, van den heer K. Hettinga te Sandfirden, gereden door den pikeur Oneïdes. De draverjj werd door een groot getal personen bezocht en liep in de beste orde af. Wolvega, 17 Juni. Heden morgen bij het aanbreken van den dag heerschte in het naburige Blesse een buitengewone beweging. Het huisge zin van S. v. d. Wal werd op het onverwachtst in rouw gedompeld, doordien hun beide zonen laat thuis komende, twist kregen welke zoo hoog liep, dat de jongste, Willem, zijn broeder in drift een doodelijke wonde toebracht. De Burgemeester met het geval in kennis ge steld, begaf zich oogenblikkelijk derwaarts en beval na gedaan onderzoek, onmiddelijke inhech tenisneming, en werd dan ook heden avond ge. noemde W. naar Heerenveen getransporteerd. In Groningen wenden de landbouwers, wier gewassen geleden hebben van den ver- schrikkelijken hagel, pogingen aan, om onthef fing van grondbelasting te verkrijgen voor hunne verwoeste perceelen. De buitengewoon plotselinge sterfgevallen te Groningen baren veel onrust. lu weinige dagen toch stierven een heer, die gezond en wel uit huis ging, op de sociëteit, eene dienstbode, die zonder hinder de kamer verliet en in de keuken neerstortte, alsmede de echtgenoote van prof. H. die om een boodschap gaande op 5 minuten af stand van haar woning ineenzakte en onmidde- lijk overleden was. Te Oldeboorn is gebleken hoe groote ver delgers de spreeuwen van de landrupsen zijn, waarover de veehouders zich zoo ongerust maak ten. Een spreeuwenpaar had zijn nest gemaakt in een buis op de zaal van een logement, en eiken dag vond de eigenaar op eene tafel in de zaal onder de buis ongeveer 20 levende rupsen. Men paste op en zag nu en dan, als ’t paar de jongen voederde, een rups naar beneden viel, als de spreeuwen met 4 a 5 rupsen in den mond kwamen aanvliegen. Als men nu denkt aan het groot getal spreeuwen, en de vele keeren, dat zij per dag naar het nest vliegen met voedsel, dan kan men begrijpen hoe groot het getal is der rupsen, welke door de spreeuwen verdelgd wor den. Een veehouder, die van het geval hoorde en zelf ging kijken, zei: „elke spreeuw is f100 waard.” Friesland wordt „bereist” door een „heer” die zich voor „doopsgezind werkzoekende,” „so cialist.” „zedelijk verbeterd gevangene” enz. enz. uitgeeft, teneinde de goedgeloovigen van wat geld af te helpen. Te Heerenveen arbeidde hij zon der goeden uitslag. Sedert eenige dagen leed Z. M. de Koning aan hevige hoofdpijn, zoodat men het eindelijk noodig oordeelde de heeren dr. Vinkhuizen uit ’s Hage en prof. Rozenstein uit Leiden te ont bieden. Uit hun onderzoek is gebleken, dat er geene aanleiding tot ongerustheid was, waarop de geneesheeren het Loo weder hebben verlaten. Naar men verneemt zal de voorbereiding van de schoolwetwijziging en het overleg met de regeering tegen 8 Juli afloopen en de Tweede Kamer tegen 16 Juli bijeenkomen. was het bovenstaande geschreven toen Nieuws van den Dag" van 17 Juni keurig artikel las met het opschrift „Lieve plekjes in Nederland”, waarin de S. juist ook de aandacht vestigt op ’t zelfde oord waarheen ik de aandacht wil leiden der lezers van ons blad, het Oranjewoud nam. bij Heerenveen. De lezers van het N. v. d. D. mogen het mij ten goede hou den, als ik mijn plan toch doorzet en begin met mijn sympathie te betuigen aan L. den mij onbekenden schrijver, die blijkbaar, evenals ik, er behagen in schept, de opmerkzaamheid te vestigen op dat ver borgen schoon, dat hier en daar in ons te vaak miskende land en gewest wordt aangetroffen. Zelfs noodig ik den welwillenden lezer van dit artikel uit, dat van het N. v. d. D. vooral niet ongelezen te laten, want daarin treffen wij eene waarlijk dichterlijke beschrijving van het zoo prach tige landgoed „Oranjewoud”, toebehoorende aan Mr. H. W. de Blocq van Scheltinga en een be zoek aan de hoenderkweekerij „Aurora” van den heer E. Peaux, der lezing overwaard, dat ik mij ontslagen acht daarvan hier eenige mededeeling te doen. Alleen wijs ik den bloemenliefhebber, die eerstdaags naar dat schoone oord een tochtje mocht willen ondernemen, op de zeldzaam rijke verzameling van 25 soorten gloccinea’s, die hij aantreffen zal in de prachtige bloemenkas van „Oranjewoud”, waarvan L. niet spreekt. Voorts onderschrijf ik ten volle, wat „L” meldt omtrent het Hotel „de Tent” van den heer B. van de Pol, want niet alleen dat men daar tal van lieve, schaduwrijke plekjes aantreft en een keurig terras, maar ook onder een breed rustiek afdak Eene eigenaardigheid van onze provincie is, dat bijna al haar groote wegen u voeren langs lom- merlooze, waterrijke streken, langs onafzienbare weiden. Die aan deze laatste, vooral zooals wij haar nu zien, met haar heerlijk, groen grastapeet, haar krachtig, geurig hooi, dat in vollen over vloed ligt uitgespreid, wordt opgetast en wegge reden, met haar vroolijk, dartel jongvee, haar kostelijke melkbeesten, haar volronde vetweiders, haar stevige schapen en lammeren, haar keurige boerderijen en dorpen, natuurschoon ontzegt, is minstens eenzijdig in dit opzicht ontwikkeld en mist den blik op dit weelderige deel der schepping. Toch is het verklaarbaar, dat bijkans alle vreem delingen en de meeste provinciegenooten zelfs, vast overtuigd zijn, dat Friesland op zijn best een paradijs is voor koeien, maar dat men als mensch, in den zomer dreigt geblakerd te worden door de zon en in den winter te verzinken in de plassen. Praat daartegen zooveel ge wilt, men ziet u even verbaasd aan, als wanneer gij zegt dat er in deze provincie koortsvrije menschen wonen en dat er Friezen gevonden worden, die niet ver kouden zijn. Dat alles is verklaarbaar, om velerlei redenen, ook behalve de in den aan vang opgegevene. Wel lezen - de menschen van Friesche tarwe, Friesche jammen, Friesch koolzaad, Friesch tal- of telhout, maar ik geloof zeker dat er velen ge vonden worden, die meenen dat dit alles slechts als legende bestaat uit den tijd toen ’t rijke vrouwtje van Stavoren nog leefde, toen ’t Vrouwenzand er nog niet was. Een voorname oorzaak van het feit, dat verre de meeste menschen zulk een oor deel over Friesland vellen en meenen dat deze provincie geenerlei afwisseling heeft van natuur schoon, is vooral hierin gelegen, dat bijna alle bouwstreken, alle boschrijke oorden, de met kunst aangelegde buitenplaatsen, als bedeesde schoonen, zich bescheidenlijk terugtrekken in oorden, waar de gewone reiziger niet komt. Zij vertoonen zich niet als ’t ware op de straten, zij liggen niet aan de openbare wegen, men moet ze zoeken, maar wie daartoe den moed heeft, vindt zijne moeite rijkelijk beloond. Men ziet dan golvende graan velden, prachtige bouwakkers, fiere eiken, statige beukenlanen, hectaren vol akkermaalshout, geurige dennenbosschen, men hoort het vogelengekweel en den nachtegaalslag, men ziet prachtige bloem bedden en weelderige bloemenkassen. in een ruime besloten tent en vooral in het zoo keurig en smaakvol hotel zet men zich met wel gevallen neder en met billijken prijs vereenigt zich nette bediening, terwijl een kundige kok zorgt voor een degelijken en smakelijken maaltijd. Ik bepaal mij echter ditmaal tot eene opwek king, om, als men, hetzij voor eenige uren, hetzij voor eenige dagen in dit rustig, vriendelijk oord toeft, toch vooral niet te vergeten „Oranjestein” te gaan zien, waar Mevrouw de Wed. J. Bieruma Oosting eene bezitting heeft, die volstrekt niet den indruk maakt van het „Prinselijk Oranjewoud”, maar die, door aankoop in de laatste jaren van het leven van den heer Oosting eene uitgestrekt heid heeft erlangd van 25 A 26 hectare en waar voor men dus gerust een paar uren mag rekenen, als men het goed bezichtigen wil. Het groote, vierkante woonhuis, met zijn niet zeer ruim voorplein schuilt als ’t ware weg, onder de majestueuse lanen van eiken en linden, geen breede oprij weg maakt den indruk van een groot goed, maar als gij terzijde het rasterwerk volgt, dan vindt gij eerst een lieve woning met bloemen omringd en meenende, dat hier de hovenier zal wonen, meldt gij u aan, doch bemerkt dat dit keu rig huis voor den koetsier is bestemdgij vervolgt een gansch eind uw weg onder het geboomte, daar ontdekt gij een lieve villa. Een oogenblik aarzelt gij, maar het blijkt, dat ze op Oranjestein gebouwd is en dat de tuinbaas er woont, die, er juist uittredend, met een verklaarbaar welbehagen u verzekert: „ik heb hier een best leven, heeren”. De onderbaas had ons reeds ontmoet bij het hek en wilde ons gaarne geleiden. Hij deed dit onder vriendelijken kout en voortdurendem lof der men schen, die hij meer dan 25 jaren diende en nadat wij een gansch eind met hem waren gegaan, zagen wij alweer een allerliefste woning, onder ’t lommer verscholen, met weide en moezerij, dat was zijn paradijsje en als ge voortwandelt dan ....ja,dan raakt ge onder een soort van betoovering. ’t Is hier een liefelijk Arcadie. Eerst waart ge in een grootsche Oranjerie, met kolossale palmen, de bodem voor een deel met bloemperken voor den zomer bedekt, ge zaagt een serre van verbazende lengte, in drie afdeelingen verdeeld, die u door voeren tot in de tropische gewesten, totdat de schitterende kleuren en de liefelijke geuren en de grillige orchideeën en de stijgende warmte u bijna oog en hoofd benevelen en gij teruggekeerd, den frisschen wind u om de slapen laat waaien en ’t bij een atmosfeer van omstreeks 70% lek ker frisch vindt. Daarna gaat gij door koele bos- schen, over hoog en laag, door ravijnen, wier wanden uit boomstronken en wortels zijn gefor meerd trotsche waterpartijen met in ’t wild groeiende bosschages van Rhododendrons trekken uw oog, een prachtige hertenkamp verrast u, maaiers zijn langs grashellingen aan ’t maaien, hooiers tassen elders hooiwagens vol, hier is ’t een boomengroep, waar een statige den beschermd wordt door een stellig een eeuw oude accacia en ginds hebt ge perken met 't liefelijkst bloemhout, i e. w. ’t is een tooverwereld, waar het sombere en het vroolijke, de rustigste rust en de woeligste beweging, het zachte en het forsche elkaar afwis selen en als ge straks met de tram door de kale weidestreken naar Sneek stoomt, dan is ’t u wonderlijk te moede en kunt ge u moeielijk voorstellen, dat ge een paar uren geleden dat alles in Friesland doorleefdet en aanschouwd hebt. Niet lang geleden waren aan zulk een tocht vele bezwaren, vele vermoeienissen, vele kosten verbonden. Nu ontbijt gij kalmpjes te huis, gij vraagt den dag te voren voor 4 personen aan het station alhier een biljet le klasse en betaalt 1,50 heen en terug of voor 8 personen een biljet 2e klasse en geeft voor ieder, ook heen en terug ƒ0,95, dan gaat ge 8,35 van hier naar Heerenveen, tramt nog even naar Veensluis en wandelt in 20 minu ten naar „de Tent”; des avonds laat ge u per roei boot halen en vaart langs een kalme vaart naar Heerenveen terug en als ’t tien uursklokje luidt, zit ge weer rustig thuis, dankbaar en voldaan, daar ben ik zeker van. ■M| Bolswardsche Courant f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1