NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «1SW186 EN De Gemeenteraadsverkiezingen. C. W. Eisma. N.dela Lande Cremer. R. F. Feenstra. w De bus is geopend van ’s mor gens 9 tot ’s namiddags 5 uur. 1889. Acht en H. Kingma Mzn., Makkum. Y. Nijdam, Lollum. H. Zijsling D.Jzn., Tjerkwerd. Sch. Hilarides, Pingjum. K. J. Nestra, Kimswerd. No. 28. Twintigste Jaargang. VOOR BUITENLAND. Si B 1 N N E N L A N D- i 1 o 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 1 1 van het konin- van Perzië de Theems opvoer, en maakte van een gunstig oogen. Hetzelfde wat wij hierboven aan voerden, geldt ook voor de gemeente WONSERADEEL. De kiesvereeniging „Wonseradeel”. heeft mannen tot Can- didaten gesteld, die bij benoeming zeker aan die vereischten zullen voldoen. Aan blik gebruik, om het portret van den Oosterschen vorst op papier te brengen. De Chah bemerkte het, wierp een blik op de portefeuille, en, het schetsboek des schilders nemende, teekende hij in eenige trekken diens welgelijkend portret en onderteekende het daarna, tot groote vreugde van den kunstenaar, die plechtig beloofde, por tret en handteekening te zullen uitgeven. eer staat een verkiezingsstrijd voor de deur. Hij verhonderdvoudigt zich, want hij breidt zich nu uit over al de ruim duizend gemeenten van ons Vaderland, maar ’t is er mede, als met den strijd der wolken in het luchtruim. Zoolang deze zich samen pakken op een kleine oppervlakte, heb ben ze een dreigend aanzien, en barsten vaak los in booze donderbuien, maar verspreiden zij zich naar onderscheiden windstreken, dan hoort men wel het zacht gerommel en schieten links en rechts de bliksemflitsen, maar ’t grijpt ons zoo niet aan, al wekt ’t noir wel degelijk onze belangstelling en al komt er hier en daar nog wel een min of meer belangrijke botsing. Zoo moet het ook wezen in de vol gende week. Ernstige belangen staan op het spel. Er moeten zooveel moge lijk mannen gekozen worden, bekend met de behoeften der gemeenten, mannen die volgens de verplichtingen van grond- en gemeentewet hunne stem uitbrengen, die bezield zijn met ijver voor de gemeentebelangen, die niet be nepen en kortzichtig, maar tegelijkertijd niet al te kwistig zijn met de geldmid delen, die vóór alle dingen zorgen voor de eischen aan het openbaar onderwijs gesteld, al geven zij aan het bijzondere al de vrijheid waarop dit recht heeft. Aan de bovengestelde vereischten voldoen naar onze overtuiging de man nen, die de Kiesvereeniging „Voor uitgang” Candidaat heeft gesteld. De beide aftredende Wethouders werken in het Dagelijksch Bestuur in óenen geest samen met den Bur gemeester en ook op het gebied van den schoolbouw en de belangen van het onderwijs trekken zij één lijn. De kiesvereeniging gaf dus een be wijs van hare onpartijdigheid door hen beide ter herkiezing voor te dra gen. De burgerij, die voor eenigen tijd den heer C. W. Eisma niet her koos, doe hetzelfde en brenge dezen volijverigen medeburger, die steeds toont, dat Bolsward hem lief is, nu weer in den raad en herstelle alzoo een vroeger hem aangedaan onrecht. Wij bevelen dus met alle vertrou wen en allen aandrang ter verkiezing op Dinsdag den IGden Juli a.s aan, de Heeren ^XXXZXXXXXXXXXXXXXXX^ DONDERDAG 11 JULI. Bolsward. De heer L. Vogelezang, hoofd der Chr. School alhier, is benoemd tot hoofd der nieuw op te richten School der gecombineerde Herv. gemeenten van Schettens en Longerhouw. Westergoo, 5 Juli. Hooimaand is nog maar pas begonnen, of zoover het oog reikt, ziet men bijna geen hooi meer op het veld, alles is binnen en in grooten overvloed. Of het met ’t broeiën goed zal gaan, moet de tijd leeren, doch aan den haast dien de boeren maakten, niettegenstaande het standvastige, prachtige weder, zou men zeg gen, dat zij niet zoo geheel gerust kunnen zyn, ten minste niet allen. Een voorbeeld hoe vlug er gehooid is geworden. Zeker maaier begon des Maandags-morgens alleen in een stuk, groot 4 pondemaat en des Donderdags-avonds was al het gemaaide en dit was niet gering - als hooi te huis. Als dat goed gaat, zeiden velen, dan gaat er meer goed, en zoo is het. Ooststellingwerf, 8 Juli. Naar wij ver nemen, vragen de eigenaren der hooilanden onder Fochteloo schadevergoeding van den persoon, in wiens land het vuur is ontstaan, op grond, dat de brand niet tijdig is gebluscht. Daar echter de oorzaak van den brand niet bekend is en hoogst waarschijnlijk de eigenaar van het stuk onbewust was van het kwaad, zal misschien een eisch om schadevergoeding niet baten. Ook moet er op dit oogenblik vuur zitten in de venen onder Fochteloo. De aanhoudende droogte vordert groote voor zichtigheid met vuur, daar de gevolgen licht vreeselijk kunnen zijn. Door de sterke droogte begint het loof der aardappelen al te vroeg te sterven. De knol zal daardoor klein blijven, ofschoon de kwaliteit niet te wenschen zal overlaten. De weiden branden geheel dood, zoodat het vee gebrek lijdt. Sommige veehouders beginnen reeds hooi in het land aan de koeien te voeren. Tevens komt er groot gebrek aan drinkwater voor het vee buiten. In verband met het voorstel der Regeering, om bij vacatures voor de hoofden van scholen de vergelijkende examens af te schaffen, bevat de Tijd een ingezonden stuk, waarin er op ge wezen wordt, dat bij het bijzonder onderwijs die examens niet worden gehouden, en dat er zelden eene advertentie in de dagbladen voorkomt, waar in sollicitanten voor eene opengevallen onder wijzersplaats worden opgeroepen. Soms leest men eene advertentie, waarbij bevoegden worden uit- genoodigd hunne brieven te zenden, onder X M, aan ’t bureau van de lijd. Schrijft men in zoo'n geval om inlichtingen, dan ontvangt men hoogst zelden eene kennisgeving, als de betrekking is vergeven. Zulke toestanden acht de schrijver ongezond en hoogst nadeelig voor den bloei van het bij zonder onderwijs en ontmoedigend voor den dege- liiken onderwijzer. Hij wenscht, dat voortaan vacante betrekkingen zullen worden gepubliceerd, waardoor het onderwijs en de onderwijzers kun nen gebaat worden. De heer Jacobus Polak komt in een inge zonden stuk in het Handelsblad op tegen de be wering van den heer Daniëls, die op gezag van den heer Polak in den Raad het Vechtwater niet schadelijk voor de gezondheid noemde, wat waarschijnlijk op een misverstand moet berusten. De heer Polak toch schrijft „Toen ik het Vechtwater eergisteren opnieuw aan een onderzoek onderwierp, was ik niet wei nig verwonderd, het gehalte aan chloor van 30 op 72 milligr. per liter en dat van de vaste be- standdeelen met circa 20 procent vermeerderd te zien. Opmerkelijk was daarbij de hardheids- graad van het water niet tcegenomen, integen deel iets lager dan den vorigen keer. Daar kalk- en magnesia-zouten derhalve met dit verhoogde chloorgehalte niet in verband ble ken te staan, en ook het water overigens geene bestanddeelen bevatte, die op eene verontreini ging met dierlijken afval of huishoudingswater duidden, bleef mij als verklaring van dit zoo hoogst belangrijke verschil van quantitatieve sa menstelling, geen andere uitweg over, dan aan te nemen, dat ik met een mengeel van Vecht en zeewater te doen had, en het surplus aan chloor derhalve aan het in het zeewater ruim schoots aanwezige chloornatrium was toe te schrij ven. Ik was zoo vrij den heer van Hasselt, ingenieur der Duinwatermaatschappij, van mijne bevinding en vermoeden in kennis te stellen en vernam toen, dat mijne veronderstelling wel juist kon zijn, daar ten gevolge van den lagen stand van het water in de Vecht, den hoogeren stand van het Zuiderzeewater en het open staan der slui zen, eene vermenging van beide watersoorten wel te verwachten was. Bij eene dergelijke, in zoo korten tijd veran derende, dus onbestendige samenstelling van eene watersoort, spreekt het van zelf, dat deze door niemand als drinkwater in bescherming zal ge nomen worden.” de kiezers zal het nu liggen of ze verkozen zullen worden. Trouwe op komst, zooals bij de laatste herstem ming, geeft alleen kans van slagen. Een ieder, die het wel meent met de gemeente, stemme dus op onderstaande heeren, die we met vertrouwen aan bevelen fjBF” De stembus is geopend van 's morgens S tot ’s namiddags 5 uur. Naar de Köln. Zeil, bericht, zijn den 16en Juni de oefeningen der Fransche Alpen troepen begonnen, die gedurende twee maanden achtereen in de departementen Savoye-Dauphiné en Zee- Alphen zullen worden gehouden. In ’t geheel nemen 12 bataljons a 6 compagnieën aan deze „exercises de montagne” deel, terwijl bergartil- lerie, genie-troepen en telegraafafdeelingen het hoofd wapen zullen ter zijde staan. Meer en meer speelt de schop een rol op het tooneel des oorlogs, zoodat pionier- en verster kingskunst een der hoofdnommers van het oefe- ningsprogramma moeten vormen. Kantonnemen- ten worden niet betrokkende bivaks zullen als regel een onderkomen aan de soldaten ver schaffen. Om vooral ook voor afwisseling te zorgen, moeten twee manschappen van iedere kompagnie speciaal geoefend worden in den ren bodedienst te voet. De Alpensoldaten bohooren tengevolge van hunne onversaagdheid en hun bekenden moed, tot de uitnemendste troepen der Fransche armée. De goede geest, die hen bezielt, het vaste ver trouwen in de onverschrokken officieren en de strenge discipline hebben deze eenvoudige berg bewoners tot een keurbende gevormd, waarop Frankrijk trotsch mag zijn. De commissie van den Senaat van Frank rijk, die met de instructie was belast van het proces tegen Boulanger c. s., heeft hare taak volbracht, maar van het resultaat is nog niets uitgelekt. Der Regeering is er alles aan gelegen, een vonnis te verkrijgen, dat den gevaarlijksten vijand der Republiek onschadelijk maakt. Maar de daarvoor noodige bewijzen schijnen niet te zijn gevonden en nu is men het oneens zoo zeggen de Boulangistische bladen of men den generaal voor den Senaat of voor een krijgsraad zal terechtstellende ministerieele bladen ont kennen het, maar zij kunnen toch den indruk niet wegnemen, dat in de kringen der Regeering bezorgdheid bestaat over den afloop van het proces tegen Boulanger. De Duitsche Keizer heeft Donderdag, na te Sandven overnacht te hebben, een watertocht in den Nordheims-sund gemaakt en is vervolgens per stölkjarne (stoel-kar) naar den in de nabij heid gelegen waterval in het Steinsdal gereden. Van Sandven gaat de reis naar Odde, waar het keizerlijk gezelschap twee dagen vertoeft en in zestien rijtuigen een uitstap in het Odde-dal en naar den beroemden Lotefos-waterval doet. Ofschoon de Koning en de Koningin van Zwe den, vergezeld van hertog Adolf en prins Wilhelm van Nassau, uit Stockholm naar Christiania ver trokken zijn, verneemt men nog niets van eene ontmoeting met den Keizer. De Koning moet wegens de ministerieele crisis in Noorwegen zijn, en de Koningin brengt er dikwijls den zomer door. Uit Antwerpen meldt men, dat de Keizer van Duitschland, die den 2en Augustus naar Engeland denkt te vertrekken thans ver maakt hij zich aan de Noordkaap zijn reis zal nemen over Antwerpen. Men verwacht daar verscheiden Duitsche en Engelsche schepen, die de jachten Osborne en Victoria and Albert op de tocht zullen begeleiden. De Portugeesche regeering heeft de inenting voor alle in dienst tredende militairen verplich tend gesteld. Wanneer de inenting niet met het gewenschte succes heeft plaats gehad, zal zij moeten herhaald worden, tot zij met goed gevolg is toegepast. In Engeland spreken de bladen met lof over een onderscheiding, den teekenaar van het Illustrated Londen News ten deel gevallen. De teekenaar was aan boord klijke jacht, waarop de Chah Binnenkort zal een gezelschap Amerikaan- sche ingenieurs, zich thans in Duitschland be vindende, ons land bezoeken, ten einde eenige belangrijke kunstwerken te bezichtigen. Zooals bekend is, zal de Holl. IJz. Spoorw. Maatschappij in September a.s. haar 50 jarig be staan herdenken. Bij die gelegenheid zullen aan het personeel dier Maatschappij herinneringsme- dailles worden uitgereikt, ten getale van 4000, die aan de Rijksmunt te Utrecht thans worden geslagen. Weder is het eerste nummer van een nieuw blad verschenen, thans bij de uitgevers D. van Sijn Zoon te Rotterdam. Het is de Nieder- landsche Zeitung, Deutscher Central Organ für Handel, Gewerbe, Industrie, Verkehr und Offen- liches leben, onder redactie van den heer G. Schmidt te Rotterdam. Voor Duitschers in Neder land zal het zeker een welkom orgaan zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men getracht de koperen leuning van het winkel raam van den heer B. in de Groote Houtstraat, te Haarlem,weg te breken. Door de stevige be vestiging van het voetstuk is het niet geheel ge lukt. Of men hier te doen heeft met dieven of baldadigen, weet men niet, doch zeer zeker is het, dat dit een hoogst brutaal staaltje ie, daar in de Groote Houtstraat, ook in den nacht, bijna aldoor personen zijn te vinden. De politie van het gebeurde in kennis gesteld, doet ijverig on derzoek. Nabij de zandbanken van Eierland op Texel is een robbenjager uit Zoutkamp bezig, om door middel van netten zeehonden te bemachtigen. Er zijn in die streken thans vele van die jonge dieren. De postschipper Buis greep er een, die op eene plaat lag te slapen. De zeehond is naar Artis gezonden. In zee is opgevischt en te Vlieland aange bracht en begraven het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een kort, gezet man. Op het lijk bevond zich eene porte feuille, bevattende o. a. een afschrift testament Wilhelm Sehellhase en zijne echtgenoot, 2 brie ven, een verhuisbiljet uit Cöslin, van Johann, Wilhelm en Emma Sehellhase, afgegeven 6 Mei 1889, 2 passagebiljetten, afgegeven 15 Mei 1889, ten name Joh. Sehellhase, op het stoomschip Amalfi, van Hamburg, en 2 inentingsbewijzen van Wilhelm en Emma Sehellhase. Wat te voorzien was en sedert menschen- heugenis niet heeft plaats gehad, doet zich thans voorde vlasoogst heeft een aanvang genomen. Is dit nu op zich zelf iets abnormaals, de vrucht onderscheidt zich niet van die van andere jaren en kan, wat de lengte aanbelangt, heel wel mede doen. Sedert Pinksteren niet door een enkel regenbuitje gedrenkt en dag op dag door een brandende zon beschenen, ging het rijpen voor- beeldeloos snel en is het een met het ander in een vierendeels jaar afgeloopen. Van Schiedam naar Delftshaven. Het is misschien, als waarschuwing voor de weinigen die er gebruik van maken, wel de moeite waard om te weten, op welke wijze en langs welken weg men te Amsterdam in het bezit van een buiten- landsche pas kan geraken. Men vangt aan bij den commissaris van politie in de sectie, deze geeft een bewijs af voor het bevolkingsregister, van hier gaat men weder terug met een bewijs naar den commissaris van politie, van den politie-commissaris gaat men weder met een bewijs naar het hoofdbureau van politie en van het hoofdbureau komt men bij den commis saris des Konings. Een aardig reisje, vooral als men haast heeft. In Heerenveen bestaat een goede gewoonte ’s Morgens voor 12 uur ziet men voor vele vensters kartonnen kaartjes hangen, waarop gedrukt staat geen vleesch, geen groenten, enz. noodig, al naar de behoeften van den dag. Deze practische maat regel bespaart èn den leveranciers èn den dienst boden veel onnoodig tijdverlies en moeite. Deze gewoonte verdient navolging, vooral nu het in de laatste jaren een manie geworden is van allerlei soort kooplui, om huis aan huis, klanten of niet, brutaal weg aan te bellen. Men zou echter, uit dat oogpunt, vooral op de kaart jes moeten zetten geen papier of garen en band noodig, want in die artikelen verrijzen dagelijks kooplui als ’t ware uit den grond. Amst. Crt. Sedert eenigen tijd werd door den pachter der buffetten van het stoomtramstation van de Rhijnspoorwegmaatschappij te Scheveningen, her haaldelijk geld uit de toonbankladeu gemist. Aan de politie is het thans gelukt den dader een minder beambte van voornoemde spoorwegmaat schappij op heeterdaad te betrappen. De hoofd agent van het posthuis nabij het station, had zich gedurende den nacht in de wachtkamer verborgen en betrapte den dief, toen deze de lade wilde lichten, na door het raam binnenge klommen te zijn. De beambte zag dus zijn moeite wel beloond. Drie ingezetenen van Haulerwijk hebben een der onderwijzers aangeklaagd, wegens over treding van art. 35 der wet op het lager onder wijs. Uit een daarop ingesteld onderzoek is ge bleken, dat bedoelde onderwijzer tegelijkertijd de beroepen uitoefent van vervener, boer, var- kenskoopman, voorzanger, deurwaarder en col porteur. Rr Bolswardsclie Courant -j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1