NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD B0Ï.SWAR9 EN WOHtSSftAOSSI. Él 4 J r Tentoonstelling en Keuring 1889. Twintigste Jaargang. No. 29. Acht en PROGRAMMA BI Ji N EN LA N D- BUITENLAND. g DONDERDAG 18 JULI. TE O LDE EERKOOP, den 13 Augustus 1889. VOOR Ji I A. 2de prijs 5.— i 4 X ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, $:XXXXXXAXXXXXXXXXXX$: I» I M PAARDEN EN RUNDVEE, te houden door de 10de Afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw ra ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. l'/2 uur in de fabriek zijn. Kinderen beneden de 15 jaar mogen van 9 uur ’s avonds, tott5 uur ’s morgens niet aan het werk worden gehouden. Vrouwen en meisjes mogen niet onder den grond werken. Na 1 Januari 1892 kan de Koning den werktijd der vrouwen boven 18 jaar regelen. Vrouwen mogen eerst vier weken na hare be valling weder aan het werk gaannachtwerk is haar verboden. Eindelijk mogen kinderen be neden 18 jaar en vrouwen niet meer dan 6 dagen in de week arbeiden. Sloten, 15 Juli. Ons anders zoo stil stadje zal Donderdag aanstaande eens recht feestvieren, daar onze nieuwe Burgemeester, de heer G. de With, van Leeuwarden, alsdan zijne intrede in deze gemeente zal doen. Bij die gelegenheid zul len o. a. verschillende volksvermaken plaats heb ben en eene muziekuitvoering worden gegeven, terwijl de feestelijkheden des avonds door een vuurwerk zullen worden besloten. Als de natuur een beetje wil meewerken, zullen ongetwijfeld een menigte belangstellenden Donderdag de poorten van het oude Sloten binnenkomen om van de installatie van den nieuwen Burgemeester getuige te zijn. Te Amsterdam is in den hoogen leeftijd van 84 jaren overleden de heer A. Wertheim, een der stichters van de bekende firma Wertheim Gompertz. Met het oog op het het steeds hooger op voeren van het patentrecht voor tappers en slij ters te ’s-Gravenhage, hebben zich een tiental tappers bij behoorlijk opgemaakte akte verbon den gezamenlijk, onder één naam, hun bedrijf te gaan uitoefenen en het, naar hunne meening, daarvoor benoodigde ééne patent met hun tienen te betalen. Negen van deze tien zullen zich voorts in de personeele belasting aangeven als bedienden 3de klasse. Indien daarvoor geen andere bezwaren bestaan, blijft de vergunning, die elk der tien tappers voor zijne lokaliteit bezat, van kracht, zelfs al zijn negen hunner, zetbazen van den tiende geworden. Doch omdat de 3de klasse alleen omvat inwo nende bedienden, moet ieder van die negen een patent nemen als tapper, omdat ze, zegt de Ge meentestem, geacht worden zelfstandig het tap- persbedrijf uit te oefenen. In de jongste vergadering van den Gemeen teraad van Opsterland is het voorstel gedaan, om voortaan op de gemeentewegen tol te heffen van de velocipedes. Dit voorstel is in handen eener commissie gesteld. Aan het Hdbl. schrijft een zijner lezers „Ik zat gisteravond op mijn kamer, de vensters open, een brandende lamp op tafel. Vroolijk dartelden de muggen om het licht, en enkele harer deden een uitstapje naar mijn handen en mijn wangen. Een waagde ’t zelfs dicht bij te komen, maar ontzet deinsde zij terug. Opnieuw waagde zij den aanval, wederom blies zij den aftocht, voor zooverre een mug blazen kan. Ten derden male deed zij, nu met twee anderen, een charge. Maar geen enkele deerde mij. Op een mug genpas afstands maakten zij halt. Woedend werd tot den aftocht besloten. „Geest van hertshoorn”, waarmee ik handen en gelaat had ingewreven, was het wapen, waar mede ik den aanval had afgeslagen. Het onweder, dat Zaterdagmiddag woedde, heeft te Scheveningen nogal schade aangericht. Zoo sloeg de bliksem in de Duitsche kerk, doch werd gelukkig afgeleid op een der op het gebouw aanwezige floretten, welke stuk sloeg. Voorts heeft het overvloedige hemelwater groote ver zakkingen veroorzaakt in den straatweg vóór het Kurhaus. De tent van den badmeester en meerdere aan den zeekant geplaatste gebouwtjes zijn gedeelte lijk ingestort. Men heeft alle mogelijke middelen aangewend om die gebouwtjes te stutten. Het Bat. Nbl. vertelt het volgende „De ingenieur bij den Waterstaat, de heer Scheffer, heeft een paar malen de administratie der Ned.-Ind. Tramweg-Maatschappij beboet voor f25, wegens het harder rijden dan reglementair was toegestaande administratie heeft dat ver haald op haar personeel. Dat personeel nu wreekt zich gruwelijk. Zoodra de ingenieur Scheffer in den tram stapt, rijdt dat voertuig niet langer het kruipt langs den weg. Geen half verwoest karretjespaard heeft zoo stijve beenen of het loopt de „in volle vaart” zijnde tram triomfantelijk voorbij en laat hem ver achter zich. Passagiers, die de reden van dien langzamen rit niet kennen, veronderstellen, dat er geen stoom genoeg in den ketel is, en spreken daar schande van. Geen noodDe machine heeft stoom genoeg om als het noodig was, in vliegen de vaart naar de stad te rijden, en nauwelijks is dan ook de heer Scheffer bij het waterstaats kantoor, hoek gang Ketapan uitgestapt, of met lustige vlugheid gaat het verder. Óp een ochtend echter gebeurde het, dat de booze ingenieur heele- maal mee ging naar de stad, de tram kroop in slakkengang heel Molenvliet af tot het Stadhuis plein. Öok thans dachten vele reizigers, dat er geen stoom was en zij stelden reeds de vraag of men over de brug zou kunnen komen. Jawel! Toen de heer Scheffer in de stad uitstapte, zette de machined rij ver de klep open en liet den stoom in groote witte wolken ontsnappen. Hij had natuurlijk nu veel te veel, voor het kleine eindje naar 't station Intusschen heeft deze wraak van de „kleinen” den heer S. tot een waar schrikbeeld gemaakt voor tramreizigers. Naar men meldt, zullen de kosten der aan staande tienjaarlijksche volkstelling ditmaal aan zienlijk hooger worden dan die van vroegere gehouden tellingen. In de eerste plaats is dit een gevolg van het nieuwe systeem van telling het kaartenstelsel namelijk. Doch ook zullen de belooningen, die het Rijk aan tellers en ge meentebesturen zal uitbetalen, meer bedragen dan vroeger. In 1879 ontvingen de tellers 2l't cent per getelden persoon doch het is gebleken op de onlangs te ’s-Gravenhage gehouden ver gadering van de chefs der statistiek, dat de tel lers deze voor hen bestemde gelden niet aller- wege zouden ontvangen in vele gewesten althans de provinciën Noord-Brabant en Limburg leveren daarvan voorbeelden op kwam een groot deel dezer 2,/i cent in de zakken van bur gemeester en secretaris terecht. Ten einde dit nu voor het vervolg ónmogelijk te maken, heeft de commissie besloten, den Minister te advisee- ren, de belooning voor tellers en gemeentebestu ren te bepalen op 4 cent per getelden persoon, te weten 2 cents voor de tellers en 2 cents voor de gemeentebesturen. In onderscheidene lokalen te Amsterdam zal een nieuw automatisch toestel in werking komeneene zelfwerkende speeldoos, welke door het inwerpen van 1 of 2 cent gaat spelen. De uitvinder heeft in België, Duitschland, Frank rijk, Zwitserland en Engeland octrooi genomen. De zaak wordt gedreven door de „Maatschappij tot exploitatie van automatische muziekwerken.” De toestellen in de verschillende lokalen worden om de week door andere vervangen. Zaterdag jl. geraakte te Utrecht een kin derwagentje, waarin een meisje van 2 jaar en een jongetje van 8 maanden waren gezeten, te water, doordat de 3jarige bestuurder niet bij machte was het tegen te houden, toen hij er een van de steile hoogten der Singels mede afreed. Het meisje werd spoedig gered, doch het jongste kind verkeert in bedenkelijken toestand. Een' ongeveer tienjarige knaap, die tegen de binnenzijde van het portier van een rijtuig geleund stond terwijl dit in beweging was, en vermoedelijk aan de sluiting stond te draaien, tuimelde Zaterdagmiddag nabij de Wagenbrug te ’s Hage uit het voertuig en viel op straat. Gelukkig bleef hij een oogenblik aan het por tier hangen, zoodat hij ver genoeg van het ach terwiel op de steenen terecht kwam. Hij kreeg niettemin een bloedende wond aan het hoofd. Zaterdag zouden eenige personen van den Amsteldijk, met een bootje een pleiziervaart on dernemen naar den Haag en terug, tegen beta ling van f 1 per persoon. Aangezien echter de zolderschuiten, achter dat sleepbootje gebonden, tot zinkens toe bevracht waren en er dus gevaar voor de passagiers bestond, hebben deze laatsten van de vaart afgezien en vorderden hun geld terug, tengevolge waarvan twist is ontstaan, die zoo hoog liep, dat de politie er een einde aan moest maken. Tijdens het onweder van Zaterdag sloeg de bliksem in den hooiberg van den veehouder H. aan den Muiderstraatweg te Diemen. Geluk kig waren veel werklieden van het Merwede- kanaal daar bij de hand, die den brand wisten te stuiten. Te Overdiemen werd een koe gedood van J. v. S. Te Scheveningen had Zaterdag een aan varing plaats tusschen de afvarende Zandvoorder schuit Zv. 3, stuurman W. van Duynen en de Scheveninger bom Sch. 6, die ter haringvisscherij wilde afvaren. De Zandvoorder schuit stootte op de Scheveningsche en bekwam daardoor vier gaten, waardoor ze vol liep. Alle maatregelen werden genomen om de schuit te behouden. Per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Door het departement van Binnenlandsche Zaken was aangekocht een inktkoker voor f96. Deze hooge prijs gaf der Rekenkamer aanleiding om te vermoeden, dat het hier betrof„aankoop van een voorwerp van kunst,” en dat derhalve de uitgaaf moet gekweten worden uit art. 167 van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1888, in plaats van uit het artikel (3) voor bureau- en lokaalbehoeften, ten laste waarvan de vereffening was aangevraagd. Nadat de Rekenkamer dienaangaande inlichting had verzocht, deelde de Minister mede, dat de hierbedoelde uitgaaf ten laste van art. 3 moest komen, daar de inktkoker was aangeschaft, ten behoeve van zijn kabinet, en dat in deze bestem ming ook de reden moest gezocht worden, waarom een „iets” hoogere prijs was besteed dan anders voor dergelijke voorwerpen in den regel wordt uitgegeven. Maandag werl op den vischafslag te IJmui- den voor ’t eerst weder eene groote partij schel- visch aangevoerd de visch had reeds eenige da gen in ’t ijs gelegen en zag er onoogelijk uit; de prijzen waren bijzonder laag. In dezen tijd wordt genoemde visch gedroogd en dan veel naar Duitschland verzonden. Smakelijk eten Bepalingen betreffende de Tentoonstelling. 1. De Tentoonstelling zal geopend zijn van ’s voormiddags 10 uur tot 's namiddags 4 uur. 2. Ieder wordt verzocht van de in te zenden paarden of koeien vóór den 23 Julij e.k. opgaaf te doen aan den Voorzitter der Afdeeling, Mr. J. Sickenga te Wolvega, met vermelding van de rubriek in welke men wenscht mede te dingen, met opgaaf of de ten toon te stellen paarden of koeijen zijn opgenomen in een der stamboeken, en zoo mogelijk met opgaaf van de geboorteplaats en wat verder van belang is ten opzichte van het ten toon te stellen en te keuren dier. Na den bepaalden datum aangegeven of later dan ’s voormiddags 10 uur aangevoerde paar den of runderen, schapen of varkens kunnen wel op de tentoonstelling worden toegelaten, doch ver liezen het recht van mededinging naar prijzen. 3. Alle in te zenden voorwerpen moeten vracht vrij op het tentoonstellingsterrein aangevoerd worden. 4. De commissie met de regeling belast, zal de plaatsen aanwijzen waar het aangebrachte moet worden ten toon gesteld, en daarin zal door niemand zonder toestemming dier commissie, eenige ver andering mogen worden gebracht. 5. Alle in te zenden dieren moeten, ten einde behoorlijk gekeurd te kunnen worden, op den dag der tentoonstelling, uiterlijk des morgens om 10 uur op het tentoonstellingsterrein aan wezig zijn. 6. Voor het uur waarop de tentoonstelling eindigt, mag geen dier Van het terrein verwijderd of teruggenomen worden, behoudens bijzondere omstandigheden ter beoordeeling der regelings- commissie. 7. De commissiën van deskundigen door het Afdeelingsbestuur benoemd, beoordeelen het in- gezondene, en regelen in overleg met het bestuur de toekenning der prijzen. 8. De commissiën zullen als voorwaarden van bekroning tot grondslag nemen a. dat alvorens de prijzen worden uitgereikt, zoo mogelijk moet gebleken zijn, dat de inzenders van de bekroonde paarden of runderen ten minste gedurende de laatste drie maanden eigenaars daarvan geweest zijn. b. dat geen prijs onvoorwaardelijk wordt toe gekend aan het beste der ingezonden voorwerpen, maar alleen aan dat, hetwelk op zich zelf beschouwd, uitmuntend en de bekrooning waardig is. Dat vooral wat de koeijen betreft de soort, de ouderdom, de grondsoort, de geboorteplaats enz., en voorts de bijzondere eigenschappen en geschikt heid daarvan tot veredeling van het ras worden in aanmerking genomen. c. dat de prijzen ook dan toegewezen kunnen v orden wanneer er slechts één inzending van eene gegevene soort plaats heeft, mits het inge- zondene op zich zelf de bekroning waard zij. 9. Na afloop der tentoonstelling zijn de inge zonden voorwerpen ter beschikking en voor reke ning der inzenders. 10. Gratis toegang tot de tentoonstelling wordt verleend, aan a. de leden der Maatschappij, op vertoon van hun diploma over het loopende jaar, voor zich en ééne vrouw. b. De inzenders voor hun persoon en voor hen die ter bewaking of verzorging van het ingezondene noodig zijn, mits voorzien van een bewijs door de regelingscommissie af te geven. c. De leden van de verschillende Maatschap pijen to. bevordering van landbouw, alsmede van Genootschappen tot den landbouw in betrekking staande, mede op vertoon van hun diploma. Alle andere bezoekers moeten aan het locaal Het Journal des Débats meldt, dat Boulanger verwezen is naar den Senaat als hooggerechts hof, beschuldigd van aanslag tegen de veiligheid van den Staat, samenspanning en verduistering van eene som van 253,000 francs. Ook Dillon en Rochefort zijn naar het hooggerechtshof verwezen als medeplichtigen. Den 12n Juli 1789 riep Camille Desmoulins in een der koffiehuizen van het Palais Royal te Parijs, die de verzamelplaats waren geworden van de ontevredenen, zijn geestverwanten te wapen; den 12 Juli 1889 werd in den kleinen tuin van het Palais Royal het door Vital Cornu vervaar digde standbeeld onthuld van den volksredenaar, wiens hoofd op de Place de la Concorde onder de valbijl kwam. Bij de onthulling voerde de heer Richard, een der ondervoorzitters van den Parijschen gemeente raad, het woord. De prefect der Seine was bij de plechtigheid tegenwoordig. Des avonds was de tuin buitengewoon verlicht en had een bal in de open lucht plaats onder het genot van dansmuziek uit de vorige eeuw. De Shah van Perzië heeft door den Zwitser- schen gezant te Parijs, den Bondsraad zijn leed wezen doen betuigen, dat zijn langdurig verblijf in Engeland hem beletten zal, gevolg te geven aan zijn voornemen om Zwitserland een bezoek te gaan brengen. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft het wetsvoorstel van Viette, strekkende om het stellen van denzelfden candidaat in meer dan een district te verbieden, aangenomen met 304 tegen 229 stemmen. Natuurlijk werd dit over ijlde besluit niet zonder scherpe discussiën ge nomen. Men voegde elkander weder hatelijkheden toe en ten slotte was er zulk een geweld, dat de censuur over een der leden, den Boulangist le Hérissé, met tijdelijke uitsluiting moest worden uitgesproken. Niet alleen op de Beiersche, maar ook op de Wurtembergsche grens worden de uit Zwit serland komende reizigers met meer dan gewone strengheid door de belasting-beambten gevisiteerd. Uit de reiskoffers moet ieder stuk uitgepakt worden, zelfs gebruikt linnengoed, en een be richtgever in de Germania beweert, dat alle be schreven stukken papier doorsnuffëld worden. Men verwacht, dat in Baden dezelfde maatrege len genomen zullen worden. In België zijn reeds sinds lange jaren po gingen aangewend om te geraken tot eene wet- telijke regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen. Telkens stuitte men af op onaanne melijk geachte onderdeelen. De tegenwoordige Regeering heeft terstond na de enquête over den toestand van den werkenden stand een wetsont werp ingediend, dat intusschen nog geenszins de algemeene sympathie heeft mogen verwerven. Het bepaalt o. a. dat geeno kinderen beneden de 12 jaar in mijnen, fabrieken enz. mogen wer ken voor gevaarlijke takken van nijverheid kar. de Regeering verbieden, kinderen beneden 16 jaar te gebruiken. Kinderen van 12 tot 18 jaar mo gen slechts 12 uren daags met een rusttijd van bij den ingang eene toeganskaart afgeven, welke tegen 25 cent verkrijgbaar is aan den ingang van het tentoonstellingsterrein. II. Bij de tentoonstelling worden de volgende prijzen uitgeloofd I. Paarden. A. 1. Merriën met Veulen geb. na 1 Jan. 1889. 1 ste prijs f 30.2de prijs f 20.—. Het veulen moet van een der in 1888 aanbe volen stamhengsten af stammen. 2. Merriën geboren na 1 Jan. 1886. 1ste prijs f 30.2de prijs f 20. De prijzen sub. 2 worden eerst in 1890 uitbe taald, nadat het bewijs is overgelegd, dat de be kroonden van een' der in 1889 aanbevolen stam- boekhengsten drachtig zijn. B. 1. Hengsten, onverschillig van welk ras. le prijs f 30.2de prijs f 15. 2. Sjeespaarden, 1ste prijs ƒ20.—2de prijs 10. II. Runderen. 1. Stieren geb. in 1887. Prijs ƒ30. 2. 1888. -20.-. B. 2de kalfs en oudere melkgevende koeijen. lste prijs 30.2de prijs 15.—. III. Schapen, onverschillig van welk ras. 1. Rammenlste prijs 10.— 2. Melkschapen Prijs 10.--. IV. Varkens, onverschillig van welk ras. 1. Beeren lste prijs 10.2de prijs 5. 2. Zeugen- 10.—, - 5.—. Aldus vastgesteld van wege de 10de Afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw den 24 Junij 1889. Mr. J. SICKENGA, Voorzitter. P. II. WESTERHOF, Secretaris. Bolswardsche Courant VOOR DE VAN H i B

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1