NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BQLSWAH0 EN WONSERA06EI. Niemand blijve thuis! 1889. EEN GOED VERSCHIJNSEL. WONSERADEEL Herstemming Gemeenteraad. VOOR BUITENLAND. BI NNENLAND. DONDERDAG 25 JULI. meer Wie telt het aantal dergenen, die op den maatschappelijken ladder gedaald, die tot armoede vervallen zijn, die zich aan misdaden schuldig gemaakt hebben, alleen omdat hun leveran ciers zoo gemakkelijk waren in het opschrijven Fr. Crt. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Sneek. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft de heer T. van der Weerdt zijne benoe ming tot lil van den Raad niet aangenomen en wenscht de heer Th. Camphuis bij de aan staande herstemming niet in aanmerking te komen. Ons Noorden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Achlum, 22 Juli. Aan de jaarlijksche kaats- partij op de panfabriek van den heer A. Draisma de Vries alhier werd door 12 parturen van 3 personen, allen werkzaam aan de fabriek, deel genomen. De prijs viel ten deel aan Pieter Jellema, Jacob Soolsma en Jan Eisma de premie aan Albertus Kordel, Lodewijk Gorter en Martinus Smedinga. Wonseradeel, 20 Juli. Bij de door het Ge meentebestuur gehouden aanbesteding is aanne mer geworden van a. het maken van een basaltmuur aan het havenhoofd te Makkum C. M. Dijkstra te Corn- werd, voor f2837; b. het uitvoeren van herstellingen aan de Aan- looperstille te Makkum W. P. Visser aldaar, voor f234; c. het vernieuwen van de loopbrug over de Spakezijl S. T. de Vries te Parrega, voor f218; d. het uitvoeren van werkzaamheden aan de bestrating te Kimswerd, Makkum en Witmarsum Ofschoon volgens de kiezerslijsten het getal kiezers in deze gemeente 1236 bedraagt, hebben slechts 975 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Neemt men in aanmerking, dat sterfgeval en vertrek naar elders daar- O op van invloed zijn geweest, dan mag men toch zeker zonder schroom zeg gen dat 15% willekeurig hunnen plicht hebben verzuimd. Dat mag zoo niet zijn. Ieder zij daarom bij de her stemming op zijn post! De liberalen en de volkspartij mogen, in dit opzicht, zich gerust aan de anti-revolutionairen spiegelen. Immers, ofschoon zij een reeks van jaren gee nen zetel in den Gemeenteraad kon den veroveren, toch hebben zij steeds fel gestreden. Daarbij komt nog. dat de uitslag onzeker is. Wat bij de verkiezing der Prov. Staten is gebeurd, n.l. dat vele anti-revolutionairen, hoe zwaar het hun ook viel, op de liberale candi- daten hebben gestemd, terwijl ze de candidaten der doleerende partij lieten vallen dit kan ook nu het geval worden. Daarom, zijt gij liberaal, of zijt ge lid der volkspartij, toon, dat het U ernst is, streef er naar dat Uwe mannen zegevieren. Laat geen lauwheid U terughouden denk niet bij eene herstemming hebben wij het altijd verloren, eene enkele stem weegt zoo zwaar niet; neen spant als een eenig man Uwe krachten in, om de candidaten KINGMA. ZIJSLING en WESTRA te doen slagen. P. A. Eottinga te Leeuwarden, voor f919. Voor het eerst wordt dit jaar in Friesland, en wel te Pingjum, de Suikerbiet verbouwd, en de resultaten laten zich uitmuntend aanzien, ’t Is vooral de heer J. Hilarides door en op wiens aansporing door anderen dit gewas in cultuur is gebracht. Indien de uitkomsten aan de verwach ting beantwoorden, schijnt het voornemen te be staan om eene beetwortelsuikerfabriek in deze streken te stichten. Westergoo. Behalve varkensziekte, die hier en daar in meerderen of minderen graad voor komt hebben ook vele veehouders last van de maden bij het wolvee. Bij sommige dezer dieren zijn ze zoo talrijk, dat verdelgen met de grootse moeite gepaard gaat. Alleen petroleum, mits voorzichtig aangewend, schijnt het best afdoende middel te zijn. Het gaat met de ziekten dier dieren als met sommige planten, o. a. met den distel of zoogenaamden stiekel. Deze plant ver oorzaakt vooral in dit jaar in den greidhoek veel last, omdat zij zoo ruimschoots voorhanden is, waardoor de veehouder nu zelfs genoodzaakt wordt ze te laten maaien, evenals het gras en bij wagens- vol naar huis te rijden, doch niet om ze in de schuur te verzamelen, maar om ze op eene ge schikte plaats eenigszins te laten drogen en dan den brand er in te steken. Zulke stiekelbranden kon men in den laatsten tijd waarnemen en telkens meende men met een werkelijken brand „door hooibroei natuurlijk,” te doen te hebben. Ont dekt men nu overdag in de verte eene aanhou dende rookmassa, dan is t eerste„o, ’t is maar een stiekelbrand.” Franekeradeel. Niettegenstaande den gun- stigen stand der appel- en pereboomen in het voorjaar, is toch de uitkomst alles behalve gun stig, vooral wat de appelboomen betreft. Tot het bloeien ging alles goed, een rijkdom van bloesems overdekte de boomen, maar óf door de vroegtijdige onweders, óf door het knagen van insecten, toen werden de bordjes verhangen. De bloesems verschromfelden of vielen af en slechts hier en daar had zich een vruchtje gezet. De verwachting dat 1889 een goed appeljaar zou wezen, wordt alzoo niet vervuld. De telephoonverbinding tusschen Schevenin- genen Amsterdam en Rotterdam is thans tot stand gebracht. Ook den Haag krijgt zijn „Eiffeltoren”, nam. op ’/io gedeelte der ware grootte, welke in den vijver op den Vijverberg wordt geplaatsten bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina zal verlicht worden. Over eene onderwijsquaestie, die zich te Rid derkerk heeft voorgedaan, komen in enkele nieuws bladen minder juiste berichten voor. Naar de Gemeentestem verneemt is de ware toedracht der zaak deze: Er zijn te R. 4openbare lagere scho len, met onderwijzers, in het genot van verschil lende jaarwedden, van f625 tot f475. Op de school te Rijsoord was, tengevolge der oprich ting van eene bijzondere school, het getal leer lingen zóó gedaald, dat van de 4 onderwijzers er één zou worden ontslagen. Reeds het voor uitzicht had in December 1888 aanleiding gege ven tot een plan van overplaatsing bij eene va cature op eene andere school, in overleg met een der te verwachten overcompleeten, doch de ze had zich teruggetrokken om de daaraan ver bonden vermindering van wedde. Dezer dagen kwam eindelijk het voorstel van B. en W. tot ontslag. Maar aan wien dat te geven? Veel werd er gedelibereerd. „De laatst genoemde is de zoon eener weduwe, een ander had bedankt, gelijk gezegd, voor overplaatsing.” „Twee zijn in het genot van f625.” „Waar is hieromtrent een regel gevolgd, een voorschrift gegeven „Het hoofd der school hooren, zou deze voor een lastig geval stellen.” „De Raad heeft niet alleen te zorgen voor hef onderwijs, maar ook voor de financiën der gemeente.” „Te gen 1890 doet zich weer behoefte aan onderwij zend personeel voor, tegen verminderde belooning te verkrijgen.” „De wedden zijn thans overdre ven hoog.” Deze punten maakten een deel uit van de discussie. Een eindelijk gedaan voorstel, om het lot over dit voorstel te doen beêlissen, werd verworpen. Daar entegen werd aangenomen het voorstel van een wethouder, om de beide hoogst beloonden te doen loten. Hij, dien het lot trof, kreeg met ingang van lo Sept. 1889 zijn eervol ontslag. Al vallende holt de dropjjel den steen uit, zegt een onzer spreekwoorden, en dat is toepasselijk op eene zaak, waarin tot dusver de stem der open baarheid was als eene stem des roependen in de woestijn. Wij bedoelen het geven van korting bij dade lijke betaling. In den strijd tusschen Eigen Hulp en de winke liers is herhaaldelijk ook door ons gewezen op die zijde van het vraagstuk. Wij kunnen ons zeer goed verklaren, dat de winkeliers opzien tegen de zich steeds uitbreidende winkels dier vereeniging, en zich, het verschijnsel niet volledig kennende en verklarende, zich daar door in hun bestaan bedreigd achten. Daar is geen vrees voor. Een vreemden indruk maakt het, van de zijde der winkeliers te hooren betoogen, dat het belang der maatschappij ’t nood zakelijk maakt den stand der winkeliers te handhaven. Die stand is van belang voor de maatschappij zij bewijst goede diensten. Die goede diensten worden betaald, en dat is de reden voor de in standhouding van de winkeliers. Als zij geen diensten meer konden bewijzen, dan zou, ondanks elk betoog van het belang van den stand, die te niet gaan, en zou eigenlijk ook niemand winkelier meer willen worden, want dan zou hij betaald worden uit medelijden, en dat zou toch wel niemand verlangen. Er is echter geen enkele reden om te onder stellen, dat de diensten der winkeliers overbodig zijn. Zij stellen de zaken van dagelijksch verbruik bij kleine hoeveelheden beschikbaar, die zij uit de eerste hand en rechtstreeks van de plaats van herkomst ontvangen. Nu dat doet Eigen Hulp ook. Ja wel, dat beproeft Eigen Hulp ook, maar daarin moet Eigen Hulp, bestaande uit liefhebbers-kruideniers, achterstaan en onderdoen voor de vakmannen. Daaraan is geen twijfel mogelijk. Hoe zouden de menschen, die er geen verstand van hebben, de loef afsteken aan hen die er wel verstand van hebbenHet is ongerijmd dit te denken. Dat menschen om zekere denkbeeldige voor- gevens de eene zaak boven de andere verkiezen is, als er van geldzaken sprake is, evenmin aan nemelijk. Toch doet Eigen Hulp aan de winkeliers af breuk Hoe komt dat dan Omdat Eigen Hulp een wapen in den strijd gebruikt, waarop de winkeliers herhaaldelijlc gewezen zijndat der dadelijke betaling. Daardoor heeft Eigen Hulp bijna geen kapitaal noodig en weinig of geen bankroetjes. De rente van het kapitaal, de dekking der ban kroeten maken het noodzakelijk de prijzen hooger te stellen dan anders het geval zou zijn. Maar, antwoordt men onswij hebben al dik wijls korting aangeboden, maar daar wordt geen gebruik van gemaakt. Dat zal wel waar zijn. De korting, die men aanbood kwam ongeveer overeen met de rente, die men van zijn geld maken kan. En als iemand nu gewoon is op rekening te koopen en dat gemakkelijk vindt, en hij kan, door dadelijk te betalen, ongeveer even veel, althans weinig meer verdienen, dan door zijn geld op rente te laten staan, dan blijft die man natuurlijk op rekening halen. Waarom zou hij veranderen. Maar roept de winkelier, zou ik dan korting kunnen geven, dan ik zelf rente trek of interest moet betalen? Zeer zeker, want het vraagstuk zóó stellende, miskent men den aard er van. Als een winkelier wil nagaan, hoeveel korting hij kan geven, moet hij zich de zaak zoo voorstellenZooals ik mijne zaken nu drijf, heb ik daarin noodig aan bedrijfs kapitaal zooveel, aan kwade posten moet ik zooveel rekenen. Als ik nu door dadelijke betaling minder be drijfskapitaal noodig heb, wellicht inplaats van geld daarvoor op te nemen, geld kan beleggen, of wat nog voordeeliger is door op dadelijke betaling groote inkoopen te doen, minder behoef te betalen; als ik bovendien door dadelijke be taling geen gevaar meer loop, jaarlijks een be drag aan kwade posten te moeten afschrijven, dan maakt dat een verschil van zooveel. Als men dat verschil deelt door den jaarlijkschen omzet, dan zal men een heel ander percent bekomen, dan 3, 4, 5 percent en zal de winkelier tot het inzicht komen, dat hij een veel grooter korting kan toestaan, een korting groot genoeg om het koopen tegen dadelijke betaling werkelijk voor- deelig te maken, ook voor de koopers, die wel om hun eigen belang, maar niet om redeneeringen van maatschappelijk belang of uit welwillendheid tegen de winkeliers een gebruik zullen laten varen, dat hun gemak en soms nog voordeel bovendien verschaft. Nu is, en dat is het verschijnsel waaroj) wij wilden wijzen, tot een wijnkooper in een onzer groote steden dit licht doorgedrongen en heeft hij 10 korting aangeboden aan hen, die dadelijk willen betalen. En nu weet menals er één schaap over de brug is, volgen er meer. Zóó zouden wij op den goeden weg komen. Zoo toch Zullen allengs zij, die kunnen, van het nieuwe stelsel gebruik maken. Is dat zoo eenigermate in de zeden doorgedrongen, dan kan men er toe overgaan geen nieuwe klanten meer aan te nemen, die op rekening geleverd willen hebben. Heeft men zoo een klandisie gevormd van menschen die dadelijk betalen, dan kan men het stelsel van levering op crediet geheel afschaffen en zoo ge leidelijk komen tot eene belangrijke maatschappe lijke hervorming, waarvan de beteekenis ter be vordering der algemeene welvaart nu nog kwalijk te overzien is, maar die van groot belang moet wezen, omdat zij eene voortdurende en steeds krachtiger werkende bron van verarming en ver- ontzedelijking voor goed zou stoppen. De Fransche Regeering heeft zich voorge nomen ten strengste alle Boulangistische demon- stratiën, zooals op 14 Juli bij het monument ven Straatsburg op de Place de la concorde, tegen te gaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft last gegeven eene brigade van honderd politie-agenteu saam te stellen, die uitsluitend zal te waken hebben tegen uitspattingen der Boulangisten. Iedereen, die „leve Boulanger!” durft roepen, is er bij. De onbeschaamdheid is de wereld niet uit. De heer Wilson heeft zich candidaat gesteld voor den Algemeenen Raad del Indre en Loire met een manifest, waarin hij zich o. a. als volgt uitlaat „Sedert twee jaren heb ik ten doel gestaan aan de hatelijkste en onverdiendste aanvallen tegen mij heeft men een begin gemaakt met dezen veldtocht van lasterlijke en eerroovende verzinsels. Durven mijne belasteraars in mijne tegenwoordigheid voor u verschijnen, dan zal ik één voor één al hunne beschuldigingen weten te betwisten en aantoonen, dat zij in mij slechts den politieken persoon, den oprechten republi kein vervolgen”. De Duitsche Keizer zal Londen niet be zoeken. Hij zal den 2 Augustus met zijn eska der te Cowes aankomen, den volgenden dag de Britsche vloot inspecteeren, daarna een paar dagen de gast zijn van de Koningin op Wight, ver volgens Portsmouth bezoeken en eene wapen schouwing van Britsche troepen te Aidershot bijwonen, en den 8sten afscheid nemen van de Koningin, om den steven te wenden naar Ant werpen. In Spanje zal weldra ook een sensatiema- kend proces worden gevoerd. Graaf Benomar is aangeklaagd, toen hij gezant was te Berlijn, staatsgeheimen te hebben verraden. Van Duitsche zijde werden de pogingen van aanzienlijke Span jaarden ondersteund om den Minister van Buiten- landsche Zaken te bewegen, geene vervolging in te stellen. Misschien zouden zij geslaagd zijn, als niet graaf Benomar zich in dagbladen had trachten te verontschuldigen. Graaf Benomar is aangeklaagd 1. geweigerd te hebben zijn post te Berlijn te verlaten, nadat hij was teruggeroepen 2. aan de oppositie in Spanje geheime documenten te hebben verstrekt. Canovas, de leider der conservatieven, die voor Benomar partij trekken, dreigt met onthullingen omtrent de buitenlandsche politiek van wijlen Koning Alfonsus. Voor de rechtbank te Berlijn is zekere slager, Alexander Neuman, gedaagd, onder be schuldiging zijn vleesch te hebben vervalscht. Zijn klanten klaagden dikwijls over de roode kleur en den onaangenamen smaak van het vleesch. tot eindelijk dr. Bjsschoff een onderzoek ging instellen en ontdekte, dat het varkensvleesch werd vermengd met aardappelmeel en het osse- vleesch gekleurd met cochenille. Zulke bedrie gerijen komen in Berlijn dikwijls voor heeft Neuman verklaard en zijn niets ongewoons. Zelfs een handboek voor slagers gaf deze mid delen op. Voor ’t verven van ’t vleesch werd de slager veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf en voor ’t vermengen van zijn varkensvleesch met aard appelmeel tot vijftig mark boete. Het weder invoeren van de lans bij een gedeelte der garde-cavalerie in Berlijn, bijna on- middellijk na de troonsbestijging van den tegen- woordigen Duitschen Keizer, bracht vele pennen in beweging. Enkele vakbladen begroetten de herleving van het sierlijke wapen met groote vreugde, andere weder beschouwden het als een gril van den jeugdigen Monarch, om den lancier weder in eere te willen herstellen. Frankrijk was zoo goed niet, of het moest met den stroom mede en voerde insgelijks de lans bij enkele regimen ten weder in. En wat leest men nu Bij het regiment gardes du corps in Berlijn is bij koninklijk (keizerlijk) besluit de lans weder opgedoekt In Londen bestaat er eene vereeniging van aristocratische heeren en damos, waaronder o. a. de markiezin van Bristol, freule Hervey enz,, die eens in het jaar straten door trekken en zang stukken ten gehoore brengen, zoowel goede aria’s als negerzangen. De opbrengs t van deze straat muziek verdeden zij onder de ziekenhuizen. !lt> LlJ Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1