NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARO EN W0SSÏBA88BI De nieuwe stemming C We Elisabeth Lyska. c wintigste Jaargang. o. e n GEMEENTERAAD. Li 1889. VOOR DONDERDAG 1 AUGUSTUS. BINNENLAND. BUITENLAND. 1 <1 De Stembus is geopend van 95 uur. DONDERDAG 1 AÜGÜSTÜS. Ld *1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, paar naar ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. S®J iS f 1766,56s - 35362,575 9649,75 - 6411,47 - 50,00 Totaal ƒ53240,36 die hij wraakt als politiek lichaam, maar dit zou zeker met een krijgsraad niet het geval zijn. Boulanger is divisie-generaal en zijn krijgsraad zou dus moeten bestaan uit een maarschalk als voorzitter, twee maarschalken (ofdivisie-generaals) en vier divisie-generaals als rechters. Daar de keus door anciënniteit geregeld wordt en er te genwoordig slechts twee maarschalken zijn, zou de raad aldus samengesteld zijn maarschalk Can- robert, voorzitter, en als rechters maarschalk Mac-Mahon en de generaals de Ladmirault, de Faille, d’Exéa-Doumerc, Lebrun en Lallemand. De Duitsche Keizer kwam Zaterdagochtend om 11 uur in goeden welstand aan boord van de Hohenzollern te Wilhelmshaven aan. De Kei zer bleef des namiddags aan boord, waar hij ar beidde en dineerde des avonds in het officiers- casino met de stafofficieren. Uit het ingestelde onderzoek is thans ge bleken, dat de kwade praktijken der in hech tenis genomen marine-ambtenaren te Kiel voor namelijk hierin bestaan hebben, dat eenige j aren geleden eene lading teakhout, welke voor den marine-scheepsbouw in Engeland aangekocht was, op reis naar Duitschland spoorloos verdwenen is. De voornaamste schuldige schijnt de hoofd ingenieur Pannecke te Kiel te zijn. Het huwelijk der oudste dochter van den Engelschen Kroonprins met lord Fife is Zater dag met groote plechtigheid in Buckingham Palace voltrokken. De Koningin, de geheele koninklijke familie, de Koning van Griekenland de Erfprins van Denemarken en de Groothertog van Hessen waren tegenwoordig. De te Roubaix ten behoeve van het Fran- sche leger genomen proeven met het overbrengen van dépêches door zwaluwen houden de militaire kringen levendig bezig men moet toch iets te doen hebben. De snelheid van de vlucht der zwaluw is veel grooter dan die van de vlucht der duif. De zwaluw, die evenals de duif naar de plaats harer herkomst trekt, legt in een uur 125 130 kilometer af, eene snelheid, die omstreeks het dubbele is van den snelsten trein. Zoo is het gebleken dat eene zwaluw, die men te Creil heeft opgelaten, 1V2 uur eerder haar nest bereikt heeft in eene noordelijke, 242 kolometer van daar ver wijderde, plaats in Frankrijk, dan de eerstaan- komende duif van een koppel, die men terzelfden tijde die reis heeft laten doen. Ofschoon de zwa luw met tegenwind te kampen had, legde zij 130 kilometer in het uur af. De Fransche bladen houden zich thans be zig met de vraag of Boulanger, afgescheiden van zijn terechtstelling voor den Senaat als hoogge rechtshof, ook niet terecht behoort te staan voor een krijgsraad, als de beschuldiging, dat hij de schatkist bestolen zou hebben, volgehouden wordt. Velen zijn van oordeel dat de krijgsraad zelfs den voorrang hebben moest en dit te eer, omdat Boulanger weigert voor den Senaat te verschijnen Aan de 253 inliggers was de Bank verschuldigd de som van - 49778.88s zoodat het saldo of de reserve bedraagt - 3461,47s In 1888 bedroeg dit - 3052,54 Den vijfden September 1877 werd in het Rus sische plaatsje Wesola, aan den Don, een meisje geboren, dat zich in niets van andere meis jes onderscheidde. Gedurende de eerste drie jaren kenmerkte zich de jonge spruit door geen enkele eigenaar digheid zij had loopen geleerd in den tijd, dien elk gewoon menschenkind noodig heeft, om deze wetenschap rflachtig te worden had op tijd de moederverschrikt door haar ijsbaarlijk geschreeuw, doch nooit op eenige manier getoond, welke krachten in dat kleine lichaampje scholen. Ongeveer vier jaren na hare geboorte begon zij hare innerlijke krachten ten toon te spreiden. Groeide zij tot nog toe als „kool” thans schoot zij omhoog als sla, na een malschen lenteregen. Armen en beenen begonnen eene ongekende lengte te bereikenhet geheele lichaam hield in dezen groeiwedstrijd gelijken tred met armen en beenen, en dra bemerkten de ouders, hoe zij door hun spruitje geheel „over het hoofd” wer den gezien. Nu zal niemand durven ontkennen, dat het eene zeer onaangename ontdekking is voor een liefdevol ouderenpaar, wanneer het bemerkt dat de kindertjes hun „boven het hoofd” zijn ge groeid, en ongetwijfeld zullen ook Elizabeths onders deze onaangename gewaarwording hebben gedeeld. Dikwijls hadden zij gehoord van spe lingen der natuurvan kinderen met een dubbel aantal vingersvan een tweeling, dat zich ver genoegde met één lichaam van schepseltjes, die zich tevreden stellen met eene lengte van eenige duimen, doch een lief, aanvallig meisje, dat plot seling in haar vierde jaar den lust bekruipt, om Goliath na te bootsen zoo iets was tot nog toe onbekend. En dan zegt men nog, dat ons tegenwoordig geslacht verzwaktWie ooit deze beweering mocht willen staande houden, kome met de twaalf jarige Russin aandragen, en hij zal overtuigd zijn van zijn ongelijk. Het zal hem natuurlijk spijten, dat een vertegenwoordigster van het vrouwelijk geslacht zijn gansche beweering te niet doet, doch hij wijte dit aan de hedendaagsche emancipatie. Voor Elizabeth opent zich echter een niet-roos- kleurige toekomst, wanneer men zich overal houdt aan den stelregel, dat men van twee kwa den het kleinste steeds moet kiezen. Hoe hooger de jeugdige Elisabeth boven de krioelende men- schenmassa uitsteekt, hoe schitterender toekomst zich echter opent voor de ouders. Met den ge wonen speculatie-geest heeft men opgemerkt, dat de jeugdige dochter een uitstekende geldwinning kan opleveren. De ouderliefde mag zich in den beginne tegen de exploitatie van het meisje heb ben verzet, de een of andere handige „impres- sario” heeft die liefde door wie weet welke schoone voorspiegeling tot zwijgen weten te bren gen, de oudeis overgehaald hem hunne dochter af te staan, en thans reist de reusachtige Russin de wereld door van Rusland naar Duitschland, van Duitshland naar Frankrjjk, waar ieder zich kan overtuigen van des meisjes kracht en zijn eigen nietigheid. Zij is zoo verstandig haar ge- boorte-acte mede te dragen, opdat het publiek zich overtuigen kan van haar jeugdigen leefiijd. Het eigenaardige is nog, dat haar ouders van middelbare grootte zijn, wier andere vijf kinde ren zich door niets bijzonders onderscheiden. De geneesheeren verklaren, dat zij zal blijven groeien, tot ze ongeveer de lengte van 2,8 a 3 M. heeft bereikt (thans is ze 1,98 M. lang); dit al thans is de meening van professsr Virchow en dokter Schmidt te Leipzig. Om eenig denkbeeld te geven van Elizabeth’s voorspoedigen groei, volgen hier eenige afmetin gen de middel is 96 centimeter dik, de bórstkas meet 1,2 M., de arm 81, de voet 50, de hand 45 en de duim 14 centimeters. Bolsward. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, 4e abonnementsconcert in de Sociëteit „De Doele” en wel speciaal op den tijd van aanvans welke nu bepaald is op 6’/2 uur ’s avonds. Het muziekkorps van het le re- gement Infanterie uit Leeuwarden, dat ons hier reeds 2 maal zooveel muzikaal genot verschafte zal ook nu weder zich doen hooren. Het korps zal vroeger en wel 5 uur aankomen, en is wel willend genoeg om muziek makende een gedeel te der stad door te marcheeren en op het ten toonstellingsterrein, een paar nummers uit- vóeren, alvorens zich naar „de Doele” te begeven. f Verder kunnen we nog mededeelen, dat de heeren Bijlsma, gedurende Donderdag 8 tot en met Zondagavond 11 Augustus, bij gelegen heid der te houden tentoonstelling, alhier geënga geerd hebben het gunstig bekende Café-Concert onder Directie van den Heer Hub. Kievits, waarbij onder meerdere spécialiteiten, de beroemde Hol- landsche Komiek de heer A. de Winter is. Dat die avonden zeker druk bezocht zullen worden door vreemdelingen en ingezetenen is te verwachten, te meer omdat de heer de Winter in onze a. s. kermis niet kan optreden. Arum, 26 Juli. Ten overstaan der besturen van de departementen Witmarsum, Pingjum en Arum c. a. der M. t. N. v. ’t A. had gisteren avond de jaarlijksche rekening en verantwoor ding plaats van het Bestuur der spaarbank al hier. Daaruit bleek, dat het actief der bank be stond in Op 1 Juli aanwezig kasgeld Hypothecaire obl. met de rente Schuldbekentenissen met de rente Effecten met de rente Waarde aan goederen In 1888 bedroeg dit Hierin had dus een vermeer dering plaats van 408,93s Op het graf van wijlen den componist Edzard Grefe te Sneek is Vrijdag een keurig, maar een voudig monument geplaatst. Het is vervaardigd van blauwe hardsteen. Op den deksteen is en relief het zinnebeeld der toonkunst gebeiteld, om kranst door een rozen- en lauriertak. Op de vier zijden van het voetstuk zijn toepasselijke geschrif ten in gouden letters aangebracht. Men schrijft ons: Als iets bijzonders kan ik berichten, dat de heer J. A. de Boer op de Waarden op de eenden- jacht zijnde het zeldzaam geval had, dat zijn jachthond, zeker denkende dat hij een eend pakte, met een levende snoek van 1% k.g. zwaar uit het water kwam en hem getrouw bij zijn mees ter bracht. De zeilwedstrijd te Wartena, Friesland, werd o. a. bezocht door 5 mannen uit Grouw, allen boven de 70 jaar, die met hun vijven in een bootje van Grouw naar Wartena roeiden en daarna terug. Zij hadden een afstand van 4 uren geroeid. Men schrijft uit Wageningen: „Alhier en in de omstreken is de arbeid op het suikerbeet- wortelland vooreerst afgeloopen. De arbeiders, die hierdoor geruimen tijd flink werk hadden, zijn thans weer druk bezig op andere landerijen. De suikerbeetwortelen staan redelijk te veld; als zij geen tegenspoed krijgen, kan een goede oogst worden verwacht. Nog enkele dagen en Bolsward zal in feestdos getooid zijn, straten en grachten zullen ongetwijfeld met vlaggen versierd worden, de huizen der in gezetenen zullen, evenals de hotels en herbergen door een menigte gasten en bezoekers gevuld zijn, het programma der feesten is verschenen en ziet er zeer uitlokkend uit, van heinde en verre komt er allerlei belangwekkends naar onze stad, de knnstschatten, die Bolsward bevat, zullen vreem delingen en inwoners ongetwijfeld overtuigen dat de oude Anzeestad eene merkwaardige plaats in neemt onder Friesland’s en Neerland’s steden. Op de eene of andere wijze zal er wel gezorgd worden, dat oud en jong, arm en rijk, eene week doorleeft, w’aarin het aangename zich aan het nut tige paart en eene liefehjke herinnering achterblijft, als de feestweek is voorbijgegaan en de gewone dagehjksche bedrijvigheid, de woelige drukte weer vervangen heeft. Mogen de verkwikkelijke regens, die de velden weer met een frisch groen bedekt hebben, afge wisseld worden door een vriendelijke zonneschijn, welke de granen doet rijpen, voor de bouwakkers een zegen zal zijn en de feestvierenden tot opge wekte, dankbare vroolijkheid zal stemmen. Een goede geest beziele alle burger’s en werke mede om der commission voor de tentoonstelling, bij hare veelvuldige voorbereidende werkzaamheden, eene welverdiende voldoening te doen genieten voor al haar zorg en moeite. Het koren staat hier en in de omstreken rede lijk goed, in de tarwe wordt nog al veel zwart ge vonden. Fruit is er dit jaar weinig; peren bijna in het geheel niet, evenmin als appels. De aard appelen staan zeer goed, zoo men verschoond blijft van de bekende aardappel-ziekte, kan een groote opbrengst worden verwacht. Met het pluk ken van het zandgoed van het tabaksgewas is een aanvang gemaakt. Men verwacht een uit muntenden oogst”. Aangaande het kortelijk door een onzer dag bladen medegedeelde bericht, omtrent eene wij ziging in ons Rijksbelastingstelsel, vernemen wij nader het volgende Het plan bestaat, om de 2e en 3e grondslagen der personeele belasting (deuren en vensters en haardsteden) te vervangen door een nieuwen grondslag, nl. de 'woonruimte der perceelen. De enkele voorloopig in deze gedane opmetingen, doen dit stelsel gunstig aanzien, waarom aan heeren controleurs een schrijven is gericht, om in aan te wijzen typen-gemeenten deze opmetin gen in verschillende perceelen te doen verrich ten en daarvan verslag uit te brengen. Onlangs maakten wij melding van de on wettige poging der 10 tappers te ’s-Hage, die de patentwet meenden te ontduiken door uit hun midden een aan te wijzen tot het nemen van één patent voor hunne gezamenlijke tapperijen, terwijl dan de overige negen als diens bedienden 3e klasse werden aangegeven. Thans komt ons op dit getied een nog veel ernstiger feit ter ooren, dat den fiscus nog onbekend schijnt. Eén drankverkooper nl. exploiteert in ver schillende steden van ons land, en wel onder één naam, te zamen 35 cafés met vergunning, waarvan 6 in den Haag. Al deze verschillende vergunningen staan op zijn eigen naam, terwijl hij in ieder dier zaken een zetbaas heeft, die door hem in de 3e klasse der personeele belas ting wordt aangegeven. „Dit geval staat niet alleen”, zegt onze bericht gever, „want enkel in den Haag zijn verkoopers van sterken drank, die 2, 3 of 4 koffiehuizen op één patent drijven en evenzoo handelen. Arnh. Crt. Men schrijft uit Enschede aan de N. H. Ct. Verleden week vervoegden zich aan het bui tenverblijf van mevrouw de wed. v. H. te Lon- neker vier kerels, denkelijk polderwerkers, die om geld vroegen, hetwelk hun ook werd ter hand gesteld. Korten tijd daarna kwamen zij terug, om meer geld vragende, dat hun gewei gerd werd, waarop zij tot bedreigingen over gingen. Na sluiting der deuren, liet mevrouw H. de groote bel luiden, hetgeen een teeken voor de omliggende buren is, dat er hulp ver langd wordt, die dan ook zeer spoedig kwam opdagen, met het gevolg, dat de oplichters er van doorgingen. Een vreemde geschiedenis. In een ingezonden bericht in de Gemeentestem wordt het volgende, bijna ongeloofelijke feit ver haald Bij eene periodieke verkiezing voor leden van den gemeenteraad te W. (Limburg), in 1887, leverden eene vrij groote meerderheid van kiezers tusschen 2 getuigen hunne stembriefjes in met de namen A., B. en C. Bij de opening der stem bus bleven die 3 candidaten in de minderheid. In weerwil van de verklaringen der getuigen en kiezers welke zij aanboden onder eede te be vestigen ondanks alle klachten en requesten aan de betrokken autoriteiten, zelfs trots eene formeele aanklacht bij de Justitie, werd de ver kiezing goedgekeurdde 3 candidaten der min derheid zetelen in den Raad. In diezelfde gemeente had verleden Dinsdag weer eene periodieke verkiezing plaats voor 2 leden van den Raad. Het wekte dadelijk mijne bevreemding, dat reeds bij de opening der ver- kiezingszaal de gewapende macht in de zaal had post gevat. De meerderheid der kiezers, 18 in getal, kwam tegelijk in de zaal en ieder kiezer vertoonde aan 5 getuigen in de zaal, insgelijks kiezers, zijn stembriefje met de namen A. en B., zeer groot geschreven, en droeg met gestrekten arm, het briefje met de beschreven zijde naar de getuigen gekeerd houdende, zijn stembiljet naar de bus en liet het open er in glijden. Er werden dus 18 biljetten tusschen 5 getuigen ingeleverd mei de namen A. en B., doch den volgenden dag kwamen er slechts 15 met die namen uitde candidaten der minderheid hadden weer gezege vierd. Bij de opening was de tafel, waarop het bureau zijne kiesverrichtingen deed, door tafels, lessenaars enz. zóódanig van het publiek geschei den, dat dit circa 5 M. daarvan moest verwij derd blijven; daarenboven stond weder de gewa pende macht, behoorlijk van wapens voorzien, in de zaal gereed, om den onbescheidene onmid- dellijk tot rede te brengen. Toen dan de uitslag bekend was, waagde het toch een kiezer te reclameeren, doch onmiddellijk w’erd die reclame èn door den voorzitter èn dooi de gewapende macht gesmoord. Alle aanwezige personen, kiezers enz., bang voor onaangenaam heden, verlieten stilletjes de zaal, en het proces verbaal meldde er zijn geen reclames tegen deze verkiezing ingebracht. Wordt deze verkiezing weer goedgekeurd, waaraan door mij wel, doch door anderen niet getwijfeld wordt, dan zetelen in den Raad 5 leden, gekozen door de minder heid der opgekomen kiezers. Door het bedanken van den heer H. J. van den Oever voor zijne benoe ming van lid voor den gemeenteraad alhier is eene nieuwe stemming nood zakelijk geworden en heeft, gelijk te verwachten was, de Kiesvereeniging „Vooruitgang” weder tot Candidaat gesteld den heer C W- EISMA,, die bij de vorige stemming bijna de volstrekte meerderheid op zich ver een igde. Het zal bij deze nieuwe keuze blij ken, of de kiezers op werkelijk on partijdige wijze hun plicht vervullen, gelijk de bovengenoemde vereeniging toonde te doen, toen zij den heer R. F. Feenstra candidaat stelde. Het zal toch wel aan geen twijfel onderhevig zijn, of de heer EISMA is een onzer burgers, die hart heeft voor de belangen onzer gemeente en die er zijn tijd en kracht gaarne aan wijdt. Wij bevelen hem dus met vol ver trouwen aan de kiezers aan en zouden ons zeer teleurgesteld gevoelen, indien de uitkomst der stemming bewees, dat de meerderheid van Bolsward's burgers, om verschil in richting, aan dit oud-raadslid niet op nieuw een zetel toekent. Niemand verzuime zijn plicht, men kome trouw op en brenge zijn stem uit op Bolswardsclie Courant V. 'Lu VOOR DEN B

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1