NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERABEEL L l De Tentoonstelling C. w. EISMA. M i R VERKIEZING van één lid van den GEMEENTERAAD. Vrijdag |6 Augustus. 1889. Twintigste Jaargang. No. 33. Acht en TENTOONSTELLING BOLSWARD. Uitslag der Bekroningen ft DONDERDAG 15 AUGUSTUS. BOLSWARD Van 613 Augustus. VOOR bakkerij van J. Hommes c. s) Gouda, Oranjesnippers. Zil- ijsvormen, Amandelstampmachine’s. Zilveren Bronzen Vuurvaste oven- b X3C3C XXX XXX$ e ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afdeeling I. BAKKERSVAK. Werktuigengrondstoffen en producten H. M. Andree, Utrecht, voor klein brood. Bron zen Medaille. Baier en Vetter, Amsterdam voor Amandelpel- machine en Amandelstampmachine’s. Zilveren Medaille. F. J. Bakker, Stedum, Roggebrooden van Rus sische en Helena rogge. Bronzen Medaille. H. J. Bakker, Leeuwarden, Beschuit. Zilveren Medaille. Nederl. Banketb.-Vereenig., Amsterdam, Tee- keningen en Gipsvoorwerpen. Zilveren Medaille. H. 8. Behle, Rotterdam, Broodbakkers fanta- siën. Bronzen Medaille. T. Beima, Harlingen, Beschuit. Bronzen Me daille. Bensdorp Co., Amsterdam, Zoete vanille cho colade fondansdrager Zilveren Medaille. J. Blink, Bolsward, Koek, Drabbel- en Bitter koekjes. Zilveren Medaille. J. B. Borchert, Hengelo, (O.) Brood en Be schuit. Verguld Zilveren Medaille. J. A. v. d. Bosch Zn., Alkmaar, Margerine- boter, Verguld Zilveren Medaille. J. H. ten Braake HBzn., Almelo (O)., Koek. Eere-diploma. J. Branbergen, Musschelkanaal, Engelsche be schuit. Zilveren Medaille. P. J. Bremer, Oosterbierum, Beschuit. Bronzen Medaille. J. Brouwer Dzn., Bolsward, Oven-vloersteenen. Zilveren Medaille. N. Coechlin, ’s-Hage. Tarwemeel. (In de bak kerij van J. Hommes c. s) Zilveren Medaille. J. A. Coldeweij, Deventer. (Firma’s Jb. Bus- sink en A. P. PietermanVitrine met Deven ter koek. Eerediploma. Cremer Co.Bolsward. steen. Zilveren Medaille. F. Deinum, Grouw. Toren van Garneerwerk. Zilveren Medaille. H. Donker, Bolsward. sappen. Zilveren Medaille. en Ge- Vruchten-wijnen en Deze twee coupletten, uit een loflied, dat Mr. II. van Loghem wijdde aan de „Deventersehe” koek, maak ik van toepassing op ’t geen Bols ward aanbood in de week, die nu voorbij gegaan is in de werkelijkheid, maar die in de herinnering nog gewis langen tijd voortduren zal. Om een bakkersterm te gebruiken, hier was „Allemansgading,” of wilt ge liever, hier was „Elck wat wils”. Oost en West bieden u zijn schatten, het Noordsche bont en de Kaapsche wijnen vindt ge hier samen en moge de Gallier smalen op den Belg, de Brit uit de hoogte neer zien op den Nederlander, de groote steden over het kleine Bolsward de schouders ophalen, de strenge beöordeelaar beweren dat hier niet ééne, maar tal van tentoonstellingen waren, wij hooren het alles aan en verheugen ons te kun nen boekstaven, dat, de Nurksen uitgezonderd, vele duizenden tevreden zijn geweest, er veel geleerd is, veel genoten, veel voordeel aangebracht. Wij hadden een vriendelijk terrein; aan beide zijden van den hoofdingang hadden onze bloe misten lieve bloembedden aangebracht, de stads tuinman vooral had zich beijverd om door bloe menmanden en parken het terrein te versieren. Bovenal echter had onze stadgenoot, de heer J. Haitsma Mulier, een hoog oploopend, buitenge woon rijk gevuld,- met smaak aangelegd perk ter opluistering aangebracht, waarvoor hij weken lang moet gekweekt hebben, om zooveel over vloed aan te bieden en evenzeer verdient de heer J. Riedel uit Leeuwarden een woord van bijzondere waardeering en lof, voor de wijze waarop hij een hoek, gevormd door een deel van den voorgevel der kerk en den zijwand van een tent, gemaakt heeft tot een plek waarop het oog met welge vallen rustte, omdat, met zooveel smaak bloemen en planten daar amphitheatersgewijze zijn ge plaatst. Bovendien waren hier en daar bedden aangelegd van tuias, fijne dennen en andere coniferen en noodigen honderde stoeltjes de ver moeiden uit, eene wijle uit te rusten en zich te verkwikken aan van Houten’s en Veen’s cacao, aan Bijlsma’s bier, aan tal van lekkernijen, die in kwistigen overvloed te krijgen waren en grooten- Ten derden male bevelen wij de Ver kiezing van den heer C. W. EISAI A, ond-lid van den gemeenteraad, den kiezers aan. Wij willen niets zeggen ten na- deele van den tegen-candidaat, maar wijzen met volle vrijmoedigheid op alles wat ook in de laatste dagen de heer C. W. EISMA voor het wel slagen der Tentoonstelling deed en zullen zijne verkiezing tevens beschou wen, als eene hulde door de kiezers gebracht aan het bestuur der Ver- eeniging ter bevordering van „Handel en Nijverheid" en der regelingscom- missie, in den persoon van Niemand verzuime zijn Kiezersplicht. DE STEMBUS IS GEOPEND VAA 9-5 UIIE. deels bereid werden in eene der twee bakkerijen, I 1 welke steeds in werking waren. Droeve morgens I brachten ons immer blijde dagen, des daags ver- I kwikte ons het heerlijk zonlicht bijna zonder uit- I i zondering, des avonds schitterde vaak, beneden I i op het terrein en boven in den toren, het ver- I blindend Well’slicht van de Voogt uit Amsterdam I en bij afwisseling liet de schutterij muziek in de I daarvoor bestemde tent zich hooren, i. e. w. ’t I was er altijd gezellig en we hadden, door de I zorg van de firma J Veen Co. te Sneek, onze I Eiffeltoren zoogoed als Parijs, die hier als recla- I me dienst deed voor zijn geurige chocolade en I als zitplaats op twee verdiepingen voor hen, die I een rustig plekje er te midden van de woelende I menigte hadden weten machtig te worden. Eene I liefelijke herinnering bewaar ik bovenal van het I bezoek, dat de ouden van dagen uit de verschil- lende gestichten en de kinderen uit tal van scho- I len er brachten. Die gelukkige gezichten, dat I smakelijk genot waarmee zij de koppen chocolade I ten bodem toe leegden en koek en taartjes zich I lieten smaken, welke welwillende gulheid hun aan- I bood, de bewonderende blikken, welke zij sloegen I op zooveel schoons en bezienswaardigs, dat hunne I oogen nimmer hadden aanschouwd, dat alles deed I goed aan het hart, evenals de woorden van dank I die sommige oudjes soms stamelend uitbrachten. I Het was een eigenaardig genot voor zeer velen, I om met eigen oog te zien vervaardigen, wat men I daarna zou genieten, om ingewijd te worden, al- I thans ten deele, in de geheimen van het vak, I waarop de gansche maatschappij eiken dag steunt, I te zien de noeste vlijt, waarmee de bakkers- I knechts, nu overdag bereiden, het dagelijksch I brood en zooveel meer, waarop wij eiken morgen I rekenen en waarvoor zij bijna geregeld hun nacht- I rust offeren. Het was een der bewijzen van de I energie onzer medeburgers dat, aan de eene zijde I van het terrein, de heeren J. Hommes, W. Prop- I stra en H. Veen Pz. en aan de andere de heeren I G. D. Smith, J. B. Blink en I. Faber met S. Scha- I gen van Zaandam, D. Schreuder en J. J. F. Nie- I möller van Amsterdam, voor de enkele dagen dat I de tentoonstelling zou duren, eene geheele bak- I kerij durfden oprichten en als het verbazend be zoek dat Bolsward ten deel viel hun moed heeft I beloond, dan verheugen wij ons van harte in de- I zen goeden uitslag. Welk een gunstigen indruk maakte de wande- I ling door en langs die bakkerijen. Wij zagen I geen massa’s takkebossen en lange turven aan dragen als weleer, geen voeten en handen kneedden I het deeg, zooals het ons bij onfrissche herinnering I voor den geest stond, wij zagen keurige heetwater- I heetelucht- en kanaalovens, de zoo zuiver werkende I kneedmachine van W. Hubert Co. te Sneek, I en voorts knipschaar-amandelpel- en maalmachines I ja wat niet al, waardoor het duidelijk werd, dat I de vooruitgang op dit gebied waarlijk reuzenschre- I den gedaan heeft en wij met nog veel meer smaak I dan vroeger gebruiken zullen, wat de ijverige I mannen ons bereiden, die hier, in hun eigen- I aardige kleeding, zoo druk in de weer waren. i Me dunkt, ieder heeft langs het terrein wande lend een bezoek gebracht aan de sigaren-kiosk van den heer J. P. Westerbaan, of de melktent van T. Zijlstra en de eau-de-cologne-inrichting van D. Tacoma, die om haar bescheiden plaats niet moge vergeten zijn, maar voor allen was toch het oude gebouw, zoo smaakvol verjongd, de great attraction, het groote aantrekkingspunt. Wij kunnen ons voorstellen hoe de commissie verblijd was, dat in het holle gebouw plaatsruimte werd aangevraagd voor de, we zouden haast zeg gen, majestueuse, massieve en toch bevallige éta lage voor de koningsgist der Nederlandsche gist en spiritusfabriek uit Delft, onder directie der heeren J. C. van Marken en F. G. Waller. En evenzeer begrijpen wij, dat, toen de. 335 borde rellen ontvangen waren met vermelding der dui- zende voorwerpen, over vijf afdeelingen verdeeld en een der laatste dagen de kolossale vitrine aankwam, zoo breed opgevat, zoo sierlijk van vorm, van de firma’s II. Bussink en A. P. Pie terman uit Deventer, de commissie haast verle gen werd met den overvloed die haar toestroomde omdat zij nauwelijks wist, hoe zij aan alles een waardige plaats zou geven en voor het te ver wachten publiek genoegzame ruimte zou beschik baar houden. Waarlijk, wie zijne oogen over het middenschip laat gaan en de zuilengangen doorziet, zal erken nen, dat het geheel een hoogst gunstigen indruk maakt en de heer Koorevaar van Sneek, die als decorateur der commissie met zooveel ijver en belangeloosheid terzijde stond, heeft recht op haren dank en onze hulde. En wie op al het tentoongestelde let, zal in oogenblikk en van over klimmend druk bezoek wel gewenscht hebben, dat de gangen eenige meters breeder hadden kunnen zijn, maar toch ook begrijpen, dat de commissie bij alles wat haar toestroomde deed wat zij kon, om de belangen der inzenders en de wenschen der bezoekers te vereenigen. Wij verheugen ons ontslagen te zijn van de taak, om de aandacht onzer lezers te vermoeien met de opsomming van alles wat in dezen tem pel van nijverheid en kunst en in de twee lood sen op hei terrein nog aanwezig, is samengebracht. Zij hebben het allen zelve gezien, de catalogus is in veler handen, dag- en weekbladen hebben het vermeld. Het overtollige schaadt en verveelt. Maar wat wij doen willen is onze blijdschap uitspreken, hierover, dat er meer dan honderd inzenders zijn uit Bolsward zelf, dat wij van be voegde zijde het hebben hooren uitspreken, dat het werk onzer nijvere handwerkslieden niet al- I leen gelijk staat met dat wat de Hollandsche le- I veren, maar in vele opzichten er boven uitmunt, I dat onze leerlingen van de ambachts- en huisvlijt- I school zulke degelijke proeven gaven van hunne I vorderingen. Ik heb teekeningen, schilderwerk, proeven van houtsnee, van zilverwerk, van handwerken, van photografiën gezien, die der vermelding zeer waard zouden zijn, maar de bekroningen die aan velen ten deel zijn gevallen, zijn grooter en waardiger hulde dan mijn pen er aan toe zou kunnen brengen. Mag ik twee uitzonderingen maken, eene voor eene dame uit onze stad en eene voor een kun stenaar in zijn vak daarbuiten Wie heeft dan, durf ik vragen, het geduld en den smaak niet bewonderd, waarmeê Mejuffrouw R. Vos—Bokma de postzegeltjes koos en knipte en schikte en plakte, zóó dat uw oog niet weet wat het ziet, als het die keurig gedecoreerde bordjes ziet, welke daar hangen aan den wand? En wie heeft bijna kunnen gelooven, dat men te doen heeft met niets dan marsepein, als hij de vitrine beschouwt, waarin de heer J. M. Luyke van Dordrecht op de zachte blauwe zijde het bruidsbouquet op een wit kussen heeft neergelegd, waaraan hij drie maanden heeft gewerkt, maar waarvan het zoo zuiver gevormde kussen dan ook bestaat uit 1680 immortellen, waarop de bouquet ligt van witte rozen, enkele maandrozen en lelietjes van dalen. Blaadje voor blaadje en kelkje voor kelkje is alles uit de hand gemaakt en bedriegelijk is de navolging der natuur Nauwelijks heb ik dit neergeschreven, of de rijke verzameling rietwerk der Maatschappij van Weldadigheid, de tegeltjes van de Gebrs. Tiche laar, de fijne étalage van den heer P. Lunter, de gracieuse inzending van margarine-boter enz. zien mij verwijtend aan, de gasmotoren, tal van werk tuigen brommen, de inzenders naderen, stormen aan Wat zal ik doen Ik geef mij en U over aan de jury, zij oordeele, veroordeelt mij niet, ik waardeer aller pogen en zeg, ik zie zelfs op de uitkomst niet, maar acht het doel alleen. De feestweek is geëindigd en het is een feest- week geweest. Duizenden hebben Bolsward be zocht hun aantal mag op p m 12000 worden geschat, honderden hebben onze openbare gebouwen, onze rijke instellingen, onze schoone raadzaal met wat uit het archief daar aangeboden werd, bezocht, de groote St. Martini-kerk, in haar geheel een museum van oude kunst, is bewonderd; er is gestreefd en gestreden, er is gespeeld en gezon gen en gedanstvolksspelen, harddraverij, vuur werk hebben de menigte beziggehouden en ver- maakt en met een „dankbaar en voldaan”, met een woord van oprechte hulde aan allen die voor dit schoone doel hun krachten hebben ingespan- I nen, geven wij het woord aan de mannen, die aan den avond van den 13den samenkwamen in de zalen van „de Doele”. Dzn., Groningen. Platen van A. Driessen, Rotterdam. Vitrine Pyramide van bussen chocolade. Verguld Zilveren Medaille. Duintjer, Wilkens, Meihuizen Co., Veendam. Blanke siroop. (In de bakkerij van J. Hommes c. s.) Gouden Medaille. S. Dijkstra, Bolsward. 12 Bakkersvegers, 12 bakkerskwasten, 3 vegers met steel. Bronzen Medaille. R. Eekma, Meppel. Schuim nieuwjaars en visitekaartjes, Marcrons. Verguld Zilveren Me daille. J. Fennema, Sneek. Brood en Koek. Zilve ren Medaille. Johs. Flameling, Bolsward. Houten borden en schotels. (In de bakkerij van J. Hommes c. s.) Bronzen Medaille. Ned. Gist Spiritusfabriek, Delft. Gist. Gou den Medaille. G. C. van Gorkum, Sneek. Virtrine snippers. Zilveren Medaille. Haagsche Magarine Boterfabriek, ’s Hage (Directeur Dr. Mouton.) Margarine boter. Ver guld Zilveren Medaille. A. J. de Haan, Amsterdam, (Broodfabriek „de Haan”.) Beschuit. Zilveren Medaille. J. Haga Fzn., Sneek, Boterdrabbel koeken. Eere-Diploma. J. Hommes, Bolsward, Koek, Gouden Medaille. C. J. van Houten en Zn., Weesp, Chocolade- poeder. (In de Eere-Diploma. W. Hulleman. veren Medaille. J. de Jager glad zweedsch ijzer, broodvormen, beschuitvor- men, chocolade-, suiker-, gelei- en ijsvormen, houten giet- Sint Nicolaas- en Dinantvormen, Amandelschaven enz., chocolade en fondant. Zilveren Medaille. S. M. de Jong, Leeuwarden, voor tarwebrood. Zilveren Medaille. Ph. A. Kaiser, Amsterdam. Heete luchtoven met 2 bakruimten, Baktroggen, Deegdeelmachine, Winkelétalage. (In de bakkerij van J. Hommes c. s.) Eere-Diploma. Wed. Tj. van Kampen, Oosterlittens. Platte- koeken. Zilveren Medaille. J. van Keulen, Almelo (O). Tarwebrood. I Zilveren Medaille. I Keuter Co., Amsterdam. 2 Amandelwrijf- machines, Eiwitmachine, IJsvriesmachine’s, Amandelpelmachine. Gouden Medaille. Kladder Jansen, Amsterdam. Machine’s, vormen, glazen enz. Eere-Diploma. Klopman Baerzelman, Nieuwstraat Deventer. Deventer koek. Gouden Medaille. S. E. Klopman Baerzelman, Groote poot Deventer. Deventer Koek. Gouden Medaille. G. C. F. Kohier, Amsterdam. Glutenbrood, I (systeem Kohier). Zilveren Medaille. A. Kroeger, Bolsward. Beschuit. Zilveren I Medaille. I H. Krop Jr., Steenwijk. Goudmoppen. Ver- I guld Zilveren Medaille. I R. Kuipers, Beetsterzwaag. Beschuit I bak uit de heete luchtoven. Zilveren Medaille. W. Langhout, IJlst. Boterbiesjes. Zilveren I Medaille. I S. Lefers, Hengelo (O). Rogge- en Tarwebrood. I Zilveren Medaille. J. M. Luijke, Dordrecht. Marsepeinkussen I met bloem. Gouden Medaille. C. Marrenga. Koudum. Soeskrakelingen. I Verguld Zilveren Medaille. Meihuizen Boon Co., Veendam. Aard- appelsiroop. (In de bakkerij van S. Schagen c.s.) I Gouden Medaille. I A. J. J. Meijer, Hengelo (O.) Brood en Be- schuit, (met 2 anderen.) Zilveren Medaille. Sj. Meijer, Bolsward. Beschuit en Drabbel- koeken. Zilveren Medaille. M. Merens Co., Amsterdam. Cognac, en Kirschwasser. Zilveren Medaille. Th. H. van der Meulen, Bolsward. Ovenmon- den, Ovenlampen, Beschuitmessen, Monsters gaas voor zeelten. Zilveren Medaille. A. Ebben Nienhuis, Groningen. 13 stuks echte I Deventer Sucade Koek van van Ravenstein. Zil- veren Medaille. I Nederl. Oliefabriek, Delft. Fyne Olie. (In de bakkerij van J. Hommes c. s.) Zilveren Medaille. M. Pekelsma, Leeuwarden. Gepolijste Bakkers- platen. Bronzen Medaille. i R. H. Pen, Kastrikum. Beschuit in bussen. I Gouden Medaille. I T. Plantinga, Bolsward. Beschuit. I Medaille. J. E. de Rooij, Amsterdam. Vitrine met cacao. I Zilveren Medaille. Roetman Scheffers Co., Schiedam, Gist. Zil I veren Medaille. És. Schievink, (Firma wed. S. de Haas), Pols- I ward. Vitrine met eigen gemeleerde koekkruiden. I Bronzen Medaille. Wed Siemonsma, Blauwhuis, Roggebrood. Bron- I zen Medaille. G. D. Smith, Bolsward. Koek en Banket. I Zilveren Medaille. S. D. Smith, Wildervank, marsepein- en koks- I werk. Zilveren medaille. I Société Hollandaise de maltose, Berge nopzoom. I monsters maltose, in de bakkerij van J. Hommes I c. s Gouden Medaille. Spoor Wijnvoord, ’s Hage. Speculaas stuif- I vorm, Snijmachine, Ronde beschuit Snijmachine, i I Lange beschuit Snijmachine, Sucade Snijmachine. I Verguld Zilveren Medaille. Bolswardsche Courant Zoo verscheiden als de menschen Is hun smaak, de een zal zoet, De andre naar het zure wenschen, IJs of een ge.stookten gloed Niets kan allen vergenoegen, Deelt het West zijn schatten uit En, hoe ’t Oosten ook moog’ zwoegeu, Niet voor ieder is zijn kruid. Luttel moog de Gal ook roemen Wat der Belgen hand bereidt .- Gij Brictanje al spottend noemen, Nederlaudsche Nijverheid Bied, als ze eigen hoogmoed vleien, Hun hiervan een stukjen aan En zij laten straks pasteien En de Chester-Kazen staan. TE i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1