NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARB EN WUNSEHA.BEEI. t i No. 34. Achten Twintigste Jaargang. 1889. IIOW.KWi 22 AUGUSTUS. BINNENLAND. BUITENLAN D. M IDe a_ s_ Kermis Si e n fet'd VOOR Lr en «'Wc ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ïl L? Leeuwarden, 19 Augustus. Gisteren na middag ten 4% ure barstte een felle brand uit in de stoommeelfabriek van de firma J. Wijbrandi, staande op Oldegalileën, aan de Dokkumer Ee alhier. Ofschoon spoedig vele brandspuiten ter plaatse waren, was de brand reeds zoo in hevig heid toegenomen, dat aan blusschen niet te den ken viel, zoodat dan ook de geheeïe fabriek in de asch is gelegd en de muren slechts voor een klein gedeelte zijn blijven staan. Sedert den vorigen avond was niet in de fa briek gewerkt. De oorzaak is tot dusverre on bekend gebleven. Gebouw en voorraad waren geassureerd. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. H. M. de Koningin en de Prinses beginnen grootere .rijtoeren te maken, alsmede een bewijs voor Zr.’Ms. goede gezondheid. H. M. was voor enkele dagen korten tijd te Brummen, iets daarvoor en nu weder te Deven ter, terwijl de Prinses Vaassen en Epe bezocht. De bewoners dier plaatsen zijn hoogelijk inge nomen met die bezoeken. „Rust roest” heet het op de woning des heeren Van Marken, in het Agnetapark te Delft. En inderdaad rusteloos is men in die kleine, nijvere wereld der gist- en spiritusfabriek steeds in de weer om alles aan te wenden wat kan strekken tot ontwikkeling en veredeling van hoofd en hart. Hiervan getuigt onder meer de in de afgeloopen week tot stand gekomen „Bloe- menvereeniging”. Deze Vereeniging heeft ten doel het goedkoop aanschaffen van planten, bloe men enz. en het bewaren en kweeken daarvan. Jaarlijks zal er eene bloemententoonstelling wor den gehouden. De leden storten aanvankelijk 10 cents per maand in de kas der Vereeniging. Een reglement zal eerlang worden vastgesteld. Z. M. de Koning-Grootherto» heeft den Mi nister van Staat van Luxemburg, den heer Eijschen. opgedragen, den Keizer van Duitsch- land namens Hd. te Metz te gaan complimen- teeren bij diens bezoek aan Elzas-Lotharingen Met 85 van de 93 tegenwoordige leden, werd in de jongste vergadering van „Burger plicht” te Amsterdam de heer Alting Mees can- didaat voor den Gemeenteraad gesteld, niettegen staande hij het lidmaatschap bij eerste verkie zing niet had aangenomen. Er bestaat nu veel kans, dat de heer Alting Mees ten slotte toch als „het raadslid tegen wil en dank” in de ge meentelijke vertegenwoordiging zitting zal nemen. Naar de Tijd verneemt, hebben in den loop van de laatste weken weder besprekingen plaats gehad tusschen den heer Tindal en verscheidene leden van de Volksvertegenwoordiging. Ook moet langen tijd geleden door den heer Tindal een uitvoerig stuk ingediend zijn aan Z. M. den Ko- ning, waarin hij aangeeft welke maatregelen z.i. onmiddelljk genomen moeten worden, om het meest dreigend gevaar te keeren. - Bij het doorlezen van het Provinciaal Verslag werd onze aandacht getrokken door de volgende zinsnede„Het steeds toenemend getal visschers heeft tengevolge, dat de vangst voor ieder hunner geringer wordt. Wel is waar wordt de visch meestal voor goede prijzen afgezet, doch deze zijn niet voldoende, om aan het visschersbedrijf de verminderde vangst te vergoeden”. Die mededeeling komt overeen met de ervaring, die men ook elders opdoet; maar is het goed zich daar eenvoudig bij neer te leggen Visch is een uitstekend volksvoedsel, en als er in over vloed gevangen wordt, niet duur ook. Wel wordt zij kunstmatig duur gehouden, bijv, wat de haring betreft, die, naar de prijzen welke in het groot gemaakt worden, voor veel lager prijs uitgesleten kunnen worden dan men er in de winkels voor durft vragen. Daar komt hij, dat dit voedsel De Fransche Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een verbod uitgevaardigd betref fende het aanplakken van en het colporteeren met manifesten enz. welke uitgaan van de door het hooggerechtshof veroordeelden. De nieuws bladen kunnen intusschen ongehinderd de mani festen, welke Boulanger, Rochefort en Dillon nog wenschen openbaar te maken, door den druk verspreiden; de wet op de vrijheid van drukpers belet den Minister zijn verbod tot de nieuwsbla den uit te strekken. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. au ”XXXXXX XCXCXCi^ DONDERDAG 22 AUGUSTUS. ^DCDCDCDCDCDCDCDCDC^DCDCDCDCDCDC DCDCDC^ Sedert 27 Maart des vorigen jaars is bij koninklijk besluit Stb. no. 67 uitgemaakt, dat onder de besmettelijke veeziekten ook de varkens ziekte behoort te worden gerangschikt. In art. 3 van dat besluit staat verder met duidelijke woor den te lezen, dat de in het laatste lid daarvan bedoelde uitgaven door den burgemeester op Rijks- kosten worden gerestitueerd. Toch zijn ons hoof den van gemeenten bekend, die in ’t begin van verleden jaar September hunne declaration en bijbehoorende bescheiden der ter zake bovenge noemd gedane voorschotten inzonden en totnutoe, dus ongeveer een jaar na dato, vruchteloos op eene verevening daarvan wachten. Daargelaten nu, dat deze voorschotten niet zelden de financieele krachten van menig burge meester ten plattelande te boven zullen gaan, schijnt het in de eerste plaats minder oordeel kundig die van hen te eischendaarenboven laat zich zulk eene trage wijze van verevening door niets rechtvaardigen. ■T MT Er zijn vrienden van Boulanger, die hem het plan toedichten vlak vóór de verkiezingen in Frankrijk te komen, waar hij nu zijne burger schapsrechten verloren heeft en dus niet verkies baar is. Maar zijne komst zou een einde maken aan zijne veroordeeling bij verstek hij zou dan voor het hooggerechtshof’ verschijnen om zijne zaak in contradictoir debat te laten behandelen inmiddels zou hij met groote meerderheid tot lid der Kamer gekozen worden en op dat oogenblik wel verkiesbaar zijnde Senaat zou hem dan niet durven veroordeelenzijne zegepraal zou dan ontzagwekkend zijn, enz. In den Ministerraad van Vrijdag werd de vraag geopperd, of aan Engeland geen uitlevering ge vraagd kon worden van Boulanger, op grond van de bewezen verduistering van ’s lands gelden. De Minister van Buitenlandsche Zaken was niet bereid een poging te doen om langs diplomatie- ken weg aan Engeland de uitlevering te vragen. Engeland toch houdt zich sterk aan het politiek asyl-recht en niemand kan ontkennen dat Bou langer in de eerste plaats politiek misdadiger is, daarenboven hoe welwillend het Engelsche Gou vernement der republiek gezind is, de uitleve ring is een daad, die bekrachtiging behoeft van de Engelsche rechtbank en de uitspraak eener jury is te twijfelachtig, dan dat de Fransche Regeering het mag wagen zich aan een echec op dit punt bloot te stellen. Een telegram uit Petersburg aan de Köln. Zeil, meldt, dat het thans vaststaat, dat de Keizer van Rusland van Kopenhagen naar Berlijn zal gaan. De Grootvorst-troonopvolger zal den Czaar vergezellen en o. a. zijn Westphaalsch regiment huzaren gaan begroeten. Te Berlijn is, zegt hetzelfde blad, het bezoek van den Czaar nog niet officieel aangekondigd. De Duitsche Keizer en de Keizerin bevinden zich te Bayreuth. Een onbeteekeuend voorval met het rijtuig waarin Keizer Willem gezeten was, veroorzaakte oen oogenblik van ontsteltenis. Bij het omslaan van een hoek stortte het voorste handpaard van het vierspan. Het achterste handpaard stiet op het voorste, de disselboom brak en de paarden steigerden. Vóór zij wild werden, werden ze ge grepen. De Keizer behoefde niet eens het rij tuig te verlaten. Nog eenige dagen, en de Kermis doet weer hare intrede in onze stad. Wat zal ze geven en mogen we hopen, dat het bezoek van vreemdelingen niet minder dan anders zal zijn met het oog op de pas gesloten Ten toonstelling? Voorwaar de eerste vraag is ge- makkelijker te beantwoorden dan de tweede. Het groote bezoek hangt natuurlijk af van al datgene wat deze feest week aantrekkelijk kan maken. Zoover ons bekend, zullen degenen welke wat goeds verwachten, wel niet teleurgesteld worden. Maandagavond a.s. zal het 5e Abonnements concert plaats hebben in „de Doele”, te geven door eene Afdeeling van het zoo bekende Gro ninger Harmonieorchest. De goede naam van het Korps en het met zorg gekozen programma, geven alle recht om te verwachten dat het laatste concert in dit saisoen een waardig slot zal zijn, van de zoo uitnemend geslaagde abonnements concerten in dezen zomer. Donderdag a. s. zal de heer H. Kievits uit Rotterdam met een geheel nieuw gezelschap in „de Doele” optreden, waarbij een operettenge- zelschap is geëngageerd, ’t welk eiken avond iets nieuws zal geven. Ook bestaat er kans dat de twee laatste dagen de zoo gevierde komiek de Heer de Winter zal medewerken. In de Sociëteit „Amicitia” zal het gezelschap van den Heer Nieuwenhuizen uit Rotterdam van Donderdag a.s. af eiken avond zich doen hoeren. Afgaande op het succes dat genoemde hier vorige jaren ondervond, vertrouwen wij dat het daar ook niet aan bezoek zal ontbreken. Dat ook in andere lokalen gelegenheid zal be staan voor muziek en dans is zonder twijfel, zoo dat er gelegenheden om te genieten meer dan genoeg zullen zijn, ’t Is te hopen, dat door een groot aantal bezoekers de verschillende onderne mingen zullen slagen. Ofschoon er eerst kans bestond dat we ook in onze stad eene schouwburg zouden zien verrij zen, is dit mislukt door gebrek aan een geschikte plaats. Het paardenspel van den Heer Schuiten voerder heeft echter plan hier drie voorstellin gen te geven, zoodat ook op het eigenlijke kermis terrein wat zal zijn te profiteeren. De zoo goed geslaagde voorstellingen in andere plaatsen geven waarborg, dat de Heer Schuitenvoerder zijne be zoekers aangenaam zal bezig houden. Dat de van ouds bekende Wafelkramen van de H. H. de Grijs en Visser niet zullen ontbre ken spreekt van zelf, terwijl ook een groote draai molen zal verrijzen. Neemt men bij dit alles de twee te houden Harddraverijen, de Kaatspartij en de gewone Keuring van Tuigpaarden, dan gelooven we, dat er voor „elk wat wils” zal zijn. In het volgend nummer zullen wij dit korte resumé voortzetten. ten deele kosteloos te verkrijgen is. Maar hier stuiten wij nu ook juist op de moeielijkheid. Omdat er zooveel visschers zijn vermindert de visch en men doet niets om den vischvoor- raad te vergrooten. Wat zou men er wel van zeggen, als men in het Provinciaal Verslag lezen moest: onze vee stapel gaat aanhoudend achteruit, als men er niet onmiddellijk bij las er worden krachtige pogingen in ’t werk gesteld, om aan dit kwaad tegemoet te komen en den aanfok te bevorderen. Den voorraad te vermeerderen, daaraan denkt men bij de visch niet. Of ja, toch. Bij de zalmvisscherij wel. Zalmen en in het buitenland ook forellen, worden kunstmatig gekweekt en daarmee worden de rivieren bevolktmaar waar om niet met andere zoetwatervisschen de daar voor en niet voor zalm geschikte wateren, waarom niet op alle mogelijke wijzen en met alle mogelijke middelen den vischvoorraad vergroot? Wij voorzien het antwoord: wie een kalf fokt, heeft dat zelf maar wie brengt ons de visch, die wij telen, terug Dat schijnt een afdoende wederlegging, maar is het niet. Omdat ieder veehouder meester is van het jonge vee, dat bij hem gefokt wordt, legt hij zich zelf in zijn eigen belang daarop toe, en omdat de geteelde visch ten bate komt van het algemeen, daarom moet het openbaar gezag zich die zaak ten nutte van het algemeen aantrekken. In de groote rivieren zal de staats zorg er in moeten voorzien, maar er zijn genoeg voor de vischteelt geschikte wateren, die zich op het gebied van ééne provincie bevinden. Daar zou het provinciaal bestuur de zaak ter hand kunnen nemen. Hoe? Het eenvoudigst, gelooven wij, op do wijze, waarop het van rijkswege ten aanzien derzalmteelt geschiedt. Er worden premiën uitgeloofd voor het loslaten van jonge visch in zeker tijdperk der ontwikkeling en in zoodanige wateren, die de bedoelde visch geschikt zijn. de proeve te nemen zijn met eene kunstmatige vischteelt onder eigen beheer. Bij verstandige inrichting op bescheiden voet, zou dat op den duur misschien minder kostbaar meer afdoende zijn dan het premiestelsel. Maar is kunstmatige vischteelt dan mogelijk Voor de zalm is dat reeds algemeen bekend maar de wetenschap heeft buitendien uitgemaakt’ dat het voor andere vischsoorten ook kan. En de wetenschap niet alleen, ook de practijk. In Amerika bevolkt men zelfs de zee met kabeljauw. Er is op dit gebied veel te doen, veel in het belang der volksvoeding, veel in ’t belang der algemeene welvaart. Welnu, komaan, zal men zeggen, ’t Zal wat geven of men al jonge visch poot, ze wordt toch weggevangen vóór men haar tijd heeft gelaten, groot te worden. Nu, op dat punt hebben wij een beter vertrouwen. De visschers zijn zelf niet op katvisch gesteld ze vangen liever groote dan kleine, behalve voor enkele soorten, waar juist de kleinste de fijnste zijn, maar waarvoor, dat bezwaar dan ook niet opgaat. Doordat de vischvoorraad vermindert en het visschende menschdom vermeerdert is men steeds dieper afgedaald en heeft men al kleiner en kleiner visch mee in de vangst genomenmaar als de vischvoorraad toeneemt zal de omgekeerde weg bewandeld worden en zal het met het vangen der visch zoo gaan, dat men hoe langer hoe meer de kleintjes aan hun lot overlaat en zoo meewerkt om den voorraad werkelijk voedende visch te vergrooten. Moge onze opwekking tot overweging van dit volksbelang en zoo mogelijk tot uitvoering dezer denkbeelden leiden. Amst. Crt. De treurige gebeurtenis te Kota Pohama, waarbij een twintigtal onzer militairen, waaronder drie officieren, het leven lieten, wordt meer uit voerig besproken in het Militair Blad. De schrij ver oordeelt naar de weinige gegevens van het Regeeringstelegram in verband met den toestand van den post, in afwachting dat over eenige weken alle bijzonderheden ook hier te lande be kend zullen worden. Wij wijzen dan ook slechts op het daarin door hem uitgesproken vermoeden, dat de wijze, waarop de Atjehers hunne artille rie weten te organiseeren, te bewegen en te gebrui ken, bun geleerd werd door een Europeesch kanonnier, die in den nacht van 3 op 4 Novem ber des vorigen jaars deserteerde. Deze wordt ook verdacht den Atjeher het denkbeeld aan de hand te hebben gedaan om granaatmijnen onder onze spoorwegen te leggen. De eerste dier mij nen sprong 18 Januari van dit jaar en sedert dien tijd komen zij bijna wekelijks voor. Athos dringt in de Zutph. Ct. er weder op aan, dat men bij de aanwerving van soldaten voor het leger in Indië, niet al te schroomvallig zal wezen bij de beoordeeling van hen, die zich aanmelden. Reeds meermalen is het gezegd, dat voor avonturiers geen te streng zedelijke eischen moeten worden gesteld. Maar terwijl van overheidswege verlangd wordt, dat alle papieren volkomen in orde zullen wezen en er niets aan de menschen ontbreken zal, is met die voorbeeldige zorg toch weinig in over eenstemming de onverschilligheid, die door de zelfde overheid betoond wordt, wanneer zij in den strijd voor het vaderland het leven laten. De namen der gesneuvelden beneden den rang van officier worden eerst later in de rapporten bekend gemaakt in plaats van te worden geseind aan het Departement van Oorlog, dat dan den dood aan de nagelaten betrekkingen zou kunnen be richten. Thans verkeeren weken lang vele ouders en bloedverwanten in angst en vrees, dat ook hunne zonen of betrekkingen begrepen zijn onder het getal dooden dat opgegeven is. Terecht maakt het Hbl. de opmerking, dat een telegrafisch bericht van het overlijden van een soldaat slechts f 4 zou kosten, en dit luttele bedrag de Nederlandsche Regeering zelfs te hoog schijnt te vinden om aan den plicht der men- schelijkheid te voldoen. De heer Keuchenius heeft zeer veel met den godsdienst op; maar naast de mysteriën van den godsdienst staan de practische verplichtingen die hij oplegt. Dat de Minister deze niet verzuime en zijn geloof ook toone uit zijne werken. In het Sportblad bespreekt de heer de Salis het thans, althans tijdelijk, opgeheven verbod voor de officieren om aan wedrennen buiten hunne garnizoenen deel te nemen. In het buitenland bestaat zoodanig verbod niet. De schrijver haalt daarvan de volgende voorbeelden aan. In Rusland moeten de cavalerie-officieren jaar lijks minstens twee keer aan wedrennen deelne men, omdat men er aldaar van overtuigd is, dat men op die wijze goede ruiters vormt en goed materieel noodzakelijk maakt. Generaals fungeeren daar als rechters, seingevers enz. De officieren, die met goede volhardende paarden op de baan komen, worden gunstig aangeschrevenzij die achteraankomen, zijn slecht genoteerd. In Duitschland looft de Keizer zelf vele en groote prijzen uithij bezoekt de rennen trouw en ontbiedt de winnende officieren in zijne tri bune om hen te complimenteeren. In Frankrijk stelt de Minister van Oorlog zelf met zijn staf programma’s voor de officierswed- rennen vast, en in Nederland verbiedt de Minister aan officieren te rijden. Uit Sneek meldt men aan de N. R. C. In den loop der vorige week vervoegden zich bij den burgemeester alhier een 80jarige man en eene 79jarige vrouw, broeder en zuster, die eene erfenis kwamen opvragen van een oom, die hier in 1824 moest zijn overleden. De vrouw had op haar hemd een wollen lap genaaid, waarachter eene akte van overlijden, die moest dienen als bewijs voor het recht op genoemde erflating. Al spoedig bleek dat hier werkelijk in 1824 een oom van die lieden was gestorven maar de man, die destijds het beroep van wever uitoefende, was arm gestorven, waarom onze oudjes maar beslo ten de terugreis naar Duitschland evenals de heenreis, nl. te voet, te ondernemen. Met vriendelijken dank aan de onbekenden, die onder den eersten indruk van mede dongen met den nood op Curasao hunne gaven stortten in de door mij geplaatste bussen, meld ik dat deze bedroegen f 6,93 Gelukkig hebben malsche regens de bevolking verkwikt, maar groote voldoening smaakt de commissie, die in zoovele hutten hulpe bood en den voortgang stuitte van een lijden, dat zoovelen ten grave sleepte. M. E. VAN DER MEULEN. voor Ook zou j Bolsvardsclie Courant. I N

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1