NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8GISWAB© EN WONSERABEEX IFUizimp Ennuis! I BUIT ENLAND. B l N N EN LAND. I R ^xxxxxxxxx^xxxxxx XX x^ VOOR nog te wachten. Ze eens zijn ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Gt. per regel. Overigens naar plaatsruimte. X het te verwonderen, dat het van hoopers en verkoopers niet ^.X XXXXXXXX jXXXXXXXXX^ DONDERDAG 29 AUGUSTUS. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De Rotterdamsche kermis behoort weer to t het verledene. Zij is heengegaan zooals zij gekomen isvergezeld van storm, stortregen en onweers vlagen. Slechts één van de tien dagen, dat de kermis duurt, vergunde moeder Natuur den stad- genooten en duizenden vreemdelingen naar harte lust „kermis te houden". Het trof voor de lief hebbers bijzonder, dat dit juist den wereldberoem- den kermis-Zaterdag het geval was. Het ging er dien dag, maar vooral dien avond schuin naar toe. Het kermispubliek was dol van pret en men bleek de „Rotterdamsche aalbessen-hos” nog geenszins vergeten. Des nachts te 3 uren ving in verschillende spellen nog een extra- voorstelling aan, die evenwel niet lang kon duren, daar de politie onverbiddelijk in haar eisch bleek, dat alles te 4 uren ontruimd en gesloten moest zjjn. De Rotterdamsche kermis heeft een goede zijde boven vele andere kermissen, nl. dat vecht partijen slechts een groote zeldzaamheid mogen genoemd worden. Dat men overigens op de kermis „vele rare z iken” ziet, zooals het kermislied ons ditmaal verkondigde, kan waar zijn, doch nieuws was er ditmaal nietal wat er was had men al reeds vroeger gezien. Toch verdient melding de uitvinding van een bierhuishouder om gasten te lokken. Ónder mededeeling, dat de bediening door kellners (niet door kellnerinnen) zou geschieden, om daardoor aan te toonen, dat alles in eer en deugd zou plaats hebben, beloofde hij aan iederen heer, die zijn bierhuis bezocht, een kaartje te zullen uitreiken. Deze moest dat dan geven aan de in zijn oog schoonste dame, die zich op dat oogenbhk in de zaal bevond. Des nachts te.... één uur zou dan de dame, die de meeste kaartjes had ontvangen, een fraai cadeau mogen uitkiezen Uw cirrespondent lustte het niet aan die aardigheid een avondje te wijden om het resultaat er van te zien, doch dat de man veel succes met zijn onderneming gehad zal hebben, betwijfel ik zeer. Arnh. Cour. Krachtens haar programma sluit de kiesver- eeniging „Amsterdam” sociaal-democraten van het lidmaatschap uit. Thans heeft echter vol gens de Amsterdamsche bladen, de heer Gerhard, lid dier vereeniging, verklaard, sociaal-democraat te zijn, en heeft hij den voorzitter toegevoegd, dat deze dit reeds lang wist. De Amsterdammer zegt, dat het ook bekend was aan den wethou der voor onderwijs, maar dat deze eveneens wist, dat Gerhard een goed onderwijzer was, maar do politiek buiten de school hield. Ook in Fries land, deelt het blad mede, zijn vele onderwijzers de sociaal-democratische gevoelens toegedaan en worden er zelfs sociaal-democratische burgemees ters gevonden. Het is dan ook eene politieke overtuiging als elke andere, die men moet eerbiedigen, al deelt men ze niet. Alleen de wijze, waarop hier te lande voor die beginselen propaganda wordt ge maakt, het gemis aan waardeering, de misken ning, de onwaarheid en de haat die er in spreken jegens allen, die de gevestigde orde van zaken voorstaau, verwekken terecht bij dezen afkeer cn verachting. t De paardenmarkt was Maandag 1.1. druk bezocht. 270 paarden waren aangevoerd, de han del was levendig. Telken jare is vaak wilde rijden meer ongelukken veroorzaakt. We gelooven, dat het immer aan het uitstekende politietoezicht te danken is, dat een ieder weder heelhuids thuis kwam. Deze paardenmarkt is echter, niettegen staande de even goede surveillance der politie, niet zoo goed afgeloopen. We hoorden van een viertal ongelukken. Een boer reed zoo wild en onbezonnen met paard en chais, dat bij tegen een lantaarnpaal terecht kwam, en zich bezeerde ter wijl een ander die het paard wilde tegenhouden er onder geraakte met hot ongelukkig gevolg, dat het rad van de chais hem over den arm ging. Nog kreeg een ander een trap van een paard tegen het been, terwijl een vierde, een trap van een paard in het gezicht kreeg, welke zeer ernstige kwetsuren teweegbracht. Bols ward, 27 Augustus 1889. Een schoone avond was het. die Maandag jl. doorgebracht werd in „de Doele”. Niet omdat het weer zoo mooi was en ons uitlokte om in den tuin te gaan zitten, geenszins, we hebben zelfs van de weers gesteldheid niets bemerkt, want om 51/, uur wa ren de lichten al aangestokenmaar de avond was schoon te noemen, omdat men er profiteerde Van de schoone muziek van een gedeelte der Groninger Harmoniekapel, onder directie van den hoer E. S. Gulp. Door dit zoo gunstig bekende orchest werd een welgekozen programma van niet minder dan 14 nummers uitgevoerd Vooral muntten door fraaie uitvoering uit„die Mühle im Schwarzwald,” „l’Echo des Alpes” (solo voor cornet a pistons, van den heer W. Stegeman), de „Ouverture die Felsenmühle,” „Rigoletto (solo voor clarinet, van den heer II. Faber) en „Loin du Bal’, dat zeer lief werd gespeeld. De overige nummers droegen ook allen de volkomen goedkeuring van het talrijke publiek weg, dat ieder keer door een daverend applaus het bewijs leverde, dat er van de Gro ninger Harmoniekapel gehoord werd, wat men er van verwachtte. Na afloop van het concert was er bal met muziek van het geheele orchest. Dat hierdoor een dansmuziekje werd gegeven, waarbij niemand op zijn plaats kon blijven zitten, is te begrijpen. Verscheidene paren bewogen zich dan ook in de dansruimte, waar, hoewel de ruimte te klein was, toch een ieder behoorlijk kon dansen door de goede zorgen van den heer S. de Lange, wien, als balletmeester, de leiding van het bal was op gedragen. Dat de heer de Lange een bal op uitstekende wijze weet te dirigeeren, het steeds een ieder naar den zin weet te maken, immer zorgt voor afwisselende dansen, die niet te lang doch ook niet te kort duren, in één woord, dat de heer de Lang gaarne gezien wordt in de bal zaal, is ons reeds lang bekend en wij zijn daarom de heeren Bijlsma ook erkentelijk, dat zij in de laatste tijden, tot genoegen van iedereen, den heer de Lange de leiding hunner zoo geanimeerde bals opdroegen. kermistenten vergeefs zoekt, doch door welke goede eigenschappen de tent van den heer S. zich ken merkt. De voorstelling van Dinsdagavond is druk bezocht geworden en wij betwijfelen het geens zins of ook heden- en morgenavond zal het circus eveneens druk bezet zijn. De heer Schuitenvoerder laat een groot gezel- schaj) bekwame rijders en njderessen hunne evo- lutiën op een of meer zoowel gezadelde als onge zadelde paarden verrichten, laat door lenige clowns een aanval op onze lachspieren doen en vraagt voor krachtige gymnastische oefeningen onze bewondering. Voegen we hier nog bij, dat een dochtertje van den heer S. eene voorstelling geeft met twee gedresseerde ossen, dat zes gedresseerde eenden ons toonen dat eendenverstand lang niet te dom is om wat te leeren en dat een varken ons laat zien, dat „bargjes” zich uitstekend leenen voor schooltijden, dan zal iedereen met ons in stemmen, dat een bezoek aan het circus van den heer Schuitenvoerder veel aantrekkelijks heeft en dat wij hierboven niet te veel gezegd hebben door den heer Schuitenvoerder succes te voor spellen. Zeer voldaan zal men zich zeker gevoeld heb ben, toen men aan het opslaan van de schouw- burgtent van den heer Kinsbergen, bespeurde dat de heer Van KÜIJK met zijn uitstekend gezelschap tooneellisten onze kermis zou bezoeken. We vermoeden, dat velen dikwijls met lof hebben hooren spreken van de tooneelvoorstellingen van dezen troep Te veel lof kan er niet heel gauw van dit gezelschap gezegd worden, onder de vele acteurs en actrices zijn er veel van goed beken den naam, hebben vele eene uitmuntende leer school doorloopen en engagementen bij de eerste onzer schouwburgen achter den rug zoodat allen uitstekend voor hun taak berekend zijn. Wij kunnen ons niet een woord van lof onthouden over de inrichting van de werkelijk fraaie tent, het eigendom van den heer Kinsbergen De om vang van het gebouw doet ons zien, dat het in wendige zeer ruim is. En toch wordt daar niet op baatzuchtige wijze met die ruimte gewoekerd; de bezoekers worden in de nette ruimte niet als haringen in een ton gepakt, om het aantal entrées maar zoo hoog mogelijk op te jagen integendeel, men zit op iede; e rang zeer gemakkelijk en ruim, terwijl ook deze tent geheel waterdicht en tocht vrij is Liefhebbers van eene goede tooneelvoorstel ling, die ook letten op eene nette gelegenheid om haar te gaan zien, durven wij veilig een herhaald bezoek aan het Nederlandsch Schouw- burg-gezelschap aanradenmen zal steeds over alles voldaan huiswaarts keeren. Heden ayond wordt opgevoerd De Bede laarster of de Hoefsmid van Mariën- berg’. De beste krachten van het gezelschap werken er in mede en de bijval, die overal dit drama ondervond, zal zeer zeker de troep vooruit zijn gegaan zoodat we vermeenen en hopen dat de eerste voorstelling zal gehouden worden voor een talrijk opgekomen publiek Als oude, welkome bekenden zien wij dit jaar ook weder terug de heeren de Grijs en Visser met hunne wafel- en poffertjeskramen Oude bekenden te ontmoeten is steeds prettig, vooral als ze een aangenainen indruk bij ons hebben achtergelaten. En dit is het geval niet de Grijs en Visser, ze hebben ons in vorige jaren steeds lekker gebak voorgezet en ons in den laten avond vaak verkwikt met een hartelijken beet, die steeds, na het gebruik van een glaasje wijn of bier, zoo lekker smaakte. Goede consumptie tegen billijke prijzen” is hunne leuze, die ze ge trouw opvolgen, terwijl de nette inrichting hun ner kramen en de accurate en vlugge bediening hierbij gevoegd, er niet weinig toe bijdragen om steeds druk bezoek te hebben. Ook dit ja-ir, hopen wij voor hen, zullen zij zich niet over de gunst der Bolswarders te be klagen hebben. Een kermis zonder draaimolen is in ieders oog even onbestaanbaar als een draaimolen zonder kermis. Overdag zou men de jeugd dit kunnen hooren beweren en ’s avonds en ook vaak ’s nachts zou menig oudere van dagen U dit weten te vertellenaltijd als de draaimolen er niet was. Maar de heer Akkerman heeft er voor ge zórgd, dat de kermis werkelijk kermis iszijn nette, fraaie caroussel is ook weder dit jaar ver rezen op het Hengstepad tot vreugde van velen. Veel bezoek, draaien tot laat in den nacht of vroeg in den morgen wenschen wij den heer Akkerman gaarne toe. Verscheidene kramen van galanteriën, speel goed, manufacturen, snoeperijen en ook de kraam van onzen welbekenden gezichtkundige, de heer Lauwers, zullen wij dit jaar op onze kermis zien. Dat er menig kermisgeschenk zal worden gekocht, hopen wijhun komst alhier toch is een bewijs dat het hen in vorige jaren niet slecht is gegaan en wij wenschen dan ook, dat deze kermis hen zal opwekken om ook weder een volgend jaar terug te komen. De eerste harddraverij werd deze Kermis ge-, houden Dinsdag 27 Augustus. Hoewel het bijna niet te verwachten was, was het weder zeer gun stig, doch niettegenstaande deze uitzondering, kwa men er slechts zeer weinig toeschouwers. Of dit nu te wijten was aan de vrees die do menschen in den laatsten tijd voor regen gevoelen, of wist men van te voren dat er zoo weinig paarden aan den wedstrijd zouden deelnemen Slechts zes paar den waren ter mededinging naar den dit jaar ge- ringen prijs van f75, opgekomen. Evenwel was In Denemarken heeft de werkliedenbond, die een niet-socialistisch karakter heet te dragen, aan de werklieden eene oproeping gezonden, waarin de bond de volgende eischen stelt aan de candidatën die hij wii zien gesteund bij de aan staande verkiezingen. 1. Invoering van erfpacht of langdurige huur voor hiuzen op het platteland; 2. zooveel mo gelijk vermeerdering van boeren-landeigenaars 3. verschaffing van geneeskundige hulp en medi cijnen aan behoeftigen en verpleging in een gast huis wordt niet als bedeeling beschouwd; 4. tij delijke ondersteuning wegens ziekte of gebrek aan werk zal niet het verlies van burgerlijke rechten tengevolge hebben 5. oprichting van on dersteuningsfondsen voor oude werklieden, met subsidie uit openbare middelen; 6. het moet verboden zijn kinderen van brave, maar niet tot arbeid bekwame ouders te zamen met misdadi gers of moreel verdorven personen te verplegen 7. vermindering der indirecte belastingen de rechten op de noodwendigs te levensbehoeften moe ten worden afgesebaft8. verbetering en uitbrei ding van het lager onderwijs; 9. invoering der geheime stemming bij de verkiezingen. De verkiezingen voor de Fransche Kamer van Afgevaardigden zullen waarschijnlijk op 29 September plaats hebben. Bij de bepaling van dezen datum hebben zich de volgende overwegin gen doen gelden. De wapenoefeningen voor de Fransche reservisten duren tot in de tweede helft van September vóór dien tijd kan men dus de verkiezingen niet stellen, zonder duizenden kiezers te beletten van hun recht gebruik te maken. Verder loopt het mandaat der tegenwoordige Kamer op 14 October ten einde, en het is wen- schelijk, dat vóór dien datum de verkiezingen zijn afgeloopen. Worden nu de verkiezingen ge houden op 29 September, dan kunnen alle reser visten daaraan deelnemen hebben de herstem mingen veertien dagen later, op 13 October plaats, dan is de nieuwe Kamer onmiddellijk gereed om de oude te vervangen. De Duitscbe Keizer en zijne gemalin heb ben Vrijdagavond om halftwaalf Metz weder verlaten De stad was geïllumineerd. De bevol king legde veel geestdrift aan den dag. Prins llohenlohe, de Stadhouder, keerde naar Straats burg terug. Keizer Willem heeft aan lord Salisbury, die als Engelschman geen buitenlandsche ridderorde mag aannemen, zijn levensgroot portret in olie verf ten geschenke vereerd. Hoe goed ligt ons nog de kermis van verleden jaar in het geheugen Hoe duidelijk herinneren wij ons, als ware het pas kortelings geleden, nog al het genot in die feestweek gesmaakt, een genot dat zelfs niet is kunnen verduisterd worden door al het aangename, dat de Tentoonsfellingsweek ons bood. En geen wonder, dat wij nog niets vergeten zijn van dat alles. Een Boiswarder toch is zoo op zijn kermis gesteld, weet altijd met zooveel lof voor „zijn” of „haar” kermis te spreken, tracht zelf zooveel mede te werken om de vreugde in dien tijd der oliekoeken en poffertjes te verhoo- gen, in één woord, een Boiswarder heeft zooveel met zijn kermis op, dat, al moge hij of zij lang niet afkeerig zijn vun ander vermaak, toch altijd „de Bol’ster merke boppe” houdt. Nu, hierop valt ook niets aan te merken, het is immer goed, dat men zijn ware karakter niet verloochent en dus, als men ten minste niet uit gemoedsbezwaren tegen de kermis is, medewerkt om zoo’n echt jolige week te doen slagen, even als onze voorouders (tenminste die zonder ge moedsbezwaren) ook druk medededen en er toch ook kwamen. Wij hopen dan ook ten zeerste, dat de Ten toonstelling de zakken van een ieder niet te veel geplunderd heeft en dat allen wat hebben kun nen overhouden of weder opgaren om daarmede in deze week eens echt ouderwets kermis te hou den. De gelegenheid hiertoe bestaat ten volle. Die niet genoeg kan vinden is blasé en zal zich zeker ook nergens vermaken. „Wij hebben nog nooit zoo’n pret gehad 1” en „zoo’n jool krijgen we nooit weer!’ hoorden wij verleden jaar vaak beweren, ’t Eerste nu willen wij wel aannemen, ’t tweede echter zijn wij zoo vrij te verwerpen, althans gelooven het niet eerder dan nadat deze kermis achter den rug is. En dan gelooven we, dat wij weder van voren af aan zouden kunnen beginnen, dat velen weder zouden zeggen, nog nimmer zooveel pleizier gehad te hebben als in deze kermis week, want gelegenheid om zich te vermaken bestaat er deze kermis te over. Zeer geschikt om de rij van deze vroolijke dagen te openen hadden de heeren Gebr. Bijlsma het vijfde van hun abonnementsconcerten geannonceerd op M mndag j.l. Voorwaar eene goede keuze, want de eerste dagen van de kermis toch geven in den regel niet veel aanleiding om den gehee- len dag buitenshuis te vertoeveneen ieder was er dus zeer mede ingenomen dien avond het uit stekende concert van een gedeelte der kapel van den heer Bekker van Groningen te kunnen gaan hooren. (Wij verwijzen hieromtrent naar achter staand bericht.) Zooals wij dit jaren aaneen gewoon zijn van de Directie van „de Doele is ook nu weder ge zorgd, dat zij een uitstekend café chantant kan laten optreden. Bereids maakten wij tijdens de tentoonstelling reeds kennis met den heer H. Kievits van Rotterdam en wij mogen voor zeker aannomen, dat een ieder steeds voldaan was over hetgeen hij toen zag en hóórde. De heer Kievits treedt nu'alhier op met een geheel ander gezel schap en zal ons, benevens op goede zangers, zangeressen en komieken, ook nog iederen avond vergasten op eene welgekozen operette, waartoe hij de beste krachten naar hier heeft gebracht. Wij mogen het niet betwijfelen of „de Doele” zal vanaf Donderdag steeds veel bezoek trekken en durven een ieder gerust aan te bevelen eenige avonden te gaan profiteeren 'au het uitstekende operettengezelschap van den heer Kievits. Ook „Amicitia” mag niet vergeten worden. De ijverige societeithouder, de heer Hoogland, heeft ook met veel zorg er voor gewaakt, dat zijne localiteit veel aanlokkelijks zoude hebben. En hoe kon dat beter geschieden dan door den heer Nieuwenhuis te engageeren met zijn geheel nieuw gezelschap'? De heer Nieuwenhuis, die steeds in vorige jaren alhier zooveel bijval inoogstte, die immer door Bolsward’s publiek zoo goed is ont vangen geworden, is bij ons niet vreemd meer en als wij hier eene aansporing lieten volgen om toch vooral Amicitia's gezellige zalen en fraaien tuin druk te bezoeken, dan zou dit slechts over bodig zijn. Op andere plaatsen zal ook gelegenheid bestaan een café chantant te bezoeken, inzonderheid stip pen wij hier aan de koffiehuizen van den lieer Nolle, 'waar optreedt het gezelschaj) van den heer II. N. G. Sommer met 6 personen en van Mej. de Weduwe van Wijk, waar weder als in vorige jaren de gunstig bekende troep optreedt van W. Z. de Brieder met 6 a 7 personen. Muziek en dans zullen natuurlijk ook weder niet ontbreken. Verscheidene paartjes zullen hun hartje eens kunnen ophalen en wippen, aangetrok ken door de vroolijke toonen der dansmuziek, de herberg binnen, hij neemt vijf dansen voor z'n dubbeltje, zij werpt zich in zijn armen en zwe vend genieten zij het goddelijke van Terpsichore. De komst alhier van den heer Schuitenvoerder, die Dinsdagavond de eerste zijner drie voorstel lingen gaf, is een aanwinst voor onze kermis te noemen. Zijn net ingericht circus maakt een goed figuur op het Hengstepad en even net als het uitwendige zich vertoont is het inwendige min stens ook. Behoorlijke zitplaatsen, geen last van tocht en lekkage zijn zaken, die men in vele de strijd vinnig en was eerst om ongeveer uur de uitslag bekend. De prijs werd gewonnen door de bruine bles merrie van den heer A. W. E. Kooistra te Witmarsum, berijder A. Hettinga. Het laatst met den winner was in de baan de zwarte ruin van den heer Douwe de Boer te Longerhouw. Een harddraverij staat ons nog te wachten. Ze zal worden gehouden den 3 September a s., ter wijl de groote kaatspartij op 30 Augustus uitge schreven is. ’t Is maar te hopen, dat op beide dagen de wedstrijden door goed weder begunstigd worden, dat voor den eersten veel paarden en Voor den tweeden veel parturen zich aanmelden en dus èn Harddraverij en Kaatspartij werkelijk felle strijden worden, waaruit de overwinnaars met des te meer eer te voorschijn treden. Boven dien zullen er dan ook te meer menschen van buiten komen, hetgeen niet alleen de feestvreugde niet weinig verhoogt, doch ook tot voordeel van vele onzer stadgenooten zal zijn. Een ieder zal het nu wel met ons dat er op deze kermis heel wat te profiteeren valt. Café’s chantant, comedie en paardenspel en misschien nog vele andere kleinere spellen zullen even zooveel bronnen van vermaak opleveren. Men behoeft dit dus niet verte zoeken, men heeft het, om zoo te zeggen, naast de deur. Als het weder nu ons maar geen parten speelt en ons humeur door buien, regen- of windvlaag van streek brengt en zoo voor een gedeelte onze kermisvreugde verbant, dan gelooven we ons ver zekerd te mogen houden, dat ieder zich ter dege zal vermaken en in latere jaren nog dikwerf met genoegen zal terugdenken aan en vertellen van de kermis van 1889. Bols ward sell e Courant sp ■s’ ----

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1