EN ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- BOÏ.SWA.BB SIS WONSERAÖEBI. WAAR 18 DE GRENS? L Aan onze geachte Abonné’s! i ZUIVELSCHOOL 1889. No. 37. Achten Twintigste Jaargang. B 1 N N EN L A ND. BUITENLAND. DONDERDAG 12 SEPTEMBER. 4 B o 1 s vv a r d. X X X VOOR DE UITGEVER. a. I ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. EISCHEN van TOELATING en LEERPLAN- Een artikel vol vraag'teekens. ♦X XXXXXXX X XXXXXX XXX ^xxxxxxxxx^xxxxxx xxx^ aanwijzen, kunnen weerstand bieden hij wenscht liever boven de partijen te staan dan zich in den verkiezingsstrijd te mengen. De Russische Minister van Oorlog doet een reis door de Poolsche provinciën, om de vestin gen daar te onderzoeken. Waarschijnlijk zal deze jnspectie aanleiding geven tot een belangrijke 'kredietaanvraag, tot herstel en verbetering der forten, die als eenigszins verouderd en onvoldoende worden beschouwd. Een te Budapest verschijnend blad verhaalt, dat twee Israëlieten uit het noorden van Perzié naar Budapest waren gekomen om den Shah van Perzië te verhalen, hoe hunne geloofsge- nooten in dat deel des Rijks mishandeld wer den, daar zij geene klachten naar Teheran kon den brengen, omdat ter dood gebracht wordt wie aanstalten maakt zich bij de Regeering te gaan beklagen. De twee Israëlieten konden te Budapest geene audiëntie bij den Shah verkrijgen, maar de Per zische consul verwees hen naar prof. Vambéry, en deze wist te bewerken, dat een adres van hen den Schah in zijne tegenwoordigheid over handigd werd. De Shah las het onmiddelijk en was toen zeer vertoornd, zijn Minister toeroepen de: „Wat beteekent dat? Gij vertelt mij altijd, dat de Joden in Perzië geene reden van klagen hebben en ziehier twee mannen, die zich eene reis van vier maanden getroosten om hunne klachten hier in Europa onder mijne oogen te kunnen brengen 1” De Minister verbleekte en mompelde iets. Maar de Shah hernam„Ja wel, gij zult de zaak onderzoeken, maar ik ver zeker u, dat ik er bij zal wezen.” Als PREMIE voor het aanstaande kwartaal is het ons ditmaal mogen gelukken, niet minder dan een oorspi*onkel(jken llisturisclien Koman van den beroemden Schrijver •0. Bil'l1' te kunnen aanbieden. Al onze abonné’s en ook zij die zich met 1 October el.s. op ons blad wenschen te abonneeren, hebben het recht achterstaanden BON in te vullen en aan ons bureau te bezorgen, (s. v. p. vóór 30 September a.s.) Het boek wordt in de eerste weken van het nieuwe kwartaal aan alle inteekenaren toegezonden. Men leze s. v. p. verder achterstaande advertentie. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De reusachtige werkstaking te London, die nu drie weken geduurd heeft en waarbij tienduizende werklieden betrokken zijn en millioenen guldens verloren voor hen, voor tal van kooplieden en burgers, heeft ongetwijfeld aller aandacht getrokken en de opmerkzaamheid met klimmenden nadruk op het groote maatschappelijke vraagstuk ge vestigd. Het geldt hier de sjouwerlieden voornamelijk, maar daarna begonnen de kleermakersknechts, elders zijn het de bakkersgezellen, tramconducteurs, eerlang zullen anderen volgen. Waar is de grens, zoo vroeg ik mij dezer dagen bij herhaling af. tegenover dit zeer ingewikkelde vraagstuk en allerlei vragen rijzen voor den geest Allereerst, waar is de grens voor de werk stakingen Zij zijn geoorloofd, zegt men, en in het afge- trokkene is dit zeer zeker waar. Iemand die voor zeker loon niet verkiest te werken, heeft het recht den arbeid te staken. Dat recht geldt echter voor iedereen en niet alleen voor den sjouwerman, den kleermakers knecht, den tramconducteur, maar voor allen, die naar hunne overtuiging te karig beloond worden. Dat zijn ongetwijfeld duizende bij duizende timmerknechts, winkelbedienden, klerken, ambte naren van allerlei aard, militairen, vooral officieren in de lagere rangen, enz., enz. Er is in dezen natuurlijk geen monopolie voor één klasse of stand, maar waar is de grens Het woord „werkstaking” drukt echter maar ten deele uit, wat men met deze daad ten doel heeft, want ’t heeft niet slechts de beteekenis, die er in ligt, om namelijk het werk te staken en naar anderen arbeid, waarmee meer te ver dienen is, uit te zien. Neen, aan werkstakingen is vooral verbonden, de eisch om hooger loon. Men wil gewoonlijk wel degelijk bij ’t werk blijven, waarvoor men opgeleid is, doch de werk gever moet het loon verhoogen. Die eisch gaat met de werkstaking gepaard. Nu zullen er enkele werkgevers zijn, die zich kunnen verrijken ten koste van hun werklieden, maar als regel moet men aannemen, dat de loonen in evenredigheid zijn met de producten die voort gebracht en de lasten die opgebracht worden. De meeste werkgevers zullen ongetwijfeld gaarne de loonen hunner werklieden verhoogen, de staat niet minder gaarne zijne ambtenaren van allerlei rang en aard, hooger bezoldigingen geven, maar dan moeten noodwendig de prijzen der producten stijgen en de ingezetenen moeten zwaardere lasten opbrengen. De bakker b.v. zal zeker zijn knechts gaarne meer loon geven, als wij maar wat duurder brood willen eten. Ook de werkgever is werkman en heeft, even zeer als zij die voor en met hem arbeiden recht op een loon, geëvenredigd aan de kansen van winst en verlies, waaraan hij blootstaat, terwijl hij, stellig in negentig van de honderd gevallen, werkt met het geld van anderen, die in zijn risico deelen. Men ga slechts na, hoeveel verhezen voortdurend geleden worden en tot welke armoede niet weinigen, buiten hun schuld, vervallen. Dus de prijs der producten moet stijgen, de burgers moeten meer lasten opbrengen, maar weer vraag ik, waar is de grens Want als een en ander in evenredigheid stijgt, dan komt er geen verbetering, de waarde van het geld daalt hoe langer zoo meer en wij bewegen ons in een cirkel. Als ik voor f 100 zooveel krijg, als vroeger voor f 75, wat baat ’t mij dan, of ik een loons- verhooging krijg van */4 Zonder aan dit meest waarschijnlijke gevolg te denken, gaat men voort en zegter moet loons- verhooging komen, want door de stijgende alge- meene ontwikkeling, zijn de behoeften ontzaglijk toegenomen en daaraan moet worden voldaan. Men moet beter wonen, de woning moet beter gemeubeld zijn, men moet zich beter kleedcn, men moet kunnen deelnemen aan muziek en andere ontspanningen. En dat geldt dan weder voor al die klassen van te karig bezoldigden, waarvan ik nog slechts eenige noemdewant ook hier kan van monopolie geen sprake zijn Wie zal zich niet verheugen, indien dit alles zal kunnen geschieden, niet gelijk nu vaak plaats heeft, ten koste van de voeding soms van het gezin of van het gemis van degelijke kleeding als anderzins, maar tengevolge van vermeerderd inkomen, maar alweer vraag ik waar is de grens Het Duitsche Keizerpaar wordt den 15den October, des middags te 2 uren, te Monza ver wacht, om daar 4 of 5 dagen te vertoeven. Van die plaats uit zullen tochtjes gemaakt worden naar Bellaggio, Como, Lecco en andere heerlijk gelegen oorden. Keizer Willem heeft voor de buitengewone feesten, die men wilde aanleggen, bedankt. Op den 21sten zal te Genua de insche ping naar Griekenland plaats hebben, aan boord van de Hohenzollern op verzoek des Keizers zal het voorgenomen eeregeleide met een Italiaansch eskader achterwege blijven. Ook een bezoek aan San Remo, de plaats waar ’s Keizers vader zoo geleden heeft, staat in het reisprogramma. Slechts de komst van den Czaar zou nog ver andering kunnen brengen in het reisplan. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat den Czaar met voorbedachten rade het vuur zoo na aan de sche nen wordt gelegd. De President der Fransche Republiek heeft totnogtoe geen manifest tot de natie gericht met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen. Hij heeft nog aan den drang zijner Ministers, die betoogen dat hij den kiezers den weg moet Wie zal zich niet met mij hartelijk verheugen, dat er overal, althans in ons land, op velerlei wijze naar gestreefd wordt, om voor alle burgers betere woningen verkrijgbaar te stellen, zoodat men zeggen kan, dat alle standen, meer en meer, beter gehuisvest zijn maar overigens, zullen wij toch niet verplicht blijven, om ons te matigen in den eisch om, terwijl wij steeds de grens onzer behoeften uitbreiden, te verlangen, dat daaraan zal worden voldaan Dat is het onredelijke en het onzedelijke eischen. Immers er is zooveel, dat op zich zelf geen zonde is, maar dat wel degelijk zondig wordt in be- trekkelijken zin. Vraagt gij nu, waar is de grens? Ik antwoord, die zoeke elk voor zich, ik woet geen algemeene aan te geven. Maar dit weet ik wel, dat de algemeene eisch om loonsverhooging door werkstaking, zeer gevaarlijk is, om daardoor het maatschappelijk vraagstuk op te lossen en dit wensch ik, dat elk werkgever raad neme met zijn geweten en hun, die met en voor hem werken het loon geve, dat hij, met behoud van een betamelijke winst voor zich zelven aan zijn werklieden geven ka n. M. E. van der MEULEN. In de onlangs te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering der Evangelische Maat schappij is het volgende punt besproken „De vermoedelijke gevolgen van de voorge stelde wijziging der wet op het lager onderwijs voor de maatschappelijke toestanden”. Dit punt is ingeleid door een referaat, waarin op krachtige wijze gewezen is op de treurige gevolgen welke dit ontwerp hebben zal, als het niet, wat de hoofdbeginselen betreft, wordt ge wijzigd, als er de leerplicht niet in wordt opge nomen. De vergadering stemde met deze in leiding in en besloot met algemeene stemmen haar in haar geheel te laten drukken en aan elk der leden van de Eerste en Tweede Kamer een exemplaar er van te zenden. De Times wijdt een waardeerend artikel aan Nederland en zijn Vorstenhuis, ter gelegen heid van de feestviering van 31 Augustus 1.1. Het blad doet uitkamen hoe nauw Nederland en het Huis van Oranje steeds verbonden waren, niet alleen door den band van gelijke lotwisse lingen, maar ook door de aangeboren neiging der Nederlanders voor den monarchalen regee- ringsvorm. Dat gevoel van onderlinge afhankelijkheid tus- schen Nederland en Oranje, zegt de Times, is gebleven. De Koningen uit het Huis van Oranje vervulden trouw hun constitutioneele plichten, en ook de jeugdige Prinses zal haar vader daarin volgen, indien zij den troon bestijgt. Wat het volksbestaan van een land als Neder land verzekert, is van belang voor Europa. Het bezit al de onontbeerlijke elementen, om als volk te bestaan, en het heeft ze op waardige wijze weten te gebruiken. Prinses Wilhelmina heeft het onzekere van een eenigszins duistere toekomst weggenomen. Stellig zal zij blijven wat zij thans isvereerd en bemind door haar volk. Het 7 wentsch Zondagsblad deelt onder het opschrift: „Hoe Westfriesche schippers het door de vlekziekte blauw geworden spek blank ma ken”, het volgende mede Het geslachte varken wordt met een lange lijn aan den achtersteven van hun vaartuig gebonden. Nu varen zij eenige uren met het varken op sleeptouw de Zuiderzee op en brengen blank spek in de eene of andere Friesche, Overijsselsche, Geldersche of ook wel N.-Hollandsche haven aan. Soms brengen ze het terug naar de plaats, van waar het kwam. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat in den boomgaard van den heer K. Kramer te Beemster een appelboom, in het vorige jaar geplant, reeds vruchten heeft gedragen en thans voor de tweede maal in vollen bloei staat. Een onbekend persoon, die in de Wester- dokstraat te Amsterdam van een diamantslijper die aldaar lag te slapen, de zakken had gerold en door een agent werd gearresteerd, is door het publiek ontzet. Waarlijk, de Amsterdammers verliezen het recht om over de politie te klagen, nu zij zelven de partij van de misdadigers tegenover de politie kiezen. De Pall Mall Gazette maakt met ingeno menheid melding van het te Amsterdam geves tigde laboratorium voor scheikundig onderzoek des heeren van Hamel Roos, waaraan het te dan ken is, „dat Amsterdam van zoo zuivere levens middelen voorzien wordt als bijna geen andere stad der beschaafde wereld.” „Hoe goed en nuttig voor het algemeen zou het zijn”, zegt het blad, „als ook in Engeland zulke inrichtingen gevestigd konden worden.” In den Haagschen Gemeenteraad hebben over het voorstel om f 1000 beschikbaar te stel len voor het zenden van werklieden naar de Parijsche tentoonstelling de stemmen gestaakt. Het zal dus in eene volgende vergadering op nieuw aan de beslissing worden onderworpen. Intusschen is van de zijde van hen van wie het initiatief uitging opgemerkt, dat uitstel met af stel zou gelijkstaan, zoodat de aanneming nu misschien toch geen gevolg meer zou hebben. De subsidie der gemeente zou slechts eene aan vulling zijn van het bedrag, door particulieren voor dat doel bijeen te brengen. Tengevolge van de voortdurende uitbreiding van het Leger des Heils, en het steeds toene mend aantal korpsen in ons land, worden de werkzaamheden voor het te Amsterdam geves tigde hoofdkwartier te bezwarend, en zal daarom ons land verdeeld worden in „distrikten” aan het hoofd waarvan „divisie-officieren” zullen wor den geplaatst, die verantwoordelijk zijn voor hun district en onder onmiddelijk toezicht staan van het hoofdkwartier. Elk district zal eenige korp sen omvatten. Toen men Donderdag jl. te Wageningen met een vracht honig door de stad reed, was een der vaten lek geworden, waardoor de straten met honig werden overdekt. In korten tijd werd de straat bezet met legio bijen, tengevolge waar van de passage zeer werd belemmerd. De poli tie liet toen de straat met carbol begieten, waar bij duizenden dezer insecten het leven hebben gelaten. Zaterdag j.l. deed zich een dergelijk geval voor aan het postkant >or. Een pot met honig, in een kersenmandje geplaatst, was gebroken en tal van andere postpakketten waren dientengevolge met honig besmet. Juist aan den ingang van het postkantoor viel een gedeelte van den honig op den grond en het gevolg was, dat in minder dan geen tijd, duizenden bijen in het postkantoor kwamen en als ’t ware den ingang versperden. Ook van de honig voorziene postpaketten zaten vol bijen. Het kostte veel moeite om door mid del van zwavel enzde lastige dieren te ver wijderen. W. Verkerk te Gronsveld (Limburg) ont ving Maandag bij den betaalmeester f 100 te veel. Dinsdagmorgen ging hij vol hoop op eene goede belooning die som terugbrengen. De belooning bleef niet uit, doordat hij door het hemelwater zoo werd gezegend, dat het hem in en uit zijn schoenen liep, en van den betaalmeester kreeg hij een kwartje! Vrijdagmorgen zou V. van Sliedrecht, machi nist op een baggermolen en werkzaam in de Noord onder Papendrecht, het bovenste kamrad der in gang zijnde machine smeren. Juist ving hij daarmede aan, toen de machine hem greep en hem het rechterbeen van het lichaam sloeg. De ongelukkige viel in de machine, welke hem, vreeselijk gehavend, weder uitwierp. Aangezien hij nog teekenen van leven gaf, legden zijne mak kers hem in eene roeiboot, teneinde aan wal ge neeskundige hulp te zoeken. Tijdens dien tocht gaf de ongelukkige echter den geest. Het lijk is naar Sliedrecht overgebracht. De jonge man was eerst drie weken geleden gehuwd. Den 6den dezer zijn de overeenkomsten tusschen den Staat en de Rijn-en Centraalspoor- wegmaatschappijen, betreffende de overneming barer lijnen door het Rijk, onderteekend en, be houdens goedkeuring van de Wetgevende Macht, gesloten. Eenigen tijd geleden deelden we het plan mede, door de Duitschg exportvereeniging opge vat om een drijvende tentoonstelling te organi- seeren. De Amst. Ct. bevat thans de afbeelding van het drijvende tentoonstellingsgebouw, dat den vorm van een schip zal aannemen, zonder masten en touwwerk. De Kaiser Wilhelm”, zoo- als men het schip wil noemen, zal een lengte hebben van 171, een breedte van 21 en een hoogte van 13,5 meter en drie dekken bezitten. De eigenlijke tentoonstelling zal zijn tusschendeks, in acht groote zalenop het bovendek zal men hebben de woonplaats der bemanning, terwijl de campagne of het wandeldek voor amusementen wordt ingericht. Zooals men weet, is aan de werklieden, die door de commissie waren aangewezen om de Parijsche tentoonstelling te bezoeken, een toe zegging gedaan van f 25 voor dengene van hen die het beste verslag over het bezoek zou uit brengen. Thans wordt aan het Utr. Dagblad gemeld dat de Parijrsche politie hierin verhin dering heeft gebracht. Terwijl de werklieden op het tentoonstellings-terrein bezig waren aantee- keningen voor hun rapport te maken, werd hun gelast, zich naar het politiebureau te begeven, en eerst na in tegenwoordigheid van den chef der politie hun aanteekenmgen vernietigd te heb ben, liet men hen vertrekken. Als deze mededeeling juist is, zal het feit daar aan toegeschreven moeten worden, dat men be vreesd is voor namaak van modellen in ons land, daar deze hier niet door octrooi beschermd worden. De machinist van den locaaltrein, welke des Zondags en op feestdagen gedurende het bad seizoen te Bentheim van Hengelo naar Enschedé loopt, ondervond tusschen wachtpost 42 en 43 een schok, die bij onderzoek bleek ontstaan te zijn door dat eene plank op de rails was gelegd. Ongelukken hadden niet plaats, evenmin bescha diging van weg of materieel. De Leerlingen zullen den ouderdom van 17 jaren moeten hebben bereikt. b. voldoend lagêr onderwijs moeten hebben genoten. c. moeten kunnen melken. Elke cursus duurt 3 maanden. De cursus Juni, Juli en Augustus zal uit sluitend bestemd zijn voor Meisjes. De drie overige voor Jongens. (N.B. De duur van den cursus, 3 maanden, wordt voldoende geacht. Evenwel ligt het in de bedoeling, voor hen die zich verder in het onderzoeken en de samenstelling der zuivel producten willen bekwamen, een voortgezetten cursus te openen). Het Leergeld bedraagt voor iederen cursus f20 Het onderwijs zal bestaan in a. practische oefeningen in het gebruik van de verschillende werktuigen en gereedschappen voor zuivelbereiding, of tot toepassing der ver schillende systemen. (Centrifugaal, afkoelings- systeem enz.) (N.B. Voorloopig stelt men zich voor, 1509 A 2000 liter melk per dag te verwerken.) b. practische oefeningen in de samenstelling van de melk en hare verwerking tot boter en de verschillende soorten van kaas. c. Boekhouding met betrekking tot de zuivelbereiding. d. Beginselen der voedingsleer. Uit het vorenstaande blijkt voldoende, dat het onderwijs in hoofdzaak practisch zal zijn, opdat de leerlingen daarmede winst kunnen doen zoo wel in de gewone boerderij als in de zuivel fabrieken |rV Bolswardsche Courant TE De schade wordt tot uu toe begroot op meer dan 17 millioen guldens, eu wel 2400000 voor de sjouwerlieden, 1200000, voor de dokmaatschappijen, 7800000 voor de scheepvaart, 4)000000 voor den handel, bedorven waren enz.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1