NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OÏ.SWA.RÖ; EN WUNSERAÖEEE. I Mafs heiligingen No. 41. Achten Twintigste Jaargang 1889. BI N N E N L A N D. *1 Mi VOOR de door aandoening ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. In de alge- i zin veilig - KI ^XXXXXXXXX^XXXXXXXXX^ DONDERDAG 10 OCTOBER. ^XXXXXXXXX^XXXXXX xxx^ Onderstaand stuk is verzonden aan de Leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Afdeeling „Bols ward” der Vereeniging „Volksonderwijs” heeft met diep leedwezen de aanneming door de Tweede Kamer der Staten- Generaal vernomen, van het „wetsontwerp tot her ziening der wet op het Lager Onderwijs”. Zij wil wel uitspreken, dat van dit Ministerie, een ernstiger aanval had kunnen gericht worden op de volksschool, dat eenige gematigde bepalin gen door wijzigingen in het oorspronkelijk wets ontwerp zijn gebracht, maar zij betreurt het ten zeerste, dat, al is Art. 192 der Grondwet blijven staan, toch feitelijk en wettelijk in beginsel, de Volksschool in Nederland is gevallen en der ge- zindheidsschool eene eereplaats aangewezen. Indien de Eerste Kamer het niet verhoedt, in- dien deze niet meent, op haar hoog verheven standpunt, te moeten waken voor de eenheid en het waarachtig welzijn van het Nederlandsche volk, indien zij het noodzakelijk acht, zich te moeten voegen naar de tijdelijke, op zoo onzuive ren grondslag gebouwde meerderheid der'Tweede Kamer dan is, voor wie weet hoe langen tijd, de nationale school, sints 83 jaren onze roem, tot kwijning gedoemd. Het groote Christelijke beginsel, dat alle kin deren des volks doordringt van het besef, dat ze samen één zijn, één Vaderland hebben, één God aanbidden, zal plaats maken voor de leer, dat. er reeds van de eerste jeugd af aan, verdeeldheid moet komen onder de kinderen van één natie, flat er niet ééne vroomheid is. het kenmerk van alle richtingen, maar dat iedere richting moet achten voor zich de waarheid te hebben. Deze in naam vredestichtende wet, zal in wer kelijkheid het begin zijn van een heilloozen krijg, onder de leuze„God wil het”, want gelijk nu reeds in zeer kleine dorpen twee tot drie scholen verrijzen van verschillende richting, zoo zal het worden in heel het land. Dat stelsel nu wettigt, wordt dit ontwerp wet, de volksvertegenwoordiging, ja zelfs, zij moe digt het aan. Immers in de staatsschool is verplichte school- geldheffing, de gezindheidsschool krijgt subsidie, als er slechts 25 kinderen bijeen zijn. Van over heidswege drijft men de kinderen van de eerste naar de laatste, van de belaste, naar de bevoor deelde. De gemeentelasten, toch reeds zoo hoog opgevoerd, zullen tot in het onmogelijke moeten worden opgedreven. Voor de staatsschool zijn allerlei beperkende bepalingen, die voor de gezindheidsschool niet bestaan. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Onder het opschrift „Nederlandsche Liefdadig heid" schrijft de „Précurseur”. „Op het bericht van de ramp van Antwerpen en de oproeping van de Hellandsche club dier stad hebben, aldus schrijft de Antwerpenaarsche Précurseur, onze broeders in het Noorden leven dig van hunne deelneming blijk gegeven en heeft eene bewonderenswaardige opwelling van wel dadigheid aller harten doen kloppen. Wanneer men hoort, dat in een plaatsje als BOLS WARD ongeveer 750 fres. voor de slachtoffers is bijeen gebracht; wanneer men nagaat, dat zulk een voorbeeld van broederlijkheid door honderden andere kleine gemeenten is gegeven dat Schoon hoven 200 fres. heeft geschonken, Dinteloord 180, Kampen bijna 500, enz. enz.; dat overal de bur gemeesters zich aan het hoofd der beweging hebben gestelddat overal particuliere vereeni- gingen van den eersten rang liefdadigheidsfees ten organiseeren en dat groote en kleine gemeen ten wedijveren, wordt men door aandoening en dankbaarheid overstelpt.” Men schrijft uit Rotterdam „Tijdens de werkstaking werd meermalen de wensch uitgesproken, dat van gemeentewege zou den worden opgericht een tweetal loealen, één te Fijenoord en één aan het Willemsplein, tot aanwerving en uitbetaling van werkvolk. In eene Zaterdagavond gehouden vergadering der Smedenvereeniging St.-Eloy is besloten, zich tot den Gemeenteraad te wenden, met het ver zoek tot oprichting dier lokalen. Nu is dit theoretisch een heel mooi plan, maar er- rijst ernstige twijfel of het wel practisch uit voerbaar zal zijn. Niet de oprichting der loealen die gebouwen kunnen spoedig genoeg gesticht worden, maar de vraag is, is het mogelijk den ploegbaas en het werkvolk te gelasten zich bij nacht, of ontijden het werk van de booten be gint en eindigt op zeer ongeregelde tijden te verzamelen in die loealen, welke dan zeer dikwijls 15, 20 of meer minuten verwijderd zullen zijn van de ligplaats der stoomboot, waaraan het werk moet worden of is verricht. Indien deze maatregel in practijk voldoen zou, dan moeten er meer dan twee loealen worden opgericht en daartegen bestaan wederom andere bezwaren. Omtrent de meermalen gesignaleerde werksta king der bakkersknechts valt thans het volgende te vermelden Zondag werd door hen een bijeenkomst ge houden in het Verkooplokaal. Daar werd beslo ten, niet tot werkstaking over te gaan, dan nadat eerst met de patroons is onderhandeld. Eene commissie, daartoe benoemd, zal zich trachten met de patroons te verstaan. In eene nader uit te schrijven bijeenkomst zal die commissie verslag uitbrengen van de door haar gevoerde onderhandelingen Mocht het dan blijken, dat de patroons wei geren zullen, om aan de eischen en grieven te voldoen, dan zal het voorstel tot werkstaking in behandeling worden genomen. Er worden onder de schutters aangetroffen, wien het leventje der laatste dagen zoo goed bevallen is, dat eenige hunner zich Vrijdag aan geboden hebben om nog langer dienst te blijven doen. Zij willen zelfs voor den geheelen winter teekenen, mits tegen behoorlijk daggeld. Naar ik verneem moet er reeds voor een groot bedrag zijn geteekend op de lijsten, rondgezonden door de commissie, die bijdragen verzamelt om de politie en schutterij een stoffelijk blijk van erkentelijkheid te geven. Bijna alle cargadoors hebben reeds geteekend.” Te Sloterdijk hebben zich verscheidene vee houders vereenigd tot gezamenlijken inkoop van veevoeder. Eene aanbesteding van 80,000 lijn koeken zal weldra plaatshebben. Dit is de eerste maal, dat in de gemeente Sloten coöperatie in toepassing wordt gebracht. kantooruren verschikt om den bedienden gelegen heid te geven, zich in den vrijwilligen wapendienst te oefenen. Geen rang, geen stand ontbreekt er bij die corpsen, zoomin in de grootste steden als in de kleinste dorpen. Het kenmerk is, - en hier mag wel op gelet worden de vrijwillige volkswapening verplicht tot niets, en zij geeft aan het volk het bewustzijn, dat het niet weerloos is dat het in uren van gevaar, wanneer het zonder oefening zwak zou staan, thans den vijand krach tig het hoofd kan bieden. De oefeningen in vredes tijd zijn daarbij eene aangename verpoozing. Het prijs- en schijfschieten kweekt een edelen ijver, biedt gezellige volksfeesten aan, en bevordert zelfs de welvaart. Prachtig en kostbaar zijn vaak de giften, die als prijzen door aanzienlijken en rijken aan den besten schutter der Engelsche vrijwilligers worden uitgereikt, en voorname grondbezitters betwisten elkander het voorrecht hen op hun landgoed ver eenigd te zien, waar ze dikwijls vorstelijk worden onthaald. Alzoo is de toestand der scherpschut ters-vereenigingen in Engeland. Hoeveel verschilt deze niet met dien in ons land Toen ik het kernachtige zoo duidelijk om schreven hoofdartikel (art. 180) in No. 39 van dit Blad las, kon ik niet nalaten als groot voor stander van genoemde vereenigingen, bovenstaand aan de hooggeachte redactie ter plaatsing op te zenden, teneinde daardoor eenige steentjes bij te dragen tot het tot standbrengen eener vereeniging „tot vrijwillige oefening in den wapenhandel” te Bols ward. Dank zij de zoo gunstige bepalingen die de regeering gemaakt heeft om bovengenoemde ver eenigingen zooveel mogelijk te steunen, o. a. het gratis verleenen van wapenen en van ammunitie zijn de vele moeielijkheden die het oprichten be zwaarlijk zouden maken, zoo goed als opgeheven. (Kon. Besl. Stsbl. no. 49, gewijzigd bij Kon. Besl. van 20 Dec. 1886 Stsbl 215 en de uitvoering van dat besluit geregeld bij Min. Resolutie van 25 Febr. 1887). Laten we dus trachten het tot stand brengen van bovengen, vereenigingen, ook in onze Provincie te bevorderen. Welk volk raadpleegt zijne vroegere geschiedenis is meer gehoudenen ver plicht tot inspanning en opoffering voor het be houd zijner onafhankelijkheid dan het onze Joure. J. F. LANKAMP. De waarborgen voor goed en deugdelijk on derwijs, voor de volksschool een vereischte, be staan voor een deel voor de gezindheidsschool niet. 1 n één woord, is de wet in haar tegenwoordige gedaante, naar men beweert, onrechtvaardig, het nu door een deel der wetgevende macht aange nomen ontwerp is in de hoogste mate partijdig. Wil de gezindheidsschool gelijk zijn met de volksschool, wil zij uit staatsfondsen subsidiën, dan moet zij zich ook geheel, evenals deze, onderwer pen aan het toezicht van den Staat. Tegenover gelijke rechten staan gelijke verplichtingen. Wordt dit ontwerp wet, dan is de breede, deug delijke grondslag waarop het onderwijs in Neder land gebouwd is, ondermijnd, dan zal eerlang het middelbaar en hooger onderwijs moeten volgen. De kiem der verdeeldheid wordt gezaaid, het on partijdig karakter van het onderwijs verdwijnt. Die gevolgen worden wellicht door velen nu niet doorzien, maar zullen blijken onvermijdelijk te zijn, te meer nu het eenige tegengif, de leerplicht, zelfs niet in beginsel in de wet mocht worden opgenomen. Daarom zouden wij onzen Edelmogenden willen toeroepenprinciipiis obsta, wacht U voor deze eerste schrede en caveant consules, mogen zij toe zien, dat ons Nederlandsche volk niet door par tijschap ten ondergang gedoemd worde, beginnen de met onze kinderen. „tot vrijw. oefening in den Wapenhandel” van vroeger en later tijd. Wie kent ze niet, althans van naam en van aanzien, uit een of ander vaderlandsch geschied boek of van een schilderstuk, die Nederlandsche schutters en schuttersvereeniningen van vroeger eeuwendoor twee onzer grootste schilders in krachtige verven vereeuwigd Op dat doek vieren ze feest of bereiden zich ten feesttochtmaar zij en hun voorzaten wisten meer ook dan dat te doen, en toonden zich niet minder in den krijg, worstelende voor hunne vrij heid en zelfstandigheid. De eerste Nederlandsche schutters of „schut ten”, want het eerste is eigenlijk een latere woord vorm dagteekenen uit een tijd, waarin nog het buskruit niet uitgevonden en geen ander schiet geweer dan voet- en handboog bekend was. Noord-Nederland treffen wij ze ’t eerst in tweede helft der veertiende eeuw aan. Toen de vrije burgers der steden het recht ver kregen voor hunne veiligheid de wapenen te mo gen dragen, werden daardoor vanzelf vereenigin gen geboren, die zich in den wapenhandel oefen den, welke vereenigingen allengs den naam van „schutters-gilden” begonnen te dragen. liet voorbeeld, door die gegoede burgers ge geven vond al heel spoedig navolging bij de min der aanzienlijken en dezen vereenigdeii zich nu insgelijks in broederschappen van den „Hand boog”. Toen vervolgens, het buskruit hoe langer zoo meer in zwang geraakte, en naast de „bogen” ook de hen weldra geheel verdringende roeren” en „bussen” in gebruik kwamen, vormde er zich een derde soort van schuttersgilde, dat zich met dit aanvankelijk nog onvolkomen schietgeweer wapende en welks leden den naam van „kolve- niers” droegen. Niemand, dan wie te goeder naam en faam stond, en gezond en kloek van lijf en leden was, mocht als „kolvenier - optreden en niemand mocht de „Schutschap” verlaten, tenzij zijn jaren het meebrachten of hij de toestemming van gildehoofden erlangd had. De plaatsen der oefening waren de bekende „Doelen”, waar men tevens ook vergaderde en ’t schuttersmaal hield. Deze „Doelen” mochten alléén tot de „ridderlijke oefeningen der Schut terijen” gebruikt worden. Eenmaal in ’t jaar omstreeks Pinksteren had het groote Schuttersfeest of Koningschieten plaats, waarbij de „vogel” van den stang moest worden geschoten. Schutterskoning was hij, die den vogel van den stang schoot; deed hij dit driemaal achtereen, zoo kreeg hij den titel van „keizer”. Ik zou te ver uitweiden, wanneer ik al de hel denfeiten ging opsommen, waarbij verschillende vereenigingen zich zeer verdienstelijk maakten. Ik zal die tijden, die van hun hoogsten bloei getuigen, stil voorbijgaan, en liever de aandacht vestigen op de vereenigingen van lateren tijd. Zooals met vele gilden het geval was, geraakte ook dat der scherpschutters in verval. Een twin tigtal jaren geleden begon er weer wat leven in te komen. Er werden toen vereenigingen ge vormd, die aanmerkelijk verschilden met die, welke ook tot dusver, sedert de laatste dertig jaren in enkele plaatsen nog bestonden, maar die zich meer uitsluitend een „Uitspanning” dan wel een meer ernstige wapenoefening ten doel stelden. Wat ons echter uit het aangegeven oogpunt van nut kan zijn, is alleen het laatste. Daarvan is op den duur een algemeene hanteering der vuur- en andere wapenen te verwachten, die tot een i meene volkswapening in den deugdelijksten van ’t woord, leiden kan, en de beste'en i ste waarborg zal zijn voor het behoud van het land. „Waarom toch”, vraag ik met een ander be langstellende„Waarom toch zou een zoo manne lijke oefening hier te lande niet even goed meer „algemeen in practijk kunnen worden gebracht „als in eiken anderen Staat en wel met name Groot-Brittanje Degene die met vaste hand en scherpen blik het geweer leert hanteeren, zal niet slechts in de ure des gevaars, maar ook reeds vóór die ure daar is, den vijand zich tweemaal laten bedenken, voor hij tot een aanval overgaat. In de bepalingen van een reglement, dat na ’t inwinnen van den raad onzer uitstekendste krijgs kundigen, ontworpen werd, lezen we de volgende practische voorschriften, omtrent het doel dat men zich bij de oefeningen voorstelt„Schieten „raken namelijk is zeker de hoofdzaak. Hoe- „veel tijd voor die oefening vereischt zal zijn, „valt moeilijk vooruit te bepalenmen mag ech- „ter zonder overdrijving stellen, dat ieder man „jaarlijks een twintigtal oefeningen zal dienen bij „te wonen. Behalve het schieten, moet ieder lid „de samenstelling van het geweer goed kennen „en het leeren schoonmaken. Bovendien moeten „de leden zich geregeld leeren bewegen in rij en „gelid”. Houdt men zich aan de hier geuite beginselen, dan kan het niet missen of men zal in verschil lende plaatsen zich weldra een corps scherpschut ters en wapenbroeders zien vormen, dat in per soonlijke weerbaarheid niets te wenschen overlaat. In Engeland zelfs, waar tijd geld is, zijn de Onder het opschrift „Droogmaking van Zuiderzee” leest men in de Amst., J). v. N. „Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zijn in den loop van dit jaar namens een consortium van buitenlandsche kapitalisten aan den Minis ter van Waterstraat voorstellen gedaan tot het verleenen van een concessie tot drooglegging van het Zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, met bui- tenlating van de monden van den IJsel. De af sluitdijk zal ongeveer zes kilometer beneden Enk huizen een aan vang nemen, eerst in Zuidoostelijke richting en daarna in Oostelijke richting loopen. De uitgestrektheid gronds, die alsdan bloot zal worden gelegd, zal ongeveer 170,000 hectaren be dragen. Het plan zelf moet de goedkeuring van den Minister en van bekwame technici hebben weggedragen en de onderhandelingen alleen nog loopen over de voorwaarden, welke door de ge machtigden van genoemde kapitalisten namens deze worden gesteld. Deze hebben betrekking op de financieele hulp, welke de Regeering in dezen zou kunnen verleenen.” Indien de zaak tot stand komt, zou het toch beschamend voor Nederland zijn, dat door vreem den, althans met het geld van buitenlanders, dit nationale werk tot stand kwam. Jaren lang heb ben wij met overwegingen, mondelinge en schrif telijke, ons beziggehonden, min of meer op de wijze, die Jules Verne in Dokter Ox beschrijft; tot handelen kwam het echter nog niet en thans zou weder het buitenland de eer en de vermoe delijke voordeelen wegdragen. Wij maken er niemand een verwijt van; de geheele natie draagt de schuld. Gedurende het afgeloopen badseisoen (1889) zijn te Scheveniugen 48,532 buitenbaden gebruikt, tegen 34,429 in 1888, terwijl in dat zelfde tijdperk 5308 binnenbaden werden genomen, tegen 4252 in het vorige jaar. Eerstbedoelde waren aldus verdeeld: Gemengde baden 11,206, damesbaden 13,350, heerenbaden 19,218, kinderbaden 475S, laatstbedoelde in dier voege zeewaterbaden 4005, zoetwaterbaden 750, douches 553. Onlangs schoot een jongeling te Maasland zich in den voet, zoodat deze zou moeten wor den geamputeerd. Instede van zich onder behoor lijke geneeskundige behandeling te stellen, ging hij bij een pleisterjuffrouw baat zoeken. Baat Onder een verschrikkelijk lijden aan krampen, tengevolge der beensplinters en bloedvergiftiging is de patient overleden. Aan de verschillende Rechtbanken is aan geschreven, dat de wegens bedelarij of landloo- perij veroordeelde personen in ’t vervolg naar Ommerschans moeten worden gedirigeerd, daar de gestichten te Veenhuizen zoo vol zijn, dat nog slechts weinigen eene plaats kunnen krijgen. Tijdens de werkstaking ontving een visch- handelaar te Rotterdam twee mandjes, waarvoor hij, omdat die mandjes niet direct naar Rotter dam konden worden verzonden, f 19,25 vracht moest betalen. In gewone omstandigheden is de vracht f2.50 per mandje. Men verneemt, dat thans ook door het De partement van Waterstaat de noodige vergun ning is verleend, tot het bouwen van een bad huis op het duin nabij Huisduinen. Het uitzicht bestaat dus, dat Huisduinen het volgend jaar in de rij der badplaatsen wordt opgenomen. (Km7). Bij don openbaren verkoop, bij inschrijving van gebruikte franceer-, post- en telegramzegels, afkomstig van de administratie der posterijen, gehouden op den 26 September jl. in een der lokalen van het Departement van Waterstaat Handel en Nij verheid, op het Binnenhof te ’s Gra- venhage, zijnde zes verschillende kavels, te zamen ongeveer 75 duizend binnen- en buitenlandsche zegels, aan zes verschillende firma’s toegewezen. De totale opbrengst bedroeg, behalve de 10 pet veilingskosten, f 1944.57. Reeds drie dagen geleden en langer werd de wolk gesignaleerd, die boven de hoofden der Nederlanders dreefde wrnlk met de tachtig Perzische ridderorden. Al drie dagen en langer zien velen den regen van staande en liggende leeuwen tegemoet, die zich over ons land zou uitstoiten. Tot dusverre echter blijft de wolk drijven en onwillekeurig maakt de hoop plaats voor de vrees, dat zij naar Perzië zal afdrijven. Het zou ons spijten voor hen, wier verwachting verijdeld werd, maar een groot onheil zouden wij het niet achten. Wonseradeel. Over het geheele land vliet weer een stroom van hazenbloed, regent het eendeveeren, vallen de patrijzen en suisebollen de snippen. Wonderen van jagersbeleid en schut- tersvaardigheid krijgt men weer te zien en te hooren. Zoo maakten ook eenige jagers uit dit oord op den eersten dag, dat de lange jacht ge opend was, een goed begin, daar van hen ver teld is geworden, dat ze met hunne hazewinden dien dag 11 stuks langooren hebben bemachtigd. Westergoo. Elk visscher vischt op zijn getij, want waar de meeste menschen voor eeni- gen tijd zich verlustigden in het schoone Sep- temberweder, deden de palingvisschers niets dan klagen, omdat hunne fuiken zoo weinig opbrach ten. Thans evenwel nu boer en burger, hand werksman en arbeider hartelijk naar mooier weer verlangt, ziet de visscher met genoegen de min der gunstige weergesteldheid aan, daar ze hem een betere vangst verzekert, zoodat voor hem de tijd van klagen nu voorbij is. Bolswardsche Courant //De strijd over de school zal blijven woeden- De open bare school zal langzaam maar zeker kwijnen. Het onder wijs zal' niet meer algemeen verbreid worden De jeugd zal minder goed worden on derwezen. De natie zal meer en meer worden verdeeld en verbrokkeld.” Mr. J. D. VEEGENS. .L Wt -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1