NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOSLSWARÖ ESC WOKSÏBMm i 'i Twintigste Jaargang. Acht en 1889. No. 43. BI N N E N L A N D. BUIT EN LAND. DONDERDAG 24 OCTOBER. g _s: VOOR b ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 xxx$ ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ALGEMEENS VERGADERING „Vereeniging tot Werkverschaffing”. Den 16den October j.l. werd de algemeene ver gadering gehouden der „Vereeniging tot Werk verschaffing”, alhier gevestigd. Zij werd helaas 1 slechts door weinig leden bijgewoond. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat tegenover eene ontvangst van f 2634,95% eene uitgaaf stond van f2625,32, zoo. dat deze rekening sloot met een batig saldo in kas van f 9,635. De balanswaarde geeft aan aanwezig hout, klompen, gereedschappen, enz. f 1362,87% schuld f 1300, en dus een voordeelig slot van f 62,875. Gedurende 10 weken is door omstreeks 30 werk lieden gearbeid. Het gelukkig verschijnsel deed zich voor dat verschillende timmerlieden, die in vorige winters hier werk kwamen zoeken, nu daaraan geen behoefte hadden, zoodat dan ook slechts drie timmerlieden eenigen tijd zijn werk zaam geweest. Daartegenover staat echter, dat er verschillende nieuwe leerlingen bij kwamen voor het klompenmaken. Daardoor kon het stelsel, om per paar te laten werken tegen zekeren prijs, niet volgehouden worden en werden de leerling- arbeiders, aanvankelijk met 8 cent per uur betaald. Dat deze omstandigheid ongunstig moest werken op de hoedanigheid der meeste klompen, spreekt van zelf en evenzoo, dat dit invloed had op den verkoopprijs. Wanneer men echter bedenkt, dat deze vereeniging niet op winstbejag mag zien, maar ten doel heeft, don nijveren werkman een tijdlang, op nuttige wijze, een matig daggeld te laten verdienen, dan mag zij ook nu met voldoe ning op den afgeloopen winter terugzien. Ver blijdend mag het heeten, dat eenigen steeds groo- ter vorderingen maakten en, nu zij sinds enkele jaren zich oefenden, weldra in staat zullen zijn, met eenige hulp in gereedschappen en hout, voor eigen rekening te gaan werken. In deze vergadering is tevens het reglement herzien en, terwijl besloten is, de koninklijke goed keuring aan te vragen voor deze vereeniging, is van nu af het bestuur samengesteld, niet meer uit twaalf, maar uit vijf leden Was het vroeger gewenscht, om uit verschillende kringen burgers in het bestuur te doen zitting nemen, ten einde de zaak goed op het getouw te zetten en haar populair te maken, nu zij zich verheugt in den steun van het publiek en alles een vasten vorm heeft aangenomen, werd een vijftal wakkere man nen, die zich geheel aan deze zaak wijden, vol doende geacht. De Burgemeester bleef als eere- voorzitter gehandhaafd en nevens dezen werden gekozen, de heeren G. J. Keilman, de ijverige penningmeester, dien een woord van bijzonderen lof toekomt voor zijne toewijding aan deze zaak, de heeren K. Tromp. II. T. de Boer, B. D. Eerd- mans en J. H. Kramer. Naar onze overtuiging neemt deze vereeniging eene eereplaats in, onder de nuttige instellingen dezer stad en vertrouwen wij, dat als de bijdragen in deze maand weer zullen worden gevraagd, niemand zich terugtrek ken zal of zijne bijdrage verminderen en eenigen, op wier medewerking wij nog hopen, zich aan sluiten zullen, nu zij zien hoe deze poging tot voorkoming van armoede, deze premie op den arbeid, voor velen ten zegen is. I Onlangs ging in den Haag een koopman failliet. Zijn actief bedroeg f 230 en zijne schuld f 15,234,185. De Haagsche Courant vraagt of zoo iets niet moet worden behandeld en gestraft als oplichterij Zulke voorbeelden pleiten voor de noodzake lijkheid van betere bepalingen op faillissementen. Wie failleert, kan zoodra hij een accoord gemaakt heeft, zelfs van anderhalf percent, terstond weder opnieuw zaken gaan doen en honderd tegen een, dat hij weder leveranciers vindt, die bereid zijn hem daartoe in staat te stellen. Bij de behandeling der gemeentebegrooting is in den Haag ook de lijkverbranding in de af- deelingen van den Raad ter sprake gebracht. In het verslag leest men daaromtrent De schadeloosstelling, uit te keeren aan ker ken voor het gemis van begrafenisrechten, gaf een lid aanleiding tot de mededeeling, dat bij het in gebruik komen van de crematie en het be waren der overblijfselen in kerkgebouwen, eene besparing van kosten voor de gemeente en een bron van inkomsten voor kerkbesturen kan wor den verkregen. Naar aanleiding daarvan gaf hij in overwe ging, om op de algemeene begraafplaats eene ruimte beschikbaar te stellen tot het bouwen van een crematorium, in afwachting van de door som migen verlangde wijziging der wet betreffende het begraven van lijken. Bij den geringen omvang, welken de crematie tot nu toe heeft, achten B. en W. het tijdstip nog niet gekomen, om den bouw van een crema torium in overweging te nemen. Het nieuwste op het gebied der plastische kunst zijn borstbeelden van sponsen. Een groot importeur van sponsen te Rotterdam heeft eenige van deze beelden tentoongesteld. Zij zijn ver vaardigd door een Russisch beeldhouwer, meer dan levensgroot en samengesteld uit een groot aantal stukken van verschillende kleuren voor het gelaat, het haar, de kleeding enz. Zelfs de kleinste bijzonderheden zijn nauwkeurig weerge geven. Eenigen tijd geleden is te Berlijn van denzelf- den kunstenaar een sponzen buste van Bismarck te zien geweest, die toen door de Keizerlijke Fa milie bezichtigd werd. Welk effect deze beelden van spons teweeg brengen, als men ze eens flink nat maakt, zegt het bericht niet. hoogst onaangenaam parket, te meer daar de aannemingssom ad. f1700 al zeer schraal is voor een dergelijk werk. t Na vernieuwde krachtsinspanning is men er in geslaagd de baggermachine Hollandsch J)iep ledig te pompen en vlot te krijgen. Barradeel. Toen in Mei jl. de lotelingen voor de Militie werden opgeroepen, was van de opgeroepenen no. 55 het hoogste. Wel was het te voorzien dat later hoogere nummers zouden worden opgeroepen, wegens het vertrek van lo telingen naar Noord-Amerika, maar het gaat ze ker geheel buiten de verwachting dat, zooals nu het geval is, reeds no. 67 is opgeroepen, het gevolg een het herkeuring opgeroepenen zijn natuurlijk zeer correspondent der N. R. Ct., 278 millioen aan éénmaal voorkomende buitengewone uitgaven, tot dekking waarvan, behalve de verwachte over schotten der belastingen, eene bijzondere leening van 267 millioen gevorderd wordt. De voornaam ste buitengewone uitgaven zijn 140 millioen voor het leger en 31 millioen voor de vloot. De voor ééns voorkomende posten in het budget der ge wone uitgaven beloopen ongeveer 81 millioen mark, meerendeels ook voor de legerbegrooting. Bij de begrooting der uitgaven wordt op eene be stendig toenemende opbrengst der inkomende rech ten, maar op een nog verder slinkend bedrag der suikerbeslasting gerekend. Ludwigsburg. 20 Oct. Terwijl de ver moedelijke troonopvolger Prins Willem van Wur- temberg naar de kerk reed, loste een jongmensch, met name Klaiber uit Ulm, een schot in het rijtuig. Het schot miste. De dader, die werd gearresteerd, is meent men, niet recht wijs. Hij zeide, dat het hoog tijd werd, dat Wurtemberg een Katholieken Koning kreeg. De Duitsche Keizer en zijne gemalin zijn Zaterdag te Monza aangekomen, waar zij door den Koning en de Koningin van Italië werden ontvangen. Al de Prinsen en Prinsessen van het koninklijk huis waren mede tegenwoordig. De stad was met vlaggen en andere versierin gen getcjpidlangs de straten bewoog zich eene dichte menschenmassa. Alle vensters waren be zet. De Koning omhelsde den Keizer en de Kei zerin herhaalde malen de ontmoeting was van weerzijden zeer hartelijk Crispi begroette graaf Herbert von Bismarck, die hem den groet over bracht van den Rijkskanselier. Bij het familie- dejeuner, heeft de Keizer zich geruimen tijd on derhouden met Crispi en Koning Humbert met graaf Bismarck. Uit eene naburige gemeente schrijft men aan de Arnh. Ct.: Vele liberalen beweren, dat de aanneming van de onderwijswet door de Eerste Kamer noodwendig door eene wijziging dient ge volgd te worden van art. 192 der Grondwet, in dier voege, dat al. a aldus luidt„Het openbaar onderwijs is een voorwerp van aanhoudende on dermijning door de Regeering.” Men berekent reeds, dat er van de 30 mil lioen entrée-kaartjes voor de Tentoonstelling te Parijs die het Crédit Foncier heeft uitgegeven volgens zijn recht van overeenkomst, hoogstens •twee millioen zullen ongebruikt blijven. Volgens de Figaro koopt men die reeds op om ze bijwijze van souvenir te bewaren. Het Crédit Foncier zal bij die liefhebberij het best varen. Men mag wel vragenhoeveel zou het bericht in de Figaro gekost hebben Sedert Woensdag herbergt Parijs vijfhonderd Schotten uit de Hooglanden in hun nationaal costuum met tartan en plaid, wier bloote knieën en levendig gekleurde ruiten niet weinig de aan dacht trekken. Zij worden vergezeld door een aan tal schilderachtige virtuosen op pibroch en doe delzak. De Duitsche Staatsbegrooting, waarvan de Rijksdag morgen kennis zal nemen, bedraagt in ronde cijfers 1209 millioen mark. Daaronder zijn, volgens de mededeeling van den Berlijnschen Kimswerd, 21 Oct. 1889. In onzen toren hangen twee klokken. Op de groote klok staat Sanctus Laurencius bin iek ghenamt. Frainken hebben ons ferbrant. Int jaer ons heren dat is waer. Doe mi schref 1515 jaer. Een daer bi goet- ten. Gert van Wou. Joban schonenbourch. Op de kleine staatIhesus, Maria, Johannes. Ghe- rardus de Wou me fecit anno domine 1515. De vertaling van ’t opschrift der groote klok luidt: HeiligeLaurentius ben ik genoemd;de Kerk (in dien tijd eene Catholieke) had dus tot schutspatroon de H. Laurentius, van daar ook de namen op de kleine klok, zijnde die der Hei lige Familie. De Franekers, (een gedeelte van den Zwarten Hoop, een leger samengeschoold volk door den Hertog v. Saksen naar Groningerland en Fries land gezonden) hebben ons verbrand in ’t jaar onzes Heeren 1515. Een jaar later goten wij Geert (Gerhartus) van Wou en Johan Schonen- borgh. De vertaling der kleine klok is Jezus Maria Johannes Gherardus de Wou heeft mij gemaakt in het jaar onzes Heeren 1515. Dat met Frainken Franekers bedoeld worden blijkt uit ’t volgende: Worp v. Thabor zegt in zijne Croniek v. Friesland (5e deel, bladz. 136). „In dit jaer van 15 den 29 Januari) branden Fraenickers Kimsert met dye Kreke ende onder anderen Groete Pijers huys”. Hennaarderadeel. Wie zich gedurende de verloopen lichtmaan ’s avonds laat buiten be vond, kon dikwijls op onderscheidene plaatsen tegelijk onophoudelijk schoten hooren knallen, een bewijs, dat «troopers bezig waren eene ge duchte slachting onder de eenden aan te r.chten. Voor de politie, die meestal nacht op nacht in de weer is, is het buitengewoon moeielijk deze „valsche zonen Nimrods” op heeter daad te be trappen. Toch mocht het in den nacht van Woensdag op Donderdag den gemeenteveldwach ter Bosma te Rien en den te Oosterend gesta- tioneerden rijksveldwachter Eekhof gelukken, een paar gevaarlijke stroopers in handen te krij gen. Een geweer werd bij deze gelegenheid door de veldwachters buit gemaakt. Llltkewierum. In den loop dezer week is ten nadeele van den veehouder O. Hofman, onder behoor van dit dorp, een schaap in de weide ge deeltelijk geslacht. Men denkt aan diefstal, waar in de dader of daders misschien door een of an der toeval zijn verhinderd. Harlingen. Gedurende de laatste avonden was het aan de buitenhaven alhier bijzonder le vendig. Het lichten der voor eenigen tijd aan gevaren en dientengevolge gezonken stoombag germachine wekte veler belangstelling en lokte honderden naar het havenhoofd om te zien, hoe door de stoomboot Hercules van Nieuwe Diep, genoemde machine zou worden leeggepompt. Niettegenstaande de groote massa water door de Hercules, die zijn naam eer aan deed, uitgewor pen en de ijverigste bemoeiingen van den dui ker, die onder water de lekken zooveel mogelijk had gestopt, mocht het echter niet gelukken het gevaarte boven water te krijgen. Heden avond was het terrein der werkzaamheden verlicht door zoogenaamd Welslicht, hetgeen een werkelijk fraai effect opleverde. Ook thans weer bleken de vele pogingen om de machine te lichten on voldoende. In den bodem bevinden zich zeker lekken, waar de duiker niet bij kan en het wa ter even hard naar binnen stroomt als het wordt uitgepompt. De aannemer bevindt zich zeker in een In den Haag wordt het als eene aardigheid beschouwd, aan de brandschellen te trekken en de brandweer noodelous te laten uitrukken. Men is blijkbaar zeer geestig in den Haag. Een paar malen zijn nu gelukkig de daders .ontdekt en is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Het Straf wetboek stelt er eene boete op van hoogstens f 15 en bij herhaling binnen het jaar eene ge vangenisstraf van hoogstens drie dagen. Als het Strafwetboek voor de eerste maal eene gevangenisstraf van minstens vijftien dagen eischte, zou tegen redivicisteu wel geen straf behoeven bedreigd te worden. En wie zoo aardig wil zijn, om valsch brandalarm te maken, zal zeker wel een veertien dagen er voor willen zitten. Dezer dagen bevatten verscheiden couranten het verhaal van een bejaard timmerman te Ber lijn, die lijdt aan „zieleblindheid”, gelijk men zijne ziekte noemde. Zij bestaat daarin, dat de man de voorwerpen die hij ziet niet herkent, en o. a. bij het zien van eene vlam, eerst toen hij er naar greep, bemerkte dat zij brandde. Een bos sleutels herkent hij niet vóór men er mede rammelt. Inderdaad, als het stoffelijke voorwerpen be treft, is dit een merkwaardig verschijnsel, maar als het de waarneming van dingen uit de zedelijke wereld geldt, doet het zich zeer dikwijls voor. Er zijn menschen die do eenvoudigste waarheden niet begrijpen. Zeer velen beseffen bijv, niet dat, om iets te kennen, men het eerst moet ge leerd hebben. Anderen kunnen met zooveel over tuiging eene onwaarheid zeggen, dat men wel moet aannemen, dat zij zelven haar gelooven. Er zijn er die met een gerust geweten smokkelen, niet enkel op de grenzen, maar ook waar de belas ting op hun inkomen in het spel is. Eerst wan neer zij gestraft worden, ondervinden zij dat zij gestolen hebben evenals de timmerman met de vlam. In den handel wordt voortdurend be drog gepleegd, alsof dit de eerlijkste wijze was om zaken te doen. Als er eene edele daad van zelfverloochening gepleegd is, blijft menigeen ongevoelig en houdt hem die ze deed, voor niet recht wijs. Wat de eer en goede trouw eischen ziet menigeen niet inhet is als de bos sleutels, die hij eerst moet hooren rammelen in de woorden van anderen. De plicht om aan beloften te vol doen wordt tallooze malen niet herkend. Op ker kelijk en politiek gebied is de zieleblindheid nog veel algemeener, maar het merkwaardigste is, dat in dit opzicht iedereen zijn buurman voor blind houdt. Dit is van het bovengemeld vertrek van vijf-tal lotelingen naar Noord-Amerika en ongeschikt bevinden van drie lotelingen bij voor Gedeputeerde Staten. De laatst j 'j' teleurgesteld in hunne aanvankelijke verwachting dat zij een vrij nummer getrokken hadden. Uit Rotterdam bericht men De bakkersgezellen alhier stelden de vorige week hunne eischenVermindering van den arbeidstijd van 100 op 79 uren in de week en voor overwerk 20 cents per uurZondags 40 cents. Zij verzochten schriftelijk antwoord van patroons vóór Zondag 21 October. De patroons vroegen daarop opgave van de namen der deelnemers. De vergadering der gezellen heeft besloten wel het getal, maar niet de namen der deelnemers op te geven. Zondag had weder eene vergade ring plaats. Als de patroons niet toegeven wordt de volgende week Maandag het werk gestaakt. Zaterdag had te ’s-Bosch een huwelijk plaats onder do volgende omstandigheden Eenige jaren geleden vertrok J. S. als land bouwer naar Amerika met achterlating van zijn huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meisje, dat hij trouwde, zonder haar mede te deelen, dat hij reeds gehuwd was. Toen hij naar het vaderland was teruggekeerd, waar zijn eerste vrouw nog in leven was, kreeg de zaak ruchtbaarheid en werd hij tot 5 maan den gevangenisstraf veroordeeld, die hij thans ondergaat. Middelerwijl nu is zijne eerste vrouw gestor ven en Zaterdag trouwde hij volgens de wet met de vrouw, die hij uit Amerika meebracht. Hij werd uit de gevangenis naar het stadhuis geleid. De man is 70 en de vrouw 27 jaar oud. Iemand die in een Amsterdamsch blad japon nen voor dienstboden adverteerde, kreeg het vol gende briefje Mijnheer N. N. Als ge in het vervolg weder in het Predik beurtenblad adverteert, moet ge nooit weder schrij ven dienstboden japonnen. Iemand die zelf dienstbode is en een goede opvoeding heeft genoten, zal op zoo een advertentie, waar het woord „dienstboden” in gebruikt wordt, niet bij u komen om een „dienstboden” japon te koopen, vergeet dit nooit. P. S. Zet in het vervolg katoenen japonnen, dan zult ge misschien nog wel eens een japon aan een onzer verknopen. N. N. Op de terreinen van de oude Veemarkt, de Lepelstraat te Amsterdam,is in de laatste maan den een geheel nieuwe wijk verrezen. Het bou wen geschiedt daar met een snelheid, die ieder een verbaast. Dat echter niet steeds de solidi teit hiermede gelijken tred houdt, bleek de vorige week, toen een dubbel perceel, waar n.b. de gevels reeds voor stonden, teekenen van verzak king begon te vertoonen. Spoedig stonden de beide zijmuren, de een binnenwaarts, de ander naar buiten circa een halve meter uitgebuikt, zoodat alleen onverwijlde schoring de geheele instorting kon voorkomen. Men is nu, op last van de bouwpolitie, met de slooping begonnen. De vraag dringt zich echter op, of niet do bouwpolitie geroepen is haar toezicht zoover uit te strekken, dat dergelijke incidenten voorkomen worden. Afkeuren, wanneer het gebouw toch onvermijdelijk moet instorten, is een vrij over bodige maatregel. Eenig toezicht op de dikte der muren, op het aanbrengen van ankers en zwiepingen en het gelijktijdig ophalen van alle gevelmuren alle zaken, waarin bij de bouw verordening voorzien is zou voorwaar geen overdaad zijn, vooral ook met het oog op het levensgevaar, waaraan de werklieden bij derge- lyken speculatiebouw, voortdurend blootgesteld zijn, zegt de Opmerker. Zaterdagmorgen reed de koetsier van dr. Posthumus Meijjes te Amsterdam met zijn vigi lant in de Keizersgracht, tusschen de Beeren- en Reestraat, te water. Het paard schrikte door het schellen van de brandweer. De koetsier geraakte onder zijn paardeen half uur later werd de man dood opgehaald. Zijn zoontje, dat mede op den bok zat, werd gered. Een dronken persoon sprong daarbij te water, op het paard, en kon met moeite gered worden, daar hij alle reddingsmiddelen van de hand wees Het paard werd later dood opgehaald. De ongelukkige laat een vrouw met zes kin deren achter. Zaterdagmiddag was een schipper, liggende in den Ouden Rhijn bjj de Bakkersbrug te Lei den, bezig de boegspriet van zijn schip achter over te halen. Zijn vrouw was bezig met was- schen. Onverwacht brak een der tanden, de vrouw kreeg de boegspriet op het hoofd en was bijna onmiddellijk een lijk. Bolswardsclie Courant DER

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1