NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWASÖ SN WONSEBAÖEEI,. I I 11 No. 45. Achten Twintigste Jaargang. 1889. ^Plotseling- licht B U IT E N L A N D. E B I N N E N LA N D 4 VOOR 7 Bolsward, 4 Nov. de vergadering broode. $XXX)OCXXXX^XXXXXXXX$ DONDERDAG 7 NOVEMBER. ^xcx:d<>2x:>2Dcncdx^x:ncx:x:)cxncncdx^ van den bouw van een uiteenzetting van de doen aanvangen, ding van paald. De leerlingen schoeisel. De spreker wees er eerstens op, dat de groot ste kunst bij het schoenmaken bestaat in het vervaardigen van eene nette, keurige, prachtige schoen, terwijl meestal de doelmatigheid uit het oog verloren wordt, en het schoeisel soms lijn recht in strijd is met de regels der gezondheid. Daarom wees Z.Ed. op hetgeen hieromtrent door dr. Pareau en den heer Le Gué geschreven en gezegd is. De spr., die zelf het schoenmakersvak beoefent, werkt er reeds eenige jaren op om een schoeisel te vervaardigen, dat goede voeten tegen gebre ken kan beveiligen, en pijnlijke en gebrekkige voeten het loopen gemakkelijk kan maken. Als nu volgde eene breede bespreking van den voet in het algemeen en over gebrekkige voeten in het bizonder, die van vakkennis en ernstige studie getuigde. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De Duitsche Keizer seinde den In Novem ber u.t Konstantinopel aan den Rijkskanselier „Bij fraai weder zooeven aangekomen. Onbe schrijfelijk schoon schouwspel.” Het Turksche blad larik begroet de komst des Duitschen Keizers te Konstantinopel als een gelukkige gebeurtenis voor Turkije en ziet in het bezoek een bewijs, dat Duitschland de wijze politiek van den Sultan goedkeurt. Het blad zegt verder, dat Turkije sedert Frederik den Groote zich in de sympathie van Duitschland nias verheugen. De Keizer zal met groote har telijkheid door de Mohammedaansche bevolking worden ontvangen en de samenkomst der beide Monarchen zal de goede verstandhouding tus- schen de beide Keizerrijken bevestigen. Duitsch land streeft er naar den vrede in stand te houden, Turkije volgt hetzelfde doel door eene strenge onzijdigheid in acht te nemen. De Sultan wil zich dus niet voor de toekomst binden door zich aan te sluiten bij het Drie voudig Verbond. Men meent, dat de Porte den Czaar daarvan heeft weten te overtuigen, en dat daarin de ver klaring moet worden gezocht van den verander den toon der Russische bladen, die thans zich zeer kalm uitlaten over het bezoek van Keizer Willem te Konstantinopel. De Nordd. Allg. Zeit. weet naar aanleiding van het bezoek des Keizers alleen te zeggen, dat het een nieuwe waarborg is voor den vrede, waarbij land en volk welvaren, en dat Duitsch land den Keizer hiervoor van harte dankbaar moet zijn. Nauwlijks is de verbazing eenigszins bedaard over de nieuwste uitvindingen op militair gebied, zooalshet kruit zonder damp, het „boemerang- kanon”, het dynamietkanon, of reeds weder ver melden de Duitsche bladen een nieuwe proef neming op dat gebied. Een Duitsch officier zou zich namelijk het volgende door een jong collega hebben laten vertellen. Op de schietbaan bij Woolwich werd nieuw berggeschut beproefd, waarvan de verschillende stukken, het kanon en het affuit, afzonderlijk door lastdieren worden gedragen en dan voor ’t gebruik in elkaar gezet. Een der meest practische leden van de commissie met de proefneming belast, stelde voor om eens van den rug van een der dieren men gebruikte hiervoor ezels een met scherp geladen schot te lossen, om te zien of men niet zonder het tjjdroovende ineenzetten der stukken, het doel kon bereiken. Ondanks de bezwaren van eenige andere leden, werd de proef genomen. Het arme dier bleef geduldig staan en liet het achterste gedeelte van zijn lichaam, waarover de mond van het kleine kanon lag, goedig naar het doel richten. Het schot scheen zeker te zullen treffen en de lont werd aangestoken. Door het sissend knetteren van de lont verschrikte echter de ezel hij wilde niet langer blijven stilstaan, doch sprong, wendde zich en draaide daarbij met het gevaar lijke lichaamsdeel in het rond. In een oogwenk lag de geheele commissie, van den jongste tot den oudste, plat op den grond. Vóór hen sprong de ezel nog steeds heen en weer. Na een paar angstige oogenblikken ging het schot af en door boorde een muur van het arsenaal, dat juist tegenover het eerst gekozen doel lag. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bolsward, 4 Nov. De eerste cursus van de ZUIVELSCHOOL is heden morgen aangevan gen met acht leerlingen. Hoewel het aantal sollicitanten 18 bedraagt, heeft het bestuur ge meend voor een goeden gang van zaken, dezen eersten cursus, die ongeveer 3 maanden zal duren, met niet meer dan acht leerlingen te moeten De dag der officiëele inwij de Zuivelschool zal nader worden be lle leerlingen van den Isten cursus zijn: H. Brandsma, van Oudega (Wijmbr.) S. Bu- renga van Bolsward. E. F. de Graaf van Sij- brandaburen, S. D. Kloostra, van Bolsward, N. K. Kuperus ^an Marssum, A. Sterkenburg, van IJsbrechtum, D. S. van der Werf, van Bolsward en H. IJntema van Idsegahuizum. Bolsward. Onze stadgenoot de heer J. S- Huigens, hield Dinsdag den 29 Oct. te Leeu warden in de vergadering van de vereeniging ven, die van zeer hooggeplaatste zijde uitgaat, zijn besluit te handhaven, te meer daar er in dien aandrang onmiskenbaar iets zeer vereerends ligt. Dr. Vinkhuyzen behoort sinds zóó lange jaren tot de meest vertrouwde raadslieden des Konings, dat men hem noode zou zien heengaan. Maar op zijn hoogen leeftijd mag toch bleef hij bij zijn besluit zeker geen verwijt hoege naamd hem treffen. Een voorloopig aanblijven is intusschen niet onwaarschijnlijk.” Door dr. Eisenmann, te Berlijn, is eene electrische piano uitgevonden. Volgens de leer van prof. Helmholtz was reeds lang bewezen, dat de electrische stroom zand, dat op een klank bord ligt, in verschillende fraaie figuren (Chladni- figuren) verdeden kan en dat ook diezelfde stroom een stemvork in trilling kan brengen en een geluid doen voortbrengen. Deze eigenschap pen nu werden door dr. Eisenmann bij de samen stelling van zijn instrument toegepast. Een der voorname voordeelen dezer nieuwe vinding is, dat de toon in iedere sterkte naar willekeur kan worden aangehouden. Iedere piano kan naar dit stelsel worden ingericht. Volgens den briefschrijver uit de hofstad aan de Midd. Ct. moet het verslag van het af- deelings-onderzoek der Eerste Kamer over het schoolwets-ontwerp, dat spoedig het licht zal zien, zeer ongunstig zijn voor de aanneming van de wetsvoordracht, en niet omdat partijdigheid van de samenstellers de geopperde bezwaren zoo breed uitmeet, maar omdat werkelijk in de afdeelingen zooveel stemmen tegen de wet zijn opgegaan. Zooals de kans nu staat, is zij voor verwerping niet gering. De omroeper van Bovenkarspel maakte zijn dorpsgenooten bekend, dat een echtpaar eerlang zijn zilveren bruiloft zou vieren. Wat was de aanleiding tot deze voor dit geval ongewone wijze van publiceering De aanstaande zilveren bruid trachtte in de vreugde van haar hart de viering van het ophanden zijnde feest zooveel mogelijk bekend maken, door het iedereen te vertellen. Een buurman, dit opgemerkt hebbende, gaat naar den dorpsomroeper en laat dezen eenige stuivers verdienen. Dat den man een buitengewoon ver hoor werd verleend, behoeft zeker niet gezegd te worden. Te Breda is een vereeniging opgericht, ge naamd „De Eiffeltoren”. Telkens als de le den vergaderen, zal in de societeitszaal een minia tuur Eiffeltoren verlicht zijn. Art. 1 van het reg lement bepaalt, dat de leden een dasspeld, den Eiffeltoren voorstellende, zichtbaar moeten dragen. Volksonderwijs te Hoorn heeft een Hink besluit genomen. Gesteund krachtig zelfs door geldelijke bijdragen van vele ingezetenen, zal het den iöden dezer een cursus openen voor die jongelieden, welke aanstaande voorjaar voor den dienst der nationale militie zullen moeten lo ten. Zij zullen gedurende den winter geheel gra tis onderwijs ontvangen in datgene, wat van hen vereischt wordt, om bij hunne indiensttreding een examen af te leggen, dat bij goeden uitslag zulke aanzienlijke voorrechten aanbiedt. Een goed lo kaal wordt door het hoofd der gemeente ver strekt, terwijl alle overige kosten door Volkson derwijs bestreden zullen worden. Als onderwijzers treden op, de heeren van Albada, A. A. Groot, Holzmüller, J. Buis en Gerritsen, allen te Hoorn. Een wielrijder geraakte te Utrecht met zijn rijwiel tusschen een spoorstaaf van de tram. Het wiel brak door midden, de berijder maakte een buiteling, kwam op de straatsteenen terecht en moest in bewusteloozen toestand met gebro ken arm en een gapende hoofdwonde naar zijne woning worden gebracht. Een andere wielrijder reed een hoog bejaarden heer met zoo’n kracht tegen den rug, dat deze in elkander zakte. De toestand van den grijsaard is zorgelijk. Zondagochtend is te Zierikzee een meisje van vier jaar in een welput gevallen en dood daaruit gehaald. Een koeheer te Onstwedde dien weid- schen titel voeren hier de herders, ouden en jongen, die de lange zomerdagen in gezelschap met het stomme vee slijten een tien- of elf jarig koeheertje met een „peerdjetouw” in z’n broekzak, bond dit bij ontstentenis van een ka meraad, die hij in ’t gareel kon slaan, met het eene eind om zijn hals en met het andere aan den staart van een zijner koeien waarna het dier met hem een wandelrit door het diep en over de heide maakte, waarop de domme jongen zeker allerminst gerekend had. Toen hij tot zijn groot geluk uit zijne leelijke positie verlost werd, was hij reeds erg gehavend, vooral in ’t gelaat en aan den hals, waar het touwtje een vrij diepe inkerving gemaakt had. Te Heeze heeft iemand de aardigheid ge had twee guldens in te slikken. Het gold eene weddenschap en gelukkig zijn de stukken langs den natuurlijken weg te voorschijn gekomen. Dit schrikte den dader echter niet af. Nog maals gingen ze denzelfden weg op, maar thans in den vorm van jenever. De heer S. koopman in manufacturen, vóór eenigen tijd van Harlingen vertrokken, hield toen publieken verkoop van winkelgoederen. Daar hem de opbrengst bitter tegenviel, gelastte hij den verkoop te staken, met de bijvoeging„dan geef ik liever alles aan de armen Aan die „bedreiging” is gevolg gegeven. Voor honderden guldens manufacturen zijn verdeeld geworden sommigen ontvingen wel voor twintig gulden aan goed. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. SCHOUWBURG De muziek zwijgtEén ruk aan den toe stel en de gansche tooneelzaal is in een Egyp tische duisternis gehuld. Een sombere atmos feer heerscht in ieder hoekje, als had men er een voorgevoel van, welke misdrijven onder de begunstiging dier duisternis voor ’t voetlicht zuilen worden begaan misdrijven, die iemand de haren ten berge doen rijzen en die slechts kunnen worden bedreven in een akelige, sombere duisternis, die iemand reeds bij voorbaat doet rillen en beven. Alles is doodstilDe „verrader” heeft een alleenspraak gehouden, die gansch zijn verdorven hart tot in het kleinste schuilhoekje voor de toeschouwers heeft bloot gelegd. Hoor dan het angstig smeeken der „onschuld” de lezer zal ons het zeker niet ten kwade duiden, dat wij den „verrader” tegelijk met de „onschuld” laten optreden, om den wille van ’t knalefect die zich hardnekkig verdedigt tegen de lage en booze aanvallen. Nog een rukje aan den toestel! De duisternis neemt toe. De strijd tusschen „onschuld” en „misdaad” wordt heviger ’t gaat op leven en dood; de toeschouwer rilt, beeft. Nog een oogenblikWie zal overwinnen Zal de „onschuld” het voor de zooveelste maal af moeten leggen tegen haar vijand Zie, haar oog schiet vonken, haar weeke trekken worden vaster, haar stap veerkrachtiger aan genomen dat een „tooneelstap” veerkrachtig kan zijn haar handbeweging teekent, kracht fier heid die uitgestrekte wijsvinger boezemt ontzag in de „misdaad” verbleekt, deinst terug een jubelkreet stijgt opuit de borst der onschuld; zij heeft overwonnen. Licht, machinist! Weer een ruk aan den toestel, alles zwemt in een zee van lichtde „deugd” bijt zich woedend op de lippende „misdaad” balt de vuisten en op beider lippen zweven Multatuli’s woorden „Publiek ik ver.... enz.” De duisternis, die den indruk van hun vreese- lijken strijd moest vergrooten, is door een min nend paartje in een loge gebruikt, om de zoetste woordjes met elkaar te wisselen, en terwijl bijna de „onschuld” door de „misdaad” was overwon nen, klonk in die loge een eigenaardig tjilpend, sissend geluid, alsof twee lippen op twee andere werden gedrukt en nog houden de geliefden el kaar omstrengeld, als ze plotseling door het licht worden verrast. Een luitenantje, prat op zijn uniform, zijn lan gen degen en zijn knevels, draait aan de punten van dit zijn mannelijk sieraad, als ware hij be vreesd, dat Mars hem zonder groeten voorbij zou wandelen. Stijf in de positie, de borst voor uit, den arendsblik strak gericht op de friezen, bemerkt hij niet, hoe onmiddellijk voor hem een jonge dame gebruik maakt van de duister nis om om te snoepenArme „onschuld op de planken Terwijl zij zich in het zweet werkt, om een onmogelijkheid eenigen schijn van waarheid te geven, gaat de heusche onschuld jonge dames toch zijn allen onschuldig koekjes knabbelen. En de jongeling, die nog nooit van strijd heeft gehoord, die nog droomen droomt van geluk, zaligheid en liefde, slikt, te gelijk met een vloek uit den mond der „mis daad” een stuk worst binnen, waarmede hij al zijne illusiën bedekt. En de ouden van dagen, reeds moe gestreden en moe gevochten, doch op een andere wijze den strijd gevoerd hebbende dan volgens de bombas tische methode, welke voor het voetlicht wordt toegepast, dutten of nemen een snuifje. Wie zal ’t hun kwalijk nemen, wanneer een onbedwing bare geeuw-woede hun bevangt? En de „bas” buigt eerbiedig zijn hoofd voor de schoone taa], welke wordt gevoerd op de planken en lang zamerhand rust zijn kin op de borst en noch „onschuld”, noch „misdaad” zijn in staat hem uit den zoeten dommel te wekken, waarin zelfs zijn instrument deelt, dat den schralen kop moe deloos tegen het hoofd zijns meesters laat rusten. Eén is er, dien de strijd heeft geprikkeld. Zijn oog kent geen slaapzijn kaken openen zich niet om te geeuwen; zijn spitse neus steekt drie duim over de balustrade van het orkestzijn lippen worden nijdig op elkaar geperst; zijn oog Nijverheid eene rede over: de eischen voor goed is steeds wijd geopend. Hij leeft van en in strijd, zijn lust is vechten. Wee de „deugd”, wanneer ze in ’t vuur harer heilige overtuiging den klem toon verkeerd legt of een ongelukkige stap doet wee de „misdaad”, wanneer met zijn houding, zijn spreken, zijn geheel den deugniet niet weergeeft 1 Laat oudjes slapen jongen minnekozen of koek jes knabbelenluitenantjes aan de knevels draaien fatjes hun haren borstelen de criti cus slaapt niet Hij knabbelt geen koekjes, borstelt geen haren hij loert, als een tijger op zijn prooihij loert naar een gunstige gele genheid om de „deugd” af te maken, de „mis daad” te vernietigen hij waakt om den Na eene opsomming goeden voet volgde eene gevallen van gebrekkige voeten alspaarden-, plat- en klompvoet. Duidelijk toonde de spr. aan en helderde dit door voorbeelden op, hoe een gezonde voet door het modeschoeisel veelal bedorven wordt, terwijl in de meeste gevallen de gebrekkige voet reeds in de jeugd geschonden wordt door kinderen, door een verkeerd schoeisel, ongelukkig te maken. Daar de vorm van den schoen afhangt van den vorm der onderzool, ontwikkelde de heer Huigens verder de vraagaan welke eischen moet de voetzool van een schoen voldoen Hierbij toonde hij aan, dat in den regel te wei nig aandacht gegeven wordt aan den vorm van een voet en zette zeer juist het verschil uiteen van het maatnemen volgens het oude stelsel en het maken van schoenen naar een gegoten leest. Eene veeljarige praktijk had den spr. geleerd dat, aangezien de gegoten leest al de eigenaar digheden van den voet weergeeft, deze ook de beste wijze van het maken van een goed schoei sel omvat. Dat de spr. een schijnbaar eenvoudig, maar toch zeer interessant onderwerp had behandeld, bleek ons, toen na het eindigen der bespreking, door den heer dr. II. A. Middelburg, alhier, het uit een geneeskundig oogpunt groot belang aan getoond werd, dat in het dragen van een goed schoeisel, vooral voor de jeugd gelegen is. Wonseradeel, 1 November. Hier en daar wordt nog een enkel stukje lands omgeploegd, maar overigens zijn de land bouw werkzaamheden voor dit jaar weer afgedaan. In ’t begin dezer week werd het noodig geacht de aardappel bulten te beslaan, gedachtig aan de vorst in het begin van November van ’t vorige jaar. Ditmaal ging de koude echter in een zee van water over, zoodat er op sommige plaatsen haast geen doorkomen is aan den modder, dien men in de dammen ternauwernood buiten de laarzen keeren kan. De natte herfst heeft het opzetten van het vee bespoedigd en het slechte weder op dezen Aller- heiligendag deed velen besluiten den stal te ont sluiten, welken de beesten verlangend binnen traden. Achlum, 1 November. De meerendeels uit muntende aarde van de groote terp, tot de zathe Luidum behoord hebbende, is zoo goed als op geruimd, de laatste overblijfselen van de kleinere terp bij de kerk zijn reeds sedert eenigen tijd voor goed van het tooneel der noeste vlijt van ’t voorgeslacht verdwenen. Thans is weder de aandacht op een derde terp gevestigd, waarvan de afgraving velen arbeiders ten goede zou komen en voor dezen dus eene gewenschtezaak zoude zijn. Dat de pijlen van „Amor” kunnen steken, daar weten de Dokkumers wat van te vertellen. Reeds vroeger heb ik u verteld, dat de Dokku mers erg „leuk” kunnen zijn. Welnu eenige hunner zeker de leuksten hadden de hu- welijks advertentie ontcijferd van een heer, die.... eene vrouw uit de courant zocht, en ook gevon den meende te hebben. Eene zekere boeredochter dan, uit Nijkerk, een jong ding, had zich als gegadigde aangemeld. Punt van zamenkomst, den zooveelsten ten 10 uur voormiddag bij het Tramstations-koffie- huis te D herkenningsteeken hij, een wit vest en zij, een witte doek over de linkerarm. Dit alles hadden de Dokkumers uit de adver tentie weten te ontcijferen en dat geheim ging natuurlijk van huis tot huis, van mond tot mond; eindelijk brak de bepaalde dag aan! Heel Dok- kum was al vroeg in de weerop het bolwerk vertoonen zich meer dan de gewone dagelijksche figuranten, ook aan hunne gezichten kan men ontwaren, dat er iets ernstigs op til isNiemand zegt evenwel iets, want het is nog altijd een ge heim. De kastelein uit het stations-koffiehuis be grijpt er niets van, dat hij zóó vroeg in den mor gen al zooveel bezoek krijgt. Eindelijk kondigt de klok van het Stadhuis aan het is tien uur, en jawelde jonge trouwlustige ’t was Frouk uit O.-Nijkerk zij verscheen, de witte doek over den arm houdende en de heer een uit Winschoten met het witte vest aan, was aan het biljarten Het getal bezoekers was intusschen zeer groot geworden, zoodat de heer lont begon te ruiken, vooral toen men de letters A. B. C. der adver tentie, in toespeling bracht op het biljartspel. De tienuur tram redde hem uit het gedrang en zonder zijne aangebedene te hebben gesproken, verdween hij in den tramwagen, Frouk te mid den van al die leuke Dokkumers achterlatende Doch Frouk is niet van gisteren! Ze hield zich wat men eens zoo noemt erg „diaken”, wist nergens vanaf toen men haar onder het oog bracht, hoe onzedelijk in het oog der Dokku mers altijd het was, om op huwelijks-adver- tentiën te schrijven, doch bestelde spoedig een rijtuig, stapte in en reisde de heer met het wit te vest na tot Veenwouden Hoe het nu verder is gegaan, weet ik niet te vertellen, doch ik denk „Zij fluisterde daar zoete woorden „Ik wil altijd bij w zijn." Friso. Uit Den Haag schrijft men aan de Zw. Ct. „Mijn bericht, dat dr. Vinkhuyzen als Hofarts wenschte terug te treden, vond tegenspraak. Ik houd echter vol, dat het bericht juist was. Zelfs is het nog onzeker of de grijze geneesheer zijn voornemen wel opgeeft. Maar natuurlijk valt ’t hem moeilijk bij den sterken aandrang tot blij- IN DEN Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1