NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BO1SWAB# EN WONSERADEEL s H 1 rs I WAARDEERING. No. 47. Achten Twintigste Jaargang. 1889. BINNENLAND BUITENLAND. DONDERDAG 21 NOVEMBER, ft 1 |M VOOR .-I ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 4 ^XXXXXXXXX^XXXXXXXXX^ ^xxxxxxxxx^xxxxxxxxx^ V I MSB Het Keizerrijk is in Brazilië omvergewor- pen en de Republiek hersteld. De wet van 13 Mei 1888, waarbij de slavernij werd afgeschaft, is feitelijk de naaste oorzaak van de omwenteling. Er heerschte aanvankelijk het heele land door vreugde over deze wet, maar de terugslag was niet minder groot. De wet, uit een oogpunt van menschelijkheid niet genoeg te verheerlijken, be roofde duizenden welgestelde plantage-bezitters van het grootste deel van hun vermogen. Men had gemeend, dat de vroegere slaven aan den arbeid zouden blijven tegen een matig loon maar toen de oogst binnen was, verlieten zij in groote scharen de fazenda’s en trokken naar de steden andere plaatsen, waar zij slechts zoolang i t i x i_i t 1 .1 ji 1 j als deze was opgeteerd weder elders van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Dat is te zeggenmen vergete niet, dat er een machtig groot onderscheid bestaat tusschen „zelf respect” en ijdelheid. Een ingebeelde nationale trots is een van de treurigste eigenschappen die een volk kan bezitten, en een doorgaand kenmerk van nietigheid. Maar het daar tegenoverliggend zwak hebben wij ook niet zelden ontmoeteen aantal personen, die eens in hun leven het geluk gehad hebben een mijl of wat over de grenzen te komen, toonen hun „bereisdheid” door op Neder- landsche toestanden te smalen en allerlei wonderen uit te kramen over de inrichtingen in den Vreemde. „Echt Hollandschheet het dan, als zij iets meenen te ontdekken, dat stof tot critiek oplevert in Duitschland vat men dat heel anders aan,” en nu volgt er een relaas, honderdmaal misschien reeds herhaald, waaronder gewoonlijk 60 percent fictie schuilt. Zulke lui hebben er veel schuld aan, dat we ons soms over gebrek aan waardeering te be klagen hebben. We zouden over dat onderwerp nog heel wat kunnen zeggenvoor ’t oogenblik evenwel punctum. van eene desbetreffende In verband met de milde toekenning van ridderorden bij gelegenheid der Parijsche tentoon stelling, geeft de Figaro het denkbeeld aan, om het kruis voortaan slechts te verleenen „pour un acte de bravoure ou pour un mérite personel.” Het werd ook totnutoe om geene andere reden gegeven alleen omtrent de opvatting van de verdienste bestond verschil van meening tus schen de Regeering en niet met den gedeco reerde maar met het publiek. Alleen dan, wanneer de Regeering, de Fran- sche en elke andere, verplicht was om den aard der verdienste te vermelden, zou er menige rid derorde achterwege blijven. Zoolang dit niet plaats heeft, zullen de verdiende ridderorden op dezelfde lijn worden gesteld met de niet ver diende en men geneigd zijn het legioen en de leeuwen, adelaars, olifanten, valken, draken enz. naar denzelfden maatstaf te beoordeelen als de Nichan Iftihar, het borstbeeld van Bolivar of de Leeuw en de zon. Het is al erg lang geleden, sedert de groote, de geniale, de onsterfelijke Voltaire ons Vaderland met een bezoek vereerde, en, op het punt van vertrekken, de ontvangen indrukken teruggaf in het bekende versje „Adieu, canaux, canards, canaille, Adieu grenouilles et marais Vous n' avez rien qui me vaille, Et je vous quitte sans regret." Voor diegenen onder onze lezers, wierFransch eenigszins in het vergeetboek mocht zijn geraakt, vertalen wij het prachtig dichtstuk aldus„Vaart wel, grachten, eenden, janhagel, kikkers en moe rassen niets bezit ge, dat waarde voor mij heeft, en ik verlaat u zonder spijt.” Hoe menigmaal hebben later, niet alleen grap penmakers van beroep; maar zelfs personen die voor ernstig willen doorgaan, zich bewogen in het vaarwater van Voltaire! Immers, wat hij prees, moest wel overheerlijk, wat hij laakte, wel hoogst berispelijk zijn, ’t Zou wezenlijk de moeite loonen/als een verzamelaar eens een col lectie bijeenbracht van al de smaadredenen, die ons al naar het hoofd zijn geslingerd, sinds de dagen van Voltaire tot en met dien waardigen dagbladreporter, dien een Engelsche courant er op had afgestuurd, die, met een flesch jenever op zijn kamer opgesloten, de leelijkste dingen vertelde van een feestviering, waarvan hij in zijn halfdronken toestand geen sikkepit had gezien. Doch ook van het tegenovergestelde hebben wij ruim ons deel gehad. In onze jeugd lazen wij met verrukking de geestdriftvolle woorden, waar mede een vermaard Fransch prozaschrijver, de burggraaf D’ Arlincourt, onze natie voorstelde als het toonbeeld van alle mogelijke deugden en voor treffelijkheden. Ieder weet, hoe groote lof bij voorbeeld gebracht is aan ons schoolwezen tijdens de Fransche overheersching, (een lof, tusschen twee haakjes die ons soms leelijke parten heeft gespeeld, door ons moedwillig blind te maken voor grove gebreken). Ook behoeven wij ons niet te verdiepen, in het verleden, wanneer we lofspraken willen opvangen van vreemde lippen. De prachtige bladzijden, die schrijvers als Amicis en Havard aan ons volk hebben gewijd, zijn zeker nog niet vergeten door hen, die ze gelezen hebben. Maar, zal men zeggen, de genoemde hee- ren waren dichters, en bij deze moet men ’t zoo nauw niet nemen. Over ’t algemeen zijn zij even uitbundig in hun lof als overdreven in hun blaam hun woorden hebben slechts een betrekkelijke be- teekenis. Daarenboven bij zulke heeren hangt er ook veel af van de stemming waarin zij verkeeren, zij bekijken de dingen door hun eigen bril en beoordeelen die dan gunstig of ongunstig, naar mate de brilleglazen niet of wel beslagen zijn. Daar is niets van aan. Of gelooven wij, dat de beruchte canaux-canaille ontboezeming wel achter wege zou gebleven zijn, indien Voltaire op dat oogenblik niet erg het land had gehad, omdat hij den vorigen avond zijn maag overladen en dien tengevolge slecht geslapen had, iets, dat ZEd. wel meer gebeurde. Waar het ontstaan van een meesterstuk al niet van afhangt! Evenwel, ook zonder tusschenkomst van de poëzie heeft men soms reden gevonden om ons een pluim te geven. Herinnert u, welk figuur ons Vaderland gemaakt heeft op de tentoonstel lingen buitenlands. Hoe dikwijls o. a hebben Ministers van andere landen met waardeering gesproken over de in richting van ons spoorwegwezen onze openbare werken enz., enz. of naar andere plaatsen, waar zjj slechts zoolang werkten totdat zij een kleinigheid verdiend had den, om als deze was opgeteerd weder elders van voren afaan te beginnen. Het meerendeel der vroegere slavenhouders is geruïneerd. Het gevolg was, dat de verbittering en de haat der „beroofden” zich keerden tegen de Kroon- prinses-regentes en haren gemaal, den graaf van Eu, dien zij voor den eigenlijken bewerker van den maatregel hielden, en tegelijk tegen de Monarchie. Van deze stemming, die tegen het einde van het vorige jaar opzette, maakten de republikeinen gebruik om eene krachtiger republikeinsche be weging te doen ontstaan dan ooit in Brazilië werd waargenomen. Rondreizende woordvoerders der republikeinsche partij hielden hot heele land door voordrachten en stichtten vereenigingen. Vooral in de provinciën Rio de Janeiro, Minas Geraes en Sao Paulo kreeg men veel aanhang. Een groot deel der gewezen slavenhouders liep naar de republikeinsche partij over. Als contra-beweging vormde zich te Rio Janeiro uit vrijgeworden slaven eene guarda negra of zwarte garde om den troon te beschermenmaar dit middel werkte verkeerd. Toen den 30sten December van het vorige jaar in een schouwburg te Rio een republikeinsche voordracht werd ge houden, overviel de zwarte garde het gebouw, wondde vele republikeinen en maakte zich mees ter van de zaal. Een andermaal schoten de zwar ten op den woordvoerder der republikeinen en weder dreven zij de vergadering uiteen. Nu brak er een storm los in de pers en eene groote ver gadering werd bijeengeroepen. Deze werd door de overheid verbodende vonk was in het kruit gevallen. Met één slag werden alle bladen van Rio op één na republikeinsch. Het recht van vergaderen en de vrijheid van het woord waren aangerand. De studenten en de kadetten werden rumoerig. Den 30en April werd op een republikeinsch Con gres te Sao Paulo de grondslag gelegd der gere organiseerde republikeinsche partij en de redac teur van de Paiz te Rio, Quintino Bocayuva, tot hoofd der partij gekozen. Een manifest ver scheen en steeds heftiger werd de agitatie. Open lijk werd verkondigd, dat de val der Monarchie onvermijdelijk was. De openbare meening keerde zich meer en meer onverholen tegen den graaf van Eu, die opper bevelhebber van het Braziliaansche leger was. Al diens daden werden in een scheef en hatelijk daglicht gesteldopenlijk werd hij beleedigd en tegengewerkt. Niemand kon twijfelen aan een spoedig ophanden zijn der uitbarsting. Hoe de loop der dingen is geweest, blijkt nog niet voldoende uit de korte telegrammen. Het schijnt gelukkig eene onbloedige omwenteling te zijn. Dat de Minister van Marine is gedood, kan de daad van enkele woestaards zijn geweest. De Keizer heeft zich naar Europa ingescheept. Te Konstantinopel zijn de Mohamedanen intusschen geenszins tevreden met de uitwerkse len van het bezoek des Duitschen Keizers. Zij meenen, dat de Sultan zich van zijn plichten als Padisjah heeft laten afbrengen. De Sultan heeft in het openbaar een Christenvrouw aangeraakt hij heeft namelijk de Keizerin zijn arm aangebo den en is met baar in ’t zelfde open rijtuig gaan zitten. Daar heeft men te Konstantinopel schan de over geroepen. Sommigen dachten, dat de vreemde Keizer „die vrouw” had medegebracht, om haar den Sultan als geschenk te vereeren. *1 M P beambten grooter behoeften had. De voorzitter zeide, dat dit inhouden strekte om te voorkomen dat die menschen zich ziek hielden en zag er voor hen een prikkel in om spoedig hun werkkring weer op te vatten. De heer Duij vis deelde mede, dat hij reeds 32 jaar lang aan werklieden, die ziek waren, het volle loon uitbetaalde en dat de eerste keer nog komen moest, dat iemand zich ziek meldt, die het niet is. De voorzitter zal nu de zaak in overweging nemen. Er is dan ook iets hards in en inconsequent is het tevens, dat men hun, die kleine trakte menten genieten en elke week betaald worden, op hun loon kort, terwijl zij die jaarwedden ge nieten, die maandelijks of driemaandelijks worden voldaan, in het volle bezit er van laat. Als de burgemeester een jaar lang ziek is, dan behoudt hij zijn volle traktement en als de politieagent een week lang te bed moet liggen, verliest hij de helft. Men schrijft uit Hoorn „Gisterenavond had een onderzoek plaats naar de geschiktheid der jongelieden, aanstaande mili ciens, die zich hadden aangemeld om deel te nemen aan den cursus ter opleiding van het examen, bij voldoening waaraan zij, bij hunne indiensttreding de bekende voorrechten genieten. Ongeveer een twintigtal onderwierpen zich daar aan, maar de resultaten waren meer dan bedroe vend. Eenvoudige hoofdbewerkingen met ge- heele getallen bleven voor het meerendeel onop gelost. Een niet minder eenvoudig dictée wemel de bij allen van spel- en taalfouten. Het lezen was over het geheel zeer gebrekkig en in de geschiedenis en aardrijkskunde waren de mee sten totaal vreemdelingen. Aan een zeer beperkt getal kon dan ook, met het oog op een eenigs zins goeden uitslag het deelnemen aan den cur sus worden toegestaan. Van genoten voldoend lager onderwijs was bij geen der candidaten sprake. In haar nommer van heden bespreekt de Standaard de kansen der aanhangige onderwijs wet om door de Eerste Kamer te worden aan genomen. Van de 50 leden zijn 15 uit beginsel vóór de wetvan de overige 35 behoeven er dus slechts 11 mede te gaan om met ééne stem meer derheid het ontwerp te doen aannemen. Zij acht dit aannemen waarschijnlijk, omdat de liberale partij nu in twee fraction verdeeld is en meent dat het advies van Buys, Fruin en Pierson eer der zal behartigd worden dan dat van Levy, Katz en de Goeje. Wat den heer Kappeyne betreft, deze is, zegt de Standaard, geen zeloot en het zou al te dwaas zijn zich in te beelden, dat hij zich zou laten vinden om een kindeke van Levij te bakeren. Het blad komt tot de volgende slotsom „Al de tactiek van de oppositie zal wel zijn, om aan het Kabinet nog eenige verklaringen te ontlokken, die den schijn redden En dan gaat de wet er door. Met minstens 26 stemmen zoo Mackay zich heel houdt; en met 36 zoo Mackay heel toe schietelijk is. Omtrent den brand in de Huidenstraat te Amsterdam blijkt uit de daar verschijnende bladen, dat de omgekomene de echtgenoote was van den inspecteur van politie Dorenbos, welke dien nacht dienst had. De deur was gesloten en de sleutel kon zij in den schrik van het oogenblik niet vinden. De jeugdige dienstbode, die met het vijfjarig dochtertje uit het venster der eerste verdieping sprong, is zwaar gekwetst en ook het kind bekwam ernstige wonden aan hoofd en armen. De brand schijnt aangekomen te zijn door een petroleumlamp. Zaterdag haalde een te Deventer onbekend persoon bij twee winkeliers op naam van een ingezetene goederen op zicht. Bij den een vroeg hij om damesrokken, waarvan hem er 6 werden medegegeven, terwijl hij bij den ander om bot tines vroeg, die hem er 6 paar op zicht medegaf. Toen de goederen bij de winkeliers niet terug kwamen en zij er ook niets van hoorden, stelden zij er de politie van in kennis. De persoon op wiens naam de goederen gehaald waren wist daar niets van. Na een door de politie ingesteld onder zoek werden de rokken in de Bank van leening gevonden, waar zij (zij hadden eene verkoop waarde van f 30) voor f 4 beleend waren. De politie deed al het mogelijke om den oplichter op het spoor te komen. Hij werd Zondag te Amersfoort aangehouden, juist toen hij een paar bottines aan een particulier wilde verkoopen, en door de politie naar Deventer overgebracht, waar hij door de bedrogen winkeliers herkend werd. Later nam hem de politie weer mede naar Amersfoort. Hij zeide te heeten D. Fekkers en te Groningen te wonen. Naar men verneemt, heeft hij zich ook reeds in andere gemeenten aan dergelijke feiten schuldig gemaakt, waarvoor hij deze week nog zal terecht staan. In de vergaderzaal der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans electrisch licht aangebracht. Voorloopig heeft men het gas licht er nog bijgehouden, voor het geval er eens iets aan het electrische mocht haperen, ofschoon daarover geen klachten worden vernomen. Jegens de verslaggevers der dagbladen heeft de huis houdelijke commissie zich zeer verdienstelijk ge maakt door het nieuwe licht op de journalisten tribune aan te brengen in groene kelken, die op de lessenaar een bleekgroen zacht licht werpen, dat weldadig voor de oogen is. Waarom wij al deze dingen in herinnering brengen Over het algemeen is het ons niet onverschillig hoe men in het buitenland over ons denkt en spreekt. Wél trekken wij er ons geen harnas over aan, of een debitant van aardigheden zich- zelven en zijn lezers of hoorders al eens amuseert over sommige werkelijk bestaande maar in de meeste gevallen ingebeelde eigenaardigheden van ons volkskarakter, als hij het op een geestige manier doet, lachen wij hartelijk mee, wat trouwens in den regel de beste tactiek is tegen over spotvogels. Maar als personen vanbeteeke- nis, mannen die in hun eigen land opgeld doen, die uit eigen oogen zien en bevoegd zijn tot een zelfstandig oordeel, onze natie bespreken dan spitsen wij beide ooren en nemen er acte van. Want ontwijfelbaar zeker is het, dat wij uit de beoordeeling onzer naburen nut kunnen trekken. Wanneer ons overdreven lof wordt toegezwaaid, dan kunnen we bedenken of wij het niet zoo zouden kunnen aanleggen, dat de ons toegedichte voortreffelijkheden, in werkelijkheid ons eigendom worden. Als men ons op eenig gebied den eerepalm toekent, dan mogen we, gedachtig aan de waar heid „stilstand is achteruitgang,” nagaan wat ons te doen staat om door inspanning van alle krachten ons standpunt te handhaven. Keurt men het een of ander in ons af, laat ons dan verstandig zijn, niet kwaad worden, maar overwegen wat er waars is in ’t geen er gezegd wordtvervolgens dienovereenkomstig handelen. Dan is er nog iets wat we niet uit het oog moeten verliezen. Wie geacht wil worden moet beginnen met zichzelven te achten. De minister van binnenlandsche zaken heeft met wijziging der beschikking van zijn ambts voorganger van 11 Februari 1888 no. 741 afd. BB, voor zoover daarbij de gemeente Wonseradeel wordt verdeeld in vier onderkiesdistricten van het hoofdkiesdistrict Harlingen voor de verkie zing van leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal, die gemeente gesplitst in de volgen de vijf onderkiesdistricten van dat hoofdkiesdistrict. 1ste onderkiesdistrict Wonseradeel (hoofdplaats Witmarsum), de dorpen Witmarsum, Pingjum, Schettens, Schraard, Longerhouw en Zurich. 2de onderkiesdistrict Wonseradeel (hoofdplaats Tjerkwerd), de dorpen Tjerkwerd, Dedgum, Greonterp, Hieslum, Parrega, Allingawier, voor zoover het onder de kadastrale gemeente Tjerk werd behoort, en Exmorra. 3de onderkiesdistrict Wonseradeel (hoofdplaats Makkum), de dorpen Makkum, Allingawier, voor zoover het onder de kadastrale gemeente Mak kum, behoort, Idsegahuizum, Piaam, Gaast, Fer- woude, Corn werd, Wons en Egwier. 4de onderkiesdistrict Wonseradeel (hoofdplaats Arum), de dorpen Arum en Kimswerd. 5de onderkiesdistrict Wonseradeel (hoofdplaats Burgwerd), de dorpen Burgwerd, Hartwerd, Hichtum. Oldeclooster, Ugoclooster en Lollutn. In het lokaal Hippos, op de Keizersgracht te Amsterdam, is de beroemde oude arreslede uit den boedel der dames Snouck van Loozen, te Enkhuizen, verkocht voor f 950. De commissie, aan welke in de laatst te Bolsward gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Bakkersbond werd opgedra gen een plan te maken voor een vakschool voor bakkers, is thans met dien arbeid gereed gekomen. Het resultaat is, dat drie verschillende plannen zijn ingeleverd. De commissie bestond uit drie leden. Te Hellevoetsluis had Vrijdag eene werk staking op kleine schaal plaats. De kolenwerkers aldaar waren nooit anders gewoon geweest dan een loon van fl.40 per hoed te ontvangen, Een der werkgevers wilde thans slechts f0.90 per hoed geven. Eene standvastige weigering om de kolen te brengen ter plaatse, waar ze behoorden, volgde. De werkgever moest ten slotte toestem men in een loon van fl.30. Te Kampen duren de ongeregeldheden, ont staan naar aanleiding der samenkomsten van het Leger des Heils, nog altijd voort. Het is moge lijk, dat dit leger in hooge mate bevorderlijk is voor een heil hier namaals, maar in verscheidene deelen van ons land is het onheil, met betrek king tot de openbare rust. De wieg staat naast het graf en de jeugd en de ouderdom deelen vaak hetzelfde lot, zegt de Zutph. Ct. Deze waarheid werd dezer dagen op eene tref fende wijze bevestigd in een gezin in de Hoven te Zutphen. Een oude vrouw van 78 jaren voel de haar einde naderen en nam omstreeks 7 uur van haar gezin afscheid haar kleinkind van een jaar lachte te midden der droevige stemming. Twee uur later overviel de lieve kleine een stuip, en slechts weinige oogenblikken waren voldoen de om het kind naast zijn grootmoeder voor al tijd te doen rusten. De beide speelgenooten hoe ook in leeftijd verschillend waren weer vereenigd. Naar aanleiding vraag„of onderwijzers aan openbare scholen, als tellers aangewezen bij de a. s. volkstelling, vrijstelling behoeven van het verbod bedoeld in alinea 2 van art. 36 der wet op het lager onder wijs”, hebben Gedep. Staten geantwoord, dat, naar hun oordeel, tellers als hier bedoeld, niet kunnen geacht worden door de hun opgedragen werkzaamheden een ambt of bediening te be- kleeden als in ovengenoemd artikel aangeduid. Onze kunstinzending ter Parijsche tentoon stelling zal, indien de eigenaars hun toestemming geven, een dag of veertien in den Haag geëxpo seerd worden. In den gemeenteraad van Utrecht, is het stelsel ter sprake gebracht, dat van gemeente wege van mindere ambtenaren, wanneer zij ziek zijn, een gedeelte van hun weekloon wordt in gehouden. De heer Schubart wees er terecht op, dat juist in dagen van ziekte het gezin van die Bolswardsche Courant fiS>- V Ir*,. Vil 1 KMI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1