EN ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- Uit de Raadzaal. k BOLS WARD EN WGNSERADEEL V 1889. Twintigste Jaargang. Acht en No. 48 w ^ak- MARIE ANTOINETTE. BINNENLAND BUITENLAND. 28 NOVEMBER. X X t VOOR M. E. van der MEULEN. UT I I f Vier bange j aren zijn doorleefd. Zij is den zwak ken Koning getrouw gebleven, heeft met hem de gevangenis gedeeld en als hij haar zijn dood- ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. C XXXXXX I Eene weemoedige Herinnering AAN EENE HELDHAFTIGE VROUW. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 Franco per post 95 Cents. e11 De machine van een trein uit niet minder dan 87 goederenwaggons bestaande, j.l. Vrijdag avond te ongeveer 6*/2 uur van Amsterdam af gaande, Ijon het met groote moeite niet verder brengen dan tot Halfweg, waar zij te ruim 7V2 uur aankwam. Ten einde den treinenloop geen verdere vertraging te doen ondervinden, liet men de passeerende treinen daar wisselen totdat de uit Amsterdam aangevraagde adsistentie kwam, zoodat thans met twee machines de reis werd voortgezet. Ofschoon bij elke machiene een ma ximum van trekkracht is vastgesteld en aange geven, was dit cijfer hier sterk overschreden. Bij de gehouden verkiezing van twee leden voor de Kamer van Koophandel te Doesburg kwam van de 77 kiezers niet één ter stembus. Bij den zwaren mist van Zaterdagmorgen zijn op de Noordzee een aantal visschersschuiten met elkaar in aanvaring geweest. Een der schui ten verloor het roer, een ander werd zoo deerlijk gewond, dat de bemanning op een ander vaar tuig oversprong. De blazerschuit T. X. 87 werd door eene schuit van Wieringen zoo hevig aan- geloopen, dat zij met zwaar lek naar de Tes- selschehaven moest gebracht worden en terstond op de helling gedraaid. Op de Pannekoek bij Nieuwediep is eergis teren gestrand een schip, dat vermoedelijk met man en muis is vergaan. De stoomboot Hercu les, die met de reddingboot ter redding was uit gegaan, is teruggekeerd, zonder iets van schip of bemanning te hebben'ontdekt. Te Teteringen bij Breda had Vrijdagavond een treurig ongeval plaats. Een 10-jarige knaap liep spelende voor een paard, gespannen voor een met pulp beladen kar en kwam, ondanks her haalde waarschuwingen van den voerman, ein delijk vallend, onder het wiel terecht, met het noodlottig gevolg, dat de kar over zijn hoofd ging en hij onmiddelijk een lijk was. Uit kwaadwilligheid heeft men Vrijdag nacht op het werk van de heeren Seters en van Baaren bij ’s Bosch (aanieg baanvak Vlijmen Bosch) eene locomotief, waarvan de nachtstoker zich om de eene of andere reden even verwij derd had, in beweging gebracht, met het gevolg, dat zij op een geladen staanden zandtrein liep en een schade van 4 a 5000 gulden berokkende. Kort tevoren had men tot tweemaal toe ge tracht gedurende de duisternis een zandtrein te doen ontsporen door dwarsliggers en rails over de lijn te leggen, welke pogingen echter mis lukten. Men rijdt nu, als het donker is, met de noodige voorzorgen en met eene losse machine vooruit. Men is er nog niet in geslaagd den dader of de daders der wraakneming op te sporen. De burgemeester van Zwartsluis, overwe gende dat het bezoek van vreemde bedelaars, landloopers, venters van lucifers of andere kleine koopwaren (welke negotie slechts vermomde be delarij is),iin den laatsten tijd wederom toeneemt, heeft de ingezetenen bij publicatie uitgenoodigd zich van het geven van aalmoezen te onthouden en er alzoo toe mede te werken, deze lieden uit de gemeente te weren. Bij het verlaten van het ziekenhuis had de vrouw, op wie te ’s-Hage den lien October door haren minnaar vijf revolverschoten gelost waren, nog één kogel in het neusbeen, welke daaruit onmogelijk verwijderd kan worden. Frankrijk’s Koningin, zooals de heer Van den Berg van Heerenveen haar voorstelde, in de boven mijn lof verheven rede, die hij, op een avond van de vorige week hield in „de Doele”. ’t Is de 5de Mei van het onvergetelijk gedenk waardige jaar 1789. Sedert 175 jaren was er geene vergadering der Staten-Generaal in Frankrijk gehouden. Nu zal zij bijeenkomen in de groote zalen van het konink lijk paleis te Versailles. Voor ’t laatst zullen de Koninklijke Majesteiten schitteren in al den glans, die ook de 18de eeuw haar nog verleendevoor ’t eerst zal het volk, als derde stand, optreden, niet als weleer, ver tegenwoordigd door eenige weinigen, maar in het volle gevoel zijner kracht. Het heeft geeischt en verkregen, dat het opkomen zal in dubbelen ge tale, tegenover de geestelijkheid en den adel en zoo zaten daar in de groote zaal 621 van zijne afgevaardigden, tegenover 308 vertegenwoordigers der geestelijkheid en 285 van den adel. Ginds onder den troonhemel staat de goedige, zwakke Bodewijk XVI, die met eene welmeenende rede de zittingen opent, maar het gewicht van die daad volstrekt niet peilt. Naast hem staat de slanke gestalte der Koningin. Marie Josephine Johanna, of, zooals zij als Ko- ninginne heet, Marie Antoinette, is eene schoone, aanminnige, tegelijk schrandere en fijn ontwikkelde vrouw. Al kan ook zij in de toekomst niet lezen, toch voelt zij dat deze dag een beslissende zal zijn voor de koninklijke macht. Haar doordringend oog heeft zij laten gaan over die meer dan 1200 afge vaardigden. Onder de vertegenwoordigers des volks zit een graaf. De adel heeft hem verstooten, omdat hij geen adellijk grondbezit heeft, hij heeft een zaak gekocht, zich bij den derden stand aangesloten en verkiesbaar gesteld, in twee steden is hij met ver pletterende meerderheid gekozen, hij vertegen woordigt Marseille, ’t Is Honoré Gabriel Riquetti graaf Mirabeau. Dién man, met zijn scherpen blik, zijn afstoo- tend en toch onwederstaanbaar uiterlijk, zijn groo- ten geest en in den grond edelen aanleg, ziet de Koningin op dié plaats verbijsterd zet zij zich neer op haar zetel ’t is haar als ware hare onttroning nabij. J Bij de gisteren avond gehouden raadsvergade ring waren 10 leden tegenwoordig. De heer Oosterbaan was met kennisgeving absent. Ingekomen waren a. Een resolutie van Ged. Staten, betreffende de goedkeuring van de verordening op het open baar lager onderwijs. b. Aanbevelingen voor periodieke vacatures in de verschillende collegiën. a. Gasthuisvoogd de heeren R. F. Feenstra, aftr. lid, en H. C. de Haas. b. Weesvoogd de heeren: T. van der Weij, aftr. lid, en Th. H. van der Meulen. Door burgemeester en wethouders hieraan toe gevoegd de heeren H. Veen Pz. en B. Bölger. c. Stadswerkinrichting de heeren: J. E. Nauta, aftr. lid, en Th. H. v. d. Meulen. d. PI. Schoolcommissie de heeren Mr, J. Boldingh Gz., aftr. lid, A. Banning en F. Fontein Hz. In de volgende vergadering zullen de benoe mingen geschieden. De monopolie-lucifers in Frankrijk hebben altijd een slechten naam gehad. De eigenschap, dat ze niet doorbranden, kan intusschen soms ook goede gevolgen hebben, wanneer er namelijk sprake is van zelfontbranding. Het Ministerie- Tirard is met den minister van financiën Floquet gered, dank zij het niet doorbranden van den in de zitting van Donderdag der Kamer ontstoken monopolie-lucifer. Zaterdag heeft de voorsteller van het monopolie het wetsvoorstel ingetrokken, omdat de lucifers bij art. 3 weder uitdoofde. Dit artikel werd, na eene krachtige bestrijding van den Premier, verworpen met 244 tegen 237 stem men. Zwitserland heeft zijn consul-generaal te Rio- Janeiro opgedragen, de betrekkingen met de re- publikeinsclie Regeering voort te zetten. De stemmen van hen, die land en volk ken nende, waarschuwen tegen het voetstoots aanne men der gunstigklinkende berichten, worden tal rijker. De Portugeesche gezant te Parijs wijst er op, dat het bericht, dat alle provinciën zijn toegetreden tot de Republiek, bezwaarlijk juist kon zijn met het oog op de nog zeer onvolmaakte verkeersmiddelen in Brazilië. Zoo spoedig als hier wordt aangenomen kan onmogelijk uit alle provinciën bericht te Rio-Janeiro zijn ontvangen. Dat de provinciën zoo haastig hebben partij ge kozen is voorts twijfelachtig, omdat de meest in vloedrijke mannen op reis naar Rio-Janeiro wa ren. Generaal da Fonseca heeft toch het gun stige tijdstip uitgekozen voor den coup d'êtat, dat de volksvertegenwoordigers onderweg waren, om dat het Parlement zou bijeenkomen, dus noch in hunne provincie, noch in de hoofdstad invloed konden uitoefenen. De drie geweerfabrieken te Etienne, Tulle en Chatellerault leveren thans dagelijks 6000 Lebel-geweren af. Het active leger en de reserve zullen dus beide bij het begin van het volgende jaar kunnen voorzien worden van het nieuwe repe teergeweer. Een bericht in de XIXieme Siècle zegt, dat de uitvinders van het roekelooze poeder dermate het product hebben verbetert, dat het nu ook, voor het zwaarste geschut kan dienen. Volgens de New-York Herald zal de Ten toonstelling te Nieuw-York in 1892 opgegeven moeten worden omdat de daarvoor vereischte ter reinen blijken niet verkregen te kunnen worden. De nieuwe Braziliaansche vlag bevat de zelfde kleuren als de oude, met 21 sterren, de Staten aanduidende, welke de nieuwe Republiek vormen en het devies: „Orde en Vooruitgang.” Op de nieuwe postzegels ziet men een blauwen aardbol met het opschrift„Republiek der Ver- eenigde Staten van Brazilië.” Zooals bekend is bestaat in Zweden reeds de wettelijke leerplicht: De Vereeniging van Volksonderwijzers te Stokholm echter verlangt nog meer. In hare jongste vergadering werd, na, discussie, met meerderheid van stemmen de wensch uitgesproken, dat ook het bij wonen der zoogenaamde vom tzcttingscholen verplichtend ver klaard zal worden. Verder waren ingekomen vier adressen, als 1. Van A. B. Boomsma te Nijezijl, die een strook grond, thans bij hem in huur, van de ge meente wenscht te koopen. 2. Van de heeren v. d. Broek en Barneveld Kooi, die een voorloopige concessie vragen voor den aan leg en exploitatie eener waterleiding te dezer plaatse, om dan nader met plannen bij den raad te komen. 3. Van de Maatschappij voor meteorologische- annonceklokken, om verlof alhier een dezer toe stellen te mogen plaatsen. Bij dit adres was een beschrijving en een teekening gevoegd. 4. Van L. Vos, om vergunning tot het leg gen eener rioleering door gemeente-gron 1, tot waterlossing van het erf van een zijner woningen. Deze adressen werden ter visie gelegd. Er werden 11 punten ter behandeling voorge dragen. Allereerst werd aangeboden het suppletoir ko hier van hoofdelijken omslag overl889, dit werd in handen gesteld eener commissie de heeren Eerdmans, van Ringh en Jelgersma. Daarna werd gelezen het rapport der commis sie inzake den aanleg eener schietbaan. Deze commissie adviseert, met den aanleg eener schiet baan te wachten tot de voorgenomen realisatie der schutterij, omdat dit plan nogal kostbaar is, en misschien toch nog onvoldoende zal blijken. Dit rapport wordt ter visie gelegd. Nu kwam aan de orde een voorstel van bur gemeester en wethouders om aan den heer F. Ie Fèbre uit te betalen vergoeding voor huis huur tijdens hij waarnemend hoofd der school was. De Voorzitter deelde mede, dat de heer le Fèbre dit verzoek aan hen had gedaan. De heer P. J. de. Boer vond goed, dat voor extra diensten beloond werd, maar nu het salaris als hoofd reeds uitbetaald is, vindt hij dit vol doende. De heer Eerdmans was van ditzelfde gevoelen, en vond het bovendien niet goed, dat de laatste cent gevraagd wordt, te meer daar burgemeester en wethouders bij ziektegevallen of in andere omstandigheden altoos nog al vrij gevig zijn. De heer Eisma daarentegen vindt, dat op gronden van recht en billijkheid het volle salaris moet worden uitbetaald, en daarvan is de huis huur ook een deel, ook de heer Van Ringh meent, dat de heer le Fèbre als hoofd der school ook de volle rechten als zoodanig heeft, en met 6 tegen 4 stemmen, (de heeren Eerdmans, IJ. T. de Boer, P. J. de Boer en v. d. Weij) wordt dit voorstel aangenomen. Ten vierde stelden burgemeester en wet houders voor, om concessie te verzoeken tot tol heffing op den trekweg naar Pijphorne. Deze concessie moet elke 3 jaar opnieuw worden aan gevraagd, en hoewel de sommen van opbrengst zeer luttel zijn, achten zij voor het onderhoud van den weg beter, dat de tolheffing bestaan blijft, en met algemeene stemmen wordt dan ook in dien geest besloten. Daarna werd de missive van de Vereeniging van Burgm. en Weth. behandeld, omtrent een pensioenfonds. Burgemeester en wethouders ad viseerden. dat er tegen de oprichting van een pensioenfonds geen bezwaar bestaat, en men be sloot, in dien zin te antwoorden. De heer Eerdmans merkte op, dat hij gaarne wilde, dat de adviezen van het dagelijksch be stuur minstens een paar dagen voor een raads zitting ter inzage liggen, vooral indien men een voorstel urgent moet behandelen, waarop de Voorzitter antwoordde, dat het moeilijk is, in dezen beloften te doen, maar dat door hen zoo veel mogelijk tijdig advies wordt uitgebracht, bovendien kan de vergadering de behandeling, indien zij zulks noodig oordeelt, tot een volgende vergadering verdagen. Bij het 6e punt, het adres van ijszameling voor de Zuivelschool, vraagt de heer P. J. de Boer de behandeling hiervan na punt 7, omdat hij dit in verband, acht met het adres der Ijsclub. De heer Eisma wenscht dit verband eerst wel eens te vernemen en wordt nu door den heer de Boer toegelicht, dat, indien de hardrijdersbaan verlegd wordt naar de andere zijde van de stad, hij dan geen bezwaar ziet in de ijszameling uit de Turfgracht. Daar de Voorzitter mededeelt, dat in geen geval dit jaar nog de afgraving van „Het Streng” kan plaats hebben, en dus dezen winter de baan wel op de gewone plaats zal zijn, trekt de heer P. J. de Boer de voorgestelde wijziging van be handeling in. Met algemeene stemmen wordt de ijszameling toegestaan, op dezelfde conditiën als zij aan de Boterfabriek is verleend. (De heer Feenstra hield zich buiten stemming.) Punt 7 betreft het adres van J. M. Vellinga om tegemoetkoming voor het verlagen zijner stoep. Hierop adviseeren burgemeester en wet houders afwijzend te beschikken, wijl de inwil liging later tot herhaling bij anderen zou kunnen leiden. Nadat den heer Eisma door den Voorzitter is verklaard, dat op een soortgelijk adres vroeger toen de Kerkstraat is afgegraven, ook afwijzend is beschikt, wordt ook dit verzoek afgewezen en wel met algemeene stemmen. Omtrent punt 8, de afgraving van „het Streng” ten behoeve van de ijsbaan, adviseeren burge meester en wethouders, dat tegen de afgraving op zomerpeil bij hen geen bezwaar bestaat, als de aarde wordt verkocht, terwijl zij dan nadere Haar voorgevoel heeft haar niet bedrogen, ’t Is in den vroegen morgen van den 6den October deszelfden jaars. Onware of overdreven beschuldi gingen zijn tegen haar ingebracht, het volk heeft er al te gereedelijk geloof aan geslagen. Een woe dende volkshoop is in den nacht te Versailles aan gekomen. Haar getrouwen hebben haar gewaar schuwd, doch zij is rustig in hare vertrekken ge bleven. Daar wordt het paleis bestormd, eenige lijfwachten worden vermoord, onder schrikkelijke bedreigingen dringt men naar de slaapkamer der Koningin. Zij vlucht naar den Koning, na eenige oogenblikken staat zij met den Koning en hun twee kinderen, een zoon en eene dochter, op het balcon en biedt zich der woedende volksmenigte aan. „Niet de kinderen, de Koningin alleenbul dert het volk. Vastberaden geeft zij haar kinderen aan den Koning, geleidt dezen binnen in het pa leis en keert alleen naar het balcon terug. Deze onverwachte moed ontwapent de volkshoop en, in plaats van een moord, klinkt het uit honderde keelen: „leve de Koningin” Denzelfden dag kwam zij met den Koning in Parijs. Ondervraagd door het gerecht, omtrent hetgeen geschied was in den nacht, antwoordde zij fier „Ik zal nooit eene aan klaagster zijn van een onderdaan des Konings”, en na herhaalden aandrang sprak zij„Ik heb alles gezien, alles gehoord en alles vergeten”. A »•'=- v -,v Nog steeds zie ik voor mij de statige figuur van ’j-fins^s en wierp naiïr in uc donkere?? vochtige conciergerie. Daar zat zij in haar ernstig rouwgewaad, maar verloor haar kalmte niet. Den 3den October 1793 verscheen zij voor het gerecht, beschuldigd van landverraad en verkwisting der staatsfondsen. Zij antwoordde kalm en waardig. Toen men haar verweet, dat zij haar zoon zou aangezet hebben tot verraad, sprak zij: „Watde mogelijkheid betreft van zulk een misdrijf, doe ik een beroep op alle moeders”. Den 15den werd ook haar doodvonnis uitge sproken, zij hoorde het kalm aan en sliep, in de gevangenis teruggebracht, rustig in. Den volgenden morgen ten 11 ure besteeg zij een kar, die haar naar het schavot zou voeren. Het volk werd op- gehitst, opdat het haar zou beleedigen, doch dit geschiedde niet, het volgde de kar in diepe stilte en had blijkbaar mededoogen met de ongelukkige vrouw, wier verwrongen trekken getuigden van de diepe voren, waarmede de smart het eens zoo schoone gelaat had doorploegd. Ten 12 ure kwam men op het plein Lodewijk XV aan. Met haastige schreden besteeg zij het schavot. Zij knielde neder en sprak „O God verlicht mijn beulen en tref hen in het hartleeft wel, mijne kinderen voor eeuwig, ik ga tot uwen Vader”. Toen boog zij het hoofd en stierf, waardig, als eene Koningin. n» rjp - - Te Drontheim, 23,000 inwoners tellende, heeft men sedert een jaar in een schoolgebouw eene badkamer voor kinderen ingericht. Voors hands krijgt iedere leerling om de drie weken een bad. De uitslag is zoo gunstig, dat men besloten heeft, den kelder van een tweede school lokaal tot eene badkamer te vervormen. Men verwacht, dat binnen korten tijd ook te Christiania en te Stockholm badkamers aan de volksscholen verbonden zullen worden. Bolswardsche Courant I C- r d a iijtX S.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1