NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARO EN WWSSBA8SEI. De zege behaald! n LAMPE BELGE. d L No. 50 DONDERDAG 12 DECEMBER. BUITENLAND. B 1 N iN E N L A N D Mfl VOOR Uitgave van Hugo Suringar te Leeuwarden. f Allee n-v e r k o o p van de. e c h t e soort is Bolsward. Bij Kon. besluit is aan den Heer J. R. A. Donker eervol ontslag toegekend als Kapitein-Commandant bij de d.d. Schutterij alhier De Burgemeester van Bols ward, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat eerstdaags het UURWERK VAN DEN RAADHUISTOREN, wegens eene noodzakelijke herstelling, gedurende eenige dagen buiten dienst zal zijn gesteld. Zooveel mogelijk zal worden gezorgd, dat gedurende de herstelling, ’s voormid- dags 8 en 9 uur, s middags 12 en s na middags I uur, de tijd door het slagwerk wordt aangegeven. Bolsward, 11 December 1889. De Burgemeester voornoemd, P. PEEREBOOM. 9» ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. XX.XX XAAX” X XX XXXXXX^ i DONDERDAG 12 DECEMBER. ^XXXXXXXXX^XXXXXXXXX^ Van alle verbeterde. Branders is de echte <AMPE BELGE verre de beste en de een- 'Oudigste in het gebruik. Groote bezorgdheid koestert men in Duitsch- land voor eene nieuwe gelijktijdige werkstaking in de kolendistricten van Westfalen en van het Saar-gebied, nu door de ingevallen koude geheel Noord-Duitschland grooteren aanvoer van kolen behoeft. De onafhankelijke pers laat zich meeren- deels ongunstig over de mijnbezitters, die in strijd met de vroegere beloften, door een systematisch afwijzen van de arbeiders, die tijdens de werksta king als gedegeleerden hunner kameraden opge treden zijn, dezen broodeloos gemaakt hebben en hunne makkers verbitteren en nopen hun ter wille met eene nieuwe werkstaking te dreigen. Zaterdag wist men te Berlijn nog niet of he den een algemeene werkstaking in de West- faalsche steenkolenmijnen zal uitbreken. De be richten waren tegenstrijdig. Volgens sommige berichten heerscht er oneenigheid tusschen de mijnwerkers over de quaestie of al dan niet de strike thans moet uitbreken. In politieke kringen maakt men zich zeer be ducht over de gevolgen, die eene eventueele werkstaking van zoo grooten omvang hebben kan. Verscheidene leden van den Rijksdag van alle partijen bezoeken de bedreigde districten. In de Engelsche hoofdstad maakt men zich terecht ongerust omtrent hetgeen in het zuidelijk deel der stad zal gebeuren, als de werkstakende stokers der gasmaatschappij zich verzetteu tegen het aanwerven van vreemde werklieden. De gasmaatschappij heeft bedden en voorraden le vensmiddelen opgeslagen in hare fabriek ten be- öutAJtb vau buuvtnmtUH omen weer in het kleine formaat. Vier deeltjes, der met 24 prentjes naar Otto Eerelman. eeds is verschenen: „HOE LANGER HÓE IEVER.” Prijs 90 cts.met gekleurde prentjes ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, zijn en beter in staat hunnen dienst te vervullen, dan nu zij van koude soms dreigen te verkleu men. Ik doe daartoe een beroep op het goede hart van allen, die dit aangaat en verzoek vrién delijk aan de pers dit beroep in den breedst mo- gelijken kring te verspreiden.” In Franeker’s omstreken reist thans een agent van een onzer suikerfabrikanten. Bij con tract verbinden landgebruikers zich om eenige pondematen land met suikerbiet te beplanten. Reeds hebben vele landbouwers zich verbonden bij wijze van proef en gaat de agent nog steeds rond om meerdere contracten. De proef, een vorig jaar door een landbouwer in deze streek genomen, is zoo goed bevallen, dat hij op nieuw de suikerbietteelt in praktijk brengt en wel op grooter schaal. Het gunstige resultaat door hem verkregen heeft natuurlijk ook anderen aange- moedigd om deze hier vreemde cultuur te be proeven. Men zegt, dat de eerste proefnemer f200 zuiver per pondemaat heeft gemaakt. Als dat waar is en waar blijft, dan zal men hier binnen kort niets anders dan suikerbiet op de akkers zien. Men weet ook te vertellen, dat een fabri kant het plan heeft om te Franeker eene fabriek te stichten, zoodra hij over „zooveel” hectare land te beschikken zal hebben. Zoo’n fabriek zou een duizend paar handen werk verschaffen, dat zegt men ook. Mocht het waar zijn ’t Zou onzen arbeiders te pas komen. Dezer dagen waren te Valthermond, in Drente, een paar jongelieden in den echt ver- eenigd en moest deze heuchelijke gebeurtenis met de gebruikelijke Schiedammer worden be sproeid. Om niet alles in ééns te hebben, wer den den eersten avond enkel gehuwden genoo- digd en de tweede avond was bestemd voor pretmaken onder jongelui Den eersten avond nu liep alles in de beste orde af, doch op den tweeden ontstond langzamerhand oneenigheid on der de feestvierenden, waarin bruid en bruide gom ook werden betrokken en wel op zoo’n on aangename manier, dat beiden in het water te recht kwamen, waaruit zij met moeite werden gered. Hiermede was de pret afgeloopen. De grootste spiegelruit in Nederland kan men thans in de stad Groningen vinden. De firma Miele heeft in haar magazijn in de Heere- straat aldaar een spiegelruit doen plaatsen van 4,39 bij 4,09 meter. Er moesten bijzondere maat regelen worden genomen om dit glas door de tunnels van België, de viaducten van Nederland want de ruit is van Franschen oorsprong naar Gruno’s veste te brengen. De firma Bouvy te Dordrecht echter, is daarin volkomen geslaagd. De ruit werd Zaterdagmorgen zonder ongeluk ken geplaatst. Zondagmiddag is te Venloo brand ontstaan in de machine-loods der Staatsspoorwegen, ver oorzaakt door de vonken eener daar aanwezige locomotief. Ofschoon door spoedig aangebrachte hulp de vlammen weldra werden bedwongen, werd de loods evenwel aanzienlijk beschadigd. Toen Vrijdagavond de löjarige dochter van den heer J. v. N., te Tilburg, zich op den zolder van het speelgoedmagazijn bevond, om in het donker pakpapier te halen, had zij het ongeluk door een glazen vallicht, dat boven de trap was aangebracht, te storten. Zij viel beneden op de trapleuning, welke afbrak en waarvan een der balustrades in het lichaam drong. Onder vreese- lijke pijnen is bet meisje Zaterdag bezweken. Zekere X uit Den Helder doet van tijd tot tijd de reis HelderAmsterdam en terug in de derde klasse voor vijf cents. Sedert ook in Amsterdam de kaartjes worden geknipt vóór het betreden der perrons en men, bij gebrek aan plaatskaart, eene perronkaart moet vertoonen, wordt door de conducteurs in het geheel niet meer naar de kaartjes gevraagd zij zijn geknipt en moeten aan het station van bestemming worden afgegeven. Voorziet X zich dus van een perronkaart in Den Helder, dan rijdt hij daar op door tot Amsterdam en geeft bij het verlaten van het Centraal-station de per ronkaart uit den Helder af en omgekeerd. Bij al de drukte, die de aankomst van een trein ver oorzaakt, schijnt het niet gemakkelijk dit bedrog tegen te gaan. Bergum, 6 Dec. Met de zuivelfabriek te Drachten gaat ’t zóó goed, dat het waarlijk de veehouders in onze omstreken tot navolging mag aansporen. De Drachtster fabriek verwerkt te genwoordig iederen dag nog pl. in. 300 liter melk. Zij heelt, om die hoeveelheid bijeen te krijgen, daags 3 melkwagens aan ’t rijden, die in wijden omtrek de melk ophalen. Wanneer de boeren van Bergum genegen zijn ook hunne melk aan de Drachtster fabriek te leveren, komt de wa gen, die nu over Suameer, Oostermeer, ’t Wit veen enz. rijdt om vandaar de melk te halen, ook te Bergum. Daar de opbrengst meer bedraagt, dan dat ieder de melk voor zich verwerkt, is ’t wel wen- schelijk dat de veehouders in onze environs indien men langs coöperatieven weg niet zelf tot de oprichting eener zuivelfabriek kan komen dan toch zoo noodig, eene bijeenkomst houden om te beraadslagen, over het al of niet leveren der melk aan de Drachtster fabriek, en het voor en tegen daarvan Men verzekerde ons dat die fabriek nog al belangrijk meer voor hare melk besteedde dan die te Veenwouden en Oenkerk. Een eigen fabriek te Bergumerdam, voor den afvoer zoo gunstig gelegen, zou naar aller mea ning zeer wenschelijk zijn. W. K. B. Eene zeer merkwaardige zege is be haald. De Volksvertegenwoordiging van Nederland heeft het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1878 op het lager onderwijs, haar aangeboden door de Anti-revolutionaire regeering, met betrekkelijk groote meerderheid in de beide Kamers der Staten-Generaal aan genomen. De eer der zege komt voorzeker grootendeels aan Dr. Schaepman toe, wegens zijn diplomatiek beleid. De vrucht der zege zal den Roomsch- Katholieken waarschijnlijk ’t meest ten goede komen. De beteekenis er van is ongetwij feld zeer groot. Door altijd op hetzelfde aambeeld te slaan, heeft de leugen, dat de staats school godsdienstloos moet zijn en dus is, zooveel ingang gevonden, dat men in de Kamers kon spieken van en pleiten op „den toenemenden tegen zin der bevolking tegen de staats school”. Zij mag, na deze overwinning, nog blijven bestaan bij de gratie der te genpartij. De werkelijke eer der anti-revolu tionaire partij, waardoor zij aller ach ting verdiende, is verloren. Onder den schijn van den toestand te beheerschen, moet zij steeds reke ning houden met deeischen der Libera- L.25; gebonden 25 cts’. hooger. len, der Roomsch-Katholieken, ja, soms der Sociaal-democraten. Zij heeft hare onafhankelijkheid ingeboet, lag hare kracht in ligt hare zwakte in plooien en ke verdeeldheid. Zij heeft een val voor den Mammon gedaan nu geketend aan zijn kluister, doet ons leed om harentwil. In het kamp der liberalen is ver deeldheid gestookt, het vuur is aan- gewakkerd en onder den schijn van echt-liberaal te zijn, onder dankbetui ging van de tegenstanders voor zoo veel welwillendheid, is door een aan tal hunner dit ontwerp aangenomen, door bijna allen, om redenen van staatkundigen aard. Men ziet het droe vig schouwspel, dat er gestemd is vóór eene wet, die men in zich zelve af- en als zoodanig benoemd de Heer J. Albada Jelgersma, terwijl de Heer Th. H. v. 0. Meulen tot le Luitenant bevorderd werd en de Heer A. Vis, thans Korpoiaal, tot 2e Luitenant is aangesteld. Heden, 11 December, viert de heerC. A. DARDENNE ANKRINGA, predikant bij de Hervormde Gemeente ter dezer stede, den ge denkdag zijner vijfentwintigjarige evangeliebedie ning alhier. Van onderscheiden zijden ontving de jubilaris bewijzen van deelneming en toege negenheid. De kerkeraad maakte, als vertegen woordiger der gemeente zijne opwachting en de Voorzitter sprak den wensch uit, dat het hem moge gegeven zijn nog vele jaren met zegen werkzaam te zijn. De geheime politie had het, zegt het VI. Blad, Sinterklaasavond bijzonder druk. Vooral de woningen van den politiecommissaris Steenkamp en van het hoofd der gemeente werden scherp in het oog gehouden en ieder, die daar een pakje afgaf, werd nagegaan. Misschien vermoedde men dat de schandelijke aanslagen van het vorig jaar zouden herhaald worden. Men beweert zelfs, dat eene echte en welge meende Sinterklaasverrassing, bestemd vooreerst- genoemden heer, op droevige wijze mislukt is. Het pakje scheen n.l. gewantrouwd te worden, zoodat men het zoo schielijk mogelijk in een bij voorbaat gereed staanden emmer met water stopte. Natuurlijk zijn de onschuldige lekkernijen, die het bevatte, er toen helaas, niet op vooruit gegaan F. A. S. schrijft in het Dgbl. v. Z.-H. „In het vorig jaar was de gelegenheid voor Nederland zoo schoon mogelijfc, om zelf eene Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij ten be hoeve van Zuid-Afrika in het leven te roepen. Engelands concurrentie, rekening houdend met Neerland’s gewone en bekende 1an—g zaam heid heeft den knoop doorgehakt en de winsten alweer voor Nederland’s neus weggenomen. Indien Neder land thans met een stoomvaartplan om de Kaap ter markt kwam, dan zou zulks niet alleen be lachelijk, maar in werkelijkheid winstdoodend zijn. De thans bestaande twee Engelsche Stoombo'ot- Maatschappijen bezitten tesamen eene vloot van een en veertig zeewaardige en groote stoomschepen die volgens de eischen des tijds behoorlijk zijn ingericht, en tegen zulk eene vloot zou Nederland in concurrentie treden Bespottelijk En ge schiedde zulks, dan toch zou èn „Castle-” en „Unionlijn” zoodanig hunne tarieven bepalen, dat elke concurrentie bij de geboorte reeds een dood snik zou zijn. Iets zou echter kunnen gebeuren Indien de maatschappij „Nederland” en de „Rotterdamsche Lloyd” hunne booten óók heen en terug om de Kaap lieten loopen. Een plan, dat schrijver reeds vroeger aan de stoomvaart-maatschappij „Holland” te Amsterdam, in overweging gaf. Elke stoom vaart-maatschappij intusschen, die hare blikken naar Zuid-Afrika slaat, houde echter vooraf re kening met de noodzakelijke bepalingen omtrent de terugvrachten. Den len Januari 1890 wordt de betrekking van stationchef 5e klasse, op eene bezoldiging van f400 tot f500 ’sjaars, bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen opgeheven en worden de ambtenaren, welke in die betrekking werkzaam zijn, met ingang van dien datum be noemd tot stationchef 4e Klasse, op eene bezol diging van 1600 tot f700 ’sjaars, benevens vrije woning, vuur en licht welke emolumenten ook aan de betrekking van stationschef 5e klasse y waren verbonden. C Door deze regeling wordt een groot aantal Z stationchefs 4e tot 3e klasse en 3e tot 2e klasse A* bevorderd, waarmede eveneens verhooging van bezoldiging gepaard gaat. Ten stelligste kunnen wij verzekeren, dat de directeur-generaal van genoemde Maatschappij zich met de herziening der bezoldigingen van verschillende ambtenaren bezig houdt, en hij zooveel mogelijk wenscht tegemoet te komen aan de rechtmatige klachten, welke in den laatsten tijd onder het ambtenaarspersoneel ten opzichte hunner bezoldigingen zijn gerezen. Een geneesheer van den ouden stempel schrijft aan het Utr. Dgbl. „Vele menschen Ijjden in dit jaargetijde aan koude voeten. Dat is zeer nadeelig en kan tot t allerlei ongesteldheden aanleiding geven, terwijl het gebruik van stoven, die met brandende doof kolen zijn verwarmd, mede verre van on schadelijk is, vooral in zalen of vertrekken, waar veel menschen bijeen zijn. Het meest afdoend middel tegen koude voeten is het gebruik van vilten schoenen, en ik begrijp i niet, dat onze vaderlandsche nijverheid dezeniet 1 lang in de mode heeft gebrachtzij zou daar- mede zich zelf bevoordeelen en aan de mensch- heid een niet onbelangrijken dienst bewijzen. 1 Inmiddels beveel ik die allen personen aan, die 1 last hebben van koude voeten. 1 Ik kan mij in deze dagen vaak bedroeven 1 over onze agenten van politie en over de koet siers en conducteurs onzer tramwagens en vigi lantes. Wat hebben deze menschen in deze gure dagen niet geweldig veel te lijden van de barheid van het weder. Waarom hunne jassen niet, zooals een vijftig jaren geleden die van de diligence-koetsiers, met schapenvacht gevoerd en hun vilten laarzen en eene bonte muts gegeven. Dan zouden zij tegen de felste koude bestand keurt. In dezen tijd, zoo ongunstig voor het handhaven van beginselen, heeft een deel der liberale partij, het groote, echt Christelijke, waarlijk hu mane beginsel, waarop de Volksschool is gebouwd, verloochend. Van de be ginselvaste mannen, die hieraan niet hebben meegedaan, heet het, dat zij te dom, te bekrompen zijn, om de verhevenheid van dit standpunt te begrijpen. Zij zullen zich dien smaad gemakkelijk getroosten, overtuigd, dat zij der vrijheid van onderwijs geen stroobreed in den weg willen leggen, des begeerd subsidie willen geven, maar niet zonder voldoende waarbor gen voor goed en degelijk onderwijs en onder de verplichting om verant woording te doen van de wijze waarop het geld uit ’s rijks schatkist wordt besteed en nooit ten nadeele van het openbaar, voor allen toegankelijk on derwijs, dat op de Staatsschool wordt gegeven Wij achten deze wet een zege, geen zegen. Weleer haar isolement, nu haar gedwongen schikken, in hare innerlij- knie- *et anders dan bij en is M. Oosterbaan Comp. Dat >or BOLSWARD en OMSTREKEN. Zuid-Franknjk gaan. Don Carlos ging met zijne ministers en zijn militair huis in een groote gondel naar de Alagoas, om Dom Pedro te verwelkomen. De Keizer kwam den Koning tegemoet en drukte hem de hand. De beide vorsten lieten zich toen stadwaarts roeien. De Keizer en zijn geheele gezin waren gezond. Voor men naar het paleis ging, werd een bezoek gebracht aan de kerk waar de graven van de koningen en van Dom Pedro I, den eersten keizer van Brazilië zich bevinden. Bolswardscke Courant p Heli’ bxz

Bolswards Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1