NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OÏ.SWAR» JEN WWSmmi DNÜEfl HIT JUK DEB WET. a HET GEHEIM VAN EEN VÊBEB 1890. Negen en Twintigste Jaargang. No. 3. DONDERDAG 16 JANUARI. BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 16 JANUARI. VOOR DE UITGEVER. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Opmerkelijk is het, hoe de inzichten der volken en daardoor ook der regeeringen in den loop der tijden, afwisselen. Op het einde der vorige en in het begin dezer eeuw achtte men het een uitgemaakte zaak dat het kerkelijk onderwijs geoordeeld was, dat de regeering (de Staat) het kind in bescherming moest nemen tegen de kerkelijke leidslieden, die ieder op hun standpunt het kind moeten leeren, dat buiten hun kerk geen heil te vinden is. Men achtte, dat de Staat verplicht is te zorgen, dat de kinderen, althans bijv, tot hun 12de jaar, niet anders zouden leeren, dan dat alle menschen aan elkander gelijk zijn, dat er een hoofdgebod is, waarvan ieder moet doordrongen wezen, namelijk God lief te hebben boven alles en den naaste als zichzelven. Men meende, vooral in ons vader land, dat in elke Grondwet moest staan „Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aan houdende zorg der Regeering”. Eene eeuw is voorbijgegaan en nu treedt weer het kerkelijk onderwijs op den voorgrond met groote kracht. Nog staat wel de zinsnede in de grondwet, maar ze is van haar kracht grooten- deels beroofd, want hoewel voorloopig het kerke lijk onderwijs alleen nog maar gelijk gesteld heet met het staatsonderwijs, is het in werkelijkheid reeds grootelijks bevoordeeld en ligt het in der kerkelijken bepaalde plan, om zoodra mogelijk, den Staat de macht uit handen te nemen en het kerkelijk onderwijs te doen zegevieren. In beginsel is het doel reeds bereikt, de Staat heeft het kind weer den kerkelijken overgegeven en aanvankelijk zijn beschermende hand terug getrokken. Dit wat het zedelijke betreft. Ook in het stoffe lijke zijn de inzichten, maar nu juist in omge keerde rede, geheel gewijzigd. Nadat al meer en meer de denkbeelden van vrijheid en gelijkheid waren doorgedrongen, werden handel en nijverheid verlost van de, naar het heette, knellende banden en wilde men niet weten van bescherming door den Staat. De handel werd vrij in den ruimsten zin van het woord, door eigen krachtsinspanning moet men der mededinging (concurrentie) het hoofd bieden. Ieder moet weten hoe lang hij arbeiden wil en dit moet worden geregeld, door ijver, kracht en omstandigheden. De ouders hebben voor hun kinderen te zorgen en te weten of en waar en op welken leeftijd zij hen willen laten arbeiden. Het kind behoort den ouders, de Staat onthoude zich in alle deze opzichten. Neen, zegt van uw als De begrafenis van de Duitsche Keizerin Augusta heeft Zaterdag op de voorgeschreven wijze plaats gehad. Do hofpredikant dr. Kogel hield de lijkrede in de slotkapel. Langs den weg naar den Charlottenburger straatweg en de Sie- gesallée was een dichte menigte geschaard. Gekomen van de Brandenburgerpoort steeg de Keizer, die den stoet te voet was gevolgd, te paard en werd de begeleiding met uitzondering van twee eskadrons cavalerie, teruggezonden. De Keizer vergezelde den lijkwagen naar Charlotten burg en was alleen tegenwoordig bij de plaatsing van de lijkkist naast die van Keizer Willem I. nu de Staat, daartoe aangespoord allerlei zijden, gij, ouders, zorgt niet voor kinderen zooals het behoort, gij gebruikt ze voorwerpen, waarmee geld is te verdienen, gij voedt hen niet eenmaal in voldoende mate, zoodat zij het onderwijs in de school niet met vrucht kunnen bijwonen, de fabrikant maakt mis bruik van hen en laat hen arbeiden veel te langen tijd, voor veel te karig loon, op veel te jongen leeftijd. Wat de vrijheid van handel, die den plicht tot mededinging insluit, betreft, groote rijken kunnen die niet volhouden, het kleine Nederland aller minst. Dat voelt menige fabrikant en de land bouwer bovenal. Door de zich steeds volmakende en uitbreidende middelen van vervoer komen vooral granen en andere voedingsstoffen in grooten over vloed ook ons land overstroomen, daardoor echter dalen de prijzen van rogge, tarwe enz. in onrust barende mate en de boer verklaart zich, hier en daar, onmachtig, om daaraan het hoofd te bieden hij vraagt dus bescherming van den Staat. In dit opzicht is de regeering nog niet aan stonds genegen, om zijn beschermende hand uit te strekken over een enkelen stand, omdat hij vreest, door de zorg voor eenige duizenden, millioenen te zullen benadeelen, daar de prijzen der eerste voedingsmiddelen dan in onrustbarende mate zullen moeten rijzen Doch wat het eerste betreft, vestigt zich al meer en meer de over tuiging, dat de Staat de kinderen tegenover de ouders in bescherming moet nemen. Zeer vele menschlievende medeburgers ontlasten tal van ouders reeds van de zorg voor het middageten en verschaffen dit gedurende de wintermaanden aan de schoolgaande kinderen, anderen hebben de zorg voor het schoeisel ook reeds op zich genomen, n iettj belet, dat men ook de aandacht op de kleeding gaat vestigen. De drang wordt steeds grooter, dat plaatselijke besturen, dat de landsregeering, dit alles als hun plicht zullen gaan erkennen, dat het bij de wet zal worden geregeld. Op het gebied der wetgeving op den arbeid zijn reeds eenige schreden gezet. De leeftijd waarop kinderen in dienst mogen worden ge nomen is bepaald, de werktijd van meisjes en vrouwen in fabrieken is sinds den aanvang van dit jaar beperkt en geregeld, er is een streven, om de werkuren voor alle werklieden bij de wet te gaan vaststellen. Ik zal de laatste zijn, om de noodzakelijkheid van deze wetsbepalingen ganschelijk te loochenen, al zou ik aan de in- en uitvoering van sommige niet gaarne de hand leenen, maar ik meen mij gerechtigd te achten om uit te spreken, dat ik het een droevig verschijnsel acht, dat de begin selen van Jezus’ heerlijken godsdienst na zooveel eeuwen, nog zoo weinig doorgedrongen zijn, want dat is ten slotte het feit, dat op onrustba rende wijze aan het licht treedt. Men acht het niet geraden te staan in de vrij heid waarmede Christus ons heeft vrij gemaakt, wij moeten weer ons gaan buigen onder het juk der dienstbaarheid van de wet. De vrijheid bestaat vaak alleen voor „de leus”. In den mond heeft ieder haar, in de daad zijn de meesten voor haar niet rijp. De ouders vooral, en dat is een veeg teeken, bukken zich willig of laten zich misleiden. De macht der kerkelijken neemt hand over hand toede zorg voor den naaste moet telkens weer bij de wet geregeld worden, omdat de liefde ontbreekt. De wet voert heerschappij in Kerk en Staat, misschien landen wij nog eenmaal aan in den Kerkelijken Staat, immers nog immer het ideaal onzer Roomsch-Katholieke medechristenen. Ik geloof dat Jezus, die eenmaal weende over het zondige, kerkelijke Jerusalem, ook nu zijn tranen niet zou kunnen bedwingen, als hij het oog vestigde op het zondig, kerkelijk Nederland en tot de kinderkens zou roepenKomt tot Mij. M. E. van der MEULEN. Als preillie-boekwerk voor het GGrstö kWcirtclcll in 1890 kunnen wij thans onzen lezers aanbieden een oorspronkelijken Roman getiteld Schrijfster van „Tweeërlei Kruis”. RV* Men leze s. v. p. achterstaande aankondiging en verzuime vooral niet het biljet aan ons Bureau, met bijvoeging van 40 centen, op tijd in te leveren. Het paard „Mammouth uit den circus Carré, dat wat zeldzaam geschied, reeds van een beenbreuk genas, heeft Zaterdagavond weder zijn been gebroken bij het springen over hindernis sen. Het fraaie dier kwam met stijf been op zijn jongen meester, Maxmilliaan Carré, toeloo- peo, die hem naar den stal geleidde. In eene Zuid-Bevelandsche gemeente heeft zich deze week eene eigenaardige kwestie voor gedaan op accijnsgebied, zegt de Midd. Ct. Iemand had aangifte gedaan bij den rijksont- vanger voor het slachten van een stuk rund vee, tengevolge waarvan de betrokken ambtenaren zich van hunne taak kweten om de verificatie te verrichten. Hangende het onderzoek komen zij tot het besluit om het stuk vee te benaderen, wijl het naar hun oordeel te ver beneden de waarde was aangegeven. Zij geven hiervan kennis aan belanghebbenden bij de zaak, met bericht dat het bedrag der aangifte enz. bij hen kan worden ontvangen en nemen maatregelen voor het ver plaatsen van het rund naar den stal van een onzijdig persoon. Nadat laatstgenoemde werk zaamheid in goede orde was afgeloopen en de ambtenaren zich hadden verwijderd, neemt de aangever de vrijheid het rund van genoemden stal terug te brengen naar de plaats van slach ting en zich derhalve niet te gedragen naar de mededeeling der ambtenaren. Deze, van de han deling verwittigd, hebben de justitie met het ge beurde in kennis gesteld. Door den hoer Dijkstra, eigenaar van een confectiemagazijn te Haarlem, zijn aan een der hoofden van een kostelooze school een achttal pakjes ter hand gesteld, tot uitreiking aan die leerlingen, welke ze het meeste noodig hadden- Aan de boerderij van de Rijkslandbouw school te Wageningen kwam Zaterdag j.l. een drachtige zeug en een jonge beer van het Tom worthras aan. De kleur van deze varkens is rood en in tegenstelling van andere Engelsche varkens- rassen hebben zij een vrij langen kop, ook zijn ze minder ineengedrongen van lichaam. Varkens houders, die wat op hebben met een lang ras, vinden hier van hun gading. Te Kampen is proces-verbaal van bekcu ring opgemaakt tegen den heer M„ predikant der Luthersche gemeente aldaar, wegens weige ring om de biljetten der volkstelling in te vullen. In een artikel van De Wekker, weekblad voor het onderwijs, wordt hulde gebracht aan de groote verdiensten van den heer A. Moens, die door een ernstige oogziekte genoopt is zijn ont slag te nemen als inspecteur van het lager on derwijs. Het weekblad noemt dit terecht een groot ver lies voor ons onderwjjs en vraagt dan „Zullen wij den heer Moens zien heengaan zonder dat hem een bewijs gegeven wordt van hulde aan zijne groote werkzaamheid en aan zijn edel streven voor ons volksonderwijs Dat zullen de onderwijzers en de hoogschatters van onderwijs, in het bijzonder in zijn inspec toraat, niet willendoch ook velen buitèn dien kring zullen daartoe we willen medewerken. De redactie noodigt ieder uit, die aan dit denk beeld instemming hecht, dit per briefkaart aan haar te berichten. De verdere regeling dier zaak en de wijze van uitvoering zal aan een comité worden opgedragen. De Witte Sociëteit te ’s-Gravenhage heeft eene leening uitgeschreven, groot f 250,000, ter aflossing eener oude leening en tot aankoop van een aangrenzend huis op het plein. Daarvoor nu is ingeschreven voor een bedrag van honderd een milliard, driehonderd drie-en vijftig millioen, zes en-negentig duizend gulden. Jammer, dat de Haagsche bladen alleen het het cijfer mededeelen en niet tevens den koers, waarvoor ingeschreven is. Men zou dan kunnen zien of voor die milliarden uit ernst of kortswijl is geteekend. Daar in ieder geval de toekenning slechts pondspondsgewijze zal geschieden en er niet meer dan twee en een halve ton wordt ge vraagd, bestaat er geen kans, dat de milliarden zullen gestort behoeven te worden. De Arnh. Ct. schrijft Van den aanvang af hebben wij op de breede schaduwzijde gewezen van de wet, waarbij de arbeid gereglementeerd werd. Wordt bescherming verleend aan enkele categorieën van werklieden, die intusschen weinig met de bescherming zijn gediend het voorbeeld der meisjes in de vlas- spinnerij te Groningen bewijst dit ook voor anderen werkt de wet eer nadeelig dan heilzaam. Zoo wordt nu uit Breda geschreven, dat daar bij industrieelen het voornemen bestaat om, ten einde geen last te hebben van de nieuwe bepa lingen, werklieden beneden zestien jaren te ont slaan. Dat zulk een maatregel de huishoudens zeer zou schaden, wijl deze de verdiensten van die jeugdige krachten zouden missen, behoeft wel geen betoogterwijl het ledigigloopen voor de betrok ken personen zelven zeker nadeelig op hun ze- deiijke ontwikkeling moet werken. Het is daarom te hopen dat geen enkele in dustrieel te dezer stede tot dien maatregel zal overgaan, daar een vrije tijd van 7 uren des avonds af reeda voor menig jeugdig persoon zeer gevaar lijk is te achten, te meer wijl de wet, alles re- glementeerende, ook naaischolen en modistenwin- kels onder hare strafbepalingen regelt. En men weet uit ondervinding, helaas, dat het straatslenteren zeer nadeelig werkt, niet alleen voor de jongens, maar zeker ook voor de meisjes. Als een merkwaardigheid deelt men aan de Avondpost mede, dat in de maand November jl. één, en in de maand December 11. geen enkel sterfgeval in de militaire hospitalen van ons leger is vóórgekomen. Vijftien kapiteins en eerste luitenants bij het regiment schutterij te Rotterdam hebben zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken ge wend met een adres, mededeelende dat sedert tal van jaren de verstandhouding tusschen den ko lonel van genoemd regiment en het meerendeel der daarbij dienende subalterne officieren steeds slechter wordt en weinig bevorderlijk is voorde belangen van den dienst, en verzoekende daarin op de eene of andere wijze te voorzien. De bezwaren van adressanten betreffen voor namelijk de wijze, waarop de examens en de be noemingen voor de hoogere officiersrangen plaats vinden. Een volksteller te Rotterdam heeft aantee- kening gehoulen van de invulling van vraag 8 tot welk kerkgenootschap behoort gij Hij heeft daarop 22 verschillende antwoorden ontvangen. Uit Groningen meldt men aan de Mss. Ct. Woensdagavond is de Machinale Vlasspinnerij alhier gesloten, zoodat thans niemand meer op de fabriek werkzaam is. De gehuwden, die niet aan de werkstaking hebben deelgenomen, ontvangen voorloopig de helft van hun wekelijksch loon. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft F. W. wegens brandstichting in de meelfabriek al daar veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Te Oldeboorn is een 86-jarig grijsaard naar het graf gebracht, waarbij het lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochters. In het geheel be vonden zich in den lijkstoet zestig kinderen en kleinkinderen, ongerekend de schoonzoons en schoondochters. De oudste dezer breede kinderschaar was 58, de jongste 25 jaar. De overledene was tweemaal gehuwd geweest en had in het geheel 20 kin deren gehad. Den 12 Januari, was het 83 jaar geleden dat een gedeelte van de stad Leiden door het springen van een kruitschip werd vernield. Van hen, die toen onder de puinhopen geraak ten, maar gelukkig gered werden, is thans nie mand meer in leven, ook niet van hen, die toen nog slechts kinderen waren. De laatste is onlangs overleden. Een gerucht, waarvoor nog volstrekt geen grond moet bestaan, wil, dat de Keizer van Oos tenrijk, het regeeren moede, afstand zal doen. Het heette, dat Bismarck’s politiek, die thans weder meer geneigd zou zijn, om Rusland con- cessiën te doen, niet vreemd was aan den wensch van Frans Jozef om zijn kroon over te dragen. De Pester Lloyd zegt, naar aanleiding van deze sprookjes „Er is geene verkoeling tusschen Weenen en Berlijn, veel minder eene verzwakking van het bondgenootschap ontstaan. Als de laatste Rus sische nota werkelijk eene poging is om de vast heid van dat verbond op den proef te stellen, dan kunnen wij slechts wenschen, dat die poging spoedig wordt voortgezet. Hoe eer dit geschiedt, des te eer zal men zich te Petersburg overtui gen, dat het verbond iedere proef doorstaat en dat de hoop, het ook slechts een oogenblik aan het wankelen te brengen, op zand is gebouwd. Den Europeeschen vrede kan zulk eene onder vinding niet anders dan voordeelig zijn. Zoo Rus land met zijne uitbreidingsplannen niet sterker voor den dag durfde komen, omdat met mathe matische zekerheid kon worden berekend, dat zij schipbreuk zouden lijden op het drievoudig ver bond, dan moet ’t het behoud van den vrede bevorderen, indien men opnieuw de overtuiging ontvangt, dat het verbreken van dien dam nog altijd tot de onmogelijkheden behoort.” De Russische begrooting voor 1890 is open baar gemaakt. Zij heeft een batig saldo van 1 millioen. Er is de opmerking bijgevoegd, dat deze begrooting, overeenkomstig des Keizers be schikking, zonder verhooging van belasting en zonder vermeerderde lasten voor de bevolking opgesteld, opnieuw het onverandelijk besluit des Keizers openbaart, steeds voor het behoud van een voor Rusland eervollen vrede te ijveren, op dat alle, voor de productieve krachten en de vermeerdering van de welvaart des volks door den Keizer aangewezen plannen onbelemmerd uitgevoerd kunnen worden. Ter stichting van een hospitaal voor her stellende zieken te Londen is, naar onlangs ge meld is, door een onbekende 100,000 pd. st. aan de gemeente Londen geschonken. Men giste, dat de hertog van Wellington de gever was. Thans blijkt de heer Peter Reid, een van de meest populaire kooplieden der Londensche City, de milde schenker van deze vorstelijke gift geweest te zijn. Het onbrandbaar maken van tooneeldeco- ratiën is ook maar betrekkelijk. In het „Théater de la Bourse” te Brussel waren al de decora- tiën van het stuk, dat er gespeeld werd, „on brandbaar” gemaakt, en toch is in de puinhoo- pen van den schouwburg niets er van terug te vinden. Bolswardsche Courant DOOR

Bolswards Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1