Uit de Raadzaal. Verkooping 3. De Huizinge daarnaast, in huur bij K. Kramer c. s., bod f 1221. 6. Twee perc. Bouwterrein achter de Slagerij bovengenoemd, bod f 309 en f 204. VERKIEZINGEN. BOLSWARD. 1. De Huizinge, bij de Sneekerstraat, waarin SLAGERIJ, huur bij S. H, van der Werf, bod f 3245. 5. DE WONING aldaar, in huur bij P. de Boer, bod f 250. Officieele Advertentie. BURGERLIJKE STAND. ^ADVERTENTIE^ Noteering van C. RINSE. BEKENDMAKING. 2. DE HUIZINGE, aldaar, waarin BAKKERIJ, in huur bij S. van der Pan, bod f 2168. 4=_ IDe Woning aan het Oordje, in huur bij J. Pietersma, bod f 399. Bolsward. Met het oog op de vele patiënten a fAanvoer 296 kilo. conflict denken. hsv in 2 uur Leeu- 4 2 6 o 0 In de 2e helft der Maand De cember zijn bij het Hoofdbestuur der Posterijen als onbekend inge komen de navolgende brieven F. BRUINSMA, Oudega. Wed. VERWIEL, Waalwijk. Van Tjerkwerd: J. L. BERGSMA, Oudenbosch. AMSTERDAM, 13 Jan. 1890. Itaapolie per 100 Kg. Vliegend 38 a 37. 1° Mei 35%. Ilijnolie per 100 Kg. Vliegend 22% a l0 Febr 22% a a 1° MaartMei 223% 1°' JuniAug 23. Raapkoeken per 1000 Kg. f60 a 90. Ijïinkoekeu per 100 Kg. f8% a 12. 5 5 5 4 4 1890. 83%6 74% 75% 63% 1035/a 102% 1007s 102% 93% 68% 17% 93% 95% 18% 16% 86% Nederland. Oostenrijk. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Mexico. Peru. Amerika. _Zoo nagenoeg zong Witmarsum Zondagavond j. I. nam onze algemeen geliefde Predikant, ds. Begeman, van zijne gemeente en medeburgers met een ernstig boeiend woord afscheid, daar ZEd. heden naar zijne nieuwe standplaats Paramaribo vertrekt. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellenden, welke allen van harte hem en de zijnen het beste toewenschten. Oosterwolde, 13 Jan. Zaterdagmiddag ver toonde zich boven in het achterhuis der woning van den arbeider J. H. een bunzing. H. ging naar boven en nadat hij het dier een doodsteek had gegeven en weer naar beneden zou gaan, had hij het ongeiak van de balken te vallen. De man bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen deze werd verleend door den heer Buwalda arts alhier welke constateerde dat een ribbe gebroken en een andere zwaar gekneusd was. In het afgeloopen jaar zijn ongeveer drie duizend vreemdelingen weder over onze grenzen gezet, die geen voldoende middel van bestaan konden aanwijzen. Ondergeteekenden betuigen hun har- telijken dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. A. BANNING. M. I). BANNING—Essers. Kraamvisites worden afgewacht bij voor keur Donderdag en Vrijdag 23 en 24 Januari van* 24 uur. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Bolsward, Gelet op de artt. 1 en 7 der Kieswet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) zooals die zijn ge wijzigd bij art. VII van de Additioneele bepa lingen der Grondwet, vastgesteld den 6 November 1887 (Staatsblad no. 193). Noodigt de mannelijke inwoners dezer Ge meente uit lo. die in andere gemeenten over het laatst ver- loopen dienstjaar in de personeele belasting naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, lift. A en B, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op ver mindering tot een derde of twee derde gedeelten dier belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, tot een bedrag van ten minste tien gulden, zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten, vóór den 13 Februari te doen blijken 2o. die op grond van art. 1, sub C, of krach tens het 4de lid van art. 7 der Kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan mede vóór den 13 Februari 1S9O aangifte te doen, vol gens het daarvoor vastgesteld, ter Secretarie ver krijgbaar, model, met overlegging der bewijsstuk ken waartoe in het geval van het 4de lid van artikel 7 moeten behooren het aanslag-biljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de be scheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Bolsward, den 15 Januari 1890. De Voorzitter voornoemd, P. PEEREBOOM. Toen het bekend was geworden op welke wijze de volkstelling ditmaal geschieden zou, hebben we reeds gezegd, dat we ons hart vast hielden voor het resultaat. De Haagsche corres pondent der Zutph. Ct. die zegt van nabij be kend te zijn met de invulling der kaarten, ver klaart alle geloof aan de goede uitkomsten te hebben verloren. Hij stelt zich van de zoo kost bare en omslachtige volkstelling weinig voor en het zou hem zelfs niet verwonderen, als men na vee] getob eindelijk moest besluiten, de resul taten slechts gedeeltelijk te publiceeren. Amst. Ct. Te Delft is een telling-biljet ontvangen in gevuld o. a. Welk ambt bekleedt hij? „Colporteur; even- gelisch krankenbezoekerMiddernachtzending." Hoeveel personen zijn onder hem werkzaam „Onnoemelijk11 Bezit hij krachtswerktuigen „Vuisten, stem organen en ’t zwaard des geestes.11 In welke betrekking is hij werkzaam „Offi cier.11 In wiens dienst „Generaal Booth." Waar is zijn werkelijke woonplaats „Inden Hemelhier vreemdeling.” De man behoort te Amsterdam (wij zouden zeggen op Meeren berg) te huis. Voor lieden, die zich tot nog toe in ’t zweet moesten werken, als zij een verjaarvers of zoo iets hadden te maken, schijnt een beter tijd aan te breken. Zij moeten eenvoudig planteters, ve getariërs worden, afzien van vleesch eten. We maken dat op uit het ontzaglijk aantal gedichten, waar de leden van het „planteters- congres” te Keulen hun hart lucht in gaven. Hoe fraai dat ging bewijst onze uiteraard zwakke en ’t oorspronkelijke van ver niet waardige vertaling van enkele dier dichten „Eens at ik vleeschik at het graag, Ik schaam mij het te zeggen 'k at het veel, Totdat het licht mij opging in de maag En nu is plantenkost mijn deel. Of ’t avond zij of morgen wordt, Ik eet maar gort.” Een ander verzekert „Toen ’k nog van spek en kortvleesch leefde, Was ’k als een spichtig riet, dat beefde, Maar sinds ik ging naar ’t groentenhuis, Barstte ik van dikte door mijn buis. o Vrienden, ziet mij en wilt hooren, Dat komt van groenten en van koren, Of gij ’t gelooft of niet ’t is waar Tien cent’naars ooft eet ik per jaar”. En een dichter, die een krans van groenten en wortelenlof verdient, zong „Wat ware ’t leven zonder koren Een prikkelende lijdensdoren, Daarom treff’ ieder ’s Heeren toren, Die dieren opeet, dien een horen Den kop mag sieren schoon van voren, Die kalv’ren, varkens, schapen, ossen Te vroeg van ’t leven wil verlossen, Die maakt op haas en vogel jacht, Kortom al wat hij lust maar slacht Zoodanig mensch zij diep veracht Wie durft nu nog vleesch eten Excelsior. Werkel. Schuld Papier Mei|Nov. 5 Zilver Jan.|Juli 5 Buitenl. 1853 84 3 1798 1816 1864 1875 Poti-Tiflis. Nicolaas Spoor Perp. Buitenl. Geconvert. 1876 Geconvert. 1870 Geregistr. Denver Rio Shares Louis. Nashville AMSTERDAM, 15 Jan. 2, De eerste raadszitting dezes jaars, werd geopend met eene improvisatie van den Voorzitter, die daarin opmerkte niet te kunnen nalaten zijne beste wenschen te uiten voor de leden van den raad en voor de gemeente. Met dankbaarheid kon hij op het afgeloopen jaar terugzien. De 40-jarige regeering van onzen geliefden Koning heeft men, boven ieders verwachting, feestelijk mogen vieren; in deze gemeente is door energie van eenigen en door eendrachtige samenwerking van velen een tentoonstelling georganiseerd, die slaagde; de eerste inrichting voor vakonderwijs werd geopend, bovendien zijn de geringe lasten voor het instandhouden der gemeentelijke huis houding, de goede harmonie eu de liefdadigheids- zin alhier, zaken die men hoog dient te waar- deeren, terwijl hij wenschte dat het jaar 1890 voor ons Vaderland en deze Gemeente oen geze gend jaar moge zijn. Ingekomen waren a. Een resolutie van gedeputeerde staten, waarbij zij kennis geven, dat bij koninklijk be sluit is goedgekeurd de verhooging der jaarwedde van den Gemeenteontvanger. b. Missives van de heeren R. F. Feenstra, T. v. d. Weij, H. J v. d. Oever, P. J. Fennema en J. Boldingh Gz. waarbij zij verklaren de be noeming aan te nemen, respectivelük als Gasth.- voogd, Weeshuisvoogd, voogd van het Alg. Stads armenhuis, bestuurder der Stadsspaarkas en lid der plaatselijke commissie van Schooltoezicht. c. Van Gedeputeerde staten een resolutie, mel dende dat de verordening op het heffen van schoolgeld bij koninklijk besluit is goedgekeurd. Deze resolution en missives werden als kennis geving aangenomen. d. Een adres van de Dir. der Ijsclub Bolsward, waarin zij uiteenzet, dat zij bij nader inzien be greep, dat zij het plan om „Het Streng” te doen afgraven moet opgeven, omdat hierdoor toch niet een baan werd verkregen gelijk men die inden tegenwoordigen tijd verlangt, zij zien alleen heil in het bedijken en onderwater zetten van een stuk land. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen. e-: Een adres van de heeren Propstra, Wes- terbaan en Nauta, die 3 perceelen land buiten de Sneekerpoort hebben gehuurd, die in eigen dom aan de Stad behooren. Zij verzoeken de toestemming om die landen te mogen bedijken, om ze ’s winters van 1 Nov. tot 1 Maart op een zeker peil onder water te zetten, om zoodoende een flinke en veilige ijsbaan te verkrijgen. Dit adres wordt ter visie gelegd, om het met advies van het dagelijksch bestuur in een vol gende vergadering te behandelen. f. Zes adressen, allen éénsluidend, waarin be langhebbenden en belangstellenden den raad ver zoeken, het initiatief te nemen, om de brug over de Tjerkwerderzijl te doen vervallen, gelijk in een adres van de vereeniging „Schuttevaer” is aangegeven. Dit adres is gesteld bij de overige stukken, op deze zaak betrekking hebbende, om daarop te zijner tijd te letten. g. Een missive van de plaatselijke commissie van Schooltoezicht, waarbij zij het wenschelijk achten, dat de raad een commissie van 3 dames benoemt, die belast zijn met het toezicht op het onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken. Burgemeester en wethouders beamen het wen- schelijke van deze raadgeving, en stellen den raad voor, in dien zin een besluit te nemen. De Notaris BRUINSMA zal, Zaterdag 25 January, ’s avonds 7 uur, in ,,’t Bont Paard” finaal verkoopen: Bezichtiging op den verkoopdag van 24 uur. die Heeren Doctoren tegenwoordig hebben te be zoeken, raden wij ieder die geneeskundige hulp noodig heeft aan, zooveel mogelijk ’s morgens vóór 9 uur daarvan kennis te geven. Hiermede zal men ongetwijfeld Heeren Doctoren verplichten en is men tevens verzekerd spoedig geholpen te worden. f Ds. T. D. Prins te Wons, is alhier bij de Doleerende Gemeente beroepen. Bolsward. Zondag j. 1. namiddags sprak de heer Dr. Vitus Bruinsma van warden in de zaal van de Sociëteit „de Doele” alhier, over de Arbeidersbeweging in verband met algemeen kiesrecht. Ruim 200 belangstel lenden en nieuwsgierigen offerden de laag ge stelde entrée van 10 ct. en luisterden aandachtig naar het gesprokene. De beperkte ruimte ver hindert ons hierover in bijzonderheden te treden. Wij vermelden alleen nog, dat er van de gele genheid tot debat geen gebruik werd gemaakt, en dat na het einde der rede, eenigen eene lijst toe kenden zoodat er kans bestaat, dat ook hier eene afdeeling van den Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht wordt opgericht. t De Loting voor de Nat. Militie zal dit jaar plaats hebben op Dinsdag 25 Februari e. k. ’s morgens ten 10’4 uur. T Heden, 15 Januari den dag waarop G. PISO post- en telegraafbode zijn 25-jarige dienstvervul ling herdenkt, was de bestellerskamer aan het postkantoor feestelijk met vlaggen en groen ver sierd. Na de ochtenddiensten kwam daar het geheele personeel van het post- en telegraafkan toor bijeen. In het lokaal waren tal van ge schenken geplaatst, welke den jubilaris met har telijke toespraken werden aangeboden, door den Directeur, de beambten, de bestellers en door een aanzienlijk getal ingezetenen diemede een blijk van waardeering wilden geven aan den algemeen geliefden bode. Daarna bracht Piso den dag door in het midden der zijnen als een ware feest dag, terwijl hem nog van onderscheiden zijden blijken van belangstelling werden gegeven. „Friso” schrijft het volgende over bovenstaande Bolsward, Januari 1890. Hij loopt met vlugge schreden Zijn stadswijk in het rond Hij kijkt maar half de adressen En raadt den naam terstond En of de zon hem roost en braadt, Of dat hij door de modder baadt, Hij vult zijn tasch en gaat en komt, En brengt haar leeg weerom. Zoo nagenoeg zong Van Zeggelen van zijn Brievenbesteller”. Dat aardige versje kwam ons onwillekeurig te binnen bij het feit, dat het op den datum waarop dit nummer van „Friso” verschijnt, 25 jaar geleden zal zijn, dat Gerrit Piso als besteller bij den telegraafdienst werd aange steld. En toen met 1 Januari 1877, post- en telegraafdienst in onze stad vereenigd werden, werd hij tevens brievenbesteller bij dien ver- eenigden dienst. En zeker, wie Piso voor 25 jaar zag loopen en nu, hij zal met ons erkennen, dat het nog altijd dezelfde vlugge, opgewekte, vroo- lijke Gerrit is. Of hij „maar half” de adressen kijkt? Ja, in dien zin, dat hij met één enkelen oogopslag den geadresseerde weetwant niemand Jeide nu uit dat „half kijken” een zekere non chalance of achteloosheid bij hem af. Dat was ook de bedoeling van Van Zeggelen niet. Ver keerd bestellen en dat zou ’t gevolg van achteloosheid zijn geen sprake daarvan bij Piso hoor; ’t zou een nagel aan zijn doodkist wezen. En als hij op zijn beurt de „buitenbe stelling” heeft, dat wil zeggen, als hij door de modder moet baden, ontmoet hem waar ge wilt, altijd even opgewekt. Dat kunnen de bewoners der omliggende gehuchten getuigen. Ja zeker, een brievenbesteller is een man van gewicht, is veel waard, maar een vlugge, levendige, vroolijke brievenbestellerstel je een donkeren, mistigen morgen voor, zooals we die in den laatsten tijd, in overvloed kennen. De meid is op, de deur heeft ze ontsloten, ’t is tijd ja om op te staan, maar ’t is alles nog zoo donker, zoo somber, zoo enfin je zorgt er uit. Daar gaat je voordeur open en helder en levendig klinkt het „asjeblieft 1” ’t Is de brieven besteller. Is de meid vlug bij de hand, of toe vallig aan de deur, dan hoor je nog„goed geslapen, oude?” „Ja Piso, jou ook? „Best hoor, goeden morgen En Piso haast zich weer verder. Zie, wanneer zoo’n vroolijk praatje ’t eerste is wat je in den morgen opvangt, dan moet je toch wel een Robertus Nurks of van zijn familie zijn om nog met het verkeerde been van 't bed te kunnen stappen. Zoo’n praatje noodigt je meteen uit om direct op te staan en je bent blij, dat je maar geen bus aan je deur hebt. Maar als je nu datzelfde „asjeblieft11, of alleen maar „een brief11 grommend en brommend hoort aankondigen en ’t eerste idéé dat je bij ’t ontwaken ontvangt, dat van een mopperaar is, och lieve menschen, dan wordt de mistende mist nog veel mistiger en met een„hè kerel, had ik maar een bus aan mijn deur11 trek je de dekens nog eens over je heen. Neen hoor! leve de vroolijke, hupsche brieven besteller. Vijf-en-twintig jaar heeft Piso zijn betrekking thans met lust, met ijver, met vroo lijke opgewektheid en met uiterste nauwgezet heid vervuld. Bolward‘s burgerij stelle er prijs opLang zij het den braven besteller nog ge gund, ons onze aangename en ook minder aangename tydingen te brengen, lang leve GERRIT PISO! Wordt besloten deze missive ter visie te depo- neéren om er, zoo noodig op terug te komen. De heer Eisma wenscht te verklaren, dat hij niet verwacht had, dat om deze zaak zoo veel water vuil gemaakt zou worden. Hij heeft den vorigen keer wel geadviseerd om op grond van billijkheid eene som minder dan f 50 te stellen, maar aan de stemming heeft hij geen deel ge nomen. Ook in de vergadering van kerkvoogden en notabelen is hij niet geweest, maar hij had niet verwacht, dat de raad voor zooveel gewich tige zaken zou geplaatst worden. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders omtrent de herverpachting der gemeentereiniging. Burgemeester en wethouders deelen mede dat door den tegenwoordigen pachter, de heer IJ. Brouwers van Franeker. het hoogste bod is ge daan namelijk f 1608 per jaar plus f 150 voor de woning. Het dagelijksch bestuur adviseert deze pacht nu te gunnen, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Hierna hadden nog eenige benoemingen plaats. Vooreerst een Bestuurder der Stadswerkin richting, in de plaats van den heer J. E. Nauta, die zijne benoeming niet heeft aangenomen. De aanbeveling bestaat uit de heeren K. H. de Vries en H. T. de Boer. Nadat door den Voorzitter voor deze benoe ming urgentie verkregen is, wordt de heer de Vries met 9 stemmen benoemd. De heer de Boer bekwam 2 stemmen. Daarop werd een voogd benoemd van het algemeen Stadsarmenhuis. De aanbeveling be staat uit de heeren B. Bölger en H. Veen Pz. Bij de eerste stemming bekwamen de heeren Veen en Bölger elk 4 stemmen, de heeren G. Treffers en J. Kramer ieder één stem, terwijl een briefje blanco was. Bij de tweede vrije stemming bekwam de heer Veen 5, de heer Bölger 4, de heer J. Kramer 1 stem en een briefje was blanco. Bij de herstemming tusschen de heeren Veen en Bölger, werd de eerste benoemd met 6 stem men, de heer Bölger bekwam 5 stemmen. Door den Voorzitter werden nog volgens roos ter de commissiën benoemd, die de rekeningen der gestichten moeten opnemen. Hiertoe wer den benoemd a. voor het Gasthuis: de heeren P. J. de Boer, Oosterbaan en Jelgersma. b. voor het Weeshuis: de heeren Eerdmans, IJ. T. de Boer en Eisma. c. voor het Armenhuis: de heeren Vos, van Ringh en v. d. Weij. Evenzoo werden volgens rooster de leden voor de stembureaux benoemd en wel a. Voor verkiezingen 2e kamer: de heeren Cremer en P. J. de Boer. b. Voor de provinciale staten: de heeren Feenstra en Eisma. c. Voor den Gemeenteraad: de heeren Van Ringh en Jelgersma. Sluiting der vergadering door den Voorzitter. BOLSWARD, van 7 tot en met 14 Januari. Geboren: Hidde z v Rients Teernstra en IJmkje de Boer. Anna d v Arjen Draaismaen Cornelia de Waij. Sijbrandus z v Sjouke Alte na en Jantje de Blaauw. Overleden: Meindert Vellinga 87 jr, wedn van Doetje Komst. WONSERADEEL, van 7 tot en met 14 Jan. Geboren: Jeltje d v Johannes Reitsma en Pietrik Dijkstra te Pingjum. Lolkjen d v Ulbe Wiersma en Sjoerdtje Nijdam te Dedgum. Japkje d v Rienk Posthumus en Sijbrigje Terpstra te Tjerkwerd. Willem z v Hendrik Canrinus en Grietje Boomsma te Schettens. Auke z v Sijbren de Jong en Bakke Lemstra te Exmorra. Doetje d v Pieter Bosma en Riemke Boersma te Wit marsum. Overleden: Sijmon Pollema 52 jreclitgen van Sijboltje Ottema te Arum. Antje Houtsma 84 jr echtgeu van Hessel Posthuma te Schraard. Marten Weerstra 32 jr echtgen van Saakje van der Weide te Wons. Jetske Heins 29 jr echtgen ven Gjalt Huisman te Pingjum. Lolkje Prins 12 jr te Makkurn. Klaas Kuipers 77 jr wedn van Sijke Hidma te Makkurn. Deze missive en dit voorstel ter visie, om dit in een volgende vergadering te behandelen. Daarop deed de Voorzitter de mededeeling dat de St. Jansbrug bij de herverpachting is gepacht door Gerrit Tuinstra voor f 142,en dat zij de rekening der Gymnastiekschool hebben nagezien over het afgeloopen jaar. De punten van behandeling waren 1. Het proces-verbaal can kasverificatie over het 4e kwartaal 1890. Hieruit bleek, dat de inkomsten bedroegen f77,048,405. de uitgaven f66,598,615. saldo in kas f 10,449,79. Aangenomen voor notificatie. 2. Missive van het kerkbestuur der Hervormde gemeente, omtrent de vergoeding voor het luiden der klokken van den St. Martinitoren. Deze uitvoerige missive behelst, dat heeren kerk voogden en notabelen de laatste missive van den raad in ernstige overweging hebben genomen, wijl zij meenen, dat thans door den raad een ander standpunt is ingenomen, dan tot dusverre gebruikelijk was. Zij meenen te moeten wijzen op de toegevendheid die het kerkbestuur ten al len tijde betoonde, tegenover de burgerlijke ge- gemeente, en zij keuren de gestelde som (f50) te hoog, maar verzoeken den raad dit bedrag te bepalen op f 30, welke som het kerkbestuur voor- behoudens al hare rechten nogmaals aanbiedt. Ter voorkoming van een conflict wenscht zij deze zaak in der minne geschikt, mocht echter hierop geen of een weigerend antwoord komen, dan zal het kerkbestuur de onderhandelingen als af gebroken beschouwen. Burgemeester en wethouders hebben hierbij eene missive gevoegd, waarin zij te kennen ge ven, dat zij met verbazing en tevens met leed wezen van den inhoud der missive van het kerk bestuur hebben kennis genomen. De welwillende en vredelievende houding, die bij de onderhande lingen voorop stond, doet ons volstrekt aan geen De geheele zaak is o. i. het verschil in de bepaalde som, een verschil van slechts f 20, dat toch waarlijk wel op te lossen zal zijn. MARKTBERICHTEN. Boter te SNEEK den 14 Jan. Ie keur f 50,50 a Aanvoer 274 4 65 8. VEREENIGING: le keur f50,50 a f51,50, 2e keur f49,a f 3e keur f 47 a f 4e keur f46,a fen laagste f Nagelkaas f31,50 afKanterkaas f a f—Aanvoer 296 kilo. Aan de Veemarkt waren heden aangevoerd 89 Koeien, 48 Kalveren, 529 Schapen, 0 Lammeren, 10 Stieren, 72 Varkens, 0 Biggen en 2 Paarden. Prijs der Koeien f70 a f280; Kalveren f 10 a 30; Schapen f 15 a f35; Stieren f60 a f 180 Lammeren f 0 a f 00; Varkens f30 a f 120 Biggen afPaarden f 30 a f80. w V •n •n •n •n w n V V -- - TE n Y) n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 2