NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i A.RD EN WONSERAOEE1. I 8. L |P PARTI JDWANG. 1890. Negen en Twintigste Jaargang. No. 28. BUITENLAND. BINNENLAND. IF g DONDERDAG 10 JULI. 1 I J VOOR c. L*> ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Gt. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Te Londen is de vrees voor eene werk staking der politie-agenten versterkt door een vijftigtal nachtagenten. Deze zijn onmiddellijk ontslagen, wat de gemoederen heeft opgewonden. Het publiek jouwde de bereden politie, die de verlaten wachtposten betrokken, uit. Maandag avond werden wanordelijkheden gepleegd. Geruchten willen, dat eene muiterij is uitge broken onder twee bataljons der garde, ofschoon de Minister van Oorlog in het Lagerhuis ver klaarde, dat door hem geene mededeeling daar omtrent is ontvangen. Reuter seinde, dat het tweede bataljon grena diers weigerde de ransels te laten inspecteeren. Toen de kolonel tot hen eene vermaning richtte, zou hij zijn uitgefloten en uitgejouwd. De zitting der Spaansche Kamer is geschorst. Het nieuwe Kabinet beeft verklaard, zoo liberaal te willen regeeren als met zijne conservatieve beginselen zal zijn overeen te brengen. Of het dan wel zoo noodig was geweest van Ministerie te veranderen, daar men toch van Sagasta zeide, dat hij zoo conservatief regeerde als met zijne liberale beginselen mogelijk was. Womniels, 4 Juli 1890. Heden had ten huize van J. 8. Tijmstra de eerste Vergadering plaats der door de splitsing ontstane nieuwe Afdeeling „Bols ward” der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, welke bezocht werd door 16 leden. in ’t oog; daaraan toetse men en denken. En ontdekt men ver- 1- 1 Na opening geschiedde voorlezing van eene missive van het Hoofdbestuur, waarbij de voor genomen splitsing werd goedgekeurd. Daarna werden de notulen gelezen en vastgesteld der vorige vergadering en vervolgens had voorlezing plaats der ledenlijst, waaruit bleek dat de nieuwe Afdeeling 88 Leden telt. Bij de gehouden scheiding der kas kreeg deze Afdeeling voor haar deel f 298.98. Ingekomen was een schrijven van het Bestuur Van het Friesch Rundveestamboek waarin wordt gewezen op de goede resultaten reeds verkregen, in de afgeloopen tien jaar, en verzocht om fi- nantieelen steun. Na eenige discussie werd be sloten om vanwege de afdeeling geen subsidie te verleenen. Uit de rekening en verantwoording over 1889, bleek eene ontvangst van f 128.95 eene uitgaaf van f 11.40 t Saldo f 117.55, welke door eene commissie van drie leden werd onderzocht en in orde bevonden. Daarna be handelde men het nieuw huishoudelijk reglement waarin o. m. bepaald is, dat de betrekking van Secretaris-Penningmeester door één persoon ver vuld zal worden, en het dadelijk in werking te doen treden. Als Bestuursleden werden benoemd de volgende Heeren R. H. ZIJSLING, Voorzitter. II. A. HETTEMA, Secret.-Penningm. Y. MIEDEMA, Afgevaardigde. J. HEEG, Vice-Voorzitter en F. KRAMER. De afgetreden Secretaris-Penningmeester, de Heer H. Zijsling Dzn., had verzocht niet weder in aanmerking te komen. Vervolgens werd eene missive van het Hoofd bestuur gelezen, met verzoek om aan de den 23 Juli te Bols ward te houden Algemeene Ver gadering geene feestelijkheden te verbinden, daar dat nadeelig kon werken op den goeden gang der besprekingen. Dientengevolge besloot men, om, ofschoon er wel plannen waren gemaakt, door de Afdeeling geene wedstrijden uit te doen schrijven en dit aan ’t particulier initiatief over te laten. Als plaats voor de volgende vergadering is Bolsward aangewezen en als punt van behan deling kwam in, de volgende vraag „Is het ook wenschelijk dat deze Afdeeling eene commissie benoemt, om als Tauxateur op te treden voor huurders en verhuurders Verder kwamen geene voorstellen in en werd de vergadering met een gepast woord gesloten. Wonseradeel. Den 4en dezer hield de Ver- eeniging tot pensioenverschaffing aan werklieden in Wonseradeel, na hare erkenning als rechts persoon, hare eerste algemeene vergadering, waar in mededeeling werd gedaan, dat het aantal con- tribueerende leden en begunstigers is geklommen tot 321, werd vastgesteld een huishoudelijk regle ment en werden gekozen tot bestuursleden de heeren: C. W. C. T. Visser te Arum, J. van Loon te Kimswerd, H. van Griethuizen Az. en T. T. Popma te Burgwerd, D. Scheepsma te Schettens, J. Jongsma te Witmarsum, Frans Brit- zel te Makkum, Joh. L. Blanksma te Pingjum en H. Zijsling Dz. te Tjerkwerd. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld heeft de Vereeniging ten doel werklieden deel te gemoet te komen in de betaling hunner premie, ter verkrijging van een wekelijksch pensioen, op 60-jarigen leeftijd, van drie gulden. Elders woonachtige eigenaars van landerijen in deze gemeente doen een goed werk, wanneer zij deze philantropische instelling, die kosteloos wordt beheerd, financieel steunen. De blijken van belangstelling van velen hunner reeds ont vangen, worden door de Vereening zeer gewaar deerd. Kimswerd, 8 Juli 1890. Onze schoolspaar- bank heeft thans vier jaar bestaan. Het tegoed van de deelnemers bedraagt nu f 445.24. Bij de laatste lichting verminderde dit met f228.17, zijn de ’t bedrag, dat teruggevorderd werd door hen, die de school reeds verlaten hebben en daarom wenschten over te gaan in de Spaarbank voor meer bejaarden, óók van wege ’t Dept. Arum a. v./d. „M. t. N. v. ’t. A.” Den leerlingen wordt ’t gebruik van de spaarbank ten zeerste aanbevolen, aangezien de rente ruim 4% bedraagt, daar om de 3 maanden 1% rente wordt bijge schreven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd te Rotterdam op straat een agent van politie aangesproken door een heer en dame, met ver zoek hun een nachtverblijf aan te wijzen. De agent, die niet uit zijn wijk kon, verwees hen naar de Pauwensteeg, waar men hen op het bureau wel zou helpen. Toen zij daar hunne namen opgaven, meende de dienstdoende inspec teur die wel meer gehoord te hebben en bij on derzoek bleek, dat zij door de politie te Amster dam gesignaleerd waren. Dadelijk werd hun nu nachtverblijf in het bureau verstrekt en daarbij nog een vrije reis naar Amsterdam. Door den Minister van Oorlog is aan de directie der Nederlandsche Heidemaatschappij aangeboden een compleet stel der chromotopo- graphische kaart van ons land, op de schaal van 1 25000. Daar op deze kaart de verschillende terreinen, heiden, duinen, bosschee, weiden, enz. in afzonderlijke tinten aangegeven zijn, en men ook voortdurend aan de bijwerking bezig is, is dit ge schenk van groote waarde te achten. schillen men strijde er over onderling als vrien den, die eikaars feilen kunnen zien en den moed heb ben ze elkaar onder het oog te brengen. Maar die verschillen, die uit den aard der zaak betrekkelijk gering zullen zijn, worden tegenover den tegenstan der nooit van zoo overwegend belang, dat zij een scheiding in ’t leven roepen. Tegenover den vijand heeft men slechts dit in ’t oog te houden verdedigen van wat allen lief is, en al dient zoo nu en dan iets geofferd, de gedachte aan de over winning zal er niet door worden verbitterd. Wie zelfs bij de verdediging van zijn eigen huis nog gaat redetwisten over zijn eigendomsrecht met zijn familieleden, die hem bijstaan, heeft kans, dat hij alles verliest. Daarom is die partij de sterkste, en aan haar zal steeds de overwinning blijven, die bewust is van haar innerlijke kracht, die naar buiten een sterk geheel vertoont, die goed gediciplineerd is en wier leden de kracht hebben een gedeelte van hun eigen gevoelen op te offeren, om te verkrij gen het hoofddoel, dat zij zich hebben verzekerd, of althans om te trachten dit doel zoo dicht mogelijk te naderen. Want idealen grijpen kan men ook nog niet in deze negentiende eeuw. Ieder, die zich daarom aansluit bij een partij, moet weten wat hij doet. Hij is visch of hij is vleesch. Is hij visch, dat hij zich dan niet voor vleesch uitgeveis hij vleesch, dat hij dan ook het onderzoek van keur meesters kan doorstaan. En die keurmeesters zijn er in overvloed. De partij, die wacht op den ondergang der tegenpartij, zal zorg dragen, dat een aantal deskundigen gereed staan die niet alleen wijzen op het verschil want dan waren ze vrienden maar die er gebruik van zullen maken ten eigen bate. Men legge voor zich de belofte af, niet alleen den familienaam aan te nemen, maar ook den familietrek. Men geeft zijn geheele hart, of men geeft niets. „Platonische liefde’’ moge voor lief hebbers een aardig tijdverdrijf zijn, in een partij die kracht wil uitoefenen, is slechts sprake van vurige liefde. Platonische liefde laat in den regel „volkomen koud”. Met hart en ziel opgaan in het streven naar het gemeenschappelijk doel, dat is het wat allen willen, en om dat te be reiken, moet men zich eenigen dwang getroosten; moet men kleine verschillen laten rusten om ge zamenlijk het groote verschil te bestrijden. Wie dat niet kan, wie platonische liefde stelt boven de vurige, innige liefde uit ’t hart hij trede uit. Op hem valt, wanneer het gevaar eenmaal daar is, niet te rekenen. Hij zweeft tus- schen goed en beter, en laat zich het goede ont schieten, omdat hij het betere niet krijgen kan. Voorbeelden hiervan zijn onnoodig men heeft ze in een onzer voornaamste partijen voor ’t grijpen. Te Lennep heeft zich des morgens vroeg een 25-jarig klerk doodgeschoten. Op een feest had hij den vorigen avond een ernstig gesprek met een meisje gehad, waaruit hem gebleken was, dat deze niet zooveel met hem ophad als hij wel wenschte. Dit ging hem zóó ter harte, dat hij sterven wilde. Men schrijft uit den Haag aan het D. v. N., dat de kans op de aanneming van het wetsont werp betreffende de Spoorwegovereenkomsten door de Eerste Kamer zeer slecht staat. Reeds nu meent men te weten, dat de meerderheid der voltallige Kamer geneigd is, haar stem tegen de voordracht uit te brengen. Tijdens de schoonmaak van het uurwerk van den 109 M. hoogen Domtoren te Utrecht heeft men de vorige week de wijzerplaten, be nevens de wijzers en de uurcijfers gemeten en bevonden, dat de wijzerplaten elk een opper vlakte van 6 vierk. meter hebben, de lengte van den grooten wijzer 3,80 M., die van den kleinen wijzer 2,60 M. en die van elk uurcijfer 0,72 m. bedragen. De Utrechtsche Gemeenteraad heeft het plan B voor het te stichten universiteitsgebouw aangenomen. De voor de uitvoering der werken benoodigde f 95000 zijn beschikbaar gesteld. Ter aanvulling van de schouwburgplannen te Amsterdam deelt het Hbld. o. a. mede lo. dat er pogingen in het werk worden ge steld tot het bijeenbrengen van een kapitaal van f 400,000, voor een groot Café-Concert op het Rembrandtsplein, directeur de heer Albert de Leur, architecten de heeren Vuyck en van Rossem 2o. dat ’t niet onwaarschijnlijk is, dat hier een Wagner-schouwburg tot stand komt 3o. dat er plannen zijn het Salon des Variétés in de Amstelstraat te verbouwen en te vergrooten met Belgisch kapitaal. De directeur der weesinrichting te Neer- bosch heeft zich met een circulaire tot vele weezenvrienden gewend, waarin hij melding maakt, dat met den bouw van het laatste gedeelte van het nieuwe weeshuis een aanvang is gemaakt, maar thans ontbreken de noodige gelden om dit gebouw te voltooien. Voor meer dan 300 wezen is nu reeds plaatsing aangevraagddoch dezen kunnen niet worden opgenomen alvorens dit ge bouw gereed is. In het afgeloopen jaar zijn enkele duizenden guldens voor den bouw meer uitge geven dan daarvoor ontvangen is, en daarom vraagt hij financieelen steun en medewerking, opdat het gebouw, waarin 400 weezen zullen kunnen wonen en dat 10 schoollokalen bevatten zal, spoedig voltooid en in gebruik zal kunnen worden genomen. Naar aanleiding van een nieuw geval van iemand, die levend begraven is, wijst Verax in het Doet. Weekbl. van 4 Juli er nogmaals op, dat „feiteljjk ingetreden ontbinding” het volstrekt „eenig” afdoend bewijs is, dat voor geen schijn dood is te vreezen. Waar en zoolang die niet is ingetreden, begrave men niet, ja, sluite niet een maal bij het z.g. „boven aarde staan” de kist! Deze raad geldt voor alle mogelijke gevallen van overlijden of „gewaand” overlijden, inzonderheid daar, waar de overledene aan een zoogenaamde beroerte overleed, of hij onderhevig was aan ze nuwtoevallen. Ook behoort men vooral met „dren kelingen” voorzichtig te zijn. Vruchteloos geble ken „wrijven” en „kneden” en „keeren” van het uit het water geredde lichaam van den drenke ling levert nog geen bewijs op zichzelf op van ingetreden dood, wijl, bij drenkelingen vooral, de schijndoods-toestand wei negen dagen aanhouden kan. Hoezeer men daarom ook het oordeel van ge neeskundigen moge hebben te waardeeren, waar het kwalen en ziekten en hare behandeling be treft, zoo is geen enkele nabestaande verantwoord, die niet minstens wacht op duidelijke en besliste bewijzen van ontbinding van een lijk, vóóraleer hij verlof geve tot begraven. Vandaar, dat men er op bedacht behoort te zijn, in den winter en bij koud voor- en najaarsweder op de plaats, waar de gestorvene of gewaand gestorvene ligt, te stoken, of op andere wijze het ontbindings proces te verhaastenGemeentebesturen geven „verlof” (en moeten zulks doen op aanvraag van het hoofd des gezins „een lijk zoolang „boven aard” te laten staan, en onbegraven te laten, totdat de ontbinding van het lijk duidelijk ge bleken is.” Indien men uit de samenstelling der com missie van voorbereiding iets omtrent het lot der ingediende leger wet mag afleiden, zegt De lijd, dan heeft deze weinig kans om steun te vinden bij de meerderheid der Tweede Kamer. Van de zeven leden toch, uit welke de commissie van voorbereiding bestaat, mag men als zeker aan nemen, dat vier zich tegen de overdreven eischen van het militairisme zullen verzetten. Van de heeren Schaepman en Haffmans weten wij, dat zij zich ten stelligste tegen de invoering van den persoonlijken dienstplicht verklaarden, terwijl de heeren Huber on van Houten, evenals verschei den andere afgevaardigden uit het noorden, zich steeds ten krachtigste tegen opvoering van de militaire lasten verzet heboen. Het anti-mihtai- ristische element heeft dus in de commissie de overhandhet militairistische vinden wij verte genwoordigd door de liberale leden Seyffardt en Guyot en door het anti-revolutionnaire lid den heer Schimmelpenninck van der Oye. Politieseeren is een ontspanning den ganschen dag in ’n muf kantoor doorbrengen en dan ’s avonds uitrusten van de vermoeienissen en gaan doen aan politiek wie kent iets schooner Dr. Kuyper wordt onder een glas bier gegeeseld, alsof de spreker bloed dronk in plaats van Heineken's; over ’t vervallen der liberalen geweeklaagd, om zelfs den hard v ochtigste, den meest verstokten anti-liberaal een traan uit ’t oog te doen pinken. En als dan eindelijk de binnenlandsche politiek is afgehandeld dat kan in een vloek en een zucht geschieden gaat men bij keizer Wilhelm op audiëntie, bezoekt Bismarck op Friederichsruh, velt een oordeel over Duitsche koloniaal-politiek, en over Engelsche, en gaat dan bij alle verhan delingen uit van één standpunt dat van zijne partij. Mijn partij wil dit, uw partij dat, zijn partij weer wat anders. Want ieder beweert te behooren tot een partij. Zouden evenwel de meesten zich wel afvragen, wat het beteekent tot een partij te behooren Zeker, het is gemakkelijk gezegdik schaar mij aan deze zijde, ik behoor tot die richting. Doch ga de geschiedenis na bepaal u alleen bij ons land, wel een klein terrein, maar daarom juist goed te overzien, want niet ieder heeft een Bismarck-blik. Hoeveel bewijzen zijn er niet, die duidelijk in ’t licht stellen, dat dit toebehoo- ren tot een partij slechts bestaat in naam. Men is lid eener partijonder een voorbehoud echter men wenscht zijn eigen opinie te behouden; men wil zijn eigen gedachten niet aan banden zien gelegd, men wil niet eens anders oogen leenen om te zien, zoo lang men zelf het genot heeft een paar kijkers te bezitten. Is een lorgnet nood zakelijk, goed, maar eigen oogen gebruiken. Nii valt ieder te prijzen, die kan zeggendat ben ik, die daar spreekt, en nog meer valt het te loven, dat iemand een „ik” kan en durft zijn, want ook dat is dikwijls moeilijk en gevaarlijk. Wie evenwel dat „ik” steeds laten heerschen, doen onverstandig om niet te zeggen dwaas. En hij schare zich in geen geval in een partij. Hij vormt in zich zelf een partij, is zelf leider en ge leide is koning en onderdaan te gelijk. Een heerlijke roeping, die evenwel dit eene nadeel heeft noem ’t desnoods een overwegend na deel dat hij nooit zal verwezenlijkt zien, wat hij heeft gewenscht en zijn partij in hem niet heeft gevonden een steun, maar een blok, dat altijd blijft hangen, waar zijn partij een gat heeft gevonden. Meer zelfs een vriend, die gevaarlijker is dan een vijand, omdat men in het uur des gevaars niet op hem kan en durft rekenen. Zulke zwervende ik-heden zijn de dood van iedere partijzij verlammen haar kracht, ver haasten haar dood. Men behoeft zijn opinies niet op te offeren, in geenen deelemen mag er mee dweepen zooveel men wil, mits thuis in zijn studeerkamer. Behoeven we nog voorbeelden aan te halen van ’t noodlottige, dat ieder lid eener partij zweeft waar het hem goeddunkt, zonder zich te bekommeren over den naam, dien hij draagt Wie zijn „ik” steeds op den voorgrond stelt, on dermijnt de partij welke hij beweert te dienen en verlamt de kracht, welke anders van haar kon uitgaan. Een dak zal nooit veilig staan, wanneer de steenen van den muur op elkaar liggen te wag gelen krachtige onderdeelen maken het sterkste geheel. Er zijn geen twee menschen die gelijk denken, en ze zijn nog niet ontdekt. Het zal dus onmogelijk zijn een partij te vinden, die bestaat uit personen, welke in doen en laten op elkaar gelijken als twee droppels waterhet zou zelfs niet goed zijn, dat dit zoo ware. Maar algemeene eigenschappen bestaan overal en zij bestaan ook in ’t mensche- lijk denken en voelen. Er zijn ook in het politieke leven punten, waar men elkaar kan ontmoeten er zijn in de politiek als in de natuur algemeene wetten, algemeene eigenschappen en hoe grooter het aantal dier eigenschappen is, hoe inniger de partij zich zal voelen aaneengesloten. En die eigen schappen houde men zijn eigen willen Bolswardsche Courant 4 i s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1