NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 Uit de Raadszaal. AR® EN WONSERADEEL. Als ik maar rijk was... 1890. Negen en Twintigste Jaargang. No. 42. DONDERDAG 16 OCTOBER. BINNENLAND. 4 BS£A VOOR ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. hebben volgestort, welke meening door de hou ders van volgestorte aandeelen bestreden wordt. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, '«J 14 October 1890. In de heden gehouden raadszitting waarbij alle 11 leden tegenwoordig waren, werden als ingekomen stukken vermeld Resolution houdende mededeeiing, dat in het College van Zetters zijn benoemdde heeren N. de la Lande Cremer en H. J. van den Oever en goedkeuring der subsidiën aan de Harddra verij- en Kaatsvereeniging en der gratificatie aan den onderwijzer J. R. van der Veer; een missive van T. de Vries, dat hij de benoeming tot on derwijzer aanneemt en bovendien zeven adressen, als 1°. Van Hendrik de Vries, verzoekende van de gemeente in eigendom te bekomen een strook gronds, aan den stadswal, bij de oude Turfgracht ter breedte van 9 Meter, om daarop een woning te bouwen. 2°, Van G. J. Keilman en anderen, allen gas verbruikers, verzoekende den gasprijs niet te ver- hoogen, het restitutiestelsel te behouden en vol gens het voorstel van den Heer van Ringh, de gemaakte overwinst aan de gasverbruikers uit te keeren. 3°. Van het bestuur der Vereeniging „Werk- mansbloei”, verzoekende, dat de gemeente de voor hunne woningen staande boomen wille over nemen en aan de andere zijde der straat plaatsen. 4°. Van de directie der Kaas- en Roomboter fabriek, om den aanstaanden winter wederom ijs uit de gracht te mogen inzameleti. 5°. Van G. M. Miirckelbach, verzoekende een reclame-annonce op het muurvlak van den raad huistoren te mogen plaatsen. 6°. Van de Wed. P. C. Westerbaan, om het uitzicht achter haar huis niet te benemen, door een groote uitbreiding van het terrein der gas fabriek, omdat door wijlen haar echtgenoot een ge deelte gronds is afgestaan om daar een betere roofing te verkrijgen, onder toezegging evenwel, dat het uitzicht vrij zou blijven en daarmede ook telkens rekening is gehouden. 7°. Van J. P. Westerbaan en broeders, zich aansluitende bij het verzoek en de argumenten in het vorig adres. Deze adressen werden ter inzage gelegd, om met advies van het dagelijksch bestuur in een volgende vergadering te behandelen, behalve die, betrekking hebbende op de voorstellen omtrent gasfabriek en gasprijs en met punt 10 behandeld zullen worden. Tevens is nog ingekomen een kennisgeving van het gemeentebestuur van Harlingen, dat de heer Jhr. Speelman is herbenoemd als commissaris van den weg BolswardHarlingen. Een 10 tal punten waren op de agenda geplaatst ter behandeling. In de eerste plaats was aan de orde het pro- ces-verbaal van kasverificatie over het 3e kwar taal 1890. Hieruit bleek dat de ontvangsten bedroegen ƒ63,233,205 de uitgaven -47,940,865 zoodat er in kas was - 15,292,34. Aangenomen voor notificatie. Daarop werd een missive van het gemeente bestuur van Wonseradeel gelezen, dat een einde aan de kwestie over het Justitiehuis te Sneek wenscht te maken, door het aan de gemeente Sneek af te dragen, en aan het rijk het gebruik te doen opzeggen, gelijk indertijd ook is geschied met het gerechtsgebouw te Bolsward, dat toen door Bolsward en Wonseradeel te gelde is ge maakt. Het dagelijksch bestuur dezer gemeente advi seert, dat de oplossing niet zoo eenvoudig is, als door Wonseradeel wordt voorgesteld en dus haar recept niet bruikbaar is. De commissie voor het Justitiehuis heeft bo vendien in een zeer uitvoerige missive de groote moeielijkheid der oplossing aangetoond, en met algemeene stemmen wordt dan ook besloten, deze missive van Wonseradeel voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens werd met algemeene stemmen goed gekeurd, het bedrag der gemaakte onkosten in deze zaak, voor Bolsward f 15,19 bedragende, te doen uitbetalen. Het vierde punt was het rapport der commissie van onderzoek inzake de rekening der stadswerk inrichting. Hieruit blijkt, dat de gemeente f 1786,735, zijnde het nadeelig saldo, zal moeten bijpassen, maar dat er in den wintertijd dan ook aan gemiddeld 40 personen werk verschaft is. Met algemeene stemmen werd de rekening goedgekeurd. De heer Feenstra hield zich bui ten stemming. Daarop werd met algemeene stemmen de in structie voor den gemeentearchivaris goedgekeurd. Punt 6 was een voorstel van burgemeester en wethouders om een bestemming te geven aan het gebouw der vroegere Fransche- en Burger school. Wijl school No. 1 is opgeleverd en naar het plan is, met 20 dezer in gebruik zal worden ge nomen, komt daardoor het gebouw vrij, waarin thans de kinderen van school No. 1 onderwijs ontvangen. drie dagen het vrije gebruik had genoten, weder om gebroken was. Workuni. Woensdag j.l. had de schippers knecht D. M. alhier het ongeluk door een open liggend luik naar beneden in het schip te val len, waardoor hem een rib werd gebroken. Westergoo. Evenals in de venen te Fochte- loo worden ook in deze streken reusachtige boom stammen gevonden, die ons aan lang vervlogen tijden herinneren. Men vindt ze nl. in den Worku- mermeerpolder, het Heegermeer en de Fluessen. Nu het Workumermeer is droog gelegd, komen deze stammen allengs boven den grond zich werken, terwijl sommige dezer oudjes nog weer beginnen uit te loopen. Evenals te Fochteloo liggen ook deze boomen in de richting van N. W. Z. O., zoodat zij waarschijnlijk het slacht offer geworden zijn van denzelfden watervloed ot storm uit het noordwesten. Hiesluill. Als een bewijs voor het zomersche herfstweder moge dienen, dat zelfs een eend van den landbouwer S. Couperus, geheel tegen, de natuur handelende, lustig zit te broeden op 11 eieren, waarvan de meesten in October gelegd zijn. De eerste broed van het ijverige dier was de moederlijke zorg nauw ontwassen. Balk. Bij de politie is aangifte gedaan, dat een baldadige de telegraaflijnen op den weg tus- schen Balk en Sloten door middel van een stuk ijzerdraad aan elkaar heeft verbonden. Nadat men te vergeefs aan het telegraafkan toor poogde een bericht over te zenden naar Slo ten, werd een onderzoek gedaan naarde stoornis, hetwelk bovengenoemd feit aan het licht bracht. Bakhuizen. De lijstervangst, den 1 October aangevangen, is tot nu toe van weinig of geene beteekenis geweestgeen enkel lijstertje vertoonde zichwant de wind was in den verkeerden hoek. Thans evenwel is er verandering. Woensdag j.l. zijn er, die uit de beugels een 1 a 300-tal van de vooral in Belgie zeer gewilde vogels halen. Voorzeker eene goede vangst, als men in aan merking neemt, dat ieder exemplaar met 10 cent betaald wordt. Wonseradeel, 11 Oct. In de heden gehou den Raadsvergadering is medegedeeld, dat de geldleening groot f 6000 is toegewezen aan de firma Gebr. Mispelblom Beijer te Joure, tegen eene rente van 3.8 en dat de Heer Eisma te Bolsward berust in de beslissing van den kanton rechter te Bolsward in zake zijne vordering we gens het beteekenen van een raadsbesluit tot het schrappen van 12 personen van de kiezerslijsten. De eenige zaak van belang, die aan de orde was, was eene resolutie van Gedep. Staten, waarin werd aangedrongen om op de begrooting voor 1891 geld uit te trekken voor de aanstelling van een onderwijzer aan ieder der scholen te Burg- werd, Cornwerd, Hartwerd, Kimswerd en Par- rega, zulks in verband met het getal leerlingen op 1 Januari 1890. De Raad besloot aan Gedep. Staten te berichten, dat het personeel aan de school te Kimswerd in den loop van dit jaar reeds op de vereischte sterkte was gebracht en dat hij, wat betreft de overige vier scholen die doorgaande niet boven de 50 leerlingen tellen den toestand op 15 Januari 1891 wenscht af te wachten. t De heer H. C. Poll te Witmarsum herdacht op 12 October, onder vele blijken van belang stelling, dat hij gedurende 25jaren als gemeente- veearts in Wonseradeel had gefungeerd. Bij de Tweede Kamer zijn totnutoe betreffende het aanhangig voorstel van wet van den heer Bahlmann, ter voorziening in den kwijnenden toe stand van sommige takken van landbouw, inge komen: 81 adressen voor het ontwerp, waarin het voorstel-Bahlmann met meer of minder inge nomenheid wordt begroet en op aanneming daar van wordt aangedrongen144 adressen tegen het ontwerp; alsmede één adres, waarin de noodza kelijkheid wordt betoogd van een voorafgaand nader onderzoek alsvorens eene beslissing te nemen. Het is thans bekend waarvoor mevrouw Krüger ons land bezoekt. In het Dagblad heeft ze in eene advertentie de eer mede te deelen, dat ze zoo juist is aangekomen met de nieuwste stoffen voor het aanstaand seizoen en Vrijdag en Zaterdag te spreken zal zijn in het hotel Paulez. ’t Is waar, dit stemt niet overeen met het be richt van de Patriot, dat ze slechts voor „een kort kuiertji” hier komt. Er bestaat dus moge lijkheid dat hier eene andere mevrouw Krüger aan het woord is. Naar de Dordrechtsche Ct. verneemt, dreigt er tusschen de aandeelhouders der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij een proces te ontstaan, daar er onzekerheid is gerezen over de verdee- ling der premie, die de Staat, bij de overneming van de rechten en verplichtingen der Maatschappij, op zich heeft genomen uit te betalen boven het nominaal bedrag van het gestorte kapitaal. Het maatschappelijk kapitaal kon namelijk volgens de statuten tot 86 millioen gulden in 150,000 aandeelen, elk van f 240, worden opgevoerd. Er is evenwel op slechts 122,000 aandeelen het volle bedrag gestortbij 3000 aandeelen is slechts f 96 opgevraagd, bij 25,000 slechts f38. Nu beweert een deel der houders van mei-volgestorte aan deelen, dat uit de koopsom, die het Rijk betaalt, eerst hetgeen op elk aandeel werkelijk is gestort behoort te worden uitgekeerdmaar dat dan het meerdere gelijkelijk over alle aandeelhouders moet worden verdeeld, onverschillig of zij al dan niet af en een pudding toe te nemen, maar dat feest maal is behelpen voor wie dagelijks soep vooraf eet, twee soorten vleesch, twee soorten groenten moet hebben en daarbij nog wat tusschengerech- ten en nagerecht verlangt Is men gewoon te ontbijten met geboterd brood en koffie of thee, dan is een stukje kaas een bij zonderheid, voor wie gewoon is kaas te gebrui ken, moet om iets feestelijks te hebben, minstens een plakje rookvleesch komen en wie van rook- vleesch een gewoon gebruik maakt, moet als hij eens wat bijzonders hebben wil althans ossetong of zalm halen. Die voorbeelden zijn voldoende om onze bedoe ling te doen kennen en begrijpen. Geld is een geschikt middel om zich veel aan te schaffen, dat een mensch noodig heeft, of dat zijn levensgenot ver- hoogen kan, maar of men al of niet gelukkig zijn zal, hangt niet af aan de hoeveelheid geld die men bezit, maar van de wijze waarop men er gebruik van maakt. Behoeften, waarin voorzien moet worden, heeft de mensch maar weinigals hij met een sober maal zijn krachten onderhoudt, door een eenvou dige kleeding en woning tegen de guurheden des weders beschermd is, heeft hij in zijne werkelij ke behoeften voorzien. Al wat men daarboven gebruikt, zijn geen eigenlijke behoeften, maar aanwendsels. En nu keuren wij die aanwend- sels op zich zelf niet af. Integendeel, wij kun nen het kwalijk goed vinden, dat een tnillio- nair leeft als een daglooner en dat een man van stand zich kleedt als een werkman. Doch men moet maat weten te houden in al les, en wie zich beperkt in wat hij dagelijks ge bruikt, verrijkt zich in dubbelen zin, want hij houdt niet alleen meer geld over, om zich eens iets extra’s te verschaffen, maarwat voor hem iets extra’s is vordert ook weer niet zooveel geld als voor een ander die zijn dagelijksche be hoeften uitbreidt. Wie dagelijks in de restauratie voor een gul den eet, kan zich al tracteeren, als hij voor f 1.50 gaat eten en er een half fleschje wijn bij neemt, maar wie dagelijks voor f 1.50 eet, houdt in een jaar f 183 minder over, om zich eens bjjzon- der goed te doen, enmoet minstens f 2 be steden om iets meer dan het alledaagsche te heb ben. Laat ons dan niet zoo zeer wenschen rijk te zijn, maar laat ons leeren onze behoeften bin nen behoorlijke grenzen te beperken, dan ver schaffen wij ons zelven op de eenvoudigste ma nier het eenige, wat het bezit van veel geld ver schaffen kan het middel om zijn levensgenot te vergrooten. door nu en dan eens iets te genieten wat ons niet eiken dag te beurt valt. D. N. Crt. TOB STAND DBS KONINGS. Maandag berichtte men uit Apeldoorn Gisterenavond zijn hier aangekomen dr. Vink- huijzen en heden morgen te tien uur prof. Rosen- stein van Leiden. Te een uur arriveerden uit den Haag de minister van Koloniën Baron Mackay en die van Justitie, jhr. Ruys van Beerenbroek. Na het consult der geneesheeren zal een be raadslaging met de Koningin plaats hebben. Men verwacht nadere mededeelingen in de St. Ct. Het Vad. schrijft Het blijkt duidelijk, dat de toestand steeds ernstig is. Daarom verwondert het ons, dat de mededee lingen zoo uiterst schaarsch en eigenlijk ook van zoo onbestemden aard zijn. Voor twee jaren kon men, zoowel op het Loo als ten Paleize in Den Haag, eiken dag inzage bekomen van ’t bulletin, door de geneesheeren afgegeven omtrent ’s Konings toestand, bjj dag en bij nacht. De groote belangstelling der natie, die zich nu weder van alle zijden openbaart, wettigt o. i. den bescheiden aandrang om den vroeger ge- volgden maatregel te herstellen. Dit zou voor de talrijke personen, ook uit de diplomatie, die eiken dag aan het Paleis naar berichten komen vernemen en die moeten worden afgewezen met de vrij zonderlinge mededeeiing, dat niemand van de hofhouding op de hoogte is, zeer ge- wenscht en tevens het middel zijn om aan al lerlei vage en zonderlinge geruchten, die de ronde doen, een einde te maken. Het feit, dat heel de natie eiken dag begeerig naar berichten uit ziet, wettigt onze aandrang om met een geheim zinnigheid te breken, waarvoor werkelijk geen goede gronden kunnen bestaan, en die bovendien wantrouwen wekt in de nu en dan gepubliceerde officiëele mededeelingen. De Staatscourant bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning. Sedert veertien dagen hebben zich bjj Zijne Majesteit den Koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voorgedaan. Wel blijven de lichaamskrachten voldoende, maar sedert dien tijd is er een zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Zijne Majesteit buiten staat is Zich met ernstige aangelegenheden bezig te houden. Het Loo, 13 October 1890. Dr. Rosenstein. Dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen. Woudsend. Een jongen alhier, die voor eenige weken uit een boom viel en toen een arm brak, had Donderdag j.l. het ongeluk uit den draaimolen te vallenbij onderzoek bleek, dat genoemd lichaamsdeel, waarvan hij slechts Ja, als ik maar rijk was, dan zou ik dit en dan zou ik dat doen, dan zou ik gelukkig wezen. En als men dan antwoordt„maar geld maakt toch niet gelukkig”, dan ziet men u met een spot tend lachje aan, en zegt: „nu ja, geld is slijk der aarde en zooal wat meerdoch wie het heeft, die kan het toch maar gebruiken en het is deksels makkelijk.” Wij zullen allerminst de waarde van het geld en van het bezit er van betwisten. Wie zich in ruime geldelijke omstandigheden bevindt kan zich gemakkelijk bewegen en veel doen, wat een ander laten moet. En toch, maakt geld niet gelukkig. Gewoonlijk stelt men, wanneer men u de waar heid van die stelling betogen wil, een ziekelijken of gebrekkelijken rijkaard tegenover een gezon den, sterken arme, maar zoo kan men zijn pleit niet winnen. Zoo bewijst men, dat men zelf rijk dom voor een deel van het geluk houdt, dat al leen wat verminderd wordt door een ongeluk, dat er tegenover staat. En het is ook geen onafschei delijk onderdeel van rijkdem, dat men ziek en zwak en gebrekkig is en evenmin het voorrecht der armen, om steeds gezond en flink en sterk te zijn. Wij spraken tot dusver van rijk zijn, in den zin van veel geld hebben, maar hoeveel geld zou men wel moeten bezitten om rijk te zijn Is men rijk met f 100.000, of met twee ton, of moet men minstens een millioen hebben En danwie is arm Als we nu iemand met een ton rijk noe men, is iemand met een halve ton toch nog niet arm? Neen, maar daarom spreekt men weer van den middenstand, dien velen gelukkig prijzen boven armen en boven rijken. Daarbij vergeet men even wel, dat ook in dien middenstand het geluk meer van innerlijke dan van uiterlijke gegevens afhangt Naar onze opvatting is ’t, waar wij van rijk en arm spreken, niet zoo moeielijk een grens te vin den, die rijkdom van armoede scheidt en die ons tevens het middel aan de hand doet om aan te toonen-, dat het bezit van geld en vooral vanneeZ geld, maar een zeer ondergeschikte plaats inneemt tot bevordering van ’s menschen geluk. De armoede begint daar, waar men met zijn inkom sten, niet ten volle in zijne behoeften kan voor zien, de rijkdom daar, waar men van zijne inkomsten orerhoudt. Daaruit volgt, dat een man met een klein inkomen rijk kan zijn, omdat hij in al zijne behoeften voorzien kan en nog wat overhoudt, terwijl een ander, die duizenden te verteren heeft, arm is, omdat hij te kort komt en dus achteruit gaat en zich met zijne middelen derhalve niet verschaffen kan, wat zijn behoeften zijn. Ja, behoeften, maar wat zijn behoeften van den mensch? Moet men in een koets met4paar den rijden, met champagne en oesters ontbijten, fijne maaltijden hebben, tooneelvoorstellingen, con certen, opera’s, bals bezoeken, wedrennen bijwo nen, jachthonden houden, enz., enz.? Ja, er zijn menschen, die zich dat alles tot een behoefte gemaakt hebben, en die inderdaad iets missen, iets ontberen als zij dat alles niet hebben kunnen. Ja, maar zoo gek behoeft men nu toch niet te wezen. Zóó gek zijn we ieder op onze beurt! Wij scheppen ons zelven behoeften en. let wel, verminderen daardoor ons levensgenot, dat is ons levensgeluk. Want, men moet ons niet voor Spartanen aanzien, die al wat boven het dringend noodige gaat, voor verboden waar hou den. Dat lijkt er niet naar. Wij zijn van gevoe len, dat ieder mensch met mate een behoorlijk gebruik mag maken van het goede, dat hem ge schonken is, maar dat men verkeerd doet, door wat voor genot dienen kan, tot een behoefte te maken. Wij zullen dat met een paar voorbeelden dui delijk maken. Een familie, die wij zeer goed gekend hebben, beklaagde zich, dat zij buitenshuis nooit iets met smaak gebruiken kon de koffie, het brood, het eten, de dranken, alles was slechter dan zij het tehuis gewoon waren. En dat was geen opsnij derij, maar werkelijke waarheid, want die men schen hadden zich gewend om van alles het beste te nemen. Wat een heerlijk leven hadden die menschen danOch neen, beste vrienden, hun leven was net als het uwe en het onze. Zij raak ten aan al dat goede zoo gewoon, dat zij aan het beste niet meer genot hadden dan wij aan het gewone, maar wij kunnen, als wij willen, ons nog eens tracteeren, door wat beters en een heel en kelen keer het beste te nemenhoe echter willen zij die altijd het beste als dagelijksch brood ge nieten, ooit anders dan alledaags leven Doch wij zullen meer algemeene voorbeelden nemen. Vele Hollanders zijn gewoon voor denmaaltijd een bittertje te nemen Laten zij, die het ge woon zijn, het eens een dag latenZij voelen een leegte, zij ontwaren een prikkeling, zij missen ietswat zij zich aangewend hebben' om een ge not te zijn, is hun een behoefte geworden en als zij eenige opwekking verlangen, dan moeten zij twee bittertjes nemen in plaats van een. Zoo is het met andere dingen ook. Wie een gewone burgerpot eet, kan op een bijzonderen dag een feestmaal aanrichten, door wat soep voor- f Bolswardsehe Courant «mm e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1