NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.8WA.R.D en Wat verzinkt en wat blijft. 1891. Dertigste Jaargang. No. 1. DONDERDAG 1 JANUARI. I DONDERDAG 1 JANUARI, BINNENLAND. VOOR IJ anders, dan het gros hunner mede- ge- Arnh. Ct. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 4 U -I, en doen ze menschen. Een aangenaam verschijnsel is het, dat van vele kanten thans pogingen aangewend worden om het zenden van nieuwjaarskaartjes af te schaf fen. Vooral met het oog op den postdienst is het wenschelijk dat aan dien stroom van nieuw jaarskaartjes een einde kome. Men weet hoe de postkantoren in de eerste dagen van ’t jaar sta pels van die noodelooze dingen te bezorgen krij gen en soms voor het wegbrengen van dergelijke couvertjes met een cents postzegel, de besteller een uur ver moet loopen. Als de man het in zijn 'tasch hield stond hem eene straf te wachten, die niet geëvenredigd is aan'het nadeel, dat er door wordt teweeggebracht, want dit is nulen voor al die nullen wordt de dienst zoo veel ver zwaard. Volgens eene mededeeling in de Zutph. Ct. is Maandag met den trein van den Holl. IJzeren- Sjjoorweg, die om 12.33 van Rotterdam naar Zutphen vertrekt, het volgende gebeurd De trein bestond uit een rijtuig le en 2e klasse en een rijtuig 3e klasse. Te Gorinchem bleek al dadelijk dat dit matrieel de menschen niet kon bergen, die naar de markt waren geweest. Er werd daar een rijtuig tot Geldermalsen aange haakt. Zoo ging verder de reis tot Vork, gelegen tusschen Valburg en Eist, alwaar de trein zich in twee deelen splitst: het eene gaat naar Nijme gen en het andere naar Arnhem. Nu moesten de reizigers, die in het le en 2e kl. rijtuig zaten en naar Arnhem wenschten, er uit, daar dit rijtuig naar Nijmegen ging. Er bleef dus voor de richting Arnhem niets over dan een rijtuig 3e kl.; waarmede zich reizigers le en 2e kl. konden getroosten. Protesten hielpen niets. Men kon in de kou blijven staan of instappen. Het personeel beweerde maar, dat er niet meer wagens te krijgen waren. Het gevolg was, dat dames en heeren, die voor zien waren van le en 2e klasse-biljets, in de 3e klasse konden plaat nemen. De Hooge Raad heeft, gelijk men reeds mede deelde, beslist dat de ambtenaren trouw moeten zweren aan den Koning en niet aan de Koningin. De Regentes heeft trouw gezworen aan de Koningin. Is nu Haar eed niet geldig en zal om dit verschil over een paar letters, terwijl omtrent de zaak zelve bij geen sterveling een haar verschil bestaat, H. M. de Koningin-Regentes opnieuw den eed moeten afleggen Zoo niet, dan zal toch met Haar het gansche volk begrijpen, dat een eed aan de Koningin even verbindend is als een eed aan den Koning. Toch zal men het kunnen beleven, dat eene vervolging door een ambtenaar ingesteld, door den Hoogen Raad wordt vernietigd, op grond dat hij geen ambtenaar is, als hij trouw gezworen heeft aan de Koningin en niet aan den Koning (die er niet is). Indien dit zoo is, dan zullen ook alle besluiten van de Koningin-Regentes verbindende kracht missen, daar zij en Hare raadslieden, het gezond verstand boven de letter stellend, trouw gezwo ren had aan de Koningin en niet, gelijk de Hooge Raad nu beslist heeft dat moest geschieden, aan den ontbrekenden Koning. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zal aan het administratiepersoneel, en wel in het bijzonder aan dat van de lagere rangen, een prettig Nieuwjaar bezorgen. Niet alleen dat de minima een maxima-bezoldiging aan verschillende rangen verbonden aanmerkelijk wor den verhoogd, maar zullen in verband met de uit breiding van het kader ambtenaren, verscheidene ambtenaren tevens in rang worden bevorderd. Op den avond voor Kerstmis, terwijl eene menigte menschen in het Centrale station te Leeds hunne bezoekers afwachtten of op reis zouden gaan, kwam eene locomotief in volle vaart het station binnen stoomen, verbrak de stootpa- len op de baan langs het 8ste platform, doodde eene vrouw, die niet spoedig genoeg uit den weg kwam, en vernielde verder onder een oorverdoo- vend leven en het ontsnappen van den heeten stoom, nog wat houtwerk. Tusschen negenen en tienen op denzelfden, avond, had op korten afstand van Leeds een an der, maar ernstiger, spoorwegongeluk plaats. Een wisse)wachter vergat een sein te stellen en dientengevolge reed eene locomotief in volle vaart op een expres-trein, langs een eenigzins hellenden weg. Zestien of zeventien personen werden gewond, waaronder verscheidene zeer ernstig Verder zijn denzelfden avond nog een paar goederentreinen tegen elkaar geloopen, waardoor wagens en weg wel zeer vernield werden, maar waarbij geene persoonlijke ongelukken plaats hadden. Een treffend ongeluk had op den len Kerst dag aan het Woerdsche verlaat, gem. Wilnis, plaats. Twee zusjes van 6 en 4 jaar waren voor een duiker in een gat geloopen en werden daar uit levenloos opgehaald. De moeder, die hare kinderen wilde helpen, werd zelf met groote moeite gered. De vader W. 8. was voor zaken De internationale wedstrijden te Heerenveen hebben een tekort van f 3000 opgeleverd. Uit het Amsterdamsohe weekblaadje Mer- curius vernemen wij, dat zekere firma te Londen de kunst verstaat om met zekerheid te vertellen, hoe hoog de verschillende fondsen óp de beurs aldaar over drie maanden genoteerd zullen staan. Voor f 12 (van den kleinen burger) of f 120 (van den rentenier) zegt de firma „waar”. Men zij gewaarschuwd Men schrijft van het eiland Marken „Zagen velen hier de naaste toekomst met zorg tegemoet wegens het totaal, gemis aan genees kundige hulp, daarin is gelukkig verbetering ge komen, al mogen we niet zeggen dat ze duurzaam is. De gemeenteraad heeft nl. besloten, om hier, voor den tijd van drie maanden en tegen behoor lijke vergoeding, een officier van gezondheid als gemeentearts aan te nemen, op denzelfden voet als dit in vroeger jaren reeds op het eiland Urk heeft plaats gehad. Met zijne gewone bereidwilligheid, waar het het algemeen belang geldt, heeft de Minister van Oorlog, op uitnoodiging van zijnen ambtgenoot van Binnenl. Zaken, dien officier van gezondheid een binnenlandsch verlof van 3 maanden verleend. Hopen we, dat, na het verstrijken van dien termijn, de een of andere geneesheer zich hier zal vestigen, opdat een einde kome aan den on- houdbaren toestand, die ons het grootste gedeel te des jaars van allen-geneeskundigen bijstand verstoken doet zijn. In het onderwijzers-tijdschriftSWmoZen Stu die wordt een feit medegedeeld, waarvoor de re dactie de waarheid verzekert, dat een nieuw be wijs oplevert voor den geringen waarborg, dien examens opleveren. Een jongmensch had op 18-jarigen leeftijd zijn hulpakte verkregen en was nommer twee van een groep van zestien candidaten. Hij behoorde dus tot de allerbesten. In 1888 ging hij op voor de commissie der hoofdakte te Groningen hij kreeg voor rekenen voldoende, maar voor taal onvoldoende. Hij werd afgewezen. In 1889 bood bij zich aan voor de commissie van Leeuwarden. Deze vond taal niet onvol doende maar zeer goeddoch het rekenen vond zij niet voldoende, maar onvoldoende. Hij werd afgewezen. In 1890 ging hij voor de commissie van Assen. H)eze vond het rekenen niet onvoldoende, maar voldoende, doch de taal vond zij niet zeer goed, maar onvoldoend. Hij werd afgewezen. Uit het jongste jaarverslag der vereeniging Het Nederlandsch Tooneel blijkt, dat 1889/90 zich kenmerkte door een tot dusver ongekenden tegenspoed. In de maanden, gewoonlijk het gun stigst voor ieder schouwburgbeheer, heerschte de influenza, en toen de noodlottige toestand begon te keeren trof de vereeniging de ramp van het verbranden van den Stadsschouwburg. Dankbaar herinnert de raad aan de hulp door de heeren van Lier gegeven, en aan den ijver en de toe wijding der artisten. Uit het verslag blijkt verder, dat in het afge- loopen jaar de voorstellingen gemiddeld opbrach ten f 180.62, tegen f 250,32 in 1888/89. De ba lans sluit met een voordeelig saldo van f5786.205, een bedrag dat f Ö278.955 kleiner is dan het saldo over 1888/89. Slechts door de koninklijke subsidie kon de vereeniging voor een verlies, ver boven haar kracht, bewaard blijven. Uit de opgave van gespeelde stukken blijkt, dat 62 stukken zijn opgevoerd, waarvan 24 nieuwe. Van deze waren 3 oorspronkelijke en de andere 21 vertalingen, als 9 uit het Fransch, 6 uit het Duitsch, 2 uit het Engelsch, 1 uit het Italiaansch, 2 uit het Noorsch en i uit het Spaansch. Men schrijft uit den Haag Den tweeden Kerstdag ’s middags heeft het Leger des Heils alhier iets gedaan, waarmede het zich de populariteit van het grootste deel der volksklasse verzekerd heeft. Vooral het vrouwelijk deel der residentie-be- woners was hoogelijk ingenomen met den optocht, welke zich op het Hofspui in beweging stelde, die geheel door heilsoldaten georganiseerd en geëscorteerd werd en samengesteld was uit kin deren van alle mogelijke gezindten, van den meest uiteenloopenden leeftijd en afkomst, maar die allen reeds bij voorbaat beloofden aan den war men maaltijd, hun door het heilsleger aangeboden ter gelegenheid van het Kerstfeest, de noodige eer te zullen bewijzen. Het gros der kleinen was behoorlijk gekleed; blijkbaar hadden de ouders moeite gedaan, om hun kroost in een passend feestgewaad aan tafel te brengen. Zij, die te klein of te zwak bleken om te loopen, werden door de vrouwelijke sol daten liefderijk op den arm gedragen. Allerwege toonden de voorbijgangers ten zeerste ingenomen te zijn met het edel streven van hei Leger des Heils om de minder bedeelde kinderen ten minste eenmaal ’s jaars een behoorlijken maaltijd te verschaffen, en bij het zien passeeren van den stoet van meer dan vijfhonderd kinderen, bestierf de kwinkslag op de lippen van menigeen, die gewoon is zich ten koste van de heilsoldaten vroolijk te maken. Als bij instinkt gevoelde ieder, dat hier een goede daad werd verricht, en menig een moet zich voorgenomen hebben voortaan die menschen, die kalm en vredig hun weg gaan en Achter ons ligt gij, 365tal dagen, nog enkele uren en wij leggen uw laatste seconde in het graf. De eerste van een nieuw getal volgt terstond, her rezen uit de groeve, wij roepen haar ons welkom toe, de eerste van het laatste tiental jaren der wegstervende eeuw. Er zullen er zijn, die heden en morgen niets te denken en niets te danken hebben, hoogwijze mopperaars, die ’t onzin vinden om gedenkdagen te hebben, zij voelen er niets van en voor. De eene dag is immers gelijk aan den anderen, precies als twee droppelen water. Zoo, maar die zijn nooit aan elkander gelijk. Ernst, vroomheid, poëzie in ’t leven dat hebben ze alles over wonnen. Zullen ze iets zeggen, dan is ’t, dat de maatschappij ellendig is ingericht, dat ’t leven een last is, datowij kennen het eenzijdig geklaag en tusschen de regels en de woorden door, zien wij het duiveltje van den hoogmoed, dat hen denken doet, dat alles natuurlijk veel beter zou zijn, als zij ’t roer in handen hadden. Er zijn er ook, die nog zoo kinderlijk zijn, dat zij danken kunnen en daartoe is stof in overvloed, want voor hoeveel rampen, die elders oogsten, steden, dorpen verwoestten, zijn wij bewaard. Het vee heeft gedarteld in de weide en staat gezond op stal. Geen besmettelijke ziekten hebben tien tallen menschen weggevaagd, nadat in den aan vang des jaars de influenza ook in deze om streken, haar invloed heeft doen gevoelen. Is er één arme, die tevergeefs heeft klaagdzijn er niet onderscheidenen, die in rijke mate hulp hebben ondervonden in de stad onzer inwoning? Worden er in het naburige Wonseradeel niet met ernst pogingen aangewend, om het lot van den werkman en zijn gezin te verbeteren? Er gloeit warme liefde, al is er veel koudef zelfzucht. Er bloeien bloemen, er is zegen. Stervend jaar, gij gaaft veel goeds. Doch er waren ook „droeve dagen.” Er is veel tegenspoed geweest, veel lijden doorgestaan, menig zwaard door de ziel gegaan. Ledige plekken zijn gekomen, in het koninklijk paleis, in de woningen der burgers. De dood schuwt purper noch stroo. Hij legt zijn kille, machtige hand op den sterken man en op het lieve, jonge kind, dat als de teere bloem, de eerste blaadjes ontplooit. Waar echter geloof en hoop en liefde woonden, daar hebben die drie machten, als Engelen Gods, de wonden gebalsemd, de tranen gedroogd, de zielen gesterkt, de levenden nauwer te samen verbonden. Zullen wij moedeloos het hoofd laten hangen, vreezende de toekomst tegengaan Dat mag niet. Uit den donkere schoot der aarde, lacht een nieuwe lente ons tegen. Nieuw leven uit den dood. Wij hebben ons Kerstfeest onlangs gevierd, ’t feest des levens en des lichts, der verlossing en des vredes, der algemeene menschenmin en der persoonlijke zelfverloochening. Bezweren wij dan de booze hartstochten, de partijdriftenlaten armen en rijken elkander met liefde ontmoeten, de een den ander niet vloeken, maar allen samenwerken tot één groot doel, niet de omverwerping der maatschappij, maar haar op- bouwing, en bovenal vergete niemand onzer het herzie u zelven. Zal de toekomst beter worden, dan moeten wij beter worden. M. E. van der MEULEN. Bolsward. Zaterdag 27 Dec. werd tiet stof felijk overschot van den heer W. U. de J,ONG ter stille rustplaats geleid door zijne verwanten en vrienden, van welke laatsten er van elders waren overgekomen om hem de laatste eer te bewijzen, ook het hoofdbestuur van de vereeni- èing „Schuttevser” volgde de baar. Aan de groeve ijverden door den Secretaris van „Schutteveer” woorden gesproken, die getuigden van dé- Warme verering en genegenheid, welke de overledene' zicfij had verworven en van den onvermoeiden ijver, waarmee hij als voorzitter de belangen van Schuttevser had behartigd. Na de terugkomst, van het kerkhof herdacht Ds. van Douwen den door de zijnen geliefden en door zoovlflen ge- ëerden doode en voerde de Heer Vos het woord om het Hoofdbestuur uit te noodigen de eerst volgende algemeene vergadering van „Schutte- veer” te Bolsward te doen houden en daarmee eene laatste hulde te bewijzen aan den betreur den Voorzitter. Bolsward. De vorige week heeft ten.huize van Johs. Mulder de vijfde algemeene jaérsver- gadering plaats gehad van de R. K. Werklieden- Vereeniging alhier. Hoewel de opkomst der leden zeer talrijk was, waren slechts een tweetal der weldoeners dezer vereeniging op de vergadering aanwezig. Dit zeer gering getal was voor de leden en het bestuur een ware teleurstelling, en als men bedenkt in welke goede richting deze vereeniging werkt, hoe zij het zelfbewustzijn bij dsn Katholieken werkman verhoogt, hoe zij de ver schillende instellingen van liefdadigheid als arm bestuur, St. Viucentius-vereeniging en dergelijke krachtig ten goede komt, dan mag men zich over deze geringe belangstelling zeer zeker verwonderen. Men bedenke, dat men den werkman niet slechts finantieel moet steunen, maar dat een blijk van waardeering en een opbeurend woord hem soms aangenamer in de ooren klinkt dan de zilverklank. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het le dental in den loop des jaars met 15 is toegeno men en thans tot het voor Bolsward respectabele cijfer van 88 is geklommen. Het batig saldo ver meerderde met f20 en bedraagt thans f758,08, niettegenstaande, vooral tengevolge der dit voor jaar geheerscht hebbende influenza 44 malen een uitkeering van f 5 en 3 maal van f 4 is geschied, zoodat deze uitkeeringen de gezamelijke som van niet minder dan f 232, bedroegen. Indien men nog weet, dat er een gezamelijken zeer voordeeligen inkoop is gedaan van ruim 700 korf aardappelen en meer dan 750 kilo vet, waar voor tneergegoeden rentelooze voorschotten heb ben toegestaan, dan zal men toestemmen, dat de vereeniging heilzaam werkt voor den werkman en dus de steun en belangstelling van de meerge- goede burgerij ten volle waardig is. De twee aftredende bestuursleden en de Com missaris van Toezicht werden met groote meer derheid herkozen. Ons Noorden. Bolsward. Onze stad is Vrijdag j.l. door duizende vreemdelingen bezocht. Eere daarvoor aan het bestuur van de „Vereeniging IJscIïrb Bolsward.” Het was een goede gedachte om op den twee den Kerstdag, een dag dat ieder kan, en ook gaarne wil uitgaan, een harddraverij met paard en arreslee uit te schrijven op de nieuwe ijsbaan, en daar tevens aan te verbinden een avondijs- feest, tot nu toe alhier nooit vertoond. Het doel der club om vreemdelingen in ons midden te hebben werd bereikt, ’s Middags 2 uur begon de Harddra verij opgeluisterd door de Schutterijmuziek, negen paarden namen aan den wedstrijd deel, welke aan het talrijke publiek veel genoegen gaf. De prijs werd gewonnen door het paard van den Heer van der Zijl te Sneek, en de premie door het paard van den Heer E. Couperus alhier, gereden door J.Knór. De uitreiking der prijzen had na afloop plaats in de Sociëteit „de Doele” ook daar was de groote zaal geheel bezet, terwijl alle logementen en her bergen in de stad het drukker hadden dan ooit, ’s Avonds 7*/u uur spoedden zich weder duizen den naar de inmiddels met honderde lampions verlichte baan, het was een prachtig gezicht die vele schaatsenrijders, waarvan verscheiden voor zien van een lampion als dwaallichten zich voort bewogen, waaronder enkelen in costuum. In de versierde tent deed de muziek zich hooren. „De Schotsche trije” werd gespeeld, en velen dansten op de daarvoor aangewezen plaats, het weder was hoewel een weinig mistig, prachtig stil, in een woord alles liep mede tot welslagen. Nog eens, de Directie van de Vereeniging komt een woord van dank toe, ook voor de goede orde. Zij boude ons echter ten goede als we opmerken, dat bij herhaling van een dergelijk feest, de toegang tot de banen wat meer worde verlicht. Dit eerste avondijsfeest is een proef ge weest, we vertrouwen dat als de vorst nog eeni- gen tijd voortduurt, het bestuur het thans ont dekte ontbrekende zal aanvullen en wenschen het dan zoo mogelijk nog grooter succes ten voordeel van velen. In eene vergadering van den geneeskundi gen Raad van Gelderland en Utrecht heeft prof. Wefers Bettink de wenschelijkheid van beter toezicht op eetwaren en drinkwater ter sprake gebracht. Ten bewijze hoe noodig zulks is, wees hij er op. dat alleen te Utrecht 40 a 50 duizend gulden wordt betaald voor water, gemengd in de melk. op reis. Bolswardsche Courant 5 Geregeld in zijn kast, als ’t bloed in de ader, gaat De slinger heen en weer, die met zijn kalme slagen Den tijd, èn lente èn herfst èn blijde t èn droeve dagen, Als weg doel zinken, stuk voor stuk, in ’s afgronds schoot. „In ’s afgronds schoot,” zegt de Genestet, zinkt elk jaar ter neder en wij zeggen het hem na maar, niet in dien zin kan en mag hij het bedoeld hebben, dat het daar verpletterd, der vernietiging en der vergetelheid ten prooi zou neergeslingerd zijn. Neen, „wat het wrocht, blijft duren.” De stofwisseling gaat voort, maar overal nemen wij de ontwikkeling van nieuwe kiemen waar.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1