NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWABB EN WONSERABBEt 1891. No. 11. Dertigste Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. EEN KIJKJE DONDERDAG 12 MAART. VOOR van ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. in het Maatschappelijk leven het Oude Bolsward. a i n )t )t u e- i m te t- jn n, g- n. rd te te jaar heeft de te veld staande rogge reeds veel te lijden gehad. Dat zij zich ook dit jaar wel weder niet onbetuigd zullen laten valt op te maken uit de groote menigte, die er reeds aan getroffen worden. Men kan ze bij honderden op de pas bemeste weilanden waarnemen en met hunne scherpe klauwen en harde bekken door ploegen zij ook de boomakkers. Dienst Enkhuizen—Stavoren. Van Woensdag 11 Maart is de gewone dienst op de lijnen AmsterdamEnkhuizen en Stavo- den. Wie verblijdt zich niet met mij, dat derge lijke vragen nu weer aan de orde zijn en op an dere wijze, in ruimeren kring hare oplossing vin den Daarvoor is geen omwenteling, maar wel degelijk hervorming noodig. M. E. van der MEULEN. Niemand zal meenen dat „het maatschappelijk vraagstuk”, wat velen naar Hollandschen trant liefst met uitheemsche woorden „de sociale quaes- tie” noemen, eerst in de laatste jaren aan de orde is gekomen, al treedt het nu met kracht op den voorgrond. Ten allen tijde werd het besproken en bracht het veler gemoederen in beweging. Een kenmerk ervan was, dat het althans zoover ik kan nagaan, zich in de vorige eeuwen meest be perkte tot de steden en dat daar toen de gilden zich niet uitstrekten tot de zorg voor de verschil lende werklieden in zulk eene stad, maar zich uitdrukkelijk bepaalden bij het vak, of de aan verwante vakken, waarvoor zij werden opgericht. Iedere stad leefde en zorgde voor zich, ieder gild stond op zich zelf Van samenwerking was bijna geen sprake, het geheel bestond uit op zich zelf staande kringen. Al wat buiten de stadswallen was, was „uitheemsch” en moest zooveel mogelijk geweerd worden. Koopen mocht men. hoe meer hoe liever, koopwaar invoeren echter moest stren gelijk worden geweerd. Vandaar wellicht het woord monopolie (d. i. de stad alleen). De stad leefde voor zich en elk kringetje daarbinnen had alleen oog voor eigen behoeften. Ook in Bolsward deed men alzoo. Reeds sints de XlVdeeeuw begonnen hier verschillende vak- vereenigingen te verrijzen. Met medewerking en onder toezicht van den Magistraat ontvingen zij hunne statuten en hun besturen. Binnen den kring waarin zij zich bewogen, hebben zij onge twijfeld veel goed gedaan. Het is mijn doel niet thans over de vakvereenigingen of gilden, die hier bestaan hebben te schrijven. Alleen acht ik het niet onbelangrijk mede te deelen, dat voor één vak, de bouwkunde, nooit een gild schijnt bestaan te hebben. Dit is te meer bevreemdend, omdat juist op dit gebied zooveel schoons in het oude Bolsward is geleverd. Eens echter is eene poging tot oprichting van een timmermansgild gedaan en dat wel in een tijd, toen, gelijk blijken zal, het vak in verval was. Van de oprichting echter schijnt ook toen niets gekomen te zijn, althans ik heb er geen spoor van kunnen ontdekken. Toch is de mededeeling van een schrijven uit die dagen niet onaardig, omdat er uit blijkt, dat in den goeden ouden tijd soortgelijke vragen be sproken werden als in de dagen, die wij beleven. Den 6den Februari dan van het jaar 1769 wend den zich L. Lolkes Jr. en J. Kramer, borgers en timmerbazen, tot den Magistraat met vele klach ten tegen eene „gaarstapping” van eenige bazen en knechts, die onder elkaar een gild willen op richten. Zij zijn niet tegen een gild, integendeel, zij bieden een ontwerp aan, maar zij zijn er tegen, dat knechts en bazen ’t zoo inrichten, dat ieder die toetreedt dadelijk baas worden kan. Immers „dan zijn het allen bazen die in de stad zijn”, zoo schrijven zij, „want een knecht die maar 14 stuivers verdienen kan, wordt lid van ’t gild en verdient dan als baas f 1,Daarentegen stellen zij voor „6 proefstukken te maken uit de archi- tectuurkunde”. Daaruit kan de Magistraat dan een proef kiezen, welke dan gemaakt moet wor den „van diegene, die baas wil worden”. Dan krijgen de burgers „gasten in hun werk, die beter een Daalder kunnen verdienen als nu 15 stvrs.” En anders „Waar geen goede leermeesters zijn, zijn ook geen goede leerlingen.” De ondergetee- kenden wenschen een andere wijze van oprichting van het gild. Dit zal door bazen geschieden. Zij zullen als „anvangers de kosten van het gild doen en een proef”. Die later inkomen zullen ook steeds een proef doen, 50 gulden betalen in het Gild en een maaltijd aan de Gildemeesters. Daarenboven zal ieder baas van ieder knecht, „die op het meest in het jaar heeft”, betalen f 2,en „voor hem zelfs” f 4,per jaar. Zij zullen uit de gildekist hun eigen armen betalen, zoodat wie te oud wordt om te werken f 2,per week krijgt, wie „met houwen, steeken, vallen enz.” een ongeluk krijgt, ook f 2,per week, een weduwe f 20,voor de begrafenis. Zij willen voor „een geringe prijs de knechts leeren voor een proef”, maar daarentegen mag een knecht geen schaafbank enz. aan huis hebben, geen werk in zijn tusschenuren maken, op verbeurte dat de Stadsbode het werk uit zijn huis mag halen. Het is noodig voor ’t algemeen te zorgen, want „bi voorbeeld, hier viel eens een stuk uit het verwolf van ons groote kerk, dan weet ik dat geen van die Monsn. (sieuren) in staat is om het daar weer in te maken. Is dat niet bedroeft voor soon stad gelijk als Deze Zeker, Lolkes of Kramer, wie de vrager moge wezen, heeft gelijk. Dat is „bedroeft” en wij ach ten ons gelukkig, dat wij in onze dagen weer over veel betere werkkrachten kunnen beschikken, dan voor 140 jaren en dat zonder de gilden. Deze toch wenschen wij niet terug, met hun geest van uit- en afsluiting, maar zoon „proefstuk” lacht me wel toe, misschien hebben we daaraan onze koorbanken en menigen gebeeldhouwden steen wel te danken. En dan ook loon naar bekwaam heid, die verzekering onderling tegen ongelukken, die zorg voor de weduwen, het moge toen al of niet tot stand gekomen zijn, in verschillende an dere gilden werd het toegepast. Er blijkt uit dat de bazen hun plichten erkenden tegenover de werklieden en daarvoor geldelijke offers over had- Leeuwarden. Aan de uitbreiding van het Stationsgebouw wordt nu flink de hand geslagen. De oude overkapping is reeds geheel verdwenen, om plaats te maken voor eene nieuwe. Met den opbouw zal spoedig aangevangen worden. Voorts zal, naar men weet, de wachtkamer der 2e klasse uitgebreid worden tot die der 1ste klasse met buffet en zal eene nieuwe 1ste klasse wachtkamer verrijzen ter zijde van de nu be staande. Overigens blijft het gebouw voorloopig onver anderd. Heerenveen, 9 Maart. De slagers in deze streken hebben het tegenwoordig druk met den uitvoer van geslachte nuchteren kalveren naar Londen. Te midden van een rijken veestapel wonende, is hier voor een burgermensch voor geld en goede woorden geen kalfsvleesch (nuch teren) te krijgenalles gaat naar Londen. Het wordt er nu nog niet beter op, want de slagers zijn ook weder begonnen met het verzenden van geslachte biggen naar Engeland. De Engelschen weten wel wat goed smaakt, zij willen de biggen niet zwaarder hebben dan 70 a 80 pond en dan zoo zegt de slager zelf zijn deze dieren op het alleredelst. Deze biggen worden door de slagers opgekocht tegen 17 a 18 cts. per pond. De handel moet tot nog toe vrij goed gaan men maakt aan de Londensche weekmarkt 25 a 27 cts. en meer. Doch die 10 cts. per pond is geen winst voor den slager, de kosten van vervoer etc. moeten er af, en dat beloopt nog al wat. Ooststellingwerf. Te Donkerbroek heeft men iu de laatste jaren bij den landbouw veel last gehad van kraaien. Geheele korenakkers werden door die vraatzuchtige dieren vernield, ja zelfs de aardappels bleven in den grond niet gespaard. Herhaalde verzoeken om eene ver volging tegen de lastige indringers te mogen openen, werden afgewezen, zoodat men willens of onwillens moest aanzien, dat de oogst zeer benadeeld werd. Thans is men daar grootendeels van die plaag verlost, doordat de dennebosschen gekapt zijn. Maar de ongenoode gasten hebben zich slechts verplaatst en wel hoofdzakelijk naar de omstreken van Oosterwolde: in het vorige renLeeuwarden in zijn geheel hervat. Ontginning van heidevelden. De Köln. Zeit. bevat een stukje over ontginning van heide velden in Oldenburg, waaruit de Nederlanders veel kunnen leeren. Met uitstekend gevolg gaat de Oldenburgsche regeering voort de uitgebreide heidevelden in het Groot-Hertogdom te ontginnen. Sedert 1879 dus in elf jaar, zijn in het geheel 2400 hectaren heide grond met den stoomploeg van Towier bewerkt. Hiervan zijn juist 2000 hectaren met berken, beu ken, eiken, iepen, accasia’s, elzen, wilgen, popu lieren, pijnboomen en dennen beplant, gedeeltelijk soort bjj soort, gedeeltelijk verschillende soorten dooreen. De tot nu toe verkregen resultaten moe digen aan tot voortgaan op den ingeslagen weg. De kosten voor de ontginning worden in het ge heel op 157 mark per hectare berekend, waar van 84 mark voor het ploegen en 73 mark voor het beplanten. Binnen ongeveer 10 jaar zullen de Oldenburgsche heidegronden wel voor het grootste gedeelte beplant zijn. Bij de redactie van het D. v. Z.-H. te ’s Hage vervoegden zich Zaterdag twee personen, die met uitstekend succes door dr. Coronel al daar, met het middel van professor Koch, waren ingespoten. Het waren J. K. Annokkee, oud 40 jaren, en M. J. L. van Harberden, oud 27 jaren. De eerste had 20 jaren en laatstgenoemde 4 jaren aan bloed spuwingen geleden. Gedurende zes weken werden ze door den ge noemden geneesheer behandeld. Niet alleen ’t bloedopgeven heeft geheel op gehouden, maar ook het hoesten en de verdere zorgwekkende verschijnselen, welke zich bij hen hadden voorgedaan. Ook hun krachten zijn terug gekeerd. Tegenover de min gunstige berichten omtrent het middel-Koch, mogen, zegt het blad, deze beide gevallen wel als verblijdende bewijzen voor de voortreffelijke uitwerking er van geboekstaafd worden. Volgens de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. zal deze zitting der Tweede Kamer slechts een veertien dagen duren. Of na het Paaschreces dé legerwet aan de orde zal komen was twijfelachtig, omdat in een verkiezingsjaar de leden de maand Mei gaarne voor zich houden. De briefschrijver verneemt, dat de commissie van voorbereiding der legerwet haar arbeid met opzet zeer langzaam voortzet, opdat van de open bare behandeling voor de kieswet niets kunne komen. Ook maakt hij melding van het gerucht, dat bij eene verwerping van de Stedenwet de Re geering door de Eerste Kamer de parlementaire werkperiode zou sluiten of in schijn zou afbre ken, teneinde op die wijze, met achterstelling van de defensiequaestie, de algemeene verkiezingen over een ander shibboleth, over de politieke ver houdingen in het algemeen, over het Kabinet te doen loopen. Dan bleet de kans op samenwerking van de twee kerkelijke partijen. Reeds terstond, nadat zoovelen tot het aan nemen van den rouw, wegens den dood des Konings besloten, gaven we onze vrees te kennen dat zij al spoedig slechts uit het uiterlijk voor komen zou blijken, en de rouwdragers aan alle vermaken zouden blijven deelnemen. Spoediger nog dan men dit verwachten mocht, werd dit bewaarheid en thans schrijft de Haagsche cor respondent aan de Middelb. Ct „Die koningsrouw wordt hier in de stad met de meest teugellooze phantasie gedragen. Daar het nu eenmaal aangenomen is, dat alles wat zwart is en ook alle soorten van bont als „rouw” zijn aan te merken, ziet men de zonderlingste rouwkleeding. Zoo is bijv, een dame, die een lange bontmantel, zelfs een imitatie-bont in loutre-peluche draagt, een bonte muts op heeft maar zwarte handschoenen aan, volmaakt naar den eisch en er zijn heeren, die costumes in allerlei schakeeringen van grijs en leverkleur hebben aangetrokken en daarbij een bruin hoedje op zetten, in den rouw, als om den hoed maar een zwart laken rouwbandje is aangebracht. Zoo wandelen tal van voor den Koning rouwende jongelui door den Haag. Daarbij komt, dat na de eerste aanstekelijke rouw-rage de „aardigheid” er nu af isvele dames begint de rouw te vervelen, de zwarte japon is verlept, er hangen zulke mooie, bijna gloed nieuwe toiletten in de kast en ziet, dat zijn redenen genoeg om den rouw af te leggenden volgenden dag verschijnt mevrouw als zij door haar betrekking tot het hof niet verplicht is te blijven rouwen in vuurrood of hemelsblauw, alsof er geen halve en lichte rouw meer bestond. Ook rouwen, dunkt mij, moest men niet of goed doen zulke halfheden zijn eenvoudig belachelijk vertoon.” De nieuwe wet op het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren verplicht hen, die in de termen vallen om daar van te genieten, tot het overleggen van ver schillende stukken, als daar zijngeboorte-ex- tracten, overlijdens-extracten enz. Voor menige weduwe, die verscheidene in leven zijnde kin deren heeft beneden den leeftijd van 18 jaar, stijgen de kosten dier stukken tot een bedrag van ongeveer f 10 A f 12. Velen onder haar zijn echter niet in staat deze te betalendikwijls moeten zij door hard werken in het onderhoud van haar talrijk gezin voorzien en kunnen zij van hare wekelijksche verdiensten, die vaak nog veel minder beloopen dan gemeld bedrag, on mo gelijk eene dergelijke uitgave bestrijden. Eene informatie bij bevoegde autoriteit of meerbe- doelde stukken niet ongezegeld mogen worden afgegeven, indien de betrokken burgemeesters een bewijs van onvermogen verstrekken, werd ontkennend beantwoord, met de bijvoeging even wel, dat zij een koninklijk besluit tot vrijstel ling voor onvermogende weduwen en kinderen zeer wenschelijk achtte. Kan een dergelijk besluit niet worden uitge lokt, dan zullen zeer zeker vele weduwen en weezen verstoken blijven van het genot, dat de nieuwe pensioenwet haar kan verleenen, omdat zij de kosten der vereischte stukken niet kunnen dragen. De Standaard wordt grappig. Als een der redenen van aanbeveling voor den persoonlijken dienstplicht is door den Anti-dienstvervangings- bond aangevoerd, dat de zonen van hetzelfde volk, in het leger vereenigd, elkander zouden leeren kennen en waardeeren. De Standaard noemt dit een zeepbel, omdat er van het millioen, die in de termen vallen om te dienen, slechts 159,009 onder de wapenen komen, wat nog niet de helft is in de periode van 13 jaar. Bovendien duurt de omgang maar een jaar. „Wel wonder,” zegt het blad hier komt de aardigheid „dat de heer Groeveveld (die de pen namens het hoofdbestuur voerde) ook de dochters van hetzelfde vaderland niet wil samen brengen In Dahomey is men dan geluk kiger of eigenlijk nog niet gelukkig genoeg, want het hoogste ideaal zou zijn alle zonen van het vaderland met alle dochters samen te brengen. Dan eerst zou de waardeering volmaakt zijn. ’t Is even grappig als steekhoudend. Men schrijft aan de Asser Crt. Gaat men op de berichten in verschillende bladen af, dan zou men denken, dat in het district Schoteriand de candidaten voor de a. s. verkie zing reeds door de verschillende partijen gesteld zijn. Er wordt een naam van een candidaat genoemd, spoedig zegt „men” dat hij candidaat gesteld is en wordt het in de bladen gemeld. Adres de candidatuur mr. van Gilse. Alleen de socialistisch-gezinde volkspartij heeft haar candidaat gesteld, n. 1. het aftredend lid Domela Nieuwenhuis; de centrale liberale kies vereeniging heeft besloten, aan hare vijf afdee- lingen in het district een grostal te vragen van candidaten, terwijl zij tevens besloot de heeren Lieftinck en Goeman Borgesius uit te noodigen als sprekers op te treden. Onder de liberalen heerscht geene eenstemmigheid de invloed der centrale kiesvereeniging is dan ook minder groot dan men zich voorstelt. Vele Schoterlandsche kiezers tegenstanders als zij zijn van den socialistischen hoofdman scharen zich onder de geavanceerd liberalen. Zoo hebben eenige invloedrijke ingezetenen te Heerenveen den heer mr. Treub van Amsterdam uitgenoodigd voor de kiezers op te treden, in navolging der liberale kiesvereeniging „Burger trouw” te Sneek. Stellen de liberalen alhier een geavanceerd liberaal als candidaat, dan heeft deze veel kans van slagen, tenzij de oud-liberalen zich niet met die keuze kunnen vereenigen. Samenwerking is nu allereerst noodig, want de kans van herkie zing van D. N. is niet bijster groot. Vooral zijn gedrag tijdens de jongste werkstakingen in de venen wordt streng afgekeurd door ieder welden kende. De wrange vruchten van zijn aanzetten tot volhouden worden nog door de arbeiders en verveners geproefd. De anti-revolutionaire partij heeft tot nog toe niets van zich laten hooren. Wel heeft hare cen trale kiesvereeniging vergaderd, doch er schijnen daar ten opzichte der verkiezingen geen beslui ten genomen te zijn. Te Amsterdam zijn een zestal slachtoffers van de Russische Jodenvervolging aangekomen. Hun plan is naar Amerika over te steken. Voor loopig zijn zj op kosten van het Israëlietische ondersteuningsfonds in een logement opgenomen, in afwachting van hetgeen verder voor hen zal worden gedaan. Een knaap te Goes sprong dezer dagen des nachts uit bed, en rende in wilde vaart de trap af, haalde een mes te voorschijn en stond met woeste gebaren in de gang te schermen. Zijn ouders, door ’t geraas gewekt, lieten hem begaan, tot hij eindlijk wakker werd. Toen bleek, dat de jongen door ’t lezen van een roovergeschie- denis aan ’t droomen geraakt was en meende, dat er werkelijk roovers in het huis zijner ouders gedrongen waren. Algemeen is men in Rome zeer ingenomen met ’t financiëel stelsel van den minister Luzzati, en met de verklaringen, welke hij voor de Kamer heeft afgelegd. Ofschoon er in ’t gansche land met smachtend verlangen wordt uitgezien naar be zuiniging, behoort er, schrijft men, een vrij goede dosis moed toe, om eene bezuiniging van zes-en- dertig millioen voor te stellen op een begrooting waarvan reeds alles is weggelaten dat eenigzins naar overtollige weelde zweefde. Dien moed be zit blijkbaar Luzzati. De bezuinigingen, die hij op ’t oog heeft, verdoelen zich over de volgende ministeriënÓp de schatkist wil hij 2,611,052 livres besparen, bij het ministerie van financiën moet men zich redden met 2,106,050 lires minder dan andere jaren, bij dat van justitie moet 1,051,031 lires worden bespaard, bij dat van buitenl. zaken 1,116,551 lires, bij dat van openbaar onderwijs 1,540,428 lires, bij dat van publieke werlsen 5,644,311 lires, op posterij en telegrafie moet 2,256,616 lires bezuinigd, op marine 6,500,00, op oorlog 10,778,730 en op landbouw 1,096,061 lires. Jammer is het, beweert men, dat de minister ook zijn doorhalingen op de begrooting van onderwijs heeft geplaatsthet onderwijs toch werd in Italië al karig genoeg bedeeld. Nood breekt echter wet en ’t blijkt, dat de minister slechts bezuinigt op ’t hoogere personeel en ’t volksonderwijs onaangetast wil laten. Het meest karakteristieke der besparingen evenwel ligt in de vermindering der uitgaven op de militaire budgetten. De heer Luzzati heeft volmondig erkend, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven nu nog slechts met kunst en vliegwerk kan worden verkregen, doch hij hoopt, dat langzamer hand zoo het doel der Regeering kan worden bereiktverbetering van den toestand des lands. Op dit oogenblik ondervindt de minister nog slechts ondersteuning of aanmoediging. Alle partijen hebben haar woord gegeven, dat zij den strijd tegen ’t ministerie zullen staken om den minister van financiën gelegenheid te geven met een volledig uitgewerkt programma voor den dag te kunnen komen, een programma waarvan men de redding der natie verwacht. Slechts één groep heeft zich dadelijk tegenover ’t ministerie ge plaatst en kent geen pardon, wil niet hooren van wachten’t is de groep van hen, die steeds oppositie voeren, wien de oppositie als in ’t bloed is gevaren en die worden aangevoerd door Crispi en Zanardelli. De laatste heeft, zooals bekend is, reeds bij de eerste kennismaking van ’t ministerie met de Kamer zijn ongeduld lucht gegeven. Bolswardsche Courant it i t i i i- n, 8, 3t 9- ;r 0 0 1 3 3 1 i, n »i n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1