NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABB BH WOHSEBABBBX Bf ©1 Dertigste Jaargang. 1891. No. 13. BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 26 MAART. O 3 VOOR KORT OVERZICHT DER ander begrip ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. s a $XXXXXXXXZCKXXXXXXXX$: Jhr. Mr. J. G. Ridder Van duizend en een partijen één partij ma ken waarop men in zijn regeering met eenig vertrouwen kan steunen, is een heksenwerk. Zoo iets staat graaf Taaffe te wachten, die in den Oostenrijkschen rijksdag een regeeringspartij moet vormen met een aantal partijen en partijtjes om zich heen, die ieder oogenblik gereed staan haar kwaardaardige kopjes op te steken. Wat Taaffe nu zal doen, ligt voor ieder nog in het duister; zal hij rechts gaan, of zal hij naar links zwen ken wordt gevraagd. Dit eenige valt met ze kerheid te zeggen, dat er onderhandelingen zijn aangeknoopt met de Duitsche liberalen, die on der leiding staan van von Plener, en dat die on derhandelingen nog niet zijn afgebroken. Wat men bespreekt en op welken basis men een samengaan zou kunnen verkrijgen ook dit ligt alles in ’t geheimzinnige duister. Daarbij moet hij echter ook het oog gevestigd houden op de Polen, die in de meeste gevallen lijnrecht tegenover de Duitschers staan en wier 57 afge vaardigden nu eenmaal niet weggecijferd kunnen worden. De heer Taaffe is in staat met ieder samen te gaan, van welke partij ook, wanneer ’t moet, zelfs met den duivel, beweerde eens de heer Herold, doch hoe handig ook, thans heeft van Rappard, Gehouden alhier 24 Maart. In eene openbare vergadering der kiesvereeni- ging, „Vooruitgang” te Bolsward trad Jhr. Mr. J. G. Ridder van Rappard op. Als inleiding deed de 8. op heldere wijze de teleurstelling uitkomen, welke de regeering, in 1888 aan het roer gekomen, overal in den lande heeft verwekt. Vooral legde hij nadruk op het beginsellooze standpunt door haar ingenomen ten opzichte van den schoolstrijd. Deze toch in de eerste plaats zou door haar tot een in haren geest goede oplossing worden gebracht en ten slotte is het gebleken, dat het haar niet te doen is om het intellectueele standpunt van het volk te verhoogen, maar is de geheele beweging herleid tot eene „dubbeltjeszaak.” Een wetsontwerp is tot stand gekomen, dat ook door een liberaal ministerie had kunnen zijn ingediend en waaraan dan ook zeven tien liberalen hun stem hebben gegeven. De ka tholieken, die onder hun meesterlijke leiding van alles de meesje vruchten plukken, hebben ook hierin hun zin'gekregen en de anti revolutionairen eten mee uit de staatsruif, wat zij vroeger steeds aan de liberalen verweten. Deze laatsten echter, al zijn zij tijdelijk in de minderheid, hebben een ander begrip van de waarde hunner beginselen. Zij hebben te veel eerbied voor het ideaal dat zij zich gesteld hebben, dan dat zij de gemoederen in den lande zullen verontrusten en op een dwaal spoor brengen door een valsche leus, om weder op het kussen te komen. Daarna vestigde de 8. het oog op de Volkspartij in het Noorden, wier -ontstaan hij verklaarbaar achtte, waartoe ook hij zou wenschen te behooren, want wat is schooner dan voor het volk te wer ken, waarvoor nooit genoeg kan worden gedaan Hij betreurt echter, dat zij te veel overhelt tot revolutie en niet begrijpt dat men het doel door evolutie, door ontwikkeling moet trachten te be reiken en evenzeer dwaalt zij naar zijn meening omdat zij tegen het Koningschap opkomt, vertegen woordigd in het huis van Oranje. Van de liberale partij spreekt hij uit dat zij in moeilijke omstandigheden verkeert. Volkomen eenstemmigheid kan bij haar niet bestaan, omdat zij wel aan elk lid het recht schenkt ook omtrent hoofdpunten een individueele meening te hebben, daar zij geene centrale macht erkent, gelijk de katholieke en anti-revolutionaire partijen, maar toch zullen de vooruitstrevende elementen in haar midden, moeten bedenken, dat de alpha en de omega, het begin en het einde van hetgeen een staatsman heeft te kennen en in praktijk te bren gen isopoffering van een deel zijner eigene be ginselen, althans voor een wijle en terzijdestelling van eigen ideaal. Hare roeping is thans deze geen stilstand, maar geleidelnke beweging in voor- uitstrevenden zin, zonder radicale proefnemingen, alzoo geen algemeen stemrecht, wel betere regeling en uitbreiding er vangeen landnationalisatie maar tegemoetkoming aan den inderdaad gedruk- ten landbouwersstandgeen republiek, last not least, maar onze constitutioneele regeeringsvorm als de vorm aan welke het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk terecht is gehecht, omdat nu aan het hoofd der regeering staat de leidsvrouw van het kostbare kleinood, de dierbare telg uit ons geliefd Nassaustamhuis, de eenige welke ons rest van den vroeger zoo breedgetakten Oranje boom. Tot welke partij wij behooren, althans zoo wij Nederlanders en geen cosmopolieten zijn, op Haar is eerbiedig ons oog gericht, en welke onze beginselen ook mogen zijn, boven allen en alles staat onze verknochtheid aan Haar en Haarhuis en onze onwankelbare trouw aan Haren constitu- tioneelen troon. Na deze inleiding gat de S. eerst een overzicht van de verschillende rechtsgronden en theoriën, waarop de economisten de heffing van belasting verdedigen, daarna van de verschillende soorten van belastingen, met hare voor- en nadeelen en ontwikkelde ten slotte het samenstel van belastin gen, dat wij thans hebben met eenige opmerkingen daaromtrent en aanwijzing van de richting, waarin hij dat zoogenaamde belastingstelsel zou willen verbeteren. Na de theoriën van Adam Smith, Stuart Mill en Sdhaffle, kortelijks te hebben medegedeeld en ge toetst en zich verklaard te hebben tegen de hoog op gevoerde belasting op sterken drank, waardoor de minvermogende onevenredig zwaar wordt getroffen en tegen de inkomsten- en verteringsbelasting als eenige belasting, stelt hij de vraag: aan welke regels moet een goed belastingstelsel voldoen? Om deze vraag te beantwoorden moet men zich eerst reken schap geven van de roeping van den Staat in de maat schappij. Deze omschrijft hij aldus De functie van den Staat in de maatschappij is die van een rechtspersoon, welke werkkrachten noodig heeft, die hij alleen uit de natie putten kan en die noo dig zijn voor de harmonische samenwerking van het geheel. Het streven moet natuurlijk wezen naar gelijk heid van belastingdruk, maar een goed belasting stelsel, dat allen kan bevredigen, is, kan men vei- weg langs naar den kant v. Ringelenstein, dan weder trachten zij met hun blik den nevel te doorboren, welke de Papensteeg grootendeels om hult maar zij wenden zich telkens oogenschijn- lijk teleurgesteld af en praten dan met elkaar. Daar komt een wagen aanrijden met een los paard achteraan. Der mannen aangezichten ver helderen. Helaasde voerman rijdt door, en wagen en paarden verdwijnen in het Molen laantje. Nieuwe teleurstelling. Men wacht ge duldig nog wat: eindelijk, over achten, teekent zich in de verte de omtrek af van een rossinant, door een man begeleid. Ze naderen, het dier wordt aan de „lijn” gebonden en draait zijn kop naar links en rechts, als woü het vragen wat moet ik hier in mijn eentje doen Na een poos verschijnt er weer een harddraver, dan nog een en nog een enhun aantal beloopt ten laatste zes Wat er aan scheelt, dat er geen greintje tierigheid bij de dieren te ontdekken is Dat ze niet vroolijk hinneken, maar droef den kop laten hangen? Zij schijnen verbluft, en verbazen zich stellig over de groote ruimte voor hun zessen. Makkers komen er niet meer opdagen, evenmin kijkers naar hun lichamelijk schoon. Eenige geleiders, droevig gestemd als de paarden, be kruipt het ongeduld en vier hunner maken rechts omkeert met hunne viervoeters. Een armzalig tweetal blijft achter. Tien uurook dit vertrekt, des wachtens moe. Het laatst heengaande dier werpt een meewarigen blik in het ronde, heft zijn staart omhoog en laat een bewijs zijner tegen woordigheid achter. Weder is het stil en een zaam op het plein als des morgens vroeg. Het was paardenmarkt geweest te Tiel. Men schrijft uit het zuid-oosten der provin cie Utrecht Heeren suikerfabrikanten laten hier voor den bouw van beetwortelen f9.59 per 1000 KG. en f70 per HA. voorschot bieden. Slechts weinigen zijn genegen op een dergelijk bod in te gaan. In het jongst verschenen Vliegend Blaadje vangt Nemo aan met eene bekentenis, waaronder menig liberaal zijn naam zou kunnen zetten om dat hij in geheel dezelfde positie verkeert. Schrijver dezer blaadjes, zoo zegt hij behoort tot hen, die in den loop der jaren van tegen standers van den persoonlijken dienstplicht voor standers geworden zijn. Wat in de allereerste plaats deze omkeering bij hem heeft teweeggebracht, is, dat hij van het stelsel van plaatsvervanging meer en meer een verwijt zag maken aan de gegoede klassen, en tevens een middel om de lagere klassen op te ruien en ouderlingen haat te kweeken. De opvatting, dat de plaatsvervanging uitge vonden was om voor de zoons uit welgestelde gezinnen een voorrecht te scheppen, ten nadeele van hen, die in minder gunstige maatschappelijke omstandigheden verkeeren, stond vroeger zoo niet op den voorgrond. Het stelsel van rempla- ceering werd meer beschouwd als ingevoerd in het algemeen maatschappelijk belang; namelijk om te voorkomen dat de jongelieden, die al hun nen tijd noodig hebben voor hunne opleiding en hunne vorming voor een maatschappelijk beroep, door den militairen dienstplicht daaraan onttrok ken zouden worden, en zelfs gevaar zouden loopen voor hunne roeping in de samenleving te mislukken. Achter dat stelsel de zelfzuchtige bedoeling te zoeken om bloed en leven van de „rijke zoontjes” te sparen, het kwam slechts bij enkelen op, die niet gewoon waren ver te denken. Hoe kon dat ook ooit eene gangbare meening worden Had niet de geschiedenis van 1830 geleerd, dat wan neer het vaderland zijne weerbare mannen noo dig heeft, de jongelingen uit de welgestelde klas sen de eersten zijn om zich aan te bieden En leveren niet die klassen aan het leger de officie ren, wier bloed en leven dan toch in den oorlog evenmin worden gespaard Hoe menig dierbaar offer heeft ook niet de Atjeh-oorlog, en hebben ook andere oorlogen in Indië aan de welgestelde families gekost! Er is misschien nooit grooter leugen verkon digd dan deze, dat het de „bezittende”, de „heerschende” klasse slechts te doen was om eigen kinderen aan een plicht van vaderlands liefde te onttrekken, en dat het „mindere volk” goed genoeg werd geacht om tot kanonnenvoe der te dienen. Zelfs dat het kazerneleven de jongelieden uit de beschaafdere klassen afschrikte, is eene on waarheid, want onder hen die vrijwillig dienst namen, werden steeds een zeer groot aantal jonge lieden van stand en beschaving gevonden. Dat is zóó waar, dat verreweg het meerendeel der infanterie-officieren van het Haagsche garnizoen als vrijwilligers in dienst gekomen zijn, en het soldatenpak hebben gedragen. Maar met dat aldat de plaatsvervanging tot een steen des aanstoots werd gemaakt, was ge noeg om vele voorstanders van het stelsel tot andere gedachten te brengen, vooral toen de mi litaire specialiteiten, bijna zonder uitzondering allen kwamen verklaren, dat dit stelsel eene goede legerhervorming in den weg stond, en toen bovendien de middelen aan de hand werden ge daan om aan de bezwaren, die voor het burger lijk leven de persoonlijke dienstvervulling hebben kan, tegemoet te komen. Thans kan gezegd worden dat, althans door de liberalen, de persoonlijke dienstplicht nage noeg algemeen wordt aanvaard. Dit is de logen niet op een wetenschappelijk systeem gegrond. Men kan het verdeelen in le. Inkomstenbelastingen, zijnde grondbelas ting, patentbelasting, rechten op de mijnen 2e. Verteringsbelastingen, zijnde personeel, ac cijnsen, in- en uitvoerrechten 3e. belasting op het kapitaal, het successierecht 4e Retributiën voor bewezen diensten registratie, zegelrecht, post, telegrafie, jachtacten enz. De grondbelasting is goed, omdat zij niet strijdt met de gelijkheidstheorie, eene inkomstenbelasting is en weinig kost aan perceptieloon De patent belasting is theoretisch, als in strijd met de gelijk heidstheorie, en practisch, als onmogelijk met bil lijkheid te bepalen en vooral drukkend voor mingegoeden, onbillijk en behoort te worden afge schaft. De personeele belasting, kan, vooral nu zij weder geheel voor het rijk bestemd is, eene zeer goede belasting heeten, omdat de onbillijkheden, die haar aankleven nu kunnen weggenomen wor den, waaraan het rijk minder behoefte had, zoo lang het aan de gemeenten uitgekeerd moest worden. Wat de accijnsen betreft, er zijn er als die op sterke dranken en wijn, die moeten blijven, de laatste vooral is uitmuntend, omdat hij uitdruk kelijk op de vermogenden rust, maar die op zeep en zout moeten noodzakelijk worden afgeschaft, daar zij te veel op de minvermogenden drukken en evenzoo die op het geslacht. De belasting op de suiker, vroeger te veel beschouwd als eene belasting op een artikel van weelde, terwijl nu vaststaat dat zij groote voedingswaarde heeft, moet echter niet geheel worden afgeschaft, omdat zij niet gelijk staat met vleesch en brood. De S. blijkt een groot voorstander te zijn van de kapitaalbelasting in den vorm van successierecht, omdat zij alleen hem treft, die het betalen kan, en dat naar verhouding van zijn vermogen en betaald wordt op 't oogenblik dat het vermogen van den erfgenaam vermeerdert, terwijl zij aan den Staat toekomt, die het erfrecht erkent, terwijl hij kon zeggen, dat de goederen van den erflater aan den Staat vervallen na zijn dood. Van de Retributiebelastingen behandelt S. alleen de regi stratie en doet uitkomen hoe onevenredig deze werkt, hoe noodzakelijk het is „de doode hand” te treffen, waar de onroerende goederen nooit over gaan en de registratie-rechten voor de kleinere landbouwers te verminderen. Ten slotte stelt S. de vraaghoe moet het samenstel der belastingen verbeterd worden Men moet niet een geheel nieuw stelsel willen invoeren, maar met de werkelijkheid rekenen, zorgen dat er waarlijk een stelsel, een systeem komt, een complex van belastingen, waarbij het eene in het andere ingrijpt, geen omverwerping, maar langzame aanhoudende verbetering. Gelijk aangetoond is, moet er afgeschaft en verbeterd worden en als equivalent moet er eene effecten- belasting komen, die stellig genoeg zal opbrengen, als men bedenkt dat het kapitaal in fondsen in ons land ongeveer evenredig is aan dat in on roerende goederen. Er was van de gelegenheid om deze vergade ring bij te wonen gebruik, gemaakt door een vrij groot getal vertegenwoordigers van de vereeniging Algemeen Stemrecht en der Volkspartij. De voor zitter had vooraf gezegd, dat de heer van Rappard alleen bereid was om inlichtingen te geven be treffende ’t geen hij zou zeggen over belastingen, in de bekendmakingen was ook geen gelegenheid aangekondigd voor debat, omdat het doel was, uitsluitend de belastingen en hare hervorming te behandelen. Mr. D. A. van Eek en O. Stelling werf van Leeuwarden spraken hunne teleurstelling er over uit dat het bestuur der Kiesvereeniging geen debat wilde over politieke richtingen, terwijl de S. deze in zijne inleiding toch besproken'had. Nu bepaalden beiden zich tot een paar opmer kingen. Mr. van Eek drong er op aan, dat alle richtingen de Friesche volkspartij zouden volgen in het niet drinken van sterken drank en de heer S. wenschte dat de grondbelasting #nn de gemeenten zou worden geschonken en er voorts een uitgebreide successiebelasting zou komen. Land- en Tuinbouw. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft het vorig jaar een pacht- commissie in het leven geroepen, ten einde daar door verbetering te brengen in het verhuren van boerderijen. In 1890 zijn aan deze commissie 7 taxaties opgedragen. Telkens gaat een lid .der commissie de boerderij geheel opnemen, en dan wordt in een gemotiveerd rapport aangegeven wat veranderd en verbeterd dient te worden, aan het huis, de landerijen, slooten, enz. Een corpo ratie had haar drie taxaties opgedragen en heeft al haar wenken opgevolgd, en heeft het voorne men, de commissie later weder te raadplegen. Evenzoo een eigenaar, die nu f500 huur meer ontvangt, dan vroeger. Een ander eigenaar heeft op aanraden dezer commissie zijn land laten af graven, draineeren en meer dergelijke verbete ringen aangebracht, in de overtuiging dat hij nu wel minder huur maakt, doch dat de verbeterin gen zullen rendeeren. Voor twee boeren viel de taxatie ongunstig uithun manier van bebouwen werkte verkeerd op het land, tot schade voor eigenaar en huurder beiden. Men hoopt, dat men deze commissie meer en meer zijn vertrouwen zal schenken, en dat hare practische wenken, opgevolgd mogen worden, dan zal haar werking den landbouwers en zelfs de geheele provincie ten goede komen. Joure. De door den heer Lijn, logementhou der in het Tolhuis alhier, uitgeschreven 6-bals biljartpartij is Donderdagavond gesloten. Ge speeld werden 857 partijen. De prijs, f 40 werd behaald door J. Romkema, met 548 punten de eerste premie, f 15 door J. Steenhuizen, van Roordahuizum, met 524 punten de tweede premie, f5 door G. Hiemstra, van Westermeer, met 388 punten. Westergoo. De zomercampagne op het bouw land heeft in de afgeloopen week allerwege een aanvang genomen, zoodat er reeds ettelijke aard appeltjes gepoot zijn geworden. Zooals te ver wachten viel, zijn de poters heel prijzig. In den handel der eetaardappelen gaat tegenwoordig veel om, de klacht, dat de zoete smaak er nog niet af is, blijft voortduren. Proeven, genomen om door verhooging van temperatuur daarin verbetering aan te brengen, hebben meer succes gehad dan een verdubbelde dosis zout bij het koken. Oostermeer. Van wege de propagandaclub te Drachten had hier Zaterdag eene bijeenkomst plaats in het logement van Bouwes, ter versprei ding van de beginselen van de Volkspartij. Als spreker trad op de heer Tj. Nawijn, hoofd der school te Beets, die tot onderwerp zijner rede had: „De waarheid zal u vrij maken”. Despre ker wees er, ook op grond van verschillende schriftuurplaatsen, op, dat de werkman, wiens belangen tot heden schromelijk verwaarloosd wer den, op zooveel meer erkenning en waardeering kon aanspraak maken, dat hij beter zijne rech ten moet laten gelden, waar het gebleken was dat noch van de huidige, noch van de liberale regeeringen opheffing van zjjnen druk te ver wachten was. De zeer bevattelijke en gematigde rede werd met de meeste aandacht aangehoord. Na afloop traden met den spreker in debat de heeren A. W. Bunning en D. Wijbenga; laatstgenoemde kwam op voor de liberale partij, verdedigde haar tegen de verwijten van nietsdoen en wees erop dat onder haar bestuur de knellendste belastingen op het geslacht, op de turf en op het gemaal zijn afgeschaft. De sprekers werden door den redenaar van den avond beantwoord. De zeer humane toon waarop het debat plaats had, maakte op alle aanwezigen een gunstigen indruk. W. K. B. Het Dagblad acht het volstrekt niet twijfel achtig of de Minister van Marine zal aahbljj ven. Het ziet in de discussie en de motie slechts de uiting van een meeningsverschil tusschen de meerderheid der Kamer en den Minister van Marine, gesteund door een zijner ambtgenooten. Het voorbijgaan van den heer Land kan niet worden afgekeurd, zelfs niet worden betreurd. Dan zou, volgens het Dagblad, de Kamer formeel op het gebied der uitvoerende macht zijn ge treden. In deze leer zal het Dagblad wel alleen staan. De Kamer kan geen benoemingen casseeren of eischen, dat iemand zal benoemd wordenmaar daaruit volgt geenszins, dat zij alle benoemingen of niet benoemingen zou goedkeuren of toejui chen, en het ligt geheel binnen de grenzen harer bevoegdheid om het tegenovergestelde door mid del van eene motie uit te spreken. Het Dagblad heeft echter volkomen gelijk, dat eene motie, waarbij eene regeeringsdaad betreurd wordt, voor den betrokken Minister niet nood zakelijk eene reden is om zijne portefeuille ter beschikking te stellen maar wanneer gesproken is gelijk zelfs door vrienden van den Minister gesproken werd in de zitting van Vrijdag, dan blijft geen Minister aan. De N. T. Ct. schrijft: ’t Is Woensdag 18 Maart 1891, omstreeks half acht in den morgen. Het terrein der veemarkten, nog niet geheel te overzien omdat het in den nanacht gemist heeft, ligt, eenzaam daar; er bevinden zich slechts een past in het buisje der Duitschers of der Polen. landsche belastingwezen is dan ook in het geheel dingen die komen zullen. Nu eens zien zij den over de zelfzucht der „bourgeois.” F Bolswardsche Courant I VAN „jqortU.- i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1