NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS A.RD M WeiM8B&»gg£ I 1 VERSLAG LANDBOUW EN VEETEELT No. 14. 1891. BINNENLAxND. BUITENLAND. $3ocxxxxxxXxxxxxxxxx$ DONDERDAG 2 APRIL. L J VOOR d een macht worden moed haar kwade parten spelen. Men vergeve aan- van gezondheidstoestand van het vee en de tijd ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. e e Kamer gekozen. De Volkspartij had een ander eigen candidaat. Nu is toch gesproken woorden ZijIma een zin van i- 1 - De Balkan staatjes bestaan tot nog toe eigen lijk slechts bij de gratie der verschillende Euro- peesche mogendheden. Een norsche bui van den Czaar, een aanval van geeuwhonger van Duitsch- land of Oostenrijk en de lijntjes, die op de kaart Servië en Bulgarije aanduiden, worden uitgewischt. Edoch, zoolang zij bestaan, meenen Serviërs en Bulgaren het recht te hebben te leven zooals ’t hun behaagt. En zij doen het. Hoe men in Servië huishoudt is bekend, koning en koningin krakeelen als een huishoudinkje uit een achter buurt, en ’t volk doet mee en de Bulgaren doen desgelijks. Het is slechts enkele dagen geleden, dat men in Bulgarije een samenzwering op het spoor meende te zijn. Ergens in Rusland leefde de Bul gaar Benderew, plotseling echter was hij ver dwenen, bleef hij onzichtbaar tot hij weer opdook aan de Bulgaarsche grenzen en men allerlei ge ruchten hoorde van samenzweringen, invallen, geheime vergaderingen op Servisch grondgebied, en wat meer op dergelijk terrein te huis behoort. De bevolking begon al min of meer zenuwachtig te worden, tot er van hooger hand bericht kwam, dat de gansche samenzwering niets beteekenten dat de Bulgaren rustig konden zijn. De Bulga ren waren rustig Plotseling zijn zij echter weer opgeschrikt. Vrijdagavond werd te Sofia een ministerraad ge houden en na afloop gingen de ministers wat keu velen in den „banketbakkerswinkel” van Pana- choff. Tegen acht uur wandelden Stambouloff, de minister-president, en Beltschew, de minister van financiën, langs het stedelijk park naar huis. Plotseling sprongen vier mannen, aan iedere zijde twee, op hen toe, en losten hun revolvers. Belt schew zonk door twee kogels getroffen ter aarde en stierf bijna onmiddelijk. De gendarme, die steeds Stambouloff volgt, loste eveneens zijn vuur wapen, miste, ijlde de moordenaars na en ver wondde één met een sabelhouw, die echter in de duisternis nog wist te ontkomen. Stambouloff bleef ongedeerd. Allen zijn het er over eens, dat men hier te doen heeft, niet met een gewonen moord, doch met een politieken aanslag. Kimswerd, 31 Maart 1891. De 10de alge- meene vergadering van ’t Ziekenfonds „Nut en Voordeel” werd jl. Vrijdagavond alhier gehou den. Nadat de Voorzitter ’t ontstaan en de wer king van ’t fonds had geschetst, werden de no tulen en het jaarverslag gelezen en deed de Pen ningmeester rekening en verantwoording van zijn beheer, waaruit bleek, dat de ontvangsten f 614,30 en de uitgaven f 537,90 bedroegen, zoo- dat ’t voordeelig saldo f 76.40 was en ’t kapi taal van ’t fonds steeg tot f 981,18. De HH. J. Postma Lz., W. S. Postma en J. Rauwerda werden resp. als Voorzitter en als leden van de Commissie van Toezicht herkozen. Na de slui ting dezer bijeenkomst, werden door eenige le den van ’t Zanggezelschap „Harmonie” twee be drijven van de „Aide Jas” opgevoerd. Hierna werd de 1ste algemeene vergadering van’t Vrou- wen-Ziekenfonds „Helpt elkander” gehouden. Dit fonds had ontvangen f 151,86 en uitgegeven f 96,95 en beschikt derhalve over f 54,90. Toen ook deze vergadering door den Voorzit ter was gesloten werden de laatste twee bedrij ven van de „Aide Jas” opgevoerd. De herden king van het 10-jarig bestaan mag als weZgeslaagd worden genoemd en nogmaals een woord van dank aan allen, die daartoe het hunne hebben bijgedragen. Harlingen, 28 Maart. Tengevolge der tegen woordige lage prijzen der steenkolen is de aan voer tegenwoordig buitengewoon groot. Bijna eiken dag worden hier aanzienlijke hoeveelheden aangebracht. Heden morgen arriveerde alhier voor de eerste maal de groote Engelsche stoom boot „Lilian” van New-Castle met eene lading van 800 ton. Franekeradeel. In het zuiden dezer ge meente zijn twee kievitseieren gevonden, die voor 2 en 3 gulden verkocht zijn geworden. De hoogst aangeslagene in deze gemeente in het kohier van den hoofdelijkeu omslag voor den dienst van dit jaar is I. A. Oosterbaan te Achlum, aangeslagen op een onzuiver inko men van f9000, belastbaar inkomen f8050, aan slag f 660,10de laagst aangeslagene J. de Wit te Tzum, aangeslagen op een onzuiver inkomen van f224, belastbaar inkomen f 24, aanslag f 1,97. Het geheel getal aangeslagenen bedraagt 484, geheele aanslag f27073,62. De liberale kiesvereeniging te Leiden heeft, op voorstel van prof. Buys, besloten den wensch uit te spreken „dat de „Liberale Unie” in haar woord aan de kiezers te kennen geve, dat zij in zake van belastingregeling, van sociale wetgeving, van leer plicht en van legerinrichting volhardt bij haar daarover reeds vroeger geopenbaarde meeuing en, wat betreft het kiesrecht, den wensch uit spreekt, dat dit recht vóór het einde van het nieuw te openen vierjarig tijdvak van wetgeving blijvend geregeld worde, en wel zoo, dat het onafhankelijk van eenige bijdrage in de directe belastingen, ook toegankelijk worde gesteld voor den werkman, die, door het onderwijs dat hij genoot en het loon dat hij verdient, die mate van onafhankelijkheid blijkt te bezitten, welke van den kiezer mag gevorderd worden.” Wij lezen in de Arnh. Ct. het volgende: Een oogenblik de drukke Bildt-gemeente latende rusten en in de hoop ook eens elders in de provincie rond te kijken, mogelijk een zij- tredje willende doen naar Groningen en Drenthe, zal ik pogen de gevolgen van de maatschappelijke bewegingen aan te geven, zooals ze mij bij eenigs- zins aandachtige beschouwingen lijken. En dan zie ik zooveel zeer goed, dat dit met omzichtig heid moet gaan, b. v. om deze redenen dat we te dicht aan de beweging-zelve staan, om altoos een goed overzicht te hebben over ’t geheel, of i. a. w. om de menigte van hoornen het bosch niet best kunnen opnemen dat het kras genoeg zou wezen te zeggen dat gevolg en dat en dat heeft nu juist de Volks partij doen ontstaan en dat nietde maatschappij is een fijn horloge-werk en een kam of vliegrad heeft even zoo goed deel in de beweging als veer, snek of rondsel. Vele invloeden werken hier en overal, ’tzij parallel of tegenstrijdig, of onder hoeken dat, hoe kortstondig nog het bestaan der Volks partij is, het me soms wil toeschijnen dat de bedding zich eenigermate verlegt. Dit laatste even vasthoudendhet spijt me inderdaad dat de „partij” niet met de liberalen het nieuwere liberalisme zoo te zeggen kan samenwerken, gedachtig aan een waar woord in hoofdzaak ééns, in bijzaken mag speelruimte zijn, daar het me toescheen en nog schijnt, dat voor ’t minst in beginsel ze ’t naast aan de libe ralen staan. Zoo schijnen me als gevolgen der maatschap- peljke beroeringen ’tzij dan alléén of door in vloed van de Volkspartij: Door inspuiting van nieuw, frisch bloed, welke eene jonge, ijverende partij kan geven, is de aan dacht meer dan ooit op sociale toestanden, in zonderheid op misstanden, gevestigd, om er, zoo ik geloof en hoop ook, vooreerst op te blijven. dert het laatste kalven verloopen een dikwijls grooten invloed uit, en men doet dan ook altijd goed de melk der afzonderlijke koeien voortdu rend te controleeren door de melk eenigen tijd te laten staan, liefst op een warme, maar zuivere plaats, dan komen vele verkeerdheden sneller en duidelijker aan het licht dan wanneer men de melk dadelijk na het melken beoordeelt. De invloed die het drinkwater kan uitoefenen naar eenige ondervindingen in den laai sten tijd opgedaan zou ook met de temperatuur er van samenhangen, in zoo verre dat zeer koud water minder en dunner melk zou geven dan water van bijv. 20° celsius, zoo iets verdient misschien de aandacht, men kan het betrekkelijk gemak kelijk zelf nagaan. Spr. eindigde met de opmerking dat de ver keerde invloed die zware bemesting, o. a. met terpaarde, volgens veler meening op de boter zou hebben, zijns inziens niet bewezen was, om dat men op vele plaatsen in de droogere en hoo- ge streken van Friesland waar de weilanden niet zwaar bemest zijn evengoed sterk spekkige boter kan ontmoeten, alsop boerderijen waar wel veel bemest is, terwijl het omgekeerde zich eveneens voordoet. Ónmogelijk is het niet dat zware be mesting een zekeren invloed uitoefent, maar be wezen is het ook niet. Na afloop werden nog eenige discussies ge voerd, o. a. over de Jerseys tegenover de Friesche koeien en over eenige andere zaken die spr. had aangeroerd. Punt 5. Missive van het Hoofdbestuur gaande de goede keuze van fokdieren. Wordt opgemerkt, dat hiervan wel degelijk gebruik wordt gemaakt, doch dat die keuze niet altijd even ruim is. De verwijtingen den Friesche Landbouwers zoo dikwijls gedaan, dat zij steeds de beste exemplaren verkoopen, mag wel als zeer overdreven be schouwd worden daar hun eigen belang het vordert de beste en meest geschikte voor zich zelf te behouden. Wel zal het zich vaak en dikwijls voordoen, dat een boer een oogenschijnlijk best fokdier aan een buitenlander verkoopt, doch ware men eens met de herkomst en de ouders van dit dier bekend, men zou het als bepaald ongeschikt voor de fokkerij achten. Onze boeren weten te dien opzichte beter wat zij verkoopen, dan eeu buitenlander wat hij koopt. Voorts werd de volgende motie aangenomen om aan het Hoofdbestuur te worden opgezonden „De vergadering is van oordeel vóór dat de „tijd van verkoop daar is, jaarlijks eene keuring „van enter- en kal verstieten in de Afdeeling te „houden, en dan te trachten de geschiktste die- „ren, te behouden al is het dan ook met finan- „tieelen steun”. Punt 6. Missive van het Dagelijksch Bestuur aangaande landverbetering en werkverschaffing. Wordt om de vele ingewikkelde vragen in handen gesteld van eene commissie van drie le den, de Heeren H. Zijsling Dz., M. H. Schuur mans en Jac. Galema. De punten afgehandeld zijnde sluit de Voor zitter de vergadering onder dankbetuiging aan de aanwezigen voor hunne opkomst, het tevens betreurende dat de vergadering niet beter bezocht is, maar veronderstelt dat het barre weer in dezen een grooten rol speelt, en beveelt in ’t vervolg een trouwere opkomst aan. Vergadering der Afd. „BOLSWARD FRIESCHE MAATSCHAPPIJ gehouden 21 Maart 1891, ’s namiddags 3 uur, bij L. Nolle te Bolsward. «ees* Tegenwoordig 18 leden. De Voorzitter opent met een kort woord de vergadering en verzoekt den Secretaris de notu len der vorige vergadering te lezen. Hieraan voldaan zijnde, worden deze onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken a. Schrijven van het Dagelijksch Bestuur der Fr. Maatsch. van Landb. en Veet. aanmerking makende op art. 25 van het huisltoudelij k regle ment dezer Afd. hetwelk in strijd is met de Statuten. Wordt besloten deze leemte door eene wijzi ging op te heffen en daarvan kennis aan het Dagelijksch Bestuur te geven. b. Een schrijven van het Bestuur van het 44ste Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres. Aangenomen voor kennisgeving. c. Schrijven van de Veeverzekering-Maat- schappij, gevestigd te Geldermalsen. Aangenomen voor kennisgeving. Punt 3. Rekening van den Penningmeester over het jaar 1890. Deze rekening, die met het batig saldo van het vorige jaar een ontvang vertegenwoordigt van f 429,03 en een uitgaaf van f 28,49 sluit met een batig saldo van f400,54 van welke som f400, is gedeponeerd ten kantore der Heeren J. Brou wer Zn. te Bolsward, tegen eene rente van 4% ’s jaars, wordt door eene commissie van drie leden, de HeerenJac. Zijsling, D. Flapper en Jac. Galema, nagezien en accoord bevonden, en daarna door genoemde commissie en den Voor zitter géteekend. Punt 4. Lezing van den Heer Dr. K. H. M. v. d. Zande over de verschillende zaken die in vloed op de kwaliteit der melk uitoefenen. In de eerste plaats behandelde hij dan het ge halte der melk aan vaste bestanddeelen, vooral aan botervet, en wees achtereenvolgens op den invlped dien het ras daarop uitoefent(waarbij de Jerseys tegenover de Friesche koeien gesteld werden) daarna op den invloed van het individu, de eene koe heeft een veel grooter vermogen dan de andere om vette melk te leveren. Bij dit punt stond spr. wat langer stil omdat het z. i. van zoo hoog belang was in verband met twee andere feiten het vermogen om vette melk te leveren is erfelijk, en vette melk behoeft niet samen te gaan met weinig melk. Spr. haalde eenige cijfers aan die het onderzoek van melk afzonderlijke koeien hem hadden geleverd, en wees op het belang van regelmatig onderzoek naar hoeveelheid en gehalte der melk door de afzonderlijke koeien geleverd. Voor het laatste werd als een geschikt werktuigje aanbevolen de z.g. lactobutyrometer. Andere zaken die op het gehalte werken, als de tijd sedert het laatste kalven verloopen, de leeftijd, het melken zelf, werden achtereenvolgens behandeld, en eindelijk nog de invloed dien het voeder hebben kan. Hierbij moest spr. evenwel aangeven dat er nog slechts zeer weinig zekers op dit punt bekend is. Men kent enkele kracht- voermiddelen waarvan tamelijk zeker bekend is dat ze meer bepaald gunstig op het vetgehalte werken men ondervindt verder dikwijls in de praktijk dat het eene weiland melk van meer ge halte levert dan het andere, maar hoe nu juist het voeder en het gehalte der melk met elkaar in verband staan is niet te zeggenafgezien na tuurlijk van een algemeenen regel dat onvoel- doende voedergewoonlijk magere melk zal leveren. Spr. behandelde nu nog een en ander dat op de geschiktheid der melk voor de zuivelbe reiding invloed kan uitoefenen, en daaronder vooreerst het voeder. Hij sprak als zijne meening uit dat men in ’t algemeen dien invloed zeer overdrijft; er zijn verscheidene stoffen die den naam hebben „verkeerde” boter te geven, maar in de meeste gevallen zal men door verstandig voederen van zulke gevaarlijke stoffen dien invloed kunnen vermijden en wel vooral door matig voe deren tegelijk met ander voeder, bijv, hooi, zoo aangevat schijnt men zelfs knollen zonder gevaar te kunnen voeren. Ingekuild gras is ook zulk een voer dat in een kwaden reuk staat, maar toch blijkt het dat bij goede inrichting de ver keerde invloed onmerkbaar is en zoo zouden er meer voorbeelden te noemen zijn. Werkelijk is deze zaak van veel belang, want uit overdreven vrees wordt er veel voeder weggeworpen dat anders nog goede diensten had kunnen bewijzen. Een ding dat van meer belang is dat is de gezonde toestand en de zuiverheid van het voe der; bij krachtvoeder niet het minst moet men daar wel op lettenhet koopen van deze betrek kelijk dure stoffen onder controle op gehalte en zuiverheid verdient daarom ook aanbeveling. Op de kwaliteit der melk oefenen verder de gezondheidstoestand van het vee en de tijd se- Ons volk, afkeerig van staatkundige bemoeiin gen en thans meer dan zat van allerlei Tweede Kamer-gekeuvel, begint althans in de noordelijke provinciën veel belang te stellen in en werkelijk in tien jaren veel geleerd te hebben van de noodigste begrippen over politiek en staathuis houdkunde, het eerste in zóóverre op Duitsche wijze, dat het wel allerminst wil dat de taal den mensch gegeven is, om zijne gedachten te verhe len, en het laatste volgens nieuwere grootheden op dat gebied (Karl Marx b. v.). M. i. hebbe men bier en overal te betrachten, dat in de noorde lijke gewesten Friesland, Groningen en Drenthe (en vooral het laatste) de bevolking overwegend Protestantsch is en ik vrees dat vergeten kan worden dat ons heele landje dit maar is voor 3/s deel.) Hier staan dan een paar gevolgen, welke meer algemeen zijn en dan ook staan vermeerderd te worden. De Volkspartij zal m. i. welke sterk zal zijn, maar al is zij, zooals ik het inzie, sterk groeiend en belooft ze zoo door te gaan, voorshands kan haar jongelings-over moed haar kwade parten spelen. Men vergeve ’t mijik respecteer haar, maar vrees dat ze ook al de lummeljaren moet doorleven. Ze is in wording of in tijd van snellen aangroei; ze wordt eene macht, maar is dit toch nog niet. Stut en steun moge ze in Friesche of Groninger stijfkoppigheid niet willen, en in isolement haar kracht zoeken, ik reken toch nog altoos dat, spijt der liberalen zonden, die onrijpe druiven hebben gegeten, zoodat de tanden der kinderen stomp zijn geworden, ze nog het dichtst staat aan de liberalen en elders tevergeefs steun zou zoeken, als ze dien te eeniger tijd kon vragen. Dit punt is onlangs heftig betwist door een lid der Volkspartij, toen een lid van Patrimonium zeigij zijt kinderen der liberalen. Vanouds is ons zwak: stijfkoppigheid; ’tis treurig, maar het is niet anders 1 En dat willen we altijd aanbieden voor standvastigheid, trouw en zelfstandigheid. Een bewijs, dat er al een zeer flauw geteekend grenslijntje loopt tusschen deugd en ondeugd. Voorbeelden in de districten Zuidhorn (Gron.) en Dokkum. Zuidhorn. De heer Zijlma is daar als lid der r - candidaat, haar volgens bladen en radikaal in den zin van geavanceerd liberaal zoo ik me voorstel sterk neigend naarde Volks partij. Ook mag voor het tegenwoordige in Gro ningen zoo’n drietal candidaten geen kwaad in zoover; men weet gewoonlijk hoe het daar gaan zal. Ik ben echter nog in lange niet zoo gerust over den uitslag in Friesland in zoo’n geval. Hier had de Volkspartij, lettende op de les „Als de omstandigheden zich niet naar ons wil len schikken, dan moeten we ons schikken naar de omstandigheden’’ gerust Zijlma kunnen steu nen, maarFeringa was haar candidaat’t is ook waar! Alzoo mijns inziens onbuigzaamheid Dokkum. De heer Stoffel is candidaat der Volkspartij, en een der mannen, die ook den li beralen bevalt. Ik heb zoo iets herhaaldelijk ge hoord en opgemerkt. Maar de liberalen zullen wellicht niet stemmen ’t is hun candidaat nietook dat is waarEn er visschen er zoovelen gaarne in troebel water. Ook te Haarlem doet zich het geval voor, dat de Gemeenteraad uit zijne zittingszaal gegroeid is. Thans kan deze nauwelijks de vijf-en-twintig- leden bevatten en in September komen er nog zes bij. Er is thans drieërlei plan om in den nood te voorzieneene nieuwe zaal te bouwen op een terrein achter het raadhuis de Statenzaal in den Prinsenhof in te richten voor raadzaal; of de te genwoordige raadzaal te vergrooten door het weg breken van kasten en schoorsteenen en eene nieuwe antichambre te maken. Uit Muiderberg meldt men aan de N. R. Ct. Drie mannen speelden, bij gebrek aan beteren arbeid, met een kanon. Het zwaar geladen stuk werd met een lucifer aangestoken, met het nood lottig gevolg dat de schoorsteen stuk sprong en een der omstanders in het aangezicht vloog. De man werd deerlijk verminkt naar zijn huis ge bracht. De held, die de lucifer bij het kruit bracht, kreeg hiervan zooveel in zijn gezicht, dat hij waarschijnlijk voor heel zijn leven blind is. Er is weder sprake van het oprichten van monumenten op de graven van Verhuist, van ter Haar, van Alberdingk Thijm, zegt de Spectator. Zal men dan nooit tot het bewustzijn komen, dat deze geheel hun doel missen, de herinnering levendig te houden aan de persoonlijkheid en aan de werken dier mannen Wie bezoeken onze kerkhoven behalve de weinigen, die den graven hunner geliefde afgestorvenen een bezoek brengen Het groote publiek komt er niet en verkiest iedere wandeling boven die op een kerk hof. Daarbij worden de kerkhoven na zekeren tijd afgesloten en worden de monumenten over gelaten aan onkruid, schimmel of roest. Waarom dan niet liever een gedenksteen of buste geplaatst in een onzer musea, of op druk bezochte wan delplaatsen, of voor het huis, waar onze groote mannen geleefd en gewerkt hebben Zoo blijven zij leven in de herinnering van het nageslacht, terwijl de kunstenaar, die het werk uitvoerde, daarbij herdacht wordt. 1 I 1 Bolswardsche Courant e i” i- id ld 3- e n e P fl DER VAN DE VAN ft B B t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1