NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWA.B.D EN WONSERAOgEÏ. Kalmte en Majesteit. HONDERD AFGEVAARDIGDEN. binnenland: g DONDERDAG 4 JUNI. Katholieke Landdag. ZDe Verkiezing No. 23. Dertigste Jaargang. 1891. Ingezonden. BUITENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. kiesdistrict betreft is er samenwerking, althans ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ’t Was een heerlijk schoone avond. Tal van botters waren van heinde en verre komen aan zeilen. Zij maakten zich gereed om den nacht weer op zee door te brengen, of verlieten de ha ven reeds om de vloot te vermeerderen, die met haar blanke zeilen, als een vlucht zeemeeuwen scheen over het water te zweven. Een zachte bries deed de zeilen zwellen. Een eigenaardig schouwspel leverden de spannen op, die statig kwamen opzeilen tegen den wind, tusschen elkan der de onzichtbare netten medeslepend, welke zij tegen den morgen met ansjovis gevuld hopen in te halen. ’t Was tegen zonsondergang. Onze boot stoomde rustig over de lichtbewogen oppervlakte, achter zich latend een breed spoor van wit spattend schuim. Helder was boven ons de lucht. Kleine wolkjes dreven af en aan. Aan de westerkim hing over Noord-Hollands kust een donkere blauw- paarsche lucht, maar daar waar de zonneschijf weldra zou wegzinken achter de wentelende aarde, was het luchtruim gansch wolkeloos. Scherp _af- geteekend stond daar in stille majesteit de vurige bol, glinsterend en vlammend als een oneindig Met zekere spanning heeft men in de laatste dagen afgewacht welke houding Italië zou aan nemen èn tegenover Oostenrijk en Duitschland èn tegenover Frankrijk. Crispi viel en de Fran- schen jubelden, want uit was ’t nu met de vriendschap tusschen Italianen en Duitschers en vreugdekreten werden aangeheven bij ’t gezicht van den gevallen staatsman en de Franschen stonden gereed hun Italiaansche broeders in hun uitgebreide armen te drukken. Met ’t optreden van Rudini zou een nieuwe dageraad aanbreken, doch die nieuwe dage raad moet nog aanbreken en zal misschien nooit aanbreken, nu ’t blijkt dat in de buitenlandsche politiek Crispi en Rudini twee broers zijn, die sprekend op elkaar gelijken. En hoe Crispi over de Franschen denkt, heeft hij met een voor de Franschen onaangename duidelijkheid neergelegd in een artikel in de Contemporary Review. Wel is waar, is dat artikel slechts onderteekend met „Een Italiaansch staatsman,” doch niemand twijfelt er aan dat die Italiaansche staatsman en Crispi éen lichaam en éen geest hebben. Door de gansche pers wordt dit artikel geacht te zijn van ’t hoogste gewicht, omdat de illusie der Franschen, dat zij met de Italianen en Span jaarden nog eens een Latijnsche Unie zouden vormen geheel vernietigd wordt. Zulk een Unie is onbestaanbaar zoolang Frankrijk niet afziet van de overheersching, die het over de bevolking der andere rijken wil uitoefenen. Die overheer sching komt Frankrijk niet toe, omdat Italië niet vrij en groot is geworden door de hulp van dat diepe vurige oven. Gouden lichtstrepen weer kaatsten langs de koplijnen der golven, die naast de boot door de beweging der schepraderen ont staan. Al dieper zinkt de zon in het westen, vrien delijk licht is het aan deeene, dreigend duisteraan de andere zijde der kim. Daar mengt zich de gou den rand met de wateren der zee, ’t is als een ontzettende brand, die aan den gezichteinder woedt, als een vuurgloed die uit de diepte rijst, totdat na weinige oogenblikken dit alles verdwijnt, plaats makend voor het avondduister. Over het water is nog een zachte lichtglans, waardoor de bol vormige gedaante der zeeoppervlakte duidelijk zichtbaar wordt, de botters zelve eerst, weldra ook de zei len en masten verdwijnen en eindelijk niets dan een watermassa in de verte overblijft, die samen vloeit met den nevel welke aan de kim ontstaat. Zie, onder uit de kim rijst een zachte gloed en evenals het Alpengloeien de sneeuwtoppen doet baden in zacht roselicht, zoo wordt de donkere wolkenmassa nu vriendelijk verlicht, ’t Is als een groet uit de diepte, eene vertroosting om ons te verkonden, dat de bruigom, gelijk Israëls zanger zingt, wel in zijn slaapzaal treedt, maar om mor gen als een held weer te voorschijn te treden. 't Was eene verkwikkelijke avondure geweest. Kalmte en majesteit tevens waren de indrukken, die de Schepping in ons verwekten. Een Hallel rees in de ziel. Eene ure later was ik in de toen vooral drukke en woelige hoofdstad. Daar sliep in een Konink lijk paleis, het tienjarig kind, dat reeds den titel van Koninginne draagt, bewaakt en bemind door eene moeder, die het lief heeft met hartelijke, teedere liefde. Daar is in dat kind en die moeder zooveel wat mij aantrekt met onweerstaanbare kracht. De dag der koningen is in Nederland ondergegaan. Te midden van donkere wolken, van gistende hartstochten, van partijschap en strijd, van ont wakend zelfbewustzijn des volks, van wenschen en eischen, van zegen en zorg, van voorspoed en nood, begeeft zich met het volste vertrouwen, die moeder met hare dochter in het midden van de kinderen haars volks. Zij voelen er zich veilig, zij brengen er kalmte en ’t heeft een diepen zin als men van Hare Majesteit spreekt. Want er gaat majesteit van haar uit. Geene die schittert door diadeem, goud of edelgesteenten, maar de majesteit van edele hoedanigheden, die zetelen in hoofd en hart der moeder, van onschuld, waardoor het kind zoo beminnelijk is en liefelijke verwach tingen, die het wekt voor de toekomst. Is er één wanklank gehoord Er mogen er opgekomen zijn in sommige zielen, de aanblik van die moeder en dat kind, bezweert de booze gees ten. De kinderen zingen mee met het Konink lijke kind, de ouderen jubelen der moeder ter eere. Kent gij iets reiners, iets lieflijkers, dan de lief de eener ware moeder voor haar onschuldig kind In rouw gewaad zijn beide. Dat geeft eene wijding aan deze eerste komst onder haar trouwe volk. In geen schouwburgen vertoonen zij zich, in een heiligdom ontvangen zij eene eerbiedige hulde, eene weeze spreekt de halve weeze toe. Van een huis voor kranken bestemd legt dit kind den eersten steen. Het volk gevoelt dat dit bezoek een ernstig ka rakter draagt, het jubelt, maar is niet luidruchtig, het toont warme sympathie, maar is niet uitbun dig, het is gevoelig voor de vriendelijkheid der moeder, de lieftallige onschuld van het kind, een band van liefde is gelegd. Die rouw is het beeld van een verleden dat nimmer wederkeert, dat blonde kind is een zon nestraal der hope voor een nieuwe toekomst. M. E. van der MEULEN. rijk alleen. Integendeel, Napoleon III kon zelfs een verbitterde vijand van Italië worden genoemd. Bolsward, 3 Juni. Zondag j.l. werd in de benedenzalen der Sociëteit „Amicitia” alhier de centrale vergadering gehouden van de katholieke kiesvereenigingen, ten einde den te volgen ge dragslijn vast te stellen en de candidaten voor de verkiezing van de leden der 2e Kamer der Staten-Generaal, in de verschillende districten dezer provincie te kiezen. De heer Bekhuis, voorzitter van den Katb. Frieschen Bond heette de groote schare, van heinde en verre saamgekomen, welkom, en droeg de lei ding der vergadering op aan Dr. Schaepman. Na de verschillende verslagen en besprekingen werden in de onderscheidene districten de can didaten vastgesteld, gelijk die door de afgevaar digden der kiesvereenigingen werden voorge dragen. In het district (Harlingen) werd het aftr. lid W. M. Oppedijk wederom candidaat ge steld. Na deze werkzaamheden hield Dr. Schaepman eene lezing, en daar hij het onnoodig achtte, de kiezers in het bijzonder nog tot eendrachtige samenwerking en ijver bij de stembus aan te sporen, besprak hij den politieken toestand van ons land, en toonde in welsprekende taal aan, dat het huidige Kabinet niet was een „partij- kabinet” in den zin als dit door sommigen mis schien was gehoopt, door anderen gevreesd, en dat het in den tijd zijner regeering, dat eigenlijk nog slechts een leertijd mag worden genoemd, meer had tot stand gebracht, dan men wel eens beweerde, en men bij een oppervlakkige beschou wing soms gelieft op te merken. Verder wees spreker op eenige bedenkelijke verschijnselen en donkere wolken aan den politieken hemel, die hij hoopte dat met Gods hulp nog tot een vredig verloop zouden kunnen worden geleid. De Eerw. Deken van Sneek sprak een slot woord, en dankte spreker voor zijne welsprekende rede. Wij kunnen het tijdperk, dat aan de verkiezing van 9 Juni a.s. en de herstemmingen vooraf gaat, kenschet- o O sen, door het te noemen een tijd van spanning, inspanning, overspanning, waarop moge volgen een tijd van ontspanning. Wat ons broederlijke voor de stembus, tusschen de Roomsch- katholieken en Anti-revolutionairen, of eigenlijk de eersten reiken aan de laatsten de hand. De zoogenaamde volks partij een zeer onjuiste naam, want de eerst- genoemden en de liberalen behooren even goed tot het volk en behartigen op hun wijze evenzeer het volksbe lang die zich noemende volks partij dan heeft haar eigen candidaat. En de liberalen hebben zich ten slotte vereenigd op de candidatuur van Mr. II. Goeman Borgesius. Wij zullen van de tegen-candidaten geen kwaad zeggen en evenmin breed uitmeten de goede hoedanigheden van den candidaat der liberalen. Deze behoeft onzen lof niet en de kiezers behoeven onze inlichtingen niet. Zoo iemand, dan is Mr. Goeman Borgesius een publiek persoon, in heel het land bekend, een man, met een helder hoofd, een hart, dat voor al wat edel is klopt, een open karakter. Is er een of ander die iets tegen hem heeft, elk die eene krachtig vooruitstrevende staatskunde wil op ordelijken grond slag, stappe heen over zijn bezwaar en ver vuile zijn kiezersplicht, want ook op dit gebied is zelfverloochening een ernstige eisch. Op dan allen die geroepen zijt, ter stembus. Geen voorwendsel, geen eigenbaat, geen lauwheid houde iemand terug. En die met ons in der libe ralen candidaat, den man vinden, die ten zegen voor land en volk kan en zal zijn, brengen hunne stem uit op M.-H, GOEMAN BORGESIUS. Zevenwolden. Naar wij vernemen hebben vele arbeiders, die geen kiezers zijn, het plan, om bij de aanstaande verkiezingen naar de stem bus te gaan, en den voorzitter van het stembu reau om stembiljetten te verzoeken,teneinde hunne belangstelling in ’s lands zaken te toonen. Fr. Crt. Arum. Door de H.H. C. W. 0. T. Visser, W. Mekking en J. Alberts alhier is tot vele kiezers hier en in deh omtrek eene uitnoodiging gezonden om een bijeenkomst bij te wonen en ook anderen op te wekken haar te bezoeken, waarin de heer Mr. J. Sickenga, lid der Gedepu teerde Staten van Friesland zal optreden ter bespreking van de vraag: „Wat moet er gedaan worden om verbetering te brengen in den finan- cieelen nood der Friesche gemeenten De toegang is voor een ieder, terwijl er gelegenheid zal worden gegeven tot debat. Appelscha, 2 Juni. De scheepvaart is hier in de laatste dagen vrij druk, niettegenstaande alle vaartuigen wegens vernieuwing der sluizen in de Appelschastervaart, het Tjongerkanaal moeten passeeren. Een vervener deelde ons toch mede, dat hij in twee dagen 14 schepen met turf had bevracht. Dit laatste kan thans geschie den, daar de turf van verleden jaar nu genoeg is gedroogd, om afgevoerd te kunnen worden. Het graven zal spoedig gedaan zijn en tegen dien tijd hoopt men, zullen de boeren in Westert” de arbeiders oproepen tot maaien. In de veenderij is het hier dit voorjaar geheel rustig. In dit opzicht maakt 1891 eene scherpe tegenstelling met het vorige jaar. Het blijkt evenwel, dat de toestand van heden en voor ver- veners en voor arbeiders verre te verkiezen is, bovendien van de werkstaking. Weststellingwerf, 29 Mei. Hoe meer de stemming nadert, hoe meer politieke lezingen in het kiesdistrict Wolvega worden gehouden. De candidaten der 3 partijen treden op ver schillende plaatsen op. De hh. Brummelkamp en van der Zwaag heb ben reeds op onderscheidene plaatsen hunne gevoelens te kennen gegeven en zal de heer Houwing de volgende dus laatste week avond aan avond optreden. Nog nooit zijn de kiezers en niet kiezers in dit kiesdistrict zoo in de gelegenheid ge weest om verschillende lezingen op politiek terrein bij te wonen. Dat er op 9 Juni druk gestemd wordt, is buiten kijf. Naar aanleiding van het candidaat stellen van den heer Mutsaers te Waalwijk in plaats van den heer Vos de Wael roept het Centrum tot de Katholieken, die met de Maasbode medegaan „O blinde staatszucht, wat brouwt gij toch tegenwoordig in Nederland „Van ongeloof, van naturalisme, rationalisme, liberalisme verwacht gij heil „Nu de leger wet, thans of spoedig, onvermij delijk is, verraadt gij ons bovendien aan het liberalisme „Mannen van ervaring, die trots alle stormen op hunnen post bleven, werpt gij van het staats schip overboord! „Veteranen, in den Katholieken dienst ver grijsd, vertrapt gij „Eene Katholieke staatkunde of staats-partij maakt gij bespottelijk; en als zulks mogelijk ware, zoudt gij zelfs de Katholieke Kerk, de verhevenste instelling, die op aarde bestaat, door uwe kleingeestigheid en kortzichtigheid, in de oogen van andersgezinden en ongeloovigen ver lagen. Die Kerk, die staatkunde, die alom door de verdiensten van genieën meer schittert „O blinde, nijdige, zelfzoekende, kleine staats- Daarop antwoordt de Maasbode „Bij wie is blinde staatszucht: bij de Katho lieken, die niet regeeren willen, omdat zij dit niet kunnen zonder de hulp der anti-revolutio nairen, die hen verraden, of bij de Roomsche anti-revolutionairen, die naar de regeering snak ken en niet vreezen, om hun doel te bereiken, zich met lijf en ziel over te geven aan de Cal vinisten De wijze waarop de twee fracties zich over elkander uitlaten, heeft veel overeenkomst met die, waarop de twee fractieën der confessioneelen elkander in hare bladen aanvallen. Ook bij de liberalen en hunne voorhoede is de strijd vaak scherp. Er zijn er, die zich van de politiek afwenden. Dit is te verklaren. Naar het Rbld. meldt, is door een der ge- achtste ingezetenen van Amsterdam de aanzien lijke gift van f 300,000 geschonken voor het nieuw te bouwen Wilhelmina-gasthuis, waarvan reeds door de jonge Koningin de eerste steen gelegd is. Al die liederen en melodieën en versieringen met groen en vlaggen zijn zeer mooi en dich terlijk, maar in die drie ton zit toch ook poëzie, de hoogste poëzie des harten. Met de slatting van de Tzummervaart hou den zich een 70 Bildtsche werkstakers onledig. Deskundigen zeggen, dat de karwei niet voor- deelig staat. De aannemer Praamstra te Veen wouden is de verantwoordelijke persoon, hij staat met zijn borgen bij het gemeentebestuur bekend als de man, die het werk naar ’t bestek en op tijd moet opleveren. De heer Praamstra heeft het werk onderhands overgedaan aan de bestuur ders van „Broedertrouw” voor eene som van f 140, zoodat de Bildtkers het werk moeten in orde ma ken voor de aannemingssom minus f 140. Daar de heer Praamstra al reeds p. m. f800 beneden de begrooting had ingeschreven, is het niet mo gelijk een flink daghuur in het werk te vinden, hoe ijverig de Bildtkers ook graven. In de be werking valt de karwei ook niet mee. Toch schij nen de mannen nog goeden moed te hebben, want ’s avonds hoort men hen lustig op de socia listische liederen zingen met begeleiding van een viool. Onderdak vinden de gravers in een vier tal schuren. De eigenlijke aannemer zal er nu nog het best bij varen. Hij heeft een sommetje als vaste winst binnen en krijgt het werk zonder hindernissen af, want zitten laten doen de Bildtkers het werk niet, al wordt de daghuur gering. Fr. Ct. Te Leersum wierp eene koe van den heer J. van de Geer, die plotseling hoornwoest werd, zich op zijn geleider, slingerde dezen op hare horens de lucht in om hem daarna ernstige kneusingen aan de borst toe te brengen. De heer Jaques de Boer, van het Nederl. Tooneel, is te Amsterdam, bij de repetitie van De Kunstbacil, op het achterhoofd gevallen en bewusteloos naar huis gebracht. De heer de Boer moet volstrekte rust hebben en zal in drie weken niet kunnen optreden. Twee Amsterdammers, de heeren mr. C. A. Beels en Bastet, maken per rijwiel een reis door Duitschland en Tyrol naar Venetië. De heer Otto Cohen, die reeds vroeger dezelfde reis maakte, had hen tot Stuttgart vergezeld. Zij hadden toen reeds een afstand afgelegd van 689 kilometer in den tijd van zeven dagen. In alle liberale kiesvereenigingen was sche ring en inslag uitbreiding van het kiesrecht. Bijna alle vlugschriften en dagbladartikelen van die richting, welke den politieken toestand bespraken, namen ook de uitbreiding van het kiesrecht als een der hoofdvereischten aan voor verbetering van den toestand. En terwijl dit beginsel dag aan dag verkondigd werd en men dus zou mee nen, dat ieder liberaal het kiesrecht als een der hoogste rechten van den staatsburger beschouwde en alzoo geen gelegenheid voorbij liet gaan om het toe te passen, ziet men te Amsterdam bij de jongste gemeenteraads-verkiezing, dat 75 pct. van de kiezers geen deel aan de stemming namen. In den trein van Enkhuizen zaten ruim honderd landverhuizers met biljetten Leeuwarden- Amsterdam, volgens hun verklaring Russen, op weg naar Amerika. Een der reizigersters had een kind van driejaar bij zich; een familielid hield, om den kleine wat te verfrisschen, het kind tusschen Hoorn en Avenhorn uit ’t portier en liet het bij ongeluk vallen. Onmiddelijk sprong de man eveneens het portier uit, terwijl een der an dere reizigers den noodrem gebruikte en den trein tot staan bracht. Man en kind zijn er blijkbaar met den schrik afgekomengeneeskundige hulp werd althans niet verlangd. Bolswardsche Courant <®J V VAN -oOo--

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1