NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLS’ Na den eersten slag. ABÖ EH W®MS»A®gS&. W, BOLSWARD. en daardoor een zege behaald werd, dan zullen wij ons schamen over de kiezers, die daartoe mee gewerkt hebben. KEN. No. 25. Dertigste Jaargang. 1891. I DONDERDAG 18 JUNI. g I II IWI BUITENLAND. to BINNENLAND. VOOR F Oost tot West wordt slag geleverd» ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wonseradeel, 13 Juni. De gemeenteraad verwierp in de vorige vergadering met meerder heid van eene stem een door Burgem. en Weth. aangeboden ontwerp-besluit, strekkende om aan de Raden van Bolsward en Harlingen te doen weten, dat hij het gemeenschappelijk beheer van den Kunstweg BolswardHarlingen niet verder wenscht te bestendigen en vordert, dat het met ingang van den 12n Mei 1892 worde beëindigd. In de heden gehouden vergadering dienden de heeren Brandsma en Bootsma een voorstel in om op de genomen beslissing terug te komen en het ontwerp alsnog goed te keuren. Dit voorstel werd met IÓ tegen 2 stemmen aangenomen. In het alsnu vastgesteld besluit wordt tevens te kennen gegeven, dat de Raad bereid is de ontbinding der gemeenschappelijke regeling te doen plaats hebben op de door heeren Gedep. Staten vast te stellen voorwaarden en dat indien de Raden van Bolsward en Harlingen eene splitsing van den weg in verschillende ondordeelen minder wenschelijk mochten keuren de Raad van Wonseradeel genegen is, op de door heeren Gedep. Vraagt men, of het wenschelijk is, dat nu reeds de liberalen, regeeringspartij worden Het ant woord op die vraag is moeielijk te geven. Mis schien was een leertijd van nog een viertal jaren beter, maar in elk geval zal het noodzakelijk zijn, als zij ook bij de herstemmingen de overwinning behalen, dat zij met moed de taak aanvaarden en met kracht beginnen te werken in den geest als zij hebben gesproken en beloofd. ’t Ministerie en de aanstaande verkiezing met de volgende verzuchting „In Maart 1888 verheugde ik mij zeer in het vooruitzicht er bij te wezen, wanneer ook onze haan eens koning kraaide. ’t Is mij bitter tegengevallen. Een oogenblik was het heerlijk, maar spoedig werd het akelig. Nooit in mijn leven heb ik zooveel verdriet ge had. En het grootste leed staat nog voor de deur, namelijk de verfoeilijke legerwet.” De heer Arie Smit heeft, in overleg met de liberale kiesvereeniging te Middelburg, verklaard te zullen opteeren voor Ridderkerk. In Middel burg, waar in ieder geval de kansen voor de li beralen beter staan, dan in het district van mr. Th. Heemskerk zaliger nagedachtenis zal nu eene nieuwe vrije, verkiezing moeten plaats hebben. Men wint daar dus zeker ééne stemming uit. Spant men in Zeeland’s hoofdstad van onze zijde alle krachten in, en is men in de keuze van een candidaat gelukkig, dan kan men gerust zijn. Ruim 450 kiezers namen den 9en Juni niet aan de stemming deel. Er dient dus krachtig ge werkt. Geen man mag zonder wettige reden thuis blijven. Op eene herstemming kan men ’t nu niet laten aankomen. De liberale candi daat moet een paar honderd stemmen rijzen. Daarvoor zorge de kiesvereeniging. Geen twij fel, of de partijen van de negatie zullen ditmaal saam optrekken. Gansch het liberale Neerland houdt het oog op Middelburg gevestigd. Dat de zege schitte rend zij Tusschen Zutphen en Veendam is door den heer Goeman Borgesius nog geene keuze gedaan. Ons dunkt, dat Zutphen voor eene nieuwe vrije stemming moet bewaard blijven. In Veendam behoeft het niet te spannen. De kansen op eene overwinning staan daar zeer gunstig. Eene vrije stemming reeds terstond zal echter ongetwijfeld beter werken, dan eerst de herstemming op 23 Juni af te wachten. Ook hier dus kan men ééne stembus-agitatie minder dan noodig is hebben. Waren de liberalen overal zoo zeker van de zege als ze in Veendam zijn, mits men flin ker opkome dan kon men reels aan de samenstelling van een liberaal Kabinet zoo langzamerhand gaan denken. Daarom kloeker aan het werk. Geen dertien honderd thuisblijvers meer. Alle anti’s brachten ’t den 9den Juni te saam op even 800 stemmen. In 1888 werd Goeman Borgesius terstond geko zen met 1330 stemmen. Wij twijfelen niet of de heer Borgesius zal de herstemming aan Veendam’s burgers bespa ren. Mocht dit zoo zijn, dan vertrouwen wij op meer krachtsinspanning van onze zijde, waar door de eerste vrije stemming direct beslissend zal zijn. De liberale partij in het land heeft er recht op, na haar kordaat streven en haar voorloopig succes, dat Veendam niet door flauwhartigheid verloren ga De verkiezingen besprekende, verklaart de Standaard zich verbaasd, dat er nog zooveel van de verkiezingen te recht is gekomen. Bonne mine a mauvais jeu makende, zegt het blad, dat men zich niet zou hebben verwonderd indien de acht en twintig zetels beneden de helft waren gedaald en ziet, in plaats van veertien hebben de anti revolutionairen er maar vijf verlorenTwaalf anti-revolutionairen werden dadelijk herkozen en in tien districten staan de kansen goed, in vier anderen niet zoo kwaad. Desespereert nietroept de Standaard haren aanhangers toe. Ze is zelfs zóó ingenomen met den toestand der partij, dat zij uitroept „Men zie klaar en nuchter in, wat de positie is, die de Heere onze God ons in dit land geeft; en dan begrijpt ge haast zelf niet, hoe we des niettegenstaande in de Tweede Kamer tot zulk een macht kwamen; en gevoelt ge terstond, dat er nog geen sprake van teleurstelling en geen zweem van grond voor klacht is, omdat we niet heel de winste van 1888 behielden.” Wat de Standaard haast niet begrijpt, is in- tusschen heel gemakkeljjk op te lossen: haar partij zou nooit tot zulk eene macht gekomen zijn, indien zij niet geholpen ware door hare ge boren tegenstanders. Als de anti-revolutionaire partij niet op Katho lieke stelten liep, zou zij nooit het hoofd zoo ver omhoog hebben gestoken. Een landbouwer te Koekange kreeg zijn knecht ziekhij legde hem op een wagen en bracht hem daarmede naar Ruinerwold, om hem aan het armenhuis af te geven. De vader van die instelling, geen orders hebbende, weigerde den man op te nemen, waarop de boer den pa tiënt bij het huis in ’t gras legde en zich verwij derde. De menschlievendheid eischte nu, dat men zich het lot van den zieke moest aantrekken. Andermaal op een wagen geladen vervoerde men den ongelukkige naar den burgemeester van Ruinerwold en daarna naar de Wijk, de gemeente waartoe Koekange behoort. Die behandeling heeft evenwel de arme stakker niet kunnen verdragen, want onderweg is hij bezweken Het voornemen schijnt te bestaan de twee bataljons d.d. schutterij te ’s-Hage onder de wa penen te doen komen, op den dag dat de Keizer van Duitschland de residentie met een bezoek vereert. Wanneer ooit een bond van zich heeft doen spreken, dan is het ’t thans bestaande verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië. Men krijgt allengs medelijden met de arme staatslieden, die gedwongen zijn geweest Bismarck’s erfenis te aanvaarden. De armen moeten dag uit dag in herhalen, dat ’t drievoudig verbond nu een maal noodzakelijk isdat gansch Europa op zijn kop zou staan, zoodra dit verbond verdween. Men vindt er, die lachen om deze bewering en die onmiddellijk na dien lach ’t hoofd bedenkelijk schudden bij de gedachte, dat een Oostenriiker en een Italiaan eendrachtig samen zullen wonen de wolf en ’t schaap 1 Zulke peinzers zijn de Franschen en sommige Italianen. Het bewijs daarvan leverde de afgevaardigde Barzilari, die maar ronduit verklaarde, dat er niet de minste band bestond tusschen Oostenrijkers en Italianen. Het tegendeel is eerder waarde Oostenrijkers zijn de vijanden van Italië. Telkens en telkens worden de Italianen door hun Noor delijke buren geplaagd, gesard. De correspondent der Gazette piemontese wordt uit Oostenrijk ver bannen, omdat hij te veel Italiaan was gebleven baron Rung scheldt op ’t portret van den Itali- aanschen kroonprinseen Oostenrijksch majoor scheurt in een hotel te Istrië ’t portret van Victor Emmanuel van den wand en vertrapt het onder den voeteen soldaat vernielt in een vlek aan de grens van Verona de Italiaansche vlag; de regeering verbiedt te Triëst ’t onderwijs in ’t Italiaansch, ofschoon daar zes duizend Duitschers wonen tegen honderd twintig duizend Italianen. Al deze feiten haalde de Italiaansche afgevaar digde aan om te bewijzen, dat Italië van Oosten rijk die bewijzen van vriendschap verdroeg met een al te evangelische zachtheid. Hiertegen protesteerde minister Rudini, die vol hield, dat niets op aarde kon doen twijfelen aan de vriendschap der Oostenrijkers; en Rudini schijnt zoo overtuigd te zijn, wordt uit Rome ge schreven, dat wij werkelijk kans hebben de triple alliantie haar zilveren bruiloft te zien vieren. In den grooten verkiezingsstrijd om de meerder heid der honderd afgevaardigden in de tweede kamer der Staten-Generaal te verwerven, hebben bijna altijd twee veldslagen plaats. Eerst is het een strijd over de geheele linie, al de troepen worden in het geweer geroepen, van Noord tot Zuid, van acht uren lang, ’t Is waar er zijn duizenden ge weest, die niet aan het gevecht hebben deelge nomen. door allerlei oorzaken geleid, maar toch men kan zeggen, zoover het kiesrecht dit tot heden toelaat, heeft het volk in zijn verschillende r schakeeringen zich opgemaakt tot den kamp. De eerste slag is geleverd. Staten te bepalen voorwaarden, voor Wonseradeel het onderhoud van den geheelen weg, van de spoorbaan te Harlingen af tot aan de Marnezijl te Bolsward, te aanvaarden. De Raden van Bols ward zullen voor den In Augustus hebben te berichten, of zij bereid zijn tot de ontbinding der gemeenschappelijke regeling op de aangegeven wjjze en voorwaarden of wel op welke andere wijze en voorwaarden mede te werken. De Raad schonk verder zijne goedkeuring aan een met de Raden van Bolsward en Workum te nemen gemeenschappelijk besluit, om te geraken tot de opruiming van de in de Bolswarder Workumervaart gelegen Tjerk werderzijl en in verband daarmede tot het verleggen van de vaart te Tjerkwerd. Hoofdpunten van de daarbii ge troffen regeling zijn de volgende De voorbereiding en uitvoering van het plan zal door het Dagelijksch Bestuur van Wonsera deel worden bevorderd. In de kosten zal de gemeente Bolsward deelen tot een bedrag van f5000 en de gemeente Won seradeel tot een bedrag van f 1000. Het meerder vereischt bedrag zal door de provincie moeten worden gekweten. Het onderhoud en beheer van het nieuw aan te leggen gedeelte vaart komt ten laste van de provincie Friesland, van den nieuw aan te leggen trekweg ten laste van de gemeente Wor kum, en van alle overige werken ten laste van de gemeente Wonseradeel. De gemeente Wonseradeel wordt eigenares van de door het uitvoeren der werken beschikbaar komende oppervlakte grond en water. Heeren Gedep. Staten worden verzocht te willen bevorderen, dat door de Provinciale Staten in de getroffen regeling, voor zooveel- daarbij op de medewerking van de provincie is gerekend, worde bewilligd. Door den Raad is afwijzend beschikt op een verzoek van de Vereeniging tot pensioenver- schafling aan werklieden in Wonseradeel, om subsidie uit de gemeentekas. Harlingen. Als een bijzonderheid deelen wij mede, dat hier dezer dagen een paard is ge storven, dat niet minder dan 36 jaren oud is geworden. Gedurende verscheidene jaren was het reeds door den eigenaar op „pensioen” gesteld en de laatste jaren zoo gebrekkig, dat het gaan noch staan kon. Den laatsten tijd van zijn leven werd het dier, hangende in een zeil, dat aan den zolder der stal bevestigd was, lief derijk verzorgd. Zoo’n onbezorgden ouden dag valt zeker aan niet vele paarden ten deel. In de districten waarde candidaten der libe ralen gekozen werden in de plaats van anti liberalen, die zitting hebben, heeft men binnen’s kamers die goede gebeurtenis gevierd. Alles bepaalde zich tot eene bijeenkomst van weinige uren, waarin naar vaderlandschen trant met het wierookvat werd gezwaaid en men elkander wederzijds hulde bracht. Te Kampen heeft men echter begrepen dat het vervangen van van Asch van Wijk door Noordtzij luisterrijker gevierd moest worden. Twee open rijtuigen met gecostumeerden reden de stad door. Mocht men meenen, dat met eene politieke verkiezing eene maskerade niets ts maken heeft, tenzij men er eene toespeling in moest zien op den aard der argumenten door de feestvierende partij bij de verkiezingen aangevoerd, vooral verdient net vermelding om de personen die de „hanswor stenpakjes” aantrekken, zoo als ze in de Stand aard genoemd worden. Het waren de studenten der theologische school te Kampen. Wij duiden het den jongeluizelfs van een theologische school niet ten kwade, dat ook zij van een pretje houden. Alleen zou den wij hun raden, vermommingen bij ernstige politieke gebeurtenissen achterwege te laten. In hun volgend leven hebben zij nog gelegenheid genoeg om zich anders voor te doen dan zij zijn. Maar Kampen heeft nu eenmaal de reputatie om de dingen te doen zooals zij niet gedaan moeten worden en wij rangschikken daarom deze verkiezingshansworsterij onder de Kamper streken. In een brief uit Schiedam aan de Tijd wordt de aanstaande herstemming en de kansen van elk der candidaten, Gleichman en van der Borch, uitvoerig besproken. Op grond van de cijfers bij deze en vroegere verkiezingen door liberalen, Roomsch-katholieken en anti-revolutionairen ver kregen, en van de politieke houding door den heer van der Borch bij de legerwet aangenomen, komt de schrijver tot de volgende conclusie. Van de 475 kiezers, die hunne stem aan den candidaat der Katholieke kiesvereeniging, mr. Engelberts gegeven hebben, zullen er zeer weinig bereid worden gevonden om op den heer v. d. Borch te stemmen. Uit Ouwerschie en Ketel is het reeds eene uitgemaakte zaak, dat geen enkele Katholiek hem zal kiezen en in Schiedam heerscht bij vele Katholieken dezelfde geest. De berichtgever eindigt aldus „ofschoon de stembus verrassingen kan brengen, is het zeker dat de kansen van den heer van der Borch bij de herstemming alles behalve gunstig staan”. Men verzekert, dat het ministerie alle over wegingen omtrent zijn al of niet aan het bewind blijven in verband met den uitslag der jongste verkiezingen zal laten rusten tot na het bezoek van den keizer van Duitschland hier te lande. Mr. L. Haffmans besluit in een nummer van het Vent. Weekblad een beschouwing over Daar wordt gemompeld, dat de anti-revolutio nairen weer onderhands beloften zouden doen, om b.v. evenals in 1888 Domela Nieuwenhuis in de kamer te brengen, ten einde elders een paar zetels te winnen. Laat ons beginnen met zulke geruch ten, als booze verzinsels te beschouwen. Elke partij die zulke lage middelen gebruikt om haar doel te bereiken, doemt zich zelve ten va,l ■s mh aas as LULZ te Leipzig. n ZEKER met enkele druppels water Olie-, Teer-, Lak-, en Wagensmeer- Op ééne zaak zij, als wij ’t geen geschied is, lltlJrC 1O CtS- ons voor den geest roepen, aanstonds met dank baarheid gewezen, op de orde namelijk, die overal geheerscht heeft. Vooraf en tot den laatsten avond hebben de aanvoerders hunne stem laten hooren; er is met ernst, met waardigheid, soms met heftigheid gesproken, maar toen de dag van den strijd was aangebroken, ging elk met zijn stembrief gewapend rustig naar de kampplaats Er is geen zweem van eenige wanordelijkheid vanwaar ook gemeld. Welk een verschil met andere landen, als Belgie, Engeland, Amerika Italië! Daar hebben niet zelden grove wanorde lijkheden, ja meestentijds in werkelijkheid straat gevechten plaats, zoodat de politie en het leger soms tusschenbeide moeten komen. Hier is daar van zelfs geen zweem. Zeg niet, ons volk is daartoe te saai, maar zeg, het is er te verstandig voor, te ordelievend, genoeg doordrongen van het besef, dat wij in den grond één volk zijn, één Vaderland hebben. De partij die, dat niet wil» die wanorde en omverwerping zou wenschen, is ge bleken merkwaardig zwak te zijn. Dat is eene ervaring die ons volk ten hoogste vereert. Welke is de uitslag van den eersten kampstrijd Geen onpartijdige kan ontkennen, dat deze vóór alle dingen is, dat de zoozeer gesmaade, ver guisde, bijna doodverklaarde liberale partij eene zeer groote zegepraal heeft behaald. Zij heeft zes zetels veroverd, geen enkele ver loren, het grootste aantal stemmen op zich ver- eenigd. In den Haag, het hoofdkwartier, waar de generale staf zetelt, zijn terstond drie liberalen gekozen, terwijl in 1888 bij herstemming eerst, één liberaal, Mr. L. G. Greeve een zetel ver werven kon. Zoo daar, zoo in Zutfen, in Lochem, in Ridderkerk, in Oostburg. In het Noorden des lands, waar de liberale partij, jaren aaneen, voor aan stond in de gelederen, is zij met eene enkele uitzondering verzwakt Daar wordt een heftige strijd gestreden tusschen de verschillende partijen, de Katholieken treden met geen eigen candidaten op, maar steunen de anti-revolutionairen en enkele kamerleden zijn niet meer zoo de gewilde per sonen als in vorige jaren. Maar overigens is deze partij in ons land verreweg de sterkste en zelfs is gebleken, dat in al de onderkiesdistricten van Amsterdam, bij haar de meerderheid is geweest. Zij kan dan ook nu reeds wijzen op 41 terstond gekozenen, terwijl er slechts 12 anti-revolutionairen bij eerste stemming zijn aangewezen en de katho lieken nu reeds het tegenwoordige ledental (21) verwierven en misschien nog enkelen winnen zul len. Geen enkele conservatief, geen enkele soci- aal-democraaat is gekozen. Dr. Schaepman, noch Domela Nieuwenhuis konden aanstonds een zetel veroveren. Zelfs al tellen wij de cijfers der tegen partij bijeen, dan staat het nog als 33 41 en koos aanvankelijk het volk eene liberale meer derheid. De regeering heeft, in hare anti-revolutionaire meerderheid een zeer groote zedelijke nederlaag geleden. Welke zal de uitkomst zijn van den tweeden slag in dezen veldtocht, als den 23sten de 26 her stemmingen zullen plaats hebben? Wij wagen ons aan geene voorspellingen, maar dit staat, dunkt ons, vast, dat deze nooit zoo zui ver kan wezen, als die van den 9den dezer. Im mers de keuze is gebonden. Men zal zich of ont houden, of voor een deel zullen de kiezers hunne stem uitbrengen op een candidaat, dien zij eigen lijk niet begeeren. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1