NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD en vmsiumu Dertigste Jaargang. 1891. No. 28. BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 9 JDLI. VOOR 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXX^XXXXXXXXX^ XXXXXX XXX ^jXXXXXXXXX De Duitsche sociaal-democraten hebben op hun partijdag besloten een nieuw programma samen te stellen. Een commissie is benoemd, heeft bet programma in al zijn onderdeden na gesnuffeld, hier wat afgenomen, ginds een weinig toegevoegd maar in den regel meer afgenomen dan toegevoegd en nu is ’t kant en klaar verschenen in de Vorwarts, om op den aan staanden partydag in October aan de goedkeuring der afgevaardigden te worden onderworpen. Het streven der sociaal-democraten is, zegt ’t pro gramma, ’t veranderen van ’t bezit van grond en bodem, bergwerken, mijnen, machines, werktuigen en middelen van verkeer tot gemeenschappelijk bezit. Met staats-socialisme heeft het eigenlijke socialisme niets te maken. Het programma zegt ’t duidelijk genoeg bij staatssocialisme treedt slechts de staat op als plaatsvervanger van den particulier meer niet. Het menschdom bestaat uit twee groote helften uit arbeiders en niet-arbeiders. Waar de grens ligt wordt niet gezegd een ieder is dus blijkbaar in staat zich zelf tot arbeider te promoveeren of tot niet-arbeider. Niet-arbeiders staan op den bodem van ’t kapitalisme, ergo zij kunnen nooit medewerken tot bevrijding der arbeiders klasse. Nieuwe klassen-voorrechten en nieuwe privelegies wil een echt sociaal-democraat niet. Zijn eisch is afschaffing der klassen-heerschappij, afschaffing van die klassen zelf, allen gelijke rechten en gelijke plichten, zonder onderscheid van geslacht en afkomst. Een Duitsch sociaal-democraat is blijkbaar ver standig. Hij heeft zich afgevraagd, wat hij moest doen, zoolang hij nog niet in ’t beloofde land was. En het antwoord luidtTegenwoordig moet worden aangedrongen op invoering van algemeen kies- en stemrecht met geheime stemming, waar- wordt wat de perken der geoorloofde gedachten uiting overschrijdt, heeft hij, in dezen tijd, maar al te dikwijls gelegenheid om het lot te hooren bespreken van de broodeloozen en van hen, die niet genoeg kunnen verdienen om van te leven. Menige schets van het lot van den behoeftigen werkman is een schets van zijn eigen toestand en van hem wordt terecht gevorderd, dat zoo de klacht een anderen vorm aanneemt, hij dit tegenga. Gevolgtrekkingen zullen wij niet maken, maar de Regeering beslisse zelf of het verstandig is, een voortreffelijk korps, waaraan zoo vele en zoo zware eischen worden gesteld, zoo karig te bezoldigen, dat de beambten van hunne jaarwedden niet kunnen leven, terwijl het hun ver boden is nog eenig ander bedrijf uit te oefenen, waartoe zij ook de gelegenheid niet zouden heb ben en nog veel meer, om giften aan te nemen. Naar wij vernemen is door de rijksveldwachters thans een verzoek aan de Regeering gericht om hun lot te verbeteren. Wanneer dit ernstig over wogen wordt, mag, dunkt ons, de beschikking niet afwijzend zijn. Arnh. Crt. 9,De Vaderlaiider”- Over de nederlaag der rechterzijde laat de Vaderlander zich als volgt uit De anti-revolutionairen zijn door deze verkie zing zwaar getroffen geworden. Niet dit is voor hen het ergste, dat zij afnamen in aantal, maar hun zedelijk gehalte is gebleken niet zeer dege lijk te zijn. Mag het niet meer dan bevreemdend heeten, dat de heeren de Geer en Huber, toen de stembus gereed werd gemaakt, zich weer gebogen hebben onder het juk van het centraal Comité Wat bekommert de Standaard zich om de groot spraak van die heeren, dat zij onafhankelijk zijn, dat zij de Standaard niet meer lezen eenige weken voor de verkiezing bukken zij en verklaren instemming met het programma, dat dr. Kuyper goed liet keuren door zijne deputaten. Is dat mannelijk? Steekt hier karakter in. Van de anti-revolutionairen, die herkozen wer den, hebben de meesten een voetval moeten doen voor de Roomsch-katholieken. Ondanks den hoog- gestemden roem van de Standaard, dat zijne mannen voor den persoonlijken dienstplicht zelfs hunnen zetel zouden willen opofferen, hebben wij sommigen van zijn candidaten op dit zoo gewich tig punt verklaringen hooren afleggen, die in hare rekkelijkheid een allerdroevigste getuigenis gaven van gebrek aan mannenmoed en trouw. Wij misgunnen aan de heeren van Alphen en van V elzen e. a. hunne overwinning niet. Zij gaan terug naar de Kamer gemuilband Dat vele doleerenden, bijv, in de districten Breukelen en Doetinchem, met alle macht hebben geijverd voor den candidaat der Roomschkatho- lieken, welnu, daarvoor zijn zij doleerenden. Maar het is nu gebleken, dat hunne macht en dat de macht (niet van „Koning Jezus” maar) van dr. Kuyper aan het afnemen is. Waarlijk daarvoor moet ieder oprecht vader lander God danken, dat wij beginnen ons te ont worstelen aan de macht der verbonden Roomsch- katholieken en doleerenden, die bezig was als een reusachtige boa constrictor ons te verstikken. Wat voortaan het Centrum en de Standaard bevelen of wenschen zullen, heeft meer dan het 2/5 van zijne beteekenis verloren. Hunne vlag wappert niet meer op het schip, waar de vloot voogd aan boord ismaar op een schip, dat ge raakte aan lager wal en dat nagenoeg buiten gevecht is gesteld. Dit zal door heel het land een gevoel van verademing geven. aan ieder, die boven de 21 is, kan deelnemen. Daarbij behoort een proportioneele vertegen woordiging en schadevergoeding voor de gekozen vertegenwoordigers. Het volk moet zelf invloed hebben op de wetgeving; jaarlijks moet ’t volk uitspraak doen, over de belastingen, met ’t recht belastingen te weigeren. De beslissing omtrent oorlog en vrede behoort te berusten bij de ver tegenwoordigers een internationaal scheidsge recht moet worden opgericht. Alle wetten, die de vrijheid om zich te uiten, de vrjjheid van vergaderen beperken, moeten afgeschaft. Kerke lijke en godsdienstige gezindten worden be schouwd als particuliere vereenigingen en geen dezer gezindten mag ooit een cent trekken uit de openbare kas. Het onderwijs zij kosteloosde leermiddelen worden gratis verschaftkosteloos zij ook de rechtspraak van door het volk aangestelde rechters; kosteloos worde geneeskundige hulp verschaft, en kosteloos de geneesmiddelen. Het staande leger moet den weg gaan van alle indirecte be lasting. Inplaats van een staand leger, de volksweerbaarheid inplaats van de indirecte be lasting een progressieve inkomsten-, kapitaal- en successiebelasting. Ter bescherming der arbeidersklasse wordt dan nog gevraagdeen maximalen arbeidsdag van 8 uur verbod van fabrieksarbeid van kinderen be neden de veertien jaar verbod van nachtarbeid in sommige gevalleneen onafgebroken rusttijd van minstens 36 uur per weekverbod van het truck-systeem werkliedenverzekering door het rijk, onder samenwerking der werklieden. Met dit alles is de Duitsche socialist tevreden tenzij men er op den partijdag anders over denkt. Veel nieuws wordt er anders niet verteld in het gansche programma, meent de Freismnige Zeitung, het blad van Eugen Richter, den hard- nekkigen bestrijder der sociaal-detnocratie. Killiswerd, 3 Juli. De schoolspaarbank, al hier door ’t Deptm. Arum c. a. van ’t N. v. ’t A. in 1886 opgericht, mag zich thans in een 5 jarig bestaan verheugen. Gedurende dien tijd werd f 1013,59 ingelegd en f364,91 uitgenomen. Bij den aauvang bedroeg het aantal boekjes 25, nu 48. Hieruit kan men dus weten, dat de in stelling steeds meer wordt gewaardeerd. Appelscha, 1 Juli. Heden middag is een 16 jarig meisje van den arbeider U. W. alhier in de vaart verdronken. Men meent bij dit treurig geval aan zelfmoord te moeten denken. Het meisje moet procesverbaal hebben gekregen, wegens het snijden van gras op het land van een ander, in huis hiefover bestraft, moet zij een uitdrukking hebben gedaan, die thans het vermoeden wettigt dat zij een einde aan haar leven heeft gemaakt. Hoewel het ongeval niet dadelijk werd opge merkt, waren toch spoedig een paar personen op de plaats des onheils aanwezig om den drenkeling op ’t droge te brengen, ’t Was evenwel te laat. Dr. Buwalda van Oosterwolde, die zich toevallig in de buurt bevond, mocht er niet in slagen de levensgeesten weer op te wekken. Men schrijft uit Eist (Betuwe): Naar het zich thans laat aanzien, zal het Mei kersen-seizoen spoedig zijn afgeloopen. Reeds in het laatst der vorige en het begin dezer week kwamen zij in bedorven toestand in Engeland aan, zoodat zij ter markt niets opbrachten, waar door hier te lande eene groote daling in de prij zen volgde, zeer ten nadeele van de pachters der boomgaarden, die een hoogen prijs op den boom moesten betalen. De verzending naar Engeland is dan ook reeds geheel geëindigd, ’t welk an dere jaren gewoonlijk eerst 14 dagen later ge schiedt. Dezer dagen wordt met de verzending van zwarte kersen naar Engeland een aanvang ge maakt, evenals met die van zwarte en roode bessen. Deze bessen zullen een goed beschot op leveren. De verzending van stekbessen is afge loopen. De Poppententoonstelling is te Schevenin- gen geopend. Zij zal eene maand duren, wat vooral bij regenachtig weer voor de familiën met kinderen, die in het zeedorp logeeren, eene groote uitkomst is. Aan den ondernemer, den heer Schürman, zal het zeker niet onaangenaam zijn, als die uitkomst door velen wordt aanvaard. Er zijn niet minder dan 825 nommers, waaronder 32 groote, beweegbare poppen, die elk een speeldoos bevatten. Men meldt uit Valburg: Met het tabaksgewas is het op dit oogenblik slecht gesteld. Ofschoon het nu reeds tijd is van toppen, gelijkt het meer op salade, dan op tabaks planten. Men hoopt echter, dat het weder droog zal worden, dan kan er nog iets van terecht komen. Een flinke daad. Men herinnert zich Mahieu den ouden besteller en gewezen militairen zieken oppasser, die tot bij de Tweede Kamer is geweest met zijne klachten over het hem aangedane on recht, maar voortdurend werd afgewezen en daarbij door de Haagsche autoriteiten nog wat werd geplaagd. Wij hebben nu omtrent dien man iets goeds vernomen, dat wij gaarne vermelden want het is niet alleen aangenaam voor hem, maar bovenal vereerend voor den Minister van Oorlog zegt de Haagsche Ct. De heer Bergansius heeft nl. eenigen tijd ge leden aan Mahieu doen weten, dat hij hem in ’s Rijks militairen dienst had herplaatst wij meenente Delft met herstel in zijne vroegere rechten bovendien, en dit in den meest welwil- lenden vorm daarenboven. Zulk een handeling verdient inderdaad hooge waardeeringwant het is nooit gemakkelijk, on gelijk te bekennen, allerminst zeker voor een generaal-minister tegenover een soldaat, die zich openlijk had beklaagd. Door de commissie voor strafverordening te Haarlem wordt voorgesteld in de algemeene poli tieverordening een bepaling op te nemen, waarbij wordt strafbaar gesteld ieder tapper, wiens in richting vóór ’s morgens 7 uur is geopend, en verder een bepaling die den burgemeester het recht geeft, de tapperijen, alle of voor een deel, bij bijzondere gelegenheden te sluiten. Blijkens het verslag der in het voorjaar gehou4en examens voor de onderwijzersakte zijn opgekomen 587 mannelijke en 520 vrouwelijke candidaten. Van de eersten zijn afgewezen 245 van de laatste 182. Toegelaten zijn 340 en 329. Het zoeken naar en onderhandelen over een Kamerzetel voor dr. Schaepman schijnt meer be zwaren na zich te sleepen dan men zoo opper vlakkig zou denken. Almelo toch acht het niet geraden den dokter daar aan eene verkiezing te onderwerpen. Zij houdt haren Cremers vast. In het district Eist, waar de heer van Dedem zich niet ongenegen verklaarde om, zoo noodig, voor zijn zetel te bedanken, ter wille van den heer Schaepman, blijkt men dezen ruil tot nu toe niet aan te durven. (Amst.) Eergisteren, zoo deelt een stadgenoot mede, bracht ik eene alleen reizende dame op den trein naar Groningen. Toen ik haar eene plaats had bezorgd in een damescoupé eerste klasse, meende ik haar veilig aan haar lot te kunnen overlaten. Vóór de trein vertrok verscheen echter een conducteur, die het biljet „datnes-coupé” weg nam. Ik bracht hem onder het oog, dat dan iedereen in die coupé kon plaats nemen. „Dat denk ik niet, mijnheer”, was zijn ant woord, „maar, ziet u, die biljetten hooren bij den hoofdconducteur en die gaat niet verder meê”. Mijn lieve Godwat is dat nu weer voor eene regeling, dat de biljetten bij den hoofdconducteur hooren Is dan alles in de war aan onze spoor wegen Arnh. Crt. Wie ziek is wendt zich tot een geneesheer, bij voorkeur tot dengene, die hem als een der bekwaamstee genoemd wordt of dien hij zelf daarvoor houdt. Dit nu is, volgens den heer Kuyper, glad ver keerd. Men moet allereerst vragen of hij chris telijk wetenschappelijk of wetenschappelijk chris telijk is. Dit denkbeeld werkt de heer Kuyper in de Heraut aldus uit: Een hoogleeraar die wonder bedreven was in de microscopie, anatomie enz., hebben wij niet noodig. Waar het voor ons op aankomt, is te wetenwelke eischen stellen de beginselen, in Gods Woord neergelegd, aan de beoefening der geneeskunde De vromen in ons vaderland hebben veel tegen de doctoren en wenschten wel eens dat zij nooit met hen in aanraking behoefden te komen (1). Bij velen vloeit dit voort uit overdrijving. Men beroept zich dan op Israël’s koning, die hulp zocht bij de medicijnmeesters en deswege van God gestraft wierd. Dat hieraan een verkeerde gedachte ten grondslag ligt, spreekt vanzelf. De laatste onderzoekingen hebben er toe geleid de oorzaak van allerlei ziekten in bacteriën die op ons bloed, spierweefsels enz. teren, te zoeken. Bevestigt zich deze ontdekking en moet de oor zaak van de ziekte dus in de dierenwereld ge zocht, dan heeft de mensch toch, krachtens de heerschappij over de dieren in de schepping op hem gelegd, niet alleen de wilde dieren als leeuwen en tijgers te bedwingen in hun woede, maar evengoed de microben te vernietigen, die zijn lichaam ondermijnen. Bij anderen is de oor zaak dezer antipathie te zoeken in de dwaze houding, die de artsen aannemeu bij het ziekbed, alsof zij daar almachtig te beslissen hadden over leven en dood (2). Voor een deel ligt ook hier de schuld echter bij de onvroomheid van ons Oliristelijk volk. Had men zijn kinderen geleerd te bidden niet alleen voor eiken maaltijd, maar ook voor het gebruiken der geneesmiddelen, dan zou vanzelf de dwaze voorstelling geweken zijn, als kon een drankje of poeder ons beter maken, en zouden wij beseffen dat ook die ge neesmiddelen niets anders zijn dan instrumenten in ’s Heeren hand. Toch is ook deze onvrome houding derjnedici nog niet de diepste oorzaak. Er komen ook in de geneeskunde allerlei prac- tische vragen voor, waarbij ons volk met de doctoren in botsing komt." „Vooreerst ziet de heer Kuyper nog geen ver betering in dien toestand, want voor de oprich ting eener medische faculteit bij de vrije uni- versiteit, zegt hij, „moet God de heer de beurzen nog geheel anders open maken van ons christen volk en vooral mannen verwekken, die op het gebied der wetenschap den Christus willen dienen." De Duitsche Keizer. Het feestgeruisch, dat gedurende een paar dagen Amsterdam in al haar hoeken en gaten vulde sterft langzaam wegde tonen van het Heil dir im Siegerkranz suizen velen nog in de oorende gouden en zilveren uniformen van den schitterenden hofstoet flikkeren nog wat na, de fonteinen op den Dam fluisteren een klagend vaarwelde hoog boven de hoofden uitzwaaiende driekleur verdwijnt; het kleurengewemel vermin dert en langzamerhand keert de hoofdstad tot haar nuchteren toestand van vroeger terug. Het vele schoone en schitterende ging voorbij, doch niet zonder een sterken, machtigen indruk achter te laten, voor jaren lange herinnering bij hen, die van alle oorden des lands naar de hoofd stad gekomen waren om te zien hoe Amsterdam met zijn beide Koninginnen den Duitschen Kei zer en zijne Gemalinne wist te ontvangen. De beide vorstelijke personen hebben te Amsterdam niet alleen met de beide Koninginnen van Ne derland kennis gemaakt, maar met geheel de Nederlandsche natie. Die kennismaking moet, zij gaven daarvan her haaldelijk blijken, voor den Keizer en de Keizerin een bijzonder hartelijke en aangename geweest zijn. De jeugdige keizer Wilhelm II, die gedurende zijn korte regeering toonde een man van de daad te willen zijn, die met zijn volk meeleeft, het wil kennen, zal van de Nederlandsche natie en van de hoofdstad des Rijks ontegenzeggelijk een indruk gekregen hebben, die de Hollanders deed kennen in hun karakter. Het moet hem-opgevallen zijn, dat de stroeve, kalme Hollanders, waarvoor zij in het buitenland doorgaan, geestdriftig kunnen zijn als Franschen, wanneer hun vorsten zich in hun midden bevin den en als het geldt de faam der Nederlandsche gastvrijheid hoog te houden. En uit de versiering van den Amstel, èn uit de feesten op het IJ en dat is geen kleine hulde voor hen, wie de eer daarvan toekomt sprak onze nationaliteit, die verhoogd werd door het zeer juist begrepen groot aandeel, dat onze Marine aan de feestelijkheden nam Dat moet den Kei zer niet ontgaan zijn en hem het bewijs hebben gegeven, dat de Nederlanders nog altijd Hollan ders zijn. Dat hij dat gevoeld en gezien heeft, bewijst zijn hulde aan onze zeemacht, dat bewijst zijn daad van piëteit tegenover onzen grootsten zee held, tegenover den grooten Hollander Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Z. M. Wilhelm II moge door zijn hoffelijkheid tegenover onze Koninginnen meer dan door zijn persoon indruk op ons gemaakt hebben, door zijn daad in de Nieuwe Kerk heeft hij het Neder landsche volk een hulde gebracht, die het niet zal vergeten, doch tevens, en dat is de grootste hulde die men den Keizer brengen kan, bewees hij onze natie bij de eerste kennismaking te heb ben begrepen en onmiddellijk den polsslag van haar nationaliteit te hebben gevoeld en de diag nose juist gesteld. De Duitsche Keizer heeft daarmede zijn bezoek aan Nederland gekarakteriseerd, zooals het door heel de natie werd begrepen, als een beleefdheids bezoek aan een klein maar vrijheidslievend volk, dat zijn roemrijk verleden niet is vergeten, en op dat verleden voor de toekomst het hart hoog in den boezem voelt kloppen De toestand van de rfiks- veld wach ters. Gewoonlijk verwijt men aan de dagbladen, dat zij overdrijven. Toen men eenige dagen geleden op den toestand der rijksveldwachters de aandacht vestigde en ge wag maakte van hunne jaarwedde, hebben wij ons aan het tegenovergestelde schuldig gemaakt zij genieten veel minder dan wij meenden. Het salaris van den rijksveldwachter derde klasse be draagt slechts f 550, maar zelfs deze som ontvangt hij niet. Daarvan wordt gedurende de eerste acht jaren voor het pensioenfonds gekort f68.75, terwijl voor het weduwen-pensioenfonds f 11.10 wordt af gehouden. De man krijgt dus slechts f478.15, dat is per maand, na aftrek der kosten van het zegel f39.06. En hiervan moet hij leven met zijn vrouw en kinderenMet dit bedrag van f9 in de week moet hij alle uitgaven bestrijdenhuishuur, voed sel, kleeding, slijtage, geneeskundige hulp, school geld, en de onvoorziene uitgaven, die ook in de gezinnen van rijksveldwachters evengoed als in die van de aanzienlij keten voorkomen. Voor deze geringe bezoldiging moeten de rijks veldwachters dienst doen bij alle zittingen in strafzaken gevangenen transporteerendag en nacht in ’tveld zijn om toezicht te houden en te waken tegen overtredingen van de jachtwet, dus ook op de visscherij, waarbij hij niet zelden zich te water moet begeven, met gevaar van zijn leven. Overal, waar zijn dienst door den Staat wordt ingeroepen, moet hij gereed staan. Bovendien doet hij dienst als deurwaarder bij het beteekenen van dagvaardingen, vonnissen enz. Hiervoor echter geniet hij geene belooning: al wat dit opbrengt, en dit bedrag is vrij aanzienlijk, komt ten bate van de schatkist. Deze omstandigheid alleen reeds moest er toe leiden om hem een billijk loon daarvoor toe te kennen, of bij de bepaling van zijn bezoldiging in rekening te brengen. Als de rijksveldwachter openbare vergaderingen moet bijwonen, om te waken dat er niets gezegd w Bolswardsche Courant (1) Onvromen weuschen dit niet „wel eens,” maar „altijd.” (2) Dit is geen compliment aan den dokter van den heer Kuyper. Als werkelijk de geneesheeren die houding aannamen, zouden de betrekkingen der patiënten recht hebben het hun zeer kwalijk te nemen wauneer hij den zieke niet genas maar liet doodgaan, daar dit slechts van zijne „beslissing afhing.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1