NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD olswar» enwonserabeel Past op uw zakken! itverkoop a I KIMER-SCHOENWERK, 1891. No. 30. Dertigste Jaargang. DONDERDAG 23 JULI. eren-Farapluies. BINNENLAND. Een vriendelijk verzoek. BUITENLAND. IE s. v. p. •nsdag 29 en Donderdag 30 Juli. BW fel BW VOOR 5 4,25 vanaf 2,— ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 3,- 2,60 3,25 WERKPANTOFFELS '"'Ir.” irribacNAjS.;"-'"“''n’'kl M. E. van der MEULEN. J. HAITSMA MULIER. R. J. VOS. - - CHOENCOMPAGNIE eene rQT.T.T! te Bolsward, van de nieuwste soorten RIJG MOLIÈRES ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Het gedrukte stuk, waarvan spreekt in zijn schrijven en Onderzoekt deze twee voorstellen, die heil rechtzinnig zijn, ik vraag niets beters dan de per sonen, die zich tot mij wenden, eerlijk te behan delen. Aanvaardt Mynheer, myne geachte groetenissen. J. COSQUER Co. dit vermakelijk document nder attent gemaakt op onze uitgebreide sorteering, i ons SCHOENWERK, daar alles eigonge- de heer H. S. >r ons gepresenteerde artikelen kunnen wij slechts strafbare feiten voorbijgegaan, welke gedurende de maand September 1890 zich hebben voorge daan. maar hij heeft alle verwijten opgesomd, uitgebracht tegen de clericale partij, die, ik her haal het, weinig te verdedigen is. Maar ’t was niettemin de wettige regeering en door haar dien de zij te worden geëerbiedigd. MJ r**i IKu y? Onze goede vrienden de Zwitsers houden er niet van, dat men zich met hun binnenland- sche zaken gaat bemoeien, zegt een Fransch blad. Maar, wordt er dan vervolgd, zij zullen, hopen wij, niet boos worden, wanneer men hun vertelt dat ’t door de jury te Zurich uitgesproken ver dict van dien aard is, dat ’t ten hoogste verwon dert allen, die een weinig hebben gevoeld wat er verleden jaar in Tessino heeft plaats gehad. Het gebeurde is bekend de liberalen klaagden over de onderdrukking der clericalen, en om die clericalen dit voorgoed af te leeren, stonden zij op om ’t bestuur weg te jagen. Zoo’n opstandje loopt natuurlijk niet af, gelijk een theevisite van oude dames, waar veel wordt gevochten, doch geen dooden vallen (lichamelijk)een opstand is is een opstand, rumoer, beweging, dooden een verzameling van met de wet strijdende episodes. De jury te Zurich zou de zaak onderzoeken en schuldigen straffen, en zij heeft onderzocht haar uitspraak is geweest, dat alle beschuldigden van rechtsvervolging zijn ontslagen. Dat is ’t Èransche blad te kraster loops zij gezegd, dat dit blad niet buitengewoon aan ’t liberalisme doet’t is de Figaro. En dan de manier waarop rechtgesproken isOok dat is ’t blad te machtigzoo iets gaat zelfs boven ’t begrip van een Franschman„De procureur- generaal, de heer Scherb, heelt verklaard, dat de revolutie niet voorbereid was en verscheiden beschuldigden hadden verteld, dat men er al maan den aan gewerkt had Hij is stilzwijgend alle Op den rand van dit vermakelijk document stond geschreven „De leening kan gedaan worden” en geteekend J. C. Wij gelooven, dat uit dit would-be Hollandsch voldoende blijkt wat het doel dezer annonces is. Men zendt f 2.50 en hoort óf niets, of krijgt ten antwoord, dat „de inlichtingen seffens ge nomen” onvoldoende zijn, om de som te zenden. De rijksdaalder is dan naruurlijk voor de poes, want niemand zal op zulk een afstand als Londen voor zulk een bagatel eene vervolging instellen, die bovendien niets zou baten. ’t Is bijna onbegrijpelijk, dat er nog menschen zijn, onnoozel genoeg om op dergelijke aanbiedin gen het verlangde voorschot te zenden, doch er zijn er nog genoeg, die er inloopenwij roepen hen ernstig toePast op uw zakkenEn wilt gij absoluut op dergelijke aanbiedingen ingaan, doe dan als de heer H. S., schrijf eerst zonder geld te sturen, en dan blijkt uit de nadere inlichtingen, die ge erlangt, spoedig genoeg uit welken hoek de wind waait. De sub-commissie voor de a. s. tuinbouw- en bloemententoonstelling verneemt met blijdschap, en PARAPLUIES. Aanleiding tot de vraag geeft het feit, dat, evenals vroeger meermalen geschiedde, 11. Zondag twee pleizierbooten uit België daar aankwamen en de menschen, welke ze aanbrachten, met muziek voorop door de straten trokken, onder geleide der politie. Daarbij hebben „ergerlijke tooneelen, tot groot genoegen en vermaak van het fatsoenlijk deel der natie, plaats gegrepen.” Welke ergerlijke too neelen dit waren, zegt de berichtgever niet. Wij gelooven er dus niets vanals er inderdaad iets ergerlijks gebeurd was, zoude de man het wel in bijzonderheden vertellen. Het logisch verband begrijpen wij echter niet tusschen de angstige vraag, wat men van de libe ralen te wacnten heeft en de „Sabbatschending” onder een Kabinet met een Christelijk bewust zijn. Hoogstens kan men verwachten, dat eene liberale Regeering evenmin als eene anti-revolu- tionaire maatregelen zal nemen om te voorko men, dat Antwerpenaren, die de gansche week werken, des Zondags een pleiziertochtje maken naar Zeeland en ook aan het gehuchtje Hans- weert een bezoek brengen. Binnen eenige dagen zal een hoogst be langrijk Nutsrapport verschijnen over de begra fenisfondsen in Nederland. Daaruit moet o. a. blijken, dat de helft van de bevolking in Neder land bij die fondsen is verzekerd en datdejaar- lijksche inkomsten van die fondsen tussehen 4 a 5 millioen gulden bedragen. In de dagbladen hebben sederteenigen tijd verschillende berichten de rondte gedaan omtrent den wonderdokter Sequah, of eigenlijk omtrent Sequah met zijn wonderolie. De Nieuwe Breda- sche Courant zond een lid harer redactie naar Rozendaal, om den dokter te interviewen. Zij beschrijft hem als een donker uitziend man van middelmatigen lichaamsbouw, oogenschijnlijk tenger, doch forsch gespierd en krachtig. Hij heeft een fijnbesneden, intiliigent gelaat, zwarte oogen en wenkbrauwen en lang, zwart haar. Hij draagt baard noch knevel, en is 37 jaar oud, doch men zou hem 25 geven. In huis is hij ge woon gekleed, doch wanneer hij uitrijdt, om het volk toe te spreken, is hij in Mexikaansch cos- tuum. Hij is dan gezeten op een praalwagen, rijk met beeldhouwwerk, schilderstukken en spie gelglas voorzien, rood geverfd en met goud kwis tig afgezet. Op den wagen zitten eveneens zes in Indiaansch costuum gekleede muzikanten. Op het spiegelglas staat aan den voor- en ach terkant van den wagen met gouden letters: Sequah, aan de zijdenSequah’s oil en Sequah’s Prairie Flower. De wagen is bespannen met vier fraaie, bruine, lersche paarden. Zoodra de wagen op het door Sequah gehuurde terrein is aangekomen, spreekt hij door middel van zijn tolk tot het pu bliek. Hij verhaalt dan van de deugdelijkheid van zijne geneesmiddelen, doet circulaires uitdee- len en vraagt of er onder zijn gehoor menschen zijn, die lijden aan j^jht of rheumatiek. Meldt zich iomand aan, dan wordt hij op den wagen geheschen. Een paar omstanders worden eveneens verzocht op den wagen te komen en Sequah ondervraagt de^Jjjder, hoe lang en waar hij pijn voelt enz. Daarna wordt een linnen kleed om den wa gen getrokken en daardoor de patiënt en de ge tuigen aan de oogen van het publiek onttrokken. Als na eenigen tijd het voorhangsel wordt wegge schoven, verzoekt de dokter aan den patiënt zijn wedervaren mee te doelen aan het publiek. Ook de getuigen verhalen van ’t geen zij zagen en deden, want zij zijn het, die den patiënt meestal met de Sequah-olie inwrijven. Hij zelf verkoopt slechts de middelen. Hij maakt slechts reclame voor de middelen, welks verkoop het monopolie is der Sequah-maatschappij. Niet hij geneest, maar het middel, en om juist alle aandacht op het middel alleen te doen vallen, wil hij ook de patiënten niet aanraken, opdat men hem niet voor wonderdokter boude. Het blad geeft voorts eenige voorbeelden van lieden, die na het gebruik der middelen werke lijk groote verbetering in hun toestand konden bemerken. De Prairy-flower wordt in water op gelost ingenomen. De beide middelen worden verkocht in fleschjes, die f l per stuk kosten. Ten slotte raadt het blad zijnen lezers aan geen reisje naar Rozendaal te ondernemen om van rheumatiek verlost te worden, want Sequah be handelt niemand. De middelen moeten het doen. Het Centrum deelt mede, dat de heer Heemskerk nagenoeg gereed is met zijn Minis terie, in hetwelk echter de heer van Tienhoven niet zou zitten. dat alleen reeds a dat tegen zulke prijzen, concurrentie machteloos is. plaatsing zou verdienen als vermakelijke cacografie, 75 HEEREN BOTTINES prachtig model was van den volgenden inhoud’7Fi vanaf 3, Mijnheer. n R Ik heb Uwe vraag ontvangen en haast mij U ,50 JONGENS te laten weten, dat ik geldleeningen doen met buit gewoone welke ik ter mijner beschikking heb, laten mij 45 toe voor verscheidene jaren, het geld uit te leenen. 20 Ziehier mijne voorwaarden 5 ’t jaar en 1 0/0 komitieloon. Indien de inlichtingen der verzoekers kunnen aangenomen worden, nooit misvalt er mij eene zaakik vraag niets beters dan mijne kapi talen en de die der personen die mij met hunnen trouw vereeren operbest te plaatsen. Aangezien het getal vraagen welke ik daagelijks ontvang, het zij door mijne advertentien, het zij door mijne klanten, eische ik eene storting van 2 1/2 (gulden) op voorhand, van dewelke ik altijd rekening houdt. 1 Indien gij rechtzinnig zijt, en eene eerlijke 1 leening verlangt zult ge verstaan, dat ik bevreid moet zijn van zekere hosten gehoorzaakt door het opzoeken der inlichtingen aangaande de personen 1 door dewelke de vraagen ons zijn toegestuurt. 1 Zoodra de 2 1,2 (gulden) ontvangen, woorden 1 de inlichtingen seffens genomen, en dat met de grootste geheimhouding welke men verlangt. Zijt zoo goed mij te laten weten met den om- 1 gang der post de som welke gij noodig hebt en binnen 4 dagen zult gij eene voldoening ontvangen, 1 volgens den uitslag der inlichtingen. 1 Nu heb ik nog een ander middel van handelen 1 door dewelke de voldoening korter is en die aan een groot getal mijner klanten beter bevalt Vermogende personen onzer stad gelasten zich met schuldbekentenissen te aanvaarden voor de som welke gij in leening verlangt. Gij besteld 1 deze wissels an uwe Bankier, of geeft ze in be taling aan uwe leveranciers in de plaats van geld, en vermist gij er den voordeelingtrekker van zijt, is het natuurlijk aan ons de som gereed te houden, tegen de vervaldag dezer wissels, vrij om de zelwde operatie te vernieuwen. Mits een komitieloon van 5 mij op voorhand gezonden, dan zend ik u seffens het getal wissels welke gij noodig hebt. Ingeval gij binnen de 14 dagen geen voordeel uit deze wissels trekt, gelast ik mij u 2 der komitieloonen terug te sturen. voordeele.^eDe groofe1 kaSaTel .35 MANS GE WASTLEERENLA ARSEN J5 20 Bij den heer dr. Ritter, opperrabbijn te Rotterdam, is, naar de N. 11. Ct. meldt, een schrijven ontvangen uit Kowno (Rusland), waarin wordt medegedeeld, dat thans niet minder dan tienduizend menschen, van alles ontbloot, op open velden kampeeren en aan alles gebrek hebben. De meesten hebben alles tengevolge van zware branden verloren. Vrijdagavond stortte een van de talrijke wan delaars aan het strand te Scheveningen plotse ling ter aarde. De omstanders dachten aan een toeval, de politie ontbood in allerijl een dokter, doch deze kon niet anders dan den dood con- stateeren. Het lijk werd per brancard naar het politiebureau vervoerd. Het is herkend als dat van den heer V. uit 's-Hage. In de bladen kan men af en toe, de volgende advertentie vinden „Geldleening op handteekening aan allen. 5% zonder borgstelling noch garantie. Teruggave naar goedvinden, zelfs in tien jaren. Geheim houding. J. COSQUER Cu., London W.” Waar ’t voor de administratie van een blad onmogelijk is bij ’t aannemen van ad verten tiën, waarin iets aangeboden wordt, vóór de plaatsingen te onderzoeken of het aanbod daarin gedaan niet ten nadeele is van de lezers van het blad, en dit trouwens niet van haar gevergd kan worden, daar achten wij het de plicht van de redactie de lezers tegen aanbiedingen te waarschuwen, wanneer haar blijkt, dat deze ten nadeele van het publiek zijn. Dit laatste nu is het geval met bedoelde annonce. Iemand, wien deze advertentie onder de oogen kwam, schreef er op en schrijft het volgende, daaromtrent aan de Amst. Ct. Amsterdam, 14 Juli 1891. „Mijnheer de Redacteur. „Vergun mij als voorstander van recht en bil lijkheid een klein plaatsje. Voor eenigen tijd „merkte ik in uw blad onder de ingezonden mede- „deelingen eene annonce op, geteekend J. Cos- „quer Co. woonachtig te London, welke firma „kapitalen uitleende tegen matige rente zonder „borg, doch alleen op handteekening, en af- „betaling zelfs in tien jaren. Dat dergelijke „annonces in den tegenwoordigen tijd met graagte „gelezen worden, behoeft nauwelijks vermeld, en „ik besloot dus ook eens op verkenning uit te „gaan en schreef een briefkaart in het Ëngelsch „aan bovengenoemde firma, waarop ik, inliggend, „onze Hollandsche taal kwetsend, gedrukt stuk, „ontving, natuurlijk om overmaking van f 2.50 „voor hoogst noodige directe uitgaven, als porto’s, „annonces, enz. Mijn aanvraag luidde om f 500 „en ik kon niet begrijpen dat, waar men een ver trouwen gaat genieten van zulk een bedrag, voor „een bagatel van f 2.50 gediscrediteerd wordt, en „besloot dus te melden, dat men deze en andere „kosten van de hoofdsom kon korten, waardoor „de f 500 tot f 497.50 werd gereduceerd en waar door ik in 3 maandelijksche termijnen gedurende „5 jaren f 25 zou zenden plus rente van ieder „volgend jaar der resteerende som. Sedert zijn „14 dagen verstreken, doch ik wacht nog steeds „antwoord en zal wel kunnen blijven wachten. „Ik hoop, dat dit feit tot leering moge strekken „voor hen, die in tijdelijke verlegenheid verkeeren- „de, zich tot dergelijke lieden mochten wenden en „allerminst hun goede geld vooraf moeten zenden „daar zij dan in plaats van geholpen te worden, „nog f 2.50 armer worden gemaakt.” „U dankzeggende voor de plaatsing, „Hoogachtend, „UEds. Dw. Dr. „H. S.” Twee stellige berichten over de ministe- rieele crisis zijn te vermelden. Vooreerst het be zoek van mr. J. Heemskerk op het Loo en ten anderen het bezoek van mr. G. van Tienhoven. In afwachting dat omtrent de plannen der Koningin-Regentes iets naders bekend wordt, dient te worden vermeld welken indruk het be zoek van den oud-minister heeft gemaakt. Er worden er gevonden die meenen dat de grijze staatsman allicht bereid zou zijn nogmaals de teugels van het bewind in handen te nemen. Maar de meeste bladen zijn van oordeel dat er in de gegeven omstandigheden en na den uitslag der verkiezingen geen plaats is voor een kabinet- Heemskerk. De Haagsche briefschrijver van de Zaanl. Ct. wijst er o. a. op dat het optreden van Heems kerk in strijd zou zijn met elke constitutioneele regeling, in strijd met de eischen eener verstan dige staatkunde. „Nu de liberale partij in de beide kamers over een besliste meerderheid be schikt aldus vervolgt de schrijver vordert een gezonde politiek dat een ministerie optrede, dat met die meerderheid kan samenwerken. Dat zou een kabinet-Heemskerk niet vermogen. Misschien is er in den kundigen staatsman nog genoeg buigzaamheid overgebleven om zich eeni- germate naar den geest der parlementaire meer derheid te schikken doch iedereen gevoelt dat zulk een samenwerking nooit zou kunnen steu nen op eenheid van beginsel, op zucht tot het doen zegevieren van de eischen van het hervor mingsgezind liberale programma. Ooststellingwervers moed gehouden Zucht uwe gemeente onder zwaren druk, tal van Friesche gemeenten hebben dien last even zeer te dragen. Nu is er evenwel uitzicht op verlichting. De Tweede Kamer is „om” en zonder twijfel zal zij spoedig komen voor een belasting- ontwerp, dat inzonderheid de Friesche gemeenten voor een deel van dien druk zal ontheffen. Staat men hier en daar haast voor een gemeente- bankroet en doet de financiëele toestand menigeen huiveren voor het mandaat als afgevaardigde naar den Raad, denk er aan „h&t daghet in het Oosten.” Nog een kleinen tijd, naar wij vertrou- wen, en gij zult het zien en ondervinden. Nog eensMoed gehouden I Zondagmorgen had in de Koninklijke hof kapel van het Loo een godsdienstoefening plaats voor HH. MM. de Koninginnen, het gevolg en I genoodigden. De voorganger, ds. Faure, van Rhenen, had voor deze gelegenheid tot tekst gekozen Lukas 15 3—7. De gezongen liederen zijn: Psalm 118: 7; Gezang 38: 7 en Gezang 39: 3. Als een bewijs van ontwikkeling van som mige veldwachters, kan de volgende brief dienen, ingezonden als sollicitatie naar de vacante veld- wachtersbetrekking te Oldehove „Op date postmerk. M Hoogachte heer burge meester Op dat atverbacie in de Korrant Dat er een veldwachter kon geplaatst worden. Zoo neem ik De vreihyt om mij hierop Aantebieden Wan neer ik das Door u Edik in aanmerking mocht komen En Gij mij suit ontbieden om Op den seeventienden mij ien poesoon Foor u te verschij nen soo ben ik Don Geveeger om Siktig gulden Af te staan van mijn selaarid foor ein tijd van sis Jaar Ter voordeele der Gemeente En vijvin wintig Gulden storten bij Mijn aarstiling feele Goede getugen staan mij Ter dienste wanneer dit wordt Geiestbij de leeden irse Gemeenteraad leso teeken ik mij met hoogachten enz.” Zulk een eigenhandige aanbeveling zal zeker gewicht in de schaal leggen. Met de kunst schijnt het te Rotterdam in het honderd te loopen. De lijdensgeschiedenis der opera, welke met haar dood geëindigd is, ligt een ieder nog versch in het geheugen, en thans is ook de Vereeniging Rotterdamsche Schouw burg, als er niet spoedig een onverwachte uit redding komt, hare stervensure nabij. Zeer waar schijnlijk naar aanleiding van de financieele moeilijkheid, waarin zij verkeert ten opzichte van de leening, is tegen 24 dezer door het bestuur een vergadering van obligatiehouders, alsmede een vergadering van leden belegd, in welke laatste het voorstel zal worden gedaan tot ontbinding der vereeniging. Gaat dit door, dan is geen ander gevolg denk baar dan dat öf een nieuwe combinatie óf ver eeniging wordt gevestigd, welke voor een prikje den noodlijdenden boel, waartoe ook de prachtige schouwburg behoort, overneeint, of dat de stad zich het lot van den schouwburg aantrekt, want dat men het, na nog slechts een paar jaren Rotterdam tot sieraad gestrekt te hebben, mee dogenloos weder zou laten sloopen, is haast on denkbaar, en toch zou dit zijn lot zijn als eens niemand tot de overneming geneigd bleek te zijn. Te Hansweert maakt men zich, blijkens eene mededeeling in de Standaard, ongerust en „vraagt de Christen zich angstig af wat ons van de liberalen te wachten staat Bolswardsehe Courant w n -A. n HEEREN ELASTIEK I I •n -- muvuu j75

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1