NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ARD EN WONSER AÖEEE S5 r f* m Goedkoop en gemakkelijk reizen. Uit de Raadszaal. K 1891. No. 31. Dertigste Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND g DONDERDAG 30 JULI. ■HR* VOOR 4- handel, nijver- en ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents- 33 $XXXXX ken even naar zal worden gebruik gemaakt, ’t Klinkt wel wat vreemd, dat ons nu bekend gemaakt wordt, dat „de biljetten voor deze reizen worden afgegeven van 1 Mei" en dus drie maanden reeds verloopen zijn, maar gelukkig zijn zij nog verkrijgbaar tot 1 October en kan men er nog twee maanden van genieten. Ten slotte vermelden wij, dat deze biljetten te krijgen zijn aan de volgende tram stations Harlingen, Bolsward, Joure, Heerenveen, Drachten, Lochem, Velp en Dieren. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. hierin verandering te brengen, vóór de geschie denis van den put en het kalf zich zal herhalen. Voor den spoed en het beleid, waarmede de opruiming te Lochem heeft plaats gehad, heeft „een reiziger” allen lofde avond-sneltrein daar ter plaatse verlaat reeds de hoofdlijn niet meer. Menschen van tamelijken leeftijd herinneren zich nog al het gewichtige, al het bezwarende, al het kostbare, maar ook het gezellige van het vroegere reizen. Dat was wat, om naar Holland (alles wat over zee ligt, heette immers Holland te gaan. Over zee naar HollandDat werd geplaneerd voor een volgend jaar. Eens per week voer de beurtman, niet het „schip” maar de „man”, zoo wil het ’t spraakgebruik, de Veer mocht indertijd de Zui derzee, „Holland’s waschtobbe” noemen, alles goed en wel, de Friezen die overgingen wisten wel be ter. ’t Was een reis van belang. Voorzorgen werden genomen, toebereidselen gemaakt, over den beurtman werd geredeneerd, een of meer kooien werden besproken. Zjn er geen voorbeelden van drie a vier dagen zeereis, eer men voor „de Boom” lag Och armeWie dan geen goede maag had en geen flinke proviand. En nu Zonder te schimpen op een beurt schip, want met een mooie bries en een sterk ge stel moet ’t een genot wezen er mee over te ste un eet men b.v. tegen 4 uur, besluit Amsterdam of Rotterdam te gaan en men legt zich nog aan 't IJ of de Maas ter ruste. Ge zit op zee in een salon, electrisch licht om schijnt Nog eens, ’t is geen menschenheugenis geleden, dat men f 32.moest neertellen, om van de Lem mer naar Groningen per diligence te gaan, ’t welk men dan, als de wegen niet te slecht waren in een dag kon bereiken. Tegenwoordig reist men op één dag uit het Noorden naar de hoofdstad met een re tourtje en is daar kalmpjes 6 uren stil. Toch zijn we nog niet tevreden. Als men geen sneltrein heeft, heet ’t dat men kruipt langs den weg en mopperen we over die vervelende tochten waar geen eind aan komt. ’t Zij zoo. Het zal ook nog wel beter worden. Ons nakroost reist stellig per luchtschip en gaat niet meer met stoom- maar met electrische snel heid over land en water. Men zal zich dan weer over ons gesukkel verbazen, de uren krimpen ze ker tot minuten in. Nog later komt dan weer de berekening bij seconden. Voor ’t oogenblik echter bedienen wij ons van ’t geen trammen, treinen, booten ons aanbieden. De luchtschepen komen nog wat te plomp neer, en zoo’n gesleep door het geboomte of over de weiden, zoo’n zeebad zonder badkoetsje, lachen ons nog niet genoeg toe. Wie niet al te nurksch is kan tevreden zijn ook. Elke week komen er nieuwe verras singen. De rondreisbiljetten zijn bekend, al wordt er van de binnenlandsche te weinig gebruik ge maakt. Wat is dat goedkoop en gemakkelijk Gij zorgt niet meer voor het plaatsnemen onder weg, gij geeft den conducteur uw boekje maar en hij scheurt er uit, wat hij noodig heeft. Op elk station stapt gij in den gereedstaanden trein, als ge thuis komt is uw boekje leeg. Er was echter steeds een gebrek. De trammen waren in het rondreis-vervoer niet opgenomen. Dat is nu veranderd en wij achten het een groote ver betering. De Hollandsche Ijzeren Spoor weg-Maat- sehappij heeft zich in verbinding gesteld met ver schillende trammaatschappijen en als ge b.v. aan onze tramstations voor drie cents een „Bestelbriei” koopt, dan kiest ge U op een daaraan toegevoegd kaartje een rondreis uit en verneemt uit de daar bij gedrukte inlichtingen, hoeveel U die kost naar mate van de klasse waarmee ge reizen wilt. Zoo kan men b.v. van Leeuwarden naar Kleef gaan langs verschillende plaatsen heen en terug. Men kan sommige afstanden bijeenvoegen b.v. den Hel- tderAlkmaar, Amsterdam—den Haag. Aan alle tusschenstations kan men uitstappen en blijven zoolang het genomen biljet geldig is. Een retour 2e kl. Spoor le kl. Tram van hier naar Amsterdam, geldig voor vier dagen, is f 5,65 3e kl. Spoor 2e kl. Tram f3,75. Naar den Haag kan men zes dagen voor, le kl. f 11,25, 2e kl. 8,45, 3e kl. f 5.65. Natuurlijk kan men dit op verschillende manieren wijzigen en ’t zal, dunkt ons, blijken, dat nu de vacantietijden aangebroken zijn, in verschillende gezinnen van deze aanbieding Arum. Het bestuur der spaarbank alhier, deed deze week aan de besturen der nutsdeparte- menten „Arum c. a.” en „Witmarsum Pingjum'’ de jaarlijksche rekening en verantwoording, waar uit bleek, dat de toestand der bank zeer gunstig is te noemen, zoodat ze dan ook met warmte kan worden aanbevolen aan allen, die op solide wijze hun spaarpenningen belegd wenschen te zien. Het actief bedroeg op 1 Juli Hypothecaire schuldvorderingen met de verschenen rente f 34128,24 Schuldvorderingen met borgstelling en de verschenen rente - 13308,37s Effecten met de verschenen rente - 12838,14 Saldo in kas- 6579,21 Goederen- 75,00 Samen f 66928,96s Het totaal der inlagen was - 61165,23s Surplus alzoo f 5763,73. Als bewijs der accuratesse van het bestuur, kan nog medegedeeld worden, dat alle spaar bankboekjes ter vergadering aanwezig waren. Oostergoo. De veldvruchten staan tegen woordig prachtig. Gerst, tarwe, haver, aardappels, vlas, erwten, boonen, geen enkel gewas laat te wenschen overalles belooft een rijken oogst. De vroeg rijpe aardappels leverden een goed beschot; terwijl ook de kwaliteit zeer voldoende was. Hier en daar wordt reeds het vlas getrokken. De sten gel heeft eene Hoede lengte doch in enkele stuk ken vertoont zich roest. Nog weinige dagen en overal wordt met den oogst begonnen, en de na tuur heeft voor deze streek zijn schoonste tijd perk gehad. Reeds zijn de eerste gerstestengels door de hand des maaiers gevallen. 28 JULI 1891. De jongste raadszitting, waarbij 10 leden tegen woordig waren de heer Oosterbaan was met kennisgeving absent kenmerkte zich door een nogal uitvoerig discours omtrent vele punten van behandeling. De ingekomen stukken waren de volgende a. Een resolutie, houdende goedkeuring van het gewijzigde plan van geldleening. b. Een missive van de Commissie van den weg BolswardHarlingen, dat de heer K. H. Laagland is benoemd tot ontvanger van dien weg in de plaats van wijlen den heer B. Falkena. c. Een missive van dezelfde Commissie, dat door heeren Ged. Staten is goedgekeurd de afstand van een strookje grond aan II. K. Westra te Pingjum. d. Een missive van het Bestuur der Ver- eeniging „Werkmansbloei” houdende dankbe tuiging voor de inwilliging van hun adres inzake de wegruiming van de brug het „Hooghout.” e. De mededeeling van het Dag. Bestuur, dat aan de heeren Brunings en ten Cate te Sneek de geldleening is toegewezen tegen den koers 100'/16. Een en ander voor notificatie aangenomen. Op de agenda kwamen 9 punten van behande ling voor, als: 1. Procesverbaal van verificatie der boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het 2e kwar taal 1891. Hieruit bleek dat de ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst f99,939,99s op den tegenwoordigen dienst - 30,771,74 Samen f 130,711,73s de uitgaven op den vorigen dienst f 100,192,15 op den tegenw. dienst - 21,594,17s Samen f 121,786,32s zoodat er in kas was f8,925,41. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding van de gemeente-rekening over 1890. Van de gemeente-rekening bedragen de eind cijfers der ontvangsten f 99,939,995 en der uitgaven - 100,192,15 dus een nadeelig saldo van f 252,15s Van de schutterij-rekening bedroegen de ontvangsten f 663,79s de uitgaven -660,74 zoodat het batig saldo bedraagt f 3,05s Deze rekeningen worden ter inzage gelegd en gesteld in handen eener commissie, de heeren Eerdmans, van Ringh en Y. T. de Boer. 3. Benoeming van een lid der plaatselijke Com missie van Schooltoezicht, de aanbeveling bestaat uit de heeren Mr. J. A. Hingst, A. Banning, J. I). Doorman. De heer Mr. J. A. Hingst werd benoemd met 6 stemmen, de heer J. B. Doorman bekwam 3 stemmen, en de heer A. Banning 1 stem. 4. Behandeling van het adres van S. van der Linde en J. J. Mulder, tot overdracht in huur van een perceel land met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weths. adviseeren op het adres gun stig te beschikken, onder voorwaarde dat de eerste huurder en diens borgen aansprakelijk blijven voor de richtige uitvoering van het huur contract. Met algemeene stemmen werd alzoo besloten. 5. Behandeling van het adres van de Schilders- Vereeniging in den Zuidwest- en Westhoek van F riesland inzake aanbestedingen, met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weths. adviseeren op het adres af wijzend te beschikken, vooreerst omdat de ver- eeniging vermoedelijk geen rechtspersoonlijkheid bezit, en ten anderen omdat nog onlangs door den raad omtrent aanbesteding nauwlettend ver beteringen zijn behandeld. De heer P. J. de Boer is niet tegen dit ad vies, doch wenscht toch, dat men er voor wake, dat het yerfwerk te laag wordt aangenomen. Dikwerf is dit het geval en dan is slecht werk er het gevolg van. De heer Eerdmans betoogt ook, dat bij aan bestedingen onlangs door den raad verbeteringen zijn ingevoerd, maar toch vindt hij niet goed het adres zoo maar ter zijde te leggendeze zaak is eigenlijk aan de orde van den dag, en hij zou er wel voor wezen, dat ook omtrent het verfwerk te lage aanneming geweerd werd. De heer van Ringh. vindt dat men, indien men dit adres behandelt, terugkomt op een onlangs genomen besluit. De begrootmg wordt openbaar gemaakt. Het werk te gunnen aan den inschrijver, die het dichtst bij de begtooting inschrijft, zal niet altijd wen- schelijk zijn, het onlangs genomen besluit geeft meer waarborgen. De heer van der Weij meent, dat dit geen adres is, maar een gedrukt stuk, zoodat men het eigen lijk niet behoeft te behandelen. De gansche reis van ’t Fransche escader heeft niets te béteekenen 1 Op alle mogelijke melodiën wordt dit liedje gezongen door de Duitsche pers, die hierdoor niet wordt belet kolommen te vullen met beschouwingen over deze gebeurtenis zonder beteekenis, en ’t bespotten der Russen, ’t be lachelijk maken der Franschen. Zoo zelfs, dat de correspondent van de Frankf. Ztng. aan zijn blad schrijft: „De hier verschijnende bladen houden zich grootendeels bezig met het bezoek van het Fransche escader in Kronstadt en behandelen de bij de ontvangst aan den dag gelegde overdrijving en verheerlijking meest ironisch. Dit mag in hooge mate gerechtvaardigd zijn, maar het past die bladen niet, die zich aan dezelfde overdrijving schuldig maken bij dergelijke, ons rakende ge beurtenissen, als keizerlijke reizen en vorstelijke bezoeken, en die uit rumoerige feestelijkheden politieke gevolgtrekkingen willen maken.” Bewijzen van Duitsche ironieUit de Nordd. Allgem. Zeitung: „De telegraaf doet haar best om nauwkeurig bekend te maken de voorvallen bij ’t binnenkomen van ’t Fransche escader in Kronstadt. De draad schijnt bijna poëtisch ge stemd, wanneer hij schildert hoe het Fransche escader aan den horizon verscheen „dadelijk om ringd door de met menschen dicht bezette Hotille, vau waar het enthousiastische welkomstgroeten, hoera’s, „Vive la France” werden toegeroepen.” Helaas is de volgende plaats een weinig on duidelijk. Het heet daar: „De muziek speelde de Marseillaise.” Welke muziek? De Russische? Dat zou een événement in de kunst zijn, waarvan de datum nauwkeurig dient aangeteekend.” Uit de Vossische Zeitung: „Alles is op uiter lijkheden berekend, en daarom vreest men hier (d. i. St. Petersburg) niet zonder reden, dat de Russen de zaak wat te veel kruiden, dat ze te veel van ’t goede geven. Al deze feestelijkheden, illuminaties, feestelijke maaltijden enz. zijn er slechts op berekend het publiek te ontvlammen, doch wat baat ’t wanneer in Rusland niet de openbare meening doch de wil van den Czaar de doorslaande isEn de Czaar wil geen ver bond. In nuchtere oogenblikken spotten de Russen zelfs over dat naïeve vragen naar liefde en niet bijzonder verheugd zullen de Fransche zeelieden zijn, wanneer zij vernemen, dat echt Russische bladen hen aanbevelen hun meester schap in ’t borreldrinken te bewijzen om spoedig de Russische sympathie te verwerven. Wat het drinken betreft, zullen Franschen het verblijf te Kronstadt niet spoedig vergeten,veertien dagen lang feestmaaltijden, en dan in Rusland, is zeer zeker een uitstekend aandenken, dat een dieperen indruk maakt dan de zilveren bokaal, welke het stedelijk bestuur van St. Petersburg ieder schip van ’t Fransche escader wil vereeren. In de Staats-Courant leest men Jeneinde te kunnen beoordeelen welke voor den handel, de nijverheid en den landbouw van Nederland en zijne bezittingen de gevolgen zijn van de protectionistische politiek van landen, waarheen Nederland zijne producten uitvoert, ten gevolge waarvan die uitvoer in hooge mate kan worden bemoeilijkt, en in het bijzonder om te kunnen nagaan of de invoer van artikelen, waarbij de Nederlandsche nijverheid en de handel belang heeft, in Frankrijk mogelijk zal blijven onder het voor dat land ontworpen en thans aldaar in be handeling zijnde nieuwe douanetarief, is door de commissie voor de handelspolitiek eene lijst van vragen opgesteld, die tér beantwoording ge zonden zijn aaneen aantal handelaren, fabrikanten en verdere personen die geacht kunnen worden de in dezen betrokken belangen van heid en landbouw te kennen. Belanghebbenden, die bovenbedoelde vragenlijst nog niet ontvangen mochten hebben en op de toe zending daarvan prijs stellen, worden uitgenoo- digd, onder opgave van het bedrijf dat zij uitoe fenen, daarvan kennis te geven aan den secretaris der commissie jhr. 8. van Citters, Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, te ’s-Graven- hage. Honderden menschen stonden in de Prin senstraat te Amsterdam naar de gootlijst van een huis te kijkendaarop had zich een glazen- wasscher goedmoedig te slapen gelegd. De man scheen in heerlijke droomen verzonken te zijn en vermoedde niet, dat een kleine beweging hem het evenwicht zou kunnen doen verliezen en op straat doen storten. Eindelijk besloot een juffrouw, bewoonster van het huis, op het dak te klimmen en den man wakker te maken. Onder een „hoeraatje” en eenige „hard gaat-ie”s begaf de man zich daarna aan zijn werk. Het comité uit de handelsreizigers, die een beweging op het getouw hebben gezet tegen de verhoogde abonnementsprijzen der Staatsspoor wegen, heeft besloten om in iedere provincie, en wel in de hootdsteden, een sub-comité te vormen, dat de zaak in de Kamer van Koop handel aanhangig moet trachten te maken. Ver volgens zal overal een adres aan den Minister ter teekening worden gelegd en daarna persoon lijk worden aangeboden. Helpt dit niet, dan zal men trachten er do Kamerleden voor te spannen. Ieder heeft een of meer provinciën op zich ge nomen ter vestiging van een sub-comité. Men schrijft uit Wageningen Op de proef velden der Rijkslandbouwschool zijn gedurende den gepasseerden strengen winter bijna alle win- tergerst- en tarwegewassen bevroren. Alleen eenige variëteiten, uit Zweden het vorigjaar ont vangen en onder dezelfde omstandigheden uitge zaaid als alle andere, hebben met goed gevolg aan de felle koude weerstand geboden. Alle winter-tarwe en gerst is heel vroeg in het voor jaar uitgezaaid en staat thans prachtig in bloei. Ook de overige gewassen staan best, inzonder heid de haver, waarvan 40 soorten worden ge teeld. Het is ruim de moeite waard het terrein te bezichtigen. Onbegrijpelijk is-het, dat de land bouwers alhier en uit den omtrek weinig be langstelling toonen en zich slechts zelden laten zien. Het geheele terrein toch is voor een ieder, mits hij aanvrage hiertoe doet, toegankelijk, terwijl monsters van zaaizaden gratis worden verstrekt. Van de monsters, die niet aanwezig zijn, worden de adressen opgegeven om ze te kunnen ontbieden. Te Assen is een driejarige knaap aan de gevolgen van een adderbeet gestorven. Daar het tegen den avond was en zijne ouders nogal buiten af woonden, werd de dokter niet dadelijk gehaald, en toen hij kwam was het te laat. Terwijl men in de Kamer, in de dagbladen, in tijdschriften en vlugschriften voortdurend over het onderwijs schrijft en de velerlei ingewikkelde vraagstukken behandelt, die er mede samenhan gen, zijn er in Drenthe scholen, waar één onder wijzer zestig kinderen moet leeren en de school banken bestaan uit stapeltjes turf met planken er op. Aan het Rijk is subsidie gevraagd voor den schoolbouw te Emmen, maar slechts 88 pet. is er toegestaan. Nu zijn de beschouwingen over de beginselen van het onderwijs hoogst interessant, maar van nog meer belang is het dat overal behoorlijk onderwijs wordt gegeven en de kinderen niet op turven moeten zitten. Arnh. Crt. Naar aanleiding van het jongste spoorweg ongeluk bij Lochem, wordt aan Gelria door een „reiziger” geschreven, dat er nog een ander ge vaarlijk punt bestaat op dezelfde lijn. Te Lochem betrof het een „fraaien” zomerdiensthier geldt het een sinds jaren bestaanden toestand. De snel trein, die ’s morgens 5,30 van Rheine naar Arnhem vertrekt, verlaat te Salzbergen de hoofdlijn (naar Emden) en gaat dan over twee wissels, waar iederen dag twee vrij hevige schokken worden gevoeld. Ofschoon het niet gemakkelijk is, onder het rijden de juiste oorzaak te leeren kennen, maakt bet op den berichtgever den indruk, dat de wissels te kort zijn, m. a. w., dat de overgang op de andere lijn niet geleidelijk genoeg geschiedt. Hij laat aan deskundigen de beantwoording over van de vraag of dit nimmer een ontsporing kan veroorzaken, „een reiziger” meent intusschen van wel en gelooft daarom dat het beter zou zijn, Mgk d Bolswardsche Courant Wh— »seB0e«--

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1