NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OtSWARD EN WONSERA0OJ. Schadelijke „vaordeelea" 1891. No. 32. Dertigste Jaargang. BINNENLAND. DONDERDAG 6 AUGUSTUS. ■ÏMË VOOR Aftredende leden. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en heeft besloten Het Sociaal Weekblad schrijft, naar aanlei ding van het kon. besluit tot uitvoering van de arbeidswet het volgende „Reeds sedert geruimen tijd werd het besluit tot uitvoering van dit wetsvoorschrift tegemoet- gezien. Thans is het eindelijk verschenen onder dagteekening van 15 dezer; en ook hij die oor deelt, dat hier in enkele opzichten kras wordt ingegrepen, zal moeten erkennen dat de Regee- ring er naar heeft gestreefd, eenerzijds de letter der wet tot leven te wekken, en anderzijds recht matige belangen der nijverheid te ontzien, door min of meer ruime overgangstermijnen te stellen voor een deel der verbodsbepalingen, waaraan zij onderworpen wordt. Wij erkennen tevens, dat er onder deze bepalingen zijn, die feitelijk ook aan mannelijke werklieden ten goede zullen komen. „Menigeen zal waarschijnlijk bedenking opperen tegen het uitvaardigen van een zoo belangrijken maatregel ter verantwoordelijkheid van een Mi nister, die op het punt staat af te treden. Dat die bedenking zonder grond zou zijn, durven wij niet beweren. Doch men vergete niet, wat er tegenover staat„dat nu de afdoening om redenen, die ons onbekend zijn, doch die geheel kunnen liggen buiten den Minister reeds langer is vertraagd, dan gewenscht ware geweest, ver nieuwd uitstel niet kon zijn in belang der zaak en dat dit uitstel vermoedelijk van te grooter duur zou zijn gebleken, omdat de opvolger van den heer Ruijs van Beerenbroek allicht gerui men tijd zou hebben behoefd om zich rekenschap te geven van hetgeen behoorde te worden gedaan of nagelaten. „Dit een en ander in aanmerking nemende, ge- looven wij, dat de aftredende Minister, in plaats van een verwijt te verdienen voor de afdoening, aanspraak mag maken op dank”. Een vrouw te Prinsenhage, die meermalen wegens zoutfraude door commiezen was bekeurd, heeft, volgens de Prov. Nr. Ct., in de vorige week eens een paar commiezen in de val laten loopen. Zij zag hen zitten in een café, haalde fluks te huis een zak vol waardeloozen rommel en liep, daarmee belast, voorbij het koffiehuis. De commiezen naar buiten. Het vrouwtje op den loop. De commiezen haar achterna. Een soort van jacht begint. Eindelijk is de vrouw buiten adem en blijft staan. De commiezen komen hij gende naderbij, steken hun neus in den zak met rommel en gaan met lange neuzen heen, glim lachend nagekeken door de vrouw, die de handen op de heupen zet en met voldoening het leuke geval aan de omstanders verhaalt. De volksoploopen hebben zich Zaterdag avond te ’s-Hertogenbosch herhaald. Zingende Naar wij vernemen heeft het Hoofdbestuur voor de tuinbouw- en bloemententoonstelling: reeds toezeg;- ging ontvangen voor vele en belangrijke inzendingen en belooft deze dus, als het weder gunstig is, eenige leerrijke en genot volle dagen. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De werklooze Broedertrouwers te St. Jacobi- Parochie hebben weder iets te doen gevonden. Een der hunneu is natuurlijk ten behoeve van allen aannemer geworden van eenige werken aan dijken en dammen in de gemeente. Naar een teekening van den heer G. Halbert- sma te Beetsterzwaag, is door den machinist Koop Mast te Gorredijk een toestel vervaardigd, hetwelk wij voor heeren wielrijders van veel belang achten. Menig hunner toch zal gaarne den zuiveren af stand willen weten, door hem op zijn rijwiel afgelegd. Moest men zich tot nu toe tevreden stellen met den zoogenaamden stappenteller, die door den rijder in een der vestzakken geborgen werd, welke door middel van een koord, het aantal omwentelingen der trappers aangeeft, ’c welk met veel onnauwkeurigheid gepaard gaat, wij twijfe len niet of het toestel van den architect H., dat de zuivere lengte van den afgereden weg in Meters aangeeft, zal in de toekomst door heeren wiel rijders worden gebruikt. Ofschoon wij het mecha niek niet in détails willen omschrijven, meenen wij toch hier aan te moeten toevoegen, dat het geplaatst wordt tusschen de spaken, en aan de as van het voorwiel,waardoor het voor vuil wordt bewaarden vervolgens, dat het raderwerk zoo danig is samengesteld, dat de wrijving tot een minimum is gebracht en wel zóó dat deze niet door den wielrijder wordt waargenomen terwijl het inwendige door eenen koperen cilinder is af gesloten, om het binnendringen van stofte beletten. Naar verzekerd wordt, heeft de Regeering besloten, vóór het einde van het jaar al de Rijks- eigendommen te Ommerschans te verkoopen. Daaronder behooren ook een groot aantal grootere en kleinere burgerwoningen, waaronder vele nieuw. Het is zeker een treurig verschijnsel in onze hedendaagsche maatschappij, dat er bijna geen dag kan voorbij gaan, zonder dat de bladen mede- deeling hebben te doen van neringdoenden, die genoodzaakt waren zich in staat van faillissement te doen verklaren. De winkelier kan tegenover zijne schuldeischers niet langer aan zijne verplichtingen voldoen, door een faillissement alleen is hij misschien nog voor totalen ondergang te behoeden. Kan hij het ge daan krijgen dat zijne schuldeischers zich laten vinden voor een accoord, zich voorloopig tevreden willen stellen met de betaling van meer of min der procenten van de schuld, dan mag de gefail leerde zich gelukkig rekenen, want dan blijft hem de gelegenheid open zijne zaken weder van onder af op te werken en kan hij als eerlijk man ge leidelijk afbetalen, wat hij zijn crediteuren nog schuldig bleef. ’t Is genoeg bekend dat er gewetenlooze men- schen zijn die van het faillissement misbruik ma ken om slechts een deel hunner schuld af te doen, die er na afloop van het faillissement niet over denken later het achterstallige aan te zuiveren, en dikwerf beter worden na het faillissement, dan zij voor dien tijd waren. Vandaar dan ook dat de wetgever begrepen heeft dat aan die praktijken zooveel mogelijk de pas moest worden afgesneden, en eene wet op de failliseinenten bij de Kamer is ingediend Gelukkig dat dergelijke menschen geen regel zijn, dat het meerendeel zich in staat van fail lissement stelt omdat de nood dwong, als de eenige weg om zich zelf voor geheelen ondergang te vrijwaren en den crediteur, zij het dan ook dik werf na jaren, het verschuldigde betaalt. Van waar al die faillissementen Eensdeels zijn zij zeker het gevolg van eigen schuld, van roekeloos koopen of handel drijven zonder kennis van zaken, maar anderdeels en misschien wel voor ’t grootste deel een gevolg van den kanker onzer hedendaagsche maatschappij: het roekeloos geven van crediet in het dage- lijksch leven. Dit is wel het grootste nadeel, dat tegenwoor dig voor den neringdoende bestaat. Wie er de schuld van is? Kooper en verkoo- per beiden. De kooper verlangt crediet. Hij vindt het zoo gemakkelijk te koopen op langen termijn dadelijk betalen vindt hij dikwerf lastig. Vandaar het koopen op „boekjes”. Men koopt brood bij den bakker, dag in dag uit, en laat het eiken morgen opschrijvenkruidenierswaren worden opgeschrevenvleesch opgeschreven. Men vergeet dat al die kleintjes een groote maken, en schrikt als aan het einde der maand genoemde leveranciers om zooveel gulden komen voor brood, kruidenierswaren, vleesch, en andere dagelijksche levensbehoeften. Wat nu is ’tgevolg? Betaalt men na ’t einde der maand geregeld, dan heeft de leverancier in zoover schade gele den, dat hij gedurende dertig dagen geen rente van zijn kapitaal heeft getrokken. Hij is dus genoodzaakt geweest die rente te vinden op de te leveren waren, m. a. w. hij heeft die waren duurder moeten le veren, dan hij had kunnen doen bij dadelijke ontvangst van geld. De kooper heeft schade geleden dat hij duurder heeft moeten be talen. Aan beide zijden dus verlies, verkwisting van kapitaal. Maar nog erger wordt het verlies voor beiden als de schuldenaar aan ’t einde der maand, niet rekende op zóó groote rekening, slechts gedeel telijk betalen kan. De leverancier ontvangt dan te min, en kan daardoor dikwerf niet dan met moeite aan zijne verplichtingen tegenover den grossier voldoen, de kooper geraakt meer in de schuld, wordt, als ’t ware aan handen en voeten aan zijn leverancier gebonden, die hem allengs geheel in zijne macht krijgt, dikwerf overgaat tot levering van slechte waar voor veel geld, iets waartegen dan de kooper niet durft protesteeren, terwijl hij niet kan overgaan tot een anderen leverancier, omdat hij nog zoo diep in de schul den steekt. Dat is de kanker van onze maatschappij, die, wij zeiden het boven reeds, uitloopt op faillisse menten, op betreurenswaardige omstandigheden voor de koopers. Gelukkig de winkelier, die in deze tegen den stroom op durft roeien, die slechts verkoopt a contant: hij zal het op den duur moeten winnen bij degenen, die begrijpen dat betalen bij de le vering als voordeel heeft: lo dat de winkelier goed en zoo goedkoop mogelijk kan leveren2o. dat de afnemer nooit in schuld geraakt en daar door een zegen is voor zich zelf en zijn gezin. En waar nu zoovelen als individu zich nog maar niet kunnen, of beter gezegd willen onttrek ken aan dat ongelukkige crediet, daar is het dub bel treurig dat er vereenigingen bestaan, die, hoe loffelijk op zich zelf het doel der vereeniging is, aan den anderen kant het goede doel dat zij be- oogen, voorbijstreven en hun leden brengen op het hellend vlak van het crediet, dat tot hun on dergang moet voeren. Wat toch is het geval. Er bestaan vereenigingen, die ten doel hebben de belangen van de beoefenaars van het een of ander vak te bevorderen. De vereeniging tracht en schreeuwende trok een nog talrijker troep dan den vorigen dag verschillende straten door en begaf zich toen weder naar het huis van den commissaris van politie, aan de rechterzijde ZW vaart, nabij de voormalige esplanade. Een zevental agenten, die daar hadden post gevat, sloegen bij herhaling op den troep, maar met minder gunstig gevolg dan Vrijdag; de menigte week wel een oogenblik terug, maar ging niet uiteen. Jammer genoeg, viel toen het oog van eenige straatbengels op een hoop steenen, aan de overzijde der Zuid-Willemsvaart gelegen. On- middelijk nam de beweging een meer kwaadaar dig karakter aan. De gaslantaarns moesten het toen ontgeldenonder een luid hoera werden een paar ruiten van den politiepost aan de Vee markt ingeworpen, eveneens in het huis van den commissaris van politie en in dat van zijn naasten buurman. Het was inmiddels voor velen vrij laat gewor den langzamerhand ontbond zich de troep, blijkbaar geneigd om morgen opnieuw aan zijne baldadigheid bot te vieren. Er worden echter krachtige maatregelen geno men, om aan de wanordelijkheden paal en perk te stellen. In een artikel over de examens voor surnu merair der posterijen voorkomende in het L). v. N. komt eene mededeeling voor, die, naar wij ver trouwen, spoedig zal worden tegengesproken. Zóó ver kan toch, meenen wij, een examen niet af wijken van hetgeen als regel bij alle andere examens is gesteld. Het geldt het onderzoek naar de kennis der Nederlandsche taal. „Eene groote eigenaardigheid of wel curiositeit bij dit onderzoek is wel dit: Des morgens te 9 uur, het tijdstip voor den aan vang van het exa men, is eene groep van 12 adspiranten in eene en dezelfde zaal verzameld. Elk hunner is aan een afzonderlijk tafeltje gezeten. Een der mede hier aanwezige leden der examencommissie draagt hun op over zeker onderwerp een opstel in het Ne- derlandsch te maken en bepaalt daarbij, dat het over 3 uren gereed moet zijn. Ongeveer 10 mi nuten nadat de jongelui aan het werk zijn ge togen, wordt een hunner bij den examinator voor dit vak geroepen en let wel in ’t bijzijn der elf andoren mondeling onderzocht. Het ge volg hiervan islo. Dat deze laatsten gemakke lijk zullen worden afgetrokken; 2o. dat zj alle vragen aan en de antwoorden van den exami nator kunnen hooren. Maar wat de zaak nog erger maakt, is het feit, dat de vragen door ver schillende examinatoren aan No. 1 gedaan, werden herhaald bij No. 2 tot en met No. 12.” In hetzelfde opstel komt het volgende voor omtrent het onderzoek der licbaamsdeelen van de adspirant-adelborsten. De schrijver zegt, dat het een historisch feit is. „Bij het geneeskundig onderzoek dezer laatsten heeft zich namelijk twee maanden geleden het geval voorgedaan, dat een hunner, met diens verlof, een hoofdhaar werd uitgetrokken. Na een langdurig, microscopisch onderzoek bleek dit haartje te zijn gesproten uit een eenigszins scro- fuleusen bodem; terwijl men tevens ontdekte dat zijne worteltjes kleiner waren dan men die bij een toekomstig marine-officier meende te mogen verwachten. Ondanks deze kleinere worteltjes verheugde jongeling in quaestie zich ineen weel- derigen haardoseen bewijs dus, dat de bodem, waaruit deze zich hal ontwikkeld, niet van vrucht baarheid ontbloot mocht heeten. Toch werd hij, enkel en alleen op grond der onvoldoende lengte des wortels van het haartje, dat hij zich zoo goedwillig had laten uittrekken, finaal afgekeurd voor den marinedienst.” derheid en kiest de vier U voorgestelden. Wilt gij dan, omdat gij zes leden voor den raad moogt stemmen, ook twee Liberalen op uw briefje plaatsen, zoo verzoeken wij om de Heeren R. J. VOS en K. van RINGH aftr. leden te kiezen. Wilt Gij slechts vier stemmen, dat is natuurlijk ook voldoende. Nu zou het kunnen zijn, dat gij wel genegen waart anti-revolutionaire en anti-liberale candi- daten te stemmen, maar dat onze candidaten U niet aanstaan en Gij dientengevolge niet stemt of de Liberalen steunt. Wij raden U ernstig aan, doet zulks toch niet. Bedenkt toch, dat onze strijd niet gaat over per sonen, maar over beginselen. Wij moeten onze persoonlijke sympathieën of anti-pathieën in zulke zaken niet het laatste woord geven en ons daar door laten leiden. Zijt gij van oordeel, dat er wellicht meer ge schikte of U meer welgevallige personen te vin den waren geweest, wiens schuld is het, dat deze niet verkozen zijn. Misschien wel uw eigen schuld, omdat gij geen lid van de Kiesvereeni- ging zijt, of waar gij dit zijt, de vergaderingen niet bezoekt. Waart Gij lid van de Kiesver- eeniging en kwaamt Ge getrouw, dan kondet Gij de door U gewilde candidaten aanbevelen en stemmen. Leert dan uit deze zaak, dat Gij U spoedig bij onzen Secretaris aangeeft als lid, maar weest niet ontrouw aan Uwe richting om persoonlijke redenen. Wij hebben hier jaren gewerkt om het zoover te krijgen dat er gelijk recht gedaan wordt op het gebied van het onderwijs, en zullen wij nu de winst van jarenlangen strijd weer verspelen Laat ons zoo dwaas niet zijn, maar met eenpa rige stemmen de anti-liberale candidaten verkiezen. Het Bestuur van Ned. en Oranje S. T. GOSLINGA. B. D. EERDMANS. J. WIJNIA. T. Y. DE BOER. voor haar leden zooveel mogelijk faciliteiten te erlangen naar buitenzij zorgt b. v. voor een ondersteuningsfonds bij ziekte of overlijdenvoor een leesbibliotheekvoor verpoozingen gedurende de winteravonden, en dergelijke Doch wat ziet men nu Dat vele dier veree nigingen ook meenen het belang hunner leden te bevorderen, door het bestuur contracten te doen sluiten met winkeliers. Het bestuur gaat naar een kleermaker, b. v. „Mijnheer,” zegt het, „onze vereeniging telt zoo veel leden. Wij zullen uwe zaak bij hen aanbe velen, doch voor de klanten, die wij u op die wijze aanbrengen, dient ge dan ook van uw kant iets over te hebben. Gij levert hun met het recht op afbetaling, of, gij levert hun met eenige procenten korting.” Dat klinkt heel fraai, het bestuur meent daar door misschien iets heel goeds voor de leden te doen, doch in waarheid werkt het niet in hun voor-, doch in hun nadeel. Immers de vereeniging bevordert daardoor het crediet gevenhet lid dat van een zeker salaris moet leven, koopt, betaalt een deel af, is bij den tweeden termijn niet in staat aan zijne verplich ting te voldoen, geraakt in schuld, waaruit hij zich slechts met moeite redt. Natuurlijk moet de le verancier het vinden hier op, dat hij den klant waar levert van minder kwaliteit. Bij het geven van zooveel procent korting, omdat de klant lid is der bedoelde vereeniging, gaat het denzelfden wegdie zooveel procent wordt gevonden in zoo veel minder kwaliteit, dan gegeven had kunnen worden bij contante betaling. Dergelijke zaken werken demoraliseerend op de vereeniging, geeft haar geen goeden naam naar buiten, schaadt degenen, die lid zijn. ’t Ware tö wenschen dat geen enkele vereeni ging toeliet dat haar bestuur „gunsten” als boven genoemd voor hare leden trachtte te verkrijgen. Men vereenige zich om krachtig te kunnen op treden voor de belangen van een of ander vak, doch men wachte zich te ijveren voor zaken, die, het vak geenszins raken, „gunsten” te vererven, die op den langen duur zullen blijken voor de leden geen gunsten te zijn, doch geheel in te drui- schen tegen hun stoffelijke en zedelijke belangen. Dit zijn schadelijke „voordeelen”. Onderstaand schrijven is tijdens deze gemeen teraadsverkiezing rondgezonden. Daar het niet, zooals gewoonlijk geschiedt, aan kiezers van andere richting is gezonden, achten wij de openbaarmaking gewenscht. Aan de Anti-Revolutionaire Kiezers te Bolsward. Waarde Vrienden Het is u bekend dat gij a.S. DINSDAG den Sisten JULI geroepen wordt om zes leden voor den Gemeenteraad te stemmen, vier wegens de gewone aftreding en twee, omdat door de toenemende bevolking van de plaats onzer in woning, de Raad met twee leden moet worden vermeerderd. De Kiesvereeniging NED. en ORANJE is ver gaderd geweest tot bespreking van deze voor onze stad zoo belangrijke zaak U aan te bevelen om de Heeren IJ. T. DE BOER, P. J. DE BOER, W. VAN RANDEN, en B. F. WARTNA te stemmen. Worden deze gekozen dan blijft daardoor de anti-liberale meerderheid in den Raad gehand haafd en die te handhaven, is eene zaak van het hoogste belang. Met een anti-liberale meerderheid toch blijft het mogelijk om a. de uitgaven voor het openbaar onderwijs te beperken tot het bij de wet gebodene en blij ven wij bewaard voor de liberale schoolweelde, die reeds menige Gemeente in groote finantieele ongelegenheid heeft gebracht b. een billijk schoolgeld te heffen van dege nen, die dat kunnen betalen en c. de subsidie, die de bijzondere scholen nu van het St. Anthonie-Gasthuis genieten en die thans f 750 voor iedere school bedraagt, te waar borgen. Ook kan er met een anti-liberale meerderheid nog wat gedaan worden tot algemeene bezuini ging, tot vermindering of afschaffing van subsi- diën aan openbare vermakelijkheden en tot be vordering van de Zondagsrust. Wij raden U dus ten sterkste aan om de voor gestelde Heeren te kiezenworden ze gekozen, dan hebben er vier Anti-Revolutionairen en vier Roomsch-Katholieken zitting in den raad, terwijl het geheele getal leden dertien bedraagt. De vijf overiae plaatsen kunnen wij laten voor de Liberalen, die wij als medeburgers onzer stad gaarne ook hunne vertegenwoordigers in den Raad gunnen, maar die niet de meerderheid moeten hebben, omdat de ervaring hier en overal geleerd heeft, dat ze die niet vertrouwd zijn, wijl ze in naam liberaal, inderdaad zeer partijdig zijn. De Liberalen toch hebben de burgers van andere beginselen dan de hunne achteruitgezet, en dat mag niet. Wij hebben allen dezelfde plichten, wij moeten ook dezelfde rechten hebben. Weert dus, waarde Vrienden !de liberale meer- I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1