NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ARD EK WeKSERADEEL BERICHT. C. J. il Het vruchten- en hloemenfeest Tziin: f 1.30 i 0.33 ols1 r 8j (Ms. J. III 2: Firma B. CUPERUS Az. 1891. Dertigste Jaargang. No. 33. g DONDERDAG 13 AÜGÜSTUS. BINNENLAND. KOMT en ZIET BUITENLAND? •I VOOR oog op de TENTOONSTELLING zal per Kg. per Kg. if hi ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver- volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. TE BOLSWARD, 13—10 AUGUSTUS. Toen de koop gesloten was, verklaarde hij het geld te zullen gaan halen, daar hij niet zooveel in huis beweerde te hebben. De grutter kwam spoedig terug met een agent van politie, zijn Voor het gemeentelijke muziekkorps te Haarlem wordt thans f 10.000 subsidie per jaar gevraagd. Tot dusver genoot het een subsidie van f 6000. Zaterdagavond trachtte een man eenige zakken maïs bij een 'grutter op den Haarlem merdijk te Amsterdam te verkoopen. Den grutter kwam dit zaakje echter verdacht voor, vooral daar de verkooper toonde zeer veel haast te heb ben. Hij hield zich echter alsof hij tot den koop genegen was en onderhandelde over den prijs, die zeer laag werd gesteld, hetgeen het kwade vermoeden van den grutter versterkte. Nu ’t Fransche escader Cronstadt heeft ver laten, de Russen eenigszins tot bezinning zijn gekomen, ellenlange artikelen zijn gewijd aan deze gebeurtenis, blijft er toch ruimte genoeg over voor de noodige nabetrachtingen. Het Berliner Tageblatt onder meer heeft een aanzien lijk staatsman te Weenen over dit bezoek onder houden en hem naar zijn oordeel gevraagd. „Aan de feitelijke verhoudingen is in den grond weinig veranderd, bijna zou men kunnen zeggen niets veranderd, slechts is datgene wat vroeger heeft bestaan, duidelijker te voorschijn getreden en wel voor de gansche wereld, dat wil niet zeggen slechts voor ons en onze vrienden, maar ook voor de Russen en de Franschen zelf. Deze beiden,” vervolgde de aanzienlijke staatsman, „staan sedert jaren in de intiemste betrekkingen tot elkander en zoowel zij als wij hielden reeds lang rekening met de mogelijkheid, dat zij in oorlogsgevaar zouden samenwerken, als met een vasten, onveranderlijken factor. Verscheiden diplo matieke gebeurtenissen in ’t afgeloopen tiental jaren en vooral in de laatste jaren hebben deze overtuiging slechts bevestigd. Niettemin heeft aan dit samengaan van ’t Czarenrijk met do republiek tot nog toe de openlijke sanctie ont broken. Op zulk een sanctie had Frankrijk het gemunt, toen het in ’t afgeloopen voorjaar het besluit nam een aanzienlijk escader naar Cronstadt te zenden. In Rusland keurde men dit bezoek gaarne goed. Noch Frankrijk, noch Rusland zagen echter vooruit, dat de ontvangst zoo demonstratief zou zijn. Twee maanden waren er sedert het besluit van ’t zenden eener Fransche vloot naar het strand van de Finsche zee verloopen, zonder dat men aan de Seine de zekerheid had, dat keizer Alexander zou verschijnen aan boord van een Fransch schip. Deze groote concessie kreeg men eerst bijna op ’t laatste oogenblik. Wie weet, of de Franschen alleen het hadden kunnen doordrij ven hun Russische vrienden hielpen hen hierbij. Oorspronkelijk had men dus geen gedachte over de afmetingen, die deze maatregel zou aannemen. De Franschen waagden het met ’t oog op de houding destijds van den Czaar, zich niet met overdreven hoop te voeden zij wilden zich ook tevreden stellen met een bescheiden uiting. De gebeurtenissen overtroffen echter de verwachtin gen, want Rusland is verder gegaan dan het ge dacht had te gaan. De Czaar persoonlijk schijnt door de strooming meegesleept. Daarin ligt de eigenlijke kern der gebeurte nissen en daaruit is het ook te verklaren, dat de opvattingen een zekere verandering hebben onder gaan. Aanvankelijk zag men in het bezoek der vloot slechts een demonstratie, in den loop van ’t bezoek leerde men de dingen iets anders be schouwen. Het bezegelen van de overeenkomst is op werkelijk grootsche wijze geschied en keizer Alexander nam daaraan persoonlijk deel in eene mate, zooals men niet had vermoed. Een „terug” bestaat er ook voor den Czaar nauwelijks meer en de gewichtige vraag is nu deze, hoe ver hij zich nog voorwaarts zal laten dringen. Zooals bekend is heeft zijn vader zich tegen zijn wil in een oorlog laten wikkelen zal de zoon stand vastiger zijn? Wij gelooven Ja! Wij gelooven het zeker trots Cronstadt, Petersburg en Peter hof, trots toasten en ’t telegram van geluk- wensching aan Carnot." Met het &.g. een van de Bolsw. Courant worden uitgegeven, waarvan ZONDAG een groot aantal ex. verspreid zullen worden. Advertentiën gelieve men vóór Zaterdagmiddag 12 uur in te zenden. Wie herinnert zich niet de vroolijke dagen in 1889 in Bols ward doorleefd, toen in de Augustus- maand de bakkerij-tentoonstelling hier werd ge houden. Hoe waren allen verrast toen zij de onderscheiden gebouwen zagen, die als met een tooverslag verrezen waren op het anders zoo een zame plein, toen zij het groote, holle gebouw, van binnen vooral zoo vervallen en somber, herschapen zagen in een tempel aan nijverheid gewijd, welks zuilen omhangen waren met voorwerpen van weelde en smaak en dagelijksch gebruik. Wie had kunnen denken, dat twee jaren later weder datzelfde terrein, datzelfde gebouw ons eene verrassing zouden bereiden zooals wij ons niet hadden durven voorstellen Er behoorde moed toe om in dit voorjaar te durven besluiten tot het houden eener tentoon stelling van tuinbouw, planten en bloemen. Op verschrikkelijke wijze had de winter in onze hoven en gaarden, in onze huizen en bloemen- en plantenkassen moordend zijn invloed doen gevoelen. Er was geen behoeden tegen zoo felle koude, muren spleten, ovens sprongen. De sterke aucuba bezweek evengoed als de teedere roos. De prach tigste bloemen in bakken, hoe ook verzorgd en bedekt, stierven bij honderden. Toch besloot het Hoofdbestuur der Friesche tuinbouwvereeniging eene Provinciale tentoonstel ling te houden en Bolsward had den moed, om waar het zich eene eere rekende, de uitverkorene te zijn voor deze gelegenheid, dankbaar de taak te aanvaarden en alles gereed te maken tot een waardige ontvangst. En nu de dag der opening daar is, roepen wij heel Friesland met vol vertrouwen en geestdrift toekomt en ziet De kale vlakte is een lusthof geworden en als gij opgaat naar den doodschen tempel, dan is ’t alles kleur en geur, vrucht en bloem. Neen, wij klagen niet over ’t geen wij missen, wij roemen in en verblijden ons over ’t geen onze oogen mogen aanschouwen. Alle verwachting is overtroffen. Tuinvruchten van allerlei aard en soort leveren het bewijs wat de Friesche tuinbouw vermag op klei- en zandbodem. Bloemen in duizenderlei schakeeringen, planten, heesters, ooftboomen, ze zijn er in kwistigen overvloed. Forsche planten, die den barren winter trotseerden, staan in vollen dos. Zij geven allen getuigenis, wat kennis, zorg, volharding vermogen. Zij zijn voor de kweekers eene eere en voor de talrijke bezoekers een bron van bewondering, van vermeerdering onzer kennis, van rein genot. Voor de talrijke bezoekers, ja, want die ver wachten wij van heinde en verre. Zij zullen zich de kortere of langere reize niet beklagen. Zijn ze vermoeid, er is gezorgd voor een goede plaats der ruste, voor velerlei verversching tegen matigen prijs. Verlangen zij afwisseling, elke dag zal wat nieuws hun bieden. Stellen zij belang in ’t geen kunst en historie beziens- en meldenswaardigs hebben voortgebracht en overgeleverd, aan hun verlangen zal in ruime mate worden voldaan. Het jonge Bolsward heeft zich met vlaggen en bloe men getooid, het oude biedt een rijkdom van kunstschatten aan, zooals slechts weinige steden van veel grooteren om vang bezitten. Met aandrang roepen wij allen toe die dit lezen almachtig wanende kiesvereenigingen. „Dus: van onderen af beginnen. En daneen flink man met ijzeren wil -en groote kennis aan het hoofd van den Staat Wij zijn evenmin vrienden van kiesvereeni gingen als de Controleur, maar aangenomen dat zij allen werden opgeruimd, zou dan de Tweede Kamer worden samengesteld uit personen, die „besef hebben van alle zaken, welke er behan deld worden?” Zouden dan de beslissingen niet bij meerderheid van stemmen genomen worden Zou dan geen der leden zich met een speciaal vak bemoeien, en zou iedereen op de hoogte zijn van alle dingen, die aan het oordeel der wetge vende macht worden onderworpen Met kiesvereenigingen zullen wij die uitkomst niet kunnen verkrijgen zonder kiesvereenigingen vreezen wij, dat zij evenmin zal verkregen worden. Arnh. Ct. Naar aanleiding van het groot aantal per sonen, dat zich te Rotterdam aan de verschillende politiebureau’s om een verblijf gedurende den nacht aanmeldt, is door den hoofdcommissaris van politie aldaar bepaald, dat voor voeding niets mag worden verstrekt dan droog brood met water. Deze bepaling strekt zeker om te voorkomen dat misbruik van het nachtverblijf wordt ge maakt, maar dat er in deze maanden gebruik van gemaakt wordt is een verschijnsel, dat niet onopgemerkt mag blijven. Wanneer in den zomer reeds zoovelen hunne toevlucht zoeken in de poli tiebureau’s, wat moet men dan in den winter verwachten, wanneer de gelegenheid om iets te verdienen nog veel minder is. Of zou de bewe ring, die men wel eens hoort, waar zijn, dat in den winter de armen minder gebrek 'lijden dan in den zomer Te Rotterdam werd door de politie een on derzoek ingesteld in de in aanbouw zijnde panden nabij de Nieuwe Plantage, nadat er door werk lieden was geklaagd, dat er timmergereedschap pen waren gestolen. Na lang met lantaarns te hebben rondgezocht, vonden de agenten onder krullen verborgen drie mannen, twee van welke gekleed waren in het zwart en een in een grijs zomercostuum. Het drietal werd overgebracht naar het politiebureau in de Meermansstraat. Naar de Midd. Ct. uit volkomen vertrouw bare bron verneemt, is het bericht in verschil lende bladen, dat binnenkort de geregelde veer- tiendaagsche afvaart van de stoomboot der Castle Line van Vlissingen zal gestaakt worden, geheel en al uit de lucht gegrepen. Gedurende Juli werden met de dagbooten der stoomboot-maatschappij Zeeland te Vlissingen aangebracht 1315 personen en vertrokken van Vlissingen 1538 personen. Totaal 2853. Door genoemde Maatschappij werden in die zelfde maand vervoerd van het vasteland naar Londen 4385 en van Londen naar het vasteland 4647 personen. Het blijkt dus wel, dat de groote meerderheid van hen, die Engeland bezoeken, aan deze lijn de voorkeur geven, wat zoowel door de uren van vertrek en aankomst, als aan de inrichting der booten is toe te schrijven, die dan ook te recht algemeen geprezen worden. De vereenigde handelsreizigers, die reeds hunne grieven tegen de nieuwe regeling der abon nementstarieven op de spoorwegen hebben uit eengezet, hielden dezer dagen te Groningen an dermaal eene vergadering, waarin eene uitvoerige repliek op het reeds bekende antwoord van den directeur-generaal werd vastgesteld. Voorts werd Create Dylakl moat min wêze om de bês to krijen. De sa ginstich bikenc 5, een stevige band was noodig en deze moest ft arm I n Ir- ?nn zvrtLr van ninhflünai’ mor Irftnai'AT) HIT A IT AT A ~y PFAF-NAE beslag, hoeken binne hjir nearne oar.- by leveransje stiet hy e goed bliuwe. i uit galanterie voor de dames of voor de directie e-ounp 7')ere soarter, vaD normaa]8ChOol, berusten in de uitgaaf en goulie or. de Adgemeene Rekenkamer heeft zijn voorbeeld Onderrjucht kostet neat', gevolgd. Ruilje. in oardei\yeapen zyn vraatzuchtige dieren en zeer verlekkerd op vruchten, die daardoor natuurlijk veel te lijden hebben. Het volgende eenvoudige middel moet daartegen met goed gevolg aan te wenden zijn. In een flesch van wit glas giet men water met een weinig rooden wijn verdunddeze fiesch plaatst of hangt men nabij de vruchten, die men beschermen wil. Weldra zullen de insecten daarop afkomen, en er in vallen. Zij schijnen op dit vocht bijzonder gesteld te zijn, en laten suiker water of water met honig verzoet, dat er naast staat, onaangeroerd. Wanneer men de flesschen vóór de leiboomen of den wijngaard plaatst, zal men veel meer wespen vangen, dan wanneer ze onder het loof verborgen worden. Het jongste nommer van de Landbouw courant bevat eene uitvoerige beschrijving, van de hand van dr. J. Ritzema Bos, omtrent het insect, van welks verschijning in Zeeland dezer dagen melding gemaakt werd in een bericht uit Zuiddorpe. Het is de citroengele tarwegalmug „Cicido- niyia” of „Diplosis Tritici Kirby.” De heer Bos deelt er in mede, dat men sedert 1776 in Engeland de beschadigingen kent, door de tarwegalmuggen teweeggebrachtlater trof men het insect aan in Noord-Amerika, vervol gens ook in Frankrijk, en sedert eenige tien tallen jaren in verschillende streken van Oosten rij k-Hongarije en van Duitschland (in Pruisen, Silezië, Franken.) Witewaall kende het insect reeds, waaruit volgt dat het reeds dertig jaren geleden in Nederland voorkwamintusschen schijnt het toch niet zeer dikwijls in erge mate schadelijk te zijn geworden in ons land, want het werd den schrijver in vroegere jaren nog slechts éénmaal toegezonden, nl. ongeveer een vijftal jaren geleden uit de iJpolders, waar het toen zeer veel nadeel teweegbracht. In de maand Juli van dit jaar werden hem echter weer uit Oud-Beierland en uit Middelharnis tarwe-aren toegezonden, die op eene eigenaardige wijze door gele maden waren aangetast. De Amsterdammers naar de Haarlemsche kermis. Waren jl. Zondag tusschen Amsterdam en Haarlem 55 extra treinen aangekondigd, gedu rende de dienst werd dit cijfer nog met 8 ver meerderd de drukte aan de stations was door die meerdere treinenloop meer regelmatig, zoodat hierdoor die opgepropte wachtkamers werden voorkomen. Uit Amsterdam wordt het aantal be zoekers aan de Haarlemsche kermis op 10,000 geschataan het station Halfweg werden ruim 300 plaatskaarten afgegeven. Ook Maandag heerschte aan het station Haarlem den geheelen dag groote drukte, zoodat nog menige extra-trein in dienst werd gesteld. Men schrijft uit den Haag aan het Utr. Dgbl. „Sic transit gloria mundiEr is hier opgericht een naamlooze vennootschap, ten doel hebbende het uitoefenen eener kleerwasscherij en bleekerij. Dat is zal men zeggen een zeer gewone zaak. Maar wat er bijzonders aan is, is dit, dat deze wasscherij en bleekerij zal gevestigd zijn op een der fraaiste landgoederen van Voorburg, het huis Hoekenburg, eenmaal toebehoord hebben de aan het geslacht Gaan. Het is een oude klacht, dat de landgoederen en buitens, de trots en de roem van de voorva deren, meer en meer worden verlaten en gesloopt, omdat de eenvoudige zin voor het kalme buiten leven niet meer strookt met de zeden van het hedendaagsche loven. Voorburg behoort tot de plaatsen, waar nog het langst de talrijke fraaie buitenplaatsen zijn in wezen geblevenal zijn er ook enkele gesloopt, de overblijvendeu maken besloten, eene audiëntie bij den minister van waterstaat aan te vragen, om vervolgens over te gaan tot alle maatregelen, die kunnen leiden tot eene gewenschte oplossing. De minister van waterstaat heeft Zaterdag na middag te 2 uren audiëntie verleend aan de hee- ren J. P. Runsink, Gerh. Wisselink en P. D. Jon- kers van Groningen, als gedelegeerden der be langhebbenden in zake de abonnements wijzigingen bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen. Vijf-en-tachtig gulden voor een stamboek der dames aan de Rijksnormaalschool voor tee- kenonderwijzers te Amsterdam, kwam aan de Algemeene Rekenkamer wat te hoog voor. ■I Zij kon het dan ook van haar comptabel hart niet verkrijgen, zulk een uitgaaf zonder eenige toelichting goed te keuren. Fluks inlichtingen gevaagd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, die eveneens bleek door die buitengewone uitgaaf bezwaard te zijn geworden. Maar wat bleek nu De dames vereischten bladen papier van ouitengewone afmetingen. Zij moesten zijn 53 centimeters hoog en 70 centime ters breed (niet de dames, maar het papier). Driehonderd bladen moesten aan de dames wor den gewijd. Dat mocht dus wel zwaar papier degelijk zijn ookvan juchtleder, met koperen i enz. Voor den band alleen was f 26.40 uitgegeven, dan f 21.53 voor papier en f 37.07 voor zetwerk en correctie. Voor minder was het niet te doen. De Minister moest dus, en niet een enkele maal, doch bij herhaling, opdat gij eerst een indruk erlangt van het schoone ge heel en daarna van al de belangwekkende bijzon derheden, want vergeten wij het niet, ’t moeteen leerschool zijn. 1 1 Bolswardsche Courant 'J I I -7 t S'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1